تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

کشور سومر

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,119
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1090
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34980
  سپاس شده 49173 بار در 13547 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
کشور سومر
کشور سومر
هر وقت ما ايرانيان در مورد اجدادمان صحبت ، مي گوييم ما ايرايي بوديم...كه اين درست نيست...اريايي ها نطقه عطفي در تمدن بشر و اسقرار كشور ايران بودند در دو هزار سال پيش اما پدر بزرگان ما از ده هزار سال پيش در ايران بودند يكي از اين اجداد پيشترفته ما كه تاثير بسياري در حكومتها و تمدنهاي بعد از خود داشت سومريان بودند كه در شش هزار سال پيش در ايران زندگي مي كردند و چنان تمدن عظيمي را در ايران درست كردند كه بعضي از باستان شناسان متحير شدند و اعتقاد دارند انها با موجودات ماورا طبيعي و آسماني در ارتباط بودند چون نمي توانشتند در شش هزار سال پيش به چنين فهم و شعور و آگاهي در ستاره شناسي ، پزشكي رسيده باشند و ارتباط سومريان با موجودات غير زميني امروزه يك فرضه باستاني شده است و همگان را متتعجب كرده است.
سومريان اقوامي بودند كه طبق اطلاعات تاريخ شناسان حدودشش هزار سال پيش از منطقه تركمنستان فعلي( اسياي ميانه ) به مناطق جنوبي ايران يعني كرانه رودهاي دجله و فرات در عراق تا سواحل خيليج پارس در ايران ايران كوچ كردند ( البته بعضي از باستان شناسان اعتقاد دارند از جيرفت به اين منطقه آمده اند ) و همين جا را سرزمين سومر ناميدند
دانشمندان جهان معتقدند كه تا به امروز سومريان قديمي ترين تمدن جهان را داشته اند و حدود 36 قرن ق . م مي زيسته اند که 20قرن ق .م ناپديد گشتند . و اموريان ، کاسيان ، آشوريان ، کلوانيان ، آشور ، بابل همه باز مانده شايد سومريان باشند که بعد از سومر پيوسته از بين النهرين حکومت کرده اند و تا زماني هخامنشيان بابل را نيز با عدالت از صحنه محو کردند آخرين تمدن بين النهرين محو گشت، همانطور که آشوريان نيز مقابل ماد و بابل شکست خوردند و بعد از سقوط هخامنشي به دست اسکندر ، هخامنشي بدست اسکندر کبير يا بزرگ تمدن خاور ميانه در نزاع فرو رفت که با آمدن عربها و دين اسلام ديگر چراغ تمدن هاي بزرگ خاموش شد و تا به امروز تمام کشورهايي که اسلام در آنجا وجود دارد هيچ تمدني ندارند و نخواهند داشت به نظر من ، سومريان از جيرفت به بين النهرين رفتند چرا که ناگهان خانه هاي جيرفت خالي از سکنه شده و سالها يي بعد سومر ظهور کرد .
سومریان در شش هزار سال پيش تمدن پیشرفته وعحيبي پدید آورده بودند !!عجالتا بدرستی روشن نیست که سومریان دقیقا چه زمانی به ایران آمدند ولي بنظر پژوهشگران تاریخ باستان سومریان در 4500 سال پیش از میلاد نخستین تمدن درخشان بشری را در نواحی مذکور پدید آورده و شهرهایی چون اور–اوروک ، ائرئخ ، نیپ پور ، کیش ، لکش ، لرسا که مراکز مهم تمدن بشری آن روز بوده اند را بوجود آورده اند كه اليته دستاوردها و پيشترفتهاي انها همگي برگرفته از اقوام قبلي ايران زمين بود كه سومريان ازآنها اموخته بودند و آن را بسط داده بودند। مانند استفاده از فلز كه در ايران رواج داشت ولي سومريان توانستند از فلزات مشتقات زيادي را استخراج و تبديل كنند و تمدن خود را به عنوان يكي از اولين صنعتگران دنيا معرفي كنند.
از خرابه های شهرهای باستانی سومریان چنین برمی آید که سومریان در حدود 2700 سال پیش از میلاد کتابخانه های شخصی ، مذهبی و دولتی بر پا کرده بودند، مشهور است که کتابخانه « تلو» مجموعه ای متجاوز از 30000 لوحه گلین داشته است ، تمدن سومریان از 3500 سال پیش از میلاد پا گرفت و در عهد طلایی « اور » شکوفا شد । مورخان سومری ثبت تاریخ جاری و باز سازی داستان گذشته شان را آغاز کردند । کهن ترین نظام نگارش شناخته شده « خط میخی » است و اعتبار سومری ها به سبب ابداع این خط و خدمت بزرگ آنها به بشریت است برای نوشتن از قلم فلزی و تیزی ( به شکل میخ ) استفاده می کردند و بر موادی چون گل نرم، عاج یا چوب می نوشتند برای این منظور کاتبانی تربیت شده وجود داشتند و پس از نوشتن گل نرم را می پختند تا سخت شود قطعات گل پخته به صورت لوحه ، نخستین کتابهایی است که تا کنون کشف کرده اند چون لوحه هایی ابزار ثبت اطلاعات تجاری ، آثار مذهبی شامل دعا ها ، مناسک، علائم جادویی، افسانه های مقدس و حکایات و روایات قومی و ملی بودند. می بینیم که برای این لوحه ادبیات ، اندیشه های اجتماعی، سیاسی و فلسفی خود را حفظ کرده اند و در میان مواد حفاری شده از خرابه های شهرهای باستانی سومری لوحه هایی وجود دارد که قطعات ادبی هزاران سال کهنتر از ایلیاد در آنها نقش بسته است. سو مریان کهنترین ادبیات شناخته شده انسان را تدوین کردند( موکهر جی،1375،ص81) از تمامی متونی که بر گل یا مواد مناسب نگاشته است و تاکنون به دست آمده در میابییم که 95 در صد این متون به امر بازرگانی ، اداری و حقوقی ارتباط دارند . فرهنگ سومری برای مدتی بیش از 1500 سال یعنی از نیمه هزاره چهارم تا آغاز هزاره دوم پیش از میلاد بر سرزمین« رافدین» سیطره داشت. در ازای این تاریخ ، نویسندگان سومری توانستند شمار بسیاری از متون را در مو ضوعات مختلف و در نسخه های متعدد به نگارش در آورند . برخی از افسانه های رایج مانند داستان « دلاور ناکام گیلگمشن » در نسخ های فراوان و روایت های گوناگون به جا مانده است .(استیویچ1373ص26) . سومریان این گل نوشته ها را در معابد یا کاخهای سلطنتی یا مدارس حفظ می کردند.در حقیقت سومریان نخستین کسانی بودند که این دستاوردها را به این هدف روشن یعنی حفظ آن برای نسلهای آینده ثبت کردند. به عبارت دیگر سومریا ن کسانی بودند که به کتاب نقشی اختصاص دادند که تا به امروز با آن در ارتباط است . بدین معنا که دستاوردهای فرهنگی و فناوری انسان را پاس دارد و پاسخگوی اهداف قانونی و آموزشی و دیگر نیازهای روزانه او باشد.
كشف فلز - اختراع خط ميخي - استفاده از غذاي گرم - كشاورزي - زبان - استفاده از مشتقات فلز - كتاب نويسي و داشتان نويسي - ستاره شناسي - پزشكي و جراحي - اجراي قوانين اساسي و محلي در كشور سومر - حقوق قضايي و اجتماعي از كارهايي است كه در زمان سومريان در ايران رواج داشته است ( اطلاعات بيشتر د رمورد سومر را در كتابم در حال نوشتم هستم)

سومریان در اواخر دوران حاکمیت خویش نسبت به اقوام تابع خود ستم پیشه ساختند این ستمگری ها لشکر کشی هایی را ضروری می ساخت . این لشکر کشی ها نیز موجب هجوم ایلامیان شد . سرانجام ایلامیان یکی از شاهان سومر را به اسارت گرفته و به شوش بردند . در 2280 ق.م " کودورنان خوندی " پادشاه شهر سومر " اور" را تصرف و غارت نمود و بدین حاکیمت سومریان را منقرض ساخته و " ننه " رب النوع آنان را به عنوان غنیمت به ایلام برد . سومریان برای مدت 60 سال بصورت بخشی از سرزمین ایلام درآمد ، لیکن در 2239 ق.م بار دیگر سلاله ی سومری قدرت را بدست گرفت . ولی این بار "ریم سین " شاه ایلام در 2115 ق.م بصورت نهایی حاکمیت سومریان را منقرض ساخت .

مطالب مشابه ...


۱۹-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نگاهی آسيب شناسانه به فعالین حوزه اقتصاد کلان کشور ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 132 ۱۵-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۴۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان