تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

کراتین چیست؟

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
کراتین چیست؟
کراتین چیست؟

ورزش پرورش اندام به معني نوين و امروزي آن اگر چه قدمت چنداني نداشته و در طول چندين دهه اخير در دنيا پا گرفته و در سرتاسر دنيا گسترش يافته است اما اين ورزش و مشتقات آن اعم از قوي ترين مردان، مردان آهنين و وزنه برداري قدرتي که تلفيقي از وزنه برداري سنتي و پرورش اندام است مخصوصا در چندين سال اخير پيشرفت هاي شتاب زده و حيرت انگيزي را پشت سر گذاشته و به قول گفتني از سر حد عدم تا به اقليم وجود اين همه راه آمده است.
در صورتي که واقع بين باشيم و از حقايق مسلم و غير قابل انکار نيز قصد فرار نداشته باشيم بايد اذعان کرد که ورزش هاي قدرتي که امروزه از نظر تعدد ورزشکار و از نظر بسياري مسابقات و حتي از لحاظ محبوبيت عمومي حتي گوي سبقت را از ورزش اول دنيا يعني فوتبال نيز ربوده است سهم عمده اي از موفقيت خود را مديون کمپاني هاي داروسازي و مکمل سازي بوده است.
شايد پر مصرف ترين داروها در ورزش هاي قدرتي را بتوان استروئيدها دانست. البته از اين مهم نيز نمي توان گذشت که افدرين نيز به عنوان سلطان چربي سوزهاي جهان عليرغم اينکه همچون استروئيدها در ليست داروهاي ممنوعه و خطرناک قرار داده شده است اما هنوز هم همچون استروئيدها، دارويي پرطرفدار و پر مصرف بوده و به فراواني نيز در بين ورزشکاران رشته هاي قدرتي مخصوصا پرورش اندام کاران مورد استفاده قرار مي گيرد. از ديگر فرآورده هاي پر مصرف در اين قبيل ورزش ها مي توان به هورمون انسولين و هورمون رشد انساني اشاره نمود که اين مواد و اين ترکيبات نيز همانند استروئيدها و افدرين در ليست سياه آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ قرار داشته و مصرف آنها نيز دوپينگ محسوب مي شود.
اما در اين بين ترکيباتي نيز وجود دارند که امروزه نيز جاي خود را به خوبي در ورزش هاي قدرتي باز کرده اند و در سطح جهاني از آنها به عنوان مکمل ياد مي شود. امروزه انواع گوناگون و متنوعي از مکمل ها ساخته و به بازار عرضه شده است. اين دسته از ترکيبات را مي توان به گروه هاي عمده از قبيل مکمل هاي پروتئين، مکمل هاي ويتاميني، مکمل هاي حاوي اسيد هاي چرب ضروري و مفيد، مکمل هاي حاوي قندها و ... تقسيم بندي کرد. مکمل هاي ديگري نيز در اين بين يافت مي شوند که به هيچ يک از اين گروه ها تعلق نداشته و در نوع خود بي نظير و منحصر به فرد هستند. از اين قبيل مکمل ها مي توان به مکمل هاي کراتيني اشاره نمود.
کراتين ماده اي است که به طور طبيعي در بدن آدمي و در کليه ها، کبد و پانکراس نيز توليد مي شود. بدن آدمي اين ماده را با استفاده از اسيد آمينه هاي آرژي نين، گليسين و همينطور هم متيونين توليد مي کند. مقادير اندکي از اين ماده در گوشت قرمز و در گوشت ماهي قزل آلا نيز يافت مي شود.
ما حدوداً 95 درصد از کراتين موجود در بدن را در عضلات ذخيره مي کنيم. اين مقدار به طور متوسط حتي به 100 گرم نيز بالغ مي شود. بدن انسان کراتين توليد شده در بدن و يا جذب شده از طريق دستگاه گوارش را با فسفر موجود در بدن ترکيب کرده و فسفوکراتين حاصل را در سلول هاي عضلاني انباشته مي کند.
همانگونه که خود نيز مي دانيد بدن آدمي قسمت عمده اي از انرژي مورد نياز خود براي انجام فعاليت هاي حياتي و فيزيکي روزانه خود را از ماده اي موسوم به «آدنوزيون تري فسفات» به دست مي آورد. اين ترکيب همان ماده اي است که شما آن را با نام atp مي شناسيد.
به طوري که در تصوير مي بينيد بدن شما انرژي مورد نياز خود براي انجام فعاليت هاي خود را از سه طريق مختلف به دست مي آورد. حتما شما هم با من هم عقيده هستيد که تشريح هر يک از اين سه واکنش نياز به چندين جلسه تدريس دارد و منکر اين واقعيت نيز نمي توان شد که آشنايي کامل با اين سه مرحله و با اين سه واکنش از بديهيات و از ضروريات ابتدايي و غير قابل انکار فن مربيگري است. حال خود قضاوت کنيد که چگونه مي توان در عرض کمتر از دو هفته مربي تمام عيار تربيت کرد و تمام فنون و فوت و فن هاي مربيگري را به آنها آموزش داد که در ايران اعمال و اجرا مي شود؟!
به هر حال، زماني که بدن انرژي مولکول هاي atp را آزاد کرده و به مصرف رسانيد اين مولکول تبديل به adp مي شود. بدن شما براي تبديل دوباره adp و تبديل آن به atp از کراتين فسفات بهره مي گيرد. در اين مرحله است که ارزش واقعي کراتين و همين طور هم مکمل هاي حاوي اين ماده باارزش غذايي بيش از پيش روشن مي شود. به عبارت ساده تر مي توان گفت که فراواني کراتين در بدن منجر به فراواني مولکول هاي سرشار از انرژي atp در بدن شده و در نتيجه نيز شما را در پرداختن به تمرينات شديد ياري مي دهد.
در مورد آزاد سازي انرژي از طريق اسيد لاکتيک اشاره به اين مهم را ضروري مي دانم که بالا رفتن ميزان اين ماده در سلول با بالا رفتن ph محيط سلول و با مشکلات ناشي از آن از جمله کم شدن کارآيي عضلات همراه خواهد بود. به همين علت نيز متخصصين اين روش آزاد سازي انرژي را چندان مناسب و کارامد نمي دانند. شايد بتوان کامل ترين شکل آزاد سازي انرژي در بدن را سيستم هوازي دانست اما به اين مهم نيز توجه داشته باشيد که ورزش هاي قدرتي و تمرينات با وزنه اي که شما انجام مي دهيد بيشتر از اينکه با سيستم هوازي و اسيد لاکتيک سر و کار داشته باشد با سيستم کراتين فسفات سر و کار دارد. محض اطلاع خوانندگان يادآوري مي کنيم که سيستم هوازي معمولا در ورزش ها و در فعاليت هايي که پرداختن به آن ورزش با افزايش تعداد تنفس در دقيقه و با بالا رفتن تعداد ضربان قلب آدمي همراه است فعال بوده و سيستم اسيد لاکتيک نيز بيشتر در ورزش هاي سرعتي نظير وزنه برداري و پرتاپ ديسک و غيره که در آن ورزش ها فعاليت فرد در کوتاه ترين زمان و در بالاترين سرعت ممکن اجرا مي شود فعال مي شود.
کراتين و نقش آن در تمرين و پرورش اندام
کمپاني هاي مکمل سازي و مکمل فروشان و در برخي موارد نيز نويسندگاني که در قالب مقالات به ظاهر علمي مکمل هاي خود را تبليغ مي کنند در مورد کراتين و مکمل هاي حاوي اين ماده طبيعي اغراق ها کرده و آن را در برخي موارد معجزه قرن جا زده اند و کساني هم که درک درستي از اين ترکيب نداشته و عادت دارند تا در مورد هر چيز و هر ترکيب، دانسته و ندانسته نظر داده و اظهار فضل و افاضات ادب کنند در برخي موارد مصرف آن را از بيخ تحريم کرده و موارد عجيب و غريبي را به آن نسبت داده و آن را پسر خاله سرطان و ايدز جا زده اند. براي روشن تر شدن مطلب، در قسمت انتهايي اين مقاله در مورد عقايد و باورهاي غلط هر دو گروه به تفصيل صحبت خواهيم کرد.
کراتين در کنار تامين انرژي مورد نياز بدن براي انجام فعاليت هاي فيزيکي حتي از شدت اثر اسيد لاکتيک بر ph محيط در سلول هاي عضلاني نيز کاسته و به عقيده متخصصين و محققان حتي تاثير در خور توجهي در افزايش حجم و قدرت عضلاني نيز از خود نشان داده است. مصرف کراتين به شکل مکمل آن با دم کردن و افزايش حجم عضلاني پس از اتمام جلسات تمريني همراه خواهد بود که اين دم و اين افزايش سايز عضلاني نيز تا روزها پس از تمرين ادامه مي يابد. تنها نکته منفي در مورد مصرف اين ترکيب شايد اين باشد که گفته مي شود سهم عمده اي از حجم حاصل شده با مصرف کراتين ناشي از احتباس آب و املاح در سلول هاي عضلاني است. لازم به يادآوري نيست که تقريبا در حدود 70 درصد از حجم عضلات در بدن آدمي را آب تشکيل داده است و افزايش حجم ناشي از احتباس آب در سلول هاي عضلاني نيز چندان هم نامطلوب و غير معمول نيز نخواهد بود. اين در حالي است که محققين اروپايي و آمريکايي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند که مصرف کراتين علاوه بر افزايش احتباس آب در سلول هاي عضلاني حتي منجر به افزايش حجم واقعي و خشک عضلاني نيز خواهد شد. اين يافته ها دليل و گواه روشني بر اين مدعاست که کراتين در افزايش واقعي حجم عضلاني تاثير معني داري داشته است.
چه ميزان کراتين کافي است؟
شايد معمول ترين روش براي مصرف کراتين دوره يک هفته اي 20 گرم در 4 وعده براي بارگيري و ادامه دوره با مصرف 2 وعده 5 الي 10 گرمي در روز باشد. البته در اين روش نيز بايد پس از 5 الي 6 هفته مصرف مداوم مکمل، استراحت نموده و سپس مصرف را بدون بارگيري از سر گرفت.
به نظر مي رسد که مصرف ترکيبي کراتين به مکمل هاي پروتئيني و مصرف مقاديري از کربوهيدرات ها در حدود 20 الي 30 دقيقه پس از مصرف کراتين در افزايش جذب آن مؤثر بوده است. به دليل اينکه کراتين در فرم مايع پايداري چنداني نداشته و فوراً نيز بي اثر مي شود توصيه شده است تا کراتين را بلافاصله پس از ريختن در آب سر بکشيد.
آيا همگان مي توانند کراتين را مصرف کنند؟
اگر اين پرسش را از مکمل فروشان و از بسياري از مربيان ايراني که وظيفه خطير فروش مکمل ها و استروئيدها را نيز در کنار کار سنگين و تخصصي مربيگري به يدک مي کشند بپرسيد با اجازه بزرگترها پاسخ خواهند داد بله!! اما حقيقت چيز ديگري است.
اگرچه محققين عقيده دارند که مصرف حتي طولاني مدت اين ترکيب در ورزشکاران عوارض و پيامدهاي منفي چنداني را در پي نداشته است اما با اين وجود اشاره به اين مهم را ضروري مي دانم که مصرف اين ترکيب و اين مکمل براي کساني که از بيماري ديابت و از بيماري ها و يا نارسايي کليه رنج مي برند اکيداً و اکيداً ممنوع است.
گفته مي شود که عوارض و ناراحتي هاي متعددي از قبيل: اختلال در تنفس، نفخ شکم، اختلالات گوارشي و درد معده نيز با مصرف دزهاي سنگين اين ترکيب ديده شده است.
در صورتي که با مصرف اين ترکيب دچار اختلالات گوارشي و درد در ناحيه معده مي شويد آب مصرفي خود به همراه اين ماده را افزايش دهيد و در صورت بر طرف نشدن عارضه نيز مصرف آن را قطع کنيد.
فوايد مصرف مکمل هاي حاوي کراتين
تاثير کراتين و مکمل هاي کراتيني در تامين انرژي مورد نياز بدن و در افزايش حجم عضلاني تقريبا بر همگان شناخته شده است اما اين ترکيب فوايد و تاثيرات مثبت ديگري را نيز از خود نشان داده است. گفته مي شود که مغز آدمي قدرت استفاده مستقيم از اين ماده به عنوان منبع سوخت و انرژي را داشته و به همين علت نيز تصور مي رود که مصرف مکمل هاي اين ماده بتواند با افزايش قدرت خلاقيت و تصميم گيري و تجزيه و تحليل فرد همراه شود. افزايش قدرت تجزيه و تحليل و تصميم گيري مغز مخصوصاً در برخي از ورزش هاي قدرتي از قبيل وزنه برداري يک ضرب و دو ضرب و در رقابت هاي قوي ترين مردان که فرد فرصت زماني چنداني براي تصميم گيري هاي حساس و براي هماهنگ کردن کار و فعاليت عصب و عضله در اختيار ندارد از ارزش بسيار زيادي برخوردار است.
مصرف کراتين ممکن است با کم شدن معني دار خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي نيز همراه شود. گفته مي شود که مصرف مکمل هاي حاوي اين ترکيب حتي مي تواند از ابتلا فرد به بيماري آلزايمر نيز پيشگيري کند اما اين همه به معني تبليغ مصرف کراتين نخواهد بود.

شايعات متداول در مورد کراتين

کراتين بيشتر، تاثير مطلوب تر!
حتما شما نيز بدنسازان بيمار زيادي را در اطراف خود ديده ايد که افراط در مصرف مکمل و حتي دارو را سر لوحه کار خود قرار داده و از دزهاي 20 الي 30 گرمي کراتين استفاده کرده و به خيال خود نيز پله هاي ترقي را صد تا يکي بالا مي روند. محققان و متخصصان دز مصرف اين ماده را در حدود 0.1 گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن توصيه کرده اند.
البته ذکر اين مهم نيز ضروري است که در حدود 46 درصد از کراتين مصرفي فرد از طريق دستگاه گوارش دفع شده و بلا استفاده باقي مي ماند. بنابراين ورزشکاري که 110 کيلوگرم وزن داشته باشد حدوداً بايد 10 گرم کراتين مصرف کند که از اين مقدار نيز در حدود 4.6 گرم آن از طريق دستگاه گوارش دفع شده و از بدن خارج مي شود.
مکمل فروشاني که در ايران برنامه تمريني و غذايي نيز براي ورزشکاران تنظيم کرده و در برخي موارد نيز در مطبوعات مقالات صد تا يه غاز از خود در مي کنند، براي فروش بيشتر هم که شده باشد مصرف دزهاي سنگين اين مکمل و مصرف دزهاي سنگين تمام مکمل هاي موجود در ويترين خود را تبليغ کرده و مي کنند اما در اين مورد بخصوص متخصصين عقيده دارند که دزهاي سبک تر بهتر از دزهاي سنگين عمل مي کند.
دوره بارگيري کراتين جنبه تزئيني داشته و ضرورت ندارد!
دوره بارگيري براي کساني به طور حرفه اي تمرين کرده و يا در سطح مسابقات قرار داشته و به قهرماني مي انديشند ضروري و الزامي است اما کساني که با شدت هاي معمولي و تنها براي رسيدن به تناسب اندام و زيبايي نسبي عضلات تمرين کرده و قصد خسته کردن شديد خود در حين تمرينات و قصد شرکت در مسابقات را نداشته باشند بدون دوره بارگيري و با مصرف دزهاي سبک نظير 5 گرم در روز نيز احساس رضايت مي کنند.
کراتين به کليه و کبد آدمي صدمات جدي جبران ناپذيري وارد مي کند!
حقيقت اين است که مصرف کراتين در صورتي که فرد از بيماري و يا عارضه کليوي و کبدي رنج نبرده و مستعد ابتلا به نارسايي کليوي و کبدي نيز نباشد براي کبد و کليه آدمي بي ضرر تشخيص داده شده است.
بسياري از عوارضي که به کراتين نسبت داده مي شود زايده خرافات و باورهاي غلطي است که از صدقه سر شبه مربيان بدون کارت و حتي با کارت و رسمي که با سطح سواد سيکل و ديپلم ردي به جاي متخصص تغذيه و پزشک متخصص غدد تصميم گرفته و راه حل ارايه مي دهند در ورزش هاي قدرتي شکل گرفته و همچون ويروس هاي اينترنتي در سطح باشگاه ها شيوع پيدا کرده است.
نتايج تحقيقي که بر روي فوتباليست ها انجام شده بود و در آن تحقيق نيز تاثيرات منفي و مثبت مصرف طولاني مدت کراتين بر روي بدن آدمي مورد مطالعه قرار گرفته بود نشان داده است که مصرف حتي طولاني مدت اين ترکيب تاثير منفي معني داري بر کليه و کبد آدمي نداشته است. افرادي که در اين آزمايش شرکت کرده بودند روزانه در حدود 15.75 گرم از اين ترکيب را مصرف مي کردند.
تحقيق مشابهي نيز بر روي 36 مرد و زن سالم انجام گرفته و نشان داده است که مصرف 10 گرم در روز از اين ترکيب در مدت 1 سال تاثير منفي خاصي بر کارکرد و سلامت کليه ها و کبد نداشته است.
سهم عمده اي از حجم افزوده شده با مصرف کراتين ناشي از احتباس آب در عضلات است!
مصرف کراتين در اوايل دوره و در روزهاي اول مصرف با احتباس آب در سلول هاي عضلاني همراه است اما نتايج تحقيقات انجام شده بر روي اين ماده به روشني اثبات کرده است که مصرف کراتين در طولاني مدت با افزايش واقعي حجم عضلاني خشک و حتي بدون چربي همراه بوده است.
کراتين موجب کرامپ و گرفتگي عضلات مي شود!
اين عقيده و باور غلط نيز تنها و تنها زايده تخيلات بوده و در نتيجه خيال پردازي و از روي معده حرف زدن برخي مربيان و ورزشکاران شکل گرفته است. تحقيقات انجام شده در مورد کراتين به اين نتيجه رسيده است که کراتين کمترين ارتباطي با کرامپ و گرفتگي عضلاني در ورزشکاران رشته هاي قدرتي نداشته است. اما به اين نکته اشاره اي گذرا مي کنيم که دليل اصلي بروز اين حالت در بدن ورزشکاران رشته هاي قدرتي عمدتاً کمبود آب در بدن بوده است که اين حالت با برهم زدن تعادل آب و الکتروليت زمينه را براي گرفتگي عضلات مهيا و آماده مي کند. کراتين کمترين تاثيري بر بروز اين پديده در بدن ورزشکاران نداشته و تاثيري در بهبود و يا پيشگيري از آن نيز نداشته است.
کراتين را حتما بايد با آب انگور و يا سانديس خورد!
اين که مصرف کراتين به همراه قندهاي ساده و يا آب ميوه هاي شيرين و حاوي قند در افزايش جذب آن مؤثر واقع مي شود مورد تاييد دانشمندان و محققين قرار گرفته است اما اين عقيده غلط که مصرف کراتين بدون مخلوط کردن آن با آب انگور کاري از پيش نمي برد نيز از دسته خرافاتي است که به نظر مي رسد شيوع آن در بين ورزشکاران رشته هاي قدرتي بي ارتباط با ارشادات و تعليمات شبه مربيان و ورزشکاراني که ايضاً ادعاي مربيگري نيز مي کنند نبوده است.
در شرايطي که در برخي از باشگاه هاي ايران زمين که گويا اثري از نظارت نيز در آنها به چشم نمي خورد حتي کفشدار، روزنامه فروش سر چهارراه و بوفه دار باشگاه و ... نيز به خود اجازه مي دهند تا دوره مصرف دارو و مکمل تنظيم نموده و برنامه تمريني براي ورزشکاران بنويسند و يا در برخي موارد نيز در اين باشگاه ها براي رفاه حال مراجعين برنامه غذايي و تمريني واحدي در قطع ديواري تهيه شده و براي استفاده عموم در ديوار باشگاه نصب شده است، انتظار اين شايعه و هر شايعه ديگري را مي توان داشت.
به همراه مصرف کراتين بهتر آن است تا بدن را با خوردن مواد شيرين همانند قندهاي ساده تحريک به ترشح انسولين فراوان نمود. به همين علت نيز توصيه شده است تا مکمل هاي حاوي کراتين را به همراه آب ميوه هاي شيرين و يا به همراه چند حبه قند مصرف کنيد. اما اين گفته هرگز به معني مقدس بودن آب انگور و سانديس نبوده و اين عقيده باطل را نيز تاييد نمي کند که کراتين بدون حضور آب انگور بي اثر و بي فايده مي شود.
تحقيقات اخير به اين نتيجه رسيده است که مصرف کراتين به همراه مکمل هاي پروتئيني نتيجه کار را درخشان تر مي کند. بهترين فرمول براي مصرف کراتين خوردن 5 گرم کراتين به همراه 50 گرم پروتئين و 47 گرم قند ساده بوده است.
کراتين در فرم مايع بهتر و مؤثرتر عمل مي کند!
کراتين در حالت مايع پايداري چنداني نداشته و به راحتي به ماده اي موسوم به کراتي نين تبديل مي شود. کراتي نين ماده اي است که از تجزيه شدن کراتين در محيط هاي آب به دست مي آيد. قرار گرفتن طولاني مدت کراتين در محيط هاي آبي و يا اسيدي موجب از بين رفتن آن و تبديل شدن به ماده ياد شده مي شود. به همين علت نيز متخصصين تغذيه، مصرف کراتين به همراه آب ميوه ها و يا نوشيدني هاي اسيدي را توصيه نمي کنند.
اسيد سيتريک و اسيد فسفريک دو ماده شيميايي است که به فراواني در ترکيب نوشابه ها و حتي آب ميوه هاي طبيعي و يا مکمل هاي مايع حاوي کراتين يافت مي شود. در صنعت نوشابه سازي از اين دو ماده براي نگهداري نوشابه ها استفاده مي شود. اسيد اضافه شده به مکمل هاي مايع که به عنوان ماده اي نگهدارنده از آنها کمک گرفته مي شود بيش از نيمي از کراتين موجود در ترکيب مکمل را به راحتي تجزيه کرده و به ماده بي اثر و در برخي موارد مضر کراتي نين تبديل مي کند.
بنابراين کراتين مصرفي خود را بلافاصله پس از مخلوط کردن آن با آب و يا محلول و نوشيدني مناسب ديگر سر بکشيد و از مخلوط کردن کراتين با آب ميوه هاي اسيدي و سانديس و غيره خودداري کرده و حدالمقدور نيز به جاي ديگر فرم هاي کراتين از فرم هاي پودري اين ترکيب استفاده کنيد.
تمامي انواع کراتين هاي موجود در بازار يکسان اند!
همانگونه که از نظر کيفيت و کارآيي در بين نوشيدني هاي ارزان قيمت و گران قيمت تفاوت هاي عميقي وجود دارد کراتين هاي مرغوب و با کيفيت نيز مسلماً مؤثرتر و بهتر از کراتين هاي ارزان قيمت عمل مي کنند.
البته اشاره به اين نکته در اين قسمت از مقاله را ضروري مي دانم که منظور ما از کراتين هاي ارزان قيمت يقيناً پودرهاي مجهول الهويه اي و بي مصرف و در برخي موارد نيز مسموم و خطرناکي نيست که برخي از مکمل فروشان و دلالان مکمل در ايران که خود را سردمدار ورزش هاي قدرتي دانسته و با اين وجود نيز با شکافتن ته دبه هاي حاوي اين ماده ماده اصلي موجود در آن را با کراتين هاي دست ساز توليدي خود جابه جا کرده و توليدات مجهول الهويه خود را به خورد ورزشکاران از همه جا بيخبر مي دهند.
مشکل اصلي و نگراني عمده در مورد کراتين هاي ارزان قيمت که عمدتاً در کشورهاي ديگر از جمله چين نيز ساخته شده و به اسم توليدات کمپاني هاي معتبر جهاني نيز وارد بازار مي شوند ناخالصي هاي موجود در ترکيب آنهاست که اين ناخالصي ها نيز به عنوان محصولي جنبي و در جريان فرايند توليد با ماده اصلي مخلوط شده و موجب مسموميت ورزشکاران و مصرف کنندگان مي شود. به نظر مي رسد که نمونه هاي آلماني کراتين از خلوص و از کيفيت بالاتري برخوردار بوده است.
فرم هاي جديد کراتين مؤثرتر و بهتر از نمونه هاي قديمي عمل مي کنند!
کمپاني هاي مکمل سازي براي ربودن گوي سبقت از يکديگر و براي رسيدن به فروش بيشتر معمولا فرم هاي جديد کراتين از قبيل فرم مايع، فرم جويدني و گازادار و غيره آن را توليد کرده و در مورد برتري اين نمونه ها بر نمونه هاي قبلي نيز داد سخن مي دهند اما حقيقت اين است که نمونه هاي پودري و ساده و بي رنگ و بي بو و بي مزه اين مکمل که به نام کراتين مونوهيدرات نيز در بين ورزشکاران شناخته مي شود هنوز هم قابل اطمينان ترين نمونه بوده و بر نمونه هاي جديد ارجحيت دارد.
نمونه هاي جديد حتي اگر در صورتي که به اندازه نمونه هاي قديمي اين ترکيب نيز کارايي داشته باشند مسلماً چيزي به جز دور ريز کردن پول نخواهد بود.
مصرف کراتين تاثير منفي و بازدارنده بر عملکرد هورمون هاي آنابوليک بدن دارد!
تحقيقات انجام شده بر روي اين ماده نشان داده است که مصرف ولو طولاني مدت اين ترکيب کمترين تاثير منفي بر عملکرد هورمون هاي آنابوليک طبيعي و يا تزريقي و يا خوراکي نداشته و حتي در برخي موارد منجر به تشديد خواص عضله سازي آن نيز شده است. حال اين ايده باطل و اين عقيده سخيف از کجا منشا مي گيرد شما خود بهتر از من مي دانيد!
کراتين مکملي صد در صد سالم و بي خطر است!
شايد عمده دليل مصرف بي رويه و افراطي کراتين را نيز بتوان در شيوع اين عقيده و اين ايده باطل در بين ورزشکاران دانست. اينکه کراتين ماده اي غير سمي است دال بر اين نخواهد بود که آن را ماده اي کاملا بي خطر و سالم بدانيم.
کساني به دلايل پزشکي و به دليل ابتلا به بيماري هاي خاص در مصرف مواد غذايي و مکمل هاي محدوديت دارند نبايد خود سرانه از کراتين و يا از ديگر مکمل هاي غذايي استفاده کنند. در صورتي که فرد مبتلا به بيماري و نارسايي کليه بوده و يا مستعد ابتلا به اين قبيل عوارض و بيماري ها باشد کراتين و يا مکمل هاي حاوي اين ماده مي تواند براي وي در حکم سمي مهلک و کشنده باشد.
متاسفانه در ايران بارها و بارها مشاهده شده است که مصرف اين قبيل مکمل ها حتي براي کساني که با يک کليه به حيات ادامه داده و يا چندين بار عمل سنگ کليه را انجام داده اند نيز توصيه و تجويز شده است.
کراتين براي تمامي ورزشکاران مناسب و ايده آل است.
اين مهم را به خاطر داشته باشيد که کراتين ممکن است در برخي موارد کاملا بي اثر باشد. تاثيري که افراد مختلف از کراتين مي گيرند يکسان نبوده و بسته به واکنش هاي شيميايي منحصر به فردي که در بدن هر يک از ما رخ مي دهد متفاوت است. به طور کل مي توان گفت که ورزشکاران رشته هاي قدرتي که در طول روز نيز تمرينات سنگين و شديد را پشت سر مي گذارند در قياس با ديگر ورزشکاران نياز بيشتري به مصرف مکمل هاي حاوي کراتين دارند. مصرف کراتين براي کساني که از تمرينات هوازي و استقامتي استفاده مي کنند ضرورت چنداني نداشته است.
کراتين را بايد در زمان معين و مشخص ميل کرد!
زماني که متخصصين به اين باور رسيده اند که مصرف کراتين به همراه نسبت 1 به 1 قند و پروتئين بهترين فرمول براي استفاده از مکمل هاي کراتيني است پس ناگفته پيداست که نمي توان همانند آنتي بيوتيک ها زمان دقيق و حساب شده اي را براي مصرف کراتين تجويز و يا پيش بيني کرد.
مکمل هاي حاوي کراتين را در هر وعده و در هر زمان در طول روز مي توان مصرف نمود اما از آنجاييکه نياز بدن به انرژي و مواد غذايي در وعده پس از تمرين به اوج خود مي رسد بنابراين مي توان گفت که مصرف اين ماده نيز همانند پروتئين و قندها در وعده غذايي پس از تمرين مناسب تر و بهتر خواهد بود.
ورزشکاران مي توانند کراتين مورد نياز بدن خود را از طريق رژيم روزانه غذايي به دست آورند!
به طور معمول در رژيم روزانه غذايي يک فرد معمولي در حدود 1 گرم کراتين وجود دارد. زماني که غذاها را در معرض گرما و حرارت شديد قرار داده و به اصطلاح آنها را مي پزيد و يا آنها را مدت هاي مديد در انبار و يا در يخچال نگه داري مي کنيد قسمت عمده اي از کراتين موجود در آن را نيز از دست مي دهيد.
بنابراين ناگفته پيداست کساني که تمرينات و فعاليت هاي غير عادي نظير تمرين با وزنه را در برنامه روزانه خود داشته و بيش از ديگران از بدن خود کار مي کشند ناگزير براي تامين کراتين مورد نياز بدن بايد به صورت دوره اي از کراتين و از مکمل هاي حاوي کراتين نيز استفاده کنند.
منبع

مطالب مشابه ...
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۵۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  طریقه مصرف کراتین در ورزشکاران مرد و زن ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 641 ۲۰-۱۲-۱۳۹۰ ۱۲:۱۱ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  اطلاعات پایه و کلی از کراتین senior engineer 3 540 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۵۹ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  حقایق و افسانه هایی در مورد کراتین senior engineer 0 400 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۵۳ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  اثرات کراتین senior engineer 0 425 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۵۲ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  آیا خانمها می توانند کراتین مصرف کنند؟ senior engineer 0 366 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۵۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  طریقه مصرف کراتین در ورزشکاران مرد و زن senior engineer 0 506 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۴۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  کراتین akg senior engineer 0 436 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۴۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  کراتین و طریقه استفاده senior engineer 0 385 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۴۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان