تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

نقش تغذيه در بيماري گواتر

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
نقش تغذيه در بيماري گواتر
نقش تغذيه در بيماري گواتر

مقدمه:
بر اساس گزارشات سازمان جهاني بهداشت 20% جمعيت جهان مبتلا به سوء تغذيه هاي مزمن هستند. حدود 190 ميليون كودك زير 5 سال از سوء تغذيه انرژي پروتئيني رنج مي برند و روزانه 40 هزار نفر از اين كودكان مي ميرند. بيش از 2 ميليارد نفر كه اكثر زنان و كودكان مي باشند، دچار كمبود يك يا چند ماده مغذي (يد، آهن، ويتامينهاي A و D و …) هستند. عواقب اين كمبودها عقب ماندگيهاي جسمي و ذهني، كوري و مرگ مي باشد.
كمبودهاي فوق الذكر از عمده ترين مشكلات تغذيه اي كشور ما محسوب مي گردند از جمله اختلالات ناشي از كمبود يد حدود 15 ميليون نفر از جمعيت كشور را به درجات مختلف گرفتار كرده است و تخمين زده مي شود كه حدود 3 ميليون نفر از عوارض شديد آن رنج مي برند. آنچه كه قابل تعمق است عوارضي چون كاهش قدرت فراگيري، كاهش كارآيي و عدم توانايي در كسب مهراتهاي پيچيده است كه در ارفاد مبتلا به كمبود يد ظرهر مي گردد و نسل آينده و توسعه ملي اقتصادي كشور را در معرض مخاطره قرار مي دهد. مسئله مهم آن است كه اختلالات ناشي از كمبود يد غيرقابل جبران اما قابل پيشگيري هستند.
اختلالات ناشي از كمبود يد بعنوان يكي از كمبودهاي تغذيه اي شايع شناخته شده است. اين اختلالات در اثر فقدان يد در رژيم غذايي بوجود مي آيند و از گواتر، عقب ماندگي رواني و اختلالات جسمي تاكريتنيسم را شامل مي شوند. اكثر اين اختلالات دائمي و علاج ناپذير هستند اما تمام آنها قابل پيشگيري اند. مصرف روزانه نمك يددار، حفاظت كاملي را در برابر تمام اختلالات ناشي از كمبود يد با هزينه سرانه بسيار ناچيزي در سال فراهم مي كند.
براي آنكه تمام افراد بتوانند يد را بمقدار كافي در رژيم غذايي روزانه دريافت نمايند بر اساس برنامه ريزيهاي انجام شده نمك يددار در هر شهر و روستا در دسترس همگان قرار گرفته است.
يد:
يد يك عنصر طبيعي و ضروري براي زندگي انسان است. بدن انسان براي انجام برخي از واكنشهاي حياتي خود نياز به يد دارد كه بايد بطور مداوم در اختيارش قرار گيرد.
مقدار يد بدن يك فرد بالغ در حدود 15 تا 25 ميلي گرم است و در تمام سلولها يد موجود است، ولي در حدود 70 تا 80 درصد آن در غده تيروئيد مي باشد.
وجود يد براي ساختن هورمونهاي تيروئيد براي بدن ضرورت دارد. همچنين وجود يد در تبادلاتمربوط به انرژي در بدن، رشد و تكامل و متابوليسم بسياري از عوامل مغزي ازجمله در تبديل كاروتن به ويتامين A، سنتز پروتئين، جذب كربوهيدرات از روده در مواقعي كه توليد تيروكسين طبيعي باشد بسيار موثر است.
يد بيشتر بصورت يد معدني يا احياء شده يديد (iodide) و كمي هم بصورت يد غير آلي يا متصل به تركيبات آلي در غذا وجود دارد. يد معدني در تمام طول دستگاه گوارش و بخصوص در روده كوچك جذب مي شود.
نمك يددار:
نمك يددار جهت پيشگيري از كمبود يد بكار مي رود و آن نمكي است معمولي كه حاوي يكي از تركيبات يد بمقدار جزيي مي باشد. نمك يددار طعم و بوي دقيقاً مشابه نمك معمولي را دارد و به همان طريق نيز مصرف مي شود.
نمك يد دار نمك معمولي
- نمك يددار بايد دور از نور و در ظرف دربسته نگهداري شود.
- نگهداري نمك يددار به مدت طولاني (بيش از يكسال) موجب از دست رفتن يد آن مي شود لذا از ذخيره كردن نمك يددار خودداري كنيد.
- ميزان مصرف روزانه نمك يددار كاملاً به اندازه نمك معمولي مي باشد و مصرف زياد آن، زيان مصرف زياد نمك معمولي را دارد.
- مصرف نمك سددار براي همگان الزامي است بجز كسانيكه پزشك حتي مصرف نمك معمولي را براي آنان ممنوع كرده است.
- در مناطقي كه بسياري گواتر بعلت كمبود يد شايع است نمك يددار راهي مطمئن و بي دردسر براي پيشگيري از بيماري است.
اهميت يد:
يد براي رشد و تكامل طبيعي و عملكرد مغز و جسم ضروري است. فقدان يد موجب ابتلا به گواتر گرديده و فرد مبتلا كودن، بيحال و به سهولت خسته مي شود و فعاليت كمتري نسبت به افراد طبيعي دارد.
اما از همه مهمتر، مغط و جسم نوزاد، بدون يد كافي، بطور دائم عقب مانده و دچار تأخير رشد مي گردد. يد بويژه در اوايل دوران كودكي، بلوغ و حاملگي مورد نياز است و دريافت كافي آن اهميت حياتي دارد.
زني كه كمبود يد دارد، احتمالاً كودك غيرطبيعي بدنيا خواهد آورد و اگر كودك درمان نشود، همانطور كه رشد مي كند وضعيت جسمي و رواني او بدتر مي شد. يد به مقدار 50-25 ميلي گرم در بدن افراد بالغ وجود دارد. يد موجود در مواد غذايي و آب در روده جذب مي شود. برحسب فعاليت غده تيروئيد مقداري از يد بوسيله اين غده گرفته مي شود و در تركيب تيروكسين كه هورمون غده تيروئيد مي باشد مورد استفاده قرار مي گيرد.
يد مورد نياز از كجا تأمين مي شود:
يد بطور طبيعي در خاك و آب موجود است. بطوريكه نياز طبيعي ما را از محصولاتي كه روي خاك غني از يد كاشته دشه اند تأمين مي شود. اما وقتي خاك منطقه اي فاقد يد است محصولات بدست آمده از نظر اين مواد مغذي اساسي كمبود دارند درنتيجه مردم ساكن اين مناطق بطور مدائم اين محصولات را مصرف مي نمايند، نيازشان به اين عنصر اساسي برآورده نمي شود.
كمبود يد: كمبود يد باعث بيماري گواتر مي شود، نبودن مقدار كافي يد باعث مي شود كه سلولهاي مخاطي غدة تيروئيد براي ترشح مقدار كافي هورمون، بزرگتر از اندازه شوند. بزرگ دشن غده تيروئيد را گواتر مي گويند.
گواتر فقط يكي از عوامل كمبود يد است. كمبود يد اختلالات جسمي و رواني شديد و گاه خفيف را موجب مي شود.
مطالعات زيادي برروي اختلالات ناشي از كمبود يد صورت گرفته است.
تحقيقات زيايد برروي اختلالات ناشي از كمبود يد صورت گرفته است.
تحقيقات نشان داده است كه كودكان مبتلا به كمبود يد در سنين بالاتر از 9 سال در رابطه با تستهاي هوشي، قدرت تمركز، تمركز، درك مطلب و سرعت عمل در واكنشهاي جهت يابي در حدي پائين تر از كودكان گروه همسان خود كه داراي ذخيرة يد كافي بودند، قرار دارند. همچنين اينگونه كودكان به اختلالات بينايي و شنوايي نيز دچار مي شوند.
بر طبق گزارش صندوق كودكان ملل متحد حداقل 6 ميليون نفر به عقب افتادگي ذهني ناشي از كمبود يد دچار هستند.
1- دوران بارداري:
الف – سقط جنين، زايمان زودرس و تولد نوزاد مرده
ب- اختلال رشد مغزي جنين، تولد نوزاد مبتلا به عقب ماندگي ذهني و جسمي شديد و كر و لالي.
2- در دوران كودكي:
الف – عقب ماندگي ذهني، تأخير رشد اندامهاي حركتي
ب – نارسايي يا توقف رشد بدني، ناتواني جسمي، اختلالات عضلاني، فلج اطفال، فلج اعصاب، اختلال تكلم و كم كاري تيروئيد.
3- در نوجواني:
گواتر، كم كاري تيروئيد، عقب ماندگي رشد رواني جسمي
4- در بالغين:
گواتر، خستگي زودرس، كاهش كارآيي
گواتر چيست
گواتر تورم قسمت جلوي گردن بعلت بزرگي غدة تيروئيد است. وقتي يد كافي به بدن نرسد اندازة تيروئيد، افزايش مي يابد. تمام گوارترها قابل روئيت نيستند. بسياري از آنها ويژه در مراحل اولي، فقط توسط پزشك متخصص قابل تشخيص هستند. تنها هنگامي كه گواتر، بزرگ و قابل روئيت گردد، توسط همه افراد قابل تشخيص است. كسي كه گواتر دارد ممكن است ساير اختلالات مخفي ناشي از كمبود يد را نيز داشته باشد.غدة تيروئيد طبيعي


غده تيروئيد بزرگ
گواتر ساده و يا آندميك:
در نوجوانان و بالغين كمبود يد ترشح ساخت هورمونهاي تيروئيد مي شود. و در اثر كمبود اوليه يا ثانويه يد عوارض مختلفي ممكن است ظاهر شود كه مهمترين آنها گواتر ساده يا آندميك است.
گواتر ساده بواسطه كمبود غذايي يد بيشتر بعلت نقصان يا فقدان در آب يا اراضي است و انواع غذاهاي گياهي و حيواني همراه با كمبود يد در اين مناطق تهيه و مصرف مي گردند.
مصرف زياده از حد بعضي مواد غذايي گواترزا مثل كلم و شلغم ممكن است شخص را نستعد ابتلاء به بيماري نمايد. البته مواد گواترزا در تغذية طبيعي چندان زياد نيست و خطراتي از اين قبيل معمولاً كمتر عارض مي گردند، معمولاً 2% از كساني كه فقط رژيم گياه خواري استفاده مي كنند و روزانه حدود 3000 ميكروگرم يا 3 گرم يد دريافت مي دارند به اين نوع گواتر مبتلا مي شدند.
يد بعنوان عاملي مؤثر در معالجه گواتر شناخته شده است. غدة تيروئيد همانطور كه اشاره شد جهت مقابله با كمبود يد كه براي «سنتز» تيروكسين لازم است فعاليت مي كند و اين فعاليت منجر به بزرگ شدن تيروئيد مي شود.
گواتر ساده يك بيماري بدون درد است كه وضع ظاهري خود را تغيير مي دهد و بعد از ايجاد گواتر، معالجه با يد نمي تواند اندازه غده تيروئيد را تغيير دهد.
در صورت ادامه رشد تيروئيد، ممكن است در اثر فشاري كه برروي ناي از هر دو طرف مي آيد سبب اشكال در تنفس شود.
بيشتر گواترها به معالجه با يد پاسخ خوبي داده اند.

كرتينيسم:
كريتينسم اغلب در ميان نوزاداني كه مادرانشان در دوران نوجواني و آبستني يد كمتري مصرف كرده اند و همچنين در نواحي كه گواتر آندميك وجود دارد زندگي كرده اند ماهده شده است.
اين كودكان از (هيپونيروئيديسم) رنج مي برندكه از مظر فيزيكي كوتوله هستند. (كاهش شديد رشد جسمي) و همچنين عقب ماندگي ذهني نيز دارند در صورتيكه معالجه بعد از تولد شروع شود بسياري از علائم كرتينيسم قابل برگشت است ولي اگر ديرتر و در دوران طفوليت معالجه شوند از اختلال در رشد فيزيكي و عقب ماندكي ذعني نمي توان جلوگيري كرد.
اگر مادر كمبود يد خفيف داشته باشد باز كودك تحت تأثير قرار مي گيرد، گرچه ممكن است طبيعي به نظر آيد آسيب مغزي كودك معمولاً در سالهاي بعد از طريق عملكرد ضعيف در مدرسه و عدم توانايي در فعاليت طبيعي و انجام وظايف روزانه نمايان مي گيرد.
اثرات زيانبار احتماعي اقتصادي اين نوع كمبود يد در كشور بايد مورد توجه و اهميت قرار گيرد.
كريتينيسم، دائمي و غير قابل علاج است. كريتينيسم مانند اكثر اختلالات ناشي از كمبود يد (به استثناي برخي از انواع گواتر) قابل درمان نيست اما قبل از وقوع به سادگي قابل پيشگيري است. مصرف منظم نمك يددادر، نسل حلال و آينده را در برابر نتايج مصيبت بار اختلالات ناشي از كمبود يد حفاظت مي نمايد.
اختلالات ناشي از كمبود يد در چه مناطقي از كشور شايع است:
بروز اختلالات ناشي از كمبود يد در مناطق كوهستاني از مدتها پيش گزارش شده است. معهذا كمبود يد در جلگه ها و كنارة رودها و حتي سواحل درياها نيز ديده مي شود و منحصر به مناطق كوهستاني نيست. كمبود يد و گواتر در مناطق مختلف ايران منجمله در دامنه هاي جبال البرز و زاگرس وجود دارد.
در يك بررسي كه در سال 1368 توسط گروه تحقيق كميته كشوري IDD در كل استانهاي كشور بر اساس يافته هالي باليني صورت گرفت. از هر استان 4700 دانش آموز در سه مقطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان شامل 2400 نفر در شهر و 2400 نفر در روستا (كه نيمي دختر و نيمي پسر بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. نتايج حاكي از وجود گواتر بومي در مناطق مختلف كشور است.
بر اساس اين بررسي و با استفاده از ساير اطلاعات، استانهاي كشور از لحاظ شيوع گواتر و عوارض كمبود به سه گروه بشرح ذيل تقسيم بندي شده اند:
1- استانهاي با شيوع خيلي بالا (تا 70 درصد) شامل:
اصفهان، تهران، كردستان، كرانشاه، كهكيلويه و بويراحمد، چهارمحال و بختياري، ايلام و لرستان.
2- استانهاي با شيوع بالا (تا 45 درصد) شامل:
سمنان، فارس، گيلان، مازندران، همدان، آذربايجان غربي، خورستان و زنجان.
3- استانهاي با شيوع كمتر 0تا 20 درصد) شامل:
آذربايجان شرقي، خراسان، كرمان،‌ مركزي، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و يزد.
راههاي پيشگيري:
1- استفاده از محلولهاي روغني يددار بصورت تزريقي يا خوراكي كه در مناطقي كه در معرض كمبود شديد هستند.
2- استفاده از نمك يددار
- يددار كردن نمك با صرفه ترين و مطمئين ترين راه پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد مي باشد.
- مصرف نمك يددار در تهيه غذا بهترين روش اطمينان بخش مصرف يد كافي است.
- بدن ما روزانه به حداقل 150 ميكروگرم (P.P.M150) يد احتياج دارد 0به اندازه يك سر سوزن)
- ميزان يدي كه در كشور ما به نمك اضافه مي شود 40 ميكروگرم P.P.M40 به ازاء هر گرم نمك تعيين شده است.
منابع غذايي:
باستثناي برخي از انواع جلبكها و علفهاي دريايي، غذاهايي كه بطور طبيعي غني از يد باشند وجود ندارد. منشاء يد تمام غذاها از خاكي است كه روي آن پرورش مي يابند. اگر خاك ار نظر يد فقير باشد، غذاهاي كاشته شده نيز حاوي مقدار كمي يد هستند. بنابراين در مناطقي كه كمبود يد دارد تنها راه براي اطمينان از دريافت يد مورد نياز، افزودن يد به رژيم غذايي به فرم نمك يددارب است. گياهاني از قبيل اسفناج، يد فوق العاده اي را در خود جذب مي كند و اسفناج تازه ممكن است تا ميزان 500 ميكروگرم يد در خود داشته باشد.
زرده تخم پرندگان از منابع غني يد است، ميزان يد در ماهي دريايي 83 ميكروگرم در هر كيلوگرم است. ميگو و صدف از منابع غني يد است، در غلات، حبوبات، ميوه جات و سبزيجات هم يد موجود است. بطور كلي برگ كياهان بيشتر از ريشه ها يد دارند.
امروزه نمكهاي يددار مهمترين منابع بدست آوردن يد لازم مي باشد. مقدار يد در شير و تخم مرغ و گوشت بستگي به ميزان يد مصرفي حيوانات دارد.

«سمينار وادين»
موضوع تحقيق:
«با بيماري هپاتيت ب، هرچه بيشتر و بهتر آشنا شويم»

«هپاتيت B»
هپاتيت B، كاملاً بر خلاف هپاتيت A، بصورت انواع و اقسام بيماريهاي شديد و مزمن كبدي، آشكار نموده و داراي ناقلين مزمن نيز مي باشد.
هپاتيت B پس از بيماري هاي سل، مالاريا، شايع ترين بيماريهاي عفوني و ميكروبي است. اين بيماري يك عفونت ويروسي منحصر به فرد به شمار مي رود.
عامل هپاتيتB:
عامل بيماري هپاتيت B، ويروسي به همان نام است.
)ويروس هپاتيت Hepatic B Virus-B يا به اختصار (HBU)
مهمترين منبع ويروس هپاتيت B:
خون، بزاق، مايع مني، ترشحات مهبلي.
محل زندگي و افزايش ويروس هپاتتي B:
محلهاي زندگي و افزايش ويروس هپاتيت B، كبد آدمي است و محصولات آن پس از توليد به درون گردش خون مي ريزند.
مهمترين نشانه هاي هپاتيت B:
نشانه هاي هپاتيت ب، ممكن است متغير باشند و كم كم نمايان شوند. ممكن ايت بدون علامت باشند. علايم اين بيماري نيز همانند هپاتيت A است. ولي شديدتر مي باشد. برخي از بيماران دچار دردهاي ضعيف درتمام بدن و نيز دردهاي مفصلي و ثبورات (جوش هاي) پوستي شده، اشتهاي خود را از دست داده و دچهر سوء هاضمه 0بدگوتري)، درد شكم، حساسيت كبد، ضعف و غيره مي شوند.
مهمترين راههاي شناسايي ناقلين هپاتيت B:
اهداي خون يكي از راههاي شناسايي افراد ناقل هپاتيت B است در بيشتر موارد افراد به دنبال اهداي خون و مشخص شدن وجود آلودگي يا ويروس هپاتيت B به پزشك مراجعه مي كنند. اين افراد معمولاً هيچگونه نشانه اي ندارند از آلوده بودن خود نيز اظهار بي خبري مي نمايند. در برخي موارد به دنبال آزمايش هاي دوره اي، وجود عفونت در خون افراد مشخص مي شد. اندازه گيري آنتي ژن (پادتن) سطحي ويروس هپاتيت ب، يكي ديگر از راههاي تشخيص بيماري است.
راههاي انتقال هپاتيت B:
تنها مخزن عفونت هپاتتي B، انسان است و انتقال آن از افراد آلوده به افراد سالم صورت مي گيرد.
راههاي عمده انتقال هپاتيت B:
الف - انتقال از مادر به جنين و نوزاد:
در مناطقي كه ميزان ناقلين زياد است، عفونت احتمالاً از طريق انتقال از مادران آلوده به نوزاد ايجاد مي شود و عفونت از طريق بدن مادر در هنگاك زايمان و در جريان تماس فيزيكي پس از آن منتقل مي شود.
مهمترين راه انتقال ويروس هپاتيت B در كشور ايراناز مادران آلوده به نوزادان است.
ب – استفاده از فرآورده هاي خوني:
هپاتيت نوع B، عمدتاً از انتقال خون كامل و فرآورده هاي آن سرايت مي كند. خوشبختانه امروزخ انتقال خون در نقاطي كه آزمايش پيوسته اهداكنندگان خون انجام مي گيرد، مشكل انتقال عفونت از راههاي تزريقي تا اندازه اي رفع شده است.
ج – خالكوبي و حجامت
د – انتقال هپاتيت در جريان تزريقهاي غير بهداشتي (تزريق با سوزن و سرتگ خوب استريل نشده).
هـ – موارد ديگر:
سهل انگاري در واكسيناسيون، سوراخ كردن غير بهداشتي گوش، استفاده از تيغ صورت تراشي، آلوده شده به خون، اقدامات آزمايشگاهي به صورت غيربهداشتي و آلوده، وسايل غير استريل جراحي و دندان پزشكي بي بند و باري هاي جنسي و غيره.
دوره نهفتگي بيماري هپاتيت B:
دوره نهفتگي هپاتيت B به طور متوسط سه ماه است.
خطر افرادي كه به طور مزمن به هپاتيت B آلوده اند:
افرادي كه به طور مزمن به هپاتيت B آلوده اند علاوه بر موارد شديد بيماري منبع دائمي ويروس را تشكيل مي دهند.
انتقال هپاتيت B در محل كار:
در حالت عادي امكان چنين مسئله اي بسيار كم مي باشد و جاي نگراني ندارد، اما رعايت نكات بهداشتي بايستي مد نظر باشد.
فعاليتهاي ورزشي براي مبتلايان به هپاتيت B:
محدوديتي براي انجام كارهاي روزانه براي مبتلايان به هپاتيت B وجود مدارد، كساني كه در حين ورزش كردن دچار خستگي مي شوند بايستي از فعاليت ورزشي سنگين خودداري كنند.

واكسن هپاتيت B:
واكسن هپاتيت نوع B كه در حال حاضر استفاده مي ودر در واقع همان آنتي ژن سطحي ويروس هپاتيت B است كه از خون ناقلين سالم بدست آمده و نغليظ مي شود و هيچ عفونتي به وسيله آن اتقال نمي يابد.
- خوشبختانه واكسن هپاتيت B در بيش از 90 درصد موارد مشخص را در 90 درصد مشخص را در برابر ابتلا به هپاتيت B ايمن مي كند.
- تزريق واكسن هپاتيت B در طول دوران بارداري، بلامانع است و هيچ اثر بدي روي جنين ندارد.
- استفاده از واكسن هپاتيت B خطر انتقال بيماري ايدز و … را به دنبال ندارد.
امروزه معلوم شده است كه واكسن هپاتيت B در پيشگيري از هپاتيت B در مورد بيماراني كه همودياليز مي شدند، بيماران مبتلا به سندرم داون و ديگر عقب ماندگي هاي ذهني، كاركنان مراكز بهداشتي، كودكاني كه از مادران داراي آنتي ژن هپاتيت مثبت به دنيا مي آيند و غيره مؤثر واقع مي شود.
لزوم واكسيناسيوم بستگي به اين دارد كه احتمال آنكه فرد در معرض هپاتيت B قرار گيرد چقدر باشد.
- كساني كه با ناقلين هپاتيت B تماس جنسي يا خانوادگي دارند.
- گيرندگان فرآورده هاي خوني
- تمامي كادر بهداشتي درماني كه ممكن است با خون و يا سوزن و ديگر وسايل لوده به ويروس هپاتيت B در تماس باشند.
- والدين، فرزندان و همسر شخص مبتلا به هپاتيت شديد B.
- بيماراني كه به طور مرتب دياليز مي شوند.
- دندان پزشكان و كمك دندان پزشكاني كه به طور مستقيم با بيمار در تماس هستند.
واكسيناسيون افراد فوق، دردرجه اول قرار دارد، همچنانچه تمامي اين گروهها واكسينه شدند، آنگاه بهتر است در صورت وجود امكانات كافي، ديگر افراد جامعه نيز واكسينه شوند. به هر حال گروههاي در معرض خطرؤ اولويت دارند.
به دليل طولاني بودن دوران نقاهت بيماري هپاتيت B، لازم است بمار و خانواده اش براي مراقبت در منزل آماده شوند.
در صورت تشددي بيماري در فرد مبتلا به هپاتيت B، در اولين فرصت ممكن به پزشك مراجعه كنيد. لازم است فرد بيمار به طور مرتب و منظم براي معاينه و آزمايشات لازم به پزشك خود مراجعه كند. شايسته است فرد مبتلا به هپاتيت B و اعضاء خانواده او به تمامي نكات توصيه شده در مورد ناقلين هپاتيت B توجه نمايند.
ضروري است فرد مبتلا به بيماري، از مصرف دخانيات خودداري نمايد. فرد بيمار در هنگام مراجعه به دندانپزشك، آزمايشگاه (براي انجام آزمايش)، پزشك و اصولاً هر جاي ديگري كه امكان انتقال ويروس از او به ديگران وجود دارد، حتماً آنان را از بيماري خود آگاه كند.
در صورت شستشوي كافي و دقيق ظروف غذاي بيمار مبتلا به هپاتيت B، با آب جوش و يك محلو ظرفشويي، امكان انتقال بيماري به دليل استفاده از اين وسايل وجود ندادر. به هر حال براي اطمينان بيشتر مي توانيد وسايل فوق را مجزا نماييد. تمامي ناقلين سالم هپاتيت B، بايستي از اهداء خون خودداري كند. لازم است تمامي افراد، به ويژه مبتلايان به هپاتيت از استفاده از ريش تراش، مسواك، ناخن گير، شانه و برس به صورت مشترك خودداري نمايند.
مهمترين راههاي پيشگيري از بروز هپاتيت B:
- رعايت بهداشتي فردي خوب و دقيق، اساس پيشگيري و كنترل اين بيماري است.
- كاربرد ايمونوگلوبين به نوزادان در روزهاي 2 تا 6 تولد. در مواردي كه مادر داراي آنتي ژن سطحي و ويروس هپاتيت B بوده، در محافظت كودك بسيار موثر است. در مناطق به شدت آلوده، مي توان از اين روش براي پيشگيري از پيدايش بيماري هم استفا ده كرد.
- خوردن هر نوع ماده غذايي و مايعات در آزمايشگاه، ممنوه است. در آزمايشگاهها بايستي محل كار را هر روز چندبار ضدعفوني كرد.
- تزريق واكسن هپاتيت B، براي مصون سازي افراد در معرض خطر زياد، توصيه مي شد.
- تزريق داروها با آمپول حاوي مقدار مطلوب دارو در پيشگيري از بروز بيماري اهميت اساسي دارد.

«سمينار كودكان»
موضوع:
غذا و تغذيه

غذا چيست؟
تعريف: غذا به مادة جامد يا مايعي گفته مي شود كه با خوردن و هضم شدن ايجادحرارت و انرژي كرده و موجب ترميم بافتها ، رشو نمو و تنظيم اعمال حياتي مي گردد.
چرا غذا مي خوريم؟
تمام موجودات زنده براي آنكه بتوانند به زندگي خود ادامه دهند، احتياج به غذا دارند. خواه اين موجود زنده يك انسان باشد يا يك حيوان و يا حتي يك موجود بسيار كوچك ذره بيني مانند ميكروب و …
از طرفي هر روز تعدادي از سلولهاي بدن مي ميرند و بايد سلولهاي تازه جاي آنها را بگيرند، براي اين منظور اين سلولها مواد لازم را از غذا بدست آورند. همچنين حفظ گرماي طبيعي بدن – كه در موقع سلامت هميشه ثابت است – مبارزه با ميكروبها و عوامل بيماريزا – رشد روزانه مو و ناخن، كار قلب و دستگاه تنفس، حركات بدن، قدرت كار و فعاليت انسان و حتي كارهاي فكري هم در گرو دريافت كافي مواد غذايي مي باشد.
غذا از چه چيزهايي درست شده است؟
معمولاً غذايي كه انسان مصرف مي كند از مواد مختلفي تشكيل شده است كه عبارتند از مواد قندي و نشاسته اي و مواد چربي كه انرژي زا هستند و انرژي روزانه را تأمين مي كنند، مواد پروتئيني جهت نگهداري و ترميم بافتها و ساختن بافتهاي جديد.
ويتامينها، اصلاح معدني و آب انرژي زا نيستند 0كالري ندارند) ولي براي رشد طبيعي مورد نياز مي باشند. دريافت ناكافي آنها باعث بروز كندي ريشه، اختلالات خوني و عدم استحكام استخوانها مب شود.
انرژي غذا و نياز به آن:
بدن براي ساختن بافتهاي جديد، توليد گرما و حركت و فعاليت، به انرژي نياز دارد.
قسمت اعظم غذايي كه مي موريم در بدن سوخته و توليد انرژي مي كند.
در فرد سالم مصرف انرژي با فعاليت افزايش مي يابد. بيشتر انرژي، به مصرف اعضاي اصلي بدن مي رسد. تقريباً 30 درصد ماهيچه اسكلتي، 25 درصد اعضاي درون شكم، 12 درصد مغز و 11 درصد براي قلب و بقيه به صورت انواع ديگر انرژي بريا انجام حركات و اعمال ديگر صرف مي گردد.
كالري چيست؟
گرماي حاصل از سوختن (اكسيده شدن) غذا در بدن را با واحدي اندازه گيري مي كنند كه به آن كالري مي گويند. چون گرماي حاصل از سوختن غذا در بدن بسيار زياد است، بنابراين با كيلوكالري اندازه گرفته مي شود.
كالري عبارت از مقدار حرارتي كه مي توان درجه حرارت يك سانتي متر مكعب آب را از 15 درجه سانتي گراد به 16 درجه سانتيگراد افزايش دهد.
مواد قندي و نشاسته اي و مواد چربي گرمازا هستند و از سوختن هر يك گرم مواد قندي و نشاسته اي 4 كيلو كالري انرژي توليد يم شود، و از هر يك گرم 9 كيلو كالري انرژي توليد مي شود.
آب و مواد معدني اصلاً حرارتي توليد نمي كنند.
غذايي بيش از احتياج مصرف كنيد، غذا بصورت چربي در بدن بوجود مي آيد.
گروههاي غذايي
اگرچه مواد غذايي در مورد مصرف روزانه از مواد مغذي نظير پروتئينها، موالد قندي، چربيها، ويتامينها، آب و املاح معدني تشكيل شده است، اما خود مواد غذايي نظير گروههاي خاصي دارند كه در نمودار دايره اي زير مشخص شده و بايد روزانه از تمامي گروههاي غذايي استفاده كنيم:
در سنين رشد مصرف دو تا سه ليوان شير يا
فرآورده هاي آن روزانه توصيه مي شود.1- گروه شير و فرآورده هاي آن:
اين گروه شامل موادي مانند شير، ماست، پنير، كشك و بستني است.
مواد مغذي مهم اين گروه، پروتئين، كلسيم، فسفر و بعضي از انواع ويتامينهاي گروه ب 2 مي باشد.
واحد اندازه گيري:
هر واحد از اين گروه برابر است با يك ليوان ماست و شير، 30 گرم پنير (به اندازه يك قوطي كبريت)، ايوان كشك پاستوريزه، ليوان بستني.
مقدار مصرف:
براي افراد بالغ سالم مصرف روزانه 2 واحد يا بيشتر توصيه يم شود.
اين گروه براي استحكام استخوانها و دندانها، رشد و سلامت پوست لازم هستند.
چگونه از گروه شير و لبنيات استفاده كنيم:
1- حتي الامكان از شيرهاي پاستوريزه استفاده كنيد.
2- در صورت عدم دسترسي به شير پاستوريزه مي توانيد شير تازه را 20 دقيقه بجوشانيد و سپس مصرف نمائيد.
3- حتي الامكان از پنيرهاي تهيه شده از شير پاستوريزه استفاده كنيد.
4- در مصرف بستني توجه كنيد كه حتماً از شير پاستوريزه تهيه شده باشد.
5- براي مصرف هر نوع كشك بايستي قبل از مصرف مقداري لاب به آن افزوده و حداقل 15-10 دقيقه در حال بهم زدن بجوشانيد.

در دوران رشد مصرفق روزانه از
گروه گوشت توصيه مي شود

2- گروه گوشت و تخم مرغ
اين گروه شامل موادي همانند: گوشتهاي قرمز (گوسفند و گوساله) كوشتهاي سفيد (مرغ، ماهي، پرندگان)، جگر، دل، قلوه، زبان و مغز گوسفند و گوساله مي باشد. مواد مغذي مهم اين گروه، پروتئين، روي، آهن و بعضي از انواع ويتامينهاي گروه ب 2 مي باشد.
واحد اندازه گيري:
به جاي هر 30 گرم گوشت يا چربي مي توان از يك عدد تخم مرغ استفاده كرد.
مقدار مصرف:
براي افراد بالغ سالم مصرف روزانه دو واحد يا بيشتر 60 الي 90 گرم از اين گروه توصيه مي شود.
ايده گروه براي رشد و ترميم بافتها، خونسازي و سلامت سيستم عصبي لازم است.
چگونه از گروه كوشت استفاده كنيم:
1- قبل از مصرف گوشتهاي قرمز تمامي چربي قابل رويت آن را جدا كنيد و براي مصرف مرغ پوست آن را جدا كنيد.
2- براي طبخ گوشتهاي يخ زده به صورت آب پز، بايد آن را بلافاصله بپزد و اگر بخواهد بصورت كباب شده يا به صورتهاي ديگر استفاده كنيد براي خارج كردن گوشت از حالت يخ زده بايد آن را 24 ساعت در تحت پايين يخچال قرار دهيد و سپس طبخ نمائيد.
3- از گوشتهاي سفيد مانند مرغ و ماهي بيشتر استفاده كنيد.
4- براي بزرگسالان مصرف زرده تخم مرغ حداكثر سه عدد در هفته محدود شود.

مصرف ميوه ها در روز
به ميزان لازم ضروري است.

مصرف سبزيها به مقدار
دلخواه توصيه مي شود.

3- گروه ميوه ها و سبزيها:
اين گروه شامل سبزيها و ميوه هاي غني از ويتامين ث و ويتامين آ هستند. ضمناً سبزيها و ميوه ها حاوي مقداري ويتامين گروه ب، و مقدار قابل توجهي پنير هستند.
واحد اندازه گيري:
يك عدد ميوه متوسط (يك عدد سيب يا پرتقال يا هلو برابر 100 گرم است) يا طالبي متوسط يا 12 دانه بزرگ گيلاس يا 4 عدد زردآلو يا 15 حبه انگور يا ليوان آب ميوه يا يك فنجان سبزي خام يا فنجان سبزي پخته، برابر يك واحد است.
مقدار مصرف:
براي افراد بالغ سالم روزانه 4 واحد بيشتر توصيه مي شود. اين گروه براي حفظ مقاومت بدن در برابر عفونتها يا ترميم زخمها، ديدن در تاريكي، سلامت پوست ضروري است.
چگونه از ميوه ها و سبزيها استفاده كنيم:
1- سعي كنيد حتي الامكان سبزيها و ميوه ها را به صورت خام مصرف كنيد. چون ويتامينهاي آن بيشتر حفظ مي شد.
2- قبل از مصرف سبزيها و ميوه ها آنها را به دقت شسته و ضدعفوني كنيد.
3- ميوه هاي كه پوست آنها قابل مصرف است پس از شستن و ضدعفوني كردن با پوست مصرف كنيد.
4- براي طبخ سبزي بايد ابتدا آب را جوش آورده و سبزي را در آب جوش ريخته مدت 5 الي 10 دقيقه بپزد.
5- براي طبخ سبزيها از آب كم استفاده كرده و آب حاصل از طبخ سبزي را در غذا استفاده كنيد.
6- در هنگام طبخ سبزي درب ظرف بايد بسته باشد.
7- براي طبخ سبزيهاي تازه آنها را بلافاصله بعد از خرد كردن، بپزد.
8- در صورت پوست كندن ميوه، از قرار دادن آن در مجاورت هوا خودداري كنيد.

«از گروه نان و غلات حداقل چهار واحد استفاده كنيد»

4- گروه حبوبات و غلات:
اين گروه شامل موادي مانند انواع نان، برنج، ماكاروني، گندم، جوؤ ذرت و حبوبات (نخود، لئبيا، عدس، باقلا، لپه، ماش و …) است.
ايده گروه انرژي لازم و بعضي از انواع ويتامينهاي گروه ب، آهن و مقداري پروتئين را تامين مي كند.
واحد اندازه گيري:
برنج نيز به اندازه يك كفگير كوچك 05 تا 6 قاشق غذاخوري) و ماكاروني نيز مثل برنج، نان لواش، سنگگ (به اندازه كف دست) و … يك واحد نام 25 گرم است.
حبوبات، يا فنجان حبوبات خام استفاده گردد. 5 يا 6 قاشق غذاخوري حبوبات پخته برابر 100 گرم است.
مقدار مصرف:
براي افراد سالم بالغ مصرف روزانه 4 واحد يا بيشتر توصيه مي شود. اين گروه براي تأمين انرژي، رشد و سلامت سيستم عصبي لازم است.
چگونه از گروه حبوبات و غلات استفاده كنيم:
1- حتي الامكان برنج را به صورت كته مصرف كنيد.
2- سعي كنيد بيشتر از نانهاي حاوي سبوس (نان جو، نان سنگگ و بربري و نان لواش) استفاده كنيد.
3- نان را به اندازة نياز خانواده خريداري كرده و از مصرف نانهاي كپك زده جداً خودداري كنيد.
4- براي كامل كردن پروتئين گروه نان و غلات بهتر است آنها را بصورت مخلوط با حبوبات مصرف كنيد.
5- مصرف حبوبات به علت دارا بودن فيبر و پروتئين بيشتر توصيه مي شود.
سعي كنيد مصرف چربيها، شيريني ها، چاشني ها و نوشيدني هاي گروه متفرقه را محدود كنيد.

گروه متفرقه:
اين گروه شامل موادي مانند:
الف - مغزها (گردو، بادام، فندق، پسته و غيره)
ب - چربيها (روغن هاي جامد، مايع، پيه، دنبه، كره، خامه، سرشير، سس هاي چرب مانند مايونز و …)
پ - شيريني ها و قندهاي ساده 9انواع مربا، شربتها، قند و شكر، انواع شيريني هاي خشك و تر، آب نبات، شكلات و …)
ت - ترشي ها و چاپني ها 0انواع شور، فلفل، نمك، زردچوبه، دارچين و غيره)
ج - نوشيدنيها (نوشابه هاي گازدار، چاي، قهوه، شربتها و …)

فهرست منابع:
- غذا و تغذيه تأليف طيبه موسوي تيراژ: 5000
- اختلالات ناشي از كمبود يد مؤلف: سوسن سعدونديان تيراژ 500 نسخه
- غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد و افزايش گذاري در نوزادان. مؤلف: پروين ميرميران
- بررسي رشد جسمي و ذهني آزمونهاي تيروئيد مؤلف: دكتر فريدون عزيزي
- بررسي گواتر و غلظت هورمونهاي تيروئيد مؤلف: م- نفرآبادي ف - عزيزي
- يافته هاي باليني و آزمايشگاهي موجود در كم كاري تيروئيد مؤلف صديقه مرادي و دكتر فريدون عزيزي
- تغييرات شدت گواتر، ضريب هوشي، و غلظت هورمونهاي تيروئيد. مؤلف: پ- مداح، م- كيمياگر
- بررسي اعمال جراحي غده تيروئيد مؤلف دكتر فريدون عزيزي
- بررسي آنتروپومتريك، گواتر و مراحل بلوغ مؤلف: پ – حامدي، ع-كچوئي، پ-ميرميران، ف-عزيزي
- با هپاتيت B، هرچه بيشتر و بهتر آشنا شويم مؤلف: وحيد عرفاني
- مطالب برگرفته از شبكه اينترنت در خصوص بيماريهاي گواتر
- اثر محلول روغني يددار بر شدت گواتر مؤلف: 1- سرشار مقدم، ر-بيگم استاد
- افزايش وزن و چاقي مؤلف ف-عزيزي

مطالب مشابه ...

۱۸-۸-۱۳۹۰ ۱۱:۳۲ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ۶ميليون ايراني در معرض نوعي بيماري انگلي ta.soltani 0 70 ۱۲-۱۱-۱۳۹۲ ۰۹:۲۰ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  خبر خوب براي مادران مبتلا به بيماري ايدز senior engineer 0 136 ۸-۱۰-۱۳۹۱ ۰۴:۵۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  بيماري واروآ senior engineer 0 174 ۱۱-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  بيماري توکسوپلاسموز senior engineer 0 367 ۱۱-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۱۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان