تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

محیط زیست

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
محیط زیست
محیط زیست
... دانشنامه علوم زرافه غذاهایی که سریع آماده می شوند راههای آلودگی انسان به هیدرازین کادمیم کلر گاز فرئون و آثار آن کاردان بهداشت محیط آنالیز بنزین از نفت علوم طبیعی فرهنگسرای شهر شیمی چوب علم شیمی فن‌آوری هسته‌ای مقابله با خشکسالی های کشاورزی گردبادهای دریایی مرکب زدایی کاغذ باطله سرکه حفظ حیات وحش شیمی سموم رخساره ومحیط رسوبی خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین اصطلاحات آلودگی هوا قورباغه ها و وزغها جغرافی نمک «ماده غذایی» تغییر اقلیم وخشکسالی جدا سازی یون فلزی آلاینده آب کنترل انواع فاضلاب ددت و تاثیر آن بر محیط زیست آلایندگی زیست محیطی سرب بهسازی فاضلاب هیدروکربن‌های آروماتیک چند هسته‌ای تری کلرواتیلن نقش نیترات در آلودگی آبها فسفات در آّبهای طبیعی جیوه و نقش آن در آلودگی محیط زیست چند لایی تاثیر هوای آلوده داخل خانه روی سلامتی انسان فاضلاب خواص غیر عادی آب رابطه دین و دمکراسی هیدرازین و اثرات زیست محیطی و زیست شناختی آن استون سلامتی و بیماری موفولوژی ساقه میکروارگانیسمهای هوا شهری شدن بعد از انقلاب صنعتی انواع میکرو ارگانیسمهای خاک تحرک جغرافیایی و مهاجرت در روستا جزایر ایرانی خلیج فارس آغاز کار ایریدولوژی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه امیر کبیر علوم پایه جایگاه علم زیست شناسی در موج سوم از تمدن بشری کاربرد کانیها در بخش زیست محیطی مصارف گاز طبیعی نابودی زمین تولید سایر وسایل برقی جدید بهداشت محیط بهینه سازی فعالیت میکروارگانیسمها در تصفیه فاضلاب ضرورت مطالعه انرژی نانوتکنولوژی انقلاب صنعتی آینده الگوی مصرف انرژی فیزیولوژی انگیزش بهداشت و زیست شناسی منابع طبیعی ایران حفاظت محیط زیست تکوین اکوسیستم شکافت در طبیعت بیوشیمی ساختمانی آلودگی محیط زیست مواد شیمیایی آلی سمی شیمی محیط زیست باران اسیدی آب هشدارهای زیست محیطی اکولوژی عمومی تاریخچه آلودگی هوا فرآیندهای طبیعی تصفیه هوا بیولوژی خاک در هزاره آینده اکولوژی گیاهی املاح محلول در آب تست هادی مبدلها محیط و بیماری معرفی دانشکده‌های دانشگاه تهران دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی رشته جغرافیای انسانی ارتباط تکنولوژی با انرژی رشته منابع طبیعی رشته ارشد ناپیوسته سم شناسی مدیر امور آب و برق آثار زیست محیطی مواد معدنی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان تماس روزانه با آلاینده‌های سمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف دانشکده دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی دفع زباله‌های هسته‌ای مدیران آینده نگر قابلیت های گازطبیعی درجهان دانشنامه علوم پایه انواع محیطهای دریایی رسوبی پلاستیکهای زیستی انسان و محیط اثر گلخانه‌ای و گرم شدن زمین تابع نمایی e آموزش تلقینی از طریق موسیقی جدول طبقه بندی زیست شناسی محیط شهری و بهداشت شهری بهداشت پیری یا کهولت
علوم طبیعت > فیزیک > فیزیک محیط زیست
(cached)
همه محیط‌هایی که در آنها زندگی جریان دارد محیط زیست نامیده می‌شود. به عنوان مثال استخر آب ، یک شهر ، اقیانوس و کویر همگی انواعی انواعی از محیط زیست به حساب می‌آیند.

مقدمه
در محیط زیستی عوامل غیر زنده مانند خاک ، آب ، گازها و غیره به همراه جانداران وجود دارند. موجودات زنده با هم و با محیط غیر زنده خود ارتباطی متقابل برقرار می‌سازند. این ارتباط‌ها برای بقای محیط زیست بسیار لازمند. کارشناسان محیط زیست هنگام بررسی ، مناطق زیستی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. هر منطقه زیستی شامل موجودات زنده ویژه عوامل غیر زنده است اکوسیستم نام دارد و دانشی که به بررسی اکوسیستم‌ها می‌پردازد. اکولوژی نامیده می‌شود.
عوامل زنده اکوسیستم
جانداران را براساس نقشی که در محیط دارند به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.
موجودات تولید کننده (گیاهان سبز)
موجودات مصرف کننده (جانوران)
موجودات تجزیه کننده (باکتری‌ها و قارچ‌ها)
ارتباط موجودات زنده با هم دیگر
مهم ترین ارتباط غذایی است که به صورت زنجیره غذایی و شبکه غذایی در جریان است. علاوه بر ارتباط کلی میان جانداران که به صورت زنجیره غذایی نشان داده می‌شود. انواع دیگری از ارتباط نیز میان آنها وجود دارد که در آن الزاما ارتباط غذایی منجر به از بین رفتن طرفین نمی‌شود بلکه در این نوع ارتباط جانداران به زیستن در کنار هم ادامه می‌دهند.
ارتباط غذایی
زنجیره غذایی
اگر وابستگی غذایی یک موجود زنده را با موجود زنده دیگر به صورت A→B نمایش دهیم بدین معنی است که موجود زنده A غذای موجود زنده B است و به عبارت دیگر B از A تغذیه می‌کند. بدین ترتیب می‌توانیم روابط غذایی زیر را که بین چند موجود زنده برقرار می‌شود نشان دهیم. در این روابط هر موجود زنده به صورت حلقه‌ای از یک زنجیر با موجود زنده دیگر مربوط می‌شود. هر یک از این روابط را یک زنجیره غذایی می‌نامند. در تمام این زنجیره‌های غذایی حلقه اول یک گیاه سبز است حلقه دوم یک جاندار گیاهخوار است و حلقه‌های بعدی را موجودات گوشتخوار تشکیل می‌شوند.

شبکه غذایی
چند زنجیره غذایی که با یکدیگر ارتباط داشته باشند یک شبکه غذایی را بوجود می‌آورند.

شبکه حیات
همه شبکه‌های غذایی با یکدیگر ارتباط دارند بطوری که همه موجودات زنده کره زمین یک شبکه غذایی بزرگ را تشکیل می‌دهد این شبکه غذایی بزرگ ، شبکه حیات نام دارد.


نوع دیگر ارتباط جانداران با هم
رقابت
در رقابت یک موجود به چیزهایی که مورد نیاز موجود زنده دیگر نیز هست احتیاج پیدا می‌کند. مثلا جانوران بین یافتن غذا و لانه سازی و غیره با هم رقابت می‌کنند. در عمل رقابت گاهی دو رقیب با یکدیگر با خبر نیستند. بعضی از رقابت‌ها میان جانداران یک گونه و برخی دیگر در بین جاندارانی که از گونه‌های متفاوت است صورت می‌گیرد. موضوع مورد رقابت اغلب جانوران غذاست. رقابت تختصاص به جانوران ندارد. گیاهان نیز برای بدست آوردن نور ، آب و کانی‌ها با هم به رقابت می‌پردازند.

هم زیستی
هم زیستی یعنی زندگی کردن با یکدیگر و با هم زیستن اما در اکولوژی منظور از هم زیستی هر نوع ارتباط نزدیک میان دو نوع موجود زنده است صورت‌هایی از هم زیستی عبارتند از:

هم سفرگی
در این نوع هم زیستی یکی از افراد ، نه سود می‌برند و نه زیان و دیگری سود می‌برد. مانند رابطه چسبیدن ماهی بادکش‌دار ، بدن کوسه ماهی ، که ماهی بادکش دار در این رابطه سود می‌برد.

همیاری
در این نوع هم زیستی دو موجود زنده هر دو از یکدیگر بهره می‌برند- همیاری ممکن است داوطلبانه و یا اجباری باشد. همیاری گل‌سنگها اجباری است و قارچی که در ساختمان گلسنگ بکار رفته بدون جلبک سبز قادر به ادامه حیات است میان باکتری‌ها و گیاهان تیره نخود نیز همیاری است - همیار s شته و مورچه حالت اجباری دارد.


زندگی انگلی
در این نوع همزیستی یک موجود (انگل) سود می‌برند و موجود دیگر (میزبان) زیان.

زندگی صیادی
مستقیم‌ترین رابطه غذایی هنگامی وجود دارد که جاندار دیگر را بخورد. هر مصرف کننده‌ای که جانداری دیگر را بکشد و بخورد یک صیاد است و جانداری که خورده شود صید نام دارد.

عوامل غیر زنده اکوسیستم
گرما
بیشتر از اشعه مادون قرمز بخشی از نور خورشید به دست می‌آید و در فعالیت‌های موجودات زنده نیز انرژی به صورت گرما آزاد می‌شود.

دما
یکی از عوامل غیر زنده محیطی است و تغییرات زیادی دارد و کلیه جانداران به نحوی با این تغییرات سازش پیدا کرده‌اند سازش باعث بقای جانوران می‌شود.

نور
نور نقش مهم در غذاسازی تولید کننده دارد.

گازها
مهم‌ترین گازهایی که در اتمسفر وجود دارند عبارتند از : اکسیژن و دی‌اکسید کربن. که اکسیژن در تنفس و در اکسید کربن در فتوسنتز نقش دارد.
آب
آب به صورت تبخیر شده وارد اتمسفر می‌شود و به صورت برف و باران به زمین برمی‌گردد.
مواد شیمیایی
به دو صورت کانی و آلی در اکوسیستمها وجود دارد مواد آلی ناشی از تجزیه موجودات زنده ، در اکوسیستمهای مختلف مورد استفاده جانداران قرار می‌گیرد. مواد کانی نیز به ترکیبات مختلف مثل نمک خوراکی یا کلریدسدیم که در غذای آدمی مهم است و یا کودهای شیمیایی که در حاصل خیزی خاک اهمیت دارد.
مباحث مرتبط با عنوان
آلودگی محیط زیست
اکوسیستم
حفاظت محیط زیست
موجودات زنده
هم سفرگی
همیاری
زندگی انگلی
زیست شناسی
زیستگاههای جهان
کاهش آلودگی
نابودی جنگلها
سرزمینهای مرطوب
نابودی سواحل و صخره های مرجانی
شکار و تخریب
تجارت حیوانات وحشی
گونه های منتقل شده
حفظ حیات وحش
سطوح حیات
زیست بوم
چرخشهاي
آلوده ترین شهرهای جهان :
یک گروه مستقل مدافع محیط زیست در آمریکا، فهرستی از آلوده ترین شهرهای جهان را منتشر کرده است .در صدر فهرستی که توسط موسسه بلک اسمیت (Blacksmith Institute) منتشر شده، نام شهرهایی در روسیه، چین، هند، پرو، زامبیا و برخی کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق دیده می شود.بر اساس گزارش موسسه بلک اسمیت، آلودگی شدیدی که عمدتا توسط صنایع مواد شیمیایی، فلزات و معادن ایجاد می شود زندگی تقریبا 12 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.در گزارش این موسسه از بیماریهای مزمن و مرگ زودرس بعنوان تبعات زندگی در چنین شرایطی نام برده شده است.این گزارش سالانه که اولین بار در سال 2006 منتشر شد، نام شهرها بر اساس حروف الفبا مرتب شده است و هیچ گونه رده بندی بر اساس میزان آلودگی این شهرها صورت نگرفته است.موسسه بلک اسمیت دلیل این مسئله را تفاوت موجود در جمعیت و ذات آلودگی نقاط مختلف عنوان کرده است.
موارد جدید آلودگی
شهر تیان یینگ چین، از جمله نقاطی است که در سال 2007 به این فهرست اضافه شده است..در این شهر بواسطه وجود یک مرکز عظیم تولید سرب، 140 هزار نفر بطور بالقوه در معرض مسمومیت با ذرات سرب معلق در هوا هستند.
چرنوبیل در اوکراین -- 5.5 میلیون نفر
لینفن در چین -- 3 میلیون نفر
ژرژینسک در روسیه -- 300 هزار نفر
کابوه در زامبیا -- 255 هزار نفر
بر اساس گزارش موسسه بلک اسمپت، در شهر سوکیندرا در هند 12 معدن که بدون وجود نظارتهای محیط زیستی فعالیت می کنند، مواد شیمیایی خطرناکی را به شکل گاز در هوا پراکنده می کنند.

در این گزارش به شهر سومقاییت آذربایجان هم اشاره شده که از مراکز صنعتی اتحاد جماهیر شوروی پیش از تجزیه محسوب می شد.در گزارشها آمده است که نرخ سرطان در این شهر 51 درصد بیشتر از میانگین نرخ سرطان در کشور آذربایجان است، و تغییرات ژنتیکی و تولد کودکان با نقص عضو و نارسایی از موارد رایج در این شهر به شمار می رود.

راه حل
ریچارد فولر، مدیر موسسه بلک اسمیت گفت:"واقعیت این است که در این نقاط آلوده، کودکان بیمار می شوند و درحال مرگ هستند و حل مشکل کار پیچیده ای نیست."آقای فولر ادامه داد:"امسال توجه رسانه ها به آلودگی بیشتر شده، اما اقدامات چندانی برای ایجاد صندوقهای حمایتی یا برنامه های حمایتی جدید انجام نشده است و باید کاری صورت گیرد."


پنجم ژوئن روز جهاني محيط زيست
دبيركل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز جهاني محيط زيست، بار ديگر بدون اشاره به مخالفتهاي آمريكا با كاستن از توليد گازهاي گلخانه‌اي تصريح كرد: اين گازها بشدت در حال افزايش هستند و باعث گرم شدن زمين شده اند.
صداي مردم _ 1386-03-16
http://www.sedayemardom.net
عمده‌ترين نشانه تغييرات آب و هوا در مناطق قطبي ديده مي‌شود. قطب شمال دو برابر سريعتر از بقيه جهان گرم مي‌شود، ضخامت و مقدار يخهاي درياي قطب شمال رو به كاهش است و لايه‌هاي منجمد اعماق زمين كه قرنها يخ زده بوده، رو به ذوب شدن مي‌رود و كوههاي يخي در قطب شمال و مناطق گرينلند سريعتر از آنچه كه كسي بتواند تصور كند، ذوب مي‌شوند. «بان كي-مون»، دبيركل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز جهاني محيط زيست، بار ديگر بدون اشاره به مخالفتهاي آمريكا با كاستن از توليد گازهاي گلخانه‌اي تصريح كرد: اين گازها بشدت در حال افزايش هستند و باعث گرم شدن زمين شده اند. به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا وي در اين پيام كه به مناسبت روز جهاني محيط زيست (پنجم ژوئن /15خرداد) منتشر شده، مي‌افزايد: توليد گازهاي گلخانه‌اي ناشي از فعاليت انسانها، موجب گرم شدن زمين شده و غلظت گاز دي اكسيد كربن در هوا، ظرف 600هزار سال گذشته به اين حد نبوده و بشدت درحال افزايش است. دبيركل سازمان ملل، تصريح كرده است: عمده‌ترين نشانه تغييرات آب و هوا در مناطق قطبي ديده مي‌شود. قطب شمال دو برابر سريعتر از بقيه جهان گرم مي‌شود، ضخامت و مقدار يخهاي درياي قطب شمال رو به كاهش است و لايه‌هاي منجمد اعماق زمين كه قرنها يخ زده بوده، رو به ذوب شدن مي‌رود و كوههاي يخي در قطب شمال و مناطق گرينلند سريعتر از آنچه كه كسي بتواند تصور كند، ذوب مي‌شوند. بان كي‌مون گفته است: اثرات چنين روندي بر مردم و اكوسيستم مناطق قطبي، قابل توجه است و كاهش يخ درياها، محل زندگي را براي حيوانات قطبي، آسيب‌پذير مي‌كند. اين تغييرات، مردم بومي مناطق قطب شمال را كه براي بقا به طبيعت نياز دارند، نه فقط با چالش كمبود غذا، بلكه با تحت تاثير قراردادن هويتشان مواجه كرده است، ولي اين تنها مساله مناطق قطبي نيست. دبيركل سازمان ملل متحد در اين پيام با اشاره به موضوع روز جهاني محيط زيست با عنوان «يخ در حال ذوب؛ يك موضوع داغ»، مي‌افزايد: اثرات تغييرات آب و هوا بر همه مناطق منعكس مي‌شود و همزمان با افزايش سطح آب درياها، ساكنين جزيره‌هاي پست و شهرهاي ساحلي در سراسر جهان با سيل مواجه مي‌شوند. شركتهاي بيمه در سراسر جهان، هر سال رقم بيشتري را براي حوادث تغييرات شديد آب و هوا پرداخت مي‌كنند و در حالي كه لايه‌هاي يخي كم مي‌شوند، دولتها با نگراني به مشكل تامين آب در آينده نگاه مي‌كنند. يك سوم مردم جهان بويژه افراد اهل آفريقا در مناطق خشك زندگي مي‌كنند و تغييرات آب و هوا، ناامني غذايي، قحطي و دشت‌زايي را بوجود آمده است. وي مي‌افزايد: وابستگي جوامع به سوختهاي فسيلي، پيشرفت اجتماعي و اقتصادي و امنيت ما انسانها در آينده را به خطر انداخته است. خوشبختانه سياستها و انتخابهاي فني بسياري در دسترس است كه با تمايل سياسي مي‌توانيم از آنها استفاده كنيم. به گفته دبيركل سازمان ملل متحد، كشورهاي در حال توسعه مي‌توانند براي كاهش گاز گلخانه‌اي و بهبود بازدهي انرژي، تلاش بيشتري كنند. آنها مي‌توانند از توسعه براي كاهش آلودگي محيط زيست در اقتصادهايي كه بسرعت رو به رشد هستند مانند برزيل، چين و هند حمايت كنند. وي توصيه كرد: در روز جهاني محيط زيست، بياييد نياز به كاهش در تغييرات سريع محيط زيست را شناسايي كنيم و به همه اعلام كنيم كه نقش خود را براي مبارزه با تغييرات آب و هوا بازي مي‌كنيم. روز جهاني محيط زيست با شعار «آب شدن يخ، موضوعي داغ» در حالي برگزار مي‌شود كه بر اساس آمار سازمان ملل متحد انباشت گاز دي اكسيد كربن در جو زمين هم اكنون بيش از 600 هزار سال گذشته بوده است. به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا بر اساس گزارش برنامه محيط زيست ملل متحد (يونپ) گرم شدن زمين كه بيشتر بر اثر انتشار گازهاي گلخانه‌اي به ويژه CO2 است، همچنان رو به افزايش بوده و خسارات فراواني را به زمين و ساكنان آن وارد آورده است؛ بطوريكه بر اساس پيش‌بيني‌هاي دانشمندان تا پايان قرن جاري دماي كره زمين بين 4/1 تا 8/5 درجه سانتي‌گراد گرم خواهد شد. اين در حاليست كه از سال 1980 تا كنون 20 تا 30 درصد يخ‌هاي درياهاي اروپايي بر اثر گرما از بين رفته‌اند. گرم شدن هوا از يك سو و آب شدن يخ‌ها از سويي ديگر نه تنها محيط زيست را دگرگون كرده بلكه زندگي انسان را در مناطق مختلف زمين دستخوش تغييرات ناگوار قرار داده است، آنچنان كه آب شدن يخ‌هاي قطبي كه پيش بيني مي‌شود در آينده‌اي نه چندان دور در فصل تابستان به كلي از بين بروند، بر زندگي خرس‌هاي قطبي تاثير فراوان گذاشته و موجب كاهش وزن 15 تا 26 درصدي وزن آنها شده است. علاوه بر اين كاهش باراش باران كه باعث كاهش توليد محصولات كشاورزي مي‌شود، در سالهاي آتي زندگي 300 ميليون از جمعيت جهان را به ويژه در قاره آفريقا كه وابسته به محصولات كشاورزي هستند را در معرض خطر قرار داده و ميزان گرسنگي را در جهان افزايش مي‌دهد. برآورد مي‌شود كه از سال 1960 تا كنون،‌ در نيمكره شمالي زمين در طول هر دهه 3/1 درصد بارش برف كاهش يافته است. ز سويي ديگر و به گفته دانشمندان حوادث ناگهاني مانند جاري شدن سيل، طوفان و گردباد كه بر اثر تغييرات نامساعد آب و هوا رخ مي‌دهد، همانطور كه در سال 2003 در فرانسه، جان 15 هزار نفر را گرفت، در سال 2005 قرباني‌هاي بيشتري گرفته و بيش از 200 ميليارد دلار به كشورها خسارت وارد كند. خبرگزاري رويترز در گزارشي كه به مناسبت روز جهاني محيط زيست منتشر كرده، مي‌نويسد: گرم شدن زمين كه باعث آب شدن يخ و برف در سطح زمين مي‌شود، زندگي افراد زيادي را همراه با تخريب رودخانه‌ها در آسيا، از بين بردن يخ‌هاي قطب شمال و افزايش سطح آب اقيانوس‌ها، تحت تاثير قرار مي‌دهد.اين گزارش مي‌افزايد: در حال حاضر يخ‌هاي كوه‌هاي هيماليا تا آلاسكا رو به كاهش بوده و همچنين لايه منجمد زمين از منطقه آلاسكا تا سيبريا در حال گرم شدن است علاوه بر اين بارش برف در بسياري از مناطق، بسيار كمتر از حد مورد نياز به نظر مي‌رسد. اين تغييرات كه بيشتر به علت توليد گازهاي گلخانه‌اي بوده، در آينده اي نزديك نه تنها مناطق قطبي و كوه‌هاي مرتفع را تحت تاثير قرار داده، بلكه تغييرات اساسي نيز در ساير نقاط زمين به وجود مي‌آورد. رويترز با استناد به گزارشي از سازمان برنامه محيط زيست ملل تاثيرات تغييرات آب و هوا را بر زندگي بيش از 40 درصد از جمعيت 6 ميليون و نيمي جهان دانسته و خاطرنشان مي‌كند: افزايش يك متري سطح آب درياها كه بر اثر افزايش سطح آب اقيانوس‌ها و آب شدن توده‌هاي يخ صورت مي‌گيرد، بيش از 950 ميلياردلار خسارت به بار آورده و 145 ميليون انسان را در پي وقوع سيل و طوفان بي‌خانمان مي‌كند. در قرن گذشته آب اقيانوس‌ها در حدود 20 سانتيمتر افزايش داشته كه بر اساس مطالعات سازمان ملل اين افزايش تا سال 2100 بين 18 تا 59 سانتيمتر پيش‌بيني مي‌شود.چندین سال است که در کشورهای مختلف جهان، حضور جوانان در جنبش حفظ محیط زیست پررنگ‌تر شده است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. افزون بر این، بحث محیط زیست در رسانه‌ها نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است. اما براستی این «محیط زیستی» که این همه از آن صحبت می‌شود، چرا ناگهان توجه‌ها را به خودش جلب کرده و همه از خطرهایی می‌گویند که تهدیدش می‌کند؟ خانم دکتر منیره مجلسی، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته‌ی بهداشت محیط زیست، از ایران قدیم می‌گوید و علت افزایش توجه به محیط زیست را اینگونه ارزیابی می‌کند: «برای اینکه مسایل محیط زیست به اندازه‌ی الان مهم نبود. اینقدر گریبان مردم را نگرفته بود. مثلا ۵۰ سال پیش اگر از محیط زیست صحبت می‌شد، مردم چندان توجهی نمی‌کردند، با وجود اینکه در آن موقع هم آلودگی هوا وجود داشت. ولی این مسئله indoor بود. ما در صد سال گذشته هم در ایران indoor airpollution هم داشتیم. مردم در خانه‌هایشان هیزم می‌سوزاندند یا چراغ نفتی داشتند، گازCO حاصل از بخاری باعث کشتن مردم می‌شد که اینها همه همان air pollution بود ولی از نوع outdoor نبود. این ابعاد را نداشت و چون در خانه‌ها اتفاق می‌افتاد، کسی هم به آن توجه نمی‌کرد. جامعه صنعتی نشده بود. الان که کشور توسعه پیدا کرده و صنعتی شده هم indoor و هم outdoor را داریم.»


رشته محیط زیست در دانشگاه‌های ایران
پس با آغاز روند صنعتی شدن، آلوده‌ کردن محیط زیست به بیرون از خانه‌ها گسترش پیدا کرد و به حدی رسید که اکنون زنگ‌های خطر به صدا درآمده است. بخصوص در کشورهای صنعتی دائما از خطری صحبت می‌شود که آیندگان را تهدید می‌کند. اما آیا نسل آینده خود از بلایایی که می‌تواند با آن مواجه شود، آگاهی دارد؟ آیا جوانان و بخصوص جوانان ایرانی به محیط زیست و مسایل مربوط به آن توجه نشان می‌دهند؟ آیا محیط زیست در عرصه‌ی علمی ایران جایی دارد؟


Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: به گفته‌ی دکتر مجلسی: «رويكرد جوانان به مسايل محيط زيست خيلى بيشتر از گذشته است، به علت اينكه آنها مى‌دانند كه موضوع محيط زيست منحصر به قشر معينى از جامعه نيست و مسايل محيط زيست مربوط به تمامى اقشار از جمله جوانان است. چون رشته‌هاى محيط زيست در ايران كنونى گسترش پيدا كرده و مى‌دانيم كه براى شروع هر كارى، آگاهى داشتن از آن موضوع اولين قدم است. ما در ایران دانشکده‌ی محیط زیست داریم. ما الان در دو رشته راجع به محیط زیست صحبت می‌‌کنیم. یکی‌ از آنها environmental health یا بهداشت محیط است که مربوط می‌شود به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در این رشته همانطوری که از کلمه‌ی بهداشت برمی‌آید، پیشگیری از آلودگی‌ها و خیلی از درس‌های جانبی مهندسی که مربوط به بهداشت محیط می‌شود و چیزهای دیگر در علوم پزشکی تا حد لیسانس، فوق لیسانس و دکترا. بعد همین دانشجویانی که محیط زیست می‌خوانند، می‌توانند برای فوق لیسانس و دکترا در رشته‌ی محیط زیست ادامه‌‌ی تحصیل بدهند.»پرسش اینجاست که آیا رشته‌ی محیط زیست توانسته توجه جوانان ایرانی را برانگیخته و مثل خیلی از رشته‌های دیگر نظر برگزیدگان کنکور را به خود جلب کند؟ سعید کاردار، دانشجوی دوره‌ی دکترای رشته‌ی «مهندسی محیط زیست» در این مورد خوش‌بین است: «رشته‌ی محیط زیست از رشته‌هایی است که اگر هر تعدادی ظرفیت دانشجو داشته باشد، مطمئنا پر می‌شود و از همین آمار می‌شود فهمید که علاقه‌ی جوان‌ها و دانشجوها به این رشته هنوز وجود دارد.»

علاقه زیاد دختران به تحصیل در رشته محیط زیست
مونا محمدی، دانشجوی دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی مهندسی محیط زیست، از دلایلی می‌گوید که باعث شد، این رشته را برای تحصیل انتخاب کند: «به خاطر علاقه‌ی زیادی که به محیط اطرافم داشتم، به طبیعت، به حیات وحش. دنبال رشته‌ای می‌گشتم که با روحیاتم جور باشد. من اول گرایش دیگری می‌خوندم، چون محیط زیست زیرشاخه‌ی رشته‌ی منابع طبیعی هست. من اول رشته‌ام، مهندسی منابع طبیعی با گرایش مرتع و ‌آبخیزداری بود که دو سال این رشته را خواندم و احساس کردم، خیلی فنی است و زیاد با روحیاتم جور در نمی‌آید. به همین دلیل این ریسک را کردم و تغییر رشته دادم و محیط زیست را انتخاب کردم و احساس کردم، دقیقا همان چیزی است که می‌خواهم.»به گفته او بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان رشته‌ی مهندسی محیط زیست در مقطع کارشناسی را دخترها تشکیل می‌دهند. سعید کاردار نیز در تأيید حرف او متذکر می‌شود: «ظاهرا چیزی که ما می‌بینیم،‌ در این رشته‌ها در مقطع کارشناسی الان بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد دانشجویان این رشته را خانم‌ها گرفته‌اند.»Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: اما واقعا چرا دخترها به رشته‌ی محیط زیست علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند. او معتقد است:«شاید علاقه‌ای که خانم‌ها به طبیعت دارند و فکر می‌کنند که محیط زیست مثل طبیعت است. در این رشته خانم‌های موفق در ایران زیاد بودند. یعنی ما اگر بخواهیم تقسیم‌بندی بکنیم، خانم‌هایی که در رشته‌ی محیط زیست آمدند به نسبت موفق‌تر بودند نسبت به سایر رشته‌های هم رده‌ی آن. یعنی اگر رشته‌های پزشکی و مهندسی‌های خیلی تاپ را از رده خارج بکنیم، در رشته‌های هم رده‌ی خودش خانمی که آمده در رشته‌ی محیط زیست، خیلی موفق‌تر بوده تا دوستانی که رشته‌‌های دیگری را انتخاب کردند.»به عقیده‌ی مونا محمدی، با وجود تمامی محدویت‌هایی که در ایران برای اشتغال زنان وجود دارد، زنان توانمند می‌توانند، جایگاه مناسب خود را در اجتماع پیدا کرده و در این زمینه‌ ارتقاء یابند: «می‌دانم که حالا شاید در زمینه‌ی کارهای اجرایی، عملیاتی و پروژه‌ای کمتر از خانم‌ها استفاده بشود، به خاطر محدودیت‌هایی که وجود دارد، ولی در زمینه‌ی کارهای تئوریک، کارهایی که اداری است مشکلی نیست. اگر هر کسی توانایی‌های خود را قبول داشته باشد و خودش را نشان بدهد، حتما از او استفاده می‌شود.»

توجه جوانان ایرانی به مسایل محیط زیست
اما باید پرسید، در جامعه‌ا‌ی مانند ایران که جوانانش با مشکلات متعددی روبرو هستند، جوان چگونه می‌تواند با وجود مشکلات متعددی که با آن روبرو است، به محیط زیست فکر کند. آیا پرداختن به مسئله‌ی محیط زیست در چنین جامعه‌ای تجمل محسوب نمی‌شود.
به گفته سعید کاردار: «شمشیر تیز محیط زیست هنوز در ایران برنده است و به عنوان یک موضوع تجملی دیده نمی‌شود، بلکه به عنوان نیاز روز دیده می‌شود و مبحث آلودگی هوا در تهران از مباحثی است که هر کسی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کند، خودش با آن درگیر است و کسی که در هر کوچک هم زندگی می‌کند، مطمئنا آن را می‌شناسد. روی این اساس می‌شود گفت، که نمی‌توان به آن به عنوان تجمل و ابزار تبلیغاتی نگاه کرد، بلکه به عنوان نیاز روز جامعه می‌توان به آن نگریست.» ildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: آیا جوان ایرانی حاضر است، برای حفظ محیط زیست از حیطه‌ی حرف و حتی رفاه خود بگذرد، مثلا به جای استفاده از اتومبیل شخصی‌اش از وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی استفاده کند، آیا حاضر می‌شود از خودش بگذرد.مونا محمدی لزوم فرهنگ‌سازی را به اندازه‌ی وجود وسایل نقلیه‌ی عمومی کافی، مهم می‌داند: «ممکن است یک جوان حوصله‌ی این که با اتوبوس این طرف و آن طرف برود را نداشته باشد، ترجیح بدهد، با اتومبیل شخصی‌اش برود و یا تفریح بکند، ولی ‌آن هم قطعا اگر فرهنگ‌سازی شده و آگاهی و اطلاعات بیشتر شود، آنها هم رعایت کنند. من فکر می‌کنم، اینجا بیشتر مسئله‌ی فرهنگ‌سازی مهم است. بعضی چیزها بخصوص در ایران بنیادین نیست و از پایه مشکل دارد.»مسئولیت این فرهنگ‌سازی بر عهده‌ی کیست؟ به عقیده دکتر منیره‌ی مجلسی قسمتی از این مسئولیت بر عهده‌ی «ان جی‌ او» ها یا سازمان‌های غیر دولتی است که به گفته‌ی او در حال حاضر بیشتر از ۵۰ درصد اعضای آنها را جوانان تشکیل می‌دهند. خانم مجلسی در پاسخ به اینکه اعضای جوان این سازمان‌ها،‌ این فرهنگ‌سازی را برای چه کسانی انجام می‌دهند، می‌گوید: «به جوان‌های دیگر و معمولا به بچه‌هایی که در مدارس هستند. ما الان ان‌جی‌او هایی داریم که اعضای آن جوانند و برای تبلیغ‌‌های زیست‌محیطی به مدارس می‌روند و حتی در حد مهد‌ کودک‌ها پروژه‌هایی گرفتند و این فرهنگ‌سازی را در حد مهد کودک، دبستان، راهنمایی و مقاطع بالاتر انجام می‌دهند. این فعالیت اگر چه گسترده نیست، ولی وجود دارد.»با وجود این به نظر نمی‌رسد که راه برای فعالیت «ان‌ جی او»‌های جوان چندان هم هموار باشد. مونا محمدی که خود دانشجویی جوان است از مشکلاتی می‌گوید که بر سر راه فعالیت «ان‌ جی‌ او»‌های جوان وجود دارد: «حتی من یک NGOیی تأسیس کردم، یک فعالیتی می‌کردیم، ولی متأسفانه چون از طرف مسئولین، از اساتید و مسئولین دانشگاهی گرفته تا مقامات بالاتر، چون آنجوری که باید جدی‌ نمی‌گیرند، یک مقداری آدم دلسرد می‌شود. یعنی فکر می‌کنیم، اگر انفرادی عمل کنیم، شاید بهتر باشد.»خانم دکتر مجلسی که خود عضو انجمن زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست است، دولت را به حمایت از سازمان‌های غیر دولتی جوان تشویق می‌کند: «دولت بايد تلاش‌ كند كه ان جو هاي جوان توانمند شوند. تا بتواند حضور موثرشان را در تصميم‌گيري و تصميم‌سازي داشته باشد. دولت بايد تلاش‌ كند كه NGOهای جوان توانمند شوند. تا بتواند حضور موثرشان را در تصميم‌گيری و تصميم‌سازی داشته باشد.»
نقش رسانه‌ها در بحث‌های محیط زیست
رسانه‌ها هم می‌توانند نقش بسزایی در ارائه‌ی تبلیغات زیست‌محیطی داشته باشند. آیا رسانه‌ها در ایران به اندازه‌ی کافی در این زمینه فعالیت می‌کنند؟ دکتر مجلسی در این باره متذکر می‌شود: «نه متأسفانه، البته جدیدا بخصوص برنامه‌های تلویزیونی یک تکانی خورده، ولی اصلا اینطور نیست، می‌توانم به جد بگویم که تا پارسال خصوصا رسانه‌ها هیچ فعالیت مفیدی نکردند، ولی می‌شود امیدوار بود و جای کار دارد، شاید آنقدر که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شود، خصوصا از طرف دولت.»Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: سعید کاردار نیز به کمبود رسانه‌های تخصصی محیط زیست اشاره می‌کند: «ماهفته‌ای داریم به نام هفته‌ی محیط زیست. در این هفته‌ کل رسانه‌ها بر روی محیط زیست تمرکز می‌کنند یا اگر یک پروژه‌‌ی عمرانی مثلا آزادراه تهران‌ ـ شمال بخواهد لنگ بماند به علت محیط زیست، از جانب رسانه‌های حمله‌ای می‌شود به سازمانی که مانع کار شده. در اینجا کمبود آن رسانه‌ی تخصصی یا «ان جی او» حس می‌شود، که چیزی باشد از دل مردم برخاسته باشد، نظرات مردم را ارجاع دهد که هر رسانه‌ای نتواند هر اظهار نظری بکند تا تحت فشار رسانه‌ها هر تصمیمی گرفته نشود.»مجلات تخصصی هم می‌توانند در زمینه‌ی ایجاد آگاهی‌های لازم نقش‌آفرین باشند. مونا محمدی در مورد تعدد مجلات محیط زیست در ایران می‌گوید: «بیشتر مجلاتی که وجود دارد، از طریق خود «ان جی‌ او» ها است. مثلا مجله‌ی «جنگل و مرتع» که خیلی مجله‌ی معتبری هست، ولی بیشتر به مقوله‌ی فضای سبز و بیابان‌ها می‌پردازد، ولی در زمینه‌ی حیات وحش مجله‌ی تخصصی وجود ندارد، در زمینه‌ی آلودگی‌ها خیلی محدود، حتی بودند بعضی مجلاتی که چند شماره چاپ شد و بعد دیگر منتشر نشد. سازمان حفاظت از محیط زیست مجله‌ی تخصصی دارد که می‌شود گفت، در حال حاضر تنها مجله‌ی معتبری است که می‌توان به عنوان مرجع از آن استفاده کرد. »خانم دکتر مجلسی معتقد است، محیط زیست موضوع همه‌ی اقشار جامعه است و همه باید برای حفظ آن دست به دست هم بدهند: «مشارکت، برای نجات زمین باید فراگیر باشد، نباید فکر کنیم که این کار را فقط باید جوانان بکنند، از او که در کودکستان است تا سالمندان باید در این امر مشارکت کنند. ولی جوان‌های چون توانایی بیشتری دارند و فکرشان بازتر است، باید مشارکتشان جدی‌تر و بیشتر باشد.»

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مجموعه مقالات مهندسی محیط زیست سکوت تلخ 28 887 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  [مقاله] عنکبوتیان | زیست شناسی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 288 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] سخت پوستان | زیست شناسی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 415 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۲۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] حشرات | زیست شناسی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 303 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] بند پایان |زیست شناسی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 292 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۱۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] زیست شناسی سرطان و ژنتيك ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 314 ۳۰-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۰۹ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] آلودگی محیط زیست ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 320 ۱۱-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۱۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] ایمنی در محیط کار ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 2,258 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۱۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] عوامل تهدید کننده نیروی کار در محیط کار ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 647 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۰۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] محیط زیست خود را حفظ کنیم. ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 21,742 ۸-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان