تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

چرا مغیلان؟

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
چرا مغیلان؟
مقدمه:
چرا مغیلان؟
«بدان که مردم بی هنر ٬ مادام بی سود باشد ٬چون مغیلان که تن دارد و سایه ندارد:نه خود را سود کند و نه غیر خود را ...»
آنچه آمد بخشی از قابوس نامه است که در کتاب ادبیات سال اول متوسطه نیز آمده است.در خودآزمایی این درس آمده :با مراجعه به کتاب لغت تو ضیح دهید کلمه "مغیلان" از چه اجزایی تر کیب شده و اعتقاد خرافی درباره ی آن چه بوده است؟
در معرفی این گیاه باید گفت که مغیلان در ختچه اى است پر از خار به ارتفاع دو تا هشت متر كه در كنار درياى سرخ از سودان تا سنگال مى رويد .این گیاه داراى انواع مختلف بوده و در خانواده ی اقاقيا قرار دارد . از تمام گونه هاى مختلف آن صمغى به دست مى آيد كه به آن صمغ عربى مى گويند و بهترين صمغ عربى از مغيلان معمولى گرفته مى شود. ميوه مغیلان نيامى بوده و در هر غلاف سه تا پنج دانه خاكسترى وجود دارد، نوشيدن عرق گل آن جهت رفع خفقان و دلهره و تقويت اعصاب نافع است .همچنین این گیاه برای بند آمدن بیرون روی ٬ تقويت اعضا و عضلات بى حس ٬ زخم مجارى ادرار و جلوگيرى از سوزش آن ٬ التيام زخم و فروكش كردن ورم و محكم كردن لثه ها مفید است .اما درباره ی اعتقادات عامیانه مرتبط با این گیاه بنا به گفته دکتر سید جعفر شهیدی در کتاب زندگانی فاطمه زهرا(ع)٬ بیابان نشینان زیر درخت را نشیمنگاه غول و صدای باد که لابلای خارها می پیچد ٬آواز بچه غولان پنداشته‏اند بدین جهت آن خار را(ام غیلان) نامیده‏اند که به تخفیف مغیلان شده است.
گفتنی است ام به معنای مجاور است و ام غیلان یعنی درختی که در مجاورت غول قرار دارد.
خارشتر يا خارمغيلان:
خار شتر Alhagi comelorum :
از خانواده پروانه آسیاها papilionacees و از بقولات (لکومینوز) می باشد . این خانواده دارای کاسبرگ زنگ مانند با پنج دندانه کوتاه می باشد. میوه این خانواده ناشکوفا است، دانه ها در داخل نیامک پهلوی هم و نامرتب قرار دارد. این گیاهان دارای ساق های منشعب خاردار می باشند و برگ ها ساده و کامل می باشد. این گونه در تمام نقاط افغانستان مخصوصا سمنگان، بامیان، بلخ، سیستان و بلوچستان، هرات ، فراه، نیمروز، هلمند، قندهار، غزنی، زابل، شبرغان،غور و بادغیس و کلا دشتهای ترکستان و خراسان وجود دارد. این گونه خود به دو زیر گونه تقسیم می گردد یکی دارای برگ های درشت بوده و دیگری دارای برگ های ریز می باشند.این گیاه به خار مغیلان هم مشهور است.

خارشتر
Alhagi psuedalhagi
Camelthorn

خارشتر گیاهی است علفی و چند ساله از خانوادهLeguminosae،تکثیر ان توسط بذر و ریزوم صورت میگیرد.دارای شاخه هایی انبوه و در هم، ساقه سبز رنگ است. این گیاه برگهای ساده ای دارد که2تا4میلیمتر عرض و2تا10 میلیمتر طول دارند. برگها به شکل بیضی کشیده هستند که در پایه خارها قرار گرفته اند.گلها به طور منفرد یا دوتایی در طرفین شاخه ها قرار دارند. کاسه گل تقریبا 2 میلیمتر طول دارد و بدون کرک است.دندانه های کاسه نوک تیزوتخمدان نیز بدون کرک است. میوه این گیاه باریک و بدون کرک بوده سطح رویی ان صاف و سطح زیرش بند بند است.رنگ گلها صورتی یا صورتی مایل به بنفش است. دمگل 1 تا 3 میلیمتر است.
خار شتر گیاهی است چندین ساله که در تمام خاک ها می روید و مخصوص خاک های فقیر می باشد و حتی در خاک هائی که دارای قشر سفیدرنگ نمک می باشد می روید . ریشه این گیاه خیلی عمیق است و تا 5 ـ 6 متر هم می رسد و از این لحاظ در مقابل کم آبی مقاومت زیاد دارد . خارشتر گیاهی است مقاوم به سرما و تا ارتفاع 400 متری مشاهده گردیده است و در برخی مناطق همچون بلوچستان بیشترین غذای شتر به طور معمول از گونه خارشتر است . بیشترین زمان مناسب تولید و برداشت علوفه خارشتر در زمان گل دهی و بذردهی می باشد.
این علف هرز به شوری مقاوم بوده و بیشتر در نواحی خشک وبیابانی وجود دارد گوسفندان و شتر از آن تغذیه میکنند.از گونه های دیگر ان میتوان A.persarumرا نام برد.
خارشتر از علفهای هرز مزارع پنبه،نیشکر،چغندرقند،گندم، جو،سبزی و صیفی است.

روشهای کنترل:
خارشتر را میتوان با سم پاشی با علفکش تو-فور-دی پس از سبز شدن در مزارع غلات به نسبت 5 لیتر در هکتار کنترل کرد. مصرف علفکشها قبل از سبز شدن تاثیر چندانی در کنترل این گیاه ندارد.
ریخت شناسی
نوعی مان یا ماده قندی است که به صورت گلوله هایی ریز و سفید رنگ یا زرد رنگ کمی متمایل به قهوه ای دیده میشود این مان به راحتی در آب حل میشود و طعم شیرین دارد .ترنجبین در اثر فعالیت نوعی حشره سخت پالپوش بر روی سر شاخه های جوان گیاه خارشتر حاصل میگردد0


ترکیبات شیمیایی
حاوی ترکیبات قندی مختلفی چون منوساکاریدهای گلوکز و فروکتوز -دی ساکارید(ساکارز)و تری ساکارید(منو تیوز)که به
راحتی در آب حل میشوند.این گیاه همچنین شامل تانن و آنتوسیانین می باشد.
خواص درمانی
به عنوان ملین-تب بر در بیماریهای واگیردار و طعم دهنده مصرف می گردد.همچنین اصلاح صفرا- رفع خفقان و عطش به ویژه نزد کودکان تجویز میشود
محل رویش
محمودی-خیرآبادغربی-یزدان آباد - کوه اوکاجی در آلماجق - چری - کچلانلو - استاد - اسفیجیر - حصار اندف - رودخانه اترک - قاچکانلو - شهرکهنه
خارشتر دارای خاصیت درمانی به شرح ذیل می باشد:
درمان کننده کلیه و مجاری ادارو دفع کننده سنگ کلیه و مثانه می باشد .
ضماد خار شتر درمان کننده بواسیر و زخمهای مقعدی می باشد .
خاکستر خار شتر التیام دهنده و ترمیم کننده جراحات و زخمها می باشد .
خار شتر مدر ومسهل است و برای رفع خشونت سینه اثرات مفیدی دارد.
روغن برگ گیاه برای دردهای روماتیسمی بسیار مفید بوده و روغن گل های آن برای بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد.
عرق خارشتر برای دفع سنگ کلیه ومثانه بسیار مفید بوده ومورد استفاده قرار می گیرد.
ترنجبین یا ترانگبین ماده شیرینی است که از همین گیاه خارشتر گرفته می شود، با وجود اینکه خارشتر در همه جای ایران می روید ولی در همه جا ترنجبین از آن بدست نمی آید.
در ترنجبین ماده صمغی وجود دارد که برای درمان سینه درد و سرقه مصرف می شود. ترنجبین دارای خاصیت ملینی است برای شیرین کردن دارو ها از ان استفاده می شود و در ضمن برای بیماری های عفونی مشکوک نیز بکار می رود.
خارشتر در درمان ایدز:
زمانی که سلول های ایمنی بدن توانایی تقسیم شدن خود را از دست می‌دهند، با پیر شدن این سلول‌ها بخشی از کروموزم‌هایشان موسوم به تلومر به طور تصاعدی با تقسیم سلولی کوتاه‌تر می‌شود. در نتیجه این امر سلول دچار تغییرات زیادی می‌شود و قابلیت مبارزه با بیماری‌اش به خطر می‌افتد.
تحقیقات جدیدی که از سوی انستیتوی ایدز دانشگاه UCLA صورت گرفته، حاکی از این است که ماده‌ای شیمیایی حاصل از ریشه گیاه خارشتر که غالبا در گیاه درمانی چینی‌ها مورد استفاده واقع می‌شود، می‌تواند باعث جلوگیری یا کندی روند تصاعدی کوتاه‌شدگی این بخش از کروموزم شود که به اعتقاد دانشمندان آن را به سلاحی کلیدی در مبارزه بر علیه ایدز مبدل می‌کند.
به گفته دانشمندان، بخش بیماری‌شناسی و تشخیص پزشکی دانشگاه کالیفرنیا این یافته جدید از پتانسیل بالایی برای افزودن به درمان‌های فعلی ایدز برخوردار بوده یا حتی می‌تواند به جای درمان سنگین HAART (درمان ضد برگشت به عقب ویروسی بسیار فعال) که از سوی برخی بیماران بخوبی تحمل نشده و پر هزینه نیز هست، جایگزین شود.
تلومر ناحیه‌ای در انتهای هر کروموزم است که دربردارنده توالی‌های تکرار شده دی ان ای است، ولی ژن‌ها را شامل نمی‌شود. این بخش‌ها برای حفاظت کردن انتهای کروموزم‌ها و جلوگیری از امتزاج آنها با یکدیگر فعالیت می‌کنند و عملکرد آنها بیشتر شبیه نوک‌های پلاستیکی بند کفش است که از باز شدن و رشته شدن بندها جلوگیری می‌کند.
هر زمان که سلولی تقسیم می‌شود ، این تلومرهای محافظ کوتاه‌تر می‌شوند و سرانجام باعث رسیدن سلول به مرحله‌ای موسوم به پیری ثانوی می‌شود که از این زمان سلول دیگر نمی‌تواند تقسیم شود.
به عبارتی شواهد امر حاکی از آن است که سلول به مرحله‌ای پایانی رسیده است، اما در واقع، به سلولی با مشخصه‌های وراثتی و کارکردی جدید تغییر یافته است. برای این که سیستم ایمنی بدن عملکرد صحیحی داشته باشد، لازم است حجمی ‌از تقسیم سلولی در این بخش روی دهد.
به اعتقاد این گروه تحقیقاتی، مشکلی که درباره ویروس‌هایی مثل ویروس اچ آی وی که بدن قادر به حذف کامل آنها نیست وجود دارد، این است که سلول‌های تی مبارز نمی‌توانند تلومرازهای فعال شده خودشان را از گزند ویروس اچ آی وی حفظ کرده و غیرفعال می‌شوند و در نتیجه، تلومرها کوتاه‌تر شده و این سلول‌های مفید بدن وارد مرحله پیری ثانوی می‌شوند.
اما دانشمندان در این تحقیق جدید به جای استفاده از ژن درمانی از ماده‌ای شیمیایی موسوم به 2 TAT بهره برده‌اند که در اصل هویت آن به گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی چینی برمی‌گردد و این ویژگی را دارد که فعالیت آنزیم تلومراز را در دیگر انواع سلول تقویت می‌کند.
دانشمندان این ماده را به چند روش مورد آزمایش قرار دادند. در وهله نخست سلول‌های تی افراد آلوده به اچ آی وی را در معرض2 TAT قرار دادند و مشاهده کردند که این ماده شیمیایی نه تنها روند کوتاه‌شدگی تلومرها را کند می‌کند، بلکه تولید فاکتورهای حل شدنی سلول موسوم به شیموکین‌ها و سیتوکین‌ها را نیز بهبود می‌بخشد که نقش زیادی در ممانعت از کپی سازی اچ آی وی دارند.
محققان سپس نمونه‌های خونی از افراد آلوده به اچ آی وی گرفته و سلول‌های تی 8 CD و 4 CD آلوده شده به ویروس را جداسازی کردند. سلول‌های تی 8 CD را با ماده شیمیایی تیمار نموده و با سلول‌های تی 4 CD در ظرف ترکیب کردند. نتایج نشان داد که سلول‌های تی درمان شده از سوی سلول‌های تی دیگر از تولید ویروس اچ آی وی جلوگیری می‌کند.
محققان معتقدند توانایی افزایش دادن فعالیت تلومراز و کارکردهای ضد ویروسی گویچه‌های سفید تک‌هسته‌ای خون مثل سلول تی 8 CD ، حاکی از این است که این راهبرد درمانی جدید می‌تواند در درمان بیماری ایدز سودمند باشد انتظار می‌رود با در نظر گرفتن یافته‌های محققان مرکز ایمنی شناسی و ایدز دانشگاه یو سی ال ای در استخراج این ترکیب شیمیایی ارزنده از ریشه گیاه خارشتر و نقش آن در بهبود عملکرد سلول‌های دفاعی بدن و توجه به فراوانی گیاه دارویی خارشتر در فلور گیاهی ایران، علاقه‌مندان و محققان کشورمان نیز در زمینه استخراج و ساخت ترکیبات دارویی از این دست و همگام شدن در فرآیندهای نوین درمانی بیماری مخرب ایدز گام‌هایی ارزشمند بردارند.
عكسهايي از گياه خارمغيلان يا خارشتر:

۹-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۲ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان