تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟

نویسنده پیام
 • ندای بهار
  آفلاین
 • کاربرسایت
  ****
 • ارسال‌ها: 5,211
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 102
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:طراحی،معماری
 • محل سکونت:مشهد
 • سپاس ها 1930
  سپاس شده 5354 بار در 3092 ارسال
 • امتیاز کاربر: -115,015$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟
در یک پژوهش دقیق، عنوان شده افراد سالم که روزانه مولتیویتامین مصرف میکنند، نسبت به افرادی که هیچ ویتامینی مصرف نمیکنند، نه سالمترند، نه عمر طولانیتری میکنند.

حتما دیده اید که بعضی از پدر و مادرها شربتها و ویتامینهای مختلف را به کودکان خود میخورانند. شاید تبلیغهای مربوط به انواع ویتامینها شما را هم جذب کردهاند. شاید هم بعضی از کودکان را میشناسید که ویتامین مصرف نمیکنند و سالم به نظر میرسند. ممکن است از خودتان پرسیده باشید آیا واقعا قرص های ویتامین لازمند؟ کدامیک از آنها بهترند و از هر کدام چقدر باید مصرف کرد؟ آیا ویتامینها میتوانند خطرناک باشند؟


واژه «ویتامین» از «ویتا» به معنی «زندگی» و «آمین» که ترکیب موجود در بعضی از ویتامینهاست، گرفته شده است. ویتامینها مانند مواد معدنی نیستند و در واقع ترکیبات مولکولی هستند، در حالی که مواد معدنی از یک عنصر تنها ساخته شدهاند.

با این تعریف همه ما به ویتامین نیازمندیم، بخصوص این که برای بیشتر مردم استفاده روزانه از مولتیویتامین بیخطر است، اما از نظر پزشکی این کار فقط صرف هزینه اضافی است.

در یک پژوهش دقیق، عنوان شده افراد سالم که روزانه مولتیویتامین مصرف میکنند، نسبت به افرادی که هیچ ویتامینی مصرف نمیکنند، نه سالمترند، نه عمر طولانیتری میکنند.

از آنجا که بدن شما مقدار کمی ویتامین لازم دارد، با مصرف غذا بیش از آنچه که نیاز دارید، ویتامین دریافت میکنید. البته بعضی از افراد به علت رژیم غذایی خاص یا اختلال در جذب یک یا چند ویتامین نیاز به مصرف مکملهای ویتامینی دارند. توجه کنید که مصرف بیش از اندازه یک ویتامین میتواند خطرناک باشد.

طبقهبندی ویتامینها

بیشتر متخصصان و منابع علمی، ویتامینها را به انواع محلول در آب و محلول در چربی تقسیم میکنند. این نوع تقسیمبندی بسیار درست است، زیرا بدن با آب و چربی به شیوههای مختلفی برخورد میکند. ویتامینهای محلول در آب به سادگی از طریق روده جذب میشوند و توسط بدن مورد استفاده قرار میگیرند و مقدار اضافی آنها از طریق ادرار دفع میشود.

ویتامین مورد نیاز همواره از طریق رژیم غذایی تامین میشود و البته مصرف ویتامینهای محلول در چربی توجه بیشتری را طلب میکنند. بعضی افراد نمیتوانند ویتامینهای محلول در چربی را جذب کنند، با این که رژیم غذایی آنها از نظر ویتامین کمبود ندارد.

ویتامینهای محلول در چربی میتوانند در بافتهای مختلف بدن مثل کبد ذخیره گردند . به همین علت مصرف زیاد آنها میتواند خطرناک باشد

13 ویتامین اصلی شامل ویتامینهای محلول در آب (تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ب6، فولیک اسید، ب12، پانتوتنیک اسید، بیوتین و ث) و ویتامینهای محلول در چربی (آ، د، ای و کا) هستند.


چه کسانی به ویتامین اضافی نیاز دارند؟

وقتی شواهد واضحی از کمبود یک ویتامین خاص وجود دارد، درمان بسیار ساده است، اما وقتی صحبت از استفاده دائمی ویتامین به میان میآید، نظرات متخصصان مختلف است.

مردم هم اغلب نظر متخصصان را گوش نمیدهند و ویتامینهایی را مصرف میکنند که هیچ پزشکی توصیه نکرده است و خودشان را برای مصرف ویتامینی که به آنها توصیه میشود به زحمت نمیاندازند.
شواهد علمی، مصرف منظم قرص ویتامین را برای افراد زیر توصیه کردهاند:

1- خانمهای باردار: مهمترین ویتامین در این دوره اسید فولیک یا فولات است که برخی از اختلالات حین تولد، مانند اختلال لوله عصبی را کاهش میدهد. به همین دلیل، زنانی که در سن باروری قرار دارند و احتمال باردار شدن آنها وجود دارد، تشویق میشوند حتی سه قبل از شروع بارداری، اسید فولیک مصرف کنند.

2- خانمها در دوران یائسگی: به آنها مکمل ویتامین «د» همراه با کلسیم توصیه میشود تا از پوکی استخوان و سایر بیماریهای استخوانی جلوگیری شود.

3- افراد مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی: مکمل اسیدفولیک به این افراد توصیه میشود، به خصوص آنهایی که هموسیستئین بالا دارند.

4- گیاهخواران: به این گروه مولتیویتامین توصیه میشود، زیرا بعضی ویتامینها مانند ب12 فقط در منابع غذایی حیوانی وجود دارند. ریبوفلاوین (ویتامین ب2)، ویتامین «د» و ویتامین «آ» نیز برای آنهایی که گوشت یا غذاهای حیوانی مصرف نمیکنند لازم است. مصرف مولتیویتامین به طور روزانه مقدار کافی از ویتامینها را تامین میکند.

5- سیگاریها : مصرف بیشتر ویتامین «ث» و اسیدفولیک باعث کاهش بیماری در افرادی میشود که سیگار زیادی مصرف میکنند.
6- سالمندان: از آنجا که ضعف تغذیه در این گروه دیده میشود (به خصوص در آنها که بیمار و نحیفتر هستند)، کمبود ویتامین نیز شایع است. مولتیویتامین برای پیشگیری از عوارض کمبود ویتامین در این گروه توصیه میشود.

آیا قرص های ویتامین خطرناکند؟
در حالی که دریافت ویتامین از طریق رژیم غذایی یا مکملهای ویتامینی برای سلامتی لازم است، باید توجه داشته باشید که محدودیتهایی هم در این زمینه وجود دارد.

بد نیست عوارض مصرف طولانی مدت ویتامین با مقدار زیاد را بدانید؛ به عنوان مثال، مصرف بیش از اندازه ویتامین «» موجب سردرد، آسیب کبد، کوری و شکستگی در استخوانها میشود.

ویتامین «د» زیادی باعث سنگ کلیه، نارسایی کلیه، ضعف عضلانی، درد استخوان، کاهش اشتها و استفراغ میشود.

زیادی نیاسین (ویتامین ب3) موجب اسهال، استفراغ و آسیب کبدی و مصرف بیش از اندازه ویتامین ب6 موجب آسیب عصبی میشود.

همچنین ویتامین «ث» بیش از حد میتواند سردرد، اسهال و سنگ کلیه را به همراه داشته باشد.

پژوهش ها همچنان در حال انجام است و محققان با انجام آنها سعی میکنند ترکیبات ویتامینهایی را که از اهمیت بیشتری برخوردارند پیدا کنند و با اطمینان بفهمند که چه کسانی باید از آنها استفاده کنند.
تا رسیدن به نتیجه نهایی شاید بعضی از مطالب به نظر ما کمی گیجکننده باشند. مصرفکنندگان همواره با بمباران توصیههای مختلف در زمینه مصرف ویتامین مواجه بودهاند و بیشتر این تبلیغات توسط افراد یا شرکتهایی صورت میگیرد که سعی در فروش محصولاتشان دارند.

آیا واقعا لازم است که ویتامین مصرف کنید؟ خیر؛ به خصوص اگر سالم هستید و دستکم 5 وعده میوه و سبزی در روز مصرف میکنید.

اما اگر نگران این هستید که ممکن است رژیم غذایی شما جوابگوی نیاز ویتامینی شما نباشد، رژیم غذایی خود را عوض کنید و در نهایت اگر به مصرف ویتامینها و شربتها عادت کردهاید، روزانه فقط مولتی ویتامین مصرف کنید. این کار کمهزینه است و همه نیازهای ویتامینی شما را برطرف میکند و دستکم خیالتان راحت میشود!

مطالب مشابه ...
حالم خوب است!
خوبِ خوب!
آنقدر خوب که گلویم امشب مهمانی بهراه انداخته!
بغضم بد هوسِ رقصیدن کرده است!
چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟

چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟
۲۳-۱۰-۱۳۹۰ ۰۴:۵۷ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بادمجان، سرشار از ویتامین soghooot 3 148 ۲۶-۲-۱۳۹۴ ۱۰:۳۵ عصر
آخرین ارسال: ღمژگانღ
  راه های تامین کمبود ویتامین D ta.soltani 0 151 ۱۵-۱۲-۱۳۹۳ ۱۱:۱۷ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  علایم کمبود ویتامین و مواد معدنی ღمژگانღ 0 140 ۲۷-۱۱-۱۳۹۳ ۰۱:۲۱ عصر
آخرین ارسال: ღمژگانღ
  سرد مزاج‌ها در پاییز این نوع گوشت‌ها را بخورند ... @Autumn@ 3 171 ۱۹-۷-۱۳۹۳ ۰۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  آیا به میزان کافی ویتامین D مصرف می کنیم ؟ ta.soltani 0 128 ۱۵-۶-۱۳۹۳ ۱۲:۵۸ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  برای جذب ویتامین آ، آوکادو بخورید maryamz 0 117 ۱۶-۵-۱۳۹۳ ۰۳:۳۵ عصر
آخرین ارسال: maryamz
  چه کسانی در ماه رمضان چاق می‌شوند؟ neda 0 83 ۱۴-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۴۸ عصر
آخرین ارسال: neda
  اینفوگرافیکی از ویتامین های مورد نیاز بدن انسان Sunflower 11 221 ۱۴-۴-۱۳۹۳ ۰۲:۱۴ عصر
آخرین ارسال: maryamz
  غذاهایی که در ماه رمضان باید فراموش کرد baran** 0 80 ۱۰-۴-۱۳۹۳ ۰۱:۱۵ صبح
آخرین ارسال: baran**
  چرا باید سیر را ناشتا خورد؟؟؟ @Autumn@ 0 66 ۱۷-۳-۱۳۹۳ ۱۲:۴۴ عصر
آخرین ارسال: @Autumn@

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان