تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

چگونه ریاضی را یادبگیریم؟

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
چگونه ریاضی را یادبگیریم؟
چگونه ریاضی را یادبگیریم؟
* یکی از عوامل مهم و مؤثر در یادگیری مطالب درسی، داشتن هدف و انگیزه قوی است.
هر عمل آگاهانه‌ای لزوماً از یک انگیزه واقعی برخوردار است.
مطالعه نیز باید از یک انگیزه برخوردار باشد. انگیزه تحصیل علم و دانش هرچه واقعی‌تر و قویتر باشد عمل یادگیری سریعتر و بهتر انجام می‌گیرد.
افرادی که نمی‌دانند برای چه می‌خوانند، آنچه را که با زور به ذهن سپرده‌اند، خیلی زود فراموش می‌کنند، بنابراین قبل از هر مطالعه و یا تحصیل دانش، تعیین هدف لازم و ضروری است. پس هدف‌های خود را در تحصیل یا حتی زندگی فهرست کرده و سپس آنها براساس اهمیت درجه‌بندی کنید.
انگیزه چیست؟
* انگیزه، حالات درونی فرد است که موجب تداوم رفتار تا رسیدن به هدف می‌شود. انگیزه ارتباط مستقیم با پیشرفت خود در تحصیل یا هر فعالیتی دارد.
ـ به همین علت علاوه بر آنکه انگیزه وسیله‌ای برای پیشرفت تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، گاهی از آن به عنوان هدف نیز نام برده می‌شود، زیرا با افزایش انگیزه، پیشرفت تحصیلی نیز پدید می‌آید.
با افزایش انگیزه دانش‌آموزان می‌توان حداکثر بهره‌وری از هوش را گرفت.
با وجود آنکه معلمان و مربیان مدارس در تغییر هوش و استعداد تحصیلی نقش چندانی ندارند، ولی می‌توانند در بالا بردن انگیزه دانش‌آموزان مفید واقع شوند.
انگیزه دو نوع است:
1ـ انگیزه بیرونی
2ـ انگیزه درونی
بیرونی: مانند تقویت‌کننده‌هایی چون تأیید، محبت، احترام، نمره و...درونی: از تقویت‌کننده‌های درونی می‌توان به رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری اشاره کرد.
به نظر شما چه عاملی موجب می‌شود که فردی در انجام کارها و وظایفش خودکار و خودجوش باشد؟
* آنچه که بیشتر موجب رفتار خودجوش می‌شود، انگیزه درونی است.
* هدف عمده و هنر یک دانش‌آموز، دانشجو در تحصیل و یا هر انسانی در زندگی این است که به‌تدریج از انگیزه های بیرونی به سمت انگیزه‌های درونی خود را هدایت کند.
* تفاوت اساسی افراد دارای انگیزه درونی با افراد دارای انگیزه بیرونی:
1ـ افراد با انگیزه درونی احساس کفایت بیشتری در خود دارند و کمتر به دیگران اجازه می‌دهند که محرک رفتارشان شوند.
2ـ این گروه از افراد (دانش‌آموزان) خود تعیین‌کننده رفتارها هستند.
3ـ به خاطر کفایتی که در خود احساس می‌کنند، باور دارند که می‌توانند با رفتارشان بر محیط خود تأثیر بگذارند.
4ـ این گروه از دانش‌آموزان با انگیزه درون‌گرا، تصورشان این است که موفقیت و عدم موفقیت در تحصیل به خاطر نحوه رفتار صحیح یا غلط خودشان است.
5 ـ دانش‌آموزان با انگیزه بیرونی، احساس بی‌کفایتی یا کفایت کم داشته و همواره تصور می‌کنند که موفقیت آنها تحت تأثیر عوامل محیطی نظیر: معلم و سؤالات سخت است. این گروه حتی اگر درس بخوانند باز هم موفقیت چندانی نخواهند داشت، چرا که اندک تلاش آنها به خاطر همان انگیزه های بیرونی، همچون فرار از تنبیه یا کسب خواسته معلم است.پس از مشخص کردن هدف و انگیزه کسب دانش و مطالعه، تمایل به یادگیری در شما ایجاد می‌شود و برای آنکه این تمایل فراموش نشود باید نیت و هدف خود را نسبت به یادگیری مطالب قوی کنید، زیرا ضعف در نیت باعث صورت نگرفتن عمل یادگیری است.
دت هاي مديدي است كه رياضيات به عنوان درسي كه ياد گرفتن آن دشوار است، شهرت دارد. براي بسياري از افراد ، رياضي درس سختي است كه فرار گرفتن آن زحمت زيادي دارد. گروهي در آموختن رياضيات مشكلات جدي داشته اند. در حالي كه عده اي ديگر ، تنها به اين راهنمايي نياز داشته اند كه چگونه رياضيات را بخوانند و توانايي خود را در آن به حداكثر برسانند
رياضي بيش از ساير درس ها به روش هاي مطالعه اي خاص احتياج دارد. در اين متن به اختصار بعضي از اين روش ها را بررسي مي كنيم.
شناخت رياضي
رياضيات مجموعه اي از مباحث كه هر مبحث به طور جداگانه ، بر پايه اي متكي است كه تمام مباحث قبلي را شامل مي شود.اگر در هر يك از اين مباحث ضعيف هستيد، آن را كاملا يادبگيريد و سپس آموختن مبحث بعدي را اغاز كنيد. هيچ گاه ضعف هاي خود را ناديده نگيريد و همان طور به درس ادامه ندهيد . بدانيد كه ضعف ها خيلي زود شما را دچار زحمت و مشكل خواهند كرد.
مفاهيم و قضايا
مفاهيم و قضاياي رياضي ، تقريبا جزو محسوسات جهان اطراف ما نيستند. اما با اين حال ، روش هاي بسياري براي محسوس تر و قابل فهم تركردن آنها وجود دارد. در مورد درك مفاهيم، براي اين كه يكي مفهوم را كاملا درك كنيد ، بايد چند مثال از آن را مطالعه كنيد. اغلب اوقات ، افراد تعاريف را حفظ مي كنند. حفظ كردن تعاريف زياني ندارد ، اما به خودي خود هم مفيد نيست ، چون به زودي فراموش مي شوند.

بهترين راه درك تعاريف ، مطالعه ي مثال هاي خاص است. براي مطالعه ي مثال ها ، چند منبع در دسترس شماست ، كتاب درسي براي هر مفهوم اصلي و تعريف ، تعداد زيادي مثال آورده است. استاد يا معلم نيز در كلاس مثال هاي بيشتري ارائه مي كنند. براي آن كه درك خود را از تعاريف قوي تر كنيد ، بايد خودتان نيز مثال بسازيد يا با حل مسئله هاي كتاب درسي ، موارد صدق يا نقض تعريف را پيدا كنيد
اثبات قضايا
اولين و مهم ترين قدم اين است كه بفهميد ، يك قضيه چه مي گويد و چگونه مي توان آن را در مسئله ها به كار بست ، تا اين كه بدانيد قضيه به چه طريقي اثبات مي شود. تنها موقعي به اثبات يك قضيه توجه كنيد كه كاملا درك كرده باشيد ، آن قضيه چه مي گويد و مثال هاي زيادي هم در مورد آن حل كرده باشيد. آن وقت است كه از عهده ي اثبات قضيه بر خواهيد آمد.
تجسم ذهني
تجسم ذهني را به عنوان يك ابزار كمكي اثبات براي مطالعه ي درس و ياد گيري آن به كار ببريد و نگران نباشيد كه احتمالا با تجسم ذهني ، به نوعي خود را فريب مي دهيد و رياضي را فقط بايد در فرم شفاهي آن ياد بگيريد . اين دقيقا همان كاري است كه رياضي دان ها به عنوان امري عادي مي پندارند. در حقيقت ،علم رياضيات با انجام همين تصاوير مجسم وشهودي توسعه مي يابد . پس شما هم مي توانيد در اثبات قضايا ، از اشكال و تصاوير استفاده كنيد و پس از استدلال ايده هاي خود به صورت تصويري ، آن ها را به صورت شفاهي و محاسباتي در آوريد.
روش یادگیری در کلاس
وقتی در کلاس ، جذب سخنان دبیر خود شده‌اید و همه "هوش و حواس" شما متوجه حرف‌های اوست، تقریبا هیچ صدای دیگری را نمی‌شنوید، در حالی که سروصدای کم و بیش یکنواخت بازی بچه‌ها در حیاط مدرسه و یا عبور اتومبیلها در خیابان ، به طور دایم وجود دارد. ولی اگر به سخنان دبیر خود بی‌علاقه باشید، با آن که موج‌های حاصل از صدای او به گوش شما می‌رسد، آنها را نمی‌شنوید. در زبان فارسی ضرب‌المثل جالبی وجود دارد که: "با یک دست نمی‌توان دو هندوانه برداشت". یعنی به طور هم زمان و با هم ، نمی‌توان دو کار را انجام داد. همین اصل روانشناسی است که باید ضمن یادگیری ، مورد توجه قرار گیرد. به چه منظور به مدرسه می‌روید؟ چرا در کلاس درس حاضر می‌شوید؟ مگر نمی‌شود، آن چه را که می‌خواهید و علاقه‌مندید، ضمن مطالعه و پیش خود به دست آورید؟
• حقیقت این است که همه چیز را نمی‌توان در کتاب درسی و یا کتاب دیگر پیدا کرد. گذشته از این ، ضمن پرسشهای دانش‌آموزان و یا بیانهای درست و نادرستی که از زبان دانش‌آموزان جاری می‌شود، خیلی چیزها می‌توان آموخت.
• هنوز عادت نشده است که معلمان و نویسندگان کتابهای درسی یا کمک درسی ، سعی کنند همه تجربه‌های دوران طولانی کار خود را به روی کاغذ بیاورند و در اختیار ما بگذارند.
• شرکت در کلاس ، روش یادگیری جمعی و راه کار اجتماعی و گروهی را به می‌آموزد. بویژه در زمان ما ، برای پیشرفت دانش نمی‌توان تنها به تلاش‌های فردی متکی بود. در برخورد اندیشه‌ها و در کارهای ویژه‌کاران است که اندیشه‌های نوپدید می‌آید و راه برای عبور از دشواری‌ها باز می‌شود.
• اگر عادت کرده‌اید وقتی معلم درس می‌دهد، با عجله (و به طور طبیعی ، بدون فکر)، همه گفته‌ها و نوشته‌های او را در دفتر خود وارد کنید، باید مطمئن باشید که از درس معلم ، اگر نگویم هیچ بهره‌ای نبرده‌اید، بهره بسیار کمی برده‌اید.
کار در منزل
قبل از هر چیز تاکید این نکته ضروریست، تکلیفهای مربوط به هر درس را ، در همان روزی انجام دهید که درسش را در مدرسه خوانده‌اید. فرض کنید امروز دوشنبه است و شما درس جبر داشته‌اید. وقتی بعد از پایان کلاسها به منزل می‌رسید، وفتر جبر خود را بردارید و تکلیفهای جبر را انجام دهید. اگر فقط هفته‌ای یکبار و روزهای دوشنبه با دبیر جبر خود روبرو می‌شوید، تکلیف هر هفته را باید عصر دوشنبه همان هفته انجام دهید، نه عصر یکشنبه هفته بعد. شما هر قدر حافظه‌ای نیرومند داشته باشید، با گذشت یک هفته ، بسیاری از نکته‌هایی را که در کلاس شنیده‌اید، از یاد می‌برید و در نتیجه ، نمی‌توانید با موفقیت کامل بر موضوع درس مسلط شوید. بعد از به پایان رساندن کارهای مربوط به همان روز ، کافی است مراجعه‌ای تند به درس‌های فردای آن روز بکنید تا برای فردا آمادگی داشته باشید.
• برای هر درس یک دفترچه داشته باشید. نوع دفترچه و جنس کاغذ و جلد آن ، حتی تعداد صفحه‌های آن مهم نیست. همه کارهای خود را در همین یک دفترچه انجام دهید.
• چیزی را پاک نکنید. اگر اشتباهی رخ داد، خط نازکی روی آن بکشید. باید برای خودتان و هم برای دبیرتان روشن باشد، بیشتر در چه زمینه‌هایی اشتباه می‌کنید! تمیزی کار در این نیست که خط خوردگی نداشته باشد، در این است که منظم و خوانا نوشته شود. در ضمن وقتی با رابطه‌ها و نمادها سروکار دارید، به این چند نکته توجه بیشتری کنید.
1. اگر از دو طرف برابری چیزی را حذف می‌کنید، اگر صورت و مخرج کسری را ساده می‌کنید، اگر به جای چند جمله تشابه ، مجموع جبری آنها را می‌نویسید، ... چیزی را خط نزنید، بلکه این عمل‌ها را با نمادهایی که می‌شناسید مشخص کنید.
2. اگر برای انجام تبدیلی یا عملی ، شرطی وجود دارد، ذکر شرط را فراموش نکنید. همچنین اگر برای عمل خود توضیحی دارید، آن را در مقابل عملی که انجام داده‌اید و یا در وقتی از چپ به راست می‌نویسید، ممکن است تمامی مطلب در یک سطر جا نگیرد و مجبور شوید بقیه آن را در سطر بعد بنویسید، در این صورت آخرین نماد سطر قبل را در آغاز سطر بعد تکرار کنید.

مطالب مشابه ...


۹-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۵ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اقتصاد آمريکا چگونه کار ميکند؟ (بخش دوم) senior engineer 0 197 ۶-۸-۱۳۹۱ ۰۱:۲۹ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  اقتصاد آمريکا چگونه کار ميکند؟ (بخش اول) senior engineer 0 163 ۶-۸-۱۳۹۱ ۰۱:۲۸ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  سرنوشت معاویه و یزید لعنت الله علیهما چگونه شد؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 942 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۷:۵۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  نسل تازه حافظه های کامپیوتری چگونه خواهند بود؟ senior engineer 0 117 ۲۵-۶-۱۳۹۱ ۰۶:۲۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  نسل تازه حافظه های کامپیوتری چگونه خواهند بود؟ senior engineer 0 142 ۲۱-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  نسل تازه حافظه‌های كامپیوتری چگونه خواهند بود؟ senior engineer 0 110 ۲۱-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۱۸ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  چگونه یک صفحه کلید مناسب انتخاب کنیم؟ senior engineer 0 149 ۲۱-۶-۱۳۹۱ ۰۹:۵۸ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  چگونه پسورد (رمز عبور) بسازيم؟ senior engineer 0 141 ۱۸-۶-۱۳۹۱ ۰۲:۲۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  چگونه رمز عبور admin را در ويندوز xp هك كنيم؟ senior engineer 0 151 ۱۸-۶-۱۳۹۱ ۰۲:۲۲ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  وب جهاني چگونه كار مي كند؟ senior engineer 0 107 ۱۶-۶-۱۳۹۱ ۰۳:۴۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان