تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

مهارت مدیریتی

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
مهارت مدیریتی
مهارت مدیریتی
مهارت مدیریتی به مهارت هایی گفته می شود که به وسيله آن شخص در وجود خود امکان به حرکت در آوردن اجزاء یک مجموعه را برای حرکت متناسب همه اجزاء به سوی اهداف تعیین شده فراهم می آورد. مهارت های مدیریتی تابع سلیقه ها و یا رفتارهایی که عادات افراد آنها را تعریف نموده نیستند. مهارت مدیریتی از سرچشمه علم و دانایی نشأت گرفته و همگان به خوبی می دانند که مدیریت یک علم است و اين علم از یک منطق و سیستم تبعیت می کند که رفتارهای مدیر تابع آن سیستم است و نه بالعکس.
اعتماد به نفس، احتیاط عقلانی، هدفمند بودن و جسارت تصمیم گیری و تصمیم سازی از جمله مسائلی است که می تواند مهارت های مدیریتی را به بلوغ برساند. عنصر زمان در مدیریت، عنصری اثر گذار، قابل اعتناء و اساسی است. مقتضیات زمانی مسائلی نیستند که بشود به راحتی آنها را کنار گذاشت. مدیریت، شاه بیت همه موفقیت ها و ترجیع بند بسیاری از شکست هاست. مدیریت در نظر ما مدیریت استراتژیک است مدیریتی که براساس سیستم تعریف و تنظیم شده است. مدیریت استراتژیک اصطلاحی است که جهت تشریح فرآیند تصمیم گیری مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب، مدیریت استراتژیک عبارت است از جریان تصمیمات و فعالیتهایی که منجر به ایجاد یک یا چند استراتژی مؤثر برای نیل به اهداف شرکت می گردد. به همین طریق فرآیند مدیریت استراتژیک روشی است که در آن استراتژیست ها به تعیین اهداف و تصمیم گیری استراتژیک می پردازند. شایان ذکر است که تصمیم گیری در بسیاری از واحدهای اقتصادی و اجتماعی در گذشته فاقد چهار چوب و برنامه بلند مدت بوده و اکنون نیز در برخی از مؤسسات، مدیران بیشتر وقتشان صرف کارهای روزمره می شود.
مدیرانی که به تصمیم گیریهای استراتژیک می پردازند به دو روش می توانند وقتشان را آزاد کرده و به برنامه ریزی بلند مدت بپردازند:
1- تنظیم رویه ها.
برای کارهای تکراری به تنظیم رویه ها بپردازند.
روش و دستورالعملهای مربوطه تعیین و هر جا که لازم باشد خط مشی ها و به عبارتی سیاستها نیز مشخص شوند.
در نتیجه زمان و فرصت لازم برای تفکر در زمینه برنامه ریزی بلند مدت فراهم شود.
2- بودجه ریزی و کنترل.
با ایجاد سیستم بودجه بندی و کوشش برای پیش بینی فروش و گردش وجوه در آینده، در واقع در مدتی کوتاه برای بلند مدت تصمیم گیری صورت گیرد و مدیر، خود را از تصمیمات موردی رها کند و به امر کنترل و اصلاح بپردازد.وقتی وقت مدیران با اتخاذ این روشها آزاد شد این سؤال مطرح می شود که باید به چه کاری بپردازند؟ اینجاست که موقعیت آینده مؤسسه مطرح می شود و موضوع برنامه ریزی بلند مدت مورد توجه قرار می گیرد.
برنامه ریزی بلند مدت در طول زمان به دو مفهوم به کار رفته است.
مفهوم اولیه برنامه ریزی (طرح ریزی) بلند مدت عبارت است از پیش بینی بازار و ارزیابی فرصتها و تهدیدات محیطی آینده و تواناییهای مؤسسه از یک طرف و تعیین محتمل ترین حالت برای آینده (تورم، رکود و غیره) از سوی دیگر.
پس از آن با توجه به اهداف مؤسسه و تواناییهای آن، بهترین و مناسبترین راهکار انتخاب می شود و از امکانات و منابع موجود سازمان در جهت پیاده کردن استراتژی انتخاب شده استفاده می شود.
لیکن چنانچه حالت پیش بینی شده رخ ندهد همه برنامه های مؤسسه به هم ریخته و تمامی برنامه ها تحت تأثیر قرار می گیرد. مثلاً در صورتی که محتمل ترین حالت برای آینده، وضعیت رکود باشد، برای مواجهه با آن راهکارهای مناسبی انتخاب می شود، اما در صورتی که در آینده رونق به وجود آید هیچ برنامه ای برای آن وجود نخواهد داشت. مفهوم ثانویه برنامه ریزی بلند مدت، به معنای تدوین برنامه بر مبنای مقتضیات و موقعیتهای متفاوت است.
به این صورت که ابتدا همه حالتهای ممکن مانند تورم، رکود و ... برای آینده پیش بینی می شود و سپس با توجه به امکانات شرکت، راه حلهای گوناگونی- برای هر موقعیت یک راه حل- در نظر گرفته می شود تا در صورت وقوع هر کدام از حالتها از برنامه های تهیه شده مناسبترین آنها انتخاب شود.
با توجه به مفهوم ثانویه برنامه ریزی بلند مدت وضعیتی به دست می آید که به آن برنامه ریزی استراتژیک گفته می شود. در برنامه ریزی استراتژیک تصمیمات مهم و سرنوشت ساز مطرح می شود. این تصمیمات، معمولاً برای مؤسسه تعهدات سنگین ایجاد می کند. در نتیجه سیستم تصمیم گیری و ایجاد نظام برنامه ریزی مطرح می شود (آیا مدیران مؤسسه به طور انفرادی تصمیم می گیرند یا به طور تشکیلاتی و نظام یافته؟) و به دنبال آن تغییر ساختار مؤسسه مطرح می گردد، به نحوی که مؤسسه بتواند با توجه به شرایط متحول، حرکت کند. به عنوان مثال، مجموعه بانکی کشور با تغییر شرایط محیطی (قانون و مقررات و اوضاع اجتماعی) بهره و ربا را از سیستم بانکی حذف کرد. با حذف ربا و بهره، بانکها می بایست حرکتهای خود را تغییر دهند و یک استراتژی جدید را طراحی کنند (ایجاد سیستم مزارعه و مضاربه و ...). اگر این استراتژی جدید با ساختار بانک مطابقت نداشته باشد در حرکت جدید موفق نیست و ممکن است به صورت ظاهر استراتژی جدید را بپذیرد ولی محتوای قبلی همچنان پا برجا باشد. لذا باید ساختار مجموعه بانکی به نحوی تغییر یابد که با اهداف جدید منطبق شود. با توجه به این دیدگاه جامع و توجه به محیط و شرایط بوده که گفته شده است: مبنای مدیریت استراتژیک، دیدگاه سیستمی و ابزار آن تفکر اقتضایی است.


مدیریت استراتژیک
با توجه به آنچه گفته شد امروزه مفهوم مدیریت استراتژیک در واقع نتیجه ترکیب نظریات دو مفهوم جداگانه، موازی و مشابه است. یکی از نظریات مربوط به رشته سیاست بازرگانی است که در مراکز علمی و دانشگاهی مطرح و ارائه شده و دیگری مفهوم برنامه ریزی بلند مدت (مفهوم ثانویه) است که هر دوی این جریانات فکری به نوبه خود از اصول و مباحث دیگری حاصل شده اند. مفاهیم مذکور نقش خود را در کمک به مدیریت رده بالا و مدیریت بخشها و مراکز انتفاعی به طور مؤثر ایفا نموده اند.مدیریت استراتژیک جریانی است که به وسیله آن مدیریت رده بالای مؤسسه، عملکرد و جهت گیری بلند مدت سازمان را تعیین می کند. این فرآیند از طریق تدوین صحیح استراتژی، اجرای متناسب و ارزیابی مستمر استراتژی تحقق می پذیرد.
بنابراین، مدیریت استراتژیک را می توان مجموعه ای از اقدامات دانست که از طریق آنها مدیریت عالی سازمان باید وظایف زیر را به انجام برساند:
1- تجزیه و تحلیل فرصتها و تهدیدها یا موانعی که در محیط خارجی وجود دارد؛
2- تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف سازمان در محیط داخلی؛
3- استقرار رسالت سازمان و ایجاد اهداف آن؛
4- تدوین استراتژیهایی که با نقاط قوت و ضعف و نیز فرصتها و تهدیدهای محیطی منطبق باشد؛
5- اجرای استراتژیها؛
6- ارزیابی و کنترل استراتژیک به منظور اطمینان از کسب اهداف سازمان.
بدین ترتیب، مدیران استراتژیک نقاط قوت و ضعف شرکت را از لحاظ امکان بهره برداری از فرصتها و یا مقابله با تهدیدهای خارجی مورد ارزیابی قرار می دهند. حفظ تناسب بین کسب و کار و محیط برای بقا، در رقابت لازم است. از آنجا که محیط و سازمان با گذشت زمان تغییر می کنند؛ این فرآیند، دغدغه مداوم مدیریت است. البته بین استراتژیست بودن و اعمال مدیریت استراتژیک تفاوت وجود دارد. مدیریت استراتژیک توجه اساسی به محیط و دگرگونی محیطی دارد تا در آن تصمیم مناسب گرفته شود. در حالی که یک استراتژیست با وجود داشتن استراتژی، ممکن است به تحول و تنوع محیطهای مختلف توجه نکند. به عنوان مثال، ناپلئون بنا پارت فرانسوی یک استراتژیست موفق بود. اما، در روسیه و اسپانیا وضعیت متفاوتی وجود داشت. ناپلئون در این دو مبارزه، قادر به تصمیم گیری سریع و قطعی نبود و مبارزه طولانی او منجر به شکست نهایی شد. ناپلئون یک استراتژیست بزرگ بود ولی از مدیریت استراتژیک برخوردار نبود. او در ارزیابی و انطباق بین استراتژی و محیط متغیر ناتوان بود. تفاوت بین داشتن استراتژی و اعمال مدیریت استراتژیک را می توان تفاوت بین شکست و موفقیت دانست. از طرف دیگر، بین مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی استراتژیک نیز باید تفاوت قائل بود.

مدیریت استراتژیک مفهومی وسیعتر از برنامه ریزی استراتژیک دارد.
از یک دیدگاه، برنامه ریزی استراتژیک و هدف گذاری تنها بخشی از مدل اهداف عقلایی است که آن نیز خود یکی از چهار مدل چهار چوب ارزشهای رقابتی مدیریت استراتژیک، در ردیف مدلهای روابط انسانی، سیستمهای باز و فرآیند داخلی محسوب می شود.
دلایل اهمیت آگاهی از مدیریت استراتژیک
مدیران با کاری مهمتر از مدیریت استراتژیک مواجه نیستند.
درک جهان تجارت و کسب و کار مستلزم آشنایی با فرآیند مدیریت استراتژیک است.
با شدت گرفتن رقابت داخلی و خارجی و نیز در دورانی که نفوذ دولتها بر عملیات بازرگانی گسترش می یابد، درک مدیریت استراتژیک ضروری تر به نظر می رسد. کارمندان، سرپرستان، و مدیران میانی باید با مدیریت استراتژیک آشنا باشند؛ آشنایی با استراتژی سازمان به آنها کمک می کند تا ارتباط وظایف شغلی خود را با اهداف سازمان نزدیکتر کنند. در نتیجه عملکرد شغلی و نیز فرصت ارتقاء شغلی را افزایش دهند و اثر بخشی سازمان را بهبود بخشند. امروزه مدیریت استراتژیک کاربرد وسیعی در مؤسسات مختلف انتفاعی و غیرانتفاعی یافته است؛ اما تکیه مباحث بر روی شرکتها و مؤسسات بازرگانی انتفاعی است.
دلایل متعددی نیز برای آشنایی و آگاهی مدیران اجرایی و محققان با مدیریت استراتژیک وجود دارد که بعضی از آن دلایل را می توان به شرح زیر بیان نمود:
1- اگر مدیریت استراتژیک به صورت سیستماتیک انجام شود باعث می شود که سازمان در مقابل تغییرات محیط غافلگیر نشود؛
2- مدیریت استراتژیک با تعیین اهداف بلند مدت جهت حرکت سازمان برای رسیدن به آن اهداف، به زیر مجموعه آن سازمان، انگیزش، حرکت و هماهنگی می دهد؛
3- تجربه نشان داده است که مدیریت استراتژیک در سازمانها، باعث موفقیت بیشتر و رضایت کارمندان بوده است؛
4- مدیریت استراتژیک، تصمیم گیری در مؤسسه را سیستماتیک می کند و این امر به علت ارتقای آگاهی مدیران صورت می پذیرد؛
5- مدیریت استراتژیک به هماهنگی، ارتباطات بهتر و تخصیص مطلوب منابع در سازمان کمک می کند.
در بحث اهمیت مدیریت استراتژیک می توان چنین استدلال کرد که مدیر اجرایی ايده آل، یک مدیر دوراندیش، عضو و مربی گروه، دارای دید جهانی و دارای استعداد بهره گیری از تفاوتها خواهد بود.

مشاغل مربوط:
1. مدیر تدارکات و پشتیبانی
2. مدیر هتل
3. مدیر اطلاع رسانی سازمان
4. مدیر شبکه های اینترنتی
5. مدیر خبرگزاری
6. مدیر واحدهای مختلف وزارتخانه ها
7. مدیر بانک ها و موسسات اعتباری
8. مدیر بازرگانی
9. مدیر عامل شرکت
10. مدیر نظارت بر واحدهای اقامتی و پذیرایی
11. مدیر اداره روابط عمومی
12. مدیر اداره تبلیغات
13. مدیر تور
14. مدیر آموزشگاه آزاد
15. مدیر دانشگاه غیرانتفاعی
16. مدیر مدرسه
17. مدیر مسئول مطبوعات
18. مدیر انتشارات
19. مدیر چاپخانه
20. مدیر اداره تحقیقات
21. مدیر فروشگاه
22. مدیر حسابداری
23. مدیر برنامه ریزی

مهارت ها:
مهارت مدیریتی با مهارت های مشاوره ای و تولیدی نزدیک است و کمترین اشتراک را با مهارت های اداری، تعمیر و نگهداری و دستی دارد. تهیه و تدارک ارتباطات ، فناوری و سیستم های اطلاعاتی ، برای پشتیبانی از استراتژی های رقابتی و بهبود سطح خدمات سازمان ها نیازی بنیادین به شمار می رود.توسعه تجارت الکترونیک به کمک اینترنت و وب جهان گستر در کنار افزایش مقبولیت و الزامات تنظیم مقررات آن ، بنگاه های تجاری متوسط و بزرگ و دولت ها را به اعتماد روزافزون به فناوری اطلاعات برای پشتیبانی از عملیات و اداره ترغیب می کند.بنگاه های کوچک و متوسط نیز برای کسب منافع تجاری از وب ، پست الکترونیک و بسته های بهره وری اداری استفاده می کنند. سازمانها برای تحویل راه حل های تجاری با استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات ، پروژه هایی را بنیانگذاری می کنند.هر پروژه منحصر بفرد است و می تواند با اهداف خاص ، تاریخ شروع و پایان معین و مجموعه ای منحصر بفرد از فعالیتها ، منابع (سرمایه ، افراد و تجهیزات) ، ساختار سازمانی مجزا و نیاز به مدیریت مشخص می گردد.پروژه ها نیاز به مدیریت دارند چرا که مجموعه اهداف باید با وجود محدودیت هایی چون میدان ، زمان و بودجه محقق شوند..مدیریت پروژه (PM) منحصر به محیط های فناوری اطلاعات نیست و در بخش های مختلف صنعت اعم از تجاری ، دولتی و حرفه ها عمومیت دارد. استاندارد جهانی (IEEE std. 1490-1998) زیر مجموعه ای از دانش و تمرین های "قابل استفاده عموم" بدنه دانش مدیریت پروژه ی موسسه مدیریت پروژه را منتشر می کند.اصطلاح "قابل استفاده عموم" بدین معناست که محتوای استاندارد در اکثر پروژه ها کاربرد دارد و توافقی فراگیر نسبت به ارزش و و شایستگی آن وجود دارد.با اینحال این مسئله به این معنی نیست که محتوای استاندارد ، بدون در نظر گرفتن اقتضائات ، بطور ثابت در تمام پروژه های فناوری اطلاعات کاربرد دارد...
بيمه و مديريت در صنايع غذايي
بهكام: با هدف شناخت و رفع موانع موجود در راه فعاليت‌هاي مختلف صنايع غذائي، بر آن شديم تا با بهره گيري از مشاوران متخصص در رشته هاي مختلف و با مساعدت مديران موسسات اقتصادي فعال در صنايع غذائي مجموعه مقالاتي را در هر شماره ارائه دهيم.
يکي از اين موضوعات بسيار مهم وضعيت بيمه در صنايع غذايي کشور است.
بر همين اساس و در آستانه‌ي 13 آذر، روز بيمه مجموعه مقالاتي را به موضوع بيمه و مديريت در رويکرد صنايع غذائي اختصاص داده‌ايم.
اين مقالات از مباني پايه‌اي بيمه آغاز و به تدريج به موضوعات تحليل و معرفي رشته‌هاي بيمه‌اي مورد نياز در صنايع غذايي، اعم از پوشش‌هاي بيمه‌اي رايج در کشور و نيز پوشش‌هاي خاص بيمه‌اي که عليرغم نياز جدي به آنها، هنوز به طور عام به بازار بيمه کشور راه نيافته اند‌، خواهد پرداخت .زمينه‌ي مهم ديگري که مورد توجه هيئت تحريريه قرار دارد‌، پرداختن و پاسخ به پرسش‌هاي بيمه‌اي دست‌اندرکاران صنايع غذايي است که حتي الامکان با منافع عمومي صاحبان اين صنعت ارتباط دارد.

تاريخچه فعاليت موسسات بيمه در ايران در يك نگاه
اولين بار واژه‌ي بيمه در ايران درسال 1256 هجري شمسي، به‌کار رفت. در آن سال قانوني به تصويب رسيد كه طي آن دولت ايران به اتحاديه عمومي پست بين الملل پيوست.
در 27 اسفند 1309 مقرراتي در خصوص کارگران به تصويب هيات وزيران رسيد که به موجب آن، صندوقي به نام صندوق احتياط براي کمک به کارگران تشکيل شد. ضوابط آن به گونه اي بود که بين سال‌هاي 1314– 1310 که شرکت سهامي بيمه ايران تاسيس شد ، حدود 23 شرکت بيمه خارجي يا نمايندگان آنها در امور بيمه‌هاي بازرگاني شامل آتش سوزي، باربري، درمان، اتومبيل، حوادث و عمر در ايران به کار مشغول بودند. اين در حالي بود که در سال 1331 با تصويب دولت، شرايط و محدوديت هاي بيشتري براي کار شرکت‌هاي بيمه خارجي مقرر شد و فقط دو شرکت بيمه‌ي خارجي يوركشاير و اينگستراخ در ايران فعاليت داشتند و از فعاليت ساير شركت‌هاي خارجي جلوگيري بعمل آمد. با محدود کردن کار شرکت هاي بيمه‌ي خارجي، دوران ظهور شرکت هاي بيمه‌ي داخلي شکل گرفت و اين به گونه اي بود که تا قبل از انقلاب 16 شرکت بيمه‌ي ايراني وابسته به بخش خصوصي که برخي با سرمايه و مشارکت هاي خارجي نيز تشکيل شده بودند در کنار دو شرکت خارجي ذکر شده مشغول فعاليت شدند و شركت سهامي بيمه‌ي ايران شرق به عنوان اولين شركت بيمه ملي در خرداد ماه 1329 در ايران تاسيس شد.
در سال 1349 موسسه‌ي آموزش عالي براي بيمه و بيمه گري به نام مدرسه عالي بيمه تاسيس شد که هدف آن تربيت کادر متعهد و متخصص در امور بيمه‌اي کشور بود.
با افزايش عملکرد و توسعه‌ي فعاليت موسسات بيمه، ضرورت اعمال نظارت بر نحوه‌ي عملکرد آنان به منظور حفظ حقوق بيمه‌گزاران احساس شد. اين امر منجر به تاسيس بيمه‌ي مرکزي ايران در سال 1350 شد.
به هنگام وقوع انقلاب اسلامي در سال 1357 ، شرکت سهامي بيمه‌ي ايران، با مالکيت دولتي و شرکت هاي بيمه‌ي خصوصي ايران، آسيا، البرز، آريا، اميد، ايران، توانا، پارس، حافظ، شرق تهران، ساختمان و کار، دانا و ملي و همچنين دو نماينده‌ي خارجي يوركشاير و اينگستراخ به فعاليت مشغول بودند. همچنين بيمه‌ي مرکزي به عنوان نهاد نظارتي دولت، بر بيمه گران، براي حفظ حقوق بيمه گزاران وسلامت بازار بيمه کشور فعاليت مي‌کرد.پس از پيروزي انقلاب دگرگوني‌هاي اساسي و زير بنايي در تمام امور سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور پديد آمد. صنعت بيمه‌ي کشور نيز دستخوش تغيير و تحول قرار گرفت . با پيروزي انقلاب جو حاکم بر جامعه‌ي موافق فعاليت بخش خصوصي در جامعه نوپاي آن زمان نبود و دولتي كردن فعاليتها و سيستم برنامه‌ريزي متمرکز‌، حرف اول را مي زد. بر اين اساس مصوبه‌ي مورخه 4/4/58 نقطه‌ي عطف تاريخ صنعت جوان بيمه‌ي کشور را رقم زد‌. مطابق اين تصويب نامه به منظور حفظ حقوق بيمه گزاران و گسترش صنعت بيمه کشور كليه موسسات بيمه خصوصي ضمن قبول مالکيت مشروع، ملي اعلام شدند و دو نماينده‌ي بيمه خارجي فعال در ايران نيز منحل شد، از اواسط دهه1360 مقرر شد که فقط دو شرکت بيمه‌ي آسيا و البرز به فعاليت مشغول شوند. و ساير شرکت هاي بيمه به انجام تعهدات گذشته و پرداخت خسارت معوقه اكتفا كنند.
در تاريخ 1/9/1367 لايحه‌ي اداره موسسات بيمه تصويب شد که براساس آن انجام امور بيمه‌اي صرفاً به 4 شرکت بيمه‌ي آسيا، البرز، ايران و دانا محول شد شركت بيمه‌ي صادرات و سرمايه گذاري در سال 1373 با مشاركت بيمه‌ي مركزي ايران و بانك‌هاي ملي، صادرات، توسعه‌ي صادرات، تجارت و ملت، پا به عرصه‌ي فعاليت نهاد . در روز 21 فروردين 1380 كليات طرح تاسيس موسسات بيمه‌ي غير دولتي در صحن علني مجلس بررسي و در روز 29/3/1380، اين طرح با سرمايه‌ي اشخاص داخلي تصويب شد .رئيس جمهور وقت، قانون تاسيس موسسات بيمه‌ي غيردولتي را در ايران براي اجرا ابلاغ كرد . اين در ششم شهريور 80 در مجلس شوراي اسلامي تصويب و در بيست و هفتم شهريور در شوراي نگهبان تاييد شده بود.در ششم شهريور ماه سال 1380 با ابلاغ اين قانون توسط رياست جمهوري براي اجرا، فعاليت موسسات بيمه‌ي غير دولتي در ايران پس از 22 سال فعاليت موسسات بيمه‌ي دولتي، آغاز شد . در فرودين ماه 1381 نخستين شرکت بيمه‌ي خصوصي براي فعاليت در مناطق آزاد از بيمه مرکزي ايران پروانه تاسيس گرفت و موافقت بيمه مرکزي با ثبت شرکت بيمه‌ي حافظ در منطقه آزاد کيش به سازمان منطقه آزاد کيش اعلام شد . در آبان ماه 1381 بيمه‌ي مرکزي ايران مجوز تاسيس سه شرکت بيمه خصوصي را صادر کرد. اين سه شرکت عبارت اند از: شرکت بيمه‌ي پارسيان، شرکت بيمه‌ي توسعه و شرکت بيمه‌ي کارآفرين که بايد به صورت سهامي عام، فعاليت خود را آغاز مي‌كردند. در آذر ماه همان سال دو شرکت بيمه‌ي غير دولتي ديگر به نام هاي ملت و رازي، از بيمه‌ي مرکزي ايران مجوز تاسيس گرفتند . با صدور اين دو مجوز در آستانه‌ي روز بيمه ( 13 آذر سال 1381) تعداد شرکت هاي بيمه‌ي خصوصي در ايران به شش شرکت افزايش يافت كه از ميان آنها بيمه‌ي حافظ فعاليت بيمه‌اي در مناطق آزاد را آغاز کرده بود. و پنج شرکت بيمه‌ي ملت، رازي، پارسيان، کارآفرين و توسعه كه مجوز خود را قبلا" دريافت كرده‌ بودند، در شرف تاسيس و آغاز فعاليت قرار گرفتند . متعاقبا" در اسفند ماه بيمه‌ي مرکزي ايران با ثبت شرکت بيمه اميد در منطقه‌ي آزاد کيش موافقت کرد.
در ارديبهشت سال 1382طبق اعلام بيمه مركزي ايران با توليد نزديک به 9 هزار ميليارد ريال حق بيمه در سال1381 در صنعت بيمه كشور، نسبت حق بيمه به توليد ناخالص داخلي از مرز يک درصد فراتر رفت.در تير ماه1382، بيمه‌ي مرکزي مجوز ثبت نخستين شرکت بيمه‌ي خصوصي صرفا" اتکائي را به‌نام امين، در كيش صادر کرد. اين شركت مي تواند در کل کشور فعاليت بيمه اي انجام دهد.در آذر ماه 82 بيمه‌ي مرکزي ايران، پروانه‌ي فعاليت شرکت هاي بيمه خصوصي ملت وسينا را صادر کرد.
و بالاخره در مهر ماه 83 دکتر عبدالناصر همتي، رئيس کل بيمه مرکزي ايران موافقت شوراي عالي بيمه و تائيد مجمع عمومي بيمه مرکزي را با صدور مجوز براي دو شرکت بيمه در شرف تاسيس به نام هاي دي و سامان اعلام كرد.سيزدهم آذر ماه هر سال يادآور 13 آذر 1367 است که قانون اداره‌ي امور شرکت هاي بيمه به تصويب رسيد و تکليف فعاليت شرکت هاي بيمه در ايران روشن شد . قانون اداره‌ي امور شرکت هاي بيمه در هفت ماده به تصويب رسيد و قبل از هر چيز وضعيت قانوني اداره شرکت هاي بيمه ايران ، آسيا ، البرز و دانا را مشخص کرد .
روز سيزدهم آذر 67 در واقع تعريف جديدي از وضعيت ، نحوه‌ي اداره‌، نوع نظارت و جايگاه شرکت هاي بيمه قبلي و جديد را ارائه مي‌شد که به تعبيري ،‌ تولد تازه‌ي صنعت بيمه در نظام جمهوري اسلامي ايران است.

دریچه ای برای اطلاع رسانی و تبادل نظركنفرانس ملي مديريت و مهندسي صنايع غذايي
ارزيابي توان علمي كشور در اين بخش، آشنايي با فناوري‌هاي نوين و مديريت صنايع غذايي، تشويق افراد شاغل در صنايع غذايي و ارتقاء سطح سلامت جامعه از ديگر اهداف اين كنفرانس است.مديريت پخش و فروش محصولات غذايي ، مديريت كيفيت، ايمني و توليد، مديريت ارتباط با مشتري و مصرف‌كننده ، مديريت بازاريابي، تجارت الكترونيك و صنايع غذايي ، كاربرد بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي و فناوري اطلاعات در اين صنعت از جمله محورهاي مورد بررسي در اين همايش است. روش‌هاي نوين در توليد محصولات و ماشين آلات نوين در صنايع غذايي، توليد محصولات نوين در صنايع تبديلي كشاورزي و روشهاي نوين براي افزايش عمر ماندگاري و ماندگاري ارزش غذايي محصولات از ديگر محورهاي كنفرانس مذكور مي‌باشد. در بخش غذاي عملگر نيز موضوعاتي همچون تعريف غذاهاي عملگر، روش‌هاي تحقيق و توليد در غذاهاي عملگر، بازدهي اقتصادي غذاهاي عملگر در صنعت و بخش دولتي ، وجه تشابه و تمايز غذاهاي عملگر و غني شده و حجم بازار غذاهاي عملگر در ايران و جهان بررسي مي‌شود. در اين كنفرانس هشت كارگاه آموزشي در محورهايي همچون آخرين دستاوردهاي صنايع غذايي ايران در طراحي غذاهاي عملگر، مباحث نوين مديريت در صنايع غذايي ، كاربرد نانوتكنولوژي در صنايع غذايي، طراحي غذاهاي عملگر با تاكيد بر بازاريابي رقابتي و كاربرد فناوري اطلاعات در صنايع غذايي برپا خواهد شد. در اين كنفرانس براي نخستين بار در كشور جايزه ويژه غذاي عملگر با عنوان "سيب طلايي" به ‪ ۱۴‬شركت موفق در صنايع غذايي اعطاء مي‌شود.

ساختار سازمان مدیریت و برنامه ریزی در وضعیت موجود :
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از 9 معاونت، سه سازمان وابسته و 30 سازمان استانی تشکیل شده است :
1-معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه: این معاونت شاید مهمترین معاونت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوراستکه از شاخص ترین چهره هائی که مدتی تصدی آنرا بر عهده داشته اند میتوان آقایان دکتر طبیبیان، نیلی و برادران شرکاء را نام برد. عمده ترین وظیفه این معاونت، تهیه برنامه های توسعه میان مدت، بلندمدت و آمایش سرزمین کشور ، برآورد بخش منابع درآمدی بودجه های سالانه کشور، ایجاد هماهنگی میان بودجه های سالانه با برنامه های توسعه کشور و جمعبندی بودجه های سالانه کشور، انجام امور مربوطه به تخصیص اعتبار میان دستگاههای اجرائی و تهیه گزارشات سالانه اقتصادی و اجتماعی کشور و گزارشات ارزیابی عملکرد برنامه های توسعه کشورمی باشد. نکته مهمی که باید مدنظر داشت آنکه این معاونت تمامی وظایف یادشده را با همکاری کامل و نزدیک سایر بخشهای سازمان و همچنین دستگاههای اجرائی کشور انجام میدهد.
2-معاونتهای بخشی(امورتولیدی، زیربنائی، اجتماعی و امور فرهنگی، آموزشی و پژوهشی): عمده ترین وظیفه معاونتهای بخشی سازمان تهیه برنامه های توسعه بخشی و همچنین بودجه های سالانه دستگاههای اجرائی ذیربط با مشارکت خود آنها، مبادله موافقتنامه فعالیتهای عمرانی و جاری با دستگاههای اجرائی ذیربط (موافقتنامه ای که تعهدات سازمان به نمایندگی از طرف رئیس جمهور و هر یک از دستگاههای اجرائی را در قبال هم برای یک سال مالی و سالهای برنامه توسعه در بر میگیرد)، اعلام تخصیص اعتباردستگاههای مربوطه به معاونت اقتصادی ونظارت برنامه ای براجرای مفاد موافقتنامه های مبادله شده با دستگاهها ازطریق بازدیدهای میدانی از فعالیتهای دستگاههای اجرائی در سراسر کشور و گزارش آن به مراجع ذیربط در درون و بیرون سازمان می باشد.
3-معاونت فنی: عمده ترین وظیفه این معاونت، نظارت فنی بر اجرای پروژه های عمرانی دولت در سراسر کشور، تدوین معیارها، ضوابط فنی و فهرست بهای اجرای پروژه های عمرانی و تشخیص صلاحیت مشاوران و پیمانکارانی است که قصد طرف قرارداد شدن با دولت در اجرای پروژه های عمرانی و غیرعمرانی آنرا دارند.
4-معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی: عمده ترین وظیفه این معاونت که بازمانده سازمان امور اداری و استخدامی سابق است، اعطای مجوزهای استخدامی به دستگاهها، کنترل گسترش تشکیلات دستگاههای دولتی، انجام امور هماهنگی امور استخدامی کارکنان دولت، انجام امور هماهنگی امور تشکیلات دستگاههای اجرائی کشور و هدایت و سیاستگذاری در مورد امور تحول و اصلاح روشها در سیستم اداری کشورمیباشد.
5-معاونت امور مجلس و استانها: وظیفه این معاونت هماهنگی امور استانها، هماهنگی امور حقوقی در سازمان و تطبیق عملکردها با قوانین و مقررات و انجام امور ارتباط سازمان بامجلس است
6-معاونت اداری، مالی و منابع انسانی: وظیفه این معاونت، انجام امور ادری، مالی و نیروی انسانی خود سازمان است
7-سازمانهای وابسته (مرکز آمار ایران، مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت وبرنامه ریزی، سازمان نقشه برداری): وظیفه این سازمانها مواردی چون اجرای طرحهای آماری مثل سرشماری جمعیت، اشتغال و بیکاری، قیمتها، حسابهای ملی و منطقه ای، بودجه خانوار و...، آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت و انجام فعالیتهای پژوهشی برای سازمان و تهیه نقشه های مورد نیاز سازمان و دستگاههای اجرائی می باشد
8-سازمانهای استانی: سازمانهای استانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز وظایف و کارکردهایی کاملاً شبیه سازمان مرکزی البته در مقیاسی کوچکتر و در سطح استانها داشته اند. سازمانهای استانی سازمان مدیریت، چندین ماه پیش از سازمان مرکزی جدا گردیده و به استانداریها واگذار شدند.
بنظر شما پس ازتغییرات جدید فعالیت های فوق الذکر بهتر از گذشته انجام خواهد شد ؟

مطالب مشابه ...سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۳ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] پاورپوینت مهارت های آزمايشگاه شيمي 24 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 393 ۱۷-۹-۱۳۹۱ ۱۰:۴۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] بررسي رابطه بين مهارت مذاكره مديران بازرگاني با فروش شركت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 323 ۱۱-۹-۱۳۹۱ ۰۸:۴۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  راهكارهاي تقويت و توسعه مهارت هاي ارتباطي در مديران ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 121 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۳۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان