تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

پوکه معدنی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
پوکه معدنی
پوکه معدنی
مقدمه
پوکه معدنی یا جوش آتش فشانی که در زبان انگلیسی پومیس نامیده می شود ، از سنگهای با منشاء آتشفشانی است . وقتی که گدازه ها و مواد مذاب ( ماگما ) در اثر انفجار و منشاء گازها از دهانه کوههای آتشفشانی به خارج پرتاب و در گودیها و دره ها جاری شده و در شرایط عادی محیط ( دما ، فشار ، نیروی ثقل ) قرار می گیرند ، گازها و بخارهایسر آن به سرعت خارج می شوند . روند سرد شدن مواد مذاب ، کاهش سیالیت ، اختلاف درجه انجماد مواد و ترکیبات ، تفاوت وزن مخصوص ، پدیده انبساط و انقباض - سریع و بطئی ، چگونگی خروج حباب گازها و بخارها ، قرار گرفتن مواد سبک و سرباره ها در قسمت فوقانی و علاوه بر عوامل یاد شده میزان و نوع گدازه در دهانه آتش فشانی باعث ایجاد عدسیهای کوچک و بزرگی از این ماده معدنی شده که بعدا در اثر عوامل مختلف تکتونیکی ، فرسایش و دگرگونی پومیس در معرض دید قرار می گیرد .
متجاوز از 60 سال است که از پومیس و پومیسیت به عنوان ساینده استفاده می شود . از این مواد به مقدار زیاد در تهیه صابون و مواد پاک کننده استفاده می شود . از پودر بسیار دانه ریز این مواد برای صیقل و تمیز کردن سطوح فلزی و چوبی استفاده می شود . از پومیس و پومیسیت در تهیه بتن های سبک و سیمان مخصوص که به صورت مخلوطی از آهک و خاکستر آتش فشانی است و همچنین در تهیه سیمان پر تلند و پوزولان در ساختن سد ها استفاده می شود . از طرف دیگر به علت وجود آواک های هوا در داخل دانه ها ، این مواد برای ساختن دیوارهای عایق صدا نیز به کار می روند. ذخایر پومیس شناخته شده در ایران در 3 منطقه اصلی دماوند ، تفتان و سهند قرار دارند .
کلیات   
پومیس وپومیسیت شیشه آتشفشانی سیلیسی هستند که رنگ روشن دارند . این مواد از انفجار گــــدازه هـای سیــــال و کاهش فشار در یک فعالیت آتشفشانی که سبب انبساط سریع و خروج مواد گازی در قسمت فوقانی گـــدازه شیشه ای بالا رونده می گردد،حاصل می شوند . گدازه ها در این حالت به مواد کف مانند محـــــتوی حــــبابهای فـــراوان و ذرات جامد کوچک تبدیل می شوند که متشکل از ذرات زاویه دار شیشه ای فراوان وبا قطـعات خرد شده پومیس در دیواره حفرات است که به عنوان سنگهای آذر آواری جمع می شونــد .
تفاوت بین پومیس و پومیسیت با وجود اسـتفاده مشخص هر کــدام از آنها تنها بر دانه بندی اســـتوار بــوده و ذرات
بزرگتر از 2الی3میلیمتر (اندازه ماسه درشت یا قلوه سنگ ریــز) را تحت عــــنوان پومـــیس ذرات کوچـــکتر از 2میلیمتر تا اندازه پودری،پومیسیت نامیـــده می شونـــد . عنوان پومیسیت در این صورت مــــترادف با خـاکستر و گردوغبار آتشفشـــــانی است .
پومیس به شدت متخلخل بوده و حفره های بی شمار آن توسط خروج گازها خصوصا" بـــخار آب حاصل می شوند که در موقع سرد شدن سریع با اجزاء نیمه جامد گدازه ها همراه است . اگرچــــه وزن مخصوص شیشه واقعی 2.5 است ، اما ساخت حفره های پومیس وزن مخصوص آن را به کمتر از 1 کـــاهش می دهد و چون این حـــفره ها به وسیله اجزاء شیشه ای مجاور خود مسدود می باشند ، قابلیت نفوذ خیلی کـــمی داشته و قطـعات آن برای مدت های طولانی روی آب شناور می ماننـــــد .
پومیس و پومیسیت معمولا" با هم به طور مخلوط تشکیل می شوند . پومیس در حقیقت شیـــشه جــــوش زده و کف کرده ای بیش نیست که محتوی ذرات متراکم وسخت شیشه ، ذرات ریز بلور کوارتز ، فلداسپات و کانیـــــهای تیره است . همچنین پومیس ممکن است دارای اجزاء و کانیها و سنگهایی باشد که در موقع انفجار بیرون ریـــــخته اند . پومیس و پومیسیت در صورت تراکم توف سیلیسی می شونـــــد .
10 -2 - مشــــخصــات فــــیزیکی و شیـــمیــــائـی
10 -2 -1 - مشـــخصـــات فـــیزیکی
پومیس بسیار سبک و وزن مخصوص متوسط آن 75/ . تا 8/ . کرم بر سانتیمتر مکعب است . هرچه پومیس ، دانه درشتتری داشته باشد وزن مخصوص آن کمتر است . رنگ پومیس سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد اســـیدی است . پومیس اب را جذب می نماید ، اما از خود عبور نمی دهد ، به عبارت دیگر قطعات و ذرات پومیس در عین تخلخل مانند سنگ پا غیر قابل نفوذ ناپذیر می باشند . در نتیجه مدت زیادی روی آب شناور باقی می مانـند . سختی پومیس در مقیاس موس 5/5-5 است و نقطه ذوب متوسط ان 1343 درجه سانتیگراد بوده و در هنــــــگام حرارت دادن تا 760 درجه سانتیگراد هیچگونه تغییری در حجم ان حاصل نمی شود . در ایـــن درجه حرارت فــــــیبرهای بیرونی ان شروع به انقباض می نمایند . نقطه انهدام حرارت معمولا" در اتش سوزیـــهای بزرگ بین 480 تا 650 درجه سانتیـــگراد انجام می گیرد . لذا پومـــــیس تحت هیچگونه تغییری در این آتش سوزیـــها قرار نمی گــــیرد .
سبکی وزن و ساختمانهای متخلخل پومیس ، قابلیت کش سانی خم پذیری (کش پذیری) زیــادی به آن داده و حــــمل انرا بدون ترک خوردن و یا شکستن آن امکان پذیر ساخته است و همچنین مقاومت تغییر شکل پذیری بتن حاصـــل از آن در مقابل فشار و حفظ حالت و قابلیت برگشت به وضع اول خود 6 برابر بتن معمولی است . لذا در مقــــــابل زلزله و
فشار های ناگهانی بسیار مقاومتر از بتن معمولی اســــت .
قدرت بتن پومیس با با تراکم آن نسبت مستقیــــم و به نسبت عکس سبــــکی وزن آن تغییر می کند . مثــلا" اگر بتن پومیسی با مقاومت 1000 پوند بر اینچ مربع خواسته شود باید وزن هر فـــوت مکعب آن 66 پوند و اگر مقــــاومت 3500 پوند بر اینچ مربع لازم شود باید وزن هر فوت مکعب آن 110 پوند باشد ، به عبارت دیگر نسبت قدرت بــه وزن بتن در حالت اول حدود 15 و برای حالت دوم برابر 32 خواهد بود و درصورت مصرف اجزاء نسبت هـــای حاصل برابر مقاومت های فوق ، برابر 7 و 5/22 خواهند بود .
پومیس خاصیت چسبندگی بسیار خوبی را با اغلب چسبها دارد و نسبت به مواد شیمیائی ، قارچها و حشرات کاملا" خنثی است . پومیس یا بتن آن را می توان کانال کشی کرده و یا آنرا برید ، همچنین میخی را که در ان کوبــیده می شود به خوبی نگه می دارد و همچنین بر خلاف بتن معمولی رطوبت کمتری را در خود حفظ می کند . در مقــــابل برای تهیه بتن پومیسی مقدار سیمان و آب مورد لزوم از بتن معمولی بیشتر و لذا تغییر حجم ان نیز کمــــی زیـادتر است و به همین نسبت نیز نیروی تراکم کمتری از بتن معمولی خواهد داشـــت .
پومیس پوشش سقف و کف عایقترین ماده حرارتی بوده و بتن پومیسی 6 برابر از بتن معمولی در جلوگیــــــری از عبور حرارت موثرتر اســت . درصد افت حرارتی پومیــــسی در دمای 1000 درجه سانتیـــــگراد 21/2 اســـت .
10-2-2- مشــــخصــــات شیـــمیـــائــــی
انواع پومیس ترکیب شیمیائی مشابهی دارند . در ترکـــــیب شیمیائـــی پومیس املاح محلول در آب وجود نـــدارد ، در نتیجه ملاط تهیه شده با بتن پس از اتمام کار به هیچ وجه تغییر شکل نمــــی دهد .
از نظر کانی شناسی ع پومیس شامل 20 درصد کانیــــهای پلاژیوکلاز ، آنورتوز ، آپاتیــــت ، بیوتیـــت ، هپرستن کانیهای مشابه و 80 درصد بقیه خمیری است که بافت شیــــــشه ای دارد .
10-3- خصوصیــــات پومیــــس مورد مصرف در صنایـــع مختلف
10-3-1- خصوصیـــات پومـــیس به عنوان یک ماده سایشـــــی
پومیس و پومیسیت با کیفیت بالا ، عاری از ذرات شنی کوارتز و سایر کانیــها و فاقد محصولات دگرسانــــی مانند بنتونیت بوده و بعد از خرد شدن ، گَرد سفید و تمیزی تولید می نماید که محتوی ذرات تیغه هـــای تیز شیشه است . به خاطر شکستگیهای کونکوئیدال ، مقدار این ذرات زیاد بوده و حتی در موقع مصرف بتن ترکیدگی و خردشدگـی بیشتری در آن صورت می گیرد . این خصوصیت توأم با سختی 5/5 الی 6 ، این پودر را به ماده با ارزشـی جهت پرداخت و صیقل دادن عمومی اشیاء غیر قابل صرفنظر برای جلا و صیقل دادن فوق العاده بعضـــی از کارهـــای حساس تبدیل مـــی نمایـــــد .
10-3-2- خصوصـــــیــــات پومیس به عنوان مــــــــاده اولیه سیـــمان
پومیس خرد شده تقریبا" بین 3/1 الی 3/2 ماسه سنگ و قلوه سنگ خرد شده هم حجم خود وزن دارد . به همیــــــن دلیل نیز بتن تهیه شده از پومیس سبکتر از بتن معمولی است . سبکی این بتن علاوه بر تسریع کار و راحتـــی عمل ، سبب صرفه جوئی زیادی در مصرف آهن مــــی شود .
پومیس خرد شده و درجه بندی شده به عنوان یکی از اجزاء مهم یک نوع بتن سبک و قطعات بتنــی سبک مصرف می شود که ویژگیهای آن به شرح زیـــر است :
ـــ وزن بتن و بلوکهای ساخته شده از (سقفی دیواری- ملاط) پومیس حدودا" نصف بتنها و بلوکهای مشـــابه معمول است و این امر باعث صرفه جوئی قابل ملاحظه ای در مصرف آهن در ساختمان مــــی شود .
ـــ مقاومت بتن حاصله از پومیس در مقابل فشار حدودا" 6 برابر بتنهای معمولی است .
ـــ از نظر تبادل حرارتی یک عایق خوب بوده و برای جداسازی یا ایزولاسیون دیوارها و سقفهای مکانهائی نظیـر سردخانه ها استفاده می شود . خاصیت تبادل حرارتی پومیس 6/1 بتن معمولی است . به عبارت دیــــگر بتن سبک بیش از ده برابر بتن معمولی عایـــق است .

ـــ در ارتباط با خواص جذب یا انعکاس یا انتقال امواج صوتی ، پومـــیس یا بتن سبک ساخته شده از آن ع عایــــق صوت بوده و بر سایر اکوستیکها نظیر چوب ، گچ ، پشم شیشه ، یونولیت و مواد دیــــگر برتری دارد .
ـــ در برابر ضربه ، 6 برابر بتنهای معمولی مقاومت داشته و این امر به ویژه در بارگیری ، حمل و نقل و تخلیـه ، افت مصالح را به حداقل کاهش مـــــی دهد .
ـــ دیوارها و قطعات ایجاد شده از پومیس در برابر ارتعاشات شدید و نوسانات حاصله از زلزله و انفـــــجار دارای مقاومت کافی بوده و در مقایسه با مصالح و بتنهای معمولی ضریب اطمینان بیـــشتری دارد .
ـــ پومیس دارای تخلخل زیادی است ، اما فاقد نفوذ پذیـــری است و رطوبت از آن عبور نمـــی کند و ضمـــنا" بتن حاصله نیز این خاصیت را داراست . در تیجه دیوارها و ساختمانها و منابع بتنـی مذکور علاوه بر آنکه رطوبت را عبور نمی دهند ، از نشت مایعات و آب جلوگیری مـــــی نمایـــــند .
ــ ملاط حاصل از ذرات پومــیس با سیمان ، پومیـــس با آهک به علت وزن کم و تخلخل فراوان قدرت چسبندگــــی بیشتری از ملاط های مشابــه دارد .
ـــ با توجه به منشاء پومیس و ساختمان ذرات ریز و بلورهای موجود در آن ونحوه و شرایط جدا شدن آن از گـدازه های آتشفشانی با درجه حرارت مربوطه ویژگیهای خاصی از قبیل مقاومت در دمای بالا (1342 درجه سانتیگراد)
و در نتیجه آتش سوزی و یا مقاومت در مقابل انجماد به این ماده معدنی مــــــی دهد .
ـــ درترکیب شیمیائی پومیس املاح محلول در آب وجود ندارد ــ بنابراین ملاط حاصل با بتن پس از اتمام کار تغییر شکل و رنگ نمی دهد .
ـــ موزائیکهای ساخته شده از پومیس به مقدار قابل ملاحظه ای از فشار بر ساختمان مــــی کاهند و ایــن امر باعث صرفه جوئی در مصرف آهن در ساختمان می شود . تسریع کار و راحتی عمل نیز سبب صرفه جوئـــــی در وقت می شود .
ـــ مخلوط پومیس با سیمان را می توان با رنگهای مختلف به صورت اسپری روی روی نمای ساختـــمان پاشیـــد .
10-4- نحـــــوه پیــــــدایـــــش و تشـکیــــل (منشاء وژنز)
پومیس و پومیسیت از ماگمای اسیدی که حاصل فعالیت آتشفشان انفجــاری است ، تشکیــــــل می شود . مواد مذاب انفجاری به هوا پرتاب شده پس از بازگشت به زمین مسافت قابل توجهی را پیموده و سپس تجمع حاصل مـی کنند . مواد پرتابی دارای دانه بندیهای مختلف از قطعات بزرگ تا ذرات گرد ریزمــی باشند . نیروی جاذبه و عمل باد بر حسب دانه بندی این مواد را تفکیک می نمایند . مواد درشت در حوالی محل خروجــی و مواد ریزتر دهها و صدها کیلومتر دورتر حمل و رسوب شده که بعدا" تحت تخریب قرار گرفته و دوباره پخشـی و رسوب می شوند . پومیس و پومیسیتی که در محل تجمع ابتدائی خود
می مانند پومیهای اولیه و بخشهایی که حـــمل و مجددا" رسوب گشته اند، ثانویه می با شند.
10-4-1- پومیــــــسهای اولیــــــــه
پومیسهای اولیه ممکن است حاصل نشست مواد پخش شـده در هـوا یا به حالت جـریان مـواد
اسیـدی حاصل شده باشند و هر دو حالت آن نیز در یک جا مشاهده شود که علامت فازهای مختلف فعالیت آتشفشانی است . پومیــسهای اولیه ممکن است بسیار متخلخل و محتوی بلورهای کامل ، یا اجزاء بلوری فلدسپات ، کوارتز و کانیـــــهای تیـره باشند . پومیسهای اولیه به صورت زیر تقسیم بندی می شوند :
ـــ کانسارهای زیر سطح هوازده
ـــ کانسارهای زیر آب
ـــ کانسارهای حاصل از حرکت گدازه های گازدار که تبدیل به قطعات پومیـس با ابعاد مختلف که در یـک زمیـــنه پومیسیتی قرار میگیرنــــــــد .
10-4-2- پومـیــــسهای ثــــانویــه
این مواد معمولا" توسط آبها شسته شده و در مسیر جویبارها و دامنه های رسوبی و دریاچه هـــا و غیره انبـــــاشته می شوند . این نوع پومیس بر خلاف پومیسهای اولیه دارای چیـــــنه بندی بوده و معمولا" مخلوط یا به طـــور یک در میان با لایه های غیر آتشفشانی دیده می شوند . پومیسهای ثانویه نیز قسمت عمده ای از پومیـــسهای در در حال استخراج را تشکیل می دهنـــــــــد .
تمام شیشه های بی شکل ، نیمه پایدار هستند و شیشه های طبیعی به تدریج در طی زمانهای حتی کوتــــــاه زمیــــن شناسی توسط دگرسانی از حالت شیشه های به موادرسی ، مثل بنتونیت تبدیل می شوند . به همــین دلیل در مناطـق آتشفشانی عهد حاضر نقشه های تجاری مهم پومیس وجود دارد . سن زمین این نقشه ها از ترسیر تا عــــهد حــاظر است . آتشفشانهای فعال که در این محدوده زمانی رخ داده اند یکی در کمربندی که امروزه در حاشیه اقیانوس آرام قرار داشته و دیگری در کمربندی که روند عمومی آن از دریای مدیترانه تا کوههای هیمالیـــا و شرق هندوستــــان ادامه داشته و یافت می شوند در همین منطقه کمربند اول را قطع می کنــــــــــــد .
10-5- روشهـــــای متـــداول اکتــــــشاف
در اکتشاف منابع پومیس استفاده از نقشه ها و کارشناسان زمین شناسی مجرب به منظور انتخــــــاب ذخایر مناسب در شعاع اقتصادی مراکز مصرف قبل از همه مورد توجه قرار می گیرد . در این مرحله انتخاب معدن با رعایــت اصول و دانش زمین شناسی که نزد کارشناسان موجود است ، انجام مـــی شود و تشخیــــص نوع سنگ و میــزان ذخیره با آنها است . شعاع اقتصادی کار معمولا" حدود 100 کیلومتر در نظر گرفته می شود . در ایــــن مرحلـه همچنیــن عملیات نمونه برداری از معدن با رعایت اصول علمی و تجربی از سطح و عمق انجام شده و در ظرفهای جداگانه قرار داده می شود .
بر روی نمونه ها پس از آماده سازی ، آزمایش های مختلفی انجام مـــی پذیرد . این بررسی ها شامل موارد زیــــر است :
وتعیین مقدار سیلیس غیر بلوری با استفاده از روشهای شیمیائی ، کریستالوگرافی " به طور
Si O2ـــ تعیین درصد همزمان " .
SiO2 - Al2O3 – Fe2O3 – CaO – MgO – K2O – Na2O – Lossـــ اندازه گیری مقادیر درصد ـــ بررسیهای فیزیکی ــ مکانیکی و تعیین اندازه های مقاومت فشاری ــ کششی ــ خمشی .
ـــ مشخص کردن چگونگی وضعیت تخلـــخل .
ـــ آزمایشهای مختلف بر روی بتنها و بلوکهای ساخته شده از پومیس شامل تعیین مقاومت در مقابل حمله سولفاتــها و اندازه گیری نفوذناپذیری و عایق بــــودن .
10- 6 – روشــهــای متـــداول استــــخراج
اکثر ذخــایر پومیس و پومیسیت از طریق روباز پله ای استـــخراج میــشوند . برداشت دوباره بـوسیله تجهــیـــزات
استاندارد انجام می پذیرد و معمولا" محل معدنکاری جایی انتخاب می شود که کمترین برداشت دوباره را داشتـــــه باشد . در برداشتن باطله قسمت بالای آن ، برای جلوگیری از مخلوط شدن با پومیــس و آلودگــی آن ، حداکثر دقت باید اعمال شود . معمولا" چون پومیس و پومیسیت خیلی متراکم نیستند انفجار به ندرت لازم می شود . به دلــیــــل متراکم نبودن این نهشته ها تجهیزات معدنکاری از قبیل بولدوزر اسکریــــــپر ، دراگ لایــــن و شاولهــــــای قوی می تواند به کار برده شـــــود .
در یک معــدن پومیس در ایالت نیومکزیــــکوی آمریکا این ماده به مقدار زیاد استخراج شده و اغلب ابتدا مــــــواد خارجی آن توسط سرندهایـی با دانه های 5/1 اینچی حذف می شوند . سپس سنگ شکنهای بعدی ، پومیـــــس را به قطــعات به اندازه بین 8/1 الی 2/3 اینچ
(3/0 الی 19 میلیمتر ) که بیشتربرای کار مناسبند ، تــبدیل می کـــــننــد .
اندازه های دیگر بسته به سفارش مصرف کنندگان در محل قابل تهیه است از حجم ذرات کوچکتر از3/0 میلیـــمتر
در این پومیس حدود 35 درصد آن کوارتز و ارتوکلاز اسـت که به عنوان محصـــول فرعی این پومیس جدا و بـــه عنوان ماسه و موارد دیگر مصرف مــــــی شـــود .
کانه آرایی
داشتن زونهای معدنی بسیار مستعدکه استفاده از آنها با هیچ گونه اشکالی از نظر آب ، برق، جاده و غیره مواجه نیست. برای مثال به گسترش شایان توجه این لایه از تاکستان تاسلطانیه زنجان، از این نظر که همواره این لایه موازی جاده تبریز – تهران بوده و دسترسی به هر نقطه از آن به سهولت امکانپذیر است، می توان اشاره نمود.
انجام مطالعات اکتشافی و فرآوری بی شمار روی این نوع کانارها چه در داخل و چه در خارج ، اکثراً با نتیجه ای مثبت روبرو بوده است.
عملیات پی چوبی و اکتشاف جهت سیلیس در طی مراحل مختلف به شرح زیر انجام می پذیرد:
6-4-1- مطالعه مقدماتی و پی چوبی
این مطالعه شامل مراحل زیر است:
بازدید از کلیه سازندهای زمین شناسی که از نظر سنگ شناسی لایه های ماسه سنگی سفید رنگ و خالص یا رگه سیلیس و یا زون دگرسانی در آنها گزارش شده است با استفاده از نقشه ها و گزارشهای زمین شناسی ناحیه و مشخص نمودن لایه های ماسه سنگی خالص ، رگه سیلیسی و زون دگرسانی سیلیس و تعقیب آنها به منظور یافتن مناطقی که لایه های ماسه سنگی فوق به طریق روباز قابل استخارج باشد.
انجام نمونه برداری به صورت نقطه ای در امتداد مقاطع ذخایر سیلیسی در مناطقی که از نظر شـرایط استخراجـی مناسب به نظر می رسند و ذخیره قابل استخراج نیز کافی به نظـر
می رسد.
انجام آزمایشهای شیمیایی برای تعیین SiO2، Fe2O3 ، Al2O3 و نمونه های گرفته شده و مقایسه نتایج آزمایشهای با محدوده کیفی قابل قبول جهت ماده اولیه سیلیس
خرد نمودن و دانه بندی نمونه ها در محدوده دانه بندی مورد نیاز در صنعت شیشه انجام تجزیه شیمیایی جهت اندازه گیری مقادیر SiO2، Fe2O3 ، Al2O3 در محصول خرد و دانه بندی شده سنگ سیلیس و مقایسه نتایج آزمایشها با محدوده کیفی قابل قبول پودر سیلیس جهت کارخانه سیلیس
انجام آزمایشهای کانه آرایی جهت حذف مواد مضر مثل ترکیبات آهن و بررسی امکانات عملی و اقتصادی آن در صورتی که بلوک و مناطق انتخاب شده با در نظر گرفتن شرایط استخراج ، ذخیره تقریبی و نزدیکی به راه و محل مصرف و غیره از نظر کیفی نیز تأیید گردید به منظور انجام مطالعه نیمه تفصیلی بر روی مناطق انتخاب شده برنامه ریزی به عمل می آید. نتیجه این مطالعات مقدماتی بهترین ذخیره سیلیس از نظر کیفیت و ذخیره تقریبی و شرایط استخراج و امکانات بهره برداری نظیر به محل مصرف، جاده و غیره است.
6-4-2- اکتشاف نیمه تفصیلی
در این مرحله کارهای زیر انجام می شود:
تهیه نقشه زمین شناسی به مقیاس 20000 : 1 با استفاده از عکسهای هوایی 1:20000 منطقه در محدوده ذخیره سیلیس انتخاب شده در مرحله مقدماتی به منظور تعیین ارتباط زمین شناسی در محدوده ذخیره سیلیس انتخاب شده در مرحله مقدماتی به منظور تعیین ارتباط زمین شناسی ذخیره سیلیس با سنگهای اطراف و مشخص نمودن محدوده قابل استخراج ذخیره سیلیس.
تهیه و رسم مقاطع زمین شناسی بر مبنای نقشه زمین شناسی تهیه و با استفاده از نقاط ارتفاعی در امتداد های مورد نیاز به منظور تعیین موقعیت زمین شناسی و ساختمانی ذخیره سیلیسی و افزار آن
انجام نمونه برداری به صورت ناودانی در امتداد پروفیلهایی عمود بر لایه های ماسه سنگی و یا زونهای سیلیسی به فاصله 50 تا 100 متر از یکدیگر که ممکن است این فواصل به تشخیص کارشناس کم و زیاد شود و محل پروفیلهای نمونه برداری بر روی نقشه زمین شناسی تهیه شده مشخص می شود. از هریک یا دو متر ضخامت لایه و رکه های سیلیسی، بنا به تشخیص کارشناس یک نمونه ناودانی برداشته شده و در یک کیسه ریخته می شود.
تعیین ذخیره قسمتهای قابل استخراج ذخیره سیلیس که بر مبنای نقشه زمین شناسی 1:20000 و استفاده از مقاطع زمین شناسی زده شده و همچنین ضخامتهای اندازه گیری شده در صحرا مشخص می شود.
انجام آزمایشهای شیمیایی بر روی هر نمونه و تعیین ترکیبات زیر در آنها:
SiO2- Al2O3 – TiO2 – Fe2O3 – CaO – MgO – K2O – Na2O- P2O5 - So3- L.O.i
لازم به تذکر است ابندا در کلیه نمونه ها 3 اکسید Al2O3 , SiO2 , Fe2O3 اندازه گیری
می شود و در صورتی که عوامل فوق در محدوده قابل قبول بود سپس اقدام به انجام بقیه آزمایشها جهت تعیین مواد دیگر می شود.
مطالعات تکنولوژی عملیات خرد کردن و دانه بندی نمونه ها و انجام آزمایشهای کانه آرایی جهت حذف مواد مضر طبق دستورالعملی در مرحله مقدماتی مطالعات ذکر شده است. این آزمایشها باید بر روی یک یا چند نمونه تیپیک که معرف متوسط کیفیت کل ذخیره معدن باشد، انجام گیرد. انتخاب نمونه های تکنولوژی باید تشخیص کارشناس صورت گیرد.
انجام مطالعات پتروگرافی بر روی چند نمونه تیپیک سیلیس بررسی امکانات استخراج از نظر ضخامت روبازه و حجم باطله برداری و غیره
در صورتی که ذخیره مورد مطالعه از نظر کیفیت، مقدار ذخیره، امکانات تکنولوژیکی تهیه پودر در سیلیس و امکانت استخراج مورد تأیید جهت بهره برداری قرار گرفت و همچنین تأسیس کارخانه های مصرف کننده سیلیس تصویب شد، آن وقت عملیات اکتشافی و مطالعات تفصیلی انجام می شود.
6-4-3- اکتشاف تفصیلی
در این مرحله کارهای زیر انجام می شود:
تهیه نقشه توپوگرافی و زمین شناسی ذخیره سیلیس به مقیاس 1:1000 یا 1:2000 به وسیله دستگاه نقشه برداری
تهیه و رسم مقاطع زمین شناسی بر مبنای نقشه 1:1000 یا 1:2000 زمین شناسی به منظور تعیین موقعیت لایه آهکی وضع ساختمانی و افزار آن
انجام عملیات تراشه زنی و حفاری در محدوده ذخیره سیلیسی به طوری که در شبکه ای به ابعاد 50 متر بتوان اطلاعات کیفی به دست آورد.
انجام آزمایشهای شیمیایی طبق شرح مذکور در بخش مطالعات نیمه تفصیلی
تعیین حجم دقیق ذخیره سیلیس با استفاده از نقشه زمین شناسی تهیه شده و مقاطع زمین شناسی رسم شده و اطلاعات چاههای حفاری و در صورت وجود تیپهای مختلف سیلیس از نظر کیفی ، تعیین ذخیره هر تیپ سیلیس به طور جداگانه.
تعیین بهترین محل برای شروع عملیات استخراجی
مطالعات دقیق تکنولوژیکی از قبیل روش تهیه پودر و دانه بندی و کانه آرایی با همکاری کارشناسان مربوطه و کارشناسان تهیه مواد کارخانه های شیشه سازی.
تهیه گزارش و ارائه کلیه اطلاعات جمع آوری شده و نتیجه گیری از آنها.
6-5- روشهای متداول استخراج
استخراج و آماده سازی سیلیس با خلوص بالا یک پروژه تخصصی بوده و با توجه به وضع طبیعی ذخیره و محصول مورد نظر می تواند متفاوت باشد معمولترین روش استخراج طریقه روباز است که نوع کارگاه آن به درجه سیمانی شدن سنگدستگی خواهد داشت. روش استخراجی زیر زمینی در صورتی که ماسه سنگ کاملاً توسط باطله های ضخیم مدفون شده باشد انجام می گیرد. این روش در نقاط مختلفی به طریق اطاق و پایه و غیره به کارگرفته شده است. ماسه قالب ریزی و ساختمانی را ممکن است بدون عمل آماده سازی غیر از خرد کردن برای مصرف به فروش رساند اما ماسه شیشه باید شسته شده ، خشک و الک شود. علاوه بر این باید ماسه شیشه را توسط فلوتاسیون یا میز کانه آرایی و یا از طریق مغناطیس الکتریکی و الکترو استاتیک از فلزات سنگین قبل از مصرف پاک نمود.

مقدمه
پیش از آن که سیمان پرتلند اختراع شود، رومیها و یونانیها مواد آتشفشانی آسیا شده را با گرد آهک شکفته، ماسه و آب مخلوط کرده و ملاط می ساختند. چون بهترین و مناسبترین مواد آتشفشانی را از شهر پوزولی به دست می آوردند، لذا این مواد را پوزولان یا پوزولانا نامیدند.
گدازه های شیشه ای متخلخل با ترکیب اسید، شیشه های آتشفشانی اسید، خاکسترهای آتشفشانی، لاپیلها و بمبهای متخلخل غنی از شیشه ، سیلیس بی شکل و دیاتومیتها بهترین سیمانهای طبیعی را تشکیل می دهند. برجسته ترین مشخصه ای که همه این مواد کم و بیش در آن مشترک هستند بی شکل بودن و یا به عبارت دیگر پوک بودن سیلیس آنها است . تراس و یا پوزولان نامهای تجاری مصطلح این خاکسترهای آتشفشانی هستند.
هر چه پوزولان سبکتر و سستر و فاصله آن تا محل کارخانه کوتاهتر باشد به طوری که آسیا کردن و حمل آن به کارخانه هزینه کمتری داشته باشد، هزینه تولید آن کمتر خواهد بود زیرا که هم سطح تولید را بالا می برد و هم نسبت به سیمان پرتلند ارزانتر تمام می شود.
مصرف سیمانهای پوزولانی برای ساختمانهای آبی، دریایی، سدسازی، پیهای کلفت، موزائیک سازی و همچنین برای ساختن اندودهای آب بندی ، بتن آب بندی، ساختمانهای بتنی گچی و سولفاتی توصیه می شود.
8-1- کلیات
پوزولان یک ماده سیلیسی یا سیلیس آلومینیمی است که خود به تنهایی ارزش سیمانی و خاصیت گیرش ندارد ولی در شرایطی که آسیا شده و با هیدروکسید کلسیم مخلوط شود ، در مجاورت رطوبت و در حرارت عادی ترکیباتی تولید می نماید که دارای خواص سسیمانی بوده و خاصیت گیرش پیدا کنند. پوزولانها به دو صورت هستند:
پوزولانهای طبیعی : موادی که می توانند به عنوان ماده طبیعی در نظر گرفته شوند عبارتند از : بعضی از سنگهای آتشفشانی که سریع سرد شده اند ( سنگهای بی شکل یا ریز بلور، دیاتومیتها و مواد دیاتومیتی، اوپال، چرت ، توفها، خاکستر آتشفشانی ، پومیها، انواع رسهای مونتموریونیتی و کائولینیتی
پوزولانهای مصنوعی : بعضی از مواد مثل غبار زائد کارخانه ها و سیلیس به صورت رسوب شده بازمانده منابع از جمله پوزولانهای مصنوعی می باشند. خاکستر چوب درختان که خود یک پوزولان مصنوعی است در بعضی از کشورها به عنوان ماده پوزولان به مقدار زیاد مصرف می شود.
مواد پوزولانی را می توان به نسبتهای مختلفی با سیمان پرتلند معمولی و یا آهک زنده مخلوط نمود و انواع سیمان پرتلند پوزولانی و آهک پوزولانی تهیه نمود که در مصارف ساختمانی جایگزین سیمان شده و در نتیجه مصرف زیاد سیمان پرتلند را در مواردی که احتیاج به مقاومت زیاد نمی باشد، کاهش دهند.
8-1-1-سیمان پرتلند- پوزولانی
مواد پوزولانی را می توان به میزان 15 تا 40 درصد با سیمان پرتلند معمولی مخلوط نموده و ماده ای به نام سیمان پرتلند- پوزولانی به دست آورد که به عنوان سیمان در کارهای ساختمانی که نیازی به مقاومت فشاری زیاد نمی شود، مثل ساختمانهای معمولی، به کاربرد تهیه سیمان پوزولانی باعث می شود که محصول یک کارخانه سیمان 15 تا 40 درصد افزایش یابد، بدون اینکه هزینه پخت اضافه شود. واضح است هر چه درصد پوزولان در مخلوط زیادتر باشد و بتواند در سیمان پرتلند- پوزولانی تولید شده خواص لازم را تأمین نماید، بهتر است، زیرا با هزینه کمتری مقدار سیمان بیشتری تولید می شود. مقاومت در برابر آبهای سولفاته و گندابها و پایین بودن درجه حرارت هیدراتاسیون از خواص جالب این سیمانها است.
مقاومت های بلند مدت بتنهای ساخته شده با این نوع سیمان با سیمان پرتلند تفاوت چندانی ندارد. سیمان پرتلند پوزولانی به دو صورت تهیه می شود:
آسیا کردن مخلوط کلینگر سیمان پرتلند و پوزولان با بتنهای معین
تهیه نخلوط یکنواخت سیمان پرتلند و پوزولان آُیا شده با نسبتهای معین
البته دستیابی به یک مخلوط یکنواخت سیمان پرتلند – پوزولانی پودر شده مشکل است و باید تجهیزات کامل و کنترل کافی در کارخانه جهت یکنواخت نمودن مخلوط این دو ماده وجود داشته باشد.
مشخصات پوزولان باید تابع مشخصات سیمان پرتلند باشد یعنی در صنعت سیمان به هیچ وجه از پوزولانهای سبک و نیز دارای سطح ویژه بالا استفاده نمی شود. به این ترتیب پوزولانی در سیمان پرتلند به کار می رود که سطح ویژه اش بیشتر از 3500 سانتیمتر مربع برگرم و وزن مخصوص آن کمتر از یک نباشد.
عامل استحکام سیمانهای پرتلند – پوزولانی تشکیل سیلیکاتها و آلومیناتها با هیدروکسید کلسیم از انواع پیوند های شیمیایی است و علی رغم اینکه اختلاط سیمان پرتلند و پوزولان هنگام تولید یک اختلاط فیزیکی است، حضور آب و تشکیل ملاط آن را تبدیل به یک پیوند و ارتباط شیمیایی می کند که روز به روز محکمتر می شود.
میزان اختلاط پوزولانها و سیمان پرتلند به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها میزان فعالیت و درجه نرمی پوزولان و نوع سیمان است. در برخی کشورهای دنیا نظیر چین- اندونزی و آرژانتین تا 50 درصد و آلمان شرقی حتی تا60 درصد از مخلوط را مواد پوزولانی تشکیل می دهند. در ایران عملاً فقط از یک نمونه استفاده شده و تا 30 درصد با سیمان پرتلند مخلوط گردیده است. درحال حاضر تنها تولید کننده سیمان پرتلند- پوزولان در ایران کارخانه سیمان شمال است که تا حدود 8 درصد از تراس جاجرورود به کلینگر سیمان معمولی می افزایند مطابق استاندارد ایران سیمان پوزولانی از مخلوط 20 تا 40 درصد نرمه سنگ تراس و 60 تا 80 درصد کلینگر سیمان پرتلند تهیه می شود.
اختصاصات ملاط و بتنی که با سیمان پرتلند- پوزولان ساخته می شود به شرح زیر است:
نشت و نفوذ آب در ملاط و بتنی که با سیمان پرتلند – پوزولان ساخته می شود کمتر از ملاطو بتن ساخته شده با سیمان پرتلند خالص است.
خاصیت کشسانی ملاط و بتن ساخته شده با سیمان خالص بیشتر است.
قدرت بتنی که با سیمان پرتلند – پوزولان ساخته می شود در مقابل نیروی فشاری 10 درصد بیشتر از قدرت بتنی است که با سیمان خالص ساخته می شود، در صورتی که با سیمان پرتلند خالص ساخته می شود.
چسبندگی بین بتنی که با سیمان پرتلند- پوزولان و فولاد ساخته می شود، در ماههای اول بعد از مصرف از بین فولاد و بتن، ساخته شده و با سیمان خالص بیشتر است.
میزان خوردگی بتنی که با سیمان پرتلند – پوزولان ساخته می شود در مقابل آب سولفور ناچیز است و به همین علت است که در ساختن سدها و ساختمانهای دریای از این نوع سیمان استفاده می شود.
8-1-2- آهک پوزولانی
مخلوطی از آهک هیدراته و پوزولان به نام آهک پوزولانی را می توان به عنوان ماده جایگزین شونده سیمان مورد استفاده قرار داد. برای تهیه این مخلوط ماده پوزولانی را پس از خرد کردن اولیه و خشک کردن به نسبت وزنی 1/2 یا 2/3 آهک به پوزولان تا حدود 75 میکرون (200 مش)در آسیای گلوله ای خود می نمایند. وقتی به این مخلوط آن قدر آب بیفزائیم تا به حالت خمیری درآید، مانند سیمان سخت می شود و می توان آن را در مواقعی که به قدرت زیاد سیمان پرتلند احتیاج نباشد، جایگزین آن نمود. اصولاً آهک پوزولانی را می توان در کارخانه های کوچک و با سرمایه گذاری خیلی کمتر از سیمان پرتلند تهیه نمود.
در قدیم ضمن پختن سنگ مس، سنگ آهک را تکلیس نموده، آنگاه با خاکستر حاصل از سوخت هیزم یا تپاله مخلوط کرده و همراه با ماسه به عنوان ملاط برای پوشش سطح آب انبارها و حوضها، مصرف می کردند. به علاوه برای ساخت اسکله های دریای نیز از این ماده استفاده می شود. به این ماده ساروج گفته می شود که همان آهک پوزولانی مورد بحث است.
آهک پوزولانی را میتوان در جاهایی که به مقدار زیاد سیمان پرتلند نیازی نیست به جای سیمان استفاده نمود. در ساختمانهای معمولی 3 تا 4 طبقه و پو شش سطح کانالهای آبیاری واندود ساختمانها و اصولاً در هر کجا که بتن با مقاومت زیاد لازم نیست، می توان آن را جایگزین سیمان پرتلند نمود. هزینه احداث یک واحد تولید آهک پوزولانی خیلی کمتر از سیمان است، زیرا می توان آهک پوزولانی را در هر منطقه نزدیکی شهرها و روستاها با تولید کم مثلاً 200تن ،300تن و 500 تن احداث نمود و با کاربد آن با کمبود سیمان مبارزه کرد.
8-2- فعالیتهای پوزولانی و عوامل موثر بر آن
پوزولانها در ارتباط با آهک در محیط آب یک سیر تکاملی تا رسید به مرحله تعادل طی می کنند. یعنی همان طوری که گفته شد رسیدن به حالت تعادل سیستم پوزولان- آهک مستلزم صرف زمان است. به عبارت دیگر پوزولانها و شیشه های دارای خاصیت پوزولانی دارای یک فعالیت تکاملی می باشند و رسیدن به نقطه اتمام زمانی است که حداکثر آهک موجود در محیط تحت تأثیر شیشه های آزاد و بی شکل تبدیل به سیلیکاتهای کلسیم هیدراته شده و با یونهای آزاد موجود در محیط به تعادل برسد.فعالیت پوزولانها بستگی به عوامل زیر دارد:
ترکیب شیمیایی و کانی شناسی
مورفولوژی زمین
نسبت فاز شیشه ای به فاز بلوری ( (شکل بی سیلیس)/(بلوری سیلیس) )
درجه نرمی و قابلیت نرم شدن
مقدار و نوع آهک اضافه شده و نیز مقدار آبی که در تشکیل فازهای هیدراته دخالت دارند ، نیز بر سفت و سخت شدن و استحکام سیستم پوزولان- آهک اثر دارند.
افزایش مفقاومتهای مکانیکی سیستم به خاطر تشکیل سیلیکاتها قابل هیدراته شدن و به مقدار کمتر به خاطر تشکیل آلومیناتهای هیدراته است. از روی درجه نرمی و درصد مواد نا محلول می توان میزان آب مورد نیاز را مشخص نمود. واکنش توفها با آهک زمان نیاز داشته و این دو ماده در کوتاه مدت به تعادل نمی رسد. واکنش توفها و نیز فعالیت آنها همچنین بستگی به وجود کانی زئولیت.
اجزاء شیشه ای و بی شکل – نوع پومیس از نظر محتوی و فازهای بلوری پایدار، پلازیوکلاز و پیروکسن دارد. مناسبترین روشهای اندازه گیری فعالیت پوزولانی شامل روشهای شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی است.
8-3- خواص فیزیکی و شیمیایی
8-3-1 خواص فیزیکی
بر اساس استاندارد 989 ایران خواص فیزیکی تراس مورد استفاده به شرح زیر است :
سطح ویژه آن باید حداقل 5000 سانتیمتر مربع بر گرم باشد. برای به دست آوردن سطح ویژه باید از روش بلین به شرح زیر استفاده کرد.
تاب فشاری میانگین 6 نمونه آزمایشی که 4 روز در هوای نمناک و 24 روز زیر آب مانده و از مخلوطهای زیر ساخته شده باشد، نباید از 50 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع کمتر باشد :
وزن تراس 8/0
وزن آهک شکفته ( دست کم دارای 95 درصد ) 2/0
وزن ماسه استاندارد 5/1 برابر ( وزن تراس + وزن آهک شکفته )
جسم چسبنده = آب 45% ( وزن تراس + وزن آهک شکفته )
تذکر : دستگاههای آزمایش و تاب فشاری ماسه استاندارد مطابق استاندارد 1352- 393 ایران برای تهیه سیمان پوزولانی حداکثر مقدار دانه های پوزولانی که روی الک شماره 325 ( زیر 14 میکرون ) به حالت مرطوب قرار می گیرند، باید 12 درصد باشد. این دانه بندی در شرایطی باید در نظر گرفته شود که بخواهیم با مخلوط نمودن سیمان پرتلند با پوزلان ، سیمان پوزولانی تهیه کنیم . ولی در شرایطی سیمان پوزولانی با اسیا کردن کلینکر با پوزولان با هم تولید می شود، رعایت این دانه بندی لزومی ندارد. میزان مقاومت پوزولانی باید حداقل 800 پوند بر اینچ با شد. ماده پوزولانی که جهت تولید آهک پوزولانی به صورت ملاط پلاستیکی مورد نظر است، با ید دارای خصوصیات فیزیکی به صورت زیر با شد:
اندازه دانه های پوزولانی باید طوری با شد که در شرایط مرطوب حداکثر درصد دانه ها که بر روی الک شماره 30 با قی مانده 2 درصد باشد حداکثر درصد دانه ها که روی الک شماره 200 باقی می ماند، 30 درصد باشد.
میزان مقاومت آهک پوزولانی تولید شده حداقل به صورت زیر باشد:
بعد از 7 روز در شرایط حرارت 2±54 درجه سانتیگراد برابر 40 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع بوده و بعد از 21 روز اضافه تر در شرایط 2 ± 23 درجه سانتیگراد نیز 40 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع با شد.
8-3-2- خواص شیمیایی
بر اساس استاندارد شماره 989 ایران تراس باید دارای مشخصات شیمیایی مندرج در جدول 8-2 را داشته باشد.
8-4- نحوه پیدایش و تشکیل ( منشاء و ژنز )
تراس و پوزولات از ماگمای اسیدی که حاصل فعالیت آتشفشانی انفجاری است، تشکیل می شود مواد مذاب انفجاری به هو پرتاب شده پس از بازگشت به زمین مسافت قابل توجهی را پیموده و سپس تجمع حاصل می کنند. مواد پرتابی دارای دانه بندیهای مختلفی از قطعات بزرگ تا ذرات گرد ریز می باشند. نیروی جاذبه و عمل باد بر حسب دانه بندی این مواد را تفکیک می نمایند. مواد درشت در حوالی محل خروجی و مواد ریز تر دهها و صدها کیلومتر دورتر حمل و رسوب شده بعداً تحت تخریب قرار گرفته و دوباره پخش و رسوب می شوند.
8-5- روشهای متداول اکتشاف
به منظور مطالعه پوزولان جهت تولید سیمان پوزولانی و آهک پوزولانی باید صرفاً در محدوده کارخانه های سیمان و آهک اقدام به بررسی مواد پوزولانی نمود. در صورتی که یک ذخیره کافی و قابل استخراج در نزدیکی کارخانه سیمان و یا آهک وجود داشته باشد، می توان با کمک یک کهندس سیمان شناس مطالعات آزمایشگاهی و عملی تهیه سیمان پوزولانی یا آهک پوزولانی از تولیدات کارخانه پوزولان مورد نظر انجام داده و طرح مربوطه را ارائه نمود که اصول این مطالعات شامل موارد زیر است:
نمونه برداری سیستماتیک از پوزولانها
مخلوط نمودن پوزولان با کلینک یا آهک به نسبت های مختلف و آسیا نمودن آنها تا حد ریزی معین و انجام آزمایشهای فیزیکی و مقاومت بر روی ملاط های تهیه شده به منظور دستیابی به بهترین مخلوط کلینکر و پوزولان و یا آهک و پوزولان
انجام آزمایشهای قابلیت پودر شدن
اصولاً در مطالعات مربوط به مواد اولیه تأسیس کارخانه سیمان و آهک ، باید مواد پوزولانی اطراف این کارخانه ها نیز جهت ارائه طرح تولید سیمان و آهک پوزولانی مورد مطالعه قرار گیرند.
8-5-1-عوامل اقتصادی ذخیره پوزولان
مهمترین عوامل تعییت کننده اقتصادی بودن پوزولان به شرح زیر است :
تجزیه شیمیایی سنگهای آن نظیر CaO , Al2O3 , SiO2دارای درصد بالا و درصد MgO پایین بوده که خود مناسبترین ترکیب برای مواد پوزولانی است.
دارا بودن سیلیس به صورت بی شکل که حدود 70 تا 80 درصد متن سنگ را تشکیل می دهد، یکی از مهمترین اختصاصات سنگهای فوق الذکر جهت مواد پوزولانی است.
- وزن مخصوص ظاهری این سنگها کمتر از وزن مخصوص ظاهری کلینکر و در حدود 2/1-1 باشد و به همین علت در یک حجم معین سیمان پرتلند – پوزولان سبکتر از سیمان پرتلند خالص است.
درجه سختی سنگ پایین باشد.
کوتاه بودن فاصله محل برداشت تا کارخانه
امکان بهره برداری آسان
8-6-روشهای متداول استخراج
استخراج ذخیره پوزولان معمولاً به روش روباز ترجیحاً پله ای انجام شده و برداشت روبازه داشته و سعی می شود که حداکثر دقت جهت جلوگیری از آلودگی ماده معدنی انجام پذیرد. در صورت وجود مواد خارجی آنها را توسط سرند جدا می نمایند. به دلیل عدم تراکم، خاکسترهای آتشفشانی فشرده نیستند و انفجار به ندرت لازم است. تجهیزات معدنکاری می تواند شامل بولدوزر، اسکربیر ، دراگ لاین و شاولهای قوی باشد.

مطالب مشابه ...


۱۹-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۵۰ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط aylin

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله] ذخائر معدنی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 119 ۷-۷-۱۳۹۱ ۰۴:۴۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان