تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

AGP چیست؟

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
AGP چیست؟
یکی از جدید‌‌ترین این کلمات خلاصه، کلمه‌ی AGP است که خلاصه‌‌شدهٔ عبارت Accelerated Graphic Port به معنای» درگاه گرافیک پر شتاب است. این واسطه‌ی گذرگاه جدید، گرافیک کارا شامل نمایش بهتر تصویرهای سه بعدی را ارایه می‌‌کند. صنعت رایانه در زمینه‌ی معرفی و ارایه‌ی کلمات خلاصه و جدید (Acronym) در دنیا سرآمد سایر صنایع است. کلماتی که معنای اصلی آنها پس از مدتی، برای استفاده‌‌کنندگان جدید به معما بدل می‌‌شود. یکی از جدید‌‌ترین این کلمات خلاصه، کلمه‌ی AGP است که خلاصه‌‌شدهٔ عبارت Accelerated Graphic Port به معنای» درگاه گرافیک پر شتاب است. این واسطه‌ی گذرگاه جدید، گرافیک کارا شامل نمایش بهتر تصویرهای سه بعدی (۳-D) را ارایه می‌‌کند. گذرگاه AGP با برعهده گرفتن تمام بار گرافیک و نیز ارتباط سریع با حافظه‌ی اصلی رایانه، توانسته است این بهبودها را به وجود آورد. اگرچه گرافیک بهتر، تقریبا" برای تمام کاربران، وسوسه‌‌کننده است، اما با نگاه دقیق‌‌تر به فن‌‌آوری AGP متوجه می‌‌شویم که در حال حاضر این فن‌‌آوری، بیشتر مورد نیاز» بازیگرانس واقعی با رایانه است.

● روش کارAGP رایانه‌های امروزی روی مدار اصلی (Main Board) خود دارای گذرگاه PCI هستند. PCI (استاندارد شرکت اینتل برای گذرگاه‌‌ها)، تأمین‌‌کنندهٔ یک راه ارتباطی سریع بین پردازشگر مرکزی (CPU) و سایر اجزای جانبی است. گذرگاه، در انتها، به یک شیار (Slot) ختم می‌‌شود (جایی که کارت‌‌های گسترش مثل ویدیو، صدا، کارت گرافیکی و سایر کارت‌‌ها در آن محل نصب می‌‌شوند (. اطلاعات مربوط به این اجزای جانبی از حافظه‌ی اصلی (RAM) رایانه عبور می‌‌کند و در گذرگاه PCI جریان می‌‌یابند. بعد از این، تمام لوازم جانبی با هم بر سر پهنای باند(ظرفیت گذرگاه‌‌ها برای جابه‌‌جایی اطلاعات) مورد نیازشان رقابت می‌‌کنند. اکثر کار‌‌ت‌‌های شتاب دهندهٔ گرافیکی، امروزه به شکاف‌‌های PCI متصل می‌‌شوند، این مبدل‌‌ها به عمـل تـولـیـد تصویــر، سرعـت زیـادی می‌‌دهنـد، چــرا کـه بـر روی اینکــارت‌‌هـــا، یـک پـردازنــده و- معـمـولاً- چهــار مگـابــایت حــافظــه وجـود دارد.

کارت با استفاده از این تجهیزات، اعمال مبنایی مربوط به گــرافیک را اداره می‌‌کنـد. بــا وجــود چنیـن اجــزای اختـصاصـی از یـک طرف،پردازندهٔ مرکزی (CPU) فرصت بیشتری برای پرداختن به سایر برنامه‌‌ها دارد و از طـرف دیگـر، کـارت گـرافیکـی، نیـاز کمتـری بـرای ارتبـاط بـا سایـرقسمت‌‌ها پیدا می‌‌کند. این دو مورد باعث بهبود در سرعت می‌‌شوند.اگـرچه حــافظهٔ گــرافیک چـه بـهصــورت مجـزا و چه واقـع شده به ‌روی‌کارت گرافیـک (On Board) به رایــانـه سرعــت بـالاتـری می‌‌دهدولـی،توسعه‌‌دهندگان برنامـه‌ها دایمـا"در حال افزودن اشکال بـزرگ‌‌تر و پیچیده‌‌تری به برنامه‌‌هایکـاربردی هستند. در ایـن حال که برنامه‌‌های کـاربـردی بـه‌گـرافیـک متکــی می‌‌شوند، این بـرنـامه‌‌هابراینمایش مناسب و به موقع تصاویر به حجم بالاتری از حافظه نسبت به آنچه بر روی کارت وجود داردونیز پهنای باند بیشتری به روی گذرگاه، نیاز خواهند داشت. مشاهده می‌‌کنیم که مشکل گذشته تکرار شده و یک گلوگاه جدید به وجود می‌‌آید. فن‌‌آوریAGP ، امکان ایجاد ارتباط مستقیم با حافظه‌ی RAM رایانه و نیز پهنای باند بالا را فراهم می‌‌کند. با استفاده از این فن‌‌آوری، اطلاعات مربوط به گرافیک، از روی گذرگاه PCI به گذرگاه مخصوص به خود منتقل می‌‌شوند. هدف از این کار، آن است که توسعه‌‌دهندگان برنامه‌‌های کاربردی بتوانند اشکال پیچیده‌‌تری را بر روی حافظه‌ی موجود بر روی کارت گرافیکی و نیز حافظه‌ی RAM ذخیره کنند، که در رایانه‌های معمول خانگی بین ۱۶ تا ۶۴ مگابایت است. دسترسی داشتن به چنین حجم بالایی ازحافظه، به کارت گرافیکی اجازه می‌‌دهد تا اطلاعات مربوط به تصویرهای سه بعدی را که روز به روز نیز پیچیده‌‌تر می‌‌شوند ذخیره کند و در موقع مناسب به‌سرعت بر روی صفحه نمایش بفرستد.

● مقایسه‌ی AGP با PCI در حالی که سرعت (Clockrate) در PCI به طور معمول ۳۳ مگاهرتز است، حداقل این سرعت در AGP ،۶۶ مگاهرتز است. این بدان معنا است که AGP۱x قادر به انتقال اطلاعات با حجم ۲۵۶ مگابایت در ثانیه است، در حالی که این میزان برای PCI ،۱۳۲مگابایت است. بیشتر سیستم‌‌های رایانه‌ای معرفی شده در امسال(۱۳۷۸ش) استاندارد AGP۲x را رعایت می‌‌کنند. در این نوع، اطلاعات به میزان ۵۱۲ مگابایت در ثانیه جابه‌‌جا می‌‌شوند.انتظار می‌‌رود با استفاده از فن‌‌آوری AGP تا سال آینده، در هر ثانیه بتوان تا حجم یک گیگابایت اطلاعات را جابه‌‌جا کرد. انتقال اطلاعات گرافیکی بین پردازشگر مرکزی، حافظه، کارت ویدیو و صفحه‌ی نمایش با چنین سرعتی، تولید تصاویر سه بعدی با کارآیی بالا را تضمین می‌‌کند. باوجود افزایش چشم‌‌گیر سرعت در AGP ، این فن‌‌آوری برای جایگزین شدن باPCI طراحی نشده، بلکه، به صورت یک مکمل عمل می‌‌کند. با برداشته شدن بار اطلاعات گرافیکی متکی بر حـافظه از روی گـذرگـاه PCI تـوسط گـذرگـاهAGP، سایر تجهیزات متصل به گذرگاه PCI، بهتر کار خواهند کرد، چرا که پهنای باند وسیع‌‌تری در اختیار دارند. با درنظر گرفتن نکات ذکر شده، تولیدهای جدید، دارای فن‌‌آوری AGP و همچنین، دارای شکاف‌‌های PCI هستند . PCI در آینده نیز، به عنوان گذرگاه اصلی ورودی- خروجی مورد استفاده خواهد بود. معمولا"مادربرد‌‌های AGP یک شکاف AGP دارند که در جایِ معمول یکی از شکاف‌‌های PCI قرار گرفته است. اگرچه شکاف‌‌های AGP و PCI از لحاظ شکل و اندازه شبیه به هم‌‌اند ولی، این دو از هم قابل تمیز هستند. شکاف AGP از یک اتصال‌‌دهنده (Connector) مجزا استفاده می‌‌کند و از نظر مکان قرارگیری نسبت به شکاف‌‌های PCI دورتر از لبه‌ی مادربرد قرار دارد.

● ارتقا به AGP یکی از انگیزه‌‌های شرکت اینتل برای ایجاد این فن‌‌آوری جدید، ارایه امکانات گرافیکی کارا برای تعداد بیشتری از مصرف‌‌کنندگان با قیمتی مناسب بوده است. این مطلب از جهاتی درست است اما از آنجا که طراحی فنی این محصول برای رایانه‌هایی با مادربرد PentiumII Slot-۱ است، استفاده‌‌کنندگان که غالبا" دارای رایانه‌ای با مادربرد پنتیوم استاندارد هستند مجبور به هزینه کردن مبالغ زیادی پول برای ارتقا دادن رایانه‌‌هایشان خواهند شد. از آنجا که اتصال دهنده‌‌های PCI با اتصال دهنده‌‌های AGP متفاوت هستند، امکان ارتقای سیستم‌‌های PCI بدون عوض کردن کل مادربرد وجود ندارند. جدا از پردازنده‌‌ها و مادربردی که انتخاب خواهید کرد، شاید مجبور شوید سیستم عامل خود را نیز تغییر دهید. سیستم عامل Windows ۹۸، تنها سیستم عاملی است که از سخت‌‌افزار AGP پشتیبانی کامل و ساختاری به عمل می‌‌آورد. به هنگام ورود Win ۹۵ به بازار، هنوز فن‌‌آوری‌‌های AGP و PentiumII ارایه نشده بودند و به همین دلیل Win ۹۵ از آنها پشتیبانی نمی‌‌کند. البته مایکروسافت، یک راه‌‌انداز مجازی AGP برای Win ۹۵ طراحی کرده اما کار کردن با آن مشکل است و شاید در جمع، استفاده از آن به صرفه نباشد.

۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط navid

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  "BIOS" چیست و چه استفاده‌هایی در کامپیوتر دارد؟ ta.soltani 0 226 ۵-۲-۱۳۹۳ ۱۰:۳۸ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  تفاوت هارد دیسک‌های "SSD" با "HDD" چیست؟ ta.soltani 2 319 ۷-۱۲-۱۳۹۲ ۰۳:۴۲ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  برد اصلی (MotherBoard) چیست؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 252 ۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۵۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  Timing چیست ؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 215 ۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  RAID چیست؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 205 ۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  PDA یا Personal Digital Assistant چیست؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 194 ۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان