تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

کاربردهاي فناوري نانو در صنعت آب

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
کاربردهاي فناوري نانو در صنعت آب
کاربرد نانو در صنعت اب
جمعيت جهان در حال افزايش و منابع آب آشاميدني رو به کاهش است؛ بنابراين ممکن است جهان در آينده با مشکل کمبود آب مواجه شود. افزايش مصرف آب و کمبود حاصل از آن که بر اثر آلودگي نيز تشديد ميشود سبب شدهاست تا تأمين آب بهداشتي به يکي از دغدغههاي اساسي جامعه جهاني تبديل شود. امراض ناشي از آلودگيهاي آب هرروزه هزاران و شايد دهها هزار نفر را ميکشد.
توانايي بازيافت آب، امکان دسترسي به يک منبع مناسب براي مصارف گوناگون را ايجاد ميکند. با به کارگيري فناوريهاي الکتريکي و مکانيکي به سادگي ميتوان آب آلوده را براي استفاده در کشاورزي و يا حتي براي مصارف خانگي بازيافت نمود. بدينترتيب فيلترنمودن آب با فيلترهاي نانومتري، تحولي عظيم در بازيافت و استفاده مجدد از آبهاي صنعتي و کشاورزي ايجاد ميکند. فيلترهاي فيزيکي با منافذي در حد نانومتر ميتوانند باکتريها، ويروسها و حتي واحدهاي کوچک پروتئين را صددرصد غربال کنند. با جداسازهاي الکتريکي که يونها را به وسيله صفحات ابرخازن جذب ميکند ميتوان نمکها و مواد سنگين را جذب کرد. بررسي فعاليتهاي مختلف دنيا، شامل برنامههاي در دست اجرا و برنامههاي آتي مراکز صنعتي و پژوهشي، نشان ميدهد که حوزه تصفيه يکي از حوزههاي کاربرد فناورينانو در صنعت آب است؛ و با بهرهگيري از آن، هزينههاي تصفيه آب به ميزان زيادي کاهش خواهد يافت.
دو زمينه اصلي در اين عرصه عبارتند از:
فيلترهاي نانومتري به منظور افزايش بازيابي آب در سيستم هاي موجود؛
نانوحسگرهاي زيستي به منظور تشخيص سريع و کامل آلودگيهاي آب.
در اين مقاله به بررسي تعدادي از کاربردهاي فناورينانو در صنعت آب ميپردازيم.
نانوفيلتراسيون

فناوريهاي جديد، امکان توليد آب نانوفيلتر شده را در مقياس انبوه فراهم ميکند. آب تصفيهشده به وسيله نانوفيلتراسيون به اندازه آبمعدني تصفيهشده ارزش دارد. با استفاده از نانوفيلتر، مواد معدني لازم براي سلامت انسان در آب باقي مانده و مواد سمي و مضر، از آن حذف ميشود. نانوفيلتراسيون يک روش مفيد بين روشهاي اسمز معکوس و اولترافيلتراسيون است. اولترافيلتراسيون به دليل بالاتر بودن مقدار آلايندههاي معدني و قليايي نسبت به حد مجاز و روش اسمز معکوس به دليل توليد خلوص بيش از حد محصول و بالا بودن قيمت داراي نقايصي هستند.
دانشمندان دانشگاه باناراس (Banaras) روش سادهاي براي توليد فيلترها با استفاده از نانولولههاي کربني توسعه دادهاند که قادر به حذف مؤثر آلايندههاي ميکرو و نانومقياس از آب و نيز حذف هيدروکربنهاي سنگين از نفت خام است. استفاده از نانولولههاي کربني در ساخت فيلترها سبب سهولت در تميز کردن، افزايش استحکام، قابليت استفاده مجدد و مقاومت آنها در برابر گرما ميشود. اين فيلترها داراي دقت بسيار مناسبي در کاربردهاي مختلف هستند، به عنوان مثال قادرند پوليوويروسهايي با اندازه 25 نانومتر را به خوبي پاتوژنهاي بزرگتري مانندE. Coil و باکتريهاي استافيلوکوک، از آب حذف نمايند. نانوفيلتراسيون داراي مزايايي مانند قيمت پايين، و کنترل مقدار کاهش آلايندهها در آب تصفيه شده است.
شرکت آرگونايد (argonide) در حال استفاده از نانوفيبرهاي اکسيد آلومينيوم با اندازه دو نانومتر براي تصفيه آب است. فيلترهايي که از اين فيبرها ساخته شدهاند، ميتوانند ويروسها، باکتريها و کيستها را از بين ببرند.
شيرين سازي آب به وسيله نانوغشاها

غشاء نانو لولهاي

محققان آزمايشگاه مليLawrence Livermore با همکاري دانشگاه برکلي کاليفرنيا غشاهايي با حفرههايي از جنس نانولولههاي کربني ساختهاند که به کمک آن امکان جداسازي ارزانتر گاز و مايع فراهم ميشود. در حال حاضر اغلب غشاهاي موجود از جنس مواد پليمري هستند که براي کاربردهاي دما بالا مناسب نيست. استفاده از اين نوع غشاها نميتواند توازن قابل قبولي بين ورودي غشا و قابليت انتخاب آن برقرار نمايد، يعني ورودي بالا منجر به کاهش انتخابپذيري است و بالعکس؛ اما دانشمندان با استفاده از نانولولههاي کربني توانستهاند اين دو امر به ظاهر متضاد را با هم جمع و امکان انتخابپذيري خوب همراه با ورودي بالا را فراهم کنند.
اين محققان توانستهاند روشي براي ساخت اين غشاها بيابند که با سيستمهاي ميکروالکترومکانيکي (MEMS) هم سازگار باشد. اين غشاهاي جديد با حفرههاي کوچکتر و با تراکم بسيار و امکان عبور شدت جريان زياد از هر حفره، از لحاظ گذردهي آب و هوا نسبت به غشاهاي پليکربناتي فعلي بسيار برترند. اين غشاهاي بهبود يافته کاربردهاي فراواني در تصفيه آب دارند.
كامالش سيكار(Kamalesh Sirkar) در مؤسسه فناوري نيوجرسي از روش جداسازي غشايي در شيرينسازي آب استفاده کرده است. در روش جداسازي غشايي، آب شور داغ را روي ورقه نازکي از غشايي داراي سوراخهاي ريز موسوم به نانوحفره ميريزند. اين حفرهها آنقدر کوچکند که تنها بخار ميتواند از آنها عبور کند و آب، مايع، نمکها و مواد معدني ديگر در پشت غشا ميمانند. در طرف ديگر محفظهاي از آب سرد قرار دارد که بخار با عبور از آن، کندانس شده و دوباره به مايع تبديل ميشود. ابزاري که در اين روش به کار رفته است، عبارت است از دستگاهي مستطيل شکل با مجموعهاي از غشاهاي الياف مانند توخالي که مايع به طور عرضي در آن جريان مييابد. اين غشاها به صورت هزاران لوله به شکل تار مو در آمده، سپس آنها را به صورت بستههايي داخل يک جعبه قرار ميدهند. در اين شکل نمونه آزمايشي از اين دستگاه آب شيرينکن نشان داده شده است. در قسمت وسط، دستهاي از هزاران لوله توخالي شبيه تارمو قرار دارد. جداره اين لولهها را هم غشاهايي با نانوحفرههاي کوچک تشکيل ميدهد.
تصفيه آب به کمک نانوذرات

نانوذرات لانتانيوم توليدي شرکت آلتايرنانو (Altairnano) فسفات را از محيطهاي آبي جذب ميکند. بهکارگيري اين نانوذرات در حوضچهها و استخرهاي شنا ميتواند به طور مؤثري فسفات موجود را از بين برده و در نتيجه از رشد جلبکها جلوگيري نمايند. تحقيقات دانشگاه Lehigh آمريکا نشان ميدهد که نانوپودرها ميتوانند به عنوان ابزاري مناسب براي پاکسازي خاکهاي آلوده و آبهاي زيرزميني استفاده شوند. نانوذرات آهن موجب اکسيده و درهم شکستگي ترکيبات آلوده کننده مانند تريکلرواتيلن، تتراکلريد کربن، ديوکسينها وPCB ها شده، آنها را به ترکيبات کربني با درجه سميت بسيار پايين تبديل ميکند .
براي از بين بردن اغلب فلزات سنگين موجود در آب، روش تصفيه کاتاليزوري گزينه مناسبي نيست، بنابراين محققان به جاي آن از روشهاي جذب روي پليمرها و يا ذرات افزودني استفاده ميکنند. آرسنيک از آلايندههاي بسيار سمي رايجي است که هم به طور طبيعي و هم به شکل پسابهاي بشري باعث آلودگي آب ميشود. مصرف اين ماده سبب افزايش سرطانهاي مثانه و روده ميشود. در سطح جهان آمار مسموميت با آرسنيک بسيار بالا است و در بسياري از کشورهاي در حال توسعه مانند بنگلادش که بيش از 10 تا 20 درصد جمعيت آن دچار مسموميت با آرسنيک شدهاند، يک فاجعه بهداشتي تلقي ميشود. اغلب آلايندگيهاي ناشي از آرسنيک به کشورهاي جهان سوم اختصاص دارد. به اين ترتيب نياز شديدي به فناوريهاي نوين احساس ميشود تا بتوان آلايندههاي فلزي سنگين مانند آرسنيک را از آب آشاميدني حذف کرد. به همين منظور محققان دانشگاه رايس، از نانوبلورهاي مغناطيسي به عنوان هسته اصلي سيستمهاي تصفيه جديد استفاده کردهاند.
سطوح معدني آهني نه تنها تمايل شديدي به جذب آرسنيک دارند، بلکه با انتخاب اندازه مناسب ميتوان به راحتي اين ذرات مغناطيسي را به واسطه جداسازي مغناطيسي از آب جدا کرد. نانوذرات همان کارايي توده آهني را در جذب آرسنيک دارند. در واقع نه تنها ظرفيت جذب آرسنيک آنها بالاتر است، بلکه به محض قرار گرفتن اين ماده در کنار نانوذرات جدا کردن آنها سخت ميشود. در نظر گرفتن تمام اين نتايج، نشان ميدهد که نانوذرات مغناطيسي جاذبهاي بسيار کارامدي براي آرسنيک خصوصاً در pH پايين هستند و خاصيت جذبي غيرقابل برگشت آنها مخزن مناسبي را براي جمعآوري آلايندهها فراهم ميکند.
تصفيه پسابهاي صنعتي

پسابهاي صنعتي صنايع شوينده، غني از اکسيژن بيوشيميايي و مواد فعال شيميايي است که بايد در فرايندهاي تصفيه از آب زدوده شود. يکي ديگر از موادي که در پسابهاي صنعتي فراوان يافت ميشود مواد نامحلول روغني شامل روغنها و گريسهاست. حضور اين مواد فرايند پالايش آب را دچار مشکل ميکند. يکي از روشهاي اقتصادي براي تصفيه اين مواد، استفاده از سيستمهاي ترکيبي ميکروفيلتراسيون-نانوفيلتراسيون است. در اين سيستمها از ميکروفيلتراسيون براي زدودن ذرات معلق مانند روغنها و گريسها و از نانوفيلتراسيون براي حذف پاککنندهها استفاده ميشود.
تصفيه فاضلابها

محققان دانشگاهUniSA در استراليا به دنبال توسعه روش منحصر به فردي براي تصفيه فاضلابها هستند که بدون استفاده از مواد شيميايي گران قيمت، کيفيت آب را بيشتر از روشهاي موجود بهبود ميبخشد. آخرين مرحله تصفيه آب، حذف موجودات زنده بسيار ريز است. در حال حاضر از کلر به عنوان ماده ضدعفونيکننده استفاده ميشود، ولي در اين حالت حتي بعد از تصفيه هم ترکيبات ارگانيک زيادي در آب حضور دارند. کلر موجودات زنده ريز را از آب حذف ميکند، ولي با آلايندههاي ارگانيک واکنش داده، محصولات جانبي تجزيهناپذير و سمي توليد ميکند که نميتوان آنها را از آب حذف کرد. انتقال اين مواد به محيطزيست و استفاده از آنها در کشاورزي و ديگر صنايع ميتواند مشکلات بهداشتي جدي ايجاد کند.
تصفيه فاضلاب به کمک نانوکاتاليزور نوري ميتواند جايگزين سومين مرحله تصفيه يعني ضد عفوني با کلر شود تا موجودات زنده ريز و ترکيبات آلي را به طور همزمان حذف و فاضلاب را به يک منبع آب مناسب تبديل کند. به طور طبيعي موجودات زنده ريز، ترکيبات ارگانيک بزرگ را کوچکتر ميکنند؛ اما از آنجا که اين ترکيبات به طور زيستي تجزيه ناپذيرند، ما مجبور به استفاده از نوعي انرژي براي تجزيه آنها هستيم. اين انرژي از اشعه فرابنفش نور خورشيد گرفته ميشود و به همراه کاتاليزورهاي نوري مورد استفاده قرار ميگيرد.
انرژي توليد شده از واکنش سلول کاتاليزوري نوري ميتواند موجودات زنده ريز را کشته و ترکيبات تجزيهناپذير را تجزيه کند. اين فرايند به دليل امكان استفاده مجدد از كاتاليزورهاي نوري، بسيار مقرون به صرفه است . ذرات کاتاليزوري چه به صورت همگن در محلول پراکنده شده يا روي ساختارهاي غشايي رسوب داده شده باشند، ميتوانند ما را از تجزيه شيميايي آلايندهها مطمئن سازند.
اثر افزودن فلزات مختلف در بهبود فعاليت کاتاليزوري شناخته شده است و دانشمندان از آن در حذف تريکلرواتيلن (TCE) از آبهاي زيرزميني استفاده کردهاند. تحقيقات مرکز فناورينانوي زيستمحيطي (CBEN) دانشگاه رايس نشان ميدهد نانوذرات طلا و پالاديم، کاتاليستهايي بسيار مؤثر براي حذف آلودگيTCE از آب هستند.
مزيتهاي حذف TCE با پالاديم به خوبي مشخص است ولي اين روش تا حدودي پرهزينه است. با به کارگيري فناورينانو ميتوان تعداد اتمهاي در تماس با مولکولهاي TCEو در نتيجه کارايي اين کاتاليست را چندين برابر کاتاليستهاي رايج افزايش داد. TCE حلال رايج در روغن زدايي از فلزات و قطعات الکترونيکي، يکي از مواد آلي سمي رايج در منابع آب است و در 60 درصد پسماندهاي صنعتي به عنوان آلودگي وجود دارد. تماس آن با بدن باعث صدمه زدن به کبد و بروز سرطان ميشود. کاتاليستهاي شيميايي نسبت به کاتاليستهاي زيستي بسيار سريعتر عمل ميکنند ولي بسيار گران هستند. يکي از مزيتهاي کاتاليستهاي پالاديم براي تجزيه TCE اين است که پالاديم، اين ماده را مستقيماً به ماده غيرسمي اتان تبديل ميکند. در حالي که کاتاليستهاي رايج مانند آهن، آن را به برخي مواد واسطه سمي مانند وينيلکلرايد تبديل ميکنند.
محققان دانشگاه رايس روش جديدي را توسعه دادهاند که طي آن نانوبلورهاي تيتانيوم با سطح ويژه بالا (بيش از 250 m2/g براي حذف آروماتيکهاي آلي توليد ميشوند. اين مواد تحت تابش اشعه فرابنفش، قابليت اکسيداسيون نوري بسياري از مولکولها را پيدا ميکنند.
همچنين C60 کاتاليزور نوري بسيار خوبي است که کارايي آن صدها برابر بيش از تيتانياي موجود در بازار است. توليد راديکال آزاد به وسيله C60 متراکم در آب، امکان تجزيه آلايندهها را فراهم ميکند[/QUOTE]

کاربردهاي فناورينانو در صنعت آب(قسمت دوم)


جيوهزدايي از آب

محققان آزمايشگاه ملي پاسيفيک نورثوست آمريکا، از سراميکهاي نانوحفرهاي که با تکلايههاي تيول (SH)، عاملدار شده بودند، براي جيوهزدايي از آب استفاده کردند. تکلايههاي خودسامان تيول بر روي سيليکاي ميانحفرهاي (Thiol-SAMMS) ميتوانند کاربردهايي در تصفيه فاضلاب نيروگاههاي زغالسنگي داشته باشند. اين نيروگاهها از منابع اصلي آلودگي جيوه به شمار ميروند. محققان زيرلايهاي از جنس سيليکاي ميانحفرهاي را با ميانگين اندازه حفرات 5.6 نانومتر و سطح ويژه 900 m2/g بهکار بردند. آنها با افزودن تکلايهاي از تيولهاي قليايي به حفرات اين سراميک، آن را فعال ساختند. دسترسي به يک فناوري براي حذف جيوه که علاوه بر انتخابگري، ظرفيت جذب بالا و سينتيک جذب مناسب، منجر به توليد پسماندي پايدار گردد، يکي از نيازهاي فوري در زمينه تصفيه جيوه است. نهتنها کارايي روشهاي متعارف حذف جيوه، پايينتر از اين روش است؛ بلکه اين روشها منجر به توليد مقادير زيادي پسماند ميشوند. ماده جديد علاوه بر پاکسازي فاضلاب نيروگاههاي زغالسنگي ميتواند در تصفيه پسماندهاي راديواکتيو، توليد باتري و مصارف دندانپزشکي نيز بهکار رود.
شرکتهاي فعال در زمينه فناورينانو و آب
پس از اشاره به کاربردها و قابليتهاي فناورينانو در صنعت آب، در اين قسمت تعدادي از شرکتهاي فعال اين صنعت که از فناورينانو در محصولات و توليدات خود استفاده کردهاند معرفي ميشود. عمده فعاليت اين شرکتها در زمينه نانوفيلترها و در مرحله بعد نانوحسگرهايي است که به منظور تشخيص مواد و ذرات موجود در آب مورد استفاده قرار ميگيرند .
شرکت Argonide

کشور: آمريکا
آدرس اينترنتي: Argonide Advance Filtration Technologies, Environmental Water Clean-up and Industrial Water Purification Products
زمينه فعاليت اصلي: توليد محصولات مبتني بر فناورينانو.
اين شرکت توليد کننده فناوريهاي تصفيه آب، فيلترهاي قوي و نانوپودرهاي فلزي و اکسيدي است.
شرکت RainDance Water Systems

کشور: آمريکا
زمينه فعاليت: سيستمها و تجهيزات تصفيه آب.
آدرس اينترنتي: Water Systems, Inc.
Conferencing | Web Conferencing | Conference Call - InterCall
اين شرکت در حال ساخت و بررسي خواص مختلف نانوفيلترهاست. نانوفيلترهاي اين شرکت قادر به جداسازي سختيهاي آب مانند کلسيم و منيزيم و همچنين باکتريها، ويروسها و ترکيبات آلي هستند. علاوه بر اين، نانوفيلترها توانايي جداسازي آفتکشها و آلودگيهاي آلي از آبهاي سطحي و زيرزميني را دارند.
شرکت Lenntech Water SLuchtbehandeling Holding B. V

کشور: هلند
زمينه فعاليت اصلي: طراح و سازنده سيستمهاي تصفيه آب و هوا.
آدرس اينترنتي: Water Treatment and Purification - Lenntech
اين شرکت با استفاده از فناورينانو مولکولي براي تصفيه آبهاي آشاميدني، تجاري و صنعتي، امکان توسعه سيستمهاي کارامد، کم هزينه و بدون آسيب براي محيطزيست را فراهم ميکند. اولين محصول اين شرکت بر مبناي اين فناوري با نام تجاري RS-S عرضه و از اين محصول براي جداسازي کلسيم استفاده شده است. دومين محصول اين شرکت ISF92 نام دارد که از آن براي تصفيه آهن استفاده کرده است.
شرکت: GE Water and Process Technologies

کشور: آمريکا
آدرس اينترنتي: Water & Process Technologies: Water, wastewater and process systems solutions
اين شرکت سازنده سيستمهاي متحرک بهبود کيفيت آب براي کاربردهاي مختلف است و در روشهاي فليتراسيون خود از نانوفيلتراسيون نيز استفاده مينمايند.
شرکت Applied Membranes

کشور: آمريکا
زمينه فعاليت اصلي: توليد کننده اجزاي سيستمها و غشاهاي اسمز معکوس.
آدرس اينترنتي: Applied Membranes, Inc. Manufacturer & distributor of Reverse Osmosis (RO) Systems Membranes and Components
اين شرکت توليد کننده و توزيع کننده اجزا، سيستمها و غشاءهاي اسمز معکوس براي کاربردهاي تجاري و خانگي است. غشاهاي توليدي جزء Thin Film، CTA/CAB، اولترا فيلتراسيون، نانوفيلتراسيون و ميکروفيلتراسيون هستند. اين شرکت دو نوع نانوفيلتر با نامهاي NF3 و NF9 توليد ميکند.
شرکت Dow Chemical Company

کشور: آمريکا
آدرس: The Dow Chemical Company
زمينه فعاليت اصلي: توليد محصولات شيميايي، کشاورزي، پلاستيکي و خدمات در صنايع مختلف.
محصولات اين شرکت در حوزه آب، شامل مواد افزودني به آب براي کاربردهاي گوناگون، انواع لولههاي انتقال آب و سيستمهاي تصفيه است. مهمترين کاربرد فناورينانو در اين شرکت در سيستمهاي تصفيه آب است که شامل رزينهاي تبادل يوني و غشاهاي اسمز معکوس ميگردد. غشاهاي توليد شرکت با نام تجاري FILMTEC در روشهاي اسمز معکوس و نانوفيلتراسيون کاربرد دارند

مطالب مشابه ...۲۲-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۴۵ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود رایگان پاورپوینت توسعه دانش و فناوري در ايران عوامل - موانع و راهكارها 22 اسلا ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 353 ۷-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۳۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] نانو تكنولوژي 2 ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 200 ۱۳-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۵۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات در برنامه درسي ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 124 ۱۱-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۵۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] گاز طبيعي وشاخه هاي اصلي اين صنعت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 260 ۷-۷-۱۳۹۱ ۰۴:۵۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] نقش تبلیغات در صنعت گردشگری ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 256 ۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۵۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] گردشگری، پردرآمدترین صنعت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 125 ۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۵۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] گوگل ارث و رونق فردای صنعت جهانگردی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 164 ۴-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] نقش ICT درتوسعه صنعت توریسم ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 215 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  مديريت دانش (آشكار-ضمني) و فناوري اطلاعات senior engineer 0 1,369 ۲۶-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۳۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] نانو تكنولوژي -مقاله جامع ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 266 ۲۶-۶-۱۳۹۱ ۱۲:۴۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان