تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

مقاله در مورد EFQM

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
مقاله در مورد EFQM
مديريت كيفيت جامع (‌TQM) توجه به ارزش‏ها و مفاهيم اصولي هشتگانه مشروحه زير را لازمه موفقيت و ايجاد بهبود مستمر سازمان‏ها مي‏داند :
1- نتيجه گرايي
2- مشتري مداري
3- رهبري و تداوم اهداف
4- مديريت مبتني بر فرايندها و واقعيت ها
5- توسعه و مشاركت كاركنان
6- يادگيري نوآوري و بهبود مستمر
7- توسعه همكاري‏هاي تجاري
8- مسئوليت هاي اجتماعي سازمان
از آنجا كه ارزش‏ها و مفاهيم هشت‏گانه فوق پايه‏هاي اصلي برنامه‏ريزي و استقرار سيستم‏ها را تشكيل مي‏دهند، براي شناخت وضعيت عملكردي سازمان‏ها بايد از معيارهايي بهره گرفت كه ارتباط تنگاتنگي با مفاهيم فوق‏الذكر داشته باشند. يعني معيارهايي كه ميزان تحقق مفاهيم بنيادين و موفقيت سازمان در دستيابي به نتايج را اندازه‏گيري مي‏كنند. در قسمت دوم و پاياني اين مقاله ، همكارمان خانم نرگس شهبازي از اداره سازمان و روشها به تشريح ارزش‏ها و مفاهيم بنيادين تعالي مي‏پردازد كه اين موارد بدون توجه به نوع فعاليت و اندازه سازمان‏ها براي كليه آنها قابل استفاده بوده و مدل تعالي سازماني را پشتيباني مي‏كنند. ادامه بحث را پي مي‏گيريم.

1- نتيجه گرايي
تعالي يعني دستيابي به نتايجي كه رضايت كليه ذينفعان سازمان را جلب كند.
سازمان‏هاي متعالي در محيط متغير امروز همواره و به سرعت در برابر تغيير نيازها و انتظارات ذينفعان فعال، منعطف و پاسخگو هستند. سازمان‏هاي متعالي نيازها و انتظارات ذينفعان خود را ارزيابي و پيش بيني كرده ، نقطه نظرات و برداشت‏هاي آنها را بازنگري و عملكرد ساير سازمان‏ها را نيز بررسي مي‏كنند. در اين سازمان‏ها اطلاعات مربوط به ذينفعان فعلي و آينده جمع‏آوري شده به منظور تعيين، به كارگيري و بازنگري خط مشي‏ها، استراتژي‏ها، اهداف و برنامه‏هاي كوتاه‏مدت، ميان مدت و بلندمدت مورد استفاده قرار مي‏گيرد. اين اطلاعات مي‏تواند دستيابي به مجموعه متوازني از نتايج مورد انتظار ذينفعان را تسهيل كند.2- مشتري مداري
تعالي يعني خلق ارزش هاي مطلوب مشتري.
سازمان‏هاي متعالي مشتريان خود را درك و خوب مي‏شناسند چرا كه مشتريان، قضاوت‏كنندگان نهايي كيفيت محصولات و خدمات هستند.
همچنين مي‏دانند كه حصول به وفاداري، ماندگاري و سهم بازار از طريق تمركز بر خواسته‏ها و انتظارات فعلي و بالقوه مشتريان افزايش مي‏يابد. اين سازمان‏ها پاسخگوي خواسته‏ها و انتظارات فعلي مشتريان خود هستند. هر كجا كه مناسب باشد به منظور بهبود و اثر بخشي پاسخگويي‏ها مشتريان خود را دسته بندي مي‏كنند. فعاليت‏هاي رقبا را بررسي و وضعيت رقابتي خود را شناسايي مي‏كنند. به گونه‏اي موثر خواسته‏ها و انتظارات آينده مشتريان را پيش بيني و در جهت نيل، ارتقا و افزايش آنها اقدام مي‏كنند. چنين سازمان‏هايي تجربيات و نقطه نظرات مشتريانشان را بررسي و بازنگري كرده و در صورت بروز هرگونه اشتباه يا نقصان به سرعت به اصلاح موثر آن مي‏پردازند. اين سازمان‏ها معتقد به برقراري و حفظ رابطه‏اي متعالي با مشتريانشان مي باشند.

3- رهبري و تداوم رهبري
تعالي يعني رهبري دورانديش و الهام بخش همراه با تداوم اهداف.
رهبران سازمان‏هاي متعالي مسيرهاي روشني براي سازمان خود تعيين مي‏كنند. اين رهبران ساير رهبران سازمان را متحد و آنها را به تشويق و به حركت درآوردن كاركنانشان ترغيب مي‏كنند. ارزش‏ها، اصول اخلاقي، فرهنگ و ساختار اداري را بگونه‏اي در سازمان برقرار مي‏كنند كه جذابيت و مفهوم واحدي در ذهن ذينفعان ايجاد كند. در سازمانهاي متعالي رهبران در سطوح مختلف ساير كاركنان را بطور مداوم به سمت تعالي سوق مي‏دهند تا جايي كه بعنوان شاخص ارزيابي رفتار و عملكرد تلقي مي‏شود.
آنها با تقدير از ذينفعان و همكاري با آنان دراجراي فعاليت‏هاي بهبود مشترك به رهبري سازمان مي‏پردازند. در شرايط بحراني باثبات قدم اطمينان خاطر ذينفعانشان را در حصول مقاصد سازماني جلب مي‏كنند در چنين شرايطي توانمندي‏هاي خود را با انعطاف جهت‏گيري‏هاي سازماني در مقابل عوامل و تغييرات سريع محيط خارجي نشان مي‏دهند و كاركنانشان را نيز با خود همگام مي‏سازند.

4- مديريت مبتني بر فرايندها و واقعيت ها
تعالي يعني مديريت سازمان از طريق مجموعه‏اي از سيستم‏ها، فرايندها و واقعيت‏هاي مرتبط و بهم پيوسته.
اطمينان از اجراي نظام مند خط مشي‏ها، استراتژي‏ها، اهداف و برنامه‏هاي سازمان از طريق مجموعه‏اي شفاف و يكپارچه از فرايندها تضمين مي‏شود. اين فرايندها بگونه اي موثر ، اجرا و مديريت شده و همواره بهبود مي‏يابند. تصميم‏گيري براساس اطلاعات واقعي و قابل اطمينان از عملكرد فعلي و مورد انتظار، توانمندي‏هاي فرايندها و سيستم‏ها، خواسته‏ها، انتظارات و نقطه نظرات ذينفعان و همچنين عملكرد ساير سازمان‏ها از جمله رقبا انجام مي‏شود.
ريسك‏ها و مخاطرات براساس شاخص‏هاي مناسب عملكردي شناسايي شده و به شكلي موثر مديريت مي شوند. سازمان‏ها با روش‏هاي كاملا حرفه‏اي اداره مي‏شوند و تمامي نيازهاي بيروني را برآورده و حتي از آن فراتر هم مي‏روند.
5- توسعه و مشاركت كاركنان
تعالي يعني حداكثرنمودن مشاركت كاركنان ازطريق دخالت دادن آنهادرامور
سازمان‏هاي متعالي شرايط لازم حال و آينده جهت به اجرا درآوردن خط مشي‏ها و استراتژي‏ها ، اهداف و برنامه‏ها را شناسايي مي كنند. آنها با جذب و توسعه كاركنانشان به ويژگي‏هاي موردنظر دست يافته و آنان را فعالانه ومثبت بگونه اي همه جانبه حمايت مي‏كنند تقويت كاركنان را ترويج و بروز قابليت‏هايشان را ممكن مي‏سازند.
اين سازمان‏ها كاركنان را بمنظور مواجهه و تطبيق با تغييرات موردنياز عملياتي با استفاده از قابليت‏هاي فردي آماده مي‏كنند. اهميت سرمايه فكري‏شان را درك و از دانش آنان در جهت منافع سازمان بهره مي‏گيرند. بدنبال روش‏هايي براي توجه، پاداش‏دهي و تقدير از كاركنان هستند كه به خلق و اجراي ايده‏هاي بهبود مي‏پردازند.


6- يادگيري، نوآوري و بهبود مستمر
تعالي يعني چالش وضع موجود و تغيير آن به منظور نوآوري و خلق فرصت‏هاي بهبود .
سازمان‏هاي متعالي همواره در حال يادگيري و بهره گيري از فعاليت‏ها و عملكرد خود و ديگران هستند. بهينه‏كاري داخلي و خارجي را جدي مي‏گيرند. دانش كاركنانشان را به منظور حداكثر نمودن يادگيري در سراسر سازمان به كار گرفته و همگان را از آن بهره‏مند مي‏كنند.
عقايد ذينفعان به خوبي مورد پذيرش و استقبال قرار مي‏گيرد و ديدگاه كاركنان به وراي زمان حال و قابليت‏هاي كنوني سوق داده مي‏شود. آنها به دقت سرمايه‏هاي فكري خود را حفظ و از آن براي دستاوردهاي تجاري سازمان به صورت مناسب استفاده مي‏كنند. كاركنان آنها همواره شرايط فعلي را به چالش طلبيده و در جستجوي فرصت‏هاي نوآوري و بهبود مستمري هستند كه به ارزش افزوده بيانجامد.

7- توسعه همكار ي‏هاي تجاري
تعالي يعني توسعه و حفظ همكاري‏هايي كه براي سازمان ارزش افزوده ايجاد كند.
سازمان‏هاي متعالي بخوبي مي‏دانند كه در دنياي متغير كنوني كه همواره با افزايش تقاضا همراه است دستيابي به موقعيت در بازار كاملاً به توسعه همكاري‏ها بستگي دارد. بر اين اساس همواره در پي توسعه همكاري‏ها با ديگر سازمان‏ها هستند اين همكاري‏ها از طريق بهينه نمودن شايستگي‏ها و صلاحيت‏هاي محوري، آنها را به ايجاد ارزش افزوده براي ذينفعانشان قادر مي‏سازد. اين همكاري‏ها مي‏تواند با مشتريان، جامعه، تامين‏كنندگان و حتي رقبا و بر مبناي بهره‏مندي دوجانبه‏اي كه به روشني شناسايي و تعريف شده است انجام پذيرد. رقباي تجاري براي دستيابي به اهداف مشترك با يكديگر همكاري و با در اختيار گذاشتن تجربيات، منابع و دانش خود ارتباط پايداري را برمبناي احترام و اعتماد متقابل و صداقت برقرار مي‏كنند.

8- مسئوليت اجتماعي سازمان
تعالي يعني فراتر رفتن از چارچوب حداقل الزامات قانوني كه سازمان مطابق با آن فعاليت مي‏كند و تلاش براي درك و پاسخگويي به انتظارات ذينفعان سازمان در جامعه.
سازمان‏هاي متعالي به عنوان سازمان‏هايي مسئول با شفاف‏سازي و پاسخگويي مناسب به ذينفعانشان درقبال عملكرد خود رويكردهايي اخلاقي اتخاذ مي‏كنند. به مسئوليت اجتماعي و حفظ محيط زيست حال و آينده توجه كرده و فعالانه آن را ترويج مي‏‏دهند. مسئوليت‏هاي اجتماعي سازمان همراه با ارزش‏هاي سازمان تبين و با ساير فعاليت‏هاي سازمان يكپارچه شده است. اين سازمان‏ها ضمن اعمال صحيح مديريت ريسك براي اجراي پروژه‏هايي تلاش مي‏كنند كه هم منافع سازمان و هم منافع جامعه را تامين كند آنها از تاثيرات حال و‌ آينده خود بر جامعه آگاه بوده و مراقبت‏هاي لازم را براي حداقل نمودن اثرات زيان‏بار اعمال مي‏كنند.

برهان RADAR (نتيجه، رويكرد، بكارگيري، ارزيابي، بازبيني)
به هنگام بررسي ميزان دستيابي به نتايج، فرايندها و نتايج به يكديگر مربوط مي‏شوند.
برهان فوق در الگوي EFQM بعنوان ابزاري جهت برنامه‏ريزي و ارزيابي بهبود مورد استفاده قرار مي‏گيرد.

برهان RADAR
هنگام بكارگيري الگوي EFQM سازمان اهداف خود را مشخص و نتايج و سطوح مورد انتظار خود را تعيين مي‏كند. پس از تعيين استراتژي روش‏ها، عمليات مناسبي كه به اجراي همسان و پايدار آن منجر مي‏شود را انتخاب مي‏كند. سازمان‏هاي مذكور عمليات خود را ارزيابي و روش‏هاي اجرايي خود را بطور مستمر بهبود و ارتقاء مي‏دهند. اهداف نهايي براساس نتايج بدست‏آمده مورد بازبيني و تجديد نظر قرار مي‏گيرند.

مديريت فرآيند
سازمان‏هاي متعالي به منظور ارائه خدمات و محصولات به مشتريان ، عمليات خود را همانند زنجيره‏اي از نقش‏ها تحت عنوان فرايندها مشخص مي‏كنند.
سازمان‏ها معمولاً از فرايندهاي اصلي و فرايندهاي حمايتي (داراي نقش پشتيباني) متعددي برخوردار مي‏باشند كه بايد تعيين، تشريح و عملياتي شوند. مديريت فرايندها همچنين شامل تعيين اهداف، انتخاب شاخص‏ها و سنجش عملكرد فرايندها است.
شاخص‏هاي فرايندي هم كارايي تك‏تك فرايندها و هم نتايج مرتبط با فرايندهاي سازمان را اندازه‏گيري مي‏كنند. تاكيد ويژه چنين سازمان‏هايي بايد بر ارتقاء سطح كيفي حوزه‏هاي كاري و حذف امور مشترك و موازي متمركز شود.

ارزيابي نتايج
براساس الگوي تعالي سازماني EFQM، سازمان‏ها نتايج مربوط به مشتريان، كاركنان، جامعه و نتايج كليدي عملكرد را مورد ارزيابي قرار مي‏دهند. هر يك از حوزه هاي مورد اشاره شامل دو دسته شاخص مي‏باشد.
الف) شاخص‏هاي ادراكي و نظري: ارزيابي نقطه نظرات، تفكرات، احساس و يا رضايت مشتريان يا كاركنان است.
ب) شاخص‏هاي داخلي عملكرد: ارزيابي عملكرد داخلي سازمان مي‏باشد.

امتياز بندي نتايج در الگوي EFQM

حوزه ارزيابي شاخص هاي ادراكي شاخص هاي عملكرد داخلي
نتايج مشتريان 75% 25%
نتايج كاركنان 75% 25%
نتايج جامعه 25% 75%
نتايج كليدي عملكرد 50% 50%

بطور كلي نتايج از چشم اندازهاي زير مورد بازبيني قرار مي‏گيرند:
روش‏ها و رويه‏ها
• روش‏ها مثبت ارزيابي مي‏شوند.
• عملكرد خوب و مداوم ارزيابي مي‏شود.

اهداف
• اهداف منتج شده‏اند.
• اهداف مناسب مي باشند.

تطبيق
• نتايج به خوبي با ديگر نتايج مطابقت پيدا كرده اند.
• نتايج به خوبي با نتايج «سطح جهاني» تاييد شده مطابقت پيدا كرده اند.

علت ها
• نتايج، معلول روش‏هاي متخذه مي‏باشند.

محدوده
• نتايج نشان داده مي‏شوند.
• نتايج حوزه‏هاي كاري مرتبط بطور مقتضي توسط مشتريان تقسيم‏بندي مي‏شوند.


سازمان‏هاي متعالي عملكرد خود را بر اساس نتايج بدست‏آمده مورد بازبيني و ارزيابي قرار داده و رويه‏هاي كاري كوتاه‏مدت و بلند مدت را ايجاد و ارزيابي مي‏كنند. سپس نتايج با بهترين نمونه در ساير سازمان‏ها بصورت ملي يا بين المللي مورد مقايسه قرار مي‏گيرند.
تجميع و گردآوري داده‏ها از منابع مختلف اطلاعاتي نيز يك چالش محسوب مي‏شود. سازمان‏هاي متعالي داده‏هايي را كسب مي‏كنندكه مطمئن و قابل تطبيق باشند. به هنگام اعمال تغييرات در فعاليت‏ها نيز به جنبه قابليت تطبيق توجه مي‏كنند.
سازمان‏هاي مذكور در انتخاب شاخص‏ها و جمع آوري اطلاعات مربوط به نتايج از درك و استدلال روشني برخوردار مي‏باشند. در اين راستا برخورداري از سيستم مديريت داده مطلوب عامل اصلي كيفيت سازمان مي‏باشد.
در حقيقت سازمان‏هاي متعالي، سازمان‏هايي هستند كه در جهت رضايتمندي ذينفعان خود از طريق ارائه هدف، چگونگي دستيابي به آن و اطمينان از تداوم دستاوردها در آينده تلاش و متعالي شدن مستلزم تعهد رهبري مطلق و پذيرش مفاهيم بنيادين، مجموعه اصولي است كه سازمان رفتارها، فعاليت‏ها و طرح‏هاي خود را برمبناي آن پايه ريزي مي‏كند. چنانچه سازمان آنها را عملي مي‏سازد دريچه دسترسي به تعالي پايدار را به روي خود خواهد گشود.

۲۵-۷-۱۳۹۰ ۰۱:۵۱ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer ، navid

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان