تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

واژه نامه سیاسی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
واژه نامه سیاسی
آبجکتیویسم(Objectivisme)

آبجکتیویسم یا عینی گرایی، نگرشی است یک جانبه و مطلق گرایانه و بنا بر این،محدود و مخدوش به روند شناخت انسان و محصول آن.این طرز فکر معتقد است که شناخت علمی باید در حد خود فاکت ها و اشیاء(اُبژه) و آنچه عینتیت دارد متوقف گردد و نمی توان و نباید به ارزیابی انتقادی و به استنتاج جانبدارانه،حزبی و ایدئولوژیک منجر شود.

آبجکتویسم مدافع یک نوع ((بی طرفی)) در علم است که گویا بالاتر از طبقات و منافع طبقاتی قرار دارد؛ چیزی در واقع غیر ممکن است.آبجکتویسم مرزهای خورد انسانی را محدود می کندوطرح مسائل اجتماعی و نتیجه گریهای را که ازجهان بینی ناشی شود، غیر علیم و غیر منطقی می داندو آن را (سوبجکتیو) می نامد.در واقع آبجکتیویسم و سوبجکتیویسم دو روی یکه اند و علی رغم تفاوت ظاهری،پیوند نزدیک دارند_ عینی گرایی_ زیرا هردو مطلق گرایانه با روند شناخت برخورد می کنن. آبجکتویسم_عینی گرای _ را نیاید با قضاوت عینی اشتباه کرد. قضاوت عینی به معنای آن است که پیشداوری ها و تمایلات و آرزوهای خود را هنگام بررسی و نتیجه گیری و قضاوت وارد حساب نکنیم و فقط واقعیت موجود و به فاکت های عینی به طور همه جانبه و در تمامیت آن توجه داشته باشیم.

چنین روشی درست استو محصول شناخت ما با واقع است. .لی آبجکتیویسم(عینی گرایی) به گونه نتیجه گیری ایدئو لوژیک از بررسی ها را منکر می شود. آبجکتیویسم عملا روند تکامل تاریخ را که ثمرهء فعالیتانسانها و گروه های اجتماعی و طبقات و قانون مندی های مربوطه به آن است نفی می کند. مارکسیسم معتقد است که جانبداری مغایر با علمیت و عینیت نیست، بلکه بر عکس ، هر یک دیگری را ایجاب می کند.

اهمیت این مسئله در علوم اجتماعی و در مبارزهء اجتماعی فراوان است

آپارتاید

آپارتاید(Apartheide)

این واژه انگلیسی یکی از اشکال وحشیانه تبعیض نژادی را بیان می کندو در اصل عبارت است از:سیاست تبعیضی که نژاد پرستان کشور جمهوری آفریقای جنوبی علیه اکثریت سیاه پوست بومی وهندیان آن کشور اعمال می کنند.

از نظر لغوی به معنای((مجزاو جدا نگه داشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژاد های غیر سفید، مجبور کردن آنها به اقامت در محلات و استانهای خاص، محروم کردن آنها از کلیه حقوق سیاسی و امکان تحصیل و پیشرفت. در مناطقی که سیاه پوستان مجبور به اقامت در آن در آن می شوندوحق خروج از آن را ندارند،حد اقل امکانات زندگی نیز موجود نیست.بر اثر مبارزه مردم و همچنین اقدام دول سوسیالیستی و دول کشورهای آسیای و آفریقایی، رسما آپارتاید غیر قانونی شناخته شدو سازمان ملل قطعنامه های چندی بر علیه آن تصویب کرد،آپارتاید را نقض صریح وخشن حقوق بشر دانست. ولی بر اثر سیاست دول امپریالیستی که خود سر چشمه نژاد پرستی . استثمار و نو استعمار هستند، همچنان این شیوه ضد انسانی و خشن تبعیض و نژاد حکم فرما است.

آپولیتیسم(Apolitisme)

یعنی روش لا قیدانه نسبت سیاست و خود داری از شرکت در جریان سیاسی،از داشتن مشی صریح سیاسی. این واؤه از ریشه پولیتیک به معنای سیاست و پیشوند <<آ>> با مفهوم نفی ترکیب شده است. لا قیدی و بی اعتنایی نسبت به حیات سیاسی و احتراز از آن عمداً در رژیم های سرمایه داری بین توده های مردم رواج داده می شود.عدم شرکت در امور سیاسی و عدم توجه به حیات اجتماعی و سیاسی ناشی از آنست که زمامداران کشورهای سرمایه داری سعی می کنند با همه وسائیل توده ها را از عقب ماندگی ایدئولوژیک نگاهدارند و توجه آنها را از مسائل میهن و اجتماع خود به مطالب به کلی فرعی و زندگی روز مره و مسایل شخصی منحرف سازند.

یک علت دیگر آپولیتیسم یعنی روش لا قیدانه نسبت به سیاست همچنین سرخوردگی برخی اقشار از سیاست دول و احزاب ووعده های تو خالی آن ها و سپس عمل نکردن آن هاست.این روش همچنین از طریق اعمال فشار به شکل ممنوع کردن شرکت در سیاست برای اقشار خاص اجتماعی به زور اجرا می شود.لا قیدی نسبت به سیاست و مسائل میهنی و طباقتی و اجتماعی کاملا به سود محافل زمامدار مرتجع ضد خلقی است. زیرا زحمت کشان را از نبرد به خاطر خواست های خود، از مبارزه طبقاتی از شرکت در تعیین سرنوشت خود دور می کند. در حقیقت نمی توان در جامعه زندگی کرد و در سیاست مداخله نداشت. عدم توجه به امور سیاسی خود کمک به سیاست محافل حاکمه ضد خلقی است و عملاً و به یک سیاست مضر، به یک سیاست بد، به یک سیاست ارتجاعی مبدل می شود.

مطالب مشابه ...۲۹-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۱۹ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ندای بهار

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  واژه و معني اسطوره ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 4,494 ۲۵-۱-۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  موانع مشاركت زنان در فعالیت‏های سیاسی ـ اقتصادی ایران پس از انقلاب ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 156 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۲۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] دستورالعمل و‌ آيين نامه آزبست ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 148 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۴۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  نقش دانشجویان در تحولات سیاسی اجتماعی از دیدگاه امام خمینی (ره) senior engineer 0 75 ۶-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۵۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  وصیت نامه داریوش کبیر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 114 ۵-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۵۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  وصیت نامه شهید همت senior engineer 0 124 ۴-۷-۱۳۹۱ ۰۵:۴۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  زندگی نامه آیت الله طباطبایی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 253 ۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۰:۵۸ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زندگی نامه فیثاغورث ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 208 ۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۰:۵۷ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  خلاصه اي اززندگي و سفر نامه ناصر خسرو ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 5,635 ۲۳-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۴۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زندگی نامه ی مولانا ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,224 ۲۳-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان