تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

نماز جمعه و وحدت در قرآن و حدیث

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
نماز جمعه و وحدت در قرآن و حدیث
نماز جمعه و وحدت در قرآن و حدیث
اشاره:
نماز جمعه یکى از مهم ترین و با شکوه ترین فریضه هاى عبادى سیاسى اسلام است که از ابعاد گوناگون فرهنگى، سیاسى، اطلاع رسانى و غیره برخوردار مى باشد. نماز جمعه از همان ابتداى تشکیل جامعه نبوى در مدینه تشریع و توسط پیامبر گرامى اسلام «صلى الله علیه و آله» اقامه شد. نزول سوره اى خاص در قرآن کریم به نام سوره جمعه که به بیان اهمیت نماز با شکوه جمعه مى پردازد، جایگاه ارزشمند این فریضه الهى را در جامعه اسلامى مى رساند.
این سوره، مسلمین را به بیانى کاملاً انگیزنده وادار مى کند به اینکه نسبت به نماز جمعه اهتمام بورزند، و آنچه در به پا داشتن آن لازم است فراهم سازند؛ چون نماز جمعه از شعایر معظم خداست که تعظیم و اهتمام به امر آن هم دنیاى مردم را اصلاح مى کند و هم آخرتشان را.
نقش نماز جمعه در اتحاد ملى و انسجام اسلامى
افشاى منافقان
یکى از پدیده هاى شوم در جامعه، چه در صدر اسلام که توانست تا حدودى در کارهاى پیامبر «صلى الله علیه و آله» و یارانش اخلال ایجاد کند و چه در زمان حال، پدیده «نفاق» است.
منافقان آن دسته از دشمنان بودند که دوستى، دلسوزى، همراهى، نرمخویى و... آن ها همه در ظاهر بود. در حالى که دل هایشان لبریز از کینه بود و همیشه دنبال فرصتى بودند تا ضربه هاى خود را به اسلام وارد سازند. خداوند پیامبرش را هشدار مى دهد تا مبادا تحت تأثیر ظاهر سازى هاى آن ها قرار گیرد و آن ها را با این تعبیر رسوا مى سازد: «واللّه یشهد ان المنافقین لکاذبون»؛ «و خدا شهادت مى دهد همانا منافقان قطعا دروغگویانند.»
منافقان در مدینه تلاش خود را در این جهت متمرکز کرده بودند تا پیامبر «صلى الله علیه و آله» و یاران او را تضعیف و از صحنه خارج کنند. و نماز از جمله مواردى بود که منافقان نسبت به نقش سازنده و افشاگرانه آن، حساسیت نشان مى دادند و سعى در تضعیف آن داشتند و به دلایل زیر با نماز جمعه مخالف بودند:
1. در سایه نماز جمعه وحدت و یکپارچگى مسلمانان تقویت مى شد؛
2. نماز جمعه نمودى از حاکمیت و اقتدار مسلمانان به شمار مى آمد؛
3. نماز جمعه، تبلیغات سوء و زهرآگین منافقان را خنثى مى نمود؛
4. نماز جمعه نمایش قدرت سیاسى اسلام بود و به خاطر ویژگى موج آفرینى آن ایمان و توحید را تقویت مى کرد؛
5. نماز جمعه، موجبات امیدوارى دوستان و نومیدى دشمنان را فراهم مى ساخت.
بدین جهت منافقان نماز جمعه را به خاطر طبیعت افشاگرانه اش بیش از هر برنامه دیگرى براى خود خطرناک مى دانستند و علاوه بر کار شکنى ها و تبلیغات سویى که در ارتباط با از هم پاشیدن آن انجام مى دادند خود نیز از حضور در نماز جمعه امتناع مى ورزیدند. ولى پیامبر «صلى الله علیه و آله» این توطئه را بر ملا کرد و شرکت در نماز جمعه را معیارى براى شناخت موافق از منافق اعلام کرد و فرمود:
«من ترک ثلاثَ جمعاتٍ من غیر عذرٍ کُتب من المنافقین»؛ «هر کس بدون عذر در سه جمعه، نماز جمعه را ترک کند از منافقان شمرده مى شود.»
ایجاد تحکیم و وحدت
نماز جمعه یک کنگره عظیم هفتگى است که بعد از کنگره سالانه حج، بزرگ ترین کنگره اسلامى مى باشد و به همین دلیل در روایتى از پیامبر «صلى الله علیه و آله» آمده است: «شرکت در نماز جمعه حج تهى دستان است». در حقیقت اسلام به سه اجتماع بزرگ اهمیت مى دهد:
1. اجتماعات روزانه که در نماز جماعت حاصل مى شود؛
2. اجتماع هفتگى که در مراسم نماز جمعه است؛
3. اجتماع حج که در کنار خانه خدا هر سال یک بار انجام مى گردد.
اگر گناهانى مانند دروغ، غیبت، تهمت و... جنبه فردى دارند، تفرقه یک گناه اجتماعى است. گردهمایى ها از عوامل رفع تفرقه است و تحقق این امر با وحدت هدف و عقیده و برنامه مقدور است و نمازهاى گروهى گردهمایى هاى بر اساس وحدت هدف و عقیده است که تفرقه را مى زداید و وحدت را برقرار مى سازد.
مشورت که از عوامل تصحیح و تقویت اندیشه ها و زمینه اى براى اتخاذ تصمیم هاى درست در امر اداره اجتماع است در چنین گردهمایى هایى میسر مى شود.
تفرقه از جنود کفر و اتحاد از جنود ایمان است. تفرقه است که همیشه یارى رسان کافران بوده است و دشمنان مسلمین همیشه براى تضعیف آنان از ایجاد شکاف و تفرقه در صفوف آن ها سود برده اند. در حالى که وجود یک تشکل و اجتماع، همیشه عاملى براى تحریک اعضاى آن نسبت به تعقیب اهداف گروه و حفظ مواضع آن بوده است و افزون بر این آنان را از احساس غربت که امرى خطرناک است نجات بخشیده است. نقش نماز جمعه و مراسم هاى گروهى دیگر در ایجاد و حفظ تشکل مسلمین غیر قابل انکار است.
فرق نماز فردى نیز با نمازهاى جماعت مانند فرق انگشت و مشت، قطره و دریا است. در آخر باید بگوییم که نماز جمعه نمایش وحدت و هماهنگى مسلمانان است و اسلام بدین طریق با احکام و برنامه هاى وحدت بخش، روحیه تعاون و همکارى در جامعه اسلامى به وجود مى آورد.
رهبر کبیر انقلاب اسلامى، حضرت امام خمینى «ره» در مورد نماز جمعه به عنوان نمایش قدرت اسلامى مى فرماید: «نماز جمعه نمایشى از قدرت سیاسى و اجتماعى اسلام است باید هر چه شکوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه یک نماز عادى است. نماز جمعه با شکوهمندى که دارد براى نهضت کوتاه عمر ما، یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامى ما، عامل مؤثر و بزرگى است. ملت عظیم و عزیز، با شرکت خود باید این سنگر اسلامى را هر چه عظیم تر و بلند پایه تر حفظ نماید تا به برکت آن توطئه هاى خائنانه و دسیسه هاى دشمنان خنثى شود».
شیوه هاى جذب مردم به نماز جمعه
نماز جمعه از مناسک اجتماعى اسلام است که هماهنگ کننده انگیزه ها، افکار و کردارهاى آحاد جامعه بر پایه دین مى باشد. یکى از دستاوردهاى بزرگ انقلاب اسلامى که در همگرایى اراده ملى تأثیر به سزایى داشته و دارد پایگاه هاى نماز جمعه است که دل هاى خدا جوى مردم را به زیور آگاهى مى آراید و آن ها را براى حفاظت از نظام اسلامى بسیج مى نماید.
حال براى جذب مردم به این فریضه الهى راه کارهایى لازم است که به چند مورد از آن اشاره مى شود:
1. زمینه سازى و ایجاد انگیزه در جوانان براى شرکت در نماز جمعه مانند قبول بخشى از هزینه ازدواج آنان توسط انسان هاى خیّر، تأسیس صندوق قرض الحسنه ستاد نماز جمعه به منظور پرداخت وام ازدواج به جوانان و تبلیغ گسترده در این مورد؛
2. سعى شود علم و آگاهى جوانان را در نماز جمعه بالا ببرند؛
3. سخنرانى خطیب نماز جمعه نقش بسیار مؤثرى در جذب جوانان خواهد داشت. باید مسائل سیاسى روز مطرح شود؛
4. از جوانان در مورد انتظامات نماز جمعه استفاده شود. البته از کسانى که با عشق کار مى کنند؛
5. حرف هایى که در خور فهم تمامى اقشار از جمله جوانان و سالمندان باشد در نماز جمعه زده شود و چون بیشتر مخاطبان، جوانان مى باشند مسائل آنان مثل ازدواج، شغل، مشکلات تحصیل و... آن ها نیز مطرح شود؛
6. نماز جمعه باید محل خدمت به تمام مردم مسلمان، محل حل اختلاف و رفع مشکلات مردم از قبیل ارزاق، امکانات ازدواج جوانان، کمک به مستمندان و... باشد؛
7. ستاد نماز جمعه با توجه به تمامى تجربیات کسب شده، در نظر گرفتن توانمندى هاى جوانان و دیگر جاذبه هاى فرهنگ غنى دینى و شناسایى فرهنگ غیر دینى و پیامدهاى آن در جامعه اسلامى برنامه ریزى کند؛
8. ستاد نماز جمعه براى جذب جوانان به نماز جمعه فرمول هاى موفق اقتصادى و علمى کردن آن در جهت اشتغال جوانان را مطرح کند؛
9. مشکلات شهر به ویژه جوانان، در وقت معین و برنامه ریزى شده بیان شود و در هر هفته یک روز دیدار با امام جمعه براى جوانان باشد تا به آنها در چه از لحاظ مشکلات مادى و چه معنوى کمک کند؛
10. سخنرانى ها و خطبه ها کوتاه و خلاصه برگزار شود، مخصوصا در ماه مبارک رمضان که باعث جذب بیشتر مردم در ماه هاى دیگر مى شود؛
11. امام در خطبه ها مسائل دینى جدید با توجه به احادیث را مطرح کند و در کنار واجبات دینى از مستحبات و چگونگى تأثیر آن در سعادت دو عالم گوشزد کند و مدافع حق مردم در کلیه امور باشد؛ از مسائل و مشکلات مردم و چگونگى رفع آنها صحبت کند؛ از چگونگى اجراى احکام دینى و الهى در جامعه و پیگیرى آن بحث کند؛ از مستضعفین و حقوق آن ها حمایت کند و از جهان اسلام و خبرهاى تازه آن مردم را آگاه کند؛
12. خطیب جمعه باید در مورد جلوگیرى از حیف و میل اموال به دست مسئولین نامتعهد صحبت کند؛
13. یک مکان براى پاسخ گویى به سؤالات در روزهاى برگزارى نماز جمعه وجود داشته باشد .

مطالب مشابه ...۳-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۳۱ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط navid ، senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله نماز شناسی سکوت تلخ 29 1,023 ۴-۲-۱۳۹۳ ۰۶:۰۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  هدايت و رهبري در قرآن و نهج البلاغه senior engineer 0 350 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  اعجاز عددى ونظم رياضى قرآن senior engineer 0 101 ۲۱-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  اعجاز قرآن senior engineer 0 115 ۲۱-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تجلي وحدت و كثرت در هنر اسلامي (بخش اول) senior engineer 0 1,136 ۱۸-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تجلي وحدت و كثرت در هنر اسلامي (بخش دوم) senior engineer 0 416 ۱۸-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۶ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تجلي وحدت و كثرت در هنر اسلامي (بخش سوم) senior engineer 0 419 ۱۸-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تجلي وحدت و كثرت در هنر اسلامي (بخش چهارم) senior engineer 0 533 ۱۸-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تقسیم مراحل اعتباری در طول حیات انسان از نظر قرآن مجید (بخش اول) senior engineer 0 105 ۱۷-۷-۱۳۹۱ ۰۴:۵۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تقسیم مراحل اعتباری در طول حیات انسان از نظر قرآن مجید (بخش دوم) senior engineer 0 123 ۱۷-۷-۱۳۹۱ ۰۴:۵۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان