تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

پرستار

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
پرستار
مقدمه
پرستاران، خادمان بی‌منت و فرشتگان سپیدپوش جامعه هستند كه لباس خدایی بر تن دارند، آنان حمایت و پشتیبانی جامعه را می‌جویند و خواهان ارج نهادن جامعه به جایگاه واقعی خویشند، همچنان كه مقام معظم رهبری می‌فرماید: "طرف حساب پرستار فقط خداست."همزمان با روز ولادت شیر زن واقعه كربلا كه توانست با پیام‌رسانی، شایستگی زنان را در تاریخ به منصه‌ ظهور رسانده و ضامن بقای اسلام باشد و از بازماندگان حادثه‌ تلخ عاشورا مراقبت و پرستاری كند، روز پرستار نامیده شده‌ است. در كشور ما نیز پرستاران، در طول هشت سال دفاع مقدس، و در زمان‌های بحرانی به رغم كمبودها و مشكلات، خالصانه و بی‌ریا در جهت بهبود وضعیت بیماران تلاش كردند و غالبا به جای این كه در آغوش گرم خانواده به ‌سر ببرند، بر بالین مجروحان جنگی، مصدومان و بیماران حاضر شده و از آنان مراقبت كردند.واژه پرستار به معنای پرستنده؛ غمخوار و حافظ می‌باشد. و در فرهنگ لاتین پرستار از لغت Nutricious گرفته شده است كه به معنای پروردن؛ تغذیه كردن و پرورش دادن است. با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی كه فرد از فرد دیگری اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می‌شود.آنگاه كه رنج و درد بر كالبد انسان حمله‌ور گشت و سلامت وی را پایان داد، پرستاری به وجود آمد؛‌ یعنی از زمان پیدایش بشر،‌ این حرفه مقدس بر عرصه گیتی نمایان شده است. در مسیر تاریخ، پرستاری همپای پزشكی در خدمت انسان‌ها بوده است و به تدریج، این دو در قالب علم پیشرفت نموده‌اند و در زمان‌های بحرانی، مانند حوادث طبیعی و جنگ‌ها، خدمات شایان توجهی انجام داده‌اند.
واژه پرستار به معنای پرستنده؛ غمخوار و حافظ می‌باشد. و در فرهنگ لاتین پرستار از لغت Nutricious گرفته شده است كه به معنای پروردن؛ تغذیه كردن و پرورش دادن است. با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی كه فرد از فرد دیگری اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می‌شود. مجمع پرستاران كانادا (C.N.A )پرستاری را اینگونه تعریف می‌كند:

حرفه پرستاری در پاسخ به نیاز جامعه به وجود آمده است و در رابطه با سلامت انسان در طول زندگی ایده‌آل‌هایی را مد نظر دارد. پرستاران در جهت پیشبرد؛ حفظ و بازگرداندن سلامت و پیشگیری از بروز بیماری؛ تسكین دردها تلاش می‌كنند.پرستاری حرفه‌ای پویا و حمایت‌گر است كه از قوانین اخلاقی خاصی پیروی می‌كند و ریشه آن مراقبت از بیمار یعنی مفهومی كه در چهار زمینه فعالیت آن(كار عملی؛ آموزش؛ مدیریت و تحقیق) نهفته می‌باشد.در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام كه پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌كند و نیازهایش را برمی آورد، ‌مثل آن است كه او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین كار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم كرده است؛ زیرا پرستاری كه با تلاش خویش جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌كند، به یقین او را زنده كرده است.در اواسط قرن نوزدهم (1858 میلادی) پرستاری به نام "فلورانس نایتینگل" در دنیای پرستاری قد علم كرد و شیوه پرستاری نوین را ابداء و پایه گذاری كرد. و انقلابی عظیم در تربیت و آموزش پرستاران ایجاد كرد. او هدف از انجام خدمات پرستار را قرار دادن بیمار در بهترین شرایط ممكن به نحوی كه طبیعت بتواند اثرات خود را اعمال نماید تعریف نمود. وی در سال 1860 اولین مدرسه پرستار نایتینگل را در بیمارستان سنت توماس تاسیس نمود.رهبران پرستاری این حرفه را به عنوان یك علم و هنر تلقی كردند. با این وجود؛ تعریف حرفه پرستاری به مرور زمان تغییر كرده است. انجمن پرستاران آمریكا ( A.N.A. ) در بیانیه‌ای در سال 1995 پرستاری را تشخیص و درمان پاسخ‌های انسان به سلامتی و بیماری تعریف نمودند.

پرستاری در فرهنگ اسلامی
در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام كه پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌كند و نیازهایش را برمی آورد، ‌مثل آن است كه او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین كار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم كرده است؛ زیرا پرستاری كه با تلاش خویش جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌كند، به یقین او را زنده كرده است و هر كه فردی را زنده كند و به جامعه پر تلاش انسان‌ها باز گرداند، مثل آن است كه خدمتی شایان به همه مردمان كرده است. قرآن كریم در آیه 32 سوره مائده در این باره می‌فرماید: "و هر كس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، ‌چنان است كه گویی همه مردم را زنده كرده است.
باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه علیهاالسلام دانست. حضرت زهرا علیهاالسلام در جنگ احد از پدر بزرگوارش پرستاری نمود و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری كردند.پیامبر گرامی نیز در این زمینه می‌فرماید: هر كس برای برآوردن نیاز بیماری بكوشد چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، از گناهانش پاك می‌شود مانند روزی كه از مادر زاده شده است.پرستاری از مجروحان و كمك به ناتوانان، در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد كه حاكی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است. سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده كه در میدان انجام كارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان‌ها بربایند و انسان كامل عصر خویش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیكی‌ها گردند. یكی از كارهای نیك ،" پرستاری" از بیماران است و رهبران الهی نیز بدان همت می‌گماردند.

پرستاری در اسلام
آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است. در این جنگ‌ها؛ هم بانوان خاندان پیامبر صلی ‌الله علیه و آله و هم سائر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند. و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه علیهاالسلام دانست. حضرت زهرا علیهاالسلام در جنگ احد از پدر بزرگوارش پرستاری نمود و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری كردند.دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از: ام عماره(انیسه)؛ میمونه؛ رفیده؛ ام سلمه؛ ام عطیه و حضرت زینب كبرا علیهااسلام كه از پنج امام در زمان‌های مختلف پرستاری نمود.زینب نقش نگهدارى از قیام خون بار حسینى را بر عهده داشت كه ‏قطعا اگر او این بار را بر دوش نمى‏گرفت، خون سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین صلوات الله علیه پایمال مى‏شد و بسیار دشوار بود كه نهضت ابى‌عبدالله علیه السلام به مردم‏ اعلام و ابلاغ گردد و شاید بدون اسارت خاندان رسول الله و پیش‏تازى عقیله بنىهاشم علیهاالسلام در رسوا نمودن هیئت‏ حاكم، و تبلیغ او از انگیزه قیام برادرش، یزیدیان به هدف پلید خود نائل مى‏آمدند و نام رسول الله صلى الله علیه و آله را نه تنها از مناره‏هاى مساجد بلكه از تاریخ، پاك و محو مى‏كردند و این از نیّات ‏شوم آنان بود.
پرستاری حضرت یوسف (ع)
زمانی كه حضرت یوسف (ع) در زندان مصر بود،‌ به زندانیان خدمت می‌كرد. خدمات او به زندانیان به گونه‌ای بود كه توجه آنان را به سوی خود جلب كرد، ‌به طوری كه آن حضرت را از نیكوكاران می‌دانستند. در این مورد در تفسیر بخشی از آیه 36 سوره یوسف؛ "ما تو را از نیكوكاران قرار دادیم"؛ به نظر عده‌ای از مفسرین، حضرت یوسف (ع) در زندان از بیماران زندانی، پرستاری و نیازهای آنان را برآورده می‌كرد. به این دلیل او را از نیكوكاران می‌دانستند.

نُسَیبه، پرستار با ارزش
تاكید اسلام بر بزرگداشت كار پرستاری و سفارش به انجام آن، باعث شده بود كه بسیاری از اصحاب رسول خدا اعم از زن و مرد، به این كار اهتمام ورزند."نسیبه" یكی از زنان صدر اسلام است كه با پیامبر صلی الله علیه و آله بیعت نمود. وی بیشتر روزها روزه دار بود و از عبادت خداوند غفلت نمی‌ورزید. این زن شجاع و با شهامت،‌ در جنگ‌های احد،‌ حنین، ‌حدیبه و یمامه شركت داشت و همواره مَشكی بر دوش می‌كشید و خورجینی نیز در برداشت و هر جا تشنه‌ای می‌یافت و یا ناله مجروحی را می‌شنید، ‌بی‌درنگ بر بالینش حاضر می‌شد. وظیفه او، ‌رساندن آب به سربازان و نیز مداوای زخمیان بود.


حضرت زینب، پرستار نهضت حسینى
حضرت زینب علیهااسلام در سال پنجم هجری از مادری چون فاطمه زهرا علیهااسلام متولد شد و در دامان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام پرورش یافت. یكی از سیره‌های عملی زندگی این بانوی الهی، پرستاری و دستگیری از حال بیماران و درماندگان بود. اتفاقات سختی كه در طول حیات سراسر مرارت بار ایشان رخ داد؛ همچون بیماری مادر بزرگوارشان، ضربت خوردن پدر، مسمومیت برادر و بالاخره حادثه بزرگ كربلا، زینب را به عنوان الگوی پرستاران معرفی كرد.


مادرم، ای كه هر روز و شب با اخلاق نیكویت، با دست مهربانت و با چشم دل سوزت به پرستاری از من همت می‌گماری و در ایام بیماری،‌ بی‌درنگ و سرگردان به دنبال التیامم می‌گردی و آسایش من را به همه دنیا ترجیح می‌دهی، این روز را به تو نیز تبریك می گویم،‌ ای پرستار بی توقع زندگی من.پرستار بزرگ صحرای كربلا، در آن روز سخت، وظایف سنگینی به عهده داشت: تقویت روحیه مجروحان و خانواده شهدا، رسیدگی به بازماندگان و كمك به اطفال. هم چنین ایشان به مراقبت از حضرت سجاد علیه السلام نیز كه در بیماری شدید به سر می‌برد، مشغول بود.حیف است زینب سلام الله علیها را تنها پرستار بیمار بخوانند زیرا پرستارى از بیمار یكى از كوچك‏ترین مسؤولیت‌‏هاى حضرت زینب سلام الله علیها بود، و هر چند پرستارى وظیفه سنگین و ارزشمندى است و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات براى انجام خدمتش ‏بنماید و چنین كارى از عهده هر كس بر نمى‏آید ولى با این حال ‏مقام زینب كبرى سلام الله علیها، آن ‏قدر والا و عظیم است كه او را پرستار انقلاب حسینى باید بنامیم، زیرا این پرستارى به مراتب مهم‏تر و سرنوشت‏ سازتر از پرستارى بیمار بود. زینب نقش نگهدارى از قیام خون بار حسینى را بر عهده داشت كه ‏قطعا اگر او این بار را بر دوش نمى‏گرفت، خون سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین صلوات الله علیه پایمال مى‏شد و بسیار دشوار بود كه نهضت ابى‌عبدالله علیه السلام به مردم‏ اعلام و ابلاغ گردد و شاید بدون اسارت خاندان رسول الله و پیش‏تازى عقیله بنىهاشم علیهاالسلام در رسوا نمودن هیئت‏ حاكم، و تبلیغ او از انگیزه قیام برادرش، یزیدیان به هدف پلید خود نائل مى‏آمدند و نام رسول الله صلى الله علیه و آله را نه تنها از مناره‏هاى مساجد بلكه از تاریخ، پاك و محو مى‏كردند و این از نیّات ‏شوم آنان بود.عقیله بنىهاشم علیهاالسلام در پس آن مصیبت ‏بزرگ؛ آن چنان ‏بار سنگین پرچم ولایت را بر دوش گرفت و در برابر كفر ایستاد و سخنرانى كرد و حركت را در مردگان آغاز نمود كه از آن جا حركت توابین و دیگر حركت‏هاى اسلامى آغاز شد و تا امروز و فردا و فرداها، آثار این ‏حركت عظیم زینبى، هویدا است و به بركت این بانوى بزرگوار و قیام مباركش، هم‏ چنان بیرق‏هاى خونین عاشورا به نشانه روز انتقام مظلوم از ظالم، در سراسر جهان افراشته مى‏شود. زیرا زینب كبرى سلام الله علیها بود كه پیام ‏خونین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را به تمام نسل‏ها و عصرها رساند.

پرستاری در ایران
در سال 1294 شمسی نخستین آموزشگاه پرستاری در ایران گشایش یافت كه دوره آموزشی سه ساله جهت علاقه‌مندان این رشته برگزار می‌كرد. در سال 1314 در شهرهای تبریز؛ مشهد و شیراز آموزشگاه‌های پرستاری تاسیس شد. در سال 1320 آموزشگاه پرستاری دانشگاه تهران افتتاح شد. و در سال 1335 وزارت بهداری برای تدوین برنامه‌های آموزشی پرستاری از كارشناسان بین‌المللی پرستاری استفاده نمود و اولین كنفرانس بزرگ پرستاری را در تهران برگزار كرد.از آنجایی كه نیروی انسانی تعلیم یافته پرستاری جوابگوی نیاز جامعه نبود در سال 1338 به منظور جبران این كمبود اولین آموزشگاه بهیاری تاسیس شد.لازم به ذكر است هم اكنون تعلیم پرستاران با مهارت‌های روز پرستاری جهان تا مقطع دكترای پرستار در ایران انجام می‌گیرد. و همه ساله خیل مشتاقان به این سفید جامگان می‌پیوندند.


پرستار مهربان
در خاتمه شایسته است از پرستاران فداكار و بی‌توقعی یاد كنیم كه همواره از مهربانی و دلسوزیشان بهره‌مند بوده‌ایم؛ به مادرانی كه همواره در زندگی به شیر زنانی همچون زینب علیهاالسلام تاسی نموده‌اند تا در رویارویی با مصائب و دشواری‌های زندگی مرهمی بر دل‌های مجروحمان گذارند.مادرم، ای كه هر روز و شب با اخلاق نیكویت، با دست مهربانت و با چشم دل سوزت به پرستاری از من همت می‌گماری و در ایام بیماری،‌ بی‌درنگ و سرگردان به دنبال التیامم می‌گردی و آسایش من را به همه دنیا ترجیح می‌دهی، این روز را به تو نیز تبریك می گویم،‌ ای پرستار بی توقع زندگی من.

پرستاری
رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد.برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و یا تحمل طول دوره درمان وظیفه سنگین و ارزنده پرستار است. پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد.
این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری با گرایش‌های مختلف در کشور دائر است.اخیرا مرکزی به نام نظام پرستاری مانند سازمان نظام پزشکی تأسیس شده است. در خصوص این رشته صبر و حوصله و مطالعه دقیق در ابعاد این شغل سنگین را توصیه می‌کنیم.
طول دوره تحصیل (برای مقطع کارشناسی) حدود 4 سال است.

درسهای رشته

ردیف نام درس ردیف نام درس
1 آمار حیاتی مقدماتی (نظری، عملی) 2 اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها (نظری)
3 اصول مدیریت خدمات پرستاری (نظری) 4 اصول و روش آموزش به بیمار (نظری)
5 اصول و فنون و کاربرد احکام اسلامی در پرستاری 6 انگل‌شناسی (نظری، عملی)
7 ایمونولوژی 8 بررسی وضعیت سلامت (نظری)
9 بهداشت روانی، بیماریها و پرستاری‌های مربوط 2 10 بیماریهای داخلی و جراحی
11 بیوشیمی 12 پرستاری بهداشت جامعه 1و 2 و 3 (نظری)
13 پرستاری در فوریت‌ها 14 تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری (نظری)
15 تشریح (نظری، عملی) 16 تغذیه و تغذیه‌درمانی (نظری)
17 داروشناسی 18 روانشناسی اجتماعی
19 زبان تخصصی 20 فیزیولوژی
21 میکروب‌شناسی 22 کارآموزی
23 کارآموزی در عرصه 24 کودکان و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم) (نظری)
25 کودکان و پرستاری مربوط 2 (کودک بیمار) (نظری)

صنعت و بازارکار
به‌طور کلی فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی به‌عنوان پرستار در کلیه بخشهای بیمارستانها و درمانگاهها (به‌طور مثال در بخش تنظیم خانواده و بهداشت مادر و کودک) و مربی دروس علمی پرستاران، مربی بهداشت مدارس و تدریس کودک‌یاری و زیست شناسی در مدارس انجام وظیفه می‌کنند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناس ارشد می‌توانند به‌عنوان مدرس نظری در دانشکده‌ها و مربی آموزشی در بیمارستانها مشغول بکار شوند. لازم به ‌ذکر است در صورتی که فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف مایل به‌کار

درآن قسمت بنا
برگزاري همايش كشوري « ايده هاي نو در پرستاري و مامايي : چشم انداز هزاره سوم در تيرماه1378
همايش كشوري « ايده هاي نو در پرستاري و مامايي : چشم انداز هزاره سوم New ideas in nursing & midwifery : vision of 3rd millennium » در روزهاي دوشنبه لغايت چهارشنبه مورخ 26-24 تيرماه 1387 با محوريت كلي مباحث ذيل توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی یاسوج با همكاري انجمن علمي پرستاري ايران برگزار خواهد شد:
1- نظريه پردازي در پرستاري و مامايي
2- مدلهاي مراقبتي در پرستاري و مامايي
3- رويكردهاي نوين آموزشي در پرستاري و مامايي
4- رويكردهاي نوين تحقيقاتي در پرستاري و مامايي
5- رويكردهاي نوين مديريتي در پرستاري و مامايي
6- پرستاري و مامايي مبتني بر شواهد (evidence-based)
7- جامعه محوري در پرستاري و مامايي
8- نقش مذهب، اخلاق و قانون در پرستاري و مامايي
9- توريسم پزشكي و پرستاري و مامايي
10-كاربرد طب مكمل در پرستاري و مامايي
11-كاربرد كامپيوتر در پرستاري و مامايي(E-health)
12-كاربرد نانو تكنولوژي در پرستاري و مامايي
13-كاربرد مهندسي پزشكي در پرستاري و مامايي
14-جايگاه و مسئوليتهاي نوين حرفه اي پرستاري و مامايي
15-ساير رويكردهاي نوين و پيشرفتها در پرستاري و مامايي


مراتب جهت استحضار، ايفاد ، خواهشمند است در صورت تمایل به مشارکت علمی در این همایش و ارائه مقاله ، خلاصه مقالات خود را حداکثر در 300 کلمه و در قالب 5 قسمت مقدمه و هدف ، مواد و روشها ، یافته ها ، بحث و نتیجه گیری ، کلمات کلیدی با قلم نازنین فونت 14 در محیط Word 2007 تایپ و به همراه مشخصات کامل خود مشتمل بر نام ونام خانوادگی ، درجه تحصیلی ، مرتبه دانشگاهی ، محل خدمت و شماره تلفن تماس به آدرس پست الکترونیک همایش ynmc87@yahoo.com ارسال فرمائید . شایان ذکر است که آخرین مهلت پذیرش خلاصه مقالات ، پانزدهم اردیبهشت ماه 1387 می باشد. همچنین اطلاع رسانی بهینه در این زمینه به سایر همکاران موجب کمال امتنان خواهد بود.

اولين كنگره ملي تحقيقات كيفي در علوم سلامتي برگزار شد
اولين كنگره ملي تحقيقات كيفي در علوم سلامتي در تاريخ 11 و 12 اسفند ماه 86 توسط انجمن علمي پرستاري ايران با همكاري و حمايت دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در آمفي تئاتر آن دانشگاه برگزار گرديد. كنگره پس از تلاوت آياتي از كلام ا... مجيد و سرود جمهوري اسلامي ايران توسط خانم دكتر مداح مسئول محترم برد پرستاري و مشاور رياست محترم دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي افتتاح گرديد. سپس دبير علمي همايش، رئيس انجمن علمي پرستاري ايران و معاون پژوهشي دانشگاه جناب اقاي دكتر مسعود فلاحي خشكناب در افتتاحيه كنگره ضمن خير مقدم به شركت كنندگان طي سخناني به تشريح فعاليتهاي انجام شده براي برگزاري كنگره پرداختند و در نهايت از همكاري رياست محترم دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، روابط عمومي و ساير همكاران اجرايي تشكر و قدرداني نمودند. در اين كنگره كه با حضور صاحبنطران و اساتيد و دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشكي كشور برگزار گرديد 30 مقاله بصورت سخنراني و 43 مقاله بصورت پوستر ارائه گرديد همچنين 2 سخنراني ويژه، دو پانل تخصصي ، 4 گارگاه آموزشي و نمايشگاه كتب فارسي و انگليسي در زمينه تحقيقات كيفي در كنار كنگره برگزار گرديد.

شند، می‌توانند در ب گفت و گو با فارس مطرح شد

انتظار پرستاران براي تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري تا 22 ارديبهشت
خبرگزاري فارس: رئيس دفتر پرستاري وزارت بهداشت گفت: تعرفه گذاري خدمات پرستاري براي 400 نوع خدمت آماده شده است اما وزير بهداشت تصويب نهايي اين تعرفه‌ها را به كامل شدن شرح وظايف پرستاري در سازمان نظام پرستاري مشروط كرده است كه اميدواريم تا 22 ارديبهشت روز پرستار تصويب شود.
اعظم گيوري در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري منوط به تدوين شرح وظايف عمومي و تخصصي پرستاران است، ما در وزارت بهداشت وظايف عمومي و تخصصي پرستاران را بر اساس بخش هاي عمومي و تخصصي بيمارستاني آماده كرديم اما نظر سازمان نظام پرستاري اين است كه بايد وظايف پرستاري بر اساس نوع خدمات پرستاران و با جزئيات بيشتر تعريف شود.
وي گفت: آنچه به وزارت بهداشت به عنوان وظيفه حاكميتي مربوط بود در شرح وظايفي كه آماده شده است به صورت كلي مشخص شده است و به نظر مي‌رسد، شرح جزئيات خدمات پرستاران مثلاً ذكر شرح خدمات پرستاري در قطار يا يك باشگاه ورزشي يا نحوه تزريقات يا سونداژ فقط مدت زمان تدوين شرح وظايف خدمات پرستاري را طولاني مي‌كند و ضرورت ندارد. وي افزود: البته قانون سازمان نظام پرستاري مشاركت اين سازمان در تدوين شرح وظايف پرستاران و تعرفه‌گذاري خدمات آنان را به اين سازمان داده است، به همين علت وزير بهداشت قبل از ابلاغ شرح وظايف پرستاري در كشور، آن را براي سازمان نظام پرستاري فرستاده است تا تكميل شود و اكنون ما منتظر كامل شدن شرح وظايف پرستاري در اين سازمان هستيم تا بر اساس آن تعرفه گذاري خدمات پرستاري انجام شود.
گيوري ادامه داد: پيش نويس تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري براي 400 خدمت مختلف آماده شده است كه پس از كامل شدن و تصويب نهايي در وزارت بهداشت بايد همكاري سازمان‌هاي بيمه‌گر براي پرداخت سهمي از اين هزينه‌ها نيز انجام شود تا سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت افزايش نيابد.
وي گفت: اميدواريم سازمان نظام پرستاري طي روزهاي آينده متن كامل شرح وظايف پرستاري را در اختيار وزارت بهداشت قرار دهد و حداكثر بتوانيم تا روز پرستار (22 ارديبهشت) تعرفه‌هاي خدمات پرستاري را مصوب و اجرايي كنيم.
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۱-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان