تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ورزش و قلب

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
ورزش و قلب
مقدمه:
طرح‌ريزي برنامه ورزشي
براي مفيد واقع شدن ورزش، بايد مرتب ورزش كرد. توصيه مي‌شود روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش سبك ـ مثلاً پياده روي سريع ـ و در حداقل 5 روز هفته انجام شود. براي آمادگي جسماني بيشتر يا براي كاهش وزن بايد بيشتر ورزش كنيد. بايد به انجام دادن فعاليت‌هايي بپردازيد كه قلب و شش‌ها را به فعاليت وادارند (افزايش استقامت)، تحرك مفاصل را بهبود بخشند (افزايش انعطاف‌پذيري) و قدرت عضلاني را افزايش دهند. اگر تا به حال اصلاً به صورت مرتب ورزش نكرده‌ايد يا از نظر سلامت مشكلاتي داريد، قبل از شروع مرتب ورزش با پزشك خود مشورت كنيد.
ورزش در سنين مختلف
اكثر افراد ـ در هر سني كه باشند ـ از ورزش بهره‌هاي جسمي و ذهني مختلف مي‌برند، ورزش علاوه بر بهبود كلي انعطاف‌پذيري، قدرت و استقامت، منافع متفاوتي براي افراد با گروه‌هاي سني متفاوت دارد. در كودكان، ورزش به پرورش استخوان‌ها و عضلات قوي كمك مي‌كند، توازن و هماهنگي حركتي را بهبود مي‌بخشد و نوعي سرگرمي هم است. در بزرگسالان، ورزش، خطر بيماري‌هاي قلبي را به حداقل مي رساند، در افراد مسن، ورزش، فرايندهاي همراه با پيري ـ مثل كاهش تراكم استخوان ـ را كند مي‌كند و اين افراد را قادر مي كند تا مدت بيشتري توانايي حركت خود را حفظ كنند.
ورزش كردن سالم و بي‌خطر
براي اجتناب از آسيب يا ورزش بيش از حد، اهداف واقع گرايانه اي براي خود معين كنيد. اگر آمادگي جسماني كافي نداريد، ورزش را به آرامي شروع كنيد و به تدريج آن را افزايش دهيد. مراقب باشيد كه بيش از حد ورزش نكنيد به طوري كه احساس درد يا ناخوشي ننماييد. حتماً براي ورزش از كفش، لباس و تجهيزات محافظتي مناسب استفاده كنيد. هرگاه كه ورزش مي كنيد براي پيشگيري از كرامپ عضلاني و خشكي بدن و به حداقل رساندن خطر آسيب به بدن، ابتدا بدن را گرم كنيد و در پايان هم به تدريج بدن را
سرد كنيد نه آن كه ناگهان به ورزش خاتمه دهيد. چنين برنامه‌اي مستلزم ورزشهاي سبك هوازي مثل هروله كردن است كه بايد به دنبال آن يك رشته حركات كششي عضلاني هم انجام داد. در اينجا، دو نمونه ا ز حركات كششي را نشان داده‌ايم: دست خود را بر روي زانوهاي خود بگذاريد تا بتوانيد بدنتان را ثابت نگاه داريد. در حالي كه لگن خود را حركت مي‌دهيد، كمر خود را صاف نگاه داريد.
تاثير ورزش بر قلب و عروق
قلب يكي از اعضاء حساس و مهم بدن حيوانات و انسان است. در انسان ، هر گونه اختلالي در عملكرد قلب ، موجب اختلال در فعاليت‌هاي روزانه خواهد شد. يكي از راههاي مراقبت از قلب ، انجام فعاليت‌هاي جسماني و ورزش‌هاي مناسب - به تناسب وزن و سن است. تأثيرات مثبت ورزش بر سيستم قلبي عروقي عبارتند از:
1- تقويت عضله قلب و ساير عضلات بدن.
2- تسريع در جريان خون و انتقال بهتر اكسيژن به قسمت‌هاي مختلف بدن.
3- پيشگيري از بروز بيماري فشار خون به دليل كاهش كلسترول و باز شدن عروق .
4- به دليل تقويت عضله قلب و افزايش قدرت انقباضي آن، تعداد ضربان قلب در حالت استراحت در هر دقيقه كمتر شده و در مقابل ، خون با نيروي بيشتري به جريان مي‌افتد.
5- با انقباض عضلات پا در حين ورزش ، خون راحت‌تر به قلب باز مي‌گردد و از بروز واريس در پاها جلوگيري مي‌شــودتاثير ورزش بر دستگاه تنفس علاوه بر اثرات مثبت ورزش بر سيستم قلب و عروق و افزايش توانمندي عضلات بدن ، دستگاه تنفس نيز توانايي بيشتري پيدا مي‌كند. در زمان انجام فعاليت جسماني و ورزش ، مقدار مصرف اكسيژن اعضاء مختلف بدن افزايش پيدا مي‌كند و حجم و سرعت جريان خون براي رساندن مواد مغذي و اكسيژن به اعضاء و بافتهاي مختلف افزايش مي‌يابد.

تاثير ورزش بر سيستم قلب و عروق
ورزش و فعاليتهاي تربيت بدني موجب تقويت عضله قلب مي گردد . امروزه فعاليتهاي ورزشي بعنوان اقدامي جهت پيشگيري از بروز سكته هاي قلبي محسوب مي شوند . در اثر ورزش عروق خوني گشاد شده و سبب تسريع جريان خون مي گردد . ميزان هموگلوبين خون بيشتر شده و نتيجه كار انتقال اكسيژن به قسمت هاي مختلف بدن بهتر انجام مي شود .ورزش مرتب راهي است مناسب جهت پيشگيري از بروز بيماري فشار خون . ورزش مي تواند ميزان چربي خون را به حد متعادل برساند ، پس به جاي خوردن دارو بهتر است ورزش كنيد .ميزان كلسترول خون در اثر تمرينات ورزشي بحد مطلوبي ميرسد ، خصوصا“ اگر با رژيم غذايي همراه باشد .براي بيماران ديابتي ، ورزش بسيار مفيد است و قند خون را تا حد مطمئن پائين مي آورد . با تقويت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقيقه كم شده و قلب با نيروي بيشتري خون را ارسال مي دارد .با انقباض عضلات پا در حين ورزش خون راحت تر به قلب باز مي گردد و از بروز بيماري واريس در پاها جلوگيري مي نمايد .كسانيكه ورزش مي كنند در صد بيشتري از دستگاه تنفس خود را بكار مي گيرند .افزايش حجم تنفسي در طول روز و شب موجب دريافت اكسيژن بيشتر و رساندن آن به اندامهاي بدن مي شود .كسي كه قابليت دريافت و مصرف اكسيژن را در حد بالا داشته باشد ، زود خسته نمي شود و كارائی بيشتري خواهد داشت .افزايش حجم تنفسي در افرادي كه ورزش مي كنند موجب كاهش تعداد تنفس آنها در دقيقه شده و بر ميزان اكسيژن گيري هر بار تنفس مي افزايد .
نسبت به قلب هوشيار باشيد :
اگرشما متقاعد شده ايد كه ورزش كنيد آن را درست انجام دهيد . قبل از شروع با پزشكتان مشورت كنيد .
اگر :
پزشك به شما گفته كه ناراحتي قلبي يا سوفل قلبي داريد .
يك حمله قلبي داشته ايد .
كسي در فاميل شما ناراحتي يا حمله قلبي قبل از 55 سالگي داشته است .
اغلب در سمت چپ يا وسط سينه ، سمت چپ گردن ، شانه ، يا بازو در حين يا درست بعد از ورزش احساس درد يا فشار داريد .اغلب احساس غش يا سرگيجه داريد . احساس تنگي نفس بعد از يك كار مشخص داريد . فشار خون بالا داريد كه تحت كنترل نيست يا اينكه نمي دانيد فشار خونتان چند است . بالاي 60 سال هستيد و عادت به ورزش نداريد .در يك وضعيت درماني هستيد مثل مصرف انسولين ، آرتريت پزشك به شما مي گويد ورزش كنيد . دقت كنيد هر دفعه كه شما ورزش مي كنيد ، ابتدا 5 دقيقه خود راگرم كنيد بعد از 5 دقيقه سرعت بگيريد . اين سرعت را براي 30-15 دقيقه حفظ كنيد . خستگي را به آرامي كاهش دهيد و سرد شويد . قدم بزنيد و براي 5 دقيقه طول دهيد . با هدف ورزش شما آرام و آهسته به بدنتان وقت دهيد كه به حالت نرمال برگردد . اگر هر زمان در طي خستگي احساس درد كرديد به آهستگي ورزش را كم كنيد و يا آن را قطع كنيد . به علائم هشدار دهنده بدنتان بي توجه نباشيد . هوشيار باشيد و از جراحت دوري كنيد .

چه چيزي براي قلب خوب است ؟
ورزش بايد تند ، قابل تحمل و منظم باشد . ورزشي كه تند است ضربان قلب و تنفس شما را افزايش مي دهد . بايد 30 دقيقه بدون توقف يك خستگي قابل تحمل را ادامه داد . ورزش منظم يعني تكرار فعاليتها حداقل 3 بار در هفته كه خيلي هم مشكل نيست . جدول زير مثالهايي از دو نوع ورزش را نشان مي دهد . انتخاب يك فعاليت تحت عنوان ستون كمك كننده هاي بزرگ قلب يعني فعاليتي كه خودش قلب شما را در شرايط بهتر قرار مي دهد . انتخاب يك فعاليت تحت عنوان ستون فعاليتهاي مناسب يعني اينكه فعاليت بايد در فرم تند و قابل تحمل انجام شده تا شرايط مناسب قلب را فراهم كند . يك فعاليتي كه از آن لذت ببريد انتخاب كنيد كه طرح آن مي تواند يك تفريح يا سرگرمي باشد و شما بيشتر احتمال دارد از آن لذت ببريد .
تقويت كننده هاي قلب
1) كمك كننده هاي بزرگ قلب 2) ورزش مناسب قلب
اسكي مارپيچ بسكتبال
ورزش و تفريح خارج از شهر دوچرخه سواري
طناب بازي ورزش سبك
راهپيمايي سريع اسكي روي تپه
پاروزدن هندبال
دويدن درجا اسكواش
پازدن دوچرخه شنا
بالا و پايين پريدن تنيس

چگونه ضربان قلب را بدست مي آوريد ؟
بعد از هر بار خستگي ضربان قلب را اندازه بگيريد . قلب شما بايد از حالت نرمال در طي ورزش سريعتر بزند . اينكه چقدر سريعتر بزند بستگي به سن شما دارد . هر كس يك هدف براي ضربان قلب دارد ، تعداد ضربان قلب شما در دقيقه بايد در حد منطقی هدف شما باشد تا ورزش را مناسب قلب شما كند . اگر ضربان كمتر از حد هدف باشد كمتر به قلب كمك مي كند . خسته شدن بيش از حد هم براي قلب شما مضر است . منطقه هدف خود را از جدول زير بوسيله سن خود پيدا كنيد .

ضربان قلب بهداشتي

سن منطقه هدف
20 سال 150-120 ضربان در دقيقه
25 سال 146-117 ضربان در دقيقه
30 سال 142-114 ضربان در دقيقه
35 سال 138-111 ضربان در دقيقه
40 سال 135-108 ضربان در دقيقه
45 سال 131-105 ضربان در دقيقه

50 سال 127-102 ضربان در دقيقه
55 سال 120-99 ضربان در دقيقه
60 سال 116-93 ضربان در دقيقه
70 سال 113-90 ضربان در دقيقه
آيا شما در منطقه هدف هستيد ؟ يك مدتي صبر كنيد تا ضربان قلب و تعداد تنفس بالا رود . سپس نبض خودتان را بين حالت روتين چك كنيد و ببينيد كه در منطقه هدف هستيد .با انگشت شاخص (اشاره) خودتان نبض خود را روي مچ دست ديگر پيدا كنيد ، با ملايمت فشار بدهيد و براي 30 ثانيه شمارش كنيد و در عدد 2 ضرب كنيد . اگر نبض شما در منطقه هدف باشد كمي سخت تر ورزش كنيد . اگر بالاي منطقه هدف باشد ورزش را ساده كنيد.يك جلسه ورزش خسته كننده شامل سه قسمت است : گرم كردن ، ورزش در حد ضربان هدف و خنك كردن .ابتدا 5 دقيقه بدنتان را گرم كنيد ، 30-15 دقيقه در حد منطقه هدف ورزش كنيد و 5 دقيقه بدنتان را سرد كنيد و مطمئن باشيد كه ضربان قلبتان در منطقه هدف شماست .هر فعاليت فيزيكي بهتر از عدم ورزش است . ورزشهاي تفريحي مي تواند با ورزش نيرومند تعويض شود . مسئله مهم اين است كه بلند شويد و حركت كنيد .
توصيه هاي مفيد قلب
شما در راه خود هستيد ! شما يك ورزش براي داشتن يك قلب سالم انتخاب كرده ايد كه لذت ببريد . در اينجا به شما براي شروع ورزش توصيه هاي مفيد مي شود .
1. برنامه ورزش خود را به سادگي شروع كنيد . اگر روي فرم نيستيد بهتر است از يك قدم زدن ساده شروع كنيد و هدفهاي مناسب ايجاد كنيد و به سمت آن حركت كنيد .
2. از كسي بخواهيد كه به شما ملحق شود .
3. روي فعاليت داخل يا خارج از منزل تصميم بگيريد . فعاليتها را همين حالا شروع كنيد و از اينكه حوصله تان سر رود جلوگيري كنيد و به آن در حد مناسب تنوع دهيد .

4. ورزش را قسمتي از زندگي تان كنيد . زماني را براي قبل از كار يا بعد از كار ، در طي ساعت ناهار هر وقت براي شما راحت است براي ورزش بگذاريد . يك برنامه تهيه كنيد و به آن بچسبيد .
كليد بهداشت و شايستگي را در زندگي تان حفظ كنيد . از کلید بهداشت قلب استفاده كنيد . به طور منظم و صحيح ورزش كنيد . به پيشگيري از بيماري قلبي توسط ورزش كمك كنيد . به ورزش برگرديد .
راهنماي كلي

1. آيا فشار خون شمااز mm/Hg90/140 بيشتر است ؟

2.آيا كلسترول خون شما بالاي سطح مضر_ mg/d1(200)_ است ؟

3.آيا سيگار مي كشيد ؟

4. آيا كمتر از 3 بار در هفته ورزش سريع انجام مي دهيد ؟

5. آيا اضافه وزن داريد ؟

6. آيا مرض قندي داريد ؟

7. آيا والدين شما حمله قلبي داشته اند ؟

8. آيا مرد هستيد ؟

كساني كه به اين سئوالات جواب مثبت مي دهند از كسانيكه جواب منفي داده اند بيشتر در معرض خطر بيماريهاي قلبي عروقي هستند (7 برابر) . هريك از 3 فاكتور چربي خون ، فشار خون و سيگار قابل تغيير هستند .

1- درباره غذايي كه مي خوريد هوشيار باشيد .
غذاهاي پرچربي خصوصا“ اشباع شده و حاوي كلسترول مثل تكه هاي پرچرب گوشت ، محصولات لبني پرچربي ، كره و اغلب غذاهاي پخته شده تجارتي را با غذاهاي كم كلسترول و چربي عوض كنيد . غذاهاي كم چربي شامل ماهي ، مرغ بدون پوست ، تكه هاي گوشت لخم ، ميوه جات ، سبزيجات ، نانها ، حبوبات خشك ، شيركم چربي و ماست كم چربي ، مي باشند .گوشتهاي لخم ، مرغ خانگي و ماهي بيشتر از گوشت گاو چرب و بره بخوريد . شير و پنير با چربي 1% يا سرشير گرفته و ديگر محصولات لبني كم چربي استفاده كنيد . از چربي كمتر و روغن كمتر در پخت استفاده كنيد . وقتي شما از چربي استفاده مي كنيد ، سعي كنيد روغنهاي گياهي يا مارگارين بجاي چربي يا كره استفاده كنيد . بيشتر از 3 زرده تخم مرغ در هفته نخوريد ، كلا چربي را خصوصاَ اشباع شده و همچنین كلسترول را كاهش دهيد این روند كالريها را نيز كاهش مي دهد و كمك مي كند به كاهش وزن در صورتيكه اضافه وزن داشته باشد . اين به اغلب مردم كمك مي كند تا كلسترول خونشان را همانند فشار خون پايين بیاورند.با کاهش نمك در رژيم غذايي فشار خون پايين مي آيد . سعي كنيد از گياهان ، مزه ها ، آبليمو و سركه بجاي نمك براي طعم اضافي غذا استفاده كنيد . غذاهاي با نمك يا سديم زياد شامل سوپهاي بسته بندي شده و كنسرو شده ، خيلي از انواع پنيرها ، سوسيس ، خيار شور يا ترشي و چيپس و سبزيجات كنسرو شده مي باشند .

2- بدنتان را حركت دهيد .
خيلي خسته ايد ؟ خيلي مشغوليد ؟ خيلي مسن هستيد ؟ ورزش مي تواند انرژي بيشتري براي كار و بازي به شما بدهد . اغلب ورزش مي تواند براي كاهش فشار خون ، از دست دادن وزن ، كاهش LDL و افزايش HDL كمك كند . هم چنين سيگاريهایي كه ورزش مي كنند بيشتر احتمال دارد سيگار را ترك كنند . مردم در همه سنين مي توانند يك برنامه ورزشي را شروع كنند ، اما شما ممكن است بخواهيد اول با پزشكتان مشورت كنيد . نوعي از ورزش را انتخاب كنيد كه ضربان قلب و تعداد تنفس شما را بالا برد و حداقل 30 دقيقه بدون توقف انجام شود . همينطور حداقل 3 بار در هفته تكرار شود . بعضي ورزشهاي مناسب سلامتي قلب شامل قدم زدن ، شناكردن ، اسكيت ، پا زدن دوچرخه ، هند بال ، بالا و پايين پريدن و تفريح بيرون شهري مي باشد

3- آخرين هدف
ترك سيگار آسان نيست اگر شما سيگار مي كشيد ، احتمالاَ قبلاَ سعي كرده ايد كه آن را ترك كنيد . بسياري از سيگاريها از اضافه وزن مي ترسند . بعضي از مردم بعد از ترك سيگار اضافه وزن پيدا مي كنند . اما بعضي ها خير ولي شما مي توانيد با كنترل چيزيكه مي خوريد و يا ورزش اضافه وزنتان را كنترل كنيد . ترك سيگار در هر سني سلامت شما و شانس زندگي شما را طولاني تر مي كند . هرگز براي ترك سيگار دير نيست . وقتيكه شما سيگار را ترك مي كنيد بطور قابل توجهي خطر حمله قلبي و مرگ ناگهاني را كاهش مي دهيد . خطر مرگ از بيماري قلبي ده سال بعد از ترك سيگار به اندازه افرادي است كه هرگز سيگار نكشيده اند .شما مكانيك قلب خودتان هستيد .. حفظ منظم ورزش به موتور شما (قلب شما) براي يك زندگي طولاني كمك مي كند . اين زندگي و سلامت شماست و مي توانيد در مورد آن اقدامي انجام دهيد .تغذیه سالم
--------------------------------------------------------------------------------

افزایش دهنده‌های اشتها
همه افراد به دلایل متعددی ممکن است اشتهای خود را از دست بدهند که این عوامل عبارتند از بیماری، استرس و یا تاثیر داروها.
نکات مهم در انجام فعالیتهای بدنی
--------------------------------------------------------------------------------

تغذیه ورزشکاران
--------------------------------------------------------------------------------

وعده‌های غذایی پیش از ورزش
آنچه که قبل، بعد و هنگام ورزش کردن می‌خورید اهمیت زیادی دارد. اگر مدتی قبل از ورزش کردن چیزی خورده باشید انرژی مورد نیاز ....

ورزش و سلامت - تاثیر ورزش بر ارگانهای بدن
ورزش و سلامت
تاثیر ورزش بر ارگانهای بدن نکات مهم در اتجام فعالیتهای ورزشی ورزش در افراد سالم ورزش و توانبخشی ورزش و بیماریها آموزش حرکات یوگا یوگا و سلامت

اثرات ورزش بر قلب و جریان خون

قلب ، مانند تمام ماهیچه ها ، در نتیجه انجام ورزش قوی تر و بزرگتر می شود در نتیجه با هر ضربه خون بیشتری را می تواند به بدن پمپ کند و سطح حداکثر خود را با فشار کمتری حفظ کند. همچنین سرعت ضربان قلب در حال استراحت افرادی که ورزش می کنند آهسته است چون تلاش کمتری برای پمپ کردن خون لازم است.عدم تحرک یکی از چهار عامل خطر عمده برای ابتلا به بیماری عروق کرونری در کنار سیگار کشیدن ، کلسترول نامناسب و فشار خون بالا قرار دارد.در هر صورت ، ورزش به بهبود سلامت قلب در افراد مبتلا به انواع مختلفی از بیماری قلبی کمک می کند و حتی می تواند برخی عوامل خطر ساز نظیر برخی اثرات سیگار کشیدن را معکوس سازد.افرادی که اغلب اوقات و با شدت ورزش می کنند ، کمترین احتمال خطر بیماری قلبی را دارند ، اما هر نوع ورزشی مفید است. مطالعات همواره دریافته اند که ورزش سبک تا معتدل حتی در افراد مبتلا به بیماری قلبی مفید هم هست . اما ، اشخاص مبتلا به بیماری عروق کرونری قبل از آغاز برنامه تمرینی باید نظر پزشک را جویا شوند.

رهنمود های کلی برای افراد در خطر بیماری قلبی
در یک مطالعه بر روی افراد پیر مبتلا به بیماری قلبی ، حتی چهار ساعت فعالیت تفریحی در آخر هفته ( برای مثال گلف ، باغبانی سبک ، و پیاده روی ) میزان مرگ و میر را در مقایسه با مردان بدون فعالیت کاهش داد. به هر حال ، شخص مبتلا به بیماری قلبی یا دارای عوامل خطر ایجاد آن باید قبل از شروع برنامه تمرینی باید از نظر پزشک آگاه شود. بیماران مبتلا به بیماری قلبی می توانند تقریبا همیشه تا زمانی که تحت نظر پزشک هستند به طور ایمن ورزش کنند.با این حال ، اغلب برای پزشک دشوار است که مشکلات سلامتی را که ممکن است در نتیجه یک برنامه ورزشی ایجاد شود ، پیش بینی نماید.افراد در معرض خطر از هر نوع علامت هشدار دهنده مشکلات خطرناک در حین ورزش باید به خوبی آگاه باشند.

برخی کارشناسان معتقدند که هر فرد بالای 40 سال ، چه در معرض خطر بیماری قلبی باشند یا خیر ، قبل از شروع یا تشدید برنامه ورزشی باید آزمایش جسمانی کاملی را انجام دهند. برخی پزشکان برای کمک به تشخیص نیاز به چنین آزمایشی از پرسشنامه ای برای افراد بالای 40 سال استفاده می کنند:

ý آیا قبلا به علت وضعیت قلبی ، دکتر توصیه کرده است که فعالیت زیر نظر پزشک انجام شود؟
ý آیا درد قفسه سینه به علت فعالیت بدنی بوده است؟
ý آیا درد قفسه سینه در طی ماه گشته روی داده است؟
ý آیا فرد به واسطه گیجی بیهوش می شود یا می افتد؟
ý آیا درد استخوان یا مفصل به وسیله ورزش تشدید می شود؟
ý آیا دارو برای فشار خون یا مشکلات قلبی تجویز شده است ؟
ý آیا شخص از این موضوع آگاه است یا دکتر هیچ دلیل جسمانی برای عدم انجام ورزش بدون نظارت پزشکی را پیشنهاد کرده است؟
آنهایی که به هر یک از سئوال های فوق پاسخ " آری " می دهند ، باید آزمایش پزشکی کاملی را قبل از ایجاد یک برنامه ورزشی انجام دهند.تست استرس . این تست به تشخیص خطر رویدادی قلبی ناشی از ورزش کمک می کند. هر فرد دارای مشکل قلبی یا سابقه بیماری قلبی باید قبل از آغاز برنامه ای ورزشی ، تست استرس انجام دهد. اخیرا کارشناسان این تست را قبل از برنامه ورزشی شدید برای افراد بزرگسال غیرفعال ، حتی در غیاب بیماری قلبی شناخته شده یا مشکوک ، توصیه کرده اند. به هر حال ، انجام این تست گران است و برخی کارشناسان معتقدند که برای بسیاری از افراد بزرگسال که نشانه ای از مشکلات سلامتی یا عوامل خطرساز را ندارند ، ممکن است ضروری نباشد. آنها به جای آن برنامه ای به دقت کنترل شده را پیشنهاد می کنند که با تمرینات با شدت کم آغاز و کم کم شدت می یابد.


حمله قلبی و مرگ ناگهانی بر اثر ورزش شدید
بنا به برآورد ، سالانه 5/1 میلیون حمله قلبی روی می دهد.از این میزان ، 75000 یا حدود 5% پس از فعالیت سنگین صورت می گیرد و منجر به 25000 مرگ می شود.افراد در معرض خطر بالا. به طور کلی ، افراد زیر باید از ورزش شدید اجتناب کنند یا آن را تنها با نظارت دقیق آغاز کنند :ý فعالیت جسمانی شدید هرگز به افرادی که از دیابت کنترل نشده ، سکته قلبی کنترل نشده ، فشار خون بالا کنترل نشده ، حمله قلبی در ظرف شش ماه ، اختلال قلبی ، آنژین بی ثبات ، بیماری دریچه آئورت قابل توجه ، یا آنئوریزم آئورتی رنج می برند ، توصیه نمی شود.ý افراد بزرگسال باید محتاط باشند .مطالعات گزارش می کنند که افراد بزرگسالی که با فعالیت شدید آغاز می کنند ، در طی سال اول اندکی بالاتر از خطر متوسط برای حمله ای قلبی هستند ، اما در طول زمان ، ورزش منظم این خطر را کاهش می دهد.ý افراد کم تحرک باید محتاط باشند. یک مطالعه مهم دریافت که افراد غیرفعال که خود را درگیر فعالیتی خسته کننده می کنند ، خطر حمله قلبی را 107 بار بیش از آن میزانی می سازند که در مورد فعالیت کم یا بدون هیچ فعالیتی روی می دهد.ý افراد جوان دارای اختلالات قلبی ژنتیکی یا مادر زادی باید از ورزش های رقابتی شدید اجتناب کنند.ý افرادی که برای تحریک تولید بافت عضله ، استروئیدهای آنابولیک مصرف می کنند ، در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی و حمله قلبی هستند.به هر حال ، خطر حمله قلبی از ناحیه ورزش باید در داخل چارچوبی قرار گیرد. برخی اشکال ورزش که به دقت برای شرایط خاص آنها منطبق شده است ، برای اکثر این افراد منافعی دارد. در بسیاری از موارد ، به ویژه تنها عوامل خطر ساز غیر فعال و بزرگسال بودن است ، شدت ورزش را اغلب می توان در طول زمان تا رسیدن به حالت شدید افزایش داد. فعالیت های مخاطره آمیز برای افراد با خطر بالا. فعالیت های زیر ممکن است خطرات ویژه ای را برای افراد با خطر بالا به وجود آورد:فعالیت های شدید ( پارو زدن برف ، دو آرام ، پیاده روی سرعتی ، تنیس ، بلند کردن وسایل سنگین ) ممکن است به ویژه برای افراد با عوامل خطر بیماری قلبی به خصوص افراد بزرگسال پر خطر باشد. آنها بر قلب فشار می آورند ، برای دوره ای کوتاه فشار خون را بالا می برند و ممکن است اسپاسم هایی در شریان ها ایجاد کنند که به طرف قلب می رود.
برخی مطالعات می گویند که ورزش های رقابتی ، که فعالیت شدید را با احساسات تهاجمی همراه می کنند ، به احتمال بیشتری نسبت به دیگر شکل های ورزش سبب آغاز حمله ای قلبی می شوند. گوش کردن به علایم هشدار دهنده.باید متذکر شد که طبق یک مطالعه ، حداقل 40 درصد مردان جوان که به ناگهان در طی یک فعالیت می میرند ، قبلا علایم هشدار دهنده بیماری را تجربه کرده و نادیده گرفته اند. علاوه بر اجتناب از فعالیت های مخاطره آمیز ، بهترین تاکتیک پیشگیرانه به طور ساده گوش کردن به بدن و درخواست کمک پزشکی با بروز اولین نشانه علائم در طی ورزش یا پس از آن است. این نشانه ها به این قرارند:
ضربان قلب نامنظم.
تنگی نفس بی دلیل.
درد قفسه سینه.
ضعف.

فواید ورزش در زمینه حفاظت از قلب
مطالعات پیوسته نشان می دهند که فعالیت جسمانی و اجتناب از غذاهای پر چرب ، دو روش موفقیت آمیز رسیدن و حفظ سطوح تناسب اندام و وزن با قلبی سالم است.اثر ورزش بر بیماری شریان کرونری و سطوح کلسترول.موارد زیر برخی مشاهدات در مورد اثرات ورزش بر روی بیماری شریان کرونری و کلسترول می باشد:v افرادی که روش زندگی فعالی را دنبال می کنند ، 45% خطر توسعه بیماری قلبی کمتری نسبت به افراد با روش زندگی غیر فعال دارند. یک مطالعه در سال 2001 بر روی زنان دریافت که تنها یک ساعت پیاده روی در هفته با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط بود. این اثرات حتی در زنان در معرض خطر بالای توسعه بیماری قلبی مشابه بود.v افرادی که رژیم غذایی کم کننده کلسترول دارند تنها زمانی عملا در پایین آوردن خطر بیماری قلبی شان موفق هستند که آنها هم برنامه ورزشی منظم آئروبیک را دنبال کنند.

v برخی مطالعات می گویند که برای بیشترین محافظت از قلب ، آن چه مهم است طول زمانی هر جلسه ورزشی نیست بلکه کل میزان انرژی مصرفی روزانه می باشد. در نتیجه ، بهترین روش انجام ورزش ممکن است چندین مرحله کوتاه ورزش شدید باشد.v به نظر می رسد سوزاندن حداقل 250 کالری در روز ( معادل حدود 45 دقیقه پیاده روی سریع یا 25 دقیقه دو آرام ) بیشترین محافظت را در برابر بیماری شریان کرونری اعطا می کند، علت آن به احتمال زیاد این است که سطوح HDL را – به اصطلاح کلسترول خوب – بالا می برد. ( توجه داشته باشید ، ممکن است یک سال ورزش منظم طول بکشد تا هر نوع تغییر عمده در سطوح HDL صورت پذیرد.)
v به نظر می رسد ورزش آئروبیک رگ های خونی را باز می کند و در ترکیب با رژیم غذایی سالم عوامل لخته کننده خون را بهبود بخشد.
v تمرین مقاومتی ( با وزنه ) ، با کاهش سطوح LDL ( به اصطلاح کلسترول بد ) فایده تکمیلی را برای ورزش آئروبیک به همراه دارد.
v تمرین هایی که ماهیچه های قفسه سینه را تربیت و تقویت می کنند ، برای افراد مبتلا به آنژین بسیار مهم هستند.
اثرات ورزش بر فشار خون .ورزش منظم به حفظ انعطاف پذیری شریان ها حتی در افراد بزرگسال کمک می کنند که به نوبه خود جریان خون و فشار خون عادی را تضمین می کند. افراد غیر فعال ، 35 % بیشتر از ورزشکاران خطر توسعه فشار خون را دارند.ورزش با شدت بالا ممکن است به همان اندازه ورزش با شدت معتدل ، فشار خون را پایین نیاورد. موارد زیر برخی مشاهداتی است که از این رویکرد حمایت می کنند:
در یک مطالعه ، ورزش معتدل ( روزانه دو مایل دو آرام ) چنان خوب فشار خون را کنترل کرد که بیش از نیمی از بیمارانی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می کردند توانستند مصرف دارو را قطع کنند. مطالعات نشان داده اند که یوگا و تای چی ، ورزش چینی باستانی شامل حرکات آرام و آرام بخش ، ممکن است فشار خون را تقریبا به همان خوبی ورزش های آئروبیک با شدت معتدل پایین بیاورند.
قبل از ورزش ، افراد مبتلا به فشار خون باید از نوشابه های کافئین دار که سرعت ضربان قلب ، بار کاری قلب و فشار خون را در طی فعالیت جسمانی افزایش می دهند ، اجتناب کرد.اثرات ورزش بر سکته مغزی . فواید ورزش بر روی سکته مغزی در مقایسه با بیماری قلبی کمتر تثبیت شده است اما مطالعات اخیر ارتباط مثبتی را پیشنهاد می کنند:طبق یک تحلیل بر روی گروهی متشکل از 11000 مرد ، آنهایی که هر هفته بین 2000 و 3000 کالری مصرف کردند ( حدود روزانه یک ساعت پیاده روی آرام پنج بار در هفته ) خطر سکته مغزی شان به نصف کاهش یافت. گروه هایی که بین 1000 و 2000 کالری یا بیش از 3000 کالری در هفته سوزاندند هم مقداری محافظت بر علیه سکته مغزی ، اما تا درجاتی کمتر، کسب کردند. در همین مطالعه ، ورزشی که در بر دارنده تفریح بود ، نسبت به روش های معمولی ورزش شامل صرفا پیاده روی یا کوه نوردی ، اثر حفاظتی بیشتری داشت. مطالعه ای بر روی 2000 زن هم ، حفاظت قابل توجهی را از ناحیه پیاده روی سریع یا پیاده روی با گام های بلند ( به جای پیاده روی اتفاقی ) نشان داد.اثرات ورزش بر از کار افتادگی قلب . به طور سنتی ، بیماران با قلب از کار افتاده را از انجام ورزش دلسرد می کردند. نشان می دهند که ورزش انجام شده تحت نظارت پزشکی برای بیماران انتخاب شده با قلب از کار افتاده با ثبات ، مفید می باشد.مطالعات پیوسته فواید حاصل از تمرین ورزشی را گزارش می کنند. در یک مطالعه ، بیماران مبتلا به از کار افتادگی قلب حتی 91 ساله ، مصرف اکسیژن شان را به طور قابل توجهی پس از شش ماه ورزش با ترد میل( treadmill) و دوچرخه ثابت نظارت شده افزایش داده اند.
تمرین مقاومتی تدریجی ممکن است به طور ویژه برای بیماران مبتلا به از کار افتادگی قلب مفید باشد چون عضلات را که معمولا در این اختلال دچار تحلیل می شود ، تقویت می کند. حتی تنها انجام روزانه ورزش های فشار با دست می تواند جریان خون را در درون شریان ها بهبود بخشد.به هر حال ، کارشناسان هشدار می دهند که ورزش برای تمام بیماران مبتلا به از کار افتادگی قلب مناسب نمی باشد.


بيمه قلب با ورزش

قلب يکي از قوي ترين عضلا ت بدن است و مثل بقيه عضلا ت تمرين و ورزش، قدرت سلا متي و عملکرد اجرايي آن را بهتر مي کند.هرچه عضله کمتر مورد استفاده قرار گيرد روز به روز از قدرت آن کاسته مي شود، ضعيف تر مي شود تا جايي که به طور کامل از کار مي افتد. تمامي فرم هاي تمريني مثل تمرينات ايزومتريک هوازي قدرتي و انعطافي ممکن است اثر آنچنان مثبتي روي قلب نداشته باشد ولي قطعا روي ساير اعضاي بدن اثر بارزي دارد و همين باعث مي شود تمامي بخش هاي بدن در شرايط خوبي به سر برند و آن به اين معني است که قلب ديگر نياز به انجام کار سخت و پرحجم جهت پمپ کردن خون و مواد مغذي ندارد و بسيار به راحتي و سهولت و بدون هيچگونه فشاري اعمالش را انجام مي دهد. در نتيجه قلب دچار آسيب و فرسودگي کمتري مي شود. افزايش بيش از حد وزن سبب انجام فشار و قدرت غيرضروري بر روي قلب مي شود که نتيجه آن کاهش عملکرد قلب به مرور زمان است. به همين دليل چاقي يکي از اولين فاکتورهاي توسعه بيماري هاي قلبي است.
تصحيح شيوه زندگي
با تمرينات منظم
اکثر محققان توصيه مي کنند که مردم بدون در نظر گرفتن سن و وضعيت جسماني بايد دائما در حال فعاليت فيزيکي باشند و روزانه به طور کاملا منظم به فعاليت ورزشي بپردازند و به طور کاملا جدي از کم تحرکي بپرهيزند. تاثيرات درازمدت انجام فعاليت بدني شامل: افزايش کلسترول خوب، کاهش کلسترول بد، افزايش قدرت متابوليسم، کنترل وزن، کاهش اضطراب و افسردگي، افزايش طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي است. تمامي جراحان قلب بزرگ دنيا انجام فعاليت بدني روزانه به ميزان 30 دقيقه را توصيه مي کنند. اين تمرينات مي تواند چندين بار در طول روز به صورت کوتاه مدت انجام شود يعني به صورت 3 زمان 10 دقيقه اي يا 2 زمان 15 دقيقه اي.


فعاليت هوازي
اصطلا ح هوازي هم معني با اکسيژن است و شامل انجام فعاليت هايي است که نياز به اکسيژن دارد تا انرژي لا زم جهت انجام فعاليت ها فراهم شود. اين تمرينات شامل انجام حرکات ريتميک منظم مي باشد و به وسيله تمامي عضلا ت انجام مي شود.
اين حرکات سبب افزايش سرعت ضربان قلب و تنفس و سبب ورزيدگي قلب مي شود. فعاليت هاي هوازي مهم ترين عامل در بهبود عملکرد و ظرفيت کار قلب در بيماراني است که دچار حمله قلبي شده اند يا اينکه عمل جراحي قلب انجام داده اند. انجام تمرينات هوازي نياز به شرايط ذيل دارد:
1- اين تمرينات بين 60-30 دقيقه انجام شود.
2- اين تمرينات 3 الي 5 بار در هفته انجام شود.
3- با يک نرمش ساده شروع و به تدريج پيشرفت کند.
4- اين تمرينات شامل راه رفتن آهسته، راه رفتن تند، دوچرخه سواري و بالا رفتن از پله است.
تمرينات قدرتي و استقامتي
انجام ملا يم تمرينات قدرتي و استقامتي به عنوان يک برنامه آمادگي کلي براي کليه افراد جامعه مفيد و سودمند است. انجام اين تمرينات به وسيله افراد مسن و افرادي که دچار حمله قلبي يا تحت عمل جراحي قرار گرفته اند داراي اثرات سودمندي است و اين افراد خيلي بيشتر از ساير افراد جامعه از انجام آن لذت مي برند. فوائد اين تمرينات شامل: افزايش قدرت انقباض عضلا ت، افزايش حجم عضلا ت، افزايش حساسيت به انسولين، کاهش چربي بدن و حفظ قدرت استخوان ها است که در نهايت سبب ايجاد تعادل بين عملکرد اعضاي بدن و کاهش خطر ابتلا به بيماري ها مي شود. تمرينات قدرتي به مقدار 2 تا 3 روز در هفته به صورت يک روز در ميان در هفته به مدت 10-8 دقيقه و تکرار 15-10 بار براي داشتن نتيجه مطلوب بايد انجام شوند. در حين انجام کليه تمرينات ورزشي ذکر 2 نکته بسيار ضروري است:
1-در طي تمرينات قدرتي، سرعتي، استقامتي، هوازي و کشش سعي کنيد حرکات به صورت آهسته و کنترل شده باشد تا سبب آمادگي کامل بدني شود.
2- در حين انجام تمرينات حتما تنفس خود را کنترل کنيد يعني هنگامي که در حال انجام يک حرکت هستيد در هنگام بيشترين فشار، عمل دم را انجام دهيد سپس مقداري نفس حبس شود و در هنگام کاهش فشار عمل بازدم انجام شود.کنترل تنفس يعني انجام تنفس درست دم و بازدم در جاي خود و رعايت کامل زمان دم و بازدم يعني هرچه مقدار عمل دم باشد بايد مقدار حبس 3 برابر آن و عمل بازدم 2 برابر آن باشد. متاسفانه تنفس صحيح حتي در بين ورزشکاران حرفه اي دنيا هم ناديده گرفته شده و به صورت مساله اي کم ارزش بدان توجه مي شود ولي برخلا ف تصور همگان انجام صحيح تنفس در بهبود عملکرد ورزشي و جلوگيري از آسيب هاي وارده بسيار موثر است. شيوه نفس کشيدن درست از زمان هاي قديم در چين به صورت علمي ارزشمند مورد توجه قرار گرفته است و حتي بيشتر از خود ورزش به آن توجه مي شود چون باعث ايجاد تعادل بين دستگاه هاي مختلف بدن مي شود و در ارتباط با افزايش قدرت، تاثيرات چشمگيري دارد به طوري که ورزش هاي رزمي مثل ايکي دوکونگ فو و ووشو مورد استفاده قرار مي گيرد. مهم ترين اثري که شيوه صحيح تنفس دارد افزايش طول عمر است به طوري که محققان پس از تحقيقات بسيار دريافته اند شيوه صحيح تنفس باعث افزايش طول عمر حتي تا 10 سال مي گردد.

تمرينات کششي
همه ما به نوعي تمرينات کششي را بدون آنکه خود مطلع باشيم به صورت ناخودآگاه در ساعاتي از شبانه روز مثلا هنگام بيداري از خواب و بعد از بلند شدن از پشت ميز کار يا بعد از انجام يک کار خسته کننده انجام مي دهيم و جالب آنکه در هنگام اجراي اين عمل لذت فوق العاده اي مي بريم، انجام تمرينات کششي البته به صورت صحيح مهم ترين عامل در جهت آمادگي سيستم قلبي عروقي و آمادگي کامل بدن در اجراي فعاليت هاي شخصي و ورزشي مي باشد. تمرينات کششي سبب کاهش خستگي، کاهش درد عضله، برقراري منظم جريان خون در بدن و در نتيجه اجراي بهتر عملکرد دستگاه هاي بدن مي شود در نهايت اين تمرينات سبب جلوگيري از آسيب به عضله مي شوند. تمرينات کششي بايد علا وه بر آنکه هر روز به صورت چند تمرين کشش ساده انجام شود به خصوص بعد از بيداري از خواب و بعد از انجام کارهايي که مدت ها در يک جايي بي تحرک بوده ايد بايد به صورت 2 زمان 45 دقيقه اي در هفته که به کشش کليه اندام ها به خصوص پاها (جهت خم شدن راحت و گردش کامل کمر) انجام شود البته فراموش نشود با اينکه خود تمرينات کششي يا به اصطلا ح انعطافي يک نوع ورزش مي باشد ولي بايد حتما در زماني که قصد انجام فعاليت هاي کششي به مدت طولا ني داريد فرآيند گرم کردن اندام ها و عضلا ت قبل از انجام فعاليت کششي انجام شود. در ضمن يکي از روش هاي گرم کردن که بسيار ضروري است مرحله راه رفتن در جا، قدم زدن آهسته و دويدن مي باشد البته به جاي دويدن از طناب زدن نيز مي شود استفاده کرد که آثار فوق العاده اي روي بدن شما دارد.

تغييرات قلبي تنفسي ايجاد شده به وسيله تمرينات ورزشي
تغييرات قلبي تنفسي که توسط تمرين حاصل مي شود شامل آنهايي هستند که به روي دستگاه هاي اکسيژن رساني اثر مي گذارند و هدف خاص آن تحويل اکسيژن به عضلا ت فعالي است که با هم همکاري مي کنند. اين پنج تغيير عمده حاصل از تمرين بدني که موقع استراحت بارز است شامل: تغيير اندازه قلب، کاهش ضربان قلب، افزايش حجم ضربه اي، افزايش حجم خون و هموگلوبين، تغييرات در عضلا ت مخطط است.

تغييرات اندازه قلب
نخستين تغيير عمده که جهت هماهنگي با فعاليت ورزشي ايجاد مي شود افزايش اندازه قلب است که به دو نوع زير تقسيم مي شود:
الف) در ورزش هاي ايزوتونيک و در ورزشکاران استقامتي مانند دوندگان و شناگران استقامت ورزش اثري مشابه افزايش حجم خون داشته، باعث افزايش حجم دياستوليک بطن چپ مي گردد که اين اثر سبب افزايش قابليت حجم ضربه اي مي شود و شبيه اين حالت در بطن راست هم رخ مي دهد.
در ورزش هاي ايزوتونيک مانند کار با وزنه و در ورزشکاران غيراستقامتي يعني آنهايي که درگير فعاليت هاي پرمقاومت يا هم طول مثل کشتي و پرتاب وزنه ورزش سبب افزايش ضخامت ديواره حفره بطن مي شود. حجم قلب افراد غيرورزشکار پس از چند ماه تمرين بدني به مقدار قابل ملا حظه اي افزايش مي يابد البته گاهي براي ايجاد چنين تغييري بايد يک برنامه تمريني منظم و شديدي براي مدت طولا ني (چند سال) داشت که دليل اين تفاوت ويژگي هاي فردي افراد مي باشد.
ب) کاهش ضربان قلب (بين 60-40 عدد در دقيقه): علت ايجاد آن مي تواند:
1- کاهش فعاليت پايه اي قسمت دهليزي است که ناشي از افزايش استيل کولين يا کاهش حساسيت بافت قلبي نسبت به کاتکول آمين هاست که در بافت دهليزي مشهود مي شود.
2- افزايش فعاليت پاراسمپاتيک و کاهش اثر سمپاتيک که اين دو نيز در نتيجه تمرينات ورزشي مداوم حاصل مي شوند.

افزايش حجم
ضربه اي
نياز به برنامه تمريني شديد و بلندمدت دارد و بيشتر در قهرمانان استقامتي مشاهده مي شود، اين قهرمانان داراي حفره بطني بزرگي هستند که اين امکان را مي دهد بطن ها در هنگام دياستول قلبي از خون بيشتري پر شده در نتيجه منجر به حجم ضربه اي بيشتري مي شود. عامل مهم ديگر ازدياد انقباض پذيري عضله قلب است، به دلا يل افزايش ATPase و کلسيم است.
تغيير در حجم خون
و مقدار هموگلوبين
تمرين ورزش سبب افزايش حجم خون و کل هموگلوبين مي شود اما رقت گلبول هاي قرمز و تراکم هموگلوبين تغيير نمي کند يا اندکي کاهش مي يابد.
تغييرات در دانسيته
مويرگي و حجيم شدن عضله
هر تار عضله در قهرمانان توسط 6 مويرگ و در افراد عادي توسط 5 مويرگ احاطه شده است. متعاقب تمرينات بدني تغييرات مهمي در دستگاه انتقال اکسيژن و ساير دستگاه هاي مربوط حاصل مي شود اين تغييرات شامل:
1- کاهش اندک در اکسيژن مصرفي يا عدم تغيير آن
2- اکسيژن مصرفي در هنگام فعاليت ورزشي با مقدار آن قبل از تمرين و بعد از تمرين هيچ تفاوتي ندارد و اين يکي از آثار فعاليت بدني است در حالي که مقدار همين اکسيژن در افراد مبتدي و غيرورزشکار قبل، بعد و هنگام تمرين دچار شگرفي مي شود.
3- بر اثر تمرينات منظم و متوالي استفاده از گليکوژن عضلا ني کم مي شود و اين منبع مهم انرژي در بدن (عضلا ت و کبد) ذخيره مي شود و بيشتر از انرژي حاصل از سوخت چربي ها استفاده مي شود. هرچه استفاده از کربوهيدرات ها مثل گليکوژن کمتر شود خستگي کمتر مشاهده مي شود و زمان خستگي به تعويق مي افتد.
4- تمرينات آمادگي سبب کاهش تجمع اسيد لاکتيک مي شود که اين عامل به خصوص در تمرينات و مسابقات طولا ني مثل دوميداني بسيار مهم است. کاهش اسيد لاکتيک مساوي با کاهش خستگي مي باشد.
اين کاهش سبب آستانه بي هوازي مي شود (شدت کاري که در آن اسيد لاکتيک شروع به تجمع مي کند) در افراد بدون تمرين در حدود 60 درصد ولي در افراد تمرين کرده حرفه اي حدود 80 درصد است.
5- افزايش حجم ضربه اي
6- کاهش اندک برون ده قلبي. که اين کاهش در افراد مختلف با توجه به نوع تمرين و شدت آن متفاوت است.
7- کاهش ضربان قلب
مهمترين تغيير پايدار و مشهود همراه با تمرين، کاهش ضربان قلب هنگام فعاليت زير حداکثر است اين کاهش بيشتر در قهرمانان ورزشي مشاهده مي شود.
ضربان قلب آهسته تر، دليل کارايي بيشتر بوده و نسبت به يک ضربان قلب سريع در سطح برون ده قلبي برابر به اکسيژن کمتري نياز دارد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۱-۱۰-۱۳۹۰ ۰۲:۱۵ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط هادی ، نیاز ، ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  7 دقیقه ورزش مفید با این روش ta.soltani 0 136 ۳۱-۴-۱۳۹۴ ۰۷:۵۱ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  چقدر ورزش کنیم تا متناسب بمانیم؟ soghooot 0 158 ۱۸-۴-۱۳۹۴ ۰۴:۱۶ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  آموزش ورزش صبحگاهی در منزل + تصاویر ta.soltani 0 175 ۱۲-۴-۱۳۹۴ ۰۹:۳۵ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  روش از بین بردن غبغب با ورزش sea girl 0 178 ۸-۳-۱۳۹۴ ۰۵:۲۲ عصر
آخرین ارسال: sea girl
  ورزش های برتر برای کاهش وزن ta.soltani 0 166 ۲۰-۱-۱۳۹۴ ۰۲:۴۱ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  حرکات مناسب برای ورزش در منزل ta.soltani 0 202 ۲۰-۱-۱۳۹۴ ۰۲:۳۳ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  درمان درد مچ دست و گزگز انگشتان با ورزش ta.soltani 0 163 ۱۸-۱-۱۳۹۴ ۰۵:۴۴ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  ورزش های مفید برای پیشگیری و درمان درد مچ دست ta.soltani 0 190 ۱۸-۱-۱۳۹۴ ۰۵:۳۸ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  بعد از ورزش چی بخوریم ؟ ta.soltani 0 197 ۲۸-۱۲-۱۳۹۳ ۰۷:۱۹ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  دانستنی های کامل درباره ورزش مفرح شنا ღمژگانღ 0 186 ۱۷-۱۲-۱۳۹۳ ۰۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: ღمژگانღ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان