تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش چهارم)

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش چهارم)
-3- لزوم نصب سيستم سرمايش هواي ورودي براي جزيره كيش
موقعيت جغرافياي اين جزيره ، باعث محروم شدن آن از مزاياي شبكه سراسري برق شده است. بدين جهت بايستي در خود جزيزه اقدام به تأمين برق نمود. اختلاف زياد بين مصرف برق در فصول گرم و سرد باعث مي‌شود كه نصب واحدهاي جديد مولد قدرت ، فاقد توجيه اقتصادي باشد. بدين معني كه دستگاه‌هاي جديد حداقل در دو فصل از سال ( پائيز و زمستان ) بدون استفاده مي‌ماند. براي رفع اين مشكل مي‌توان با بازيافت انرژي خروجي توربين گاز به وسيله يك بويلر بازياب ، ضمن تأمين منبع گرمايي چيلر جذبي ، جهت خنك نمودن هواي ورودي به كمپرسور در ماه‌هاي گرم سال و بالطبع بالا بردن قدرت خروجي توربين‌ها ، از مابقي بخار توليدي كه قسمت عمده‌ي بخار آن را تشكيل مي‌دهد براي تأمين آب آشاميدني مورد نياز ساكنان استفاده كرد.
در حال حاضر به‌علت عدم دسترسي ساكنان جزيره به آب آشاميدني از 6 واحد تقطير استفاده مي‌شود. بويلرهاي فايرتيوب، آب دريا را در فشار 10 با تبخير كرده و بخار توليدي به واحد تقطير فرستاده مي‌شود كه در آن روزانه 6000 تن آب آشاميدني تهيه مي‌شود. چون اين مقدار آب جوابگوي مصرف نمي‌باشد از دستگاه‌هاي اسمز معكوس با ظرفيت 3000 تن آب در روز استفاده مي‌شود كه براي تأمين برق اين دستگاه‌ها از يك ديزل ژنراتور MW 3 استفاده مي‌شود. با استفاده از سيستم بازيافت انرژي مسأله كمبود و توليد آب آشاميدني نيز حل خواهد شد.
5-4- روند محاسبه بار سرمايش
براي رساندن شرايط هواي جزيره كيش مطابق شكل (5-3) به c ْ 15 و شرايط اشباع ( رطوبت نسبي 100% ) مي‌بايستي حرارت محسوس و نهان آن رفع گردد.
مطابق شكل (5-3) شدت سرما تابعي از درجه حرارت نيست بلكه بيش‌تر تحت تأثير رطوبت نسبي اوليه هواي محيط قرار دارد.

شكل (5-3) نمودار بار سرمايش بعنوان تابعي از درجه حرارت و رطوبت نسبي
هواي سرد با رطوبت بالا بار سرمايش نسبتاً بزرگي را توليد ميكنند . براي مثال سردكردن هوا cْ 30 و رطوبت نسبي 90% به cْ 15 و شرايط اشباع ، نياز به دو برابر انرژي نسبت به سردكردن هواي cْ 30 با رطوبت نسبي 50% دارد. در اين بخش پس از پرداختن به روش‌هاي محاسبه بار سرمايش ، چگونگي انتخاب بار سرمايش مرجع براي طراحي كل سيستم شرح داده مي‌شود.
5-4-1- روش‌هاي محاسبه بار سرمايش
براي محاسبه‌ي مقدار حرارت دفع شده از هوا تا رسيدن به درجه حرارت و شرايط مطلوب مي‌توان از يكي از دو روش شرح داده شده در اين سنجش استفاده نمود كه به ترتيب دقت در اندازه‌گيري آورده شده است.
5-4-1-1- روش نمودار سايكومتريك
نمودار سايكومتر بر پايه طرح ترسيمي درجه حرارت حباب خشك ( محور عرض‌ها )و نسبت رطوبت (محور طول‌‌ها ) تشكيل شده است شكل (5-5) اگر فشار كلي كه نمودار براي آن ترسيم شده، ثابت بماند (در نمودار داده شده در اين‌جا فشار معادل
bar 1 يا Mpa 1/0 است) خطوط رطوبت نسبي ثابت و درجه حرارت حباب مرطوب را مي‌توان روي نمودار رسم كرد. زيرا براي درجه حرارت حباب خشك ، فشار كل، نسبت رطوبت، مقادير رطوبت نسبي و درجه حرارت حباب مرطوب ، ثابت مي‌باشند. فشار جزئي بخار آب با نسبت رطوبت و فشار كل تثبيت مي‌شود . بنابراين محور طول‌هاي دومي را كه نشان‌دهنده‌ي فشار جزئي بخار آب است را مي‌توان رسم كرد. اغلب نمودارهاي سايكومتريك، انتالپي مخلوط هوا - بخار آب در هر كيلوگرم از هواي خشك را نيز نشان مي‌دهند. در مقادير داده شده فرض بر اين است كه انتالپي هواي خشك در cْ 20- برابر صفر است و انتالپي بخار آب از جداول بخار كسب شده‌اند. (در اين جداول فرض شده است كه انتالپي مايع اشباع در صفر درجه سانتي‌گراد برابر صفر است) اين روش رضايت‌بخش است ، زيرا فقط به اختلاف انتالپي نياز مي‌شود.
5-4-1-2- قانون اول براي مخلوط‌هاي گاز - بخار
در كاربرد قانون اول ترموديناميك براي مخلوط‌هاي گاز - بخار، توجه به اين نكته لازم است كه چون فرض مي‌شود. گازها ايده‌آل هستند اجزاي مختلف را مي‌توان هنگام محاسبه تغييرات انرژي داخلي و انتالپي ، جدا از يك‌ديگر در نظر گرفت.
بنابراين در هنگام بررسي مخلوط‌هاي هوا - بخار آب ، تغييرات انتالپي بخار آب را مي‌توان از جداول بخار پيدا كرده و قانون گاز ايده‌آل را براي هوا به كار برد. معمولاً در تهويه مطبوع با فرض معلوم بودن هواي ورودي و خروجي از سيستم تهويه،‌مقدار انتقال حرارت بايستي محاسبه گردد.
فرضيات اعمال شده بر روند محاسبات آن به صورت زير مي‌باشد:
الف) كل مجرا، شامل كويل‌هاي سرمايش و مسير عبور هوا در دستگاه تهويه به عنوان حجم كنترل در نظر گرفته مي‌شود.
ب) فرايندها به صورت حالت پايدار - جريان پايدار هستند و هيچ‌گونه تغييراتي در انرژي جنبشي و يا پنانسيل صورت نمي‌گيرد.
ج) با فرض هوا به عنوان گاز ايده‌آل و حرارت مخصوص ثابت ( در دماي K 300) و با استفاده از جداول آب و بخار ، انتالپي‌هاي آن‌ها محاسبه مي‌شود.
چون بخار آب در چنين فشارهاي پاييني مانند گاز در نظر گرفته مي‌شود، انتالپي بخار آب فقط تابع درجه حرارت خواهد بود. پس انتالپي بخار آب ، كمي مافوق گرم است (معادل با انتالپي بخار اشباع در همان درجه حرارت مي‌باشد)
معادله پيوستگي براي هوا و آب به‌كار برده مي‌شود:
(1-5)

(2-5)

شكل (5-4) حجم كنترل فرآيند كوئل سرمايش

حال از قانون اول براي حجم كنترل شكل (5-4) استفاده مي‌شود.
(3-5)

(4-5)
اگر معادله (6-4) بر m a تقسيم شود ، با در نظر گرفتن معادله پيوستگي براي آب و با توجه به رابطه‌ي (5-5) مي‌توان قانون اول را به‌صورت معادله (5-6) نوشت:
(5-5)

(6-5)
با حل معادله (5-6) ، مقدار انتقال حرارت مورد نياز سيستم براي رسيدن به شرايط خروجي مطلوب به‌دست مي‌آيد.
5-5- نمايش تحولات سرمايش هوا
جهت به‌دست آوردن مفهوم واضحي از فرايند سرمايش هواي محيط اغلب به نمودار سايكومتريك كه در شكل (5-5) نشان داده شده است مراجعه مي‌شود مسير تغييرات هواي گرفته شده از شرايط محيط به حالت‌هاي مطلوب درخواست شده در آن توضيح داده شده است. با انتقال حرارت مناسب از هوا به آب سرد، درجه حرارت هوا افت كرده در حاليكه رطوبت نسبي آن بالا مي‌رود تا به نقطه شبنم برسد (نقطهb).
شكل (5-5) دياگرام سايكومتريك و نمايش تحولات بر آن

كاهش بيش‌تر درجه حرارت در اين نقطه (b) نيازمند حذف مقدار بزرگي از گرماي ناشي از گرماي نهان بخار هواست كه علاوه بر گرماي محسوس وجود دارد. اين فرايند ادامه پيدا مي‌كند تا به درجه حرارت مطلوب (نقطه C) برسد. فرايند سرمايش هوا در شكل (6-5) با خطوط پررنگ نشان داده شده است ( a – b- c) و گرماي محسوس و نهان به ترتيب با d-c و a- d نشان داده شده‌اند. لازم به ذكر است كه نقطه نهايي فرايند سرمايش داراي رطوبت نسبي 100% مي‌باشد. ( حالت اشباع) ذرات بخار تقطير شده به صورت معلق در هوا مي‌باشند كه مقداري از آن‌ها در مبدل حرارتي جدا شده و مابقي آن‌ها در جداكننده‌اي كه تعبيه شده است از ذرات هوا جدا مي‌گردد.
كل بار سرمايش (Qc) كه هوا را از شرايط موجود به شرايط مطلوب مي‌رساند از دو قسمت حرارت محسوس و حرارت نهان تشكيل شده است.
(7-5)

(8-5)

(9-5)

براي محاسبه بار سرمايش كلي، علاوه بر روش توضيح داده شده در بخش
( 5- 4- 1- 2) مي‌توان از رابطه‌هاي (5- 7 ) و (5 - 8) و (5 - 9) نيز استفاده نمود كه در حالت دوم از دقت كم‌تري برخوردار است.
5- 6 - محاسبه بار سرمايش
مطابق روابط و توضيحات ارائه شده در بخش‌هاي قبلي براساس داده‌هاي آب و هوايي جزيره كيش، مي‌توان بار سرمايش را با استفاده از روابط زير بدست آورد.
نسبت رطوبت در حالت اوليه برابر است با
(10-5)
كه در آن فشار جزئي بخارآب و فشار جزئي هوا مي‌باشد كه به‌ترتيب از روابط و بدست مي‌آيند.

(11-5)

(12-5)
هم‌چنين نسبت رطوبت در حالت نهايي نيز به همين طريق بدست مي‌آيد، با اين تفاوت كه فشار اتمسفر در آن‌جا مقداري كاهش مي‌يابد. (K pa 5)
(13-5)

(14-5)

(15-5)
انتالپي بخار و مايع اشباع نيز از جداول ترموديناميكي بدست مي‌آيند.
اختلاف انتالپي هوا با ثابت فرض‌كردن حرارت مخصوص آن مطابق رابطه
(5- 16) بدست مي‌آيد.

(16-5)
حال محاسبات با سرمايش به‌عنوان نمونه براي ساعت 20 (پيك مصرف برق ) انجام مي‌شود. مبناي محاسبات براساس داده‌هاي زير است.
K p a 3/ 101 = فشار اتمسفر
C ْ 33 = دماي هواي محيط
65 % = رطوبت نسبي اوليه
100% = رطوبت نسبي نهايي
K p a 075/5 = فشار اشباع بخار آب در دماي محيط
K p a 7051/1 = فشار اشباع بخار آب در دماي c ْ 15
K p a 87 / 126 = دبي جرمي هواي ورودي به كمپرسور در دماي محيط
با توجه به روابط (5 – 11) و (5 – 12 ) فشار جزئي بخار آب و فشار جزئي هوا برابر است با :نسبت رطوبت در حالت اوليه مطابق رابطه‌ي ( 5- 10 ) برابر است با :


نسبت رطوبت در حالت نهايي نيز مطابق روابط (5-13) و (5-14) و (5-15) بدست مي آيد.با توجه به دماي اوليه و دماي نهايي مي توان انتالپي بخار اشباع و مايع اشباع را از جداول ترموديناميكي بدست آورد.
اختلاف انتالپي هوا بين دو دماي ذكر شده برابر است با:استفاده از رابطه (5- 6) مي‌توان مقدار با سرمايش را بدست آورد.

بدين ترتيب براي كل ساعات شبانه روز مطابق شكل (5- 1 ) ، بار سرمايش كه از بار محسوس و بار نهان تشكيل شده در شكل (5 –6) نشان داده شده است.

شكل (5-6) نمودار بار سرمايش براي يك روز گرم

5- 7 - انتخاب بار سرمايش مودر نياز براي طراحي سيستم
سيستم سرمايش هواي ورودي براساس مقدار كلي بار سرمايش طراحي خواهد شد. اندازه و ابعاد چيلر و مبدل حرارتي و ساير اجزاء مرتبط با آن از جمله مواردي هستند كه در ارتباط مستقيم با آن قرار دارند. همان‌طور كه توزيع بار سرمايش براساس ساعات شبانه روز در شكل (5- 6) نشان داده شده است، مقدار بار سرمايش در طول روز داراي افت و خيزهاي زيادي است كه رطوبت نسبي نقش زيادي در آن ايفا مي‌كند.
سيستم مي‌تواند براساس بار سرمايش ماكزيمم و يا مي‌نيمم و يا مقاديري ديگر طراحي شود كه خود جاي بحث فراوان دارد و بايستي پارامترهاي ديگري كه به مباحث اقتصادي مربوط مي‌شوند، نيز در نظر گرفته شود. در اين پروژه براي دو حالت ماكزيمم و متوسط، مقدار بار سرمايش محاسبه شده است.
5- 7 – 1- طراحي سيستم با بار سرمايش ماكزيمم
در صورتي كه سيستم براساس مقدار ماكزيمم بار سرمايش كه براي ساعت 2 بامداد مي‌باشد در نظر گرفته شود ( Kw 7153 = Q ) توزيع درجه حرارت خروجي از مبدل حرارتي مطابق شكل (5 – 7) مي‌باشد.
همان‌طور كه از شكل (5- 7) مشاهده مي‌شود. درجه حرارت در بعضي ساعات كم‌تر از C ْ10 مي‌گردد و حتي در ساعت 10 صبح حدود cْ 3 است كه مي‌تواند باعث يخ‌زدگي در پره‌هاي ابتدايي كمپرسور شود. كه اين خود به‌عنوان نكته منفي در عدم انتخاب بار سرمايش ماكزيمم مي‌شود.
5- 7 – 2- طراحي سيستم براساس مقدار متوسط بار سرمايش
بار سرمايش متوسط سيستم براساس شكل (5- 6 ) برابر kw 5/ 5768 خواهد بود. در اين‌‌صورت با انتخاب اين بار به‌عنوان مرجع، توزيع درجه حرارت خروجي از مبدل حرارتي به صورت شكل (5- 7 ) خواهد بود.

شكل (5- 7) : توزيع درجه حرارت خروجي از مبدل حرارتي در ازاي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم

همان‌طور كه مشاهده مي‌شود، توزيع درجه حرارت خروجي از مبدل حرارتي با انتخاب بار متوسط، بالاتر از C ْ10 است كه مشكل يخ‌زدگي در پره‌هاي ابتدايي كمپرسور وجود نخواهد داشت. پس مي‌توان از آن به‌عنوان مبناي محاسبات استفاده كرد.
هم‌چنين در بخش‌هاي بعدي اين فصل، مقدار قدرت اضافي توليد شده در ازاي استفاده از بار ماكزيمم، بار متوسط و دوره‌ي بازگشت سرمايه‌ي ايندو، با يكديگر مقايسه خواهد شد.
5- 8 - قدرت اضافي توليد شده در اثر فرايند سرمايش
در اثر فرآيند سرمايش، هواي ورودي به كمپرسور، قدرت خروجي از توربين افزايش خواهد يافت كه مطابق توضيحات فصل 4 به ازاي كاهش هر يك سانتيگراد درجه حرارت، 68/0 درصد به قدرت خروجي افزوده مي‌شود.
از آن‌جايي كه هم اكنون توربين‌هاي گازي جزيره كيش در 66% بار نامي بهره‌برداري مي‌شوند (معادل MW 25)، قدرت اضافي توليد شده با در نظر گرفتن بار سرمايش ماكزيمم و متوسط به ترتيب مطابق شكل ( 5- 8) خواهد بود.

شكل (5- 8) : توزيع قدرت اضافي توليد شده در ازاي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم


مقدار متوسط قدرت اضافي توليد شده در شبانه روز براي بار سرمايش ماكزيمم و متوسط به ترتيب برابر MW 9482/3 و MW 2575/ 3 خواهد بود كه در بخش محاسبات اقتصادي و دوره‌ي بازگشت سرمايه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

5- 9 - بررسي روند تقطير آب
‌همان‌طور كه در بخش (5- 5) توضيح داده شده است، بعد از جداسازي حرارت محسوس هوا و رسيدن به نقطه شبنم، تقطير صورت خواهد گرفت. عمل تقطير به نسبت رطوبت اوليه و درجه حرارت نهايي كه بالطبع نسبت رطوبت مخصوص به خود را خواهد داشت، بستگي دارد. مقدار بخار آب تقطير شده از رابطه‌ي ( 5- 18 ) بدست مي‌آيد.

لازم به توضيح است كه رطوبت نسبي هوا بعد از عمليات خنك‌سازي به 100 % خواهد رسيد، ولي مقدار ذرات بخار آب موجود در آن به علت وجود اختلاف نسبت رطوبت، در قبل و بعد از سرمايش، خيلي كاسته خواهد شد.
شكل ( 5- 9) تغييرات ميزان بخار آب موجود در هوا كه تقطير شده و در مبدل حرارتي و سپريتور، جدا گشته است را به ازاي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم نشان مي‌دهد.
شكل (5- 9) : ميزان تقطير بخار آب موجود در هوا در ازاي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم

مقدار متوسط بخار آب تقطير شده در شبانه روز در ازاي بار سرمايش متوسط برابر 64 /4 تن بر ساعت مي‌باشد كه بايستي مخازني جهت نگه‌داري و انتقال آن در نظر گرفته شود. هم‌چنين اين مقدار بخار آب تقطير شده مي‌تواند به‌عنوان تأمين‌كننده‌ي بخشي از مصرف آب آشاميدني ساكنين جزيره استفاده گردد.

5- 10 – تغييرات بخار توليدي در اثر فرايند سرمايش
بخار مورد نياز چيلر جذبي، توسط حرارت تلف شده در خروجي توربين گاز تأمين مي‌شود. دماي بالاي گاز خروجي توربين گاز، حرارت مورد نياز بويلر را جهت توليد بخار مهيا مي‌كند.
هم‌چنين تجهيزات بازيافت انرژي طوري طراحي شده‌اند كه درجه حرارت گاز وارد شده به محيط جهت جلوگيري از خوردگي تجهيزات مبدل حرارتي بالاتر از c\C ْ 150 باشد. همان‌طور كه در فصل‌هاي گذشته نيز آورده شده است، مقدار بخار توليدي در بويلر بازياب، خيلي بيش‌تر از مقدار مصرف چيلر جذبي مي‌باشد كه جهت تأمين آب آشاميدني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مطابق شكل (4- 1) با كاهش درجه حرارت هواي ورودي، دبي جرمي جريان مي‌تواند افزايش يابد كه به معني بازيافت بيش‌تر از حرارت گاز خروجي است. اگرچه شكل (4- 1) نشان مي‌دهد كه درجه حرارت گاز خروجي با كاهش درجه حرارت هواي ورودي كاهش مي‌يابد و اين كاهش با افزايش دبي جريان خروجي به سختي جبران مي‌شود، ولي اين امر تأثير كمي بر روي بازيافت دارد.
افزايش خالص پتانسيل بازيافت حرارت نسبت به اندازه‌ي اختلاف حرارت بازيافت شده، هنگامي‌كه درجه حرارت هواي ورودي Cْ15 است در مقايسه با وقتي كه در شرايط محيط توليد مي‌شود از رابطه‌ي (5 – 19 ) بدست مي‌آيد.
19-5)
با فرض حرارت مخصوص گازهاي خروجي برابر با ، بخار اضافي توليد شده‌ي حاصل از فرآيند بازيافت، مطابق رابطه ( 5- 20 ) بدست مي‌آيد.
20-5)
كه راندمان بويلر بازياب برابر 85% در نظر گرفته شده است. بخار خروجي از بويلر داراي درجه حرارت 190 و فشار 106 است و مايع اشباع وارد شده به آن ْ110 است.
شكل ( 5- 10 ) تغييرات بخار اضافي توليد شده به‌عنوان نمونه در روز پانزدهم تيرماه سال 1377 را هنگامي كه بار توربين 66 % است، نشان مي‌دهد.

شكل ( 5- 10 ) : تغييرات بخار اضافي توليد شده در ازاي بار سرمايش متوسط

مصرف بخار در چيلر جذبي ثابت است. چون كه در آن بار سرمايش متوسط به‌عنوان مبناي محاسبات در نظر گرفته شده است. بايد توجه داشت فرايند سرمايش هواي ورودي همه‌ي بخار مورد نياز چيلر را تأمين نمي‌كند، و فقط در حدود 30 % آن را مهيا مي‌سازد.
5- 11 - تأثير افت فشار بروي قدرت و راندمان
شكل (5- 11) اثراث افت فشار را در اثر نصب بويلر بازياب و ساير تجهيزات نصب شده در مسير ورود به كمپرسور كه به نحوي بر افت فشار تأثير دارند را بروي پارامترهاي مختلف نظير قدرت خروجي نرخ حرارتي، راندمان دماي گازهاي خروجي، دبي محصولات احتراق نمايش مي‌دهد.


شكل (5- 11) تأثير افت فشار بروي پارامترهاي توربين گاز

مقدار كل افت فشار برابر 9 /14 اينچ آب يا 5/36 ميلي‌بار مي‌باشد. با مراجعه به شكل (5- 11) مقدار افت در قدرت خروجي ناشي از نصب ادوات در ورودي كمپرسور و خروجي از توربين برابر 781/3% و براي راندمان نيز 787/ 1% افت را نشان مي‌دهد.

5- 12 – مسير پيشنهادي عبور هوا
شكل (6 – 17 ) مسير هواي عبوري را جهت رسانيدن به شرايط مطلوب نشان مي‌دهد. هوا بعد از عبور از كويل‌هاي سرمايش و جدا‌كننده‌هاي رطوبت وارد فيلتر نهايي مي‌گردد.


مقدار شدت جرمي آب سرد شده و آب خنك‌كننده و ساير قسمت‌هاي بر روي آن به نمايش گذاشته شده است.
5- 13 – شماتيك كلي سيستم پيشنهاد شده
شكل (5- 13 ) شماتيك كلي توربين گاز، بويلر بازياب، چيلر جذبي و واحد تقطير را به همراه مقادير گذر جرمي و درجه حرارت آن‌ها را نشان مي‌دهد.

شكل (5- 13) : شماتيك كلي سيستم پيشنهاد شده

5- 14 – انتخاب چيلر جذبي ليتيم برمايد
دستگاه برودتي جذبي يكي از اجزاء مهم طرح سرمايش هواي ورودي است. انتخاب سايز و ابعاد دستگاه تا حدود بستگي به طراح و شركت سازنده دارد. چيلر جذبي دور مرحله‌اي انتخاب مناسب‌تري است زيرا علاوه برداشتن ضريب عملكرد بالاتر نسبت به تك مرحله‌اي ( در حدود 1/1 ) داراي مصرف بخار كم‌تري نيز مي‌باشد.
مدل چيلرها با توجه به قيمت، دسترسي و نقل و انتقال آن‌ها و هم‌چنين ظرفيت دستگاه، از ميان شركت‌هاي سازنده، يك شركت انتخاب مي‌شود.
همان‌طور كه در بخش ( 6- 7 – 2 ) توضيح داده شد، سيستم براساس بار متوسط سرمايش طراحي مي‌شود. اين بدان معني است كه مقدار شدت جرمي آب سرد شده خروجي از چيلر بايد بتواند برودت مورد نياز براي رسانيدن هوا به شرايط مطلوب را تأمين نمايد.
براين اساس براي انتخاب مدل چيلر، بايد از روي دبي آب خنك‌كن چيلر شروع كرد. با استفاده از رابطه‌ي (6 – 23 ) اين عمل انجام مي‌گيرد.

مقدار بار سرمايش برابر مي‌باشد. حرارت مخصوص آب برابر و اختلاف دماي آب سرد خروجي از چيلر و ورودي به آن برابر است. با حل رابطه (6–23) مقدار دبي آب سرد شده‌ي چيلر در حدود خواهد بود.


فصل هفتم

امكان سنجي اقتصادي طرح
سرمايش هواي ورودي
در دنياي امروز يكي از عوامل مهم تصميم‌گيري در زمينه پروژه‌هاي فني، اقتصادي بودن طرح مي‌باشد. لذا بر پايه توانايي سرمايه‌گذاري موجود اوليه و قابليت پرداخت هزينه‌هاي نگه‌داري، سيستم‌هاي صنعتي انتخاب مي‌گردند. در اين فصل ارزيابي اقتصادي قابل لمسي ارائه مي‌گردد. در فصل‌هاي گذشته مقدار قدرت اضافي توليد شده در ازاي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم محاسبه گرديد.
همان‌طور كه در فصل پنجم عوامل فني رد بار سرمايش ماكزيمم براي طراحي سيستم ارائه شد، در اين‌جا نيز مقايسه هزينه‌هاي لازم بر مبناي بار سرمايش متوسط و ماكزيمم ارائه مي‌گردد.
براي تعيين مقدار سرمايه‌گذاري جهت طرح سرمايش هوا، هزينه‌هايي از قبيل چيلر جذبي، كويل‌هاي سرمايش، پمپ‌ها و غيره بايستي محاسبه گردد.
هم‌چنين مقدار هزينه‌هاي مربوط به تعميرات ساليانه و نگه‌داري دستگاه‌ها نيز در اين فصل محاسبه خواهد گرديد.
6 – 1- هزينه‌ي چيلر
دستگاه برودتي براي ايجاد سرمايش، چيلر جذبي ليتوم برمايد ـ آب از نوع دو مرحله‌اي است كه در فصل پنجم به‌طور مفصل به‌آن پرداخته‌شده است.
اين نوع چيلر براي ايجاد يك تن برودت نياز به مصرف 5/4 كيلوگرم برساعت بخار در فشار b arg 8 دارد. هم‌چنين براي بالانس ترموديناميكي سيكل جذبي مي‌يابد 04/1 مترمكعب بر ساعت به ازاي هر تن تبريد آب با درجه حرارت C 320 وارد كندانسور و جاذب دستگاه جذبي شده و با درجه حرارت C40 /37 از آن‌ها خارج شود.
بعد از فراهم نمودن موارد ذكر شده اين دستگاه ها مي‌تواند 605/0 تن بر ساعت آب سرد را به ازاي هر تن تبريد در C120 دريافت و آن را تا C 70 جهت كويل‌هاي سرمايش تهيه نمايند.مقادير افت فشار در مسير عبور آب خنك‌كن و آب سرد شده نيز در جدول ( 6 ـ 1) آورده شده‌است.
مطابق محاسبات انجام شده در فصل 5، مقدار بار متوسط سرمايش، 1640 تن تبريد مي‌باشد. از آن‌جايي كه ماكزيمم ظرفيت دستگاه‌هاي چيلر جذبي ساخت شركت‌هاي داخلي از 1500 تن تبريد تجاوز نمي‌كند، لذا براي ايجاد برودت مورد نياز از دو دستگاه برودتي استفاده مي‌شود. انتخاب اندازه‌ي دستگاه‌ها نيز خود جاي بحث دارد، به‌طوري كه مي‌شود براي تهيه‌ي ظربفت 1640 تن تبريد از مدل‌هاي مختالفي استفاده گردد. هر چه ميزان ظرفيت پائين‌تر قيمت واحد بالاتري را به خود اختصاص مي‌دهند. با استعلام قيمت از شركت سازننده چيلر‌هاي جذبي، براي طرح سرمايش هواي ورودي از يك دستگاه 1500 و 140 تن تبريد است، استفاده مي‌شود.
6 ـ 2 ـ هزينه‌ي كويل‌هاي سرمايش
آب سرد خروجي از چيلر براي كاهش درجه حرارت هواي محيط، بايستي از درون يك مبدل حرارتي تماس غير مستقيم عبور كند.
هزينة تمام شده كويل‌هاي سرمايش 38/0 دلار بر ضريب عمومي انتقال گرما طرف هوا مي‌باشد ( S/W/ 0C 38/0) ضريب عمومي انتقال گرما برابر
w/m 82/109 است كه با احتساب سطح حرارتي طرف هوا (2m 14/3951). هزينة كويل ها از ضرب 3 عدد ذكر شده (c 0S/W/ 38/0 × 2m 14/3951 × 20 C w/m 82/109) محاسبه خواهدگرديد.
6-3-هزينه‌ي پمپ‌ها
جهت به چرخش درآوردن سيالات مورد بحث در بخش (6-1) مي‌بايستي از الكترو پمپ استفاده شود. البته علاوه بر ...
ادامه دارد...
براي مشاهده ادامه مطلب اينجا كليك كنيد.
براي مشاهده بخش سوم اينجا كليك كنيد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۳۴ صبح، توسط senior engineer.)
۲۰-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۶ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش پنجم) senior engineer 0 261 ۲۰-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۹ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش سوم) senior engineer 0 1,271 ۲۰-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش دوم) senior engineer 0 538 ۲۰-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۰۸ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  نگرش كلي بر توربين هاي گاز(بخش اول) senior engineer 0 1,017 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۸:۱۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ورود خودرو به ايران(بخش چهارم) senior engineer 0 258 ۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۰۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  مقاله جامع نگرش كلي بر توربين‌هاي گاز ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 296 ۱۶-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۲۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان