تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فواید شطرنج

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
فواید شطرنج
فواید شطرنج
واژه «شطرنج» تلفظ فارسی «چاتورانگا» است، کلمه‌ای که در زبان سانسکریت برای نام گذاری این بازی به کار برده می‌شود، هند جایی‌ست که معمولاً از آن به عنوان نخستین زادگاه این بازی یاد می‌شود. اگر چه بازیهای مشابهی در کره، چین، ژاپن و تایلند رواج داشته، اما شطرنج امروزی به این بازی هندی برمی گردد که در دوره ساسانیان وارد ایران شده و آنگاه در کشورهای اسلامی، اروپا و روسیه تکامل پیدا کرده‌است.
صفحهٔ شطرنج یک صفحهٔ مربع ۸ در ۸ خانه است یکی در میان سیاه و سفید هستند. ستون‌های عمودی روبه‌روی شطرنجبازان با حروف الفبا (از A تا H) و ردیف‌های افقی با اعداد (1 تا 8) مشخص می‌شوند.
۱۶ مهره سفید در ۱۶ خانه دو ردیف یک و دو و ۱۶ مهره سیاه هم در ۱۶ خانه دو ردیف هفت و هشت قرار می‌گیرند، صفحه حتماً بایستی طوری قرار گیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنجباز سفید باشد.
مهره‌ها
• پیاده (سرباز)
• اسب؛ مدرنN - کلاسیک C (ایتالیایی)
• فیل؛ مدرن B - کلاسیک F )ایتالیایی(
• رخ (قلعه)؛ مدرن R - کلاسیک T )ایتالیایی(
• وزیر(فرزین)؛ مدرن Q - کلاسیک D )ایتالیایی(
• شاه؛ مدرن K - کلاسیک R )ایتالیایی)
انواع مهره‌های این بازی هستند. شخصی برنده‌است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن (کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای «رفع کیش» نداشته باشد.
نتايج يك پايان نامه نشان داد كه بازي شطرنج مي تواند موجب افزايش مهارت حل مساله در افراد گردد.
به گزارش سرويس پايان نامه ايسنا، مهنازامين رنجبر در پايان نامه كارشناسي ارشد رشته روانشناسي عمومي خود با عنوان " تأثير بازي شطرنج بر مهارت هاي حل مسأله در دانشجويان دانشگاه الزهرا(س) " آورده است: بنا به نظريه انتقال در يادگيري، در برخورد با مسائل مختلف ( مثل بازي شطرنج كه از جهت مراحل شبيه به مراحل حل مسأله به طور كلي است) فرد مي تواند توان خود را در موقعيت هاي مختلف بيازمايد و با تكرار و تمرين مسائل مختلف ، نحوه برخورد مناسب با مسائل را يافته و آنها را به موقعيت هاي مشابه در زندگي تعميم دهد.
درادامه اين پايان نامه آمده است: مي توان اظهار داشت كه شطرنج به عنوان يك بازي، محيطي را ارائه مي كند كه با هرآرايش در صفحه ، مسأله اي خاص شكل گرفته و مستلزم حل آن جهت پيشبرد بازي است.
هر بازيكن در بازي شطرنج، زماني كه با حركت تازه اي از جانب حريف يا با وضعيت تازه و به عبارت ديگر با مسأله اي جديد روبرو مي گردد، ابتدا با بررسي موقعيت مهره ها در حالت جديد، به بررسي وضعيت كلي صفحه مي پردازد. فرضيه سازي در خصوص هر حركت يا مجموعه اي از حركات، مرحله اي است كه فرد را در جهت پيش بيني حركات ممتد وموفقيت آميز آماده مي سازد . زماني كه فرد با موقعيتي ساده روبرو مي گردد، به راحتي فرضيه مورد نظر خود در خصوص آن وضعيت را طرح نموده و به سرعت ، آن را مي آزمايد.
دراين پايان نامه اضافه شده است: حركات سريع بازيكنان در ابتداي بازي مي تواند نشان دهنده سادگي مسائل درابتداي بازي باشد به نحوي كه حتي بازيكنان مبتدي نيز بعد از چند بازي ابتدايي، پيش بيني هاي اوليه را به سادگي انجام داده و به سرعت حركات خود را انجام مي دهند. به عبارت ديگردر خصوص مسائل ساده ، روند مراحل فرضيه سازي، فرضيه آزمائي و نهايتاً حل مساله در زمان كوتاهي طي مي شود.
درادامه اين پايان نامه كه در سال 1380 با راهنمايي دكترحسين رضا بخش در دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي دانشگاه الزهرا(س) " تدوين شده، آمده است: كمي بعد از شكل گيري كل بازي ، به تدريج مسائل ، پيچيده تر مي گردد. فرضيه سازي و فرضيه آزمايي دراين زمان مستلزم صرف وقت و دقت بيشتر است هر حركت در ارتباط با پيش بيني چندين حركت بعدي طرح ريزي مي شود. در اين مرحله ، بازيكن مي آموزد كه براي حل هرمسأله راه هاي متعددي وجود دارد و انتخاب بهترين راه ، مستلزم درايت و انديشه بالا است و نهايتاً تصميم گيري در خصوص مسائل اساسي است كه نتيجه بازي را مشخص مي كند.
محقق در خاتمه مي افزايد : در بازي شطرنج ، بازيكن مراحلي را كه بايد درحل مسئله طي نمايد، طي مي كند . اين مراحل دقيقاً شبيه مراحلي است كه در حل مسائل كلي، فرد با آن ها مواجه مي گردد. همان طور كه در موقعيت زندگي، فرد در برخورد بامسائل تكراري به سهولت از عهده حل آن ها برمي آيد در بازي شطرنج نيز در برخورد با مسائل ساده به راحتي واكنش نشان مي دهد. اما درموقعيت هاي دشوار و تازه تر با صرف دقت كافي راه حل احتمالي را بررسي نموده و بهترين راه حل را برمي گزيند. گفتني است، جامعه آماري اين پژوهش ، شامل 3300 دانشجو در رشته هاي مختلف دانشگاه الزهرا در نيمسال اول سال تحصيلي 80-79 در مقطع كارشناسي به استثناي دانشجويان رشته هاي رياضي ، فني و مهندسي بوده است. دانشجويان اخير( رشته هاي رياضي و فني و مهندسي) با فرض سر و كار داشتن و تمرين حل مسأله كه اقتضاي رشته تحصيلي آنهاست از جامعه آماري حذف گرديدند.
شطرنج براي كودكان چگونه خواندن، نوشتن، حساب كردن، مسئوليت پذيري و احترام گذاشتن به ديگران را به خوبي مي‌آموزد.دلايل مختلف آن را ذكر مي‌كنيم:شطرنج و رياضياتهر مهره در صفحه‌ي شطرنج ارزشي دارد. برخي از مهره‌هايش از مهره‌هاي ديگر با ارزش‌تر هستند، براي گرفتن مهره‌اي بايد محاسبه كنيم كه خسارتي به نيروهاي ما وارد نشود. شطرنج كمك مي‌كند تا بچه‌ها به محاسبه‌هاي ذهني بپردازند.شطرنج و نوشتنبراي يادگيري قواعد بازيكن مجبور است آن قواعد را يادداشت‌برداري كند. شطرنج فرد را تشويق به نوشتن مي‌كند.شطرنج و خواندنشطرنج به كودكان آموزش مي‌دهد تا براي رفع اشتباهات خود به خواندن و فراگيري كتاب‌هاي قوانين و استراتژي جديد بازي روي آورند.شطرنج و احترامدر شطرنج، شما بايد به خود و طرف مقابل احترام بگذاريد. در هنگام آغاز و پايان بازي بايد با حريف خودتان دست دهيد. شطرنج احترام گذاشتن به قوانين را به كودكان آموزش مي‌دهد.شطرنج و قدرت تصميم گيريبازيكن براي استقرار مهره‌هاي خود چگونه هدايت كردن مهره‌ها را ياد مي‌گيرد. فرد مي‌آموزد كه چگونه تصميم‌گيري كند. اگر او اجازه دهد تا مهره‌هايش اسير شود، او ممكن است بازي را از دست بدهد. شطرنج به كودكان آموزش مي‌دهد در طول زندگي مسئوليت‌پذير باشند و قدرت تصميم‌گيري خود را بالا ببرند.وقتي بچه‌ها بازي شطرنج را ياد بگيرند، آنها شروع به توسعه‌ي مهارت‌هاي رياضي از جمله جبر و هندسه، تفكر انتقادي، تفكر منطقي، تصميم‌گيري و حل مشكل مي‌نمايند. اين مهره‌ها به آن‌ها اجازه خواهد داد كه در مسير زندگي با اتفاقات غير منتظره برخورد نمايند و خود را در تمام موقعيت‌ها كنترل كنند.تحقيقات دكتر پيتر دابرجين از دانشگاه سيدني در خصوص كودكاني كه شطرنج ياد گرفته‌اند نشان مي‌دهد كه ضريب هوشي اين كودكان به طور چشمگيري در زمينه‌هاي زير افزايش يافته است:
- بچه‌ها ياد گرفته‌اند كه چگونه در مسائل پيچيده تصميم بگيرند و بدون كمك‌ گرفتن از بزرگسالان مهارت خود را در تفكر خلاق و انتقادي افزايش دادند
- آنها قادر به اندازه‌گيري دقيق و سريع تصميم‌گيري تحت فشار زمان، در برخورد با انتخابات درسي شدند.
-آنها آموختند كه براي برنامه‌ريزي اهميت زيادي قائل شوند.
- شطرنج موجب شد كه آنها براي تحصيلات خودشان تلاش نمايند.
- در شطرنج برخلاف رشته‌هاي ورزشي، فرزند مسئوليت‌ زيان را به عهده مي‌گيرد نه كس ديگري. او مي‌آموزد كه تنها خودش را سرزنش نمايد. از سوي ديگر زماني كه برنده مي‌شود، پيروزي براي او شيرين مي‌‌باشد و به همين منظور تلاش بيشتري مي‌كند.
ورزش شطرنج چه ويژگيهاي مثبتي برای کودکان و نوجوانان دارد؟
در طول ساليان متمادي بررسي محققان نشان داده است که ورزش شطرنج ويژگيهاي بسيار مثبتي در ميان کودکان و نوجوانان شطرنج باز خلق مي کند از آن جمله :
افزايش تمرکز
تقويت حافظه
قدرت تجزيه و تحليل
ايجاد تفکر منطقي
سرعت در تصميم گيري
افزايش اعتماد بنفس
افزايش ابتکار و قوه خلاقيت
افزايش بهره هوشي در سنين پائين
همکاري فکري با همسن و سالان
شطرنج چگونه می تواند این اثرات مثبت را ایحاد نماید؟
تحقيقات نشان داده که ويژگيهاي مثبت شطرنج به دلايل زير خلق مي شوند :
شطرنج کيفيت استحکام شخصيتي را بهبود مي بخشد.
شطرنج تعداد زيادي تمرين و مسأله خلق مي کند.
در شطرنج شخص براي حرکت اشتباهي که انجام مي دهد سريعأ تنبيه مي شود و براي حل مساله و يافتن پاسخ، پاداش دريافت مي کند .
شطرنج يک سيستم و الگوي فکري ايجاد مي کند که اگر به درستي استفاده شود موفقيت به همراه خواهد داشت. بازيکنان و دانش آموزان شطرنج باز عادت مي کنند که در جستجوي راههاي متفاوتي باشند که سبب رشد رواني و قوه ابتکار آنها مي گردد.
وجود رقابت، افزايش هوشياري ذهني وچالش مابين دانش آموزان ايجاد علاقه در جهت رسيدن به بالاترين سطح موفقيت ، مي کند
يک محيط يادگيري همراه با بازي تاثير بسيار مثبتي روي دانش آموزان دارد و سبب گرايش آنها به بازي مي شود . وجود امکانات عملي در فرايند يادگيري تاثير بسيارخوبي در موفقيت دارد. بازيهاي آموزشي يکي از بهترين ابزار انگيزشي براي يادگيري توسط معلمان مي باشد. بچه ها به بازي عشق مي ورزند.
شطرنج تنوع زيادي از مسائل با کيفيت را فراهم مي کند اين در حالي است که زمينه ها مشابه هستند و تم ها تکرار مي شوند اما بازيها هرگز تکرار نمي شوند اين موضوع از شطرنج يک خوراک مناسب براي حل مسئله مي سازد.
سبب رشد ارتباطات جديد پيوند گاهي در مغز و رشد شاخه هاي متعدد سلولهاي عصبي مي شود.

مطالب مشابه ...

۱۸-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فواید سیر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 350 ۹-۵-۱۳۹۳ ۰۸:۰۱ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  ورزش شطرنج senior engineer 0 264 ۲۳-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۴ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  فواید کتاب و کتابخوانی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 831 ۱۸-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  فواید قصه گویی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 190 ۱۸-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان