تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

کشت و تولید پنبه در ایران

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,400
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
کشت و تولید پنبه در ایران
کشت و تولید پنبه در ایران
از زمانهاي بسيار دور و گذشته كشت پنبه در ايران متداول بوده است و سوابق تاريخي نشان مي دهد كه در قديم پوشاك پنبه اي رواج كامل داشته است. در سياحتنامه و تاريخ نيز از پنبه زارهاي ايران سخن به ميان امده است.
كتاب تذكره يكي از كتابهاي تاريخي است كه مولف ان سيد نعمت الله شوشتري است و كتاب تاريخ به تاليف حسن ابن محمد در تاريخ378هجري كه در ان به سفرنامه ماركوپولو اشاره شده است. كشت پنبه بومي الياف كوتاه به طور محدود و پراكنده تا قبل از سال1282در نواحي خاصي از كشور موسوم بوده است. اين نوع پنبه ها مصرف داخلي داشته و به ندرت و مقدار كم به كشورهاي همسايه صادرمي شد. در زمان زمامداري ميرزا تقي خان امير كبير1230هجري شمسي پنبه هاي دنياي جديد توسط يك كشيش امريكايي به ناماستالينگ به ايران واردمي شد ولي زراعت ان در سال1302شمسي همزمان با تشكيل شركت مختلط پرس خلوپك ايران در جويبار وكياكلا مازندران با كاشت انواع بذر و پنبه مصري و امريكايي رسما اغاز گرديد. در سال1309وزارت كشاورزي اقدام به وارد كردن مقداري بذر پنبه از نوع اپلند و ريسه در قريه فيلستان ورامين و بابل با همكاري كارشناسان شركت فوق به انجام ازمايشات مقايسه ارقام پرداخت و حاصل با انتخاب بهترين رقم و انجام به گزيني روي بنام نوع فيلستاني ازدياد و بين زارعين منطقه توزيع نمود. در سال1312شركت مذكورمنحل و در سال 1314توليد پنبه به انحصار دولت درامد و شركت پنبه را به بالاترين حد توليد خود از شروعكشت در ايران يعني به طور متوسط تا27هزار تن افزايش داد. اين شركت نيز در سال1320منحل گرديد. در سال1324انحصار پنبه لغو و تجارت ان اغاز گرديد و شركت توسعه و اصلاح كشت پنبه جانشين شركت پنبه و پوست و پشم گرديد و در سال 1336بنگاه اصلاح نباتات ورامين تاسيس گرديد.
انواع مختلف پنبه كه در ايران موجود مي باشد دو نوع مي باشد يكي پنبه هاي بومي كه از گروه پنبه هاي اسيايي است. اين نوع پنبه در نقاط مختلف كشور از جمله اصفهان خراسان يزد كرمان و مازندران كشت مي شود. از ميان پنبه هاي بومي كه مورد مطالعه قرار گرفته اند پنبه بومي اريا بهترين شناخته شده است كه طول الياف ان بين 18تا19 ميليمتر است. نوع ديگر پنبه ها نژادهايي است كه از خارج به كشور وارد شده و پس از ازمايش نتيجه خوبي داشته و در نقاطي از كشور كشت كار انها مرسوم گرديده و توسعه يفته است.
از سال 1333به بعد گونه هايي از پنبه ها در كشور وارد شد كه در ورامين و ديگر نقاط پنبه خيز كشور كشت شد و مورد مقايسه قرار گرفت و به تدريج انهايي كه مناسب تشخيس داده شد نگهداري و بقيه را حذف نمودند. از ميان نژادهاي اصلاح شده منتخب در كشور ميتوان نژادهاي ساحل و ورامين را نام برد. اين نژادها براي مازندران و گرگان داراي ارجحيت خاصي بودند كه براي انها به اثبات رسيده بود. هم اكنون در ناحيه كردكوي و گرگان و مازندران از بذر ساحل و ساير نقاط كشور غير از فارس از بذر ورامين كشت مي شود.
بخش وسيعي از خاك ايران خصوصا مناطق تهران خراسان فارس مركزي مازندران گرگان گنبد و كران اذربايجان شرقي كرمانشاه سمنان براي كشت پنبه مناسب مي باشد.
سطح زير كشت و توليد پنبه از سال 1325به بعد سير صعودي را طي كرده است و طي سالهاي 40و50سطح زير كشت پنبه ايران به طور متوسط سالانه 330000هزار هكتار بوده است و حدود 15000تن پنبه محلوج از ان استحصال مي گرديد. سابقه توليد ايران 237هزار تن پنبه محلوج در سال را داشته كه اين رقم مربوط به سال 1353مي باشد. در اين سال كه بالاترين ميزان پنبه در تاريخ كشاورزي ايران توليد شده كشور از نظر توليد مقام هفتم را بين كشورهاي جهان به خود اختصاص داده است. به عقيده كارشناسان در صورتي كه از كشاورزان ايراني حمايت شود ايران توان توليد 500هزار تن پنبه محلوج را دارد .
متاسفانه طي سالهاي اخير سطح كشت پنبه از سال 1353 از 370هزار هكتار به 190هزار هكتار كاهش يافته است. پس از بازنگري در سياست ها و تشويق كشاورزان به كشت پنبه محصول پنبه محلوج در سال 1374 به 150000تن افزايش يافت. در سال 1376 نيز سطح زير كشت پنبه برابر 260هزار و 339هكتار گزارش شده است. مرغوبيت پنبه كه ارتباط مستقيم با طول متوسط الياف و ساير خصوصيات انان دارد از كوتاهترين و تا بلندترين الياف داراي طولي از20تا50ميليمتر و قطر ان نيز از 10تا22ميكرون مي باشد. در صورتي كه به توسط كشت پنبه در كشور توجه خاصي شود علاوه بر اين محصول به مقدار180هزار تن نياز صنعت نساجي داخلي را بر طرف خواهد كرد.

"بهرام نظري"درگفت وگو با خبرنگار اقتصادي برنا، تصريح کرد: درصورت اتخاذ هر گونه تصميمي بدون نظرخواهي از توليدکنندگان،امکان از دست دادن همين ميزان پنبه فعلي نيز وجود خواهد داشت. نظري با اشاره به کاهش تعرفه پنبه که با هدف حمايت از صنايع نساجي صورت گرفته است گفت: اجراي اين سياست تا زماني که توليد داخل تکافوي صنايع نساجي را نمي دهد، مانعي ندارد.
وي تاکيد کرد: کاهش تعرفه پنبه نبايد در فصل برداشت محصول و اشباع بازار داخلي اجرا شود. مديرعامل اتحاديه پنبه کاران کشور در ادامه اظهار داشت:در صورت جوابگو بودن پنبه داخلي براي صنايع ريسندگي،نبايد تعرفه واردات نخ کاهش يابد. وي با بيان اين که هيچ برنامه مدوني براي حمايت از پنبه در ايران وجود ندارد،گفت:سال گذشته 60 درصد ازسطح زيرکشت پنبه کاسته شد که اين امر در 60 سال اخيربي سابقه بود. مديرعامل اتحاديه پنبه کاران کشور با ابراز نگراني از کمبود لينتر در صنايع دفاعي افزود: با توجه به اهميت پنبه در صنايع ،وابستگي کشور در اين محصول اساسي بايد برطرف شود. وي پنبه را يک محصول تخصصي دانست و افزود:حمايت از پنبه کاران قديمي براي انتقال دانش امري ضروري است؛ چراکه در صورت از دست دادن اين سرمايه هاي ارزشمند ديگر نيروي ماهري براي کشت پنبه وجود نخواهد داشت. نظري در ادامه با اشاره به افزايش جهاني قيمت نفت،گفت:هم اکنون استفاده از الياف مصنوعي درصنايع نساجي از توجيه اقتصادي مناسبي برخوردار نيست.
وي بابيان اين که هم اکنون الياف مصنوعي رقابت پذيري خود را درمقايسه با الياف طبيعي از دست داده است، گفت: با افزايش قيمت نفت و نزديک شدن قيمت الياف مصنوعي به طبيعي،هم اکنون استفاده ازاين الياف از مزيت اقتصادي برخوردار نيست.
نظري اضافه کرد: متناسب با افزايش جمعيت و آگاهي مردم نسبت به مزاياي استفاده از الياف طبيعي به خصوص پنبه، مصرف جهاني اين الياف نيز سالانه 5/3 تا 4 درصد افزايش مي يابد. وي ازکاهش 5/2 درصدي سطح زيرکشت پنبه در جهان خبر داد و گفت: قيمت جهاني پنبه از 6/72 سنت درچند سال گذشته به يک دلار و 60 سنت در هر کيلو رسيده است. مديرعامل اتحاديه پنبه کاران کشور با اشاره به اختصاص 25 درصد از2/8 ميليون تن پنبه توليدي جهان به کشورهاي آسيايي تصريح کرد: اين درحالي است که 70 درصد از کل پنبه مورد معامله جهان در کشور ترکيه صورت مي گيرد. نظري با اشاره به مقام دوم ترکيه در صادرات پوشاک افزود:به طور قطع اين کشور اجازه نمي دهد ايران به سادگي از کشور ازبکستان پنبه وارد کند. وي اظهار داشت:به دليل نبود تناسب منطقي بين عرضه و تقاضاي پنبه درآسيا،هر سال تامين پنبه براي کشورهاي منطقه سخت تر مي شود.

كاهش توليد پنبه در 60 سال گذشته بي سابقه بوده است
مديرعامل اتحاديه پنبه كاران گفت: سال گذشته 60 درصد ازسطح زيركشت پنبه كاسته شد كه اين امر در 60 سال اخيربي سابقه بود. ‌
"بهرام نظري"درگفت وگو با خبرنگار برنا حضور اتحاديه پنبه كاران را در اين كميته الزامي دانست و تصريح كرد: درصورت اتخاذ هر گونه تصميمي بدون نظرخواهي از توليدكنندگان،امكان از دست دادن همين ميزان پنبه فعلي نيز وجود خواهد داشت. ‌
نظري با اشاره به كاهش تعرفه پنبه كه با هدف حمايت از صنايع نساجي صورت گرفته است گفت: اجراي اين سياست تا زماني كه توليد داخل تكافوي صنايع نساجي را نمي دهد، مانعي ندارد.
وي تاكيد كرد: كاهش تعرفه پنبه نبايد در فصل برداشت محصول و اشباع بازار داخلي اجرا شود. ‌ مديرعامل اتحاديه پنبه كاران كشور در ادامه اظهار داشت:در صورت جوابگو بودن پنبه داخلي براي صنايع ريسندگي،نبايد تعرفه واردات نخ كاهش يابد. ‌
وي با بيان اين كه هيچ برنامه مدوني براي حمايت از پنبه در ايران وجود ندارد،گفت:سال گذشته 60 درصد ازسطح زيركشت پنبه كاسته شد كه اين امر در 60 سال اخيربي سابقه بود. ‌
مديرعامل اتحاديه پنبه كاران كشور با ابراز نگراني از كمبود لينتر در صنايع دفاعي افزود: با توجه به اهميت پنبه در صنايع ،وابستگي كشور در اين محصول اساسي بايد برطرف شود. ‌
وي پنبه را يك محصول تخصصي دانست و افزود:حمايت از پنبه كاران قديمي براي انتقال دانش امري ضروري است؛ چراكه در صورت از دست دادن اين سرمايه هاي ارزشمند ديگر نيروي ماهري براي كشت پنبه وجود نخواهد داشت. ‌ نظري در ادامه با اشاره به افزايش جهاني قيمت نفت،گفت:هم اكنون استفاده از الياف مصنوعي درصنايع نساجي از توجيه اقتصادي مناسبي برخوردار نيست. ‌
وي بابيان اين كه هم اكنون الياف مصنوعي رقابت پذيري خود را درمقايسه با الياف طبيعي از دست داده است، گفت: با افزايش قيمت نفت و نزديك شدن قيمت الياف مصنوعي به طبيعي،هم اكنون استفاده ازاين الياف از مزيت اقتصادي برخوردار نيست.نظري اضافه كرد: متناسب با افزايش جمعيت و آگاهي مردم نسبت به مزاياي استفاده از الياف طبيعي به خصوص پنبه، مصرف جهاني اين الياف نيز سالا‌نه 5/3 تا 4 درصد افزايش مي يابد. ‌
وي ازكاهش 5/2 درصدي سطح زيركشت پنبه در جهان خبر داد و گفت: قيمت جهاني پنبه از 6/72 سنت درچند سال گذشته به يك دلا‌ر و 60 سنت در هر كيلو رسيده است. ‌
مديرعامل اتحاديه پنبه كاران كشور با اشاره به اختصاص 25 درصد از2/8 ميليون تن پنبه توليدي جهان به كشورهاي آسيايي تصريح كرد: اين درحالي است كه 70 درصد از كل پنبه مورد معامله جهان در كشور تركيه صورت مي گيرد. ‌ نظري با اشاره به مقام دوم تركيه در صادرات پوشاك افزود:به طور قطع اين كشور اجازه نمي دهد ايران به سادگي از كشور ازبكستان پنبه وارد كند.
وي اظهار داشت:به دليل نبود تناسب منطقي بين عرضه و تقاضاي پنبه درآسيا،هر سال تامين پنبه براي كشورهاي منطقه سخت تر مي شود.
گروه بین الملل بورس نیوز- صنایع تولید لاسیتک و پنبه در هندوستان، روند روبه رشد چشمگیری به خود گرفته اند. در صورت حمایت مناسب دولتی در سال آینده، هند می تواند پس از چین، تبدیل به بزرگترین تولید کننده لاسیتک در جهان شود. رشد شدید صنعتی هند در سال های اخیر، صنعت تولید لاستیک را نیز بسیار تحت تاثیر قرار داده است. این تاثیر هم در بخش داخلی و هم در صادرات این کالا کاملاً نمایان می باشد.با رشد سریع در بخش های صنعتی با توان بالقوه بالا، همانند اتومبیل سازی در هند، پیش بینی می گردد که نیاز داخلی لاستیک در این کشور طی یکسال آینده نزدیک به 10 درصد افزایش یابد. کارشناسان این صنعت معتقدند که صادرات انواع لاستیک از جانب هند می تواند تا سال 2015 میلادی 12 تا 15 درصد رشد نماید.اما مشکلاتی نیز در پیش روی صنعت تولید لاستیک هند وجود دارد. تولید کنندگان عمده این کالا، بی ثباتی قیمت لاستیک طبیعی، وضعیت نامطمئن در پروسه عرضه، بالا بودن عوارض گمرکی واردات لاستیک طبیعی و لاتکس را از جمله موانع پیش روی خود عنوان می نمایند.
تولید پنبه نیز در سالهای اخیر به شدت در هند افزایش یافته است. اخیراً نیز این کشور ، با پشت سر گذاشتن ایالات متحده ، به عنوان دومین تولید کننده بزرگ پنبه دنیا لقب گرفت. مقام اول در این زمینه باز هم متعلق به چین می باشد.
هند که تا سالهای پیش ، زمینهای زیرکشت پنبه بسیار کمی را در اختیار داشت، اکنون تبدیل به یکی از بزرگترین صادرکنندگان پنبه در جهان شده است. این کشور توانسته از سال 2007 تا کنون در حدود پنج میلیون عدل پنبه را به سایر نقاط دنیا صادر نماید.
تولید پنبه نوع BT در این کشور از 8/15 میلیون عدل در سال 2002 به 31 میلیون عدل در سال 2007 و 2008 رسیده است.
زمین های زیر کشت پنبه BT در سه سال گذشته همواره در این کشور افزایش یافته و در سال 2007 با 36 درصد رشد، به 2/6 میلیون هکتار رسیده است. با افزایش اطمینان کشاورزان به سوددهی کشت پنبه، سطح زیرکشت این محصول در این کشور به طور مداوم در حال افزایش است.
تاريخچـه پنـبه و تـشكيلات آن در ايـران
تاريخچه كشت پنبه در ايران را مي توان به دو دوره تقسيم كرد. دوره اول كه از حدود سه هزار سال قبل شروع مي شود و به سال ۱۳۰۰ هجري شمسي منتهي مي گردد. و دوره دوم كه از سال ۱۳۰۰شمسي شروع گرديده و ادامه دارد. برخي از مدارك تاريخي نشان مي دهد كه از زمانهاي بسيار قديم كشت يك نوع پنبه بومي الياف كوتاه در ايران مرسوم بوده است. بطوريكه در دوره هخامنشي لباس سربازان از پنبه تهيه مي شده است. در نوشته هاي بعد از اسلام نيز به مزارع پنبه در ساوه و شوشتر اشاره شده است. اين نوع پنبه ها كه در كشور كشت مي شد بيشتر مصرف محلي داشته و ندرتاً و شايد به مقدار كم بخارج كشور صادر مي شده است زيرا از نظر اقتصادي چندان اهميتي نداشته است. در سال ۱۳۰۲ هجري شمسي شركت سهامي ايران و روس بنام «پرسخلوپك» در ايران تاسيس و تعدادي واريته پنبه آمريكايي را وارد كشور نمود
بعد از اينكه جنگ جهاني دوم شروع شد بعلت شرايط جنگي در داخل كشور توليد پنبه سير نزولي پيمود بطوريكه ميزان توليد آن حتي تكافوي مصرف داخلي را نمي كرد. البته در اين سالها بعلت مسايل جنگ و سلب امنيت از درياها كه مشكلاتي را از نظر حمل و نقل كالاهاي تجارتي ايجاد كرده بود، مبادلات پنبه بسيار دشوار شده بود. بعد از اينكه جنگ پايان يافت و دوباره بازارهاي بين المللي رونق يافت در ايران نيز كشت و كار پنبه مجدداً رونق يافت و اقدامات اساسي در جهت توسعه كشت آن انجام گرفت.
با فعاليت اين شركت كه امتياز كشت پنبه در ايران را بدست آورده زراعت پنبه بطور جدي پيگيري و ترويج شد و كشت پنبه در نواحي مستعدي نظير مازندران، گرگان، گرمسار و ورامين و ساير نقاط كشور گسترش يافت. با توسعه فعاليت اين شركت تا سال ۱۳۱۲ تعدادي مزارع آزمايش پنبه در نواخي مختلف دائر و چند كارخانه پنبه پاك كني نيز در مراكز كشت ايجاد شد.در سال ۱۳۱۲ شركت مذكور منحل و كشت پنبه در ايران بانحصار دولت درآمد. آزمايشات زراعي و تحقيقاتي آن به اداره كل فلاحت و توليد و تجارت آن به شركت دولتي پوست و پشم و پنبه واگذار شدشركت مذكور كه بانحصار دولت درآمده بود اقدام به خريد و نصب تعدادي كارخانه پنبه پاك كني در نقاط پنبه خيز كشور نمود. و بدين ترتيب تا سال ۱۳۱۸ مرتباً به ميزان توليد پنبه افزوده شد. بطوريكه توليد پنبه در اين سال برقم ۴۲۰۰۰ تن رسيد كه در ۲۳ كارخانه پنبه پاك كني تصفيه و عدلبندي شده بود. اين مقدار پنبه هم از نظر مصرف داخلي و هم از نظر صادرات براي كشور از نظر اقتصادي بسيار پراهميت بود. درسال ۱۳۲۴ انحصار پنبه لغو شد و معاملات آن آزاد گرديد. و توليد پنبه كه در سال ۱۳۲۵ هجري شمسي به حداقل ميزان خود (۱۴۰۰۰) تن رسيده بود، بتدريج افزايش يافت. با انحلال شركت پوست و پشم و پنبه اداره كارخانجات پنبه پاك كني دولتي ابتدا بعهده وزارت كشاورزي و سپس بانك توسعه صنعتي واگذار شد. در سال ۱۳۲۸ شركت سهامي توسعه واصلاح كشت پنبه، وابسته به سازمان برنامه و بودجه تأسيس گرديده و عهده دار اداره امور كارخانجات پنبه پاك كني دولتي شد و به تشويق و مساعدت كشاورزان و خريد محصول آنان پرداخت و با اقداماتي كه از طرف شركت مذكور در جهت تشويق زارعين به كشت پنبه و ترويج آن انجام گرفت و با فعاليتهايي كه از طرف مراكز تحقيقات كشاورزي جهت آزمايش و معرفي بذور مناسب و مرغوب بعمل آمد، توليد پنبه افزايش قابل توجهي يافت. همزمان با اين اقدامات و فعاليت ها، كارخانجات جديد پنبه پاك كني توسط بخش خصوصي در نواحي اصلي كشت يعني گرگان، مازندران، خراسان، فارس و ساير مناطق پنبه خيز كشور داير گرديد كه اين امر به توسعه كشت پنبه كمك قابل توجهي نمود.
متأسفانه بعد از لغو انحصار پنبه و آزاد شدن تجارت آن ديگر نظارت دقيق در امر تصفيه و بسته بندي از طرف دولت معمول نمي شد. به همين جهت مرتباً شكاياتي از وضع صادرات و عدلبندي پنبه ايران، از طرف بورسها و خريداران خارجي بعمل آمده براي رفع اين اشكال در سال ۱۳۳۳ شوراي عالي امور پنبه، و سپس در سال ۱۳۳۵ به تصويب هيئت وزيران وقت باتكاي ماده ۲۵قانون تشويق صادرات و توليد و اصلاح تصويبنامه ۳۳ سازمان پنبه تشكيل گرديد تا در امر تصفيه، بسته بندي، تعيين استاندارد، رقمبندي و صادرات پنبه نظارت بعمل آورد. و بدين ترتيب با اقداماتي كه صورت گرفت، پنبه ايران مجدداً جاي خودد را در بازارهاي جهاني پيدا كرد توليد و صادرات آن رو به افزايش گذاشت. در سال ۱۳۳۹ سطح كشت پنبه به ۳۲۴ هزار هكتار و ميزان توليد پنبه به بيش از ۹۹ هزار تن رسيد. و بالاخره در سال ۱۳۴۴ توليد پنبه به يك رقم ركورد يعني ۱۵۲ هزار تن بالغ شد متاسفانه در سال ۱۳۴۵ بعلت طغيان آفت كرم خاردار در بزرگترين و وسيعترين منطقه كشت يعني گرگان و مازندران صدمه زيادي به توليد پنبه كشور وارد شد. كه با مبارزه مجدانه ايكه از طرف وزارت كشاورزي بعمل آمد اين آفت تقريباً ريشه كن شد در سال ۱۳۴۶ طرح افزايش توليد و بهبود كيفيت پنبه با هدف افزايش عملكرد توليد بوسيله تويض بذر و دادن بذور مرغوب و نهاده ها به كشاورزان به اجرا درآمد. و متعاقب آن مجدداً ميزان توليد افزايش يافت بطوريكه در سال ۱۳۵۳ به بالاترين ميزان خود يعني ۲۳۷۰۰۰ پنبه خالص رسيد، كه در همان سال بعلت بحران اقتصادي در جهان و افزايش تورم در كشورهاي صنعتي و بالا رفتن بهاي محصولات غذايي در جهان در كشور ما نيز اين سؤال مطرح شد كه آيا بهتر نيست بجاي كشت وسيع پنبه بخشي از زمينهاي كشاورزي به كشت محصولات غذايي و علوفه اختصاص داده شود؟ و بجاي صادرات پنبه از واردات مواد غذايي ما قند شكر، روغن خام و مواد پروتئين دار كاسته شود؟ و در عوض توليد پنبه در واحد سطح افزايش يابد؟ و بدنبال طرح اين سؤال و تغيير در سياستگزاري بتدريج در شمال كشور كه مركز اصلي كشت پنبه بود نسبت به ترويج و توسعه زراعتهاي ديگراز جمله سويا اقدام شد و اين امر باعث كاهش سطح كشت پنبه گرديد.اما كشت پنبه همچنان بعنوان يك زراعت مهم و اصلي در شمال تا سال ۱۳۵۷ ادامه داشت. بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي بعلت مسايل ارضي و فرار زمينداران بزرگ از ايران، از ميزان كشت پنبه در كشور و بخصوص در شمال كاسته شد در سال ۱۳۵۸ ميزان سطح كشت پنبه به كمترين ميزان خود رسيد ولي بتدريج در سالهاي بعد به توليد سطح كشت آن افزوده شد. در سال ۱۳۶۲ دولت جهت تشويق زارعين به كشت پنبه برنامه جوايز تشويقي را به اجراء گذاشت. در اين برنامه كساني كه به كشت پنبه اقدام ميكردند در مقابل تحويل هر تن وش جوايزي بصورت كود، بذر، سم روغن، كنجاله و حتي جوايز نقدي دريافت مي نمودند اين طرح گر چه در افزايش توليد پنبه موثر بوده ولي بعداً‌ بعلت بكارگيري آن براي ساير زراعنها بويژه دانه هاي روغني كه رقيب اصلي پنبه در شمال كشور به شمار مي رود و همچنين افزايش بهاي قيمت ساير زراعتهاي رقيب تاثير قطعي خود را از دست داد. پرداخت جوايز تشويقي تا پايان سال ۱۳۷۱ ادامه داشت. و از سال ۱۳۷۲ قطع شد. در سال ۱۳۶۷ و در برنامه اول پنجساله توسعه كشور، «طرح افزايش توليد پنبه» نيز تهيه و از سال ۱۳۶۸ اجرا در آمد. تا سال ۱۳۷۰ اجراي اين طرح با موفقيت همراه بود ولي از سال ۱۳۷۱ بعلت افزايش قيمت توليدات زراعتهاي رقيب بويژه دانه هاي روغني (سويا) از ميزان سطح كشت و توليد پنبه كاسته شد بطوريكه در سال ۱۳۷۲ ميزان سطح كشت و توليد پنبه به پائينترين ميزان خود طي ۴۰ سال گذشته رسيد. و براي اولين بار در همان سال حدود ۴ هزار تن و در سال بعد ۸ هزار تن و در سال بعد ۸ هزار تن پنبه از جمهوريهاي آسياي مركزي پنبه به كشور وارد شد. كاهش توليد پنبه از يك طرف و پائين بودن كيفيت پنبه هاي وارداتي از طرف ديگر كه صنايع نساجي نتوانستند از آنها استفاده كنند باعث شد تا در سال ۱۳۷۳ بهاي پنبه داخلي افزوده شود و همين امر باعث افزايش سطح كشت و توليد اين محصول در سال ۱۳۷۴ گرديده و بالاخره در سال ۱۳۷۵ ميزان سطح كشت پنبه اصلاح شده به رقم ۳۰۴۰۰۰ هكتار و توليد پنبه آن به ۱۵۰۰۰۰ تن گرديد كه بالاترين رقم بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران بود.
سازمان مذكور در تاريخ ۱۹/۱/۷۱ بنا به مصوبه شورايعالي منحل وكل وظايف به اداره كل پنبه و دانه هاي روغني منتقل شد واين اداره كل از سال ۱۳۷۷ پس از ۲۳ سال دوباره از گرگان به كرج و از سال ۱۳۸۱ به تهران(مكان كنوني آن) نقل و مكان كرده است

خراسان رضوي- ابتکار- پنبه به عنوان يک محصول استراتژيک در دنيا با 1400 درصد ارزش افزوده و يک محصول اشتغالزا و صنعتي بايد مورد حمايت مسئولان قرار گيرد تا در توليدآن و صنايع وابسته اش پايداري ايجاد شود. اين در حالي است که سطح زير کشت اين محصول نسبت به سال هاي گذشته افت زيادي داشته استکه مي توان دلايل اصلي آن را کاشت محصولات رقيب مانند گندم و دانه هاي روغني با اين محصول، همچنين نا متناسب بودن قيمت پنبه با ديگر محصولات کشاورزي، اشاره کرد.
وحيد اردکانيان، مديرعامل کانون کشاورزان خبره استان خراسان رضوي درخصوص کاهش توليد پنبه در خراسان رضوي گفت: در سال جاري ميانگين متوسط توليد محصول پنبه دو هزار و 200 تن در هر هکتار بوده که نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش يافته است
.وي گفت: سطح زيرکشت اين محصول در استان 45 هزار هکتار است که باتوجه به ميانگين متوسط توليد پنبه در هر هکتار دو هزار و 200 تن است نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش داشته است
وي خاطرنشان کرد: به دليل خشکسالي در سال جاري و ارزان بودن قيمت خريداري پنبه از پنبه کاران و عدم توزيع به موقع کود و سم و وجود هزينه هاي بالا و وجود رقباي محصول چغندرقند، ذرت، خربزه باعث شده توليد محصول پنبه کاهش پيدا کند.
وي ادامه داد: عدم سرمايه گذاري در آبياري و عدم حمايت هاي دولت در اين زمينه باعث شده پنبه کاران به کشت محصول چغندرقند، صيفي جات و ذرت روي آورند.
اين در حالي است که محمدحسين کاوياني - مديرعامل صندوق پنبه - در گفت وگو با ايسنا تصريح کرد: سال گذشته 157 هزار هکتار سطح زيرکشت پنبه در کل کشور بوده که 102 هزار تن پنبه محلوجي توليد شد و با 15 هزار تن پنبه موجود از سال قبل، مجموعا 117 هزار تن پنبه به صنايع نساجي عرضه شده است که 111 هزار تن آن مصرف شده و 6 هزار تن آن به سال جديد منتقل شده است.
او سطح زير کشت پنبه امسال را 115 هزار هکتار عنوان و اظهار کرد: حداکثر پنبه محلوج توليدي امسال 75 هزار تن است که با 6 هزار تن باقي مانده از سال قبل حدود 80 هزار تن در اختيار صنايع نساجي قرار مي گيرد
مديرعامل صندوق پنبه با توجه به 111 هزار تن پنبه مصرف شده سال قبل در صنايع نساجي گفت: امسال حداقل 30 هزار تن پنبه نسبت به سال گذشته براي صنايع نساجي کمبود داريم. وي افزود: مسوولان صنايع نساجي مدعي هستند که تعدادي کارخانجات جديد شروع به کارکرده اند و تعدادي از کارخانجاتي که سال گذشته فعال نبوده اند، امسال با حمايت هاي وزارت صنايع فعال شده اند و بنابراين حداقل 40 تا 50 هزار تن غير از اين 80 هزار تن توليد داخلي کمبود پنبه دارند.
کاوياني نرخ هاي بين المللي پنبه را در حال افزايش دانست و گفت: مطمئنا کشورهاي توليدکننده اگر از کمبود ما باخبر شوند قيمت ها را افزايش مي دهند و مصلحت نيست که صنايع نساجي وابسته به خارج از کشور باشند. او مصلحت بازار پنبه را در اين دانست که در حد نياز صنايع داخلي توليد داشته باشيم و گفت: تا زماني که کشورهاي توليدکننده براي توليد و صادرات پنبه يارانه مي گيرند تنها راه اين است که ما هم متناسب با آن ها يارانه هايي را براي توليد پنبه داخلي تخصيص دهيم که براي کشاورزان صرفه اقتصادي داشته باشد تا پنبه صنايع نساجي را تامين کنند.
مديرعامل صندوق پنبه با اشاره به اين که کميسيون کشاورزي مجلس با پرداخت يارانه به زراعت پنبه موافقت کرده است گفت: از مسوولان انتظار داريم که رسما محل پرداخت اين يارانه را اعلام کنند که تا فرصت باقي است کشاورزان تصميم به زراعت هاي پاييز و بهار بگيرند و سطوح بيش تري براي کشت پنبه در فصل بهار اختصاص دهند که صنايع نساجي وابسته به توليد خارج از کشور نباشد.
وي درباره قيمت پنبه گفت: اگر قيمت پنبه سه برابر قيمت گندم باشد، براي کشاورزان صرف دارد که سطوح بيش تري به کشت پنبه اختصاص دهند. قيمت پنبه بايد متناسب با قيمت ساير محصولات کشاورزي باشد و هرچه اين تناسب کم تر باشد کشاورزان سطح زير کشت را کاهش مي دهند.
کاوياني خاطرنشان کرد: 10 ماه زمين کشاورز براي کشت پنبه اشغال مي شود که کشاورز مي تواند در اين فرصت 10 ماهه 2 کشت گندم و سويا و يا گندم و شالي داشته باشد و سود بيش تري ببرد. بنابراين بايد قيمت پنبه متناسب با ساير محصولات کشاورزي و متناسب با هزينه ها و زحمات کشاورز باشد تا کشاورزان سطح زير کشت خود را افزايش دهند.
وزارت جهاد کشاورزي براي توليد پنبه در سيستان و بلوچستان همکاري نمي کند
توليد پنبه در اقصي نقاط سيستان و بلوچستان از قرنها پيش رايج بوده و تا 50 سال قبل که روستائيان اين منطقه از لحاظ تامين کليه مايحتاج زندگي از جمله توليد پوشاک موردنياز خودکفا بودند نخ موردنياز بافت پارچه هاي کتاني را از طريق توليد پنبه تامين مي نمودند. معتمدين و ريش سفيدان منطقه مي گويند در گذشته صدها هکتار از اراضي روستائيان به کشت پنبه اختصاص داشت و براي اولين بار درکشور پنبه رنگي آن هم به صورت کشت ديم در سيستان و بلوچستان توليد شدکه منحصر به بخش دشتياري از توابع شهرستان چابهار بود. مي گويند علاوه بر دشت سيستان در شمال اين استان که در سطح وسيعي پنبه کشت و بخشي از توليدات آن به ساير مناطق کشور بويژه استان هايي که توليد پارچه داشتند صادر مي شد و اين در حالي است که اغلب خانواده هاي روستايي در منازلشان دستگاه هاي کوچک پارچه بافي داشتند که از پنبه توليدي براي مصارف شخصي پارچه کتاني تهيه مي کردند.
خبرنگار ما مي نويسد در استاني که يکي از مراکز توليد پنبه کشور بوده بيش از 50 سال است که وزارت جهادکشاورزي اجازه کشت پنبه را نمي دهد، کارشناسان وجود آفات نباتي پنبه را در اين منطقه دليل اين مانع اعلام مي نمايند.معتمدان و ريش سفيدان جنوب سيستان و بلوچستان بويژه ساکنان بخش دشتياري از توابع شهرستان چابهار همان منطقه اي که در گذشته بيشترين توليد پنبه از جمله پنبه رنگي داشتند مي گويند شايعه آلوده بودن اراضي منطقه به بيماري هاي گياهي پنبه يک مسئله سياسي است.
آنها مي گويند قبل از جنگ جهاني اول زماني که شبه قاره هند جزء مستعمرات انگليس بود کارخانه بزرگ پارچه بافي شبيه کارخانجات بافت بلوچ ايرانشهر در شهر کوته مرکز ايالت بلوچستان پاکستان راه اندازي شده بود که بخشي از پنبه موردنياز اين کارخانه بايد از سيستان و بلوچستان بويژه بخش دشتياري تامين مي شد.
چند سالي کشاورزان اين منطقه پنبه موردنياز اين کارخانه را تامين مي کردند که چون انگليس بهاي پنبه تحويلي به کارخانه را نپرداخته بود، کشاورزان از تحويل مجدد پنبه به عوامل انگليس خودداري و آنها براي اينکه مانع توليد پنبه در سيستان و بلوچستان شوند شايع کردند پنبه اين منطقه آلوده است.
خبرنگار ما در ادامه مي نويسد: در حالي که هزاران هکتار زمين مستعد براي توليد پنبه در اين استان بويژه شهرستان ايرانشهر و چابهار وجود دارد و پنبه يکي از نيازهاي اصلي کارخانجات بافت بلوچ ايرانشهر است ولي مجوز کشت به آن داده نمي شود. کارشناسان صنايع استان سيستان و بلوچستان مي گويند: اگر پنبه در سيستان و بلوچستان توليد مي شد کارخانجات بافت بلوچ ايرانشهر مجبور به تامين مواداوليه اين واحد صنعتي از دشت گرگان که تنها هزينه حمل يک کانتينر پنبه تا ايرانشهر بيش از يک ميليون تومان مي شود، نبودند
. آنها عقيده دارند که يکي از علل ورشکسته شدن اين کارخانه که منجر به بيکاري صدها نفر از کارگران و نيروهاي کار آن شد بالابودن قيمت تمام شده مواداوليه آن از جمله پنبه بود که بايد از استان گلستان تامين مي شد. اگر وزارت جهادکشاورزي مجوز صدور پنبه را چند سال قبل داده بود امروز بيش از 80 درصد از دو هزار و پانصد نيروي مشغول به کار درکارخانجات بافت بلوچ ايرانشهر بيکار نمي شدند.
خبرنگار ما در پايان مي نويسد: فرض کنيم اراضي سيستان و بلوچستان به امراض خاص پنبه آلوده باشد آيا مبارزه با اين نوع آفت امروزه مشکل است؟ از سوي ديگر بيش از 50 سال است پنبه کشت نشده که طبيعي است اگر آفتي هم در زمين وجودداشته از بين رفته است.
از سوي ديگر سيستان و بلوچستان 10 سال متوالي دچار حادثه خشکسالي شده به طوري که در اکثر نقاط اين منطقه ريشه گياه به کلي خشک شده و گياهي باقي نمانده که آفت گياهان بتواند در لابه لاي شاخ و برگ گياهان مانده باشد.براين اساس بايد وزارت جهاد کشاورزي ضمن موافقت با توليد پنبه در اين استان که يکي از نيازهاي اساسي کارخانجات بافت بلوچ است مشاوران فني و ابزار وادوات کشت را نيز در اختيار کشاورزان قرار دهد. اگر در سيستان و بلوچستان بار ديگر کشت پنبه رونق پيدا کند علاوه بر اينکه از طريق توليد آن براي هزاران روستايي بويژه فارغ التحصيلان رشته کشاورزي ايجاد اشتغال خواهد شد مواداوليه کارخانجات بافت بلوچ ايرانشهر نيز تامين و اين کارخانه با ظرفيت کامل به کار خود ادامه خواهد داد و بار ديگر براي صدهانفر از مردم منطقه ايجاد اشتغال خواهد نمود
دبير كانون انجمن هاي صنفي صنايع غذايي ايران: كميته بازنگري در قانون مواد خوراكي و آشاميدني تشكيل شد
مهندس ابوالحسن خليلي، دبير كل انجمن هاي صنفي صنايع غذايي ايران، با اشاره به اين كه كميته هاي مشتركي بين كانون انجمن هاي صنفي صنايع غذايي ايران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي وجود دارد، از تشكيل كميته بازنگري در قانون مواد خوراكي و آشاميدني خبر داد و گفت: در اين كميته كه اولين جلسه آن روز گذشته برگزار شد و اين كانون هم به عنوان عضو ثابت و صاحبنظر در آن شركت مي كند، جهت تكميل قانون مواد خوراكي و آشاميدني مصوبه سال 1340 بحث و بررسي هايي صورت مي گيرد كه مباحثي كاملا كارشناسي و طولاني مدت است و جلسات متعددي را به خود اختصاص مي دهد.
وي يادآور شد: در كميته مشترك طرح و برنامه صنايع غذايي نيز كه از سال گذشته در دفتر اداره كل نظارت بر مواد غذايي وزارت بهداشت برگزار مي شود، سه نماينده كانون انجمن هاي صنايع غذايي حضور دارند و دستورالعمل ها و مشكلاتي كه صنايع مختلف غذايي با آنها روبه رو بوده و نيازمند تصميم گيري سريع و شفاف است، در اين كميته طرح مي شود و مورد بررسي هاي كارشناسي قرار مي گيرد.
مدير عامل اتحاديه ميهن
اعمال تعرفه صادرات تخم مرغ را متوقف كرد
ناصر نبي پور، مديرعامل اتحاديه ميهن گفت: كشور پتانسيل صادرات 60 هزار تن تخم مرغ را دارد ولي به دليل تعرفه 60 درصدي هيچ صادراتي در زمينه تخم مرغ انجام نمي شود.
نبي پور ادامه داد: با وجود اين كه كشورهايي مثل افغانستان، تاجيكستان و عراق با كمبود تخم مرغ روبه رو هستند و ايران به دليل نزديكي مرزي با اين كشورها مي تواند بازار تخم مرغ را به خود اختصاص دهد، تعرفه 60 درصدي تخم مرغ اين كشورها توسط تركيه و برزيل تامين شود.
مدير عامل اتحاديه ميهن تصريح كرد: در حال حاضر توليدكنندگان تخم مرغ را زير قيمت 2 هزار ريال مي فروشند و از توليد خود هيچ سودي نمي برند و دولت نيز براي كاهش خسارت حاضر به حذف تعرفه نيست.
نبي پور افزود: اگر دولت سه ماه تابستان تعرفه را براي صادرات حذف كند مي توان اميدوار بود كه تخم مرغ در ماه هاي پاييز و زمستان قيمت متعادل داشته باشند.
رييس هيات مديره اتحاديه پرورش زنبور استان تهران:
زنبورستان هاي ايران فاقد مرزبندي قانوني است
علي آقايي، رييس هيات مديره اتحاديه پرورش زنبور عسل استان تهران گفت: در حالي كه در اساسنامه هاي داخلي احداث زنبورستانها مرز قانوني كوچ زنبورها 2 تا 3 كيلومتر عنوان شده، تجمع زنبورها و بي ضابطه شدن كوچ دهي باعث بروز آلودگي و دشواري براي پرورش دهندگان زنبور و توليدكنندگان عسل شده است.
وي گفت: هر چند شكايات قانوني به مراجع قضايي به صورت مستمر در مناطق مستعد توليد عسل وجود دارد اما به دليل عدم جايگاه قانوني و تصريح در مرزبندي كوچ دهي زنبور، توليدكنندگان عسل را با مشكل روبه رو كرده است.
مديرعامل اتحاديه پرورش دهندگان ميگو سيستان وبلوچستان:
توفان گونو سايت هاي پرورش ميگو خليج گواتر را به زير آب برد
سايت هاي جنوبي و شمالي پرورش ميگو خليج گواتر بر اثر توفان گونو به زير آب رفت كه باعث تلف شدن تعداد زيادي از ميگوهاي توليدي شد.
كيوان رهبران، مديرعامل اتحاديه پرورش دهندگان ميگوي استان سيستان و بلوچستان با اعلام اين خبر گفت: كل سطح زير كشت سايتها در خليج گواتر چهار هزار هكتار بود و شش مزرعه از يك و نيم ماه پيش آغاز به توليد كرده بودند كه در هر استخر 400 هزار ميگو به وزن 6 گرم (ميگو جوان) توليد شده بود كه بر اثر اين حادثه از بين رفت. مزارع ديگر نيز با توجه به قولهاي وزير كشاورزي در خصوص حل مشكلات بانكي پرورش دهندگان براي ريختن ميگو به استخرها آمادگي داشتند كه كل مزارع به زير آب رفت و خسارات شديدي به پرورش دهندگان وارد شد؛ به گونه اي كه در مزارع با قايق حركت مي كنند.
مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران گوشتي ايران:
مقدار توليد تعيين شده در برنامه چهارم توسعه براي امسال محقق مي شود
تا پايان سال يك ميليون و هزار تن گوشت مرغ در كشور توليد شود.
مهندسي حسين مقدم نيا، مدير عامل اتحاديه سراسري مرغداران گوشتي ايران، با اشاره به اينكه براساس برنامه چهارم توسعه تا پايان سال 86 بايد يك ميليون و 400 هزار تن گوشت مرغ توليد كنيم، افزود: از ابتداي سال جاري تاكنون ماهانه 100 هزار تن توليد داشتيم و به طور حتم تا پايان امسال مقدار توليد تعيين شده در برنامه چهارم توسعه را محقق مي كنيم.
وي با اشاره به افزايش قيمت گوشت مرغ به كيلويي بيش از دو هزار تومان در برخي نقاط تهران گفت: تاكنون به طور ميانگين مرغ زنده با قيمت يك هزار و 320 تومان در هر كيلو توسط توليدكننده ها فروخته شده و در ميادين ميوه و تره بار نيز گوشت مرغ با قيمت كيلويي يك هزار و 920 تومان در اختيار مصرف كننده قرار مي گيرد.
افزايش 50 درصدي توليد پنبه در استان گلستان
رضا ايماني، دبيرخانه كشاورز استان گلستان گفت: با توجه به سطح زيركشت 20 هزار هكتاري محصول پنبه در استان گلستان، پيش بيني مي شود امسال سطح توليد اين محصول در مقايسه با سال گذشته با افزايش 50 درصدي روبه رو شود.
ايماني افزود: امسال كشت پنبه به صورت مخلوط با محصولاتي همچون گوجه فرنگي و خيار در بعضي مناطق با قرار گرفتن كشت دوم بعد از محصولات نخود فرنگي و كلزا نسبت به سال گذشته با 50 درصد افزايش حجم توليد روبه رو خواهد شد.
دبيرخانه كشاورز در ادامه گفت: با توجه به زمانبر بودن توليد پنبه و وجود هزينه بالا و عدم مكانيزاسيون در اين محصول و پايين بودن خريد تضميني پنبه از سوي دولت و عدم راه حل مناسب در بهبود توليد پنبه موجب شده مشكلات پنبه به قوت خود باقي بماند.
سرمايه گذاري 50 تريليون ريالي در بخش فرآورده هاي گوشتي
سيدمحمد موسوي، مدير عامل اتحاديه فرآورده هاي گوشتي در گردهمايي مديران صنعت غذا گفت: در توليد فرآورده هاي گوشتي از بهترين و با كيفيت ترين مواد اوليه استفاده مي شود و ادعاي سرطان زا بودن فرآورده هاي گوشتي صحت ندارد و اين قبيل اظهار نظرها بدون مدرك به اين صنعت كه بيش از 50 تريليون ريال سرمايه گذاري و 100 هزار اشتغالزايي دارد خسارت وارد مي كند.
وي افزود: اين صنعت امروز در كشور روزانه بيش از 6 ميليون وعده غذايي مردم را تامين مي كند و به دليل ذبح اسلامي، در آستانه ورود به بازارهاي جهاني خصوصا كشورهاي اسلامي است و مسوولان كشور بايد از اين صنعت حمايت كنند.
رييس هيات مديره انجمن جوجه يك روزه:
نبايد انتظار تقليل قيمت جوجه يك روزه و مرغ را داشته باشيم
توليدكنندگان مرغ مادر خواهان سود هاي منطقي بالا نيستند
مديران جديد وارث سيستمي هستند كه قيمت جوجه و مرغ را به طور مصنوعي پايين نگه داشته بودند.
دكتر سيدمهدي ميرسليمي ، رييس هيات مديره انجمن جوجه يك روزه ي ايران با بيان اين كه قيمت مرغ بايد در چند سال گذشته به صورت تدريجي افزايش مي يافت، گفت: متاسفانه مديران جديد وارث سيستمي هستند كه قيمت جوجه و مرغ را به طور مصنوعي پايين نگه داشته بودند و اكنون اين افزايش قيمت ها با افزايش قيمت نهاده هاي موردنياز مرغداران در اواخر سال گذشته و امسال همراه شده است.
وي افزود: در حالي كه 60 تا 70 درصد هزينه مرغداري ها را نهاده ها به خود اختصاص مي دهند، هيچ كس در مورد گراني نهاده هايي مثل ذرت و سويا حرفي نمي زند.
وي اجراي طرح ساماندهي توليد جوجه يك روزه و مرغ را نيازمند ثبات بازار و متعهد بودن طرفين اين طرح دانست و افزود: از لحاظ تعهد مي دانم كه تمام مرغداري هاي مادر آرزو دارند، بازار با يك سود منطقي تعادل داشته باشد و هيچ گاه هم خواهان سود هاي مقطعي بالا نيستند.


رييس انجمن صنفي ماكاروني:
نيمي از توليدكنندگان به صورت سنتي فعاليت مي كنند
سرانه مصرف ماكاروني در ايران حدود يك سوم تركيه است.
هم اكنون حدود 50 درصد از كارخانه هاي توليدكننده ماكاروني در كشور به صورت سنتي و با ماشين آلات قديمي در حال فعاليت هستند.
مهدي آساريان، رييس هيات مديره انجمن صنفي كارفرمايان كارخانه هاي ماكاروني ايران، با بيان اين مطلب گفت: در حال حاضر كشورهاي همسايه به توليدكنندگان ماكاروني خود جايزه هاي ويژه صادراتي اختصاص مي دهند تا محصولات خود را با قيمت ارزان در بازارهاي جهاني عرضه كنند كه اين امر توان رقابت را از توليدكنندگان داخلي گرفته است.
وي با اشاره به اين كه ماكاروني توليد داخل از نظر كيفيت با مشابه خارجي يكسان است، افزود: هنوز هم يكنواخت نبودن آرد كه ماده اوليه توليد ماكاروني است، جزو مشكلات اصلي توليدكنندگان داخلي ماكاروني به شمار مي رود.
او اضافه كرد: دولت پيش از اين آرد موردنياز توليدكنندگان را به صورت حواله در اختيار آنان قرار مي داد، اما هم اكنون توليدكنندگان مي توانند آرد خود را به صورت آزاد تامين كنند.
نرخ اظهار كشمش در ايران واقعي نيست
ثابت نگه داشتن نرخ ارز از رشد صادراتي ايران مي كاهد
منوچهر رضايي، عضو اتاق بازرگاني و مدير عامل انجمن صنفي صادركنندگان كشمش همدان گفت: به رغم افزايش هزينه هاي توليد و تورم موجود در بازار، دولت با نگه داشتن مجازي ارز در كشور روند صادرات محصولات ايراني را در تمامي زيربخش ها با دشواري روبه رو كرده است، به طوري كه به رغم افزايش صادرات، صادركنندگان از سودآوري قابل توجهي برخوردار نيستند.
وي تصريح كرد: به رغم افق هاي روشني كه در برنامه چهارم توسعه براي صادرات محصولات ايراني ديده شده است، مشكلاتي از قبيل ثابت ماندن نرخ ارز و عدم پرداخت جوايز صادراتي، از رغبت صادركنندگان براي وارد شدن به بازارهاي جديد مي كاهد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۴-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۴۶ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله:تحلیل جامعه شناختی از مسکن شهری در ایران سکوت تلخ 10 818 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  دانلود رایگان پاورپوینت توسعه صنعتی ایران بعد از انقلاب 49 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 1,533 ۳۱-۱-۱۳۹۳ ۰۳:۲۳ عصر
آخرین ارسال: kamran2690
  [دانلود] پاورپوینت تولید مثل و تشکلات کندوی زنبور عسل 50 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 453 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  پروژه بررسی مالی طرح ایران رود senior engineer 0 2,124 ۲۲-۹-۱۳۹۱ ۰۴:۴۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  چشم‌انداز اقتصادی ایران senior engineer 0 128 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] فرآیند تولید مثل گیاهان گلدار ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 3,574 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  تولید کمپوست ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 131 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۴۶ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  موانع مشاركت زنان در فعالیت‏های سیاسی ـ اقتصادی ایران پس از انقلاب ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 156 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۲۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] دولت سبکری نخستین حکومت ترکان در ایران پس از اسلام ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 221 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۷:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [معرفی] تیموریان یا گورکانیان ایران ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 420 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۷:۴۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان