تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

پوشش های نانویی و اثار باستانی

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
پوشش های نانویی و اثار باستانی
آثار باستانی و بناهای تاریخی به عنوان سازه های بارز و میراث هر کشوری به شمار می روند. لذا لازم است که این بناها در مرحله اول به خوبی مرمت و بازسازی شوند در مرحله بعدی از آنها محافظت دائمی به عمل آورد.

فناوری نانو با ایجاد پوشش های پیشرفته جهت محافظت سطوح ابنیه، می تواند آنها را از تخریب با عوامل محیطی و تخریب توسط بازدید کنندگان، به طور دائمی محافظت می کند.

نانوپوشش های ابر دافع آب و کثیفی و همچنین مقاوم به جوهر و رنگ جهت جلوگیری از نوشتن یادگاری و تخریب که موسوم به Antigraffiti نیز هستند، ابنیه تاریخی و مهم و همچنین ساختمان های تجاری و اداری با نماهای گران قیمت را می توانند حفظ و حراست کنند.

شرکت آلمانی Degussa محصولی با نام Protectosil دارد که به صورت شیمایی مواد معدنی ابنیه باستانی ترکیب شده و در برابر خراش و شرایط بد آب و هوایی نیز مقاوم است. این مواد که در برابر اشعه UV نیز مقاومند، اجازه چسبیدن رنگ و دبیر ذرات آلاینده را به سطح بنا نمی دهند.


● کاشی و سرامیک با پوشش آنتی باکتریال، آنتی میکروبیال و خود تمیز شونده

به دلیل گسترش روز افزون جمعیت ساکن بر روی کره زمین و در پی آن رشد بسیار سریع بیماری ها و باکتری های بیماری زا، محققان بر آن شدند تا با استفاده از راهبردهای پیشگیرانه مانع از بروز بیماری شوند چرا که در صورت بروز یک بیماری کنترل آن و جلوگیری از شیوع آن کاری بسیار سخت و گاهی غیرممکن خواهد بود لذا در سالیان اخیر محققان موفق به شناسایی ترکیباتی فلزی با خاصیت آنتی باکتریال شده اند که این ترکیبات می توانند از رشد و نمو باکتری ها و قارچ و دیگر عوامل بیماری زا جلوگیری کنند.

از جمله روش های استفاه از این خواص، به کارگیری این ترکیبات در مواد و لعاب کاشی و سرامیک های بهداشتی است. چرا که پوشش های سرامیکی اغلب با غذا و نوشیدنی ها و مایعات و مواد زائد آلوده در تماس هستند که از عوامل مهم در ایجاد باکتری های مختلف به شمار می روند.

ارائه ترکیبی ایده آل و کارآمد با خاصیت آنتی باکتریال با استفاده از مواد فوتوکاتالیست های نانویی که علاوه بر خواص میکروب زدایی از نظر اقتصادی قابل تولید و با صرفه باشد می تواند با به بکارگیری در اماکن عمومی نظیر بیمارستان ها از انتشار و بیماری زایی باکتری ها ممانعت به عمل آورد و به این ترتیب علاوه بر پیشگیری از شیوع بیماری در بین افراد در هزینه های درمان نیز صرفه جویی کرد.

این مواد، که عمدتاً از نانو ذرات TIO تشکیل شده اند، آنتی باکتریال هستند و پوشش های فوتوکاتالیستی که حتی می تواند با اسپری کردن روی انواع سطوح قرار بگیرد، با تحریک الکترون ها و ایجاد پدیده اکسید اسیون در این نانوذرات، خاصیت گند زدایی ایجاد می کند که حتی بسیار بهتر از مواد شوینده شیمایی و سفید کننده ها است.

پوشش های فوتوکاتالیستی از بلورهایی تشکیل شده اند که در مقابل نور خاصیت خودپاک کنندگی پیدا می کنند. علاوه بر این، دی اکسید تیتانیوم ابرآبدوست می باشد و باعث می شود تا هیچ قطره آبی روی سطح تشکیل نشود و قطره ها در حین پایین افتادن سطح را تمیز کنند.

اکسیژن های مولکول دی اکسید تیتانیوم با آب موجود در هوا واکنش داده باعث واکنش بین اکسیژن و آب می شوند.

رادیکال های OH آزاد شده باعث تجزیه NOX های موجود در آلودگی هوا شدهف آن ها را به HNO۳ بی ضرر تبدیل می کنند. جالب توجه اینکه ظرفیت تصفیه هوای ۱۰۰۰ متر مربع از کاشی های پوشیده شده با فوتوکاتالیست، معادل ظرفیت تصفیه هوای ۷۰ درخت صنوبر است.

محققان دانشگاه NEW SOUTH WALES استرالیا، پوششی را تولید کرده اند که با استفاده از آن، نظافت سرویس های بهداشتی به کاری بسیار آسان تبدیل می شود. محققان مرکز نانو مواد کاربردی این دانشگاه امیدوارند با استفاده از پوشش نازکی از ذرات دی اکسید تیتانیوم بتوان سرویس های بهداشتی را همیشه تمیز نگه داشت.

شرکت آلمانی DEGUSSA در تولید و تجاری سازی نانوروکش برای سطوح خود تمیز شونده فعالیت دارد.

شرکت المانی Ntec Gmbh Technikum در زمینه ی سطوح خود تمیز شونده فعالیت می کند.

مرکز تحقیقاتی فناوری نانو در دانشگاه Ulster انگلیس، نیز روی روکش های فتوکاتالیستی برای سطوح خود تمیز شونده کار می کند.

شرکت ژاپنی. jfe Metal products Engineering inc محصولاتی با نام Selfcleaner می می کند که با استفاده از پرتوهای ماوراء بنفش و بارانف خاصیت خودتمیز شوندگی از خود نشان می دهند.

شرکت آلمانی Deutsce Steinzeug محصولات خودتمیز شونده ای برای نمای خارجی دارد که نام تجاری این محصولات عبارتند از Hydrotect KeraTwin و Hydrotect ker aion همچنین این شرکت برای پوشش داخلی محیط هایی مثل دستشویی و حمام، محصولاتی با نام Hydrotect و Hydrotect plural two دارد. این محصولات با فوتو کاتالیتس پوشش دهی شده اند و در خود تمیز شونده آنتی باکتریال هستند.

کارخانه ژاپنی Taiyo kogyo corporation سه نوع محصول برای پوشش سقف دارد که همگی از فیلم های پوشیده شده از فوتوکالیست تهیه شده اند.


این محصولات عبارتند از:

۱) selfmax که برای ساخت انبارهای چادری استفاده می شود. این فیلم ها علاوه بر اینکه در برابر جذب لک مقاومند، نور ماور اء بنفش را کاملا جذب می کنند تا افزایش دمای داخل چادر، کنترل شود.

۲) Skyclearcoat که برای ساخت سایبان استفاده می شود. این فیلم ها نیز علاوه بر ظاهری زیبان و شفاف، خاصیت ضد لک دارند.

۳) Cleanmax برای ساخت ساختمان های گنبدی شکل خودتمیز شونده استفاده می شود. این ساختمان ها با اینکه از روشنایی روز استفاده می کنند، در عین حال از افزایش دمای داخلی ساختمان جلوگیری کرده و اجازه عبور نور ماور اء بنفش را نمی دهند.

شرکت ژاپنی sekisui jushi crporation با استفاده از پوشش دهی فوتو کاتالیست های نانویی، سطوح آب دوستی را روی سطح قطعات مورد استفاده در سطح شهر، مثل چراغ های راهنمایی و رانندگی، آینه های مقعر در تقاطع و غیره استفاده می کند که با استفاده از خاصیت ابر آبدوستی، خود تمیز شونده هستند و آلودگی های شهری آنها را کثیف نمی کند.

شرکت ژاپنی TOYO TOKI با نام تجاری TOTO، محصولاتی با خاصیت خودتمیزکنندگی و آنتی باکتریال برای شیشه، کاشی و سرامیک، نمای ساختمان و آینه و شیشه اتومبیل تولید می کند.

شرکت استرالیایی Acme nano Products با استفاده کامپوزیت های نانورس با نام pk nanoclay به تولید پوشش های و لعاب های آنتی باکتریال، ضد قارچ و مقاوم در برابر uv تولید می کند.

یک نانومتر یعنی یک میلیاردم یک متر و در واقع نانو معادل قطر چند اتم است. در فناوری نانو باید خواص مواد را در مقیاس نانو بشناسیم و بدانیم که هر ماده ای در هر اندازه ای چه خواصی دارد.

همچنین بتوانیم مواد را در آن مقیاس تولید کنیم و آن خواص را در کنترل خود داشته باشیم و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم و موادی با کارکرد جدید بسازیم که به مجموعه این فعالیت ها فناوری نانو می گوییم.

در بحث نانو به طور روزانه ما شاهد خبرهای مختلف در حوزه های مختلف از جمله پزشکی، هوافضا و صنایع دیگر هستیم و از آن جا که در همه این بحث ها از مواد استفاده می شود، بحث نانو نیز در آن ها جایگاه دارد.

نانو در تمامی صنایع تأثیرگذار است و اهمیت دارد، همه صنایع در مسیر رشد و توسعه خود مجبورند از فناوری نانو استفاده کنند.

تاکنون فناوری هایی که بشر در اختیار داشته، در حد میکرو بوده و با جلو رفتن و پیشرفت های مختلف به فناوری نانو خواهیم رسید و صنایع نیز برای رسیدن به این پیشرفت باید در این حوزه فعال شوند.

نمونه دیگری از کاربرد نانو در حوزه ساختمان

افزایش ماندگاری چوب با استفاده از فناوری نانو

با استفاده از فناوری نانو می توان ماندگاری چوب را افزایش داد و همچنین از قطع بی رویه درختان تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

قطع بی رویه درختان و دسترسی کمتر به چوب، در کنار شرایط آب و هویی خاص، مانند گرم و مرطوب و دیگر عوامل محیطی که در طی گذشت زمان ممکن است باعث از بین رفتن کارایی چوب شود، ما را به استفاده از فناوری های نوین که باعث بهبود این مواد و افزایش طول عمر آن ها بشود ناگریز می کند.

استفاده از نانو پوشش ها در جهت بهبود خواص و افزایش عمر چوب از دیگر کاربردهای فناوری نانو در حوزه ساختمان است.

با استفاده از این فناوری می توان خواصی مثل تمیز کنندگی، لکه بری، ظاهر واضح و افزایش کیفیت و کارایی سطوح و کف های چوب را در ساختمان ها به وجود آورد.

شرکت استرالیایی Kayuna پوشش های نانویی به نام Nanotec برای به کارگیری روی کف های چوبی به منظور مراقبت از چوب در برابر رطوبت، ترک و خراش تولید می کند.

در شرکت Nanovation استرالیا پوشش هایی با نام تجاری Lignol برای محافظت چوب از جذب رطوبت و UV به بازار عرضه می کند. مزایای اصلی این پوشش دوام بالا، حفاظت استثنایی از ماوراء بنفش برای چوب، ظاهر شفاف، نفوذ بسیار عالی و دفع خوب آب است.

شرکت کانادایی Mirage پوشش هایی با نام Nanolinx جهت پوشش نهایی کف چوبی تولید می کند. استفاده اصلی این پوشش در محیط های پر رفت و آمد است.

Nanoarc نام تجاری موادی است که با استفاده از نانو ذرات آلمینیوم توسط شرکت آمریکایی Nanophase ساخته شده است و در پوشش نهایی چوب به کار می رود. این مواد بدون آسیب به زیبایی بصری و شفافیت، مقاومت سطوح در برابر خراشیدگی را می افزاید.
پوشش های نانویی و اثار باستانی

۲۵-۱۰-۱۳۹۰ ۰۸:۵۱ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان