تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

مشکلات اجرایی قانون حسابرسی مالیاتی و راهکارهای حل آن

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
مشکلات اجرایی قانون حسابرسی مالیاتی و راهکارهای حل آن
مشکلات اجرایی قانون حسابرسی مالیاتی و راهکارهای حل آن
در اجرای فرآیند حسابرسی، مالیاتی مشکلاتی به‌وجود آمده که گاهی اوقات حل می‌شده و برای برخی باید راهکار جدید ارائه و عمل شود.
۱)نیاز سازمان مالیاتی به اطلاعات جامعی از مودی است که به طور عمده در چارچوب گزارش مالیاتی که طبق تبصره ۲ ماده ۲۷۲ توسط سازمان تهیه می‌شود لحاظ شده و به مرور و حسب نیاز فرم گزارش مالیاتی اصلاح می‌شود، تا حاوی حداکثر اطلاعات و همچنین تاییدیه کار انجام شده در حسابرسی مالیاتی باشند.
۲( برداشت از ماده ۲۷۲ برای مودیان مالیاتی آن است که براساس گزارش مالیاتی حسابرسی برگ تشخیص صادر می‌شود و در مقابل برداشت اداره کل مالیاتی از آیین‌نامه تبصره ۴ ماده واحده سال ۱۳۷۲ اداره مالیات اجازه دارد به بررسی گزارش حسابرسی مالیاتی حسابدار رسمی بپردازد. این برداشت با هدف حصول اطمینان از حسن اجرای قانون به منظور وصول مالیات بود. سازمان امور مالیاتی با صدور بخشنامه مرداد ۱۳۸۳ زمینه ورود به گزارش حسابرسی را فراهم کرد که این موضوع مورد قبول مودیان و حسابداران رسمی نبود و حسابداران رسمی که همچون کادر مالیاتی نقش اول تشخیص درآمد (برای وصول مالیات) را داشتند با مشکل روبه‌رو شدند (زیرا که از طرف سازمان امور مالیاتی و همچنین مودی مورد سوال قرار گرفتند) و با مذاکرات مفصل و طولانی جامعه و سازمان حسابرسی، سازمان امور مالیاتی بخشنامه اصلاحی ۲۵/۷/۱۳۸۴ را صادر کرد. با تغییر رییس سازمان، زمینه اجرایی شدن این بخشنامه و زمینه تفاهم بین جامعه، سازمان حسابرسی و سازمان امور مالیاتی بر قرار شد آن هم با هدف درست اجرا شدن قانون در فرآیند رضایت مودی و به دنبال آن کمیته هماهنگی ایجاد شد و تمامی مشکلات و موانع را رفع و رجوع کرده و کماکان ادامه دارد.
۳) ابهام در مسوولیت بین کادر مالیاتی (مامور صدور برگ تشخیص و مطالبه مالیات) و مسوولیت حسابدار رسمی (در تعیین درآمد مشمول مالیات) بسیار حائز اهمیت است و بنابراین کادر مالیاتی با هدف حصول اطمینان از صحت اجرای قانون و تشخیص صحیح عمل می‌کند. از طرف دیگر این کادر مالیاتی پیش‌قراولان وصول مالیات هستند و در عمل مردم تمام نارضایتی خود از قانون و بخشنامه را متوجه پیش‌قراولان می‌دانند (و گاهی اوقات حسابداران رسمی مسوول صدور گزارش حسابرسی مالیاتی). کم‌تجربه‌گی و عدم رعایت اصول حرفه‌ کاری برخی حسابداران، زمینه بی‌اعتمادی را تقویت می‌کند.از طرف دیگر وجود بخشنامه‌های مکرر و مبهم،‌ ابهام در برخی از مواد اجرایی قانون، مغایرت بین استاندارد حسابداری و موازین مالیاتی، وجود مقررات مختلف که توسط مراجع مختلف تصویب می‌شود. (بخشنامه‌های مکرر در ادارات مختلف،‌تغییر بخشنامه توسط معاون جدید، هم کار را برای کادر مشکل کرده و هم برای حسابداران رسمی). به‌طور مثال برای مقررات استفاده از تسهیلات افزایش سرمایه و مشوق مالیاتی مرتبط با افزایش سرمایه در نوسازی صنایع که از سال ۱۳۸۲ تصویب شده است،‌ مصوبه هیات دولت به نحو دیگری تنظیم و به تبع آن بخشنامه‌های مختلف صادر شده و هنوز این مصوبه به‌طور کامل قابلیت اجرا پیدا نکرده است.
استناد وزارت دارایی به استاندارد حسابداری برای مشمول کردن درآمد معاف ماده ۱۴۵ قانون مالیات‌ها به مالیات (سهم هزینه) از یک طرف و عدم پذیرش سایر استانداردها (کاهش ارزش موجودی و سرمایه‌گذاری‌ها) برای پذیرش هزینه،‌ سوال‌برانگیز است. وجود بخشنامه‌های مغایر، صدور بخشنامه‌ توسط یک رییس و حذف و تغییر آن توسط رییس بعدی مشکل ایجاد کرده است. این مغایرت‌ها در عمل مشکلات و ابهامات بین حسابدار رسمی و کادر مالیاتی را افزایش می‌دهد که نتیجه این کار در عمل هزینه برای مودی است، ضمن آنکه مودیان مالیاتی تمامی مشکلات را از چشم کادر مالیاتی و حسابداران رسمی می‌بینند. برای رفع این مشکلات باید بخشنامه‌های قانونی بدون ابهام صادر شود. قوانین و مقررات و مصوبات هیات وزیران که در اجرا مشکل دارد یا ابهام دارد به‌موقع از طرف سازمان پیشنهاد اصلاحی آن ارائه شود.
۴)وجود کادر مالیاتی با تجربه و دانش و معلومات در دو دهه اخیر در بخش مالیاتی کشور موجب شده که رسیدگی‌های مالیاتی از مبانی منطقی و معقول برخوردار باشد. بنابراین اتکا به صورت‌های مالی حسابرسی شده در دستور کار قرار گرفته و عملکرد اداره مودیان بزرگ (که وصول‌کننده بیش از ۶۵‌درصد مالیات کشور است) آن است که برای حدود ۷۰‌درصد از مودیان تنها از صورت‌های مالی حسابرسی شده استفاده می‌شود و فقط برای حدود ۳۰‌درصد از مودیان گزارش حسابرسی مالیاتی وجود دارد و وجود کادر با تجربه موارد اختلاف نظر بین حسابدار رسمی و کادر مالیاتی را کاهش داده است. این افراد با آگاهی و دانش علمی به جامعه حسابداران رسمی کمک می‌کنند که حسابداران رسمی کم تجربه و یا گاهی اوقات با عملکرد مغایر با استانداردها شناسایی (و گاهی اوقات تخلف)تحت نظارت جامعه قرار گیرند. توجه شود که برای کادر مالیاتی هم یکی از مشکلات حاکم، ابهامات در بخشنامه است.
۶ ) افزایش تعداد گزارش‌های حسابرسی مالیاتی در ادارات کل تهران و شهرستان‌ها نشانه افزایش اعتقاد به حسابرسی در کشور است، که در این بخش نظارت بیشتر بر کار حسابرسان و آموزش کادرمالیاتی را می‌طلبد. اگر چه افراد با دانش و معلومات همچون سایر همکاران اداره مودیان بزرگ در سایر ادارات کل وجود دارند اما تعداد آنها کافی نیست، بنابراین افزایش کادر با تجربه و دانش و آموزش آنها امری اجتناب‌ناپذیر است.
۷ ) بحث مقایسه تعداد گزارش‌های حسابرسی مالیاتی که با توجه به نتیجه رسیدگی توسط کادر مالیاتی مقایسه می‌شود و حائز اهمیت است در این همایش گزارش شد که از ۲۰۸۹ گزارش حسابرسی مالیاتی تنها چند مورد اختلاف بوده که به هیات هماهنگی ارجاع شده است، که از آن تعداد ۷۵‌درصد نظر حسابدار رسمی تایید و بقیه ۲۵‌درصد نظر اداره کل تایید شد و درنهایت مالیات ابرازی مودی ۵۵میلیارد ریال که توسط حسابدار رسمی به ۵۰‌میلیارد ریال تغییر یافته بود. (بدون ذکر مبالغ مالیات تکلیفی مندرج در گزارش حسابرسی مالیاتی)‌ درنهایت مالیات تشخیص براساس آرای هیات هماهنگی بیش از ۱۳۵‌میلیارد تعیین شده است.
مابه‌التفاوت رقم آخر قابل تامل است از یک طرف ممکن است برداشت شود که مالیات از دست رفته است (داستان ۲۴۱‌میلیارد قبلی را تکرار کنند) ‌و از طرف دیگر واقعیت آن است که بخش عمده این اختلاف ناشی از اختلافات بین استانداردها و بخشنامه‌ها و مغایرت در بخشنامه‌های صادره است که ضرورت دارد دلائل منطقی اختلاف مزبور به‌طور دقیق مشخص شود تا خدای‌ ناکرده داستان‌های مصیبت‌بار برداشت ناصحیح از ۲۴۱‌میلیارد تکرار نشود.
۸ ) تجربه حسابرس مالیاتی سال‌های ۴۵-۵۷ باید همواره مدنظر حسابرسان باشد انحصار در حسابرسی (حداکثر ۱۵۰ حسابدار رسمی) عملکرد غلط تعداد معدود (حداکثر ۵ الی ۷ نفر) آن هم گاهی اوقات امضای گزارش سفته با قیمت حداکثر ۲۰‌هزار تومان منجر شد به اینکه حسابرسی مالیاتی به خطر افتد. البته در آن سال‌ها تعداد معدودی از کادر مالیاتی به نوعی از آن تخلف مطلع بودند (اصولا در زمینه صحت و یا عمل مغایر با قانون و خلاف جاده دو طرفه است) در شرایط فعلی که جامعه حسابداران بیش از ۱۴۰۰ عضو دارد و یک گروه بیش از ۶۰۰۰نفر پرسنل حسابرس در خدمت نظام حسابرسی کشور است، ما نمی‌خواهیم تجربه قبلی سال‌های ۱۳۵۰ تکرار شود. متاسفانه به تازگی تعدادی اندک حسابدار رسمی و موسسه حسابرسی ملاحظه شده که از نظر کیفیت کار، رعایت استاندارد و غیره صحیح عمل نکرده‌اند اگر چه مسوولیت نظارت بر کار آنها با جامعه است، اما در واقع از دیدگاه مالیات و وجوه بیت‌المال موضوع بسیار حائز اهمیت است. به دلیل مقررات موجود،‌ گیرنده گزارش حسابرسی (اداره کل مالیاتی) است که قادر به شناسایی بوده و لذا از کادر مالیاتی انتظار داریم که موارد تخلف مشاهده شده را به موقع به جامعه گزارش کنند تا نظارت و رسیدگی شود. توجه داشته باشید در هر حرفه‌ای حسابرس و یا کادر مالیاتی معدود افراد ناصلاح وجود دارند که با عملکرد غلط خود به اعتبار آن حرفه زیان می‌زنند. این وظیفه افراد صالح است که با شناسایی به موقع آنها از شیوع این افت جلوگیری کنند.
9 ) رفع مشکلات اجرایی بخشنامه‌ها، ‌بسترسازی صحیح اجرای قانون، همکاری توام با آموزش بین کادر مالیاتی و حسابداران رسمی به‌طور قطع موجب می‌شود که مالیات حقه دولت صحیح تشخیص و وصول شود. تخلف تعدادی معدود حسابدار رسمی و یا خدای ناکرده تعداد معدود کادر مالیاتی نباید محور تبلیغات سوء برای ایجاد مانع برای اجرای قانون حسابرسی شود بلکه مسوولان باید با رفع به‌موقع آن مشکلات ایجاد زمینه اجرایی شدن قانون را تقویت دهند.

مطالب مشابه ...۲۱-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود رایگان پاورپوینت قانون رقابت 59 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,146 ۱۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۱۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  تحقیق قانون R=ρ L/S | مهندسی شیمی senior engineer 0 486 ۲۷-۹-۱۳۹۱ ۰۹:۴۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با آن (بخش اول) senior engineer 0 186 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با آن (بخش دوم) senior engineer 0 205 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با آن (بخش سوم) senior engineer 0 161 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با آن (بخش چهارم) senior engineer 0 200 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با آن (بخش پنجم) senior engineer 0 308 ۱۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله]  قانون کار جمهوری اسلامی ایران ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 176 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] قانون حق دانستن ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 106 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  قانون كار (بخش دوم) senior engineer 0 126 ۲۹-۶-۱۳۹۱ ۰۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان