تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

لامپ

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
لامپ
لامپ

لامپ وسیله‌ای است که برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی تابشی و یا همان نور استفاده میشود.

فهرست مندرجات
۱ اختراع لامپ
۲ انواع لامپ
۳ لامپ التهابی
۴ لامپ هالوژن
۵ لامپ فلوروسنت (مهتابی)
۶ ال ای دی
۷ لامپ آرک
۸ نماد لامپ در نقشه‌های الکترونیک

اختراع لامپ
اولین لامپ که لامپی التهابی بود توسط توماس ادیسون اختراع شده‌است.

انواع لامپ

لامپ التهابی
ساده ترین لامپ لامپ التهابی است که تشکیل شده از یک حباب شیشه‌ای دارای یک گاز بی اثر که دو سیم الکتریکی بوسیلهٔ یک رشتهٔ نازک پر مقاومت به هم وصل میشوند. عبور جریان برق از این رشته سبب التهاب آن شده و نور و گرما تولید میشود.


لامپ هالوژن
لامپ فلوروسنت (مهتابی)
ال ای دی
لامپ آرک

نماد لامپ در نقشه‌های الکترونیک
معمولا از اشکال زیر برای نشان دادن لامپ در نقشه‌های الکترونیکی استفاده میشود.انواع لامپ های التهابی یا رشته ای:

معمولی ترین لامپ های رشته دار لامپ های معمولی میباشند که در منازل مورد استفاده قرار می گیرد . نوع دیگری از لامپ های رشته ای میباشد که به لامپ های منعکس کننده معروف می باشند که شار را در جهت معینی افزایش میدهند .نوع سوم این لامپ ها لامپ های هالوژنی می باشد در لامپ های هالوژنی برای جلو گیری از تبخیر سطحی تنگستن مقدار کمی از یکی از گاز های ها لوژن مثل ید یا برم را به داخل لامپ اضافه می کنند .

در مجاورت حباب لامپ که در درجه حرارت ( حدود 250 درجه سانتی گراد ) است تنگستن تبخیر شده با ید ترکیب میشود و یدور تنگستن را به وجود میا ورد . در حوالی رشته که درجه حرارت بیشتری دارد یدور تنگستن تجزیه شده و تنگستن روی رشته می نشیند . در این لامپ ها به علت کم بودن نگرانی از تبخیر تنگستن میتوان رشته را در درجه حرارت بالا تری به کار برد . به این ترتیب لامپ های هالوژنی با توان 10 کیلو وات با بهره نوری در حدود 25 لومن بر وات و عمری حدود دو برابر لامپ های رشته دار معمولی توليد میکند .

نكته: البته تنگستن تجزیه شده همیشه در قسمتی از رشته که نازک شده است نمی نشيند و بلا خره لامپ در اثر تبخیر سطحی خواهد سوخت . و به منظور داشتن حرارت 250 درجه در

این حوالی حباب لامپ را باریک و دراز به شکل لوله می سازند .

توليد نور در اثر عبور جريان برق در گاز ها ( تخليه الکتريکی در گاز ها )

گاز ها در حالت عادی هادی الکتریسته نمی باشند . یک روش برای تحریک اتم های گاز و تولید نور عبور دادن الکترون های پر انرژی از داخل گاز می باشد . که در برخورد با اتم های خنثی گاز سبب تحریک ان ها می شود مقدار گاز را مطابق شکل زیر در داخل لوله

بسته با سه الکترود و دو انتها در نظر می گیرند . با عبور دادن جریان برق از داخل فیلاما ن f انرا گرم می کنیم . که در نتیجه الکترون ساطع میکند الکترون ساطع شده به طرف شبکه G که نسبت به F دارای ولتاژمثبت تری است. کشیده میشود و کسب انرژی حرکتی میکند .
این الکترون ها فاصله بین آند و شبکه را با سرعت ثابت طی میکنند و به اتم های خنثی گاز برخورد میکنند اگر ولتاژ کم باشد سرعت الکترون ها کم می باشد و در بر خورد با اتم های گاز انرژی کافی برای تحریک اتم های گاز را دارد و نور در طول موج های معینی از گاز ساطع میشود اگر ولتاژ را بیشتر افزایش دهیم نور در طول موجهای بیشتری ساطع میشود افزایش بیشتر ولتاژ باعث یونیزه شدن گاز یعنی ازاد شدن الکترون های مدار خارجی اتم ها میشود و نور در طول موج های متعددی تولید میکند .

در لامپ های عملی شبکه را حذف مي کنند و تنها از دو الکترود استفاده میشود . در نوعی دیگر از لامپ های تخلیه در گاز که لامپ با کاتد گرم نامیده می شود کاتد در اثر گرم شدن الکترون ساطع می کند و بلا خره به یونیزه شدن گاز می انجامد . در لامپ های تخلیه با کاتد سرد کاتدی که الکترون ساطع کند وجود ندارد و از ولتاژ زیاد برای برقرار کرد ن جرقه و یونیزه سازی استفاده میشود .

پس خلاصه می شود
در لامپ های تخلیه الکتريکی در گاز و گاز داخل لوله ای به ترتیب یونیزه میشود و ولتاژ بین دو الکترود که در انتهای دو الکترود قرار دارد جریانی در لوله برقرار میکند الکترون ها در عبور از اختلاف پتانسیل. انرژی حرکتی به دست می اورند که در برخورد با اتم های دیگر سبب تحریک و تولید نور میشود طیف تشعشعی تابع نوع گاز – فشار و حرارت ان و شریط الکتریکی ان می باشد. گاز های که تا کنون به کار رفته است عبارت اند از:

بخار جیوه – بخار سدیم – کادیم- نئون و گاز کربنیک -
لامپ های تخلیه در گاز را نمیتوان بطور مستقیم از منبع تغذیه کرد . دلیل این امر این است که با افزایش یونزاسیون مقاومت الکتريکی لامپ کاهش پیدا میکند که موجب افزایش بیشتر جریان میشود اگر از لامپ به گونه ای محافظت شود لامپ در مدت کمتر از یک ثانیه خواهد سوخت .وسایلی که بدین منظور استفاده میشود یک مقاومت یا امپدانس سری شده است که به نام چوک یا بالاست معروف می باشد.

برای لامپ های تخليه در گاز که با جریان مستقیم کار میکنند باید از مقاومت استفاده شود که ضایعاتی همراه دارد . برای جریان متناوب از خود القا(سلف) استفاده میشود که ضایعات توان کمتری را دارا می باشدلامپهای التهابی - رشته ای
اینها همان لامپهای رشته ای هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار میگیرند و در هر مغازه ای یافت میشوند. نور لامپهای رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد. به دست آوردن میزان نور متفاوت به سادگی توسط تغییر نیروی برق (وات) امکان پذیر است. حباب لامپهای التهابی در اندازه ها و شکلهای مختلف تولید میشود. حبابهای سفید رنگ علاوه بر ملایم کردن نور، در زمان مطالعه مانع ناراحتی چشم میشوند و حبابهای رنگین، در موارد متنوعی از جشنها و نورپردازی حیاط گرفته تا استفاده از تاریکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار میگیرد.

از آنجایی که رشته نازک درون لامپ- به خصوص در انواع کم نور تر آن- به سادگی گسیخته میشود لامپهای التهابی ضد لرزش، انتخاب مناسبی برای مکانهایی هستند که چراغ یا لوستر در اثر سر و صدای محیط یا حتا راه رفتن سامنان طبقات فوقانی، مدام در حال لرزش است. این لرزش ممکن است به نظر خفیف باشد اما عمر لامپ را کوتاه میکند.
لامپ فلورسنت
هرچند نور لامپهای فلورسنت
(Fluorescentبه اندازه نور لامپهای التهابی خالص و خودمانی نیست، اما نوری حقیقی به شمار میرود. این لامپها از نوع رشته ای گران تر هستند اما عمر بسیار طولانی تری داشته و انرژی بسیار کمتری مصرف میکنند. در واقع، لامپهای فلورسنت به صرفه جویی بسیار کمک میکنند زیرا تا حدود 7 سال عمر میکنند. این عمر طولانی دلیل خوبی برای نصب آنها در مکانهایی است که دسترسی به آن مشکل است. این لامپها علاوه بر اشکال استوانه ای و حلقه ای، به شکل لامپ یچی نیز ساخته شده اند که استفاده از آنها را در هر شرایطی امکان پذیر کرده است .
نمونه ای از لامپهای هالوژن

لامپ هالوژن
این لامپها، از تازه ترین انواع لامپ هستند و با نور سفید و مواج خود، رنگهای موجود در اتاق را تقویت میکنند. در حال حاضر قیمت این لامپها به نسبت زمان اولین تولید در اوایل دهه 90 بسیار کمتر شده استو بسیار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپها طوری طراحی شده اند که عمری طولانی داشته باشند، اما وجود متغیرهایی چون چربی دست (هنگام بستن لامپ)، چربیهای موجود در هوا و ذرات گرد و غبار، میتوانند عمر آنها را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

برای طولانی کردن عمر لامپ هالوژن، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته بندی و نصب آن از دستکش پلاستیکی یا کیسه فریزر استفاده کنید. از لمس آنها با دست خودداری کنید زیرا چربی دست، حتا به مقدار کم، عمر لامپ را کم میکند.

در ضمن این لامپها را به طور مرتب با یک گردگیر تمیز از جنس پر یا انواع مشابه آن، گردگیری نمایید. این کار را تنها در زمانی که لامپها خاموش و کاملا سرد هستند انجام دهید. به یاد داشته باشید که لامپ هالوژن روشن بسیار داغ میشود، قبل از لمس آن از سرد بودن آن مطمئن شوید.

لامپ زینان
لامپ زینان
(Xenon)
، برای نورپردازی در گوشه و کنار و یا در زیر کابینتها مناسب است زیرا دارای نوری سفید و خالص است. این لامپها درواقع نوعی لامپ هالوژن هستند اما از انواع معمول آن کمتر داغ میشوند و انرژی کمتری مصرف میکنند .

لامپهای لوله ای
لامپهای لوله ای به شکل شمعهای بلند هستند و برای نورپردازی تابلو و همچنین روشن کردن ورقه های نت نوازندگان به کار میروند.

لامپ شمعی
این لامپها که به شکل ساده شده شعله شمع ساخته میشوند، معمولا از نوع التهابی هستند و به خاطر شکل خاص و کم مصرف بودن، در چلچراغها ، زیر پوشش های کوچک، و بر روی پایه های فانتزیبه کار میروند. لامپهای شمعی در دو شکل کلی سفید و شفاف تولید شده و بدون پوشش یا آباژور هم به کار میروند.

لامپهای انعکاسی یا جیوه ای
این لامپها با داشتن یک لایه جیوه در یک طرف، برای استفاده در چراغهای سقفی و دیواری مناسب هستند و در جهت خاصی نورافشانی میکنند.

لامپهای کریپتون
لامپ کریپتون (Krypton)
از لامپهای معمولی بسیار پر نورتر است و معمولا در فلش دوربینهای عکاسی و چراغهای اتوموبیل به کار برده میشود. استفاده خانگی از این لامپها نیز کم کم رواج یافته است.

لامپ خانه خود را چگونه انتخاب كنيم؟
بيش از صدسال است كه از اختراع اولين منبع روشنايي مصنوعي يا لامپ مي‌گذرد و در اين مدت انواع زيادي از آن براساس تنوع نياز اجتماعي طراحي و توليد شده است و در اين ميان كشورهاي پيشرفته مانند آلمان، آمريكا و هلند در اين فناوري، بدعت‌گذار و تزريق‌كننده محصولات به بازار مصرف عمومي و تخصصي بوده‌اند و تمامي شركت‌هاي توليدكننده ادوات جانبي لامپ سعي كرده‌اند تا محصولات خود را بر مبناي مشخصات ابعادي، فيزيكي، الكتريكي و نوري آنها تطبيق دهند، از سوي ديگر تنوع بسيار زياد اين محصول در بازار، مصرف‌كننده را با قدرت انتخاب گسترده‌اي روبه‌رو ساخته است.

انتخاب يك لامپ يا ادوات مناسب، بستگي بسيار زيادي به آگاهي مشتري دارد. در غير اين صورت فروشنده اين‌گونه محصولات، به آساني مي‌تواند كالايي را به مصرف‌كننده معرفي و به وي بفروشد كه خود رغبت به فروش آن دارد و از آن سود بيشتري مي‌برد، بدون اينكه فكر كند كه محصول عرضه شده چه معضلات و مخاطراتي را ممكن است براي مصرف‌كننده و توليدكننده انرژي الكتريكي داخلي به دنبال داشته باشد. شهروندان با اطلاع‌يافتن از الفباي ابتدايي روشنايي مي‌توانند از بسياري مشكلات احتمالي كه در آينده ممكن است براي آنها به وجود آيد، جلوگيري كنند.
در اينجا و قبل از هر چيز بهتر است با برخي از اين اصطلاحات آشنا شويد.
1 - شارنوري: اولين خاصيتي كه يك مصرف‌كننده از يك لامپ انتظار دارد، مقدار نور آن است كه با توجه به نياز وي، بتواند آن را تامين كند. از آنجا كه بخشي از لامپ‌ها از انواع چراغ گونه آن است (مثل لامپ‌هاي هالوژن و رفلكتوردار) اين پارامتر براي آنها تعريف نمي‌شود و فقط براي لامپ‌هايي معني دارد كه انعكاس‌دهنده‌اي در پشت يا جلوي آنها وجود ندارد. واحد اندازه‌گيري شار نوري، لومن (LUMEN) است كه توليدكننده موظف است، اين پارامتر را روي بسته‌بندي درج كند. لازم به ذكر است با توجه به اين كه مصرف‌كننده ايراني هميشه دنبال نور بيشتر بوده است، توليدكنندگان و واردكنندگان كالاهاي نامرغوب و كساني كه از اين احساس باخبر هستند، كمال سواستفاده را كرده و مقادير بسيار بيشتر از واقعيت را روي بسته‌بندي‌هاي خود درج مي‌كنند؛ بنابراين تهيه لامپ از توليدكنندگان معروف و متعهد و دارندگان استانداردهاي ملي و بين‌المللي، منافع مصرف‌كننده را تامين خواهد كرد.
2 - بهره نوري: بازده لامپ، مشابه تعريف كلمه بازده نسبت خروجي به ورودي آن است. خروجي يك لامپ، شار نوري و ورودي توان مصرفي آن است كه نسبت اين دو پارامتر به يكديگر بازده يا بهره نوري يك لامپ را نشان مي‌دهد و واحد لومن بر وات (Lm/w) نشان داده مي‌شود. هر چند اين عدد بيشتر باشد، لامپ داراي بازده بالاتري است، براي مثال يك لامپ رشته‌اي داراي بازده 12 است، در حالي كه همين نسبت براي يك لامپ فلورسنت و كم‌مصرف بين 65 تا 80 است (بعضي از لامپ‌هاي فلورسنت تا 104 لومن بر وات نيز بازدهي دارند).
3 - رنگ نور: نمود ظاهري، رنگ نور ساطع شده از لامپ است. به عبارت ديگر واژه‌هاي مرسوم آفتابي، مهتابي يا رنگي ميان مردم نشان‌دهنده همين ويژگي است. چون هر فرد با توجه به ماهيت بافت عصبي چشم خود، رنگ را ممكن است، متفاوت ببيند. به منظور ايجاد يك سيستم واحد اندازه‌گيري استاندارد، مختصات واحدي تعريف شده كه براي هر رنگ نور يك نقطه مشخص با دو بعد (x و y) در نظر گرفته شده‌است و تمامي سيستم‌هاي اندازه‌گيري بر مبناي مشخصات اين محور مختصات تنظيم شده‌‌اند و اندازه‌گيري مي‌كنند. واحد اندازه‌گيري اين پارامتر كلوين (K) است كه برخي توليدكنندگان عدد مستقيم اين پارامتر را روي بسته‌بندي ذكر نمي‌كنند و برخي ديگر نوع رنگ نور را با توجه به استاندارد‌هاي بين‌المللي يا تعاريف خود درج مي‌كنند كه قابل فهم براي مشتريانشان باشد.
در اصطلاح عاميانه به نور روز، رنگ نور مهتابي و به سفيد گرم، رنگ نور آفتابي و به سفيد سرد، سفيد يخي نيز اطلاق مي‌شود.
4 - شاخص نمود رنگ: اين پارامتر نشان مي‌دهد كه بازتاب رنگ جسمي كه زير نور مصنوعي موردنظر قرار مي‌گيرد، به چه ميزان يا درصدي از رنگ همان جسم در زير نور حاصل از تابش يك جسم سياه * تفاوت و فاصله داشته است و برحسب درصد بيان مي‌شود.
از زمان پيدايش آتش‌، سرشت انسان با رنگ نور زرد عجين شده و به همين دليل است كه پيشنهاد مي‌شود در زمان و محلي كه نياز به آرامش داريد از لامپ‌هاي رشته‌اي يا فلورسنت با رنگ نور سفيد گرم استفاده كنيد و در مقابل، در زمان و محلي كه احتياج به هوشياري بيشتري وجود دارد، از نورهاي سفيد سرد و يا نور روز استفاده شود.
از آنجا كه ساختار چشم انسان داراي حس‌كننده‌هاي رنگي و سياه و سفيد است، در هنگام تاريكي حس‌كننده‌هاي سياه و سفيد مشاركت بيشتري در بينايي دارند و حس‌كننده‌هاي رنگي غيرفعال است؛ اما زماني كه روشنايي وجود دارد، اين حس‌كننده‌ها اعصاب رنگي جسم را رويت مي‌كنند، حال با توجه به ساختار چشم انسان و مطالب ذكر شده، چهار ركن اساسي بايد برقرار باشد تا اشياي مختلف به خوبي توسط چشم رويت شوند كه عبارتند از:
الف - تامين حداقل روشنايي ب - وجود كنتراست كافي بين درخشندگي جسمي كه مي‌خواهيم آن را ببينيم و درخشندگي محيط اطراف آن كه بايد اختلاف لازم وجود داشته باشد. ج - داشتن ابعاد كافي د - زمان كافي
نور ساطع شده از منابع نور مصنوعي اثر مستقيمي بر احساس انسان دارد و اين به دليل ترشح هورمون ملاتوئين است كه ميزان هوشياري انسان را تنظيم مي‌كند. نور محيط بر ميزان ترشح اين هورمون و در نتيجه تنظيم سيكل هوشياري يا سيكل سير كادين (Cercadian) تاثير مي‌گذارد. حال براي تامين روشنايي مورد نياز بايد در نظر داشته باشيم كه منبع روشنايي يا لامپ را براي چه محلي مي‌خواهيم. بدين منظور داشتن اطلاع از انواع و ويژگي‌هاي لامپ‌هايي كه هم اكنون در داخل كشور توليد شده يا در كشورهاي ديگر توليد و مصرف مي‌شوند، به ما كمك بسياري خواهد كرد. لامپ‌هاي مورد استفاده در مصارف عمومي به بخش عمده لامپ‌هاي هالوژن - تنگستن و لامپ‌هاي تخليه گازي تقسيم مي‌شود كه در بخش اول مي‌توان از لامپ‌هاي رشته‌اي و هالوژن و در گروه دوم لامپ‌هاي فلورسنت، فلورسنت فشرده (كم مصرف) و همچنين لامپ‌هايي كه به اصطلاح گازي ناميده مي‌شود، نام برد.
1 - لامپ‌هاي التهابي يا رشته‌اي: از انواع لامپ‌هاي هالوژن - تنگستن است و بر اثر عبور جريان برق از رشته فيلامان و ملتهب شدن فلز تنگستن از خود نور ساطع مي‌كند. رنگ نور اين‌گونه لامپ‌ها در محدوده 2700كلوين يا آفتابي است و با توجه به نزديكي به رنگ نور آتش و ارزاني آن بخش عمده‌اي از مصرف را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است. البته با توجه به اينكه لامپ پرمصرفي است، برنامه‌هايي در كشورهاي مختلف از سوي دولت‌ها در دست اجرا است كه اين گونه لامپ‌ها را از سبد كالاي مصرف‌كننده خارج كنند و بدين گونه صرفه‌جويي بسيار زيادي در مصرف انرژي به وجود آورند. چون تنها 5درصد از انرژي وارد شده به اين لامپ به نور تبديل شده و 95درصد بقيه به صورت تشعشع فروسرخ (مادون قرمز) و ايجاد حرارت از بين مي‌رود. از طرفي طول عمر اين لامپ‌ها در شرايط طبيعي حدود 1000ساعت است.
با توجه به احساس ايجاد شده از نور در مناطق سردسير مثل بخش‌هاي غربي و شمال‌غربي كشور، لامپ‌هاي رشته‌اي و لامپ‌هاي فلورسنت آفتابي طرفدار زيادي دارد، در حالي كه در مناطق گرمسير جنوبي لامپ‌هاي فلورسنت با نور سرد (مهتابي) بيشتر مصرف مي‌شود. پس بايد در اماكني كه آرامش بيشتري نياز است، از اين لامپ‌ها استفاده شود. (با توجه به رنگ نور لامپ‌هاي كم‌مصرف آفتابي، اين لامپ‌ها مي‌تواند جايگزين بسيار خوبي براي لامپ‌هاي رشته‌اي در اماكن عمومي كه تعداد لامپ‌ مصرفي آن زياد است، باشد) از طرفي با توجه به اينكه لامپ‌هاي رشته‌اي در مقايسه با لامپ‌هاي خانواده فلورسنت حساسيت بسيار كمتري نسبت به كليدزني دارند، استفاده از اين‌گونه لامپ‌ در محل‌هايي كه تعداد كليدزني آن زياد است، بيشتر توصيه مي‌شود.
براي مصارف خانگي: اتاق پذيرايي، اتاق نشيمن، راه‌پله، اتاق‌هاي انباري،‌ دستشويي و توالت.
براي مصارف عمومي: رستوران‌ها
در بسياري از كشورهاي پيشرفته با توجه به مسائل و مشكلات به وجود آمده ناشي از افزايش قيمت سوخت، افزايش هزينه‌هاي بهره‌برداري و نگهداري نيروگاهي، آلودگي‌ سوخت‌هاي فسيلي و... جايگزيني لامپ‌هاي پرمصرف التهابي با لامپ‌هاي كم‌مصرف از اهميت بسياري برخوردار شده است.
نمونه اي از لامپهاي فلورسنت با سرپيچ گرد

لامپهاي التهابي - رشته اي
اينها همان لامپهاي رشته اي هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار ميگيرند و در هر مغازه اي يافت ميشوند. نور لامپهاي رشته اي گرم و يکنواخت است و شباهت زيادي به نور طبيعي دارد. به دست آوردن ميزان نور متفاوت به سادگي توسط تغيير نيروي برق (وات) امکان پذير است. حباب لامپهاي التهابي در اندازه ها و شکلهاي مختلف توليد ميشود. حبابهاي سفيد رنگ علاوه بر ملايم کردن نور، در زمان مطالعه مانع ناراحتي چشم ميشوند و حبابهاي رنگين، در موارد متنوعي از جشنها و نورپردازي حياط گرفته تا استفاده از تاريکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار ميگيرد.

از آنجايي که رشته نازک درون لامپ- به خصوص در انواع کم نور تر آن- به سادگي گسيخته ميشود لامپهاي التهابي ضد لرزش، انتخاب مناسبي براي مکانهايي هستند که چراغ يا لوستر در اثر سر و صداي محيط يا حتا راه رفتن سامنان طبقات فوقاني، مدام در حال لرزش است. اين لرزش ممکن است به نظر خفيف باشد اما عمر لامپ را کوتاه ميکند.


لامپ فلورسنت
هرچند نور لامپهاي فلورسنت (Fluorescent) به اندازه نور لامپهاي التهابي خالص و خودماني نيست، اما نوري حقيقي به شمار ميرود. اين لامپها از نوع رشته اي گران تر هستند اما عمر بسيار طولاني تري داشته و انرژي بسيار کمتري مصرف ميکنند. در واقع، لامپهاي فلورسنت به صرفه جويي بسيار کمک ميکنند زيرا تا حدود 7 سال عمر ميکنند. اين عمر طولاني دليل خوبي براي نصب آنها در مکانهايي است که دسترسي به آن مشکل است. اين لامپها علاوه بر اشکال استوانه اي و حلقه ای، به شکل لامپ یچی نیز ساخته شده اند که استفاده از آنها را در هر شرایطی امکان پذیر کرده است.

نمونه ای از لامپهای هالوژن


لامپ هالوژن
این لامپها، از تازه ترین انواع لامپ هستند و با نور سفید و مواج خود، رنگهای موجود در اتاق را تقویت میکنند. در حال حاضر قیمت این لامپها به نسبت زمان اولین تولید در اوایل دهه 90 بسیار کمتر شده استو بسیار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپها طوری طراحی شده اند که عمری طولانی داشته باشند، اما وجود متغیرهایی چون چربی دست (هنگام بستن لامپ)، چربیهای موجود در هوا و ذرات گرد و غبار، میتوانند عمر آنها را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

برای طولانی کردن عمر لامپ هالوژن، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته بندی و نصب آن از دستکش پلاستیکی یا کیسه فریزر استفاده کنید. از لمس آنها با دست خودداری کنید زیرا چربی دست، حتا به مقدار کم، عمر لامپ را کم میکند.

در ضمن این لامپها را به طور مرتب با یک گردگیر تمیز از جنس پر یا انواع مشابه آن، گردگیری نمایید. این کار را تنها در زمانی که لامپها خاموش و کاملا سرد هستند انجام دهید. به یاد داشته باشید که لامپ هالوژن روشن بسیار داغ میشود، قبل از لمس آن از سرد بودن آن مطمئن شوید.

لامپ زینان
لامپ زینان (Xenon)، برای نورپردازی در گوشه و کنار و یا در زیر کابینتها مناسب است زیرا دارای نوری سفید و خالص است. این لامپها درواقع نوعی لامپ هالوژن هستند اما از انواع معمول آن کمتر داغ میشوند و انرژی کمتری مصرف میکنند.

نمونه ای از لامپهای زینان

لامپهای لوله ای
لامپهای لوله ای به شکل شمعهای بلند هستند و برای نورپردازی تابلو و همچنین روشن کردن ورقه های نت نوازندگان به کار میروند.
لامپ شمعی
این لامپها که به شکل ساده شده شعله شمع ساخته میشوند، معمولا از نوع التهابی هستند و به خاطر شکل خاص و کم مصرف بودن، در چلچراغها ، زیر پوشش های کوچک، و بر روی پایه های فانتزیبه کار میروند. لامپهای شمعی در دو شکل کلی سفید و شفاف تولید شده و بدون پوشش یا آباژور هم به کار میروند.

لامپهای انعکاسی یا جیوه ای
این لامپها با داشتن یک لایه جیوه در یک طرف، برای استفاده در چراغهای سقفی و دیواری مناسب هستند و در جهت خاصی نورافشانی میکنند.

لامپهای کریپتون
لامپ کریپتون (Krypton) از لامپهای معمولی بسیار پر نورتر است و معمولا در فلش دوربینهای عکاسی و چراغهای اتوموبیل به کار برده میشود. استفاده خانگی از این لامپها نیز کم کم رواج یافته است.


نيمي از روشنايي كشور در دست لامپ پارس شهاب

بورس نيوز : شرکت لامپ پارس در سال 74 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و در تالار فرعی بورس معاملات آن انجام می شود و درحال حاضر شرکت سرمایه گذاری پارس توشه با 92 درصد سهامدار عمده شرکت لامپ پارس می باشد.

اهم فعالیت های شرکت

وضعیت تولید شرکت
سیاست شرکت باتوجه به بررسی های به عمل آمده در سطح بازار و برآورد میزان فروش محصولات تولیدی شرکت مبنی بر کنترل و هدایت تولیدات شرکت به سمت متوازن نمودن موجودی های پایان سال بوده است تا از انباشت بیشتر سرمایه و نقدینگی در موجودی های کالا باتوجه به نقدینگی شرکت جلوگیری شود که بر اثر این سیاست در سطح موجودی های شرکت متناسب با سال قبل حفظ شده است.

وضعیت بهره وری شرکت
استفاده بهینه از ظرفیت ماشین الات و آماده نگهداشتن آنها جهت استمرار تولید یکی از عوامل تعیین کننده در دستیابی به تولید سال گذشته می باشد.

همچنين عواملي چون پرداخت به موقع سود سهام كاركنان، ايجاد و به كارگيري روشهاي مناسب پرداخت پاداش عملكرد توليدات فلورسنت در جهت ترغيب كاركنان به مشاركت و كاهش ضايعات و افزايش بهره وري، استمرار نظام كمك هزينه هاي بهداشتي و درماني، تحت پوشش در آوردن كاركنان به انواع بيمه هاي عمر و حوادث، در ترغيب كاركنان براي تحقق برنامه هاي توليدي سال 84 نقش بسيار موثري داشته اند.

از طرفي ديگر نيز تامين و كسري به موقع مواد ضايع شده خارجي در اثر تخريب انبارها به علت بارش برف سنگين در زمستان 83 و همچنين تنظيم برنامه خريد و تامين داخلي قطعات اصلي توليدات از داخل با كمترين مقدار سرمايه و كاهش دوره سفارش از طريق روشهاي ايجاد هم افزايي داخل گروهي، كوشش در ثابت نگه داشتن نقدينگي مناسب و مورد نياز اين سيستم بانكي و عدم استفاده از استهمال و برقراري روش هاي موثر جهت تامين و اختصاص به هنگام نقدينگي از عوامل ديگر در استمرار توليد و رشد سرانه آن بوده است.

در مقابل حجم عظيم اين سانحه، تلاش و همدلي و ايثار و از خود گذشتگي همه مديران و كارگران شريف شركت موجب شد كه شدت زيانبار اين حادثه كه در صورت عدم كنترل و مديريت صحيح، شركت را به تعطيلي مي كشاند به نحو چشمگيري كاهش يابد و مدت بسيار كوتاهي نزديك به 12 روز فعاليت ، توليد شركت كه عامل بقاء آن مي باشد مجدداً عليرغم همه سختي ها آغاز شود. به طور ميانگين سهم پارس شهاب از ظرفيت نصب شده 36 درصد است ولي شركت موفق شده تا حدود 50 درصد لامپ كشور را توليد و به عنوان بزرگترين توليد كننده لامپ در كشور ايفاي نقش نمايد.

در سال مورد گزارش، مهمترين دغدغه مديريت، برنامه ريزي لازم و مناسب جهت تراز نمودن موجوديهاي مواد اوليه و قطعات و اجزاء مورد نياز برنامه توليد سال 1384 ، پس از ريزش سقف انبارهاي كارخانه بر اثر برف سهمگين بهمن ماه 1383 بود. تفكيك و نجات مواد اوليه و قطعاتي كه آسيب هاي كلي و جزئي ديده بودند. به دليل از بين رفتن مواد موثر و تعيين مواد قابل جايگزين باتوجه به زمان بر بودن تهيه بعضي از اقلام حساس كه با وجود كم حجم بودن، تامين آنها بايستي از خارج از كشور انجام مي شد و همچنين تعيين منبع جايگزين مناسب از ساير كشورها معضل اساسي شروع سال 1384 بود.

از اين مهمتر تامين محل مناسب براي انبارهاي تخريب شده در نزديك كارخانه نيز باتوجه به تخريب اكثريت اماكن مناسب در رشت از ساير معضلات استمرار توليد و برنامه ريزي پيش بيني شده بود. جدا از مطالب فوق تامين مالي مجدد جهت خريد مواد از بين رفته از داخل و يا خارج از كشور نيز از ديگر كاستيهاي تامين توليد مناسب و برنامه ريزي شده بود خوشبختانه با برنامه ريزي سريع و صحيح نجات مواد اوليه گران قيمت و خارجي، تفكيك سريع سالم و ناسالم و تصحيح بسته بندي و تنظيم و چيدمان انبار استیجاری جدید و برقراری انواع پوشش بیمه های مناسب در انبارهای جدید و پاکسازی و خارج کردن مواد اولیه ضایع شده با درجات مختلف توانستیم در سال 1384 با کمترین توقف، تولید را ادامه داده و در رسیدن به تولید اصلاح شده انواع محصولات، اقدام و از این بابت کوشش ها و مساعی فراوانی در کلیه جنبه های فنی، بازرگانی و مالی به عمل آمد تا وقفه ای در تولید ایجاد نگردد.

اگر چه ابتدای سال با چنین مشکلاتی شروع گردید ولی در طی سال نیز باتوجه به تغییرات مقررات اقتصادی و تخصیص تسهیلات ناکافی بانکی به صنایع بزرگ و از طرفی باتوجه به تهدیدات احتمالی پیش بینی آینده نگری مناسبی برای تامین مواد اولیه را در پیش روی شرکت قرار می داد برنامه ریزی لازم در جهت تسریع در خرید مواد اولیه خارجی که در صورت برقراری تحریم های اقتصادی می توانست دوره استمرار تولید را با ناملایمات مواجه نماید در طی 2 ماهه آخر سال 84 به سرعت انجام و گشایش اعتبار گردید که خوشبختانه تا پایان خردادماه 1385 کلیه گشایش اعتبارات جهت تولید سال 1385 انجام و امید است در صورت عدم بروز مشکلات حمل و نقل و واردات از بنادر کشور، اقلام و سفارش شده در مواعید مناسب رسیده که درنتیجه استمرار تولید تا سه ماهه اول سال 84 تامین خواهد بود.
از دو موضوع اساسی فوق که بگذریم ، خوشبختانه در دی ماه 1384 ، تولید آزمایشی تیوب و حباب شرکت شهاب شیشه که از شرکتهای تابعه بوده به همت همکاران کارکنان شرکت پارس شهاب به انجام رسید که خود اطمینان خاطر مناسب و جایگزین قابل اطمینانی در مورد تامین لازم و کافی حباب و تیوب شرکت در بخش عمده ای از برنامه تولیدات سال 1385 می باشد.

مطالب مشابه ...

سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۹-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۲۷ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  لامپ های ماژول خشک کن مادون قرمز ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 489 ۱۹-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۵۹ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان