تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

مقاله در مورد تصادفات

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
مقاله در مورد تصادفات
مقدمه

سالانه يك ميليون و 300 هزار نفر در سراسر جهان بر اثر حوادث رانندگي كشته و ميليون ها نفر دچار ضايعات جسمي مي شوند كه در هر صورت براي خانواده ها و بازمانده ها اثرات زيانبار روحي و اقتصادي بر جاي مي گذارد.
در كشور ما نيز سالانه 28 هزار نفر در حوادث رانندگي كشته مي شوند. با هر تصادف و كشته و مجروح شدن هر فرد، كانون گرم خانواده ها علاوه بر خلاء عاطفي از بعد اقتصادي نيز دچار مشكل مي شود. براساس آمارها، 70 درصد كشته شدگان سرپرست خانواده هستند كه با مرگ و از كارافتادگي آنها پيامدهاي ناگواري گريبانگير خانواده هاي آنها مي شود و بعضاً به سمت فقر و تنگدستي پيش مي روند. چه بسا معلوليت هاي جسمي و نقص عضو و دردهاي مزمن مجروحان تصادفات رانندگي، سلامت روان آنها را نيز به خطر مي اندازد. هشت هزار نفر زنداني بر اثر تصادف در زندان به سر مي برند و براي آزادي شان به 600 ميليارد تومان پول نياز است. همچنين 40 درصد از مرگ هاي ناشي از حوادث ترافيكي به گروه سني زير 25 سال اختصاص دارد كه علاوه بر از دست دادن جان خود بر سلامت رواني نزديكان نيز اثرات قابل ملاحظه يي مي گذارد. اگر بناي عقيدتي اين اشخاص سست شود، زمينه براي جرم و كجروي آنان فراهم مي شود و در كل امنيت اجتماعي اختلال ايجاد مي شود.
جديت و مداومت در اجراي قانون مي تواند در درازمدت فرهنگ ساز باشد و برعكس اجراي موقتي و تظاهر به جديت در اجرا و مقطعي يا ساعتي عمل كردن مي تواند باعث جدي نگرفتن مقررات و كاهش اعتماد مردم به نهاد مجري قانون شود. سنگين كردن جرائم رانندگي و سختگيري در اجراي فقط پاره يي از قانون و عمل نكردن به پاره يي ديگر از آن، واكنش نامناسب از سوي مردم را به دنبال خواهد داشت. اعمال قوانين براي همه مردم بدون تبعيض، شفافيت، حد و مرز دقيق قانون، شرايط محيطي، مجريان قانون، نوع و ميزان جرائم متناسب با تخلفات و... پاره يي از پيش شرط ها و زمينه هاي لازم در اين زمينه است كه با اعمال پيوسته و دائمي مقررات در قانونمند شدن مردم موثر خواهد بود و فرهنگ جامعه را ارتقا خواهد داد.

آمار فوت و مصدومیت ناشی از تصادف
بررسی روند رشد آمار فوت شدگان ناشی از تصادفات (حوادث رانندگی) در کشور ما حکایت از افزایشی قابل ملاحظه دارد. در سال 1373 تعداد 10545 نفر کشته شده اند. در سال 1380 به رقم 19727 افزایش داشته و آخرین آمار که مربوط به سال 1385 است نشان می دهد که 27567 نفر در اثر تصادف جان خود را از دست داده اند .
در همین سه مقطع زمانی غیر از کشته شدگان آماری هم از تعداد مصدومین در دست است. به ترتیب در همان سالها که ذکر شد 44116 نفر، 117566 و نهایتاً 276762 نفر در اثر تصادفات رانندگی مصدوم شده اند .
در سطح استانهای کشور، در سال 1385 بالاترین تعداد تصادفات منجر به فوت (برون شهری) در استان مازندران گزارش شده است و کمترین مورد را استان بوشهر به خود اختصاص داده است. بعد از مازندران به ترتیب استان های اصفهان (459 مورد) و فارس قرار دارند. کرمان (300) ، همدان ( 283 ) و تهران (247) در رده های بعدی قرار دارند .

استانهای با بیشترین تعداد فوتی های برون شهری در سال 1385 عبارتند از:
فارس 1328 نفر
خراسان رضوی 1209 نفر
کرمان 1115 نفر
تهران1071
خوزستان 1047 نفر
گیلان 959 نفر
اصفهان 926 نفر
سیستان و بلوچستان 769 نفر
اینها مجموعاً 48 درصد کل فوتی های برون شهری کل استان ها را تشکیل داده اند
رانندگی ما نشانه ی شخصیت ماست !
یکى از خبرگزارى هاى داخلى آذرماه سال ۸۳ اعلام کرده بود، هر ۶۰ دقیقه ۳ نفر در تصادف هاى جاده اى جان خود را از دست مى دهند. عفریت مرگ در جاده ها به کمین نشسته است. امروزه آنقدر عبور از کنار حجله هاى جوانانى که در سانحه رانندگى جان سپرده اند برایمان عادى شده که اگر روزى شاهد این گونه حوادث نباشیم تعجب آور است. یک کارشناس حمل و نقل و ترافیک براساس بررسى هایى که انجام داده، مى گوید: «شمار کشته شدگان تصادف هاى شهرى و جاده اى کشور در کمتر از ۳ سال، معادل افرادى است که در جنگ تحمیلى به شهادت رسیده اند.»
عوامل گوناگونى بر وقوع حوادث تلخ رانندگى مؤثرند. نبستن کمربند ایمنى، کنترل نکردن ایمنى خودروها قبل از سفر و سرعت غیر مجاز و سبقت غیرمجاز و... از عوامل فردى هستند. در کنار آن وضعیت نامناسب آسفالت جاده ها و ناایمن بودن بسیارى از خودروهاى ساخت داخل کشور از موضوع هایى است که باید مسئولان در باره آنها چاره اندیشى کنند.تونى پیرس دبیرکل فدراسیون بین المللى راه، اسفندماه سال ۸۳ هنگامى که پس از بازدید از بزرگراه قزوین ـ رشت مورد پرسش قرار گرفت، از کیفیت نامطلوب آسفالت این محور اظهار تأسف کرد. او گفته بود: مشکلات راهدارى دراین محور وجود داشت. آسفالت ها تکه تکه بودند. از طرفى تراکم و تردد در جاده ها بسیار زیاد است.او با بیان این که نیاز به کار کارشناسى درباره جاده هاى ایران وجود دارد گفته بود به نظر مى آید با ارائه آموزش هاى لازم بسیارى از مشکلات مربوط به سوانح رانندگى حل شود.این اظهارنظرها از آن زاویه مورد بررسى است که بدانیم آمار کشته هاى این گونه حوادث در کشورهایى مانند مصر و ترکیه همچون ایران بوده ولى با دادن آموزش هاى لازم به راننده ها به نحو قابل توجهى کاهش پیدا کرده است.براساس یک تحلیل کارشناسى در ایران ۸۰درصد افراد در هنگام رانندگى ، رفتار ناشایست و بدى دارند. سازمان بهداشت جهانى در گزارشى اعلام کرده، مرگ و میر ناشى از تصادف ها در کشورهایى که تعداد اتومبیل در آنها زیاد است، از مرگ و میر ناشى از بیمارى هاى مسرى بیشتر است. از مجموع ۱۸۰هزار کیلومتر جاده هاى موجود، پلیس راهور تنها ۲۳ هزار کیلومتر آن را تحت کنترل دارد و براساس اعلام پلیس، از ۱۱۱۵ شهر کشور تنها ۳۱۸ شهر پلیس راهور دارند. قربانعلى درى نجف آبادى، دادستان کل کشور نیز در همین ارتباط زنگ خطر را به صدا درآورده و مى گوید آمار تصادف ها در کشور ما بسیار بالاتر از نرم جهانى است. آسیب پذیرى ناشى از تصادف ها در کشور باید به حد معقولى برسد. نسبت کشته ها به زخمى شدگان در حوادث رانندگى دنیا یک به ۵ است در حالى که در کشور ما شمار مصدومان ۱۰برابر تعدادکشته هاست.
وى رعایت مسائل ایمنى را ضرورى دانسته و مى گوید: خودروسازان باید دقت و کنترل لازم را در ساخت خودروها داشته باشند تا خودروى آنها از استانداردهاى لازم برخوردار شود. اما جالب است بدانیم در حوادث رانندگى کودکان آسیب پذیرترین گروه سنى به شمار مى آیند. شهرام جبارزادگان از کارشناسان برنامه ریزى شهرى دراین باره مى گوید: از هر ۴ عابر پیاده اى که در جریان سوانح رانندگى کشته مى شوند، یک نفر از کودکان پیش دبستانى و دبستانى است. به گفته این کارشناس، یک سوم کل کشته شدگان حوادث رانندگى در کشور ما را عابران تشکیل مى دهند. این در حالى است که آمار کشورهاى پیشرفته یک به است.

ناوگان فرسوده خودروهای سنگین‎‎

در میان حوادث رانندگی منجر به فوت یا نقص عضو، خودروهای سنگین و فرسوده سهم عمده‌ای دارند. به ‏طوری که در اغلب حوادثرانندگی منجر به فوت یا نقص عضو، حداقل یکی از خودروهایی که در بروز ‏سانحه رانندگی نقش داشته، خودروی سنگین شامل کامیون و تریلر یا اتوبوس بوده است‎.‎
صاحب نظران حوزه راهداری در ایران معتقدند که برای رفع این مشکل و کاهش تصادفات جاده‌ای و ‏تلفات ناشی از آن، مهمترین اقدامی که باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد و به عنوان یک اولویت ‏انکارناپذیر مورد توجه واقع شود، نوسازی ناوگان فرسوده حمل ‌ونقل جاده‌ای ایران است. تردد تعداد ‏زیادی کامیون و تریلر فرسوده که عمر مفید خود را پشت‌ سر گذاشته‌اند، به جز بازی با جان و زندگی ‏هزاران نفر از مردم بیگناهی که در جاده‌های کشور تردد می‌کنند چیزی نیست.‏در حقیقت فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور، نقش اول را در افزایش تصادفات رانندگی ایفا می‌کند ‏که باید برای رفع آن چاره‌ای اندیشید. ‏به عقیده کارشناسان اگر مسوولان خواستار رفع این مشکل هستند ابتدا باید برای جایگزینی ناوگان فرسوده ‏حمل‌ونقل عمومی چاره‌ای بیندیشند. در این راه البته دارندگان خودروهای فرسوده نیز از دولت حمایت ‏خواهند کرد. قطعاً هیچ یک از دارندگان کامیون‌های فرسوده تمایلی به حفظ این خودروهای پرخرج و ‏خطرناک ندارند و اگر فرصت را فراهم ببینند قطعاً خودشان برای جایگزینی خودروی فرسوده خود ‏پیش‌قدم خواهند شد.‏
اما از آنجا که کامیون و تریلی کالایی سرمایه‌ای است و با توجه به قیمت بالای آن، خریداری آن به راحتی ‏امکان پذیر نیست، دارندگان کامیون‌ها و تریلی‌های فرسوده به راحتی نمی‌توانند خودروی خود را تبدیل به ‏احسن کنند و در این راه چشم انتظار کمک مسوولان هستند. دولت با حمایت از دارندگان خودروهای ‏فرسوده سنگین می‌تواند آنها را در از رده خارج کردن خودروهای فرسوده خود و جایگزینی آن با ‏خودرویی نو یاری دهد و نقش ترغیب‌کننده آنها برای این کار را ایفا کند.
جاده های نا هموار‏‎‎
یکی دیگر از مشکلاتی که رانندگان در جاده های سراسر کشور با آن مواجه هستند، خرابی جاده ها است. ‏مسئولان درگیر در حوزه راهداری کشور نیز بر این عقیده اند که تا زمانی که تجهیزات ایمنی در جاده ‏های کشور از شکل سنتی خود خارج نشود، نمی توان به کاهش آمار تلفات تصادفات جاده ای چندان ‏امیدوار بود. ‏ایران به عنوان کشوری قدیمی ساخت بیشتر جاده هایش به سالهای بسیار دور باز می گردد که دیگر ‏جوابگوی نیازهای امروز جامعه ایران نیست، اما دولت از تخصیص بودجه لازم برای بازسازی جاده ها ‏سرباز می زند. بسیاری اوقات هم اگر بودجه ای به این کار اختصاص یابد همانند دیگر بودجه ها حیف و ‏میل می شود. بیشتر اتوبان ها و جاده های پر ترافیک کشور نظیر جاده های مناطق مرکزی و جنوب ‏شرقی کشور، قدمت 4 تا 7 دهه دارند؛ ضمن اینکه بسیاری از آزادراه های موجود نیز ویژگی های ‏استاندارد یک آزاد راه را ندارند.‏ بر اساس آمار سال 85، تنها 4/1 درصد از مجموع راه های کشور، آزاد راه و حدوده 5 درصد آن ‏بزرگراه بوده و این در حالی است که 7 درصد حمل و نقل بین شهری به صورت ریلی، 3 درصد هوایی و ‏‏90 درصد از طریق زمینی انجام می شود.‏

فشار روانی رانندگان
کارشناسان معتقدند یکی دیگر از دلایل افزایش حوادث رانندگی در ایران، فشار زیاد کاری بر رانندگان ‏است. زیرا به دلیل مخارج کمرشکن زندگی و تورم و گرانی، بسیاری اوقات شاهدیم که افرادی چند شغله ‏هستند تا از این طریق بتوانند معاش زندگی خود را تامین کنند. بسیاری از رانندگان با چنین شرایطی به ‏رانندگی می پردازند و این در افزایش حوادث رانندگی موثر است. ‏ صاحب نظران همچنین افزایش روز افزون فقر و بیکاری در میان اقشار مختلف جامعه را مشکلی می ‏پندارند که تبعاتی این چنینی را رقم می زند. بیشتر جوانان برای یافتن شغل به هر دری می زنند تا بتوانند ‏نیازهای اولیه خود را تامین کنند. رانندگی نیز از زمره کارهایی است که بنا به شرایط امروز جامعه ‏ایران، افراد بسیاری را جذب خود میکند که چه بسا در این حرفه مهارت و یا تجربه کافی ندارند.‏
زنگ خطر جدی
بانك جهاني در جديدترين گزارش خود اعلام كرد: در حال حاضر ايران با تصادفات جاده اي بيش از 20 برابر كشورهاي صنعتي و 5 برابر كشورهاي همنوع خود همچون مصر و تركيه، مواجه است . در حاليكه بر اساس جديدترين آمار، سالانه 27هزار نفر در تصادفات ايران كشته و250هزار نفر مجروح مي شوند و بر اساس اعلام سردار رويانيان ، معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي ايران، كشته هاي تصادفات ايران به نسبت جمعيت و خودرو با 72 كشته در تصادفات هر شبانه روز در دنيا اول شده است.
در تازه ترين گزارش بانك جهاني (World Bank) در خصوص سيستم حمل ونقل شهري و جاده اي ايران، حمل ونقل در كشور يكي از مهمترين بخش ها محسوب مي شود؛ چراكه نرخ شهرنشيني و شهرگرايي در ايران 65 درصد و بالاست و بخش وسيعي از اين كشور را مناطق كوهستاني تشكيل مي دهد و در اين ميان فاصله طولاني ميان شهرها و دريا و قرار گرفتن در مسيرهاي تجاري بين المللي جهان بر اهميت اين موضوع افزوده است.
اين در حاليست كه بر اساس برنامه چهارم 5 ساله توسعه فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي جمهوري اسلامي ايران دولت مكلف شده است نسبت به حذف كامل نقاط سانحه خيز شناسايي شده در آزادراه ها، بزرگراه ها و راه هاي اصلي كشور، تكميل حداقل 50 درصد شبكه آزادراه و بزرگراه مرتبط كننده مراكز استانها، تكميل صد در صد شبكه گذرگاه هاي شمال ـ جنوب، شرق ـ غرب و بزرگراه هاي آسيايي در محدوده كشور، تكميل حداقل50 درصد شبكه راه هاي اصلي مرتبط كننده مراكز شهرستانها، تكميل حداقل50 درصد راههاي فرعي مرتبط كننده مراكز بخشها، تكميل حداقل 70 درصد شبكه راه هاي روستايي مرتبط كننده روستاهايي كه بيش از يكصد خانوار جمعيت دارند، نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي جاده اي (بار و مسافر) با استفاده از وجوه اداره شده ـ به نحوي كه در پايان برنامه، متوسط سن ناوگان حداكثر به 10 سال برسد ـ و پوشش كامل آزادراه هاي كشور به سامانه كنترل هوشمند I.T.S اقدام كند .

به اذعان بانك جهاني، دولت ايران به خوبي از كمبودها و كاستي هاي موجود در خصوص سيستم حمل و نقل اين كشور آگاه است ، اما وضعيت جاده ها در بسياري از نقاط اين كشور چندان جالب نيست، به شكلي كه در حال حاضر وضعيت ايمني جاده ها در ايران يكي از بدترين ها در نوع خود محسوب مي شود كه اين مساله پيامدهاي گوناگوني بر جمعيت و اقتصاد كشور داشته است.
سردار رويانيان، فرمانده پليس راه كشور در اين خصوص مي گويد: تعداد نقاط حادثه خيز با شناسنامه در كشور يكهزار و 560 نقطه است و دو برابر اين تعداد نقاطي داريم كه شناسنامه ندارند. وي با اشاره به اينكه 90 درصد تصادفات در 18 استان كشور رخ مي دهد تاكيد مي كند: اين استانها نقاط بحراني ما هستند كه در تلاشيم با همكاري وزارت راه از طريق نصب علايم و تجهيزات و توسعه راه مشكلات اين نقاط برطرف شود.
گزارش بانك جهاني هم نشان مي دهد تنها در سال 2003 ميلادي حدود 26 هزار مورد تصادف منجر به مرگ روي داد كه به عبارت ديگر مي توان گفت به ازاي هر 10 هزار وسيله نقليه 50 مورد مرگ به ثبت رسيده است. طبق همين گزارش، تصادفات جاده اي در كشورهاي مختلف جهان و حتي ايران به فاكتورهاي گوناگوني مربوط مي شود كه از آن جمله مي توان به نكاتي چون نگرش رانندگان و رفتار هاي آنان، ضعف قوانين ترافيكي و حمل و نقلي و همچنين ضعف موجود در شبكه هاي جاده اي بين شهري و درون شهري اشاره كرد. بر اساس اين گزارش كمبودهاي موجود در اطلاعات مربوط به ايمني جاده ها و آموزش، عدم آموزش كافي رانندگان و آزمون از آنها، كنترل ناكافي بر خودروها و همچنين ضعف موجود در سرويس هاي اضطراري و نجات از مهمترين عوامل ديگر بالا بودن شمار تصادفات و قربانيان آنها در جاده هاي ايران است .
سردار رويانيان، فرمانده پليس راه كشور نيز بارها بر همين نكته تاكيد كرده است كه متاسفانه بسياري از ناهنجاري هاي ترافيكي در كشور ما هنجار و بسياري از هنجارها به ناهنجاري تبديل شده اند كه اين امر در كنار رفتارهاي پرخطر رانندگان، منجر به آمار بالاي تصادفات و كشته هاي آن در كشور شده است.

مطالب مشابه ...۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer ، aylin

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله] مقاله:اثرات MTBE در آلودگي منابع آب سکوت تلخ 1 363 ۵-۱۱-۱۳۹۳ ۱۱:۰۱ صبح
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  گرایش عمران آب-مقاله سد های زیر زمینی سکوت تلخ 10 1,149 ۱۰-۲-۱۳۹۳ ۰۲:۴۶ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله نماز شناسی سکوت تلخ 29 1,023 ۴-۲-۱۳۹۳ ۰۶:۰۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله های تربیتی - آموزشی سکوت تلخ 11 632 ۴-۲-۱۳۹۳ ۰۵:۵۷ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله:پدیده های انتقال( انتقال جرم، حرارت ...) سکوت تلخ 25 1,342 ۳-۲-۱۳۹۳ ۰۴:۵۱ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله(مهندسی شیمی): انرژی، احتراق، ایمنی، خوردگی، HSE سکوت تلخ 25 665 ۳-۲-۱۳۹۳ ۰۴:۴۱ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  جامع ترین مقاله در مورد دانستنیهای جزئی پزشکی2 سکوت تلخ 37 1,069 ۳-۲-۱۳۹۳ ۰۴:۳۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله جامع در مورد بیماری های عصبی و مغزی و مشاوره سکوت تلخ 10 383 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۸ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله:تحلیل جامعه شناختی از مسکن شهری در ایران سکوت تلخ 10 784 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله کامل هماتو،لنف،قلب و عروق سکوت تلخ 583 5,465 ۲-۲-۱۳۹۳ ۰۷:۰۹ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان