تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فارابی و گرافیک شهری

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
فارابی و گرافیک شهری
فارابی و گرافیک شهری
چشم و ذهن بیننده ایرانی، از دیر باز با «هنر محیطی» آشنا بوده است. این هنر محیطی ایرانی – اسلامی در سرزمین ما مصادیق فراوانی دارد.

فارابی: «والاترین انسان منضبط، مدیریت جامعه را متقبل می شود»

چشم و ذهن بیننده ایرانی، از دیر باز با «هنر محیطی» آشنا بوده است. این هنر محیطی ایرانی – اسلامی در سرزمین ما مصادیق فراوانی دارد. چهره شکوهمند این هنر را در اماکن مذهبی و تاریخی به فراوانی می توان مشاهده کرد. کافی است هندسه وحدت گرا و درخشان کاشیکاری های مساجد اصفهان را به خاطر آوریم، در اینجا از ذکر نمونه های متعدد در سایر نقاط ایران پرهیز می کنیم. با این مقدمه، می خواهیم این نکته را یادآور شویم که آنچه ممالک غربی امروزه تحت عنوان هنر محیطی مطرح کرده و در چشم اندازهای شهری خود از آن بهره می گیرند، در پس زمینه تاریخی و فرهنگی سرزمین ما، سابقه ای بس طولانی دارد. با عنایت به چنین میراثی و با به کارگیری فن آوری پیشرفته روز جهان می توان تهران را به موزه هنرهای معاصر در فضای آزاد تبدیل کرد. برای این امر خطیر، برنامه ریزی صحیح، حسن نیت، تخصص و سرمایه گذاری اصولی موردنیاز است. مقصود ما از سرمایه گذاری اصولی، استفاده از نیروهای کارآمد، با فرهنگ و مجهز به فن آوری و مدیریت پیشرفت هاست.

پیشنهاد ما به سادگی چنین است: تخصص، دانش و فرهنگ را با آخرین فن آوری های روز جهان در ترکیبی هنرمندانه ادغام کنیم و تصویر تهران را به عنوان یکی از کلانشهرهای غرب آسیا، آنچنان با نشاط، چشمگیر و زبانزد خاص و عام کنیم که چشم همه جهانیان از جمله رسانه های خبری بین المللی را به سوی خود معطوف کند.

ضرورت ندارد که برای بیان ایده آل خود، مثلا پاریس را مثال بزنیم. کافی است نگاهی به دوبی بیندازیم که تا چند دهه پیش جز ریگ بیابان، ماسه ساحل و چند خانه به سبک معماری جنوب ایران که توسط مهاجران ایرانی ساخته شده بود، چیزی در آن نبود و اکنون به شهری زیبا و آباد تبدیل شده است. اگر مقامات تصمیم گیرنده دوبی ناگزیر بوده اند نیروهای کارآمد را برای زیباسازی شهرشان از خارج دعوت کنند، ما در تهران از وجود چنین نیروهایی بهره مندیم و در ضمن همه امکانات و وسایل پیشرفته روز جهان را نیز در اختیار داریم. فراموش نکنیم تهران با سابقه ۲۰۰ ساله خود به عنوان مرکزیت ایران برخوردار از سابقه چندین هزار ساله فرهنگ ایران اسلامی است. با کمال تاسف، طی سال های گذشته، اغلب تصاویری که به لحاظ فنی در حد تکنیک طراحی کارت پستال یا تصویر گری کتاب کودک بوده اند، آذین بخش دیوارهای شهرمان قرار گرفته اند.

استفاده از تصاویری که به لحاظ فنی در حد نازک کاری و قلم گیری های ظریف است، آن هم در ابعاد «متریک» یک خطای فنی است و از چشم رهگذران کاردان و به ویژه خارجی ها بازگو کننده نوعی ناآشنایی با ناشیگری تلقی می شود. خطای بزرگ نه فقط از جنبه های فنی و تکنیکی قابل بررسی است بلکه چنین اقداماتی به محتوای غالبا ارزشمند برخی از «دیوار نگاره» ها نیز لطمه وارد کرده است. اکثر این آثار که متعلق به دو دهه گذشته هستند از بسیاری جهات مناسب برای گرافیک محیطی نیستند. آنچه امروز در شهرهای اروپایی تحت عنوان هنر OUT DOOR از آن یاد می کنند و ناآگاهان تصور می کنند هنر OUT DOOR یک پدیده وارداتی است، ما معتقد هستیم که اصلا چنین نیست. نکته قابل بررسی این است که با داشتن یک تاریخ شکوهمند از هنر (OUT DOOR) که برای نمونه کاشیکاری های مساجد اصفهان را ذکر کردیم، سزاوار نیست که امروزه دست به اجرای طرح های غیرکارشناسانه بزنیم. مثال های ذکر شده یک درس بزرگ به ما می آموزند که در انتخاب افراد یا شرکت های ذی صلاح، شأن تاریخی خود را حفظ کنیم.

نمی توان کتمان کرد که تعداد بسیاری از تصاویری که طی دو هفته گذشته روی در و دیوار شهر به اجرا درآمده است دارای روحیه ای درون گرایانه است و فردیت شخص اجرا کننده را بر وسعت دیوارها به نمایش می گذارند. در حالی که سطح دیوار و سطوح یک عمارت بزرگ، جزئی از پرسپکتیو بصری هر شهروند است و باید روحیه ای اجتماعی، فعال و خوشبینانه را در معرض دید و نظر ساکنان شهر قرار دهد. آنچه ذکر شد همه نیت و انتظار ما از زیبا سازی دیوارهای شهر آشکار نمی سازد چرا که امکانات موجود، هم برای کار روی دیوارهای حاضر و آماده کارایی دارد و هم برای مصارف نوینی چون پوشش ساختمان های در حال احداث، ما می توانیم یک COVER یا پوشش را بر اسکلت فلزی اماکن در حال ساخت قرار دهیم. این کار در حال حاضر یا انجام نمی شود یا با مقداری نایلون یا موادی دیگر به صورت وصله پینه رخ می دهد. نکته اینجاست که چرا از چنین فرصتی بهره نگیریم؟ زیبا سازی شهر با این اقدام در نقاطی جلوه خود را نشان می دهد که به علت ساخت و ساز به طور موقت چشم انداز نازیبایی را در مقابل چشم شهروندان قرار داده است.

از سطوح بزرگی که اسکلت بندی ساختمان ها را در اختیار ما قرار می دهد می توان به عنوان فرصتی بدیع برای اطلاع رسانی، تبلیغات یا حتی تصویر نهایی همان ساختمان که از روی ماکت آن تهیه شده و با فن آوری مدرن و در ابعاد وسیع اجرا شده، مورد استفاده قرار داد یعنی یک نمای زودهنگام از ساختمان که مثلا قرار است شش ماه دیگر به اتمام برسد، تبدیل به پوشش محافظ اسکلت بندی همان ساختمان می شود. ذکر مثال فوق تنها یکی از توانمندی های این صنعت است. مثال دیگری ممکن است ابعاد تازه ای از کارایی فن آوری پیشرفته ما را نشان دهد و آن استفاده از این وضعیت برای نمایش (شهر در شهر) است یعنی ساکنان تهران به طور متناوب می توانند روی سطوح بی مصرف برخی اماکن شاهد نمایش جلوه های بکر و بدیع از شهرهایی باشند که ممکن است فرصت دیدار نزدیک از آنجا را نداشته باشند، انعکاس جلوه های شهری دیگر روی سطوح شهرهای دیگر هم به درک و شناخت اهالی دو نقطه دور از یکدیگر یاری می رساند و هم حس همبستگی ملی را افزایش می دهد و هم به پدیده ایرانگردی و جهانگردی بهای بیشتری می دهد.

لازم به ذکر است که موارد متعددی از کارایی تبلیغی این صنعت و امکانات وسیعی که به طور حاضر و آماده روی دیوارهای شهری وجود دارد ما را در مقابل انتخاب های بیشتری قرار می دهد. ابتدا باید «محل یابی» شود. در شرایطی که ساختمان های بلند در بسیاری مکان ها در کنار ساختمان های کوتاه قرار گرفته اند و اصطلاحا تعدادی «دیوار کور» به وجود آمده که با برنامه ریزی صحیح می تواند آنها را آذین کرد. این اقدامات نه تنها شهروندان را به تدریج مجهز به بینش جدیدی که از جادوی رنگ فراهم می شود، می کند بلکه توجه رسانه های داخلی و بین المللی را به سمت تهران نیز جلب خواهد کرد. باز هم یادآوری می شود که هر اثر هنری قابلیت بزرگ شدن را ندارد. هر چند که ممکن است در اندازه کوچک مثلا سطح کاغذ یا بوم نقاشی اثر ارزشمندی باشد. کافی است به ویژگی های هنر محیطی (OUT DOOR) واقف بود.

فارابی هزار سال پیش درباره شهر و شهروندی چنین گفته است: «شهر جایی است که در آن «امت» گوناگون توانند زیست» و ما به درستی می دانیم که «شهر» بزرگ ترین دست ساخته انسان است. شهر هرگز به عنوان پدیده ای جامد و صامت و بی تحرک و غیرقابل تغییر نمی تواند وجود داشته باشد. شهر به این معنا چه از درون و چه از بیرون موضوع دگرگونی است. «مدینه فاضله» فارابی شهری است دارای گوشه ها، کنج ها، راه ها و اندام ها، مرتبه ها، طریقت ها و یگانگی هایی که گویی برزندگی انسان یکجا نشین سایه انداخته است و هر بار و در هر زمانی به شکلی متفاوت حضور دارد.

فارابی در یک هزار سال پیش به این نکات توجه نشان داده بود:

۱) موقعیت شهرنشینان در عرصه فردی.

۲) موقعیت شهرنشینان در گستره شهر و جامعه شهری.

۳) تبادل و گردش اندیشه نزد شهرنشینان

۴) نظام روابط (میان فردی) و (میان اجتماعی) در شهر آرمانی

۵) نقش فضای مکانی در تحولات فردی – اجتماعی.

هنر امروز با اتکا به ابزار و ادوات پیشرفته روز جهان، وسیله ای برای درک کردن و به عمل واداشته شدن را در اختیار قرار می دهد. سطح چاپ شده با فن آوری چاپ دیجیتال اطلاعات و شناخت فرهنگی، یک ابزار اجتماعی نیرومند است. دیوارها با آذین متناسب و خوش بینانه، به گنجینه ای که نه در محدوده موزه هاست بلکه در منظر دید و نگاه همگانی است. ما قادر به خلق یک زیبایی نوین و برانگیزاننده هستیم. ما بر مبنای اراده ای که می خواهد مرکزیت ایران اسلامی را در تلالوی درخشان فرهنگ غنی خود به رخ جهانیان بکشاند دست های خود را سهیم می دانیم برای تحقق این اهداف والا دست شما را می فشاریم.

مطالب مشابه ...
۲۴-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۴۹ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  وظایف شهرداری ها و مدیریت شهری | شهرسازی سکوت تلخ 10 567 ۸-۲-۱۳۹۳ ۰۲:۵۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله:تحلیل جامعه شناختی از مسکن شهری در ایران سکوت تلخ 10 806 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  بازنگری برنامه پنج ساله در قالب مدیریت یکپارچه شهری ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 786 ۲۷-۸-۱۳۹۰ ۱۲:۰۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان