تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فایل‌های INF چگونه عمل می کنند؟

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
فایل‌های INF چگونه عمل می کنند؟
● چگونگی عملکرد فایل‌های INF نرم‌افزارهای ویندوز معمولا از طریق یک فایل اجرایی، نظیر Setup.exe نصب می‌شوند؛ بدین صورت که با اجرای این فایل، ابتدا تمام فایل‌های موردنیاز از حالت فشرده خارج شده و سپس با ایجاد ساختار پوشه‌های مخصوص به خود، رجیستری متناسب با نیازهای برنامه تغییر داده می‌شود. مادامی‌که این فرآیند به درستی کار می‌کند، همه چیز خوب است، اما اگر برنامه با مشکل مواجه شد به نحـوی که نتوانستید به درستی آن را نصب یا حذف کنید، چه خواهید کرد؟ از آنجائیکه راهی برای سفارشی‌سازی فایل Setup.exe مبنی بر سازگار کردن آن با سیستم خود ندارید و حتی نمی‌توانید بفهمید که دقیقا چه اتفاقی افتاده، چاره‌ای ندارید جز این که از طراحان نرم‌افزار برای رفع مشکل کمک بخواهید. البته این تنها چاره کار نیست؛ بسیاری از درایورهای دستگاه‌ها، اجزای وینــــدوز و سایر برنامه‌های کوچک از طریق فایل‌های .INF information ‌نصب می‌شوند. این فایل‌هــــا، فایل‌های متنی ساده‌ای هستند که می‌توانید آنها را در Notepad مشاهده کرده و اطلاعاتی راجع به مراحل نصب، فایل‌های کپی شده و مقادیر رجیستری به دست آورید. همچنین برای اجرای مجدد فرآیند نصب به صورت دستی نیز می‌توان از این فایل‌ها استفاده کرد روی فایل INF کلیک راست کرده و گزینه Install را انتخاب کنید. با اندکی تمرین، می‌توانید برای نصب برنامه‌هــــای کوچک و یا حصول اطمینان از اینکه همــــه کامپیوترهای شبکه تنظیمات رجیستری یکسانی دارند، خودتان فایل‌های INF را ‌بسازید (البته اگر برنامه نویس هستید.)در این مقاله قصد داریم به معرفی ساختار و نحوه عملکرد فایل‌های INF بپردازیم.

● تخلیه درایورها بعضی از دستگاه‌های USB هنگام اتصال به سیستم حساسیت نشـان داده و از شما می‌خواهند کــــــه قبل از اتصال، حتما نرم‌افزار راه‌اندازی مربوطــــــه را اجرا کنید. اگـــــر از این خواستـــه سرپیچی کنید، آنگـــــاه سخت‌افزار شما به درستی کار نخواهــــــد کرد. ممکن است در ایــــن حالت حذف و نصب مجدد سخت‌افزار مربوطه موثر واقع شود، ولی این کار مشکل‌تر از آن است که تصــــــور می‌کنید؛ زیرا ‌فایل INF اصلی مربوط به آن سخت‌افزار و فایل‌هـای درایور آن، احتمالا روی کامپیوتــر شما باقی می‌مانند. بــــــا اتصال مجدد آن دستگــاه، ویندوز بدون توجه به آنچه کــــــه انجام داده‌اید فایل INF را پیدا کـرده، سپس درایور ‌اصلـی را مجددا نصب می‌کند و احتمالا مشکل به قوت خود باقی خواهد ماند. اکنــــــون که علت ایجاد این مشکل را شناختید، به راحتی می‌توانید آن را رفع کنید. کافیست در پوشه به دنبال فایل‌هایی بگردید که نام شرکت سازنده آن دستگــــاه ‌را دربردارند (یا فایل‌ها را بر اساس تاریخ مرتب کرده و جدیدترین فایل را بیابیــــد.) زمانی کــــــه فایل صحیح را پیدا کردیــــــد (حتی پاک کــــــردن فایل اشتبــــاه هم خطرناک است، بنابرایــن از صحت یافته خــــــود کاملا اطمینان حاصل کنید)، از هر روالی کــــــه سخت‌افزار شما برای حذف ‌کردن در نظر گرفته استفاده کنید، سپس فایل INF را به .OLD ‌تغییرنام دهید و کامپیوتر را مجددا راه‌اندازی ‌کنید. در این حال ویندوز دیگر قادر نخواهد بود، درایور قبلی را بارگذاری کند و می‌توانید به راحتی از یک درایور ‌جدید استفاده کنید. البته برای کار با فایل‌هــــــای INF ‌لازم نیست کــــــه حتما در ایــــــن شرایط قرار بگیریــــد. بررســــی این فایل‌هــــــا، حتــــــی برای آگاهی از مواردی که برنامه‌های مختلف بــــــه سیستم شما افزوده‌اند نیز جــــذاب است. بـــــرای شروع می‌توانیــــــد فایل‌های OEMxx.INF را بررسی کنید، زیرا علاوه بــــــر اجزای ویندوز، این فایل‌ها توسط نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای جنبی نیز به سیستم اضافه می‌شوند. هر فایل INF ‌بــــــه قسمت‌های کوچکی تقسیم شــــــده و هر قسمت شــــــامل عنوانی است که داخل کروشه قرار دارد. اگر چه فایل‌های بزرگ حاوی اطلاعات تخصصی‌ هستند، اما موارد زیادی نیز در آنها وجود دارد کــــــه بدون داشتن دانش فنی نیـــــز می‌توان از آنهــا استفاده کرد. بـــــه عنوان مثال، قسمت [Manufacturer] ‌سازنده فـــــایل را مشخص می‌کنـــــد، بخش FILES فهـــــرست فایل‌هـــــای نصب شده را نشان می‌دهد،[DestinationDirs] ‌مقصد این فایل‌ها را مشخص می‌کنــــــد و را نشان می‌دهد[AddReg] فهرست مقادیــــــر مورد نیاز رجیستری حین عملیات نصب . همه این اطلاعات می‌توانند بی‌ارزش تلقی شونـــد به ویژه زمانــــــی که بخواهیـــــد یک برنامه یــــا یک درایور را به طور کامل پاک کنید. بـه هر حال باید بسیار دقیق باشید، زیرا ممکن است با غیرفعال کردن اشتباه یک درایور، کامپیوتر شما حتــی در حالت Safe Mode ‌نیز راه‌اندازی ‌نشود. بنابراین ترمیم فایل‌های INF فقط به افراد ماهر و شجاع توصیــــــه می‌شود؛ مگر اینکه یک بخش وجود داشته باشد Uninstall توکار برای راهنمایی در فایل INF

● پاک کردن برنامه ها بعضی از درایور‌ها، برنامه‌های کاربردی و یـــا اجزای ویندوز فاقد گزینه‌ حذف (uninstall) هستند، ولی با به کارگیری صحیح یک فایل INF ‌می‌تـــــوان آنها را از روی سیستم پاک کـــــرد. البته تاکید می‌شود تنها در صورتی از ایـــــن روش استفاده کنید که راه دیگری ندارید. در اینجا ‌برنامه Wordpad را به عنـــــوان یک گزینه مطمئن مثــــــال می‌زنیم‌. فرض کنید از این برنامه به طور مرتب استفاده می‌کنید و حال مدتـی است که بــــــه درستی کار نمی‌کنـــــد. شاید فکر کنید که پاک کردن برنامه و نصب مجدد آن مفید واقع شود، امـــا متاسفانه این برنامه در فهرست Add/Remove Programs وجــــــود ندارد. بنابراین باید چاره دیگری بیندیشید که آن بهره گیری از فایل INF ‌است. بدین منظور در هارددیسک به آدرس رفته و فایلی را با نام wordpad.inf بیــــــابیــــــد. در بــــــالای فــــــایل، قسمتــــــی با عنوان [MSWordPadUninstall] وجــــــود دارد کــــــه مربــوط به حذف این برنامه کاربردی است. در واقع همین قسمت به تنهایی شما را در پاک کردن برنامه به صورت دستی راهنمایی می‌کند. فرضا فایل‌هایی که باید حذف شوند، مقادیری از رجیستری که باید پاک شوند و غیره. البته این کار تا حدودی دشوار و کاملا غیر ضروری است؛ چرا که ویندوز ‌فرمانی دارد کـــــه هر قسمت از فایل INF ‌را برای شما اجرا می‌کند. برای این کار از منوی Start گزینـــــه Run را انتخاب کرده و برای حذف WordPad عبارت زیر را در کادر ظاهر شده تایپ کنید: RunDll۳۲ advpack.dll,LaunchINFSection Windows INFwordpad.inf, MSWordPadUninstall با انجام این کار برنامه Wordpadپاک خواهد شد. در صورت نیاز بـــــه بازیابی آن، روی فـــــایل Wordpad.inf کلیک راست کرده و گزینه Install را انتخاب کنید.

● کاربردهای پیشرفته کار با فایل‌هــای INF، بـــه خصوص به عنوان روشی برای مدیریت شبکه بسیــــــار سودمند است. مثـــــلا اگر از دیــــــوار آتش وینـــدوز XP SP۲ ‌استفاده می‌کنید، اطمینان از اینکه همه از تنظیمات یکسانی پیروی می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. حال در یک شبکه بزرگ، تنظیم کردن هر سیستم به صورت جداگانه کار وقت‌گیر و دشواری است، اما با استفاده از فایل‌های INF، می‌توان این کار را به راحتی انجام داد. بدین منظــور فایلWindowsInfNetfw.inf ‌را بــــــاز کنید تا تنظیمــــــات مربــــــوط به سیستم خود را مشاهده کنید. این فایل شامل یک بخش بر ای هر پروفایل دیــــــوار آتش است. قسمت ICF.AddReg.DomainProfile[] زمانی استفاده می‌شـود کــه کامپیوتر شما بــــه شبکــــــه وصل است و در غیــــــر ایــــــن صورت [ICF.AddReg.StandardProfile] کاربرد دارد. حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که تنظیمات رجیستری لازم را در پروفایل صحیح اعمال کنید. برای مثال اگر بخواهید همه اتصالات ورودی شبکــــــه را غیر فعال کنید، می‌توانید از کلید زیر استفاده کنید: HKLM,"SYSTEMCurrentControlSet Services SharedAccess Parameters FirewallPolicy DomainProfile", "DoNotAllowExceptions:.۰x۰۰۰۱۰۰۰۱,۱. و یا اگر مایل به استفاده از دیوار آتش ‌نیستید برای غیر فعال کردن کلی آن از کلید زیر استفاده کنید: HKLM,"SYSTEMCurrentControlSet Services SharedAccess Parameters FirewallPolicy DomainProfile","EnableFirewall".۰x۰۰۰۱۰۰۰۱,۰. برای آگاهی از کلیه تنظیماتی کــــــه از ایـــن طریق قابل اعمال است، عبارت WFINF_Guide.doc را در گوگل جست‌وجو کنید. از بیــــــن روش‌های پیشرفته استفــــــاده از فایل‌های INF، ‌تنهــــــا به یــــــک مــــــورد اشاره کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر عبارت RunDll۳۲advpack.dll,LaunchINFSection را در گــــــوگل جست‌وجو کنید. بـــــا انجام این کار نکات زیــــادی درباره مدیریت سیستم خواهید یافت که تا مدت‌ها می‌توانید از آنها لذت ببرید.

مطالب مشابه ...


۲۰-۷-۱۳۹۰ ۰۹:۵۷ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط خاطره بانو ، n0d3t

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه از لپ تاپ خود مراقبت کنیم؟ soghooot 0 158 ۱۱-۳-۱۳۹۴ ۱۱:۳۴ صبح
آخرین ارسال: soghooot
5 تهیه فایل پشتیبان از چینش صفحه شروع ویندوز 8 یسنا 0 216 ۲۱-۱۱-۱۳۹۲ ۱۱:۱۷ عصر
آخرین ارسال: یسنا
  چگونه از چینش صفحه شروع در ویندوز 8 فایل پشتیبان تهیه کنیم؟ یسنا 0 98 ۲۱-۱۱-۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: یسنا
  بازیابی فایل ها از یک کامپیوتر از کار افتاده ღمژگانღ 0 225 ۱۵-۷-۱۳۹۲ ۰۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: ღمژگانღ
  چگونه کابل یو اس بی را بدون اشتباه وصل کنیم! خاطره بانو 0 297 ۹-۱۲-۱۳۹۰ ۰۷:۲۶ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  تبدیل متن به گفتار با ساخت یک فایل سخنگو خاطره بانو 0 222 ۸-۱۲-۱۳۹۰ ۰۴:۱۲ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  قفلهای CD چگونه کار می کنند؟ خاطره بانو 0 251 ۸-۱۲-۱۳۹۰ ۰۴:۰۷ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  حافظه مجازی ویندوز را چگونه تنظیم کنیم؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 725 ۲۰-۷-۱۳۹۰ ۰۹:۵۸ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  جلوگیری از ساخته شدن فایل Thumbs.db navid 0 337 ۶-۷-۱۳۹۰ ۰۹:۵۷ عصر
آخرین ارسال: navid
  مقایسه سریع و آسان محتوای دو فایل Word با یکدیگر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 245 ۳۱-۶-۱۳۹۰ ۱۲:۵۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان