تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فاصله‌های نجومی:

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
فاصله‌های نجومی:
فاصله‌های نجومی:
در مقیاس كیهانی فاصلة محدودة شناخته شده 1024 كیلومتر است. (یعنی یك میلیون میلیارد میلیارد كیلومتر.!)
برای شناخت بیشتر فاصله‌های نجومی و كیهانی چند مثال می‌زنیم. شعاع زمین 6400 كیلومتر است و یك هواپیمای جت تجاری می‌تواند در مدت حدود 40 ساعت زمین را دور بزند. نزدیك‌ترین جسم كیهانی به زمین،‌كرة ماه است كه در فاصلة حدوداً چهارصد هزار كیلومتری قرار دارد. آپولوی 11- كه بشر را برای اولین بار به ماه برد، چهار روز در راه بود تا این فاصله را طی كرد. فاصله زمین تا خورشید حدود 150 میلیون كیلومتر است اگر آپولو 11- می‌خواست این فاصله را طی كند تقریباً پنج سال طول می‌كشید. برای فاصله‌های كیهانی از واحد سال نوری استفاده می‌كنند كه با توجه به سرعت نور كه در هر ثانیه 300 هزار كیلومتر می‌باشد مسافت طی شده توسط نور در یكسال حدود 1013 كیلومتر است. (ده هزار میلیارد كیلومتر) یك پرتو نور فاصله خورشید تا زمین را در حدود 5/8 دقیقه و كل منظومه شمسی را در مدت 11 ساعت می‌پیماید. نزدیك‌ترین ستارة كهكشان راه شیری به ما در صورت فلكی قنطورس قرار دارد كه فاصله‌اش تا ما حدود 4 سال نوری می باشد. اگر قرار باشد با سفینه‌ی مثل آپولو 11- به نزدیك‌ترین ستاره كه همسایة خورشید است مسافرت كنیم یك میلیون سال طول می‌كشد. شعرای یمانی، درخشان‌ترین ستارة آسمان، در فاصله تقریباً هشت سال نوری از ما قرار دارد. (9)
حال ببینید قطر كهكشان راه شیری خودمان كه حدود 100 هزار سال نوری است چقدر وسعت دارد و یا كهكشانی كه در فاصله یك میلیارد سال نوری از ما قرار دارد چقدر دور می‌باشد!!؟ (الله اكبر)

ملاحظه می‌فرمائید كه چقدر بجاست خداوند تبارك تعالی از ما سئوال بفرماید:
«اولم ینظروا فی ملكوت السموات والأرض و ما خلق الله من شیءٍ» اعراف-185
(آیا فكر و نظر در ملكوت و قوای آسمانها و زمین نمی‌كنند و در هر چه خدا آفریده نمی‌نگرند؟ ]تا به قدرت و حكمت خدا و عاقبت عالم قیامت بینا و دانا شوند[).
همچنین این آیات را مرور می‌كنیم كه می‌فرمایند:
«لخلق السموات والأرض اكبر من خلق الناس و لكن اكثر‌الناس لایعلمون» (غافر-57)
و «ءَ انتم اشد خلقاً ام السماء بینها- رفع سمكها فسویها» (نازعات 27 و 28)
ما معتقدیم كه قرآن كتاب هدایت برای انسانهاست و حاوی تمام چیزایی است كه بشر در حوزه ایمان و عمل بدانها نیاز دارد. به نظر ما قرآن یك دائره‌المعارف علمی نیست، و نباید قرآن را با نظریه‌های متغیر علمی الزاماً تطبیق داد. از طرف دیگر نمی‌توان كتمان كرد كه در قرآن اشارات مكرر به پدیده‌های طبیعی آمده است. اما اینها برای تعلیم علوم نیست. بلكه هدف آنها تشویق مردم است به تعلم علوم طبیعی و در نتیجه به عظمت خلقت و در نهایت نزدیكی به خالق جهان.(10)
اما همین قرآن ما را به تدبر در آیاتش و تعقل و تفكر فراخوانده است:
«كتاب انزلناه الیك مبارك لیدبروا آیاته و لیتذكر اولوالالباب» (ص،29)
(كتابی خجسته بر تو فرستاده‌ایم تا در آیات آن بیندیشید و خردمندان دریابند و پندگیرند).
«انَّ فی خلق السموات و الارض و اختلاف اللیل و النهار... لایات لقوم یعقلون». (بقره،164)
(در خلقت آسمانها و زمین و اختلاف شب و روز و... در همه اینها آیات روشنی بر وجود خدا برای اهل تعقل است).
«كذلك نفصل الایات لقوم یتفكرون» (یونس247)
«اولم یتفكروا فی انفسهم...» (روم،8)
نكته‌ای كه باید بپذیریم این است كه برای فهم بهتر آیات قرآنی تنها معلومات عمیق زبان عربی كافی نیست بلكه علاوه بر آن باید واجد اطلاعات علمی بسیار متنوع نیز بود.
این حقیقت از گذشته‌های بسیار دور مورد تأكید قرآن‌پژوهان قرار گرفته كه:
«كل من كان حظه فی العلوم اوفر، كان نصیبه من علم القرآن اكثر»(11)
(كسی كه از علوم زمانة خود بیشتر بداند، نصیبش از حقیقت قرآن بیشتر است). بنابراین، سخن از تفسیر عصری به معنای منطبق كردن علوم بر قرآن نیست، بلكه سخن از پرده‌برداری از معنای آیه در سایة دانستنیهای بیرونی است. یكی از ویژگیهای تفسیر عصری، تفسیر علمی است اما تأكید می‌كنیم كه منظور از تفسیر علمی در این جایگاه این است كه باید از علوم موجود هر عصر، در فهم نكات قرآن استفاده شود، زیرا در قرآن موارد بسیاری از مسائل خلقت زمین و آسمان، شمس و قمر، مشارق و مغارب، بروج و نجوم، شب و روز، ابر و باران، و دهها مسئله آفرینش هستی سخن گفته شده است. كه در آنها مفاهیم فیزیكی و ریاضیات نهفته می‌باشد.
مسلماً فهم كامل و تفسیر منطقی این دسته از آیات، متوقف بر دانستنیهایی از علوم تجربی و انسانی و تحولات علمی روز است. زیرا مفسر در برابر این همه آیات ناچار است توضیح دهد، نكات غامض و پیچیده آنها را بیان كند، موضوع قرآن را در برابر بسیاری از مسائلی كه خود به آنها اشاره كرده شرح دهد و چنین كاری با تفسیر عصری و علمی ممكن است، به این معنا كه معارف قرآن را بگونه‌ای بیان كند كه دست كم با مسلمیات علوم روز منافاتی پیدا نكند. ما معتقدیم قرآن كلام وحی و مافوق نظریات علمی است و سخنش برخاسته از فرهنگ زمانه و متأثر از دانستنیهای آن زمان نیست، تا قرآن در طرح این مسائل، عقاید آنان را در نظر گرفته باشد و طبق سلیقه و اعتقاد آنان سخن گفته باشد، بلكه قرآن در طرح نظریات علمی قصد جدی داشته است.
خداوند با آگاهی‌ای كه از تمام پدیده‌های جهان دارد، به گونه‌ای سخن گفته است كه مردم آن روز و هر عصر دیگر استیحاش نكنند و سخن قرآن برای آنان نامأنوس جلوه نكند، «قل انزله الذی یعلم السر فی‌السموات و الارض»(فرقان، 6): (بگو قرآن را كسی فرستاده كه از اسرار هستی آن‌گونه كه هست اطلاع دارد) اما مخالف با حقیقت جهان هم سخن نگفته است، چنانكه فرموده: «و انه لكتاب عزیز، لایاتیه الباطل...» (فصلت،41) (به راستی آن كتاب ارجمندی است، از پیش‌رو و از پشت سرش باطل به سویش نمی‌آید). یعنی معنی ندارد قرآن چیزی را بگوید كه با حقایق علمی ناسازگار و برخلاف آن باشد و با علم به باطل بودنش باطل را قصد كند. بنابراین، مفصر عصری باید در قسمتهایی از آیات مربوط، مفسر علمی هم باشد و نكات و اشارات قرآن را به خوبی توضیح دهد. اما مرز میان دانستنیها و تئوریها و فرضیه‌های علمی همچنان محفوظ و مفسر در این میدان گام سوز و محتاط است.(12) و باید در نظر بگیریم كه: «قرآن قطعی است و علوم غیرقطعی، بنابراین باید علوم بر قرآن تطبیق شود نه بالعكس».(13) البته برخی از مفسرین گذشته و معاصر در تفاسیر خود از مطالب علمی استفاده نموده‌اند. به طور مثال علامه طباطبایی (ره) و آیت الله مكارم شیرازی و... با رعایت اعتدال از تفسیر علمی در موارد لزوم استفاده فرموده‌اند.(14)
ما در اینجا فقط به چند نمونه از آیات قرآن كه درباره نجوم و ریاضیات و فیزیك ستارگان اشاره فرموده می‌پردازیم.
انبساط عالم:
«و السماء بنیناها بأیید و انالموسعون» (ذاریات،47)
(ما آسمانها را با قدرت بنا كردیم و همواره آن را وسعت می‌بخشیم. ]بسط می‌دهیم[
انبساط جهان باشكوهترین پدیدة مكشوف دانش نو می‌باشد و معرفتی است كه امروزه كاملاً به ثبوت رسیده و مباحثات تنها درباره الگویی است كه طبق آن انجام می‌گیرد.
انبساط جهان كه از تئوری نسبیت عمومی انیشتین الهام گرفته و در سال 1929 كشف آن توسط ستاره‌شناس امریكایی ادوین هابل اعلام شد مبنای فیزیكی در بررسیهای طیف كهكشانها دارد، تغییر محل طیفها با قاعده‌ی معین به سوی قرمز به وسیله‌ی دورشدن كهكشانها از یكدیگر بیان شدنی است. لذا وسعت جهان پیوسته رو به ازدیاد است و هر قدر فاصله از ما بیشتر شود فراخی به همان اندازه زیادتر خواهد گردید.
شرح آیه:
آنچه به «ما آنرا بسط می‌دهیم-وسعت می‌بخشیم» ترجمه شده اسم فاعل جمع «موسعون» از فعل «اوسع» است كه در مورد اشیاء,: عریض كردن، گستردن، وسیعتركردن، جادارتركردن معنی می‌دهد. عده‌ای كه برای تفسیرشان از آراء علمی صلاحیتدار استفاده می‌كنند همین معنی را كه نقل شد عرضه می‌دارند. همچنین تفاسیر «منتخب» كه از طرف «شورای عالی امور اسلامی قاهره» نشر شده، انبساط جهان را بدون كمترین ابهام ذكر می‌كنند.(15)
مرحوم علامه طباطبایی(ره) در توضیح یكی از معانی موسعون می‌نویسند: منظور توسعه دادن به خلقت آسمان خواهد بود، كه بحث‌های ریاضی امروز هم آنرا تایید می‌كند.(16)
در تفسیر نمونه ذیل این آیه چنین آمده:
... با توجه به مسأله آفرینش آسمانها در جمله قبل و با توجه به كشفیات اخیر دانشمندان در مسأله «گسترش جهان» كه از طریق مشاهدات حسی نیز تأیید شده است معنی لطیف‌تری برای آیه می‌توان یافت و آن اینكه خداوند آسمانها را آفریده و دائماً گسترش می‌دهد.(17)
در كتاب «مرزهای نجوم» نوشته «فرهویل» می‌خوانیم: «تندترین سرعت عقب‌نشینی كرات ]كهكشانها[ كه تاكنون اندازه‌گیری شده نزدیك به 66هزاركیلومتر در ثانیه است، كهكشانهای دورتر در نظر ما به اندازه‌ای كم‌نورند كه اندازه‌گیری سرعت آنها به سبب عدم نور كافی دشوار است، تصویرهایی كه از آسمان برداشته شده آشكارا این كشف مهم را نشان می‌دهد كه فاصلة این كهكشانها بسیار سریعتر از كهكشانهای نزدیك افزایش می‌یابد».(18)
«جان الدر» در این زمینه می‌گوید:«جدیدترین و دقیقترین اندازه‌گیریها در طول امواجی كه از كهكشانها پخش می‌شود پرده از روی یك حقیقت عجیب و حیرت‌آور برداشته، یعنی نشان داده است مجموعة كهكشانهایی كه جهان از آنها تشكیل می‌یابد پیوسته با سرعتی زیاد از یك مركز دور می‌شوند، و هرقدر فاصله آنها از این مركز بیشتر باشد بر سرعت سیر آنها افزوده می‌گردد، مثل این است كه زمانی كلیه كهكشانها در این مركز مجتمع بوده‌اند، بعد از آن از هم پاشیده، و مجموعة كهكشانها بزرگی از آنها جدا و به سرعت به هر طرف روانه می‌شوند. دانشمندان از این موضوع چنین استفاده كرده‌اند كه جهان دارای نقطه شروعی بوده است.»(19)
«گیوركی ]ژرژ[ گاموف» فیزیكدان روسی در كتاب «آفرینش جهان» در این زمینه چنین می‌گوید: «فضای جهان كه از میلیاردها كهكشان تشكیل یافته در یك حالت انبساط سریع است حقیقت این است كه جهان ما در حال سكون نیست، بلكه انبساط آن مسلم است. پی‌بردن به اینكه جهان ما در حال انبساط است كلید اصلی را برای گنجینه معمای جهان شناسی مهیا می‌كند، زیرا اگر اكنون جهان در حال انبساط باشد لازم می‌آید كه زمانی در حال انقباض بسیار شدیدی بوده است».(20)
و اما جالب توجه اینكه تعبیر به «انا الموسعون» (ما گسترش دهندگانیم) با استفاده از جمله اسمیه و اسم فاعل دلیل بر تداوم این موضوع است و نشان می‌دهد كه این گسترش همواره وجود داشته، و همچنان ادامه دارد، و این درست همان چیزی است كه امروز به آن رسیده‌اند كه تمام كرات آسمانی و كهكشان‌ها در آغاز در مركز واحدی جمع و متمركز بوده (با وزن مخصوص فوق‌العاده سنگین) سپس انفجار عظیم و بی‌نهایت وحشتناكی ]بیگ‌بانگ[ در آن رخ داده، و به دنبال آن اجزای جهان متلاشی شده، و به صورت كرات و كهكشان‌ها درآمده ،و به سرعت در حالت انبساط و توسعه است.(21)
اینها مواردی بود كه در تفسیر نمونه ذیل آیه فوق به آن اشاره شد و در اینجا فقط به چند نكته دیگر در مورد انبساط جهان می‌پردازیم.
در جهان منبسط شونده، فقط فاصله بین خوشه كهكشانها زیاد می‌شود. جابجایی خطوط طیفی كهكشانها نشان می‌دهد كه آنها با سرعت بسیار زیاد نسبت به یكدیگر در حركتند. مثلاً تعدادی از كهكشانهای گروه محلی ما سرعتهایی حدود 300 تا 400 كیلومتر در ثانیه (حدود 1000000 كیلومتر در هر ساعت) دارند. به یاری اثر دوپلر، فقط سرعت آن مؤلفه از حركت اندازه‌گیری می‌شود كه در خط دید، یعنی در جهت و راستای رصد ما قرار دارد.
ماهیت انبساط چیست؟ مركز آن كجاست؟ عامل اصلی انبساط كدام است؟ اینها پرسش‌هایی هستند كه به هنگام بحث درباره انبساط جهان مطرح می‌شوند.
تقریباً همه ناظران توافق دارند كه عالم در حال انبساط است و همچنین جملگی توافق دارند كه آهنگ این انبساط رو به كاهش است. شتاب منفی یا شتاب كاهندة سرعت انبساط عالم به این علت است كه همة اشیاء دستخوش یك جاذبة گرانشی متقابل‌اند كه به كند شدن این حركت آنها گرایش‌دار. اما شتاب منفی ممكن است آهنگ‌های متفاوتی داشته باشد. و بسته به تفاوت این آهنگ شتاب منفی، نتایج كاملاً متفاوتی به دست آوریم. (22)
محاسبة سن جهان از طریق مطالعة انبساط امكانپذیر است، زیرا با در دست‌داشتن میزان انبساط می‌توان به زمانی در تاریخ جهان بازگشت كه تمام كهكشانها در نقطه‌ای متمركز بوده‌اند اما این زمان را اصطلاحاً آغاز جهان می‌نامیم بنابراین، زمان بین آغاز تا حال عبارت است از سن جهان.
با توجه به اینكه سن زمین حدود 4 تا (5/4) میلیارد سال و سن منظومه شمسی كه از اندازه‌گیری سن شهاب سنگها عملی شده حدود 6/4 میلیارد است، می‌توان اعتقاد داشت كه سن كل جهان نیز نمی‌تواند بیشتر از 11 میلیارد سال باشد. ولی در محاسبة سن پیرترین ستارگان كهكشان راه شیری به مقادیر بین 12 تا 15 میلیارد سال می‌رسیم. این محاسبات بر مبنای مدل اقلیدسی جهان می‌باشد. ولی محاسبة سن جهان بر مبنای هندسه‌های غیراقلیدسی، رسیدن به مقادیر بیشتر از 15 میلیارد سال را ممكن می‌سازد.(23)

تقویم كیهانی
با توجه به اینكه سن زمین حدود 4 تا (5/4) میلیارد سال و سن منظومه شمسی كه از اندازه‌گیری سن شهاب سنگها عملی شده حدود 6/4 میلیارد است، می‌توان اعتقاد داشت كه سن كل جهان نیز نمی‌تواند بیشتر از 11 میلیارد سال باشد. ولی در محاسبة سن پیرترین ستارگان كهكشان راه شیری به مقادیر بین 12 تا 15 میلیارد سال می‌رسیم. این محاسبات بر مبنای مدل اقلیدسی جهان می‌باشد. ولی محاسبة سن جهان بر مبنای هندسه‌های غیراقلیدسی، رسیدن به مقادیر بیشتر از 15 میلیارد سال را ممكن می‌سازد.(23)
تقویم كیهانی

مطالب مشابه ...
۱۸-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۸ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بدست آوردن سن و فاصله ی خوشه های ستاره ای با استفاده از نمودار H-R آنها senior engineer 0 169 ۲۷-۱۰-۱۳۹۱ ۰۵:۰۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  محاسبه ي فاصله ي زمين تا ماه به روش مثلث بندي senior engineer 0 868 ۲۷-۱۰-۱۳۹۱ ۰۴:۵۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  پروژه فاصله سنج اولتراسونیک ultrasunic senior engineer 0 632 ۲۳-۹-۱۳۹۱ ۰۹:۲۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان