تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

معرفی نرم افزار Autodesk Inventor Professional

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
معرفی نرم افزار Autodesk Inventor Professional
نرم افزار inventor یکی از کاملترین نر افزارهای طراحی ماشینالات و مکانیزمهای پیچیده می باشد . توانایی این نرم افزار باعث شد که در سال 2006-2007 پرفروشترین نرم افزار مدلینگ در جهان نام بگیرد. این نرم افزار همراه با دیگر محصول معروف کمپانی Autodesk یعنی AutoCAD و Mechanical desktop به بازار عرضه شد و از آن تاریخ به بعد Inventor , کم کم جای خود را در میان کاربران این رشته باز کرد. خصوصاً سازگاری کامل این نرم افزار با CAD یکی از علل موفقیت آن بود. چرا که برای شرکت هایی که نقشه های قدیمی خود را با AutoCAD کار کرده بودند عامل سازگاری کامل نرم افزارهای مدلینگ جدید بسیار مهم بود. همچنین پشتیبانی این نرم افزار از نقشه های مدل شده توسط Mechanical desktop یکی دیگر از عوامل موفقیت آن است.شاید یکی از بارزترین مشخصه هایی که بتوان نرم افرازInventor بعنوان بهترین نرم افراز مهندسی مکانیک برشمرد ،محیط طراحی مهندسی خاصی می باشد که جهت طراحی سایر قطعات یک ماشین، از جمله چرخنده ها (ساده ،ماریچ ،مخروطی ) و سیستمهای انتقال قدرت دیگر (تسمه تایم ،تسمهv ، شکل چرخ زنجیر) سایر قطعات اتصلالی (شامل انواع خارها ،گوه ها ، پین ها ،اشپیل ،هزار خاری ها، انواع پیچ مهره)سایرفنرها ( فشاری، کششی، بشقابی و سنجاقی ) و انواع بادامک و بیش از 300 مدل یاتاقان که هریک در اندازه های متفاوتی وجود دارد، قابل طراحی می باشند .

گفتی است سایر موارد ذکر شده به صورت طراحی گام گام قابل اجرا می باشد . بر خلاف نرم افزار هایی دیگر Solid works یا catia که توانایی insert کردن بعضی از قطعات را دارند(یعنی از داخل tools box که حاوی قطعات از پیش مدل شده می باشد و شما قادر به تغییر اندازه آن می باشید )، دراین نرم افزار تمامی مراحل طراحی به صورت کاملاً تخصصی و محاسباتی قابل اجرا می باشد. مثلاً برای ایجاد یک چرخدنه سایر پرامترهایی که در زیر ذکر می شود قابل اعمال و تغییر می باشد:

1- توان ورودی ، سرعت ورودی ، torque ورودی

2- میزان لقی ، بازده ، اصطکاک

3- نوع بارگذاری شامل: هارمونیک ،شوک ، متغییر ، متغییر معکوس

4- اعمال ضرایب دینامیکی مختلف و معین کردن نوع روان ساز

5- اعمال ضرایب تصتیح (مخصوص چرخدنه های خاص مانند راه سازی و .. )

6-
سایر مشخصات ابعادی (نوع مدول ،تعداد دندانه ،فاصله بین دو چرخدنده ، ضخامت چرخدنده ، زاویه فشار ، زاویه دندانه )

اگر درهنگام طراحی چرخدنه به هندبوکهای مهندسی سری زده باشید ، خواهید دید که سایر پارامترهای ذکر شده تاثیر بسزایی در نتیجه خروجی محاسبات دارند . در انتهای مرحله طراحی نیز با یک گزارش خروجی از مشخصات ورودی و خروجی داده شده می توان نتیجه محاسبات را به عنوان مستندات طراحی خود ، در سیستم ذخیره سازی نمود و در نهایت آن راچاپ نمایید .


بد نیست که بدانید ، تمامی فرمولهای مورد استفاده در کلیه مراحل طراحی در هندبوکی که به همراه نرم افزار نصب می گردد موجود می باشد که متوانید روند محاسبات را نیز به صورت فرموله شده داشته یاشید.
محیطهای مجزای این نرم افزار شامل محیط های زیر می باشد :

1- Part

2- Assembly

3- Drawing

4- Presentation

5- Molding

6- Sheet Metal

7- Welding

محیط Part

این محیط بر خلاف نرم افزار های دیگر ساده و راحت طراحی شده است. سایر فرامین مدل سازی در این محیط وجود دارند وشما قادر خواهید بود تمامی مراحل مدلینگ را به راحتی انجام دهید همچین در صورت استفاده از فرمول خاص یا پرامتر وابسطه در tab پارامتر آن فرمول نویسی و پرامتر گذاری نمایید . حتی در صورت پیچیده بودن فرمول یا پارامتر میتوان آنرا در یک فایل excel تایپ نمود و سایر ورودیها را از طریق آن دریافت نمود . مثلاً برای طراحی یک پره توربین سطوح برشی متفاوتی از سطح مقطع در فاصله های مختلف وجود دارد که هر یک منحنی بسته خاص را دارند . کشیدن این منحنی و اندازه گذاری آن در حالت معمول بسیار سخت و دشوار می باشد . در صورتی که استفاده از یک فایل لینک شده مسیر را راحت و آسان می کند .

محیط drawing:


دراین محیط بعد از اتمام مراحل طراحی و مونتاژ قطعات ، نقشه های دو بعدی و نماهای برش خورده و انفجاری ونقشه های ساخت تهیه می گردد .

فرامین گسترده ای جهت اندازه گیری ، نمایش تلرانسهای هندسی و ابعادی ، لایه بندی و symbol های دیگر نقشه کشی وجود دارد .در این محیط امکان ارسال و دریافت نقشه از نرم افزارهای AutoCAD و Mechanical وجود دارد.

محیط Sheet Metal :

این نرم افزار مانند سایر نرم افزارهای دیگر یک محیط مجزا جهت ورق کاری دارد. این محیط و محیط part قابل سویچ کردن بر روی همدیگر می باشند ، یعنی می توان قطعه را در محیط part طراحی نمود ، و سپس با یک convert کردن ساده آنرا به محیط sheet metal انتقال داد و همچنین به صورت بلعکس.انواع خمکاری ، فلنچ زنی ، پانچ ، سوراخکاری و... در این محیط وجود دارند.

محیط Welding


در این محیط در صورت استفاده از فرآیند جوشکاری در مراحل طراحی می توان پس از محاسبه و تحلیل و گزارش گیری ، نوع جوشکاری خود را انتخاب نمود و به صورت کاملاً محاسبه شده کار را ادامه داد . بررسی نوع بارگزاری و مقایسه معیارهایی از جمله Goodman, gerber, bagicو معیار soder berg محاسبات را با ارزش می نمایید . گرافهای حاصله و گزارش نهایی نیز به صورت یک سند قابل ذخیره سازی می باشند . همچنین تمامی مراحل محاسباتی و فرمولهای استفاده شده در handbook این نرم افزار وجود دارد.

محیط Presentation :

در این محیط شما قار خواهید بود تا یک نمای انفجاری از مجموعه مونتاژ شده خود داشته باشید و روند مونتاژ را با ارئه یک کلیپ ویدئویی کامل استخراج نمایید.

محیط Assembly

در این محیط بعد از طراحی و مدلینگ قطعات قادر خواهید بود که مجموعه مونتاژ شده را ایجاد کنید و مکانیزم های به وجود آمده را تکمیل کنید .در این محیط امکانات بسیاری جهت تکمیل نمودن مجموعه وجود دارد . از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود .

1- محیط طراحی انواع یاتاقانها

2- محیط طراحی استراکچر ها (frame generator)

3- محیط طراحی سیستم انتقال قدرت چرخدنده (ساده ، مارپیچ ، مخروطی ) و انواع شفت ها

4- محیط طراحی سیستم انتقال قدرت تسمه تایم ، تسمه V شکل و چرخ زنجیر

5- محیط طراحی انواع اتصالات مانند خارها ، پین ها ، انواع پیچ و مهره

6- محیط طراحی انواع آبند ها

7- محیط طراحی انواع فنرها (کششی ، فشاری ، سنجاقی و بشقابی )

8- محیط تحلیل دینامیکی (dynamic simulation )

9-
محیط inventor studio جهت تهیه عکس و فیلمهای خاص و مورد نیاز.

در زیر به معرفی چند محیط که در محیط assembly وجود دارند پرداخته می شود.

محیط Stress Analysis


در این محیط بعد از طراحی قطعه میتوان آنرا تحلیل استاتیکی نمود . اگر در محیط Work Bench مربوط به نرم افزار Ansys کار کرده باشید تفاوت چندانی با محیط تحلیل نرم افزار Inventor نخواهد داشت. حتی در صورت موجود بودن نرم افزار Ansys بر روی سیستم خود ،یک منو به منوهای Inventor اضافه می گردد که این دو نرم افزار رابه همدیگر لینک میکند. در این محیط شما قادر خواهید بود با اعمال بارگذاری و مش بندی قابل کنترل خروجی های مربوط را بر اساس معیارهای موجود داشته باشید و سپس نتیجه که شامل گرافهای متعدد ، عکسهای معیارهای مشخص شده و .. می باشد ، قابل ذخیره سازی و چاپ می باشد .
محیط Piping


محیط Piping یکی دیگر از محیطهای با ارزش این نرم افزار میباشد. در خیلی از سیستمها و دستگاهایی که طراحی میشود ، Piping نیز جزعی از آن مجموعه می باشد.و استفاده از Fitting ها و Flexible Hose (شیلنگهای انعطاف پذیر ) وسایر اتصالات استاندارد دیگر ضروری می باشد .در این نرم افزار یک Piping پیچیده به راحتی مدل و مدیریت می گردد و در نهایت با گرفتن یک BOM لیستی از سایر اتصالات وقطعات مورد استفاده در اختیار طراح قرار میدهد . حدود 24 استاندارد مطرح در زمینه Piping در Library این استاندارد قرار داده شده است تا تنوع طراحی دچار محدودیت خاصی نباشد . از جمله اتصالاتی که هر یک از استاندادهای فوق در خود گنجانده اند می توان به انواع pipe ها با schedule های مختلف انواع gate valve , globe valve, ball valve , angel valve و سایر fitting ها و flange ها در رده و کلاسها مختلف اشاره نمود .

· محیط Cable & Harness


در این محیط نیز در صورت وجود wiring در مجموعه ای که طراحی شده است می توان آنرا به راحتی با استفاده از connector های استاندارد و سیم و کابلهای مختلف تکمیل نمود . لیستی از سایر connector ها و ترمینالهای مختلف و همچنین انواع کابل جزعی از Library این قسمت می باشد.

· محیط Frame Generator
این محیط نیز یکی از محیط های طراحی بسیار جالب این نرم افزار می باشد که در آن میتوان یک structure و سازه را طراحی و تحلیل سازه ای نمود. در این محیط با کشیدن یک sketch سه بعدی سایر پروفیل ها و تیر های استاندارد را بر روی آن قالبندی می کند و در نهایت آنرا به صورت استاتیکی تحلیل می کند. میزان نیروی اعمالی ، گشتاور خمشی و پیچشی ، مقدار خمش و خیز ایجاد شده ، بر روی هر لینک کاملاً محاسبه می گردد .· محیط Inventor Studio

قسمت Inventor Studio به شما کمک میکند تا از قطعات مدل شده یک فیلم بسازید. در نسخه 2010 به بعد این نرم افزار حتی قابلیت میکس تصاویر هم اضافه شده است. در این قسمت میتوان تمام فاکتورهای یک متحرک سازی را تعریف کرد. از چرخش دوربین همراه با چرخش قطعه گرفته تا ناپدید کردن قسمتی از مدل برای دید بهتر. به عنوان مثال برای دیدن قسمتهای داخلی یک مجموعه بایستی پوسته آن بصورت موقت ناپدید و دوباره دیده شود. چرخش و جابجایی دوربین در هنگام کار کردن یک مجموعه زیبایی کار را دوچندان میکند. ابزارهای تعبیه شده برای تعریف زاویه دوربین ،رنگ نور صحنه و تعریف ماده برای قسمتهای مختلف یک مجموعه قابلیت گرفتن عکس با کیفیت بالا و طبیعی از مجموعه را مهیا می سازد.

.

محیط Dynamic Simulation

همانطور که از نام این محیط پیداست تحلیل نیرو و رفتار قطعات یک مجموعه در حالت غیر ثابت میباشد. برای شبیه سازی دینامیکی بایستی تمام موارد اتصال قطعات با یکدیگر بصورت اصولی و با قیدهای سه بعدی صورت گرفته باشد- گراف حرکتی و همچنین ایجاد نیرو توسط حرکت ماوس به مجموعه از نکات منحصر به فرد این محیط میباشد. این قسمت با Inventor Studio در تعامل کامل هستند و ترکیب این دو میتواند یک فیلم حرفه ای از هر نظر ایجاد کند. از این فیلم ها بیشتر جهت نشان دادن طرز کار مجموعه ها و ارتباط قطعات با هم و همچنین تبلیغ میباشد.


همان طور که در شکل زیر می بینید یک مکانیزم برف پاکن در این محیط شبیه ساز شده است که مسیر حرکت بالاترین و پایین ترین نقطه برف پاکن نیز track شده است . گراف ترسیم شده نیز مقدار سرعت و نیروی اعمالی و همچنین شتاب زاویه ای و موقعیت مکان نقطه ای خاص از این مکانیزم را نمایش میدهد. البته تمامی این گرافها به همراه مقادیر عددی آن قابل ذخیره سازی در یک فایل excel می باشد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۲۹ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] کلیپ فارسی معرفی مواد کامپوزیت senior engineer 0 382 ۲۱-۷-۱۳۹۲ ۱۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  دانلود فیلم آموزشی قتبلیتهای جدید نرم افزار کتیا senior engineer 2 1,421 ۵-۱-۱۳۹۲ ۰۹:۲۸ صبح
آخرین ارسال: aylin
  [اموزشی] مدل سازی ارتعاشات ربات توسط نرم افزار grafsim senior engineer 0 212 ۲۹-۱-۱۳۹۱ ۰۴:۰۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  معرفی و کارکرد انواع اتصالات در ربات ها senior engineer 0 1,297 ۱-۷-۱۳۹۰ ۰۸:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  معرفی چند مکانیزم پرکاربرد senior engineer 0 327 ۱-۷-۱۳۹۰ ۰۶:۴۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  معرفی اجمالی هر یک از گرایشهای رشته مهندسی مکانیک senior engineer 0 992 ۶-۶-۱۳۹۰ ۰۸:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان