تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ورود خودرو به ايران(بخش دوم)

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
ورود خودرو به ايران(بخش دوم)
ابتدا كانكتهاي‌ ارسال‌ برِ كولر را وصل‌ كرده‌ سپس‌ دو لولة‌ مربوط‌ به‌ عبور گاز كولر را از داخل‌به‌ بيرون‌ هدايت‌ مي‌كنيم‌ و مهره‌هاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ سپس‌ پدال‌ گاز را نصب‌ كرده‌ و سيم‌ گاز را به‌پدال‌ گاز وصل‌ مي‌كنيم‌.
سپس‌ دو لولة‌ مربوط‌ به‌ انتقال‌ آب‌ بخاري‌ را از داخل‌ اتاِ به‌ بيرون‌ هدايت‌ كرده‌ و با زانوي‌ خودبخاري‌ را نگه‌ مي‌داريم‌ و مهره‌هاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ و كانكتهاي‌ آنرا وصل‌ مي‌كنيم‌ و در انتهالوله‌هاي‌ انتقال‌ حرارت‌ به‌ زير شيشة‌ جلو را مي‌بنديم‌.
حال‌ به‌ جلوي‌ اتومبيل‌ رفته‌ و سيم‌ اتصال‌ به‌ زمين‌ و اتصال‌ به‌ بدنه‌ و پيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ وشلنگهاي‌ انتقال‌ آب‌ بخاري‌ را به‌ لوله‌هاي‌ آن‌ وصل‌ كرده‌ و بستهاي‌ آنرا محكم‌ مي‌كنيم‌.
جلسه‌ هفتم‌:
بستن‌ اكسل‌ عقب‌ و اتصال‌ سيم‌ ترمز دستي‌ به‌ آن‌ و بستن‌ باك‌ بنزين‌ و دياقها
اكسل‌ عقب‌ را بوسيله‌ بالابر بروي‌ گاري‌ ورودي‌ ريل‌ قرار داده‌ و زماني‌ كه‌ گاري‌ حامل‌ اكسل‌روي‌ دستگاه‌ مربوط‌ به‌ جا زدن‌ اكسل‌ و زير اتومبيل‌ رسيد بوسيله‌ بالابر و با كمك‌ فرد ديگري‌اكسل‌ را به‌ زير اتومبيل‌ برده‌ و با كمك‌ دو ميله‌ ابتدا كمك‌ فنرها را عقب‌ گرفته‌ و اكسل‌ را در محل‌مربوط‌ جا مي‌زنيم‌.
پيچهاي‌ اكسل‌ را با آچارهاي‌ مربوط‌ مي‌بنديم‌ لوله‌هاي‌ روغن‌ ترمز را با آچار لوله‌گير مي‌بنديم‌ واشپيل‌ آنرا جا مي‌زنيم‌ سپس‌ سيم‌ ترمز دستي‌ را به‌ اكسل‌ مي‌بنديم‌ و دو سر سيم‌ ترمزدستي‌ رابوسيله‌ خار به‌ اهرم‌ كاسه‌ چرخ‌ اتصال‌ مي‌دهيم‌.
در انتها كمك‌ فنر را به‌ اكسل‌ در محل‌ مربوط‌ جا مي‌زنيم‌ و با پيچ‌هاي‌ مربوطه‌ مي‌بنديم‌.
براي‌ بستن‌ باك‌ ابتدا لوله‌هاي‌ ورودي‌ و خروج‌ بنزين‌ و لوله‌ اصلي‌ ورودي‌ بنزين‌ را آغشته‌ به‌گريس‌ كرده‌ و باك‌ را زير ماشين‌ مي‌آوريم‌ سپس‌ سيم‌ ترمز دستي‌ و لوله‌ عبور روغن‌ ترمز راكنار زده‌ و انتهاي‌ باك‌ را جا مي‌زنيم‌. سپس‌ يكي‌ از پيچهاي‌ باك‌ را كمي‌ با دست‌ مي‌بنديم‌ و سه‌عدد پيچ‌ ديگر برداشته‌ با آچار تمامي‌ پيچ‌ها را ابتدا شل‌ بسته‌ و سپس‌ محكم‌ مي‌كنيم‌ سپس‌ سيم‌ترمز دستي‌ را به‌ باك‌ مي‌بنديم‌.
و در انتها لوله‌هاي‌ بنزين‌ را جا زده‌ و بستهاي‌ آنرا جا انداخته‌ و محكم‌ مي‌كنيم‌.
در قسمت‌ دوم‌ امروز مشغول‌ بستن‌ دياقهاي‌ سپر جلو و پيچهاي‌ مربوط‌ به‌ سپر جلو و سپر عقب‌بوديم‌.
ابتدا دياِ راست‌ و سمت‌ چپ‌ را بسته‌ و سپس‌ پيچهاي‌ مختلف‌ زير سپرها را مي‌بنديم‌.
در اين‌ قسمت‌ها بجز سختي‌ نگه‌ داشتن‌ باك‌ مشكل‌ ديگري‌ وجود نداشت‌.
جلسة‌ هشتم‌:
بستن‌ كمپرسور كولر و شعله‌ پوش‌ يا حرارت‌گير روي‌ ماني‌ فولد دود و بستن‌اگروز
ابتدا حرارت‌ گير را روي‌ ماني‌ فولد دود قرار داده‌ و سپس‌ با 4 عدد پيچ‌ آنرا كاملاً به‌ ماني‌ فولد دودوصل‌ مي‌كنيم‌.
سپس‌ پيچ‌ كنار پولي‌ ميل‌ لنگ‌ را باز كرده‌ و پايه‌ كمپرسور را در كنار پولي‌ ميل‌لنگ‌ قرار مي‌دهيم‌.
بعد قرقره‌ را در بالاي‌ پايه‌ كمپرسور و كنار پولي‌ بادامك‌ قرار داده‌ و با 4 عدد پيچ‌ آنرا به‌ بدنه‌موتور وصل‌ مي‌كنيم‌ و سپس‌ پيچهاي‌ پايه‌ كمپرسور را محكم‌ كرده‌ و يك‌ عدد كمپرسور ويكعدد تسمه‌ برداشته‌ و كمپرسور را روي‌ پايه‌ قرار داده‌ پيچهاي‌ آنرا يم‌ بنديم‌ سپس‌ تسمه‌ راروي‌ پولي‌هاي‌ كمپرسور و قرقره‌ و ميل‌لنگ‌ قرار داده‌ و پيچهاي‌ قرقره‌ را طوري‌ تنظيم‌ مي‌كنيم‌كه‌ تسمه‌ سر جاي‌ خود محكم‌ شود و به‌ اندازة‌ 9 ميلي‌ متر جاي‌ بازي‌ داشته‌ باشد.
براي‌ بستن‌ اگزوز ابتدا كاتاليست‌ كانورتور را بوسيله‌ دو واشر به‌ لوله‌ اگزوز وصل‌ مي‌كنيم‌سپس‌ لوله‌ اگزوز را برداشته‌ به‌ زير اتومبيل‌ مي‌رويم‌ لوله‌ اگزوز را از بالاي‌ اكسل‌ عقب‌ رد كرده‌و بوسيلة‌ دو عدد فنر و پيچ‌ به‌ گلويي‌ اگزوز وصل‌ مي‌كنيم‌ و سپس‌ لوله‌ اگزوز را با ضربه‌گيرهاوصل‌ مي‌كنيم‌.
و با ميلة‌ خميده‌ ديگري‌ لوله‌ اگزوز را به‌ دو لاستيك‌ گوشواره‌اي‌ وصل‌ مي‌كنيم‌ و ميلة‌ خميده‌ را باواشر نسوز و پيچ‌ به‌ لولة‌ اگزوز مي‌بنديم‌ و در انتها منبع‌ اگزوز را در محل‌ خود در انتهاي‌ لوله‌اگزوز جا زده‌ و آنرا نيز به‌ لاستيكهاي‌ ضربه‌گير وصل‌ مي‌كنيم‌ و پيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ يعني‌لوله‌ اگزوز را به‌ منيع‌ اگزوز وصل‌ مي‌كنيم‌.
جلسة‌ نهم‌:
بستن‌ پلوسهاي‌ جلو و شلنگهاي‌ رفت‌ و برگشت‌ آب‌ و شلنگهاي‌ ورودي‌ بنزين‌ وچرخ‌ دنده‌ كيلومتر شمار:
ابتدا پيچهاي‌ استارت‌ و دينام‌ را محكم‌ كرده‌ و دو عدد پيچ‌ به‌ گيربكس‌ مي‌بنديم‌ سپس‌ پلوسها راجا مي‌زنيم‌ بايد توجه‌ شود كه‌ پلوس‌ چپ‌ با پلوس‌ راست‌ فرِ مي‌كند سپس‌ گيربكس‌ را پر ازواسگازين‌ كرده‌ و چرخ‌ دنده‌ كيلومتر شمار و پيچ‌ آنرا مي‌بنديم‌.
سپس‌ شير برقي‌ كاربراتور را آغشته‌ به‌ روغن‌ كرده‌ و به‌ كاربراتور مي‌بنديم‌ بعد شلنگهاي‌ رفت‌و برگشت‌ آب‌ به‌ كاربراتور و شلنگ‌ بنزين‌ به‌ كاربراتور را در محل‌ خود جا زده‌ و بستهاي‌ آنها رامي‌بنديم‌.
ج‌: قسمت‌ نهايي‌
جلسه‌ دهم‌:
قرار دادن‌ زاپاس‌ و بستن‌ كاورها چراغهاي‌ عقب‌ و پيچهاي‌ كمك‌ فنر و بستن‌سيني‌ باك‌ و پاركابي‌ها
ابتدا كاورها مربوط‌ به‌ چراغ‌ عقب‌ را كه‌ در سمت‌ چپ‌ و راست‌ صندوِ عقب‌ قرار دارند مي‌بنديم‌سپس‌ يك‌ عدد لاستيك‌ زاپاس‌ درون‌ صندوِ عقب‌ قرار داده‌ و پيچ‌ آنرا نيز مي‌بنديم‌. بعد بستهاي‌كمك‌ فنر را كه‌ در مراحل‌ قبل‌ به‌ منظور جلوگيري‌ از درآمدن‌ كمك‌فنر به‌ كمك‌فنر وصل‌ شده‌درآورده‌ و يك‌ عدد لاستيك‌ ضربه‌گير و دو عدد مهره‌ به‌ هر كدام‌ از كمك‌ فنرهاي‌ چپ‌ و راست‌مي‌بنديم‌ و با آچار آنها را كاملاً محكم‌ مي‌كنيم‌.
در قسمت‌ بعد ابتدا لوله‌هاي‌ فشار قوي‌ و فشار ضعيف‌ بنزين‌ را با بستهاي‌ 1000 و 900 بسته‌ وكانكشن‌ مربوط‌ به‌ آمپر بنزين‌ در باكهاي‌ موتور كاربراتوري‌ و كانكشن‌ مربوط‌ به‌ پمپ‌ بنزين‌ درموتور انژكتوري‌ را بسته‌ و سيني‌ باك‌ را در محل‌ خود قرار داده‌ و 4 عدد پيچ‌ آنرا مي‌بنديم‌ سپس‌كفپوش‌ اتومبيل‌ را پهن‌ كرده‌ و دو عدد پاركابي‌ يكي‌ براي‌ ركاب‌ راست‌ - عقب‌ و ديگري‌ براي‌ركاب‌ چپ‌ - عقب‌ ركاب‌ مي‌بنديم‌.
جلسه‌ يازدهم‌
بستن‌ چراغهاي‌ جلو (بزرگ‌ و كوچك‌)
ابتدا چراغهاي‌ كوچك‌ و بزرگ‌ قسمت‌ چپ‌ و راست‌ را برداشته‌ روي‌ موتور قرار مي‌دهيم‌ سپس‌2 عدد براكت‌ (پايه‌ چراغ‌) برداشته‌ آنها را در محل‌ خود با پيچ‌ مي‌بنديم‌ سپس‌ كانكشنهاي‌ چراغ‌كوچك‌ و بزرگ‌ سمت‌ چپ‌ و راست‌ را جا مي‌زنيم‌ بعد چراغ‌ بزرگ‌ سمت‌ راست‌ را در محل‌ خودقرار داده‌ و با 3 عدد پيچ‌ آنرا در جاي‌ خود ثابت‌ مي‌كنيم‌ بعد همين‌ كار را براي‌ چراغ‌ بزرگ‌ سمت‌چپ‌ انجام‌ مي‌دهيم‌ و در انتها خار فانوسيهاي‌ چراغهاي‌ كوچك‌ را جا زده‌ و چراغهاي‌ كوچك‌ رابا زدن‌ ضربه‌ در محل‌ خود كنار چراغهاي‌ بزرگ‌ جا مي‌زنيم‌ و با يك‌ عدد پيچ‌ آنرا سر جاي‌ خودثابت‌ مي‌كنيم‌.
بستن‌ تخته‌ جداكننده‌، بلندگوهاي‌ عقب‌ و چراغ‌ استپ‌
ابتدا دو عدد بلندگوي‌ سمت‌ چپ‌ و راست‌ را برداشته‌ پس‌ از جا زدن‌ فيش‌ مربوطه‌ به‌ آن‌ آنها راسر جاي‌ خود جا زده‌ پيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ سپس‌ چراغ‌ استپ‌ را نيز جا زده‌ پيچهاي‌ آنها را باآچار مي‌بنديم‌ و روكش‌ آنرا مي‌اندازيم‌ و از داخل‌ صندوِ كانكشن‌ آنرا وصل‌ مي‌كنيم‌ بعد چراغ‌داخل‌ صندوِ عقب‌ را جا زده‌ و روكش‌ آنرا نيز مي‌اندازيم‌ و در انتها صفحه‌ جدا كننده‌ را درانتهاي‌ صندوِ قرار داده‌ با بست‌ آنرا در جاي‌ خود ثابت‌ مي‌كنيم‌.
انجام‌ كارهاي‌ پاياني‌ قبل‌ از بستن‌ باطري‌
لوله‌ مربوط‌ به‌ خلاء بوستر ترنر را از طرف‌ كاربراتور به‌ لوله‌ بوستر ترنر مي‌بنديم‌ و بست‌ آنرامحكم‌ مي‌كنيم‌ سپس‌ سيم‌ كلاچ‌ را در محل‌ خود جا زده‌ و مهره‌ آنرا مي‌بنديم‌ بعد كانستر را جازده‌ و لوله‌هاي‌ رابط‌ بين‌ كاربراتور و كانستر را كه‌ كار آنها عبور بخار بنزيم‌ است‌ وصل‌مي‌كنيم‌. كانستر بخار بنزين‌ را در داخل‌ خود نگهداري‌ مي‌كند و در هنگام‌ استارت‌ زدن‌ به‌ داخل‌كاربراتور مي‌فرستد كه‌ اين‌ عمل‌ باعث‌ زودتر روشن‌ شدن‌ اتومبيل‌ مي‌شود.
بعد لوله‌هاي‌ وكيوم‌ را به‌ وكيوم‌ كاربراتور وصل‌ مي‌كنيم‌. سپس‌ سيم‌ گاز را در محل‌ خود جازده‌ و مهره‌هاي‌ آنرا مي‌بنديم‌.
سپس‌ سيم‌ كيلومتر شمار را در محل‌ خود به‌ گيربكس‌ وصل‌ كرده‌ و لوله‌هاي‌ ورود و خروج‌ آب‌به‌ بخاري‌ را نيز وصل‌ مي‌كنيم‌.
و در انتها بستهاي‌ مربوطه‌ را جا مي‌زنيم‌ كه‌ كارايي‌ بستها جلوگيري‌ از حركت‌ كردن‌ شلنگها ولوله‌ها و درآمدن‌ آنها در هنگام‌ كاركردن‌ موتور و در فشار بالا مي‌باشد.
جلسه‌ دوازدهم‌:
بستن‌ رادياتور
ابتدا شلنگهاي‌ مربوط‌ به‌ ورود و خروج‌ آب‌ رادياتور را وصل‌ كرده‌ بستهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ سپس‌رادياتور را در محل‌ خود قرار داده‌ آنرا به‌ سمت‌ پايين‌ فشار مي‌دهيم‌ تا جا بيافتد بعد پايه‌هاي‌روي‌ رادياتور را كه‌ هركدام‌ داراي‌ 2 پيچ‌ است‌ مي‌بنديم‌ سپس‌ شلنگهاي‌ ورودي‌ و خروجي‌ آب‌بين‌ رادياتور و موتور را به‌ هم‌ وصل‌ مي‌كنيم‌.
بعد كانكشن‌ فن‌ رادياتور را وصل‌ كرده‌ و سيمهاي‌ مربوط‌ به‌ شمع‌ آمپر آب‌ را به‌ موتور وصل‌مي‌كنيم‌ سپس‌ سيم‌ اتصال‌ بدنه‌ را نيز با يك‌ عدد پيچ‌ به‌ موتور نصب‌ كرده‌ و در انتها بستهاي‌شلنگهاي‌ ورود و خروج‌ آب‌ به‌ موتور و بستهاي‌ شلنگهاي‌ مربوط‌ به‌ بخاري‌ را با آچار محكم‌مي‌كنيم‌.
بستن‌ هواكش‌ و دسته‌ موتور
ابتدا دسته‌ موتور را در قسمت‌ چپ‌ جا مي‌زنيم‌ و پيچ‌ و مهره‌هاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ تا از لرزش‌ موتوردر هنگام‌ كار موتور جلوگيري‌ شود. بعد شابلن‌ را از روي‌ موتور برمي‌داريم‌، سپس‌ كانكشن‌مربوط‌ به‌ شير برقي‌ كاربراتور را جا زده‌ و هواكش‌ را روي‌ كاربراتور قرار مي‌دهيم‌ به‌ طوريكه‌پيچ‌ موجود روي‌ كابراتور از وسط‌ هواكش‌ رد شود سپس‌ مهره‌ روي‌ هواكش‌ را بسته‌ و پيچهاي‌اطراف‌ هواكش‌ را نيز مي‌بنديم‌ و يك‌ عدد پايه‌ در قسمت‌ راست‌ كاربراتور مي‌بنديم‌ و در انتهاشلنگ‌ موجود روي‌ سرسيلند را به‌ هواكش‌ وصل‌ مي‌كنيم‌.
جلسه‌ سيزدهم‌:
بستن‌ باطري‌ و كوئل‌ و منبع‌ آب‌ اضافي‌ رادياتور و پر كردن‌ گاز كولر و روغن‌ترمز
در اين‌ جلسه‌ ابتدا فيوز اصلي‌ اتومبيل‌ را بوسيله‌ 2 عدد پيچ‌ به‌ بدنة‌ اتومبيل‌ مي‌بنديم‌ سپس‌كانكشن‌ كوئل‌ را وصل‌ كرده‌ و سيمهاي‌ آنرا با پيچ‌ به‌ كوئل‌ مي‌بنديم‌. بعد منبع‌ آب‌ اضافي‌رادياتور را در كنار گل‌گير با پيچ‌ مي‌بنديم‌ و لولة‌ آنرا به‌ رادياتور وصل‌ مي‌كنيم‌.
بعد سيم‌ اتصال‌ بدنه‌ را با پيچ‌ به‌ بدنه‌ وصل‌ مي‌كنيم‌ و بوسيلة‌ دستگاه‌ بالابر يك‌ عدد باطري‌ رابرداشته‌ و برروي‌ جا باطريي‌ داخل‌ اتومبيل‌ قرار مي‌دهيم‌ و بست‌ روي‌ باطري‌ را مي‌بنديم‌ و درانتها سيمهاي‌ مثبت‌ و منفي‌ آنرا وصل‌ كرده‌ و پيچهاي‌ آنرا محكم‌ مي‌كنيم‌.
مرحلة‌ بعد، تقريباً انتهاي‌ خط‌ توليد پركردن‌ گاز كولر و روغن‌ ترمز مي‌باشد كه‌ ابتدا هر دودستگاه‌ مربوطه‌ را وصل‌ مي‌كنيم‌. شيوة‌ كار اين‌ دو دستگاه‌ به‌ اين‌ صورت‌ مي‌باشد كه‌ ابتدا عمل‌وكيوم‌ (مكش‌) را انجام‌ داده‌ و در داخل‌ هر دو سيستم‌ ايجاد خلاء مي‌كند. اگر در جايي‌ از سيستم‌نشتي‌ وجود داشته‌ باشد عمل‌ پركردن‌ انجام‌ نمي‌شود و دستگاه‌ با بوِ زدن‌ هشدار مي‌دهد واي‌اگر خلاء بصورت‌ كامل‌ انجام‌ شد گاز كولر و روغن‌ ترمز با فشار به‌ سيستم‌ وارد مي‌شود و پس‌از پر شدن‌ با زدن‌ بوِ هشدار مي‌دهد كه‌ كار به‌ اتمام‌ رسيده‌
پس‌ از اين‌ مراحل‌ اتومبيل‌ استارت‌ زده‌ شده‌ و براي‌ آزمايشات‌ مختلف‌ به‌ قسمت‌ رتريش‌ برِ ومكانيك‌ و تست‌ جاده‌ و تست‌ ترمز و... فرستاده‌ مي‌شود.
در خط‌ توليد بزرگترين‌ اشكالات‌ ممكن‌ «يكنواخت‌ بودن‌ كار، بالا بودن‌ سرعت‌ و به‌ همين‌ دليل‌ ازبين‌ رفتن‌ دقت‌ در توليد اتومبيل‌، خستگي‌ بالاي‌ كارگران‌ بالا بودن‌ ساعات‌ كار، نبودن‌ دقت‌استراحت‌ و پايين‌ بودن‌ كيفيت‌ اكثر قطعاتي‌ كه‌ در اتومبيل‌ استفاده‌ مي‌شود» بود.
جلسة‌ چهاردهم‌ تا بيستم‌:
حضور در قسمت‌ رتوش‌ مكانيك‌:
در قسمت‌ رتوش‌ تقريباً تمامي‌ اشكالات‌ و ايرادها فني‌ و مكانيكي‌ اتومبيل‌ برطرف‌ شده‌ و اتومبيل‌براي‌ قسمت‌ رتوش‌ برِ و تستهاي‌ مختلف‌ فرستاده‌ مي‌شود.
هر ماشين‌ داراي‌ كرات‌ مخصوص‌ به‌ خود است‌ كه‌ مسئولين‌ كنترل‌ كيفيت‌ اشكالات‌ موجود درهر ماشين‌ را كه‌ در هنگام‌ مونتاژ به‌ وجود آمده‌ با در تستهاي‌ مختلف‌ اين‌ اشكالات‌ ديده‌ شده‌ رابرروي‌ اين‌ كارت‌ مي‌نويسند تا در قسمت‌ رتوش‌ مكانيك‌ اين‌ ايرادها برطرف‌ شود.
بعضي‌ از كارهايي‌ كه‌ در قسمت‌ رتوش‌ انجام‌ دادم‌ عبارتند از:
تعويض‌ پولي‌ ميل‌لنگ‌: پولي‌ ميل‌ لنگ‌ تا داشت‌ و باعث‌ مي‌شد موتور با لرزش‌ و صدا كار كند به‌همين‌ علت‌ پولي‌ آن‌ تعويض‌ مي‌شد. ابتدا پولي‌ قرقره‌ بر را درآورده‌ و سپس‌ جك‌ سوسماري‌ رازير كارتر قرار داده‌ و پيچ‌ و مهره‌هاي‌ دسته‌ موتور را باز كردم‌ سپس‌ جك‌ را پايين‌ آورده‌ و درمحل‌ مخصوص‌ بكسل‌ در زير اتومبيل‌ قرار داده‌ و جك‌ بالا بردم‌ سپس‌ كاور گل‌گير را باز كرده‌ وبا آچار بادي‌ پيچ‌ اتصال‌ پولي‌ و ميل‌ لنگ‌ را باز كرده‌ و با حركت‌ دادن‌ پولي‌ به‌ چپ‌ و راست‌ پولي‌آزاد شده‌ و از محل‌ خود درآورده‌ شد. بعد پولي‌ سالم‌ را كه‌ از روي‌ موتور ديگري‌ باز شده‌ بودبصورتي‌ كه‌ خار روي‌ ميل‌لنگ‌ داخل‌ شكاف‌ پولي‌ قرار گيرد جا زده‌ شد و پيچ‌ نگهدارنده‌ نيزبسته‌ شد و كاور گل‌گير نيز به‌ همين‌ صورت‌.
سپس‌ جك‌ را دوباره‌ پايين‌ آورده‌ و زير كارتر جك‌ زدم‌ و دسته‌ موتور را وصل‌ كردم‌ بعد تسمه‌دينام‌ را شل‌ كرده‌ مهره‌ دينام‌ جا انداختم‌ و مهره‌ دينام‌ را محكم‌ كرده‌ و در انتها كمپرسور كولررا به‌ همراه‌ ولي‌ قرقره‌ بستم‌.
تعويض‌ شلنگ‌ بخاري‌: به‌ علت‌ اينكه‌ شلنگهاي‌ آب‌ بخاري‌ موتور انژكتوري‌ روي‌ موتور معمولي‌بسته‌ شده‌ بود بايد شلنگها عوض‌ مي‌شد كه‌ باز كردن‌ بستها شلنگهاي‌ آب‌ بخاري‌ تعويض‌ و درمحل‌ خود جا انداخته‌ و سپس‌ بستها كاملاً محكم‌ گرديد.
تعويض‌ رادياتور آب‌: به‌ علت‌ شكسته‌ شدن‌ كانكشن‌ فن‌، يكبار فن‌ رادياتور را عوض‌ كردم‌ كه‌ 2عدد پيچ‌ بالايي‌ را باز كرده‌ و 2 عدد پيچ‌ پاييني‌ را كمي‌ شل‌ مي‌كنيم‌ و شلنگ‌ بالايي‌ رادياتور را بازكرده‌ و فن‌ بصورت‌ كشويي‌ از جاي‌ خود درمي‌آيد سپس‌ فن‌ را تعويض‌ كرده‌ و آنرا جا مي‌زنيم‌ وپيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌.
نداشتن‌ واسكازين‌: گيربكس‌ واسكازين‌ نداشت‌ بنابراين‌ كيلومتر شمار را باز كرده‌ و درگيربكس‌ واسكازين‌ ريختم‌ و سپس‌ كيلومترشمار را بستم‌.
تعويض‌ بست‌ شلنگ‌ بنزين‌: بنزين‌ از زير سيني‌ زير صندلي‌ عقب‌ نشتي‌ داشت‌ كه‌ اكثراً دراتوبيل‌هاي‌ انژكتوري‌ به‌ علت‌ فشار بالاي‌ بنزين‌ و محل‌ بد لوله‌ها نشتي‌ بوجود مي‌آمد. به‌ همين‌علت‌ ابتدا صندلي‌ عقب‌ را درآورده‌ سپس‌ پيچهاي‌ سيني‌ روي‌ باك‌ را باز كردم‌ و سپس‌ استارت‌زده‌ و محل‌ نشتي‌ را پيدا مي‌كردم‌ بعد بست‌ آن‌ قسمت‌ را عوض‌ كرده‌ و بست‌ ديگري‌ جاي‌ آن‌ قرارمي‌دادم‌ تا نشتي‌ از بين‌ برود و در آخر سيني‌ روي‌ باك‌ را مي‌بستم‌.
تعويض‌ باك‌: باك‌ انژكتوري‌ بجاي‌ باك‌ معمولي‌ بسته‌ شده‌ بود بنابراين‌ ماشين‌ را روي‌ جك‌ قرارداده‌ و پيچهاي‌ باك‌ و بستهاي‌ لوله‌هاي‌ باك‌ را باز كرده‌ و لوله‌ها را از جاي‌ خود درمي‌آوريم‌سپس‌ پيچ‌ 10 ترمزدستي‌ روي‌ باك‌ را باز كرده‌ و باك‌ را درمي‌آوريم‌ بعد باك‌ را عوض‌ كرده‌ وپيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ و لوله‌هاي‌ آنرا جا مي‌زنيم‌ و بستهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ و پيچ‌ 10 ترمزدستي‌روي‌ باك‌ را مي‌بنديم‌ سپس‌ جك‌ را پايين‌ آورده‌ و لوله‌هاي‌ بنزين‌ داخل‌ اتومبيل‌ را جا انداخته‌ وبستهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ سپس‌ كانكشن‌ مربوط‌ به‌ آمپر بنزين‌ را وصل‌ كرده‌ و سيني‌ روي‌ باك‌ رامي‌بنديم‌.
تعويض‌ دلكو: دلكو شكسته‌ بود پس‌ بايد عوض‌ مي‌شد پيچهاي‌ دلكو را باز كرده‌ و وايرها رادرمي‌آوريم‌ سپس‌ دلكو را درمي‌ آوريم‌ بعد دلكوي‌ سالم‌ را به‌ صورتي‌ كه‌ زائدهاي‌ بزرگ‌ وكوچك‌ در جاي‌ خود قرار گيرد در جاي‌ خود گذاشته‌ و پيچهاي‌ آنرا مي‌بنديم‌ و آوانس‌ و ريتارد راكمي‌ رعايت‌ كرده‌ تا بعداً با دستگاه‌ تنظيم‌ شود بعد وايرها را به‌ صورت‌ 1-3-4-2 كه‌ ترتيب‌جرقه‌زني‌ است‌ جا مي‌زنيم‌.
تعويض‌ كاربراتور: ابتدا هواكش‌ روي‌ كاربراتور را باز كرده‌ و سپس‌ شلنگهاي‌ وكيوم‌ وشلنگهاي‌ ورود بنزين‌ به‌ كاربراتور را درآورده‌ و پيچهاي‌ كاربراتور باز كرده‌ كاربرتور راتعويض‌ مي‌كنيم‌ سپس‌ كاربراتور جديد را جا زده‌، پيچهاي‌ آنرا يم‌ بنديم‌ و بعد شلنگهاي‌ هوا وبنزين‌ را جا مي‌زنيم‌ و سيم‌ گاز را نيز جا انداخته‌ و هواكش‌ را روي‌ كاربراتور مي‌بنديم‌.
تعويض‌ كمپرسور كولر: به‌ علت‌ شكستن‌ كانكشن‌ كمپرسور كولر، بايد كمپرسور عوض‌ شود.ابتدا پولي‌ قرقره‌ را درمي‌آوريم‌ و تسمه‌ كولر را جدا مي‌كنيم‌. سپس‌ پيچهاي‌ كولر را باز كرده‌كمپرسور را درمي‌آوريم‌ و آنرا عوض‌ مي‌كنيم‌ و كمپرسور را جا مي‌زنيم‌. پيچهاي‌ آن‌ را بسته‌ وتسمه‌ و بوش‌ و پولي‌ قرقره‌ را جا مي‌زنيم‌ و تسمه‌ را تنظيم‌ مي‌كنيم‌ طوري‌ كه‌ به‌ اندازه‌ تقريباً 9ميلي‌ متر شل‌ باشد و جاي‌ بازي‌ داشته‌ باشد.
اينها كارهاي‌ عمده‌اي‌ بود كه‌ جلسة‌ چهاردهم‌ تا بيستم‌ انجام‌ دادم‌ و آموزش‌ ديدم‌ بعضي‌خورده‌كاريها نيز وجود داشت‌ مانند رگلاژ كلاچ‌، هواگيري‌ ترمز، تعويض‌ منبع‌ بوستر ترمز ومحكم‌ كردن‌ پيچهاي‌ اكسلها و عوض‌ كردن‌ بعضي‌ پيچهاي‌ هرز شده‌ و محكم‌ كردن‌ پيچهاي‌اگزوز و...


سيستم‌ جرقه‌
ترانزيستوري‌


سيستم‌ جرقه‌
شرح‌:
فشار كمپرس‌ يكي‌ از عاملهاي‌ انفجار مخلوط‌ سوخت‌ و هوا در داخل‌ سيلندر مي‌باشد. درنتيجه‌افزايش‌ گازها باعث‌ قدرت‌ زياد در داخل‌ موتور مي‌شود و اين‌ عمل‌ آتش‌ گرفتن‌ توسط‌ سيستم‌جرقه‌ انجام‌ مي‌گيرد كه‌ جرقه‌ شمع‌ها باعث‌ انفجار شده‌ و توليد قدرت‌ در موتور مي‌گردد.
نيازمنديهاي‌ سيستم‌ جرقه‌:
سه‌ ركن‌ اصلي‌ و اساسي‌ براي‌ عملكرد موتورها ضروري‌ مي‌باشد.
1- فشار كمپرس‌ بالا
2- تايم‌ جرقه‌ و قدرت‌ شمعها
3- مخلوط‌ مناسب‌
وظيفه‌ اصلي‌ سيستم‌ جرقه‌ توليد جرقه‌ شمع‌ها است‌ كه‌ مي‌تواند مخلوط‌ سوخت‌ و هوا را درسيلندر محترِ سازد. پس‌ شرايط‌ زير براي‌ انجام‌ اين‌ عمليات‌ بايد ايفا گردد:
1- يك‌ جرقه‌ قوي‌:
وقتي‌ مخلوط‌ سوخت‌ و هوا در سيلندر متراكم‌ مي‌شوند، ممكن‌ است‌ پرش‌ جرقه‌ از ميان‌ هوا به‌سختي‌ صورت‌ گيرد (به‌ اين‌ خاطر كه‌ هوا مقاومت‌ الكتريكي‌ است‌ و اين‌ مقاومت‌ وقتي‌ كه‌ هواكمپرس‌ شود تشديد مي‌يابد.) به‌ همين‌ علت‌ ولتاژ تهيه‌ شده‌ براي‌ شمع‌ بايد قدرت‌ كافي‌ داشته‌باشد تا بتواند با قدرت‌ از ميان‌ الكترود شمع‌ عبور نمايد.
2- تايمينگ‌ مناسب‌ و صحيح‌ جرقه‌:
انتخاب‌ صحيح‌ زمان‌ جرقه‌ راندمان‌ بسيار بالايي‌ از احتراِ مخلوط‌ سوخت‌ و هوا را به‌ دست‌مي‌دهد كه‌ براساس‌ دور و بار موتور اين‌ زمان‌ نيز متغير بوده‌. (يعني‌ به‌ زوايه‌ گردش‌ ميل‌ لنگ‌بستگي‌ دارد)
3- توانايي‌ كافي‌:
اگر سيستم‌ جرقه‌ معيوب‌ و يا عمل‌ خود را نتواند انجام‌ دهد موتور از كار خود باز مي‌ماند.سيستم‌ جرقه‌ بايد توانايي‌ كافي‌ و مطمئن‌ از نظر ارتعاشات‌ وارده‌ و گرماي‌ به‌ دست‌ آمده‌ ازطريق‌ موتور را دارا باشد و به‌ خوبي‌ بتواند ولتاژ بالا را تحت‌ هر شرايط‌ ايجاد نمايد.

كويل‌
چگونگي‌ توليد ولتاژ زياد
1- تأثير خود القاء
ميدان‌ مغناطيسي‌ توليد خواهد شد كه‌ جريان‌ الكتريكي‌ از ميان‌ سيم‌ پيچ‌ عبور نمايد. درنتيجه‌EMF (نيروي‌ محركه‌ الكتريكي‌) در جهتي‌ توليد مي‌شود كه‌ شار مغناطيسي‌ توليد كند و يا توليدشار مغناطيسي‌ در سيم‌ پيچ‌ مخالفت‌ مي‌كند. بنابراين‌ وقتي‌ جريان‌ وارد سيم‌ پيچ‌ مي‌شود به‌طورناگهاني‌ افزايش‌ نمي‌يابد و مدت‌ زماني‌ طول‌ مي‌كشد.
وقتي‌ جرياني‌ كه‌ در سيم‌ پيچ‌ است‌ به‌ طور ناگهاني‌ قطع‌ شود، EMF در جهتي‌ توليد مي‌شود كه‌مانع‌ از بين‌ رفتن‌ جريان‌ در مدار شود. به‌ اين‌ طريق‌، وقتي‌ جريان‌ در سيم‌ پيچ‌ قطع‌ مي‌شود ياجاري‌ مي‌شود، سيم‌ پيچ‌ EMF توليد مي‌كند كه‌ در مقابل‌ تغييرات‌ شار مغناطيسي‌ مقاومت‌مي‌كند. اين‌ پديده‌ به‌ نام‌ اثر خودالقا معروف‌ است‌.
2- تأثير القاء متقابل‌:
وقتي‌ دو سيم‌ پيچ‌ در مقابل‌ هم‌ در يك‌ رديف‌ قرار مي‌گيرند و تغيير جريان‌ در يكي‌ از سيم‌ پيچهاحاصل‌ شود (سيم‌ پيچ‌ اوليه‌)، نيروي‌ محركه‌ الكتريكي‌ روي‌ سيم‌ پيچ‌ ديگر (سيم‌ پيچ‌ ثانويه‌) درجهتي‌ جاري‌ مي‌شود كه‌ در مقابل‌ تغييرات‌ شار مغناطيسي‌ سيم‌ پيچ‌ اوليه‌ مقاومت‌ مي‌كند. اين‌پديده‌ به‌ نام‌ تاثير القاء متقابل‌ ناميده‌ مي‌شود.
در شكل‌ پايين‌ وقتي‌ جريان‌ ثابتي‌ از سيم‌پيچ‌ اوليه‌ عبور مي‌كند هيچگونه‌ تغييري‌ در ميدان‌مغناطيسي‌ ايجاد نمي‌شود. بنابراين‌ هيچ‌ نيروي‌ محركه‌ الكتريكي‌ در سيم‌پيچ‌ ثانويه‌ توليدنمي‌شود.
وقتي‌ سوئيچ‌ باز شود جريان‌ در سيم‌ پيچ‌ اوليه‌ جاري‌ خواهد شد و به‌ محض‌ بسته‌ شدن‌ سوئيچ‌(بازشدن‌ مدار) جريان‌ در سيم‌پيچ‌ ثانويه‌ القاء خواهد شد. بوسيلة‌ متقابلي‌ كه‌ بين‌ سيم‌پيچ‌ اوليه‌ وسيم‌پيچ‌ ثانويه‌ در زمان‌ قطع‌ جريان‌ اوليه‌ (بوسيله‌ پلاتين‌) اتفاِ مي‌افتد، جريان‌ با ولتاژ زيادتوليد مي‌شود.
ارتباط‌ بين‌ سيم‌پيچ‌ اوليه‌ و ثانويه‌ كوئل‌ در دياگرام‌ صفحه‌ بعد نشان‌ داده‌ شده‌ است‌. زمانيكه‌پلاتين‌ها بسته‌ مي‌شوند ميدان‌ مغناطيسي‌ تغيير مي‌كند اما چون‌ جريان‌ به‌ طور ناگهاني‌ تغييرنمي‌كند (به‌ دليل‌ خودالقاء)، تغييرات‌ شار مغناطيسي‌ تدريجي‌ است‌ و ولتاژ القايي‌ در سيم‌پيچ‌ثانويه‌ به‌ ولتاژ دشارژ نمي‌رسد.
مقدار نيروي‌ محركه‌ الكتريكي‌ بستگي‌ به‌ فاكتورهاي‌ زير دارد:
1- مقدار ميدان‌ مغناطيسي‌
2- تعداد دور سيم‌پيچي‌
3- نرخ‌ تغييرات‌ ميدان‌ مغناطيسي‌
عملكرد سيستم‌ جرقه‌:
1- وقتي‌ كه‌ پلاتين‌ها بسته‌ مي‌باشند.
جريان‌ از طرف‌ باطري‌ به‌ سمت‌ ترمينال‌ مثبت‌ در سيم‌پيچي‌ اوليه‌ كوئل‌ مي‌رود و از ترمينال‌منفي‌ بيرون‌ آمده‌ و به‌ طرف‌ پلاتين‌ها مي‌رود و منفي‌ خود را از بدنه‌ مي‌گيرد درنتيجه‌ حوزه‌ميدان‌ مغناطيسي‌ در اطراف‌ هسته‌ سيم‌پيچ‌ به‌ وجود مي‌آيد.
2- وقتي‌ كه‌ پلاتين‌ها باز مي‌شوند:
وقتي‌ كه‌ ميل‌ بادامك‌ توسط‌ ميل‌لنگ‌ گردانده‌ مي‌شود باعث‌ مي‌گردد تا برآمدگي‌ ميل‌ دلكو،پلاتين‌ها را باز و بسته‌ كند. اين‌ عمل‌ سبب‌ قطع‌ جريان‌ از سيم‌ پيچي‌ اوليه‌ مي‌شود. درنتيجه‌ ميدان‌مغناطيسي‌ در سيم‌پيچ‌ توليد شروع‌ به‌ ريزش‌ مي‌نمايد. بهئ خاطر اينكه‌ خود القاء در سيم‌ پيچي‌اوليه‌ و القاء متقابل‌ در سيم‌پيچ‌ ثانويه‌ برقرار مي‌شود. EMF به‌ وجود آمده‌ در هر سيم‌ پيچ‌ ازكاهش‌ ميدان‌ مغناطيسي‌ موجود در سيم‌پيچي‌ فعلي‌ جلوگيري‌ مي‌كند. خودالقاء مغناطيسي‌ تاحدود 500 ولت‌ و EMF در ثانويه‌ تا حدود 30 كيلوولت‌ شده‌ كه‌ باعث‌ توليد جرقه‌ در شمع‌مي‌گردد. هرچقدر زمان‌ قطع‌ و وصل‌ جريان‌ كوتاهتر شود، تغيير شار مغناطيسي‌ افزايش‌مي‌يابد و درنتيجه‌ ولتاژ خيلي‌ بزرگي‌ در واحد زمان‌ توليد مي‌شود.
3- وقتي‌ كه‌ پلاتين‌ها دوباره‌ بسته‌ مي‌شوند:
وقتي‌ كه‌ دوباره‌ پلاتين‌ها بسته‌ يم‌ شوند جريان‌ از سيم‌پيچ‌ اوليه‌ عبور نموده‌ و ميدان‌ مغناطيسي‌در سيم‌پيچي‌ اوليه‌ افزايش‌ مي‌يابد كه‌ از بالا رفتن‌ به‌ صورت‌ آني‌ جلوگيري‌ مي‌كند. (به‌ دليل‌ توليدولتاژ خودالقا). درنتيجه‌ به‌ طور ناگهاني‌ زياد نمي‌شود و EMF القا متقابل‌ قابل‌ صرفنظري‌ درثانويه‌ توليد مي‌شود.
كويل‌ با مقاومت‌
ساختمان‌ مقاومت‌ كويل‌
مقاومت‌ كويل‌ به‌ صورت‌ سري‌ در مدار سيم‌پيچي‌ اوليه‌ قرار گرفته‌ است‌. در مقايسه‌ با كويلهاي‌بدون‌ مقاومت‌، افت‌ ولتاژ در سرعتهاي‌ بالا كم‌ مي‌شود.
اغلب‌ توليدكنندگان‌ اتومبيل‌ كه‌ سفارش‌ سيستم‌ جرقه‌ را در خارج‌ مي‌نمايند از نوع‌ مقاومت‌دارمي‌باشد. اين‌ سيستم‌ به‌ دو گونه‌ در مدار نصب‌ مي‌گردد يكي‌ در خارج‌ از كوئل‌ و ديگري‌ در داخل‌آن‌.
عملكرد سيستم‌ جرقه‌ با مقاومت‌
وقتي‌ كه‌ جريان‌ الكتريكي‌ از ميان‌ سيم‌ پيچي‌ در هنگام‌ بسته‌ بودن‌ دهانه‌ پلاتين‌ها عبور مي‌كندخودالقاء در آن‌ سيم‌پيچي‌ به‌ وجود مي‌آيد. بنابراين‌ وقتي‌ جريان‌ الكتريكي‌ در سيم‌پيچي‌ اوليه‌كوئل‌ جاري‌ مي‌شود، به‌ تدريج‌ اين‌ جريان‌ افزايش‌ پيدا نموده‌ كه‌ اين‌ تاخير با افزايش‌ تعدادسيم‌پيچي‌ها زيادتر مي‌شود. در سيستم‌ جرقه‌ بدون‌ مقاومت‌، زماني‌ كه‌ پلاتين‌ها مدت‌ زيادي‌روي‌ هم‌ قرار گرفته‌ باشند و موتور در سرعت‌ پايين‌ باشد مي‌تواند جريان‌ كافي‌ (i3) در ولتاژثانويه‌ به‌ وجود آيد، اما وقتي‌ دور موتور بالا باشد زمان‌ بسته‌ بودن‌ پلاتين‌ها خيلي‌ كم‌ خواهد شدو جريان‌ كافي‌ در سيم‌ پيچ‌ ثانويه‌ القاء نخواهد شد (i1)، درنتيجه‌ ولتاژ ثانويه‌ كاهش‌ پيدا خواهدنمود. در سيستم‌ جرقه‌ با مقاومت‌ الكتريكي‌ تعداد سيم‌پيچي‌ كوئل‌ كمتر مي‌شود و بنابراين‌مي‌تواند جريان‌ كافي‌ در خود القاء ...
ادامه دارد...
براي مشاهده ادامه مقاله اينجا كليك كنيد.

مطالب مشابه ...

سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ عصر، توسط senior engineer.)
۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۵۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ورود خودرو به ايران(بخش پنجم) senior engineer 0 210 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۰۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ورود خودرو به ايران(بخش چهارم) senior engineer 0 263 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۰۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ورود خودرو به ايران(بخش سوم) senior engineer 0 247 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۵۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ورود خودرو به ايران(بخش اول) senior engineer 0 191 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۵۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  مقاله جامع ورود خودرو به‌ ايران‌ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 297 ۱۶-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۱۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  خودرو های هیبریدی senior engineer 0 268 ۱-۸-۱۳۹۰ ۰۴:۵۳ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  علایم اختصاری تکنولوژی خودرو senior engineer 0 640 ۱۹-۶-۱۳۹۰ ۱۱:۳۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  آشنایی با سیستم انتقال قدرت خودرو(2) senior engineer 0 1,660 ۱۷-۶-۱۳۹۰ ۰۷:۴۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  آشنایی با سیستم انتقال قدرت خودرو(1) senior engineer 0 1,112 ۱۷-۶-۱۳۹۰ ۰۷:۴۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان