تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

نقش انسولين در بدن سازي

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
نقش انسولين در بدن سازي
نقش انسولین در بدنسازی:

انسولین یک هورمون پپتیدی است که از سلولهای بتا پانکراس ترشح میشود.
بسیاری از رژیم گیرندگان حتی به خاطر کنترل سطح انسولین مصرف کربوهیدرات خود را قطع میکنند که کار اشتباهی است.

انسولین به دنبال بالا رفتن قند خون در بدن بر اثر مصرف کربوهیدرات و پروتئین ترشح میشود و اصولآ مسئول هدایت متابولیسم انرژی بعد از صرف غذا میباشد .

انسولین به تنظیم سطح قند خون در تداوم آن در دامنه ای صحیح کمک میکند. انسولین به وسیله گیرنده های معینی در بافت های سلولی مفید به انتشار گلوکز در سلول میپردازد. هم چنین به سنتز گلیکوژن نیز کمک میکند.
با ترشح انسولین در بدنتان هورمونی دارید که میتواند سطح گلیکوژن را در سلول های عضلانی افزایش بدهد و به موجب آن یک محیط مطلوب تر به منظور رشد فراهم میکند. به ازای هر گرم گلیکوژن ذخیره شده در سلول عضلانی سه گرم آب ذخیره شده داریم....
**انسولين(Insulin)**
تزريق نمونه هاي حيواني اين هورمون عليرغم اينکه ممنوع است، اما امروزه در بين ورزشکاران تا حدود زيادي شايع و معمول شده است. اين هورمون در پانکراس تهيه شده و وظيفه تنظيم قند خون را در بدن بر عهده دارد. ترشح مقادير ناکافي اين هورمون و همچنين مقاومت انسوليني که به طور ژنتيکي و يا در اثر مصرف افراطي قند در دوران جواني و ... در گيرنده هاي حساس به اين هورمون، موجب بروز بيماري ديابت در انسان مي گردد. ترشح اين هورمون و ورود آن در خون با کم شدن غلظت قند در خون همراه خواهد بود. زماني که غذاي شيرين مي خوريد، بدن شما براي کاستن از حجم قند موجود در خون و براي تنظيم قند خون، انسولين بيشتري را ترشح کرده و وارد خون مي کند. بدن شما براي حفظ تعادل پايدار در درون خود مدام در تلاش و تقلاست. از فعاليتهاي بدن در اين راستا مي توان به ترشح هورمونهاي مختلف اشاره کرد.
بدني که سالم باشد، به هر طريقي که شده، از بالاتر رفتن و يا از افت قند خون جلوگيري مي کند. ترشح انسولين بيشتر موجب انتقال قندهاي موجود در خون به عضلات و بافتهاي چربي شده و به اين طريق قند خون را تنظيم و تعديل مي کند. اهميت انسولين براي ورزشکاران در اين نقطه حساس بيش از پيش هويدا مي شود. انسولين هورموني آنابوليک است و توانايي بدن براي جذب و استفاده بيشتر از اسيد هاي آمينه را افزايش مي دهد.
گفته مي شود که بهترين زمان براي افزودن بر ترشح طبيعي هورمون تستوسترون، زماني است که در خواب هستيد و يا يک جلسه تمرين سنگين و طاقت فرسا را پشت سر گذاشته ايد. در اين دو حالت، حساسيت گيرنده هاي موجود در عضلات شما در بالاترين حد خود قرار دارد. براي تحريک ترشح طبيعي هورمون انسولين مي توان از قندهايي که شاخص گليسمي بالايي دارند، استفاده نمود. لازم به ذکر است که اين دسته از قندها در مقاله اي که چندي قبل در همين نشريه و به قلم اين حقير ترجمه شده و به چاپ رسيده بود، مورد بررسي قرار گرفته بودند. از اين دسته از قندها مي توان به عسل اشاره کرد. خوردن اين ماده مغذي طبيعي در صورتي که به همراه مصرف مکملهاي پروتئيني باشد، با افزايش ميزان ترشح طبيعي هورمون عضله ساز انسولين، گلوکوز و به تبع آن اسيد آمينه هاي موجود در مکمل مصرفي تان را به سمت عضلات هدايت کرده و افزايش حجم و قدرت بدني را براي شما امکان پذير خواهد کرد. همچنين اين موضوع نيز امروزه اثبات شده است که افزايش ميزان ترشح طبيعي انسولين در بدن از شکسته شدن و تجزيه شدن پروتئين در عضلات که معمولا پس از پرداختن به تمربن روزانه در بدن آدمي رخ مي دهد نيز به خوبي جلوگيري مي کند.بنابراين مي توان گفت که انسولين بيشتر به معني احياي سريع و فوري ذخاير گليکوژن، هدايت قند و اسيد آمينه هاي بيشتر به عضلات، سنتز پروتئين بيشتر در عضلات و بروز حالتهاي آنابوليک در بدن خواهد بود. قبل از اينکه يک بطري عسل را سر بکشيد به اين دو هشدار نيز توجه داشته باشيد که اولا عسل طبيعي و مرغوب به لطف گرم بودن بازار دغل کاري و قلابي سازي در ايران، امروزه ديگر به کيميايي بدل گرديده است که فقط در قصه ها و افسانه ها يافت مي شود و ثانيا ترشح انسولين بيشتر عوارضي را نيز در پي دارد.افزايش ميزان ترشح انسولين علاوه بر افزايش سنتز پروتئين در عضلات با تشديد فرايند چربي سازي در بدن نيز همراه خواهد بود. زماني که اين هورمون در بدن ترشح مي شود، کبد شروع به تبديل کردن گلوکوز به گليکوژن کرده و محصول نهايي را در خود ذخيره مي کند. اين عمل زماني که تمرين سخت روزانه را پشت سر گذاشته ايد و کبد شما از گليکوژن تهي شده است، مطلوب است اما در صورتي که بدن شما اشباع از گليکوژن باشد، گليکوژن اضافي به چربي تبديل شده و در قسمتهاي مختلف بدن و از جمله در اطراف شکم، پاها و باسن ذخيره مي شود.
انسولين با انتقال قند موجود در خون به داخل سلولها باعث کاهش قند خون مي شود ، به طور معمول تزريق ۲ بار در روز انسولين براي کنترل قندخون کافي است . اما در بعضي موارد براي کنترل بهتر قند خون جهت بعضي از افراد ۳ تا ۴ تزريق در روز نيز در نظر گرفته ميشود . متأسفانه با وجود تلاشها و تحقيقات فراواني که جهت تهيه شکل خوراکي انسولين انجام شده است هنوز انسولين خوراکي در دسترس نمي باشد و اگر چه شکل استنشاقي نيز جديداً به بازار آمده ولي به سبب نياز به شرايط خاص مصرف آنرا بسيار محدود است .
مصرف ناصحيح داروهاي ديابت از جمله انسولين موجب پديد آمدن مشکلات فراواني از جمله مشکلات کليوي ، قلبي ، عروقي ، چشمي و .... براي اين بيماري مي گردد . لذا توجه به مصرف صحيح و منطقي داروهاي در اين بيماري از اهميت فراواني برخوردار است .
چنانچه انسولين دريافتي انسولين رگولار يا NPH ميباشد لازم است انسولين نيم ساعت قبل از وعده غذايي دريافت شود . اما چنانچه از انسولين rapid - acting ( سريع الاثر ) استفاده مي کنيد بايد بلافاصله قبل از وعده غذايي دريافت شود .
۶ نوع انسولين وجود دارد که با سرعت هاي مختلف فعاليت مي کنند بسياري از افراد معمولاً از مخلوط ۲ نوع انسولين استفاده مي کنند عملکرد انسولين در بيماران مختلف ممکن است متفاوت باشد . هر بيمار پس از مدت کوتاهي متوجه شکل عملکرد انسولين و سرعت شروع اثر آن در بدنش مي شود و بر اين اساس مي تواند انسولين مورد نياز و زمان تزريق آن را به کمک پزشک خود مشخص کند .
محل تزريق انسولين نيز مهم است شما مي توانيد انسولين را در بازو ، ران و يا شکم تزريق کنيد . اما بايد به خاطر داشته باشيد سرعت آزاد سازي انسولين در اين مناطق با يکديگر متفاوت است به عنوان مثال سرعت جذب انسولين از ناحيه شکمي - سريع ترين و ناحيه ران ( thigh ) آهسته ترين سرعت جذب را دارد اين جذب در بازو متوسط است .
بنابراين براي تغيير محل تزريق انسولين که اغلب به علت تزريق هاي مکرر ضروري مي شود با پزشک خود مشورت کنيد .
نگهداري انسولين
چنانچه يک ويال در ظرف مدت ۳۰ روز مصرف مي کنيد نياز به يخچال نمي باشد وشما مي توانيد انسولين را در دماي اتاق نگهداري کنيد ما باقي مانده انسولين را پس از ۳۰ روز بايد دور ريخته شود چنانچه يک ويال را ظرف مدت يک ماه مصرف نمي کنيد آن را هميشه در يخچال نگهداري کنيد بخاطر داشته باشيد که هميشه يه ويال انسولين اضافه در خانه داشته باشيد . انسولين را نبايد خيلي داغ و يا خيلي سرد کرد منظور از دماي اتاق ۱۵-۳۰ درجه است انسولين را در فريزز و يا پشت پنجره ماشين يا منزل در معرض آفتاب مستقيم قرار ندهيد .
عوارض جانبي انسولين
شامل افت قندخون ( هيپوگليسمي ) و افزايش وزن مي باشد .

افت قندخون در مصرف کنندگان انسولين در موارد زير بيشتر اتفاق مي افتد :
حذف يک وعده غذايي
مصرف بسيار کم مواد غذايي در يک وعده
انجام حرکات ورزشي بيش از حد معمول
مصرف بيش از اندازه داروي ضد ديابت
نوشيدن الکل ، بيماري ، تب و ...
علائم هيپوگليسمي
درصورت احساس تعريق ، درد ، خواب آلودگي ، گرسنگي ، عصبي شدن ، لرزش و سرگيجه ممکن است دچار هيپوگيسمي شده باشيد .
تأمين قند خون در بيماران ديابتي
اگر در تست قند خون شما زير ۷۰ باشد ميتوانيد براي تأمين ۱۵ گرم کربوهيدارت يکي از موارد زير را به کار ببريد :
نصف فنجان آب ميوه
يک فنجان شير
يک يا دو قاشق چاي خوري شکر و يا عسل
قند خون خود را ۱۵ دقيقه بعد چک کنيد . چنانچه هنوز قند خون شما زير ۷۰ باشد مجدداً ۱۵ گرم کربوهيدارت دريافت کنيد .
چنانچه امکان تست قندخون وجود ندارد اما يکي از علائم هيپوگلايسمي وجود داشته باشد يکي از موارد ذکر شده جذب کربوهيدرات را بخوريد .

چنانچه قند خون شما پايين نيست اما امکان دارد که وعده بعدي غذايي خود را حداقل تا يک ساعت بعد مصرف نکنيد يک ميان وعده حاوي پروتئين داشته باشيد . اين ميان وعده ميتواند شامل موارد زير باشد :1_کراکر همراه با پنير يا کره 2_ نصف يک ساندويج همبرگر 3_کراکر و يک ليوان شير
منبع

مطالب مشابه ...

سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۴-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۱۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ღمژگانღ

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فاكتور رشد شبه انسولين -1 ياIgf-1 senior engineer 0 389 ۲۴-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۰۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان