تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

غزه و فاجعه انسانی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
غزه و فاجعه انسانی
غزه و فاجعه انسانی
اینروزها اوضاع اقتصادی امنیتی و معیشتی در نوار غزه به شدت بحرانی و خطرناک است و نزدیک به دو میلیون نفر انسان بی گناه فقط بدلیل دفاع از حقوق مشروع خود .
به معنای کلمه با یک فاجعه انسانی روبرو هستند. محاصره نوار غزه و تشدید تحریم های اقتصادی علیه ساکنان آن که طی پنج ماه گذشته توسط رژیم صهیونیستی به اجرا گذاشته شده است زندگی را در این منطقه غیرقابل تحمل نموده و اخبار و آمارهایی که اخیرا از جانب صلیب سرخ جهانی و نمایندگیهای سازمان ملل متحد از غزه منتشر شده حکایت از آن دارد که وخامت شرایط زیستی و امنیتی فلسطینی ها بویژه وضعیت بهداشت و معاش آنان نگران کننده و یک فاجعه انسانی تمام عیار در انتظار فلسطینی های ساکن در نوار غزه است .
این در شرایطی است که غربی ها و برخی کشورهای عربی منطقه در همراهی با طرح آمریکا ـ اسرائیل برای نابودی مقاومت فلسطین (حماس ـ جهاد اسلامی ) طی پنج ماه گذشته چشمان خود را برروی آنچه در نوار غزه در شرف تکوین است بسته اند و در مقابل دستان رژیم صهیونیستی را برای بمباران پیاپی شهرهای نوار غزه و دستگیریهای گسترده فلسطینی ها باز گذاشته اند.
تازه ترین گزارش ها حاکی است رژیم صهیونیستی به بستن گذرگاه های بازرگانی و تشدید تحریم ها و محاصره ظالمانه علیه نوار غزه از پنج ماه قبل تاکنون همچنان ادامه می دهد. این تحریم ها و محاصره تاثیری بسیار منفی بر همه بخش های اقتصادی اجتماعی انسانی و بهداشتی نوار غزه گذاشته است به طوری که همه بخش های اقتصادی آن به طور کلی ویران شده است . آمارهای بین المللی و داخلی حاکی از آن است که بر اثر بسته ماندن گذرگاه های بین المللی حجم زیان های نوار غزه روزانه یک میلیون دلار بوده است . این در شرایطی است که در ابعاد انسانی آن طی این مدت دهها نفر از فلسطینی ها نیز جان خود را از دست داده اند. میزان خسارت های وارده بر بخش های مهم اقتصادی به شرح زیر است :
● توقف پروژه های ساختمانی و زیرساخت ها همه طرح ها و پروژه های ساخت و ساز و توسعه که توسط سازمان کاریابی و حمایت از پناهندگان فلسطینی « آنروا » اجرا می شد و منبع درآمد بیش از ۱۲۱ هزار نفر و یکی از بخش های حیاتی و مهم برای انواع شغل ها در نوار غزه به شمار می آمد به دلیل محاصره و بسته ماندن گذرگاه متوقف شده است و بودجه اختصاص یافته به طرح های متوقف شده ۹۳ میلیون دلار تخمین زده شده است . هم اکنون همه طرح های عمرانی و تاسیساتی خصوصی و عمومی و پروژه های زیر ساختی در نتیجه فقدان مواد اولیه از قبیل آهن ـ سیمان و ... متوقف شده اند .
یکی از طرح های متوقف شده طرح توسعه خیابان « صلاح الدین » با بودجه نزدیک به ۱۸ میلیون دلار است . همچنین کار طرح توسعه خیابان النصر یکی از خیابان های اصلی بازرگانی در نوار غزه نیز متوقف شد. روی هم رفته بودجه همه طرح های عمرانی که درنوارغزه متوقف شده اند از جمله طرح های آنروا و برنامه توسعه سازمان ملل ۱۶۰ میلیون دلار است . و در نتیجه تشدید محاصره تحریم ها تقریبا همه کارخانجات تولید سیمان بلوک بتون کاشی سنگ گرانیت لوله های فاضلاب و غیره تعطیل شده اند.
صنعت خیاطی نیز از محاصره تحمیلی در امان نماند. بسته ماندن گذرگاه ها زیان سنگینی بالغ بر ده میلیون دلار به صاحبان کارگاه های خیاطی وارد کرد و این هزینه معادل یک میلیون دست لباس است که برای فصل تابستان آماده صادرات به بازارهای « اسرائیل » بود .
شایان ذکر است که در ۶۰۰ کارگاه خیاطی نزدیک به ۲۵ هزار کارگر فعالیت می کردند که هم اکنون همگی بیکار شده اند . ۹۰ درصد تولیدات کارگاه های خیاطی برای بازارهای رژیم صهیونیستی و ۱۰ درصد برای بازارهای داخلی بودند . همچنین تولیدات البسه برای بازار داخلی به علت نبود پارچه متوقف شد. حجم زیان های وارده در این صنعت در طول مدت یاد شده به بیش از بیست میلیون دلار رسید. همچنین بخش تولید لوازم خانگی به عنوان یکی از بخش های حیاتی جامعه به طور کلی ویران گشت و میزان تولید آن به دلیل نبود مواد اولیه به میزان ۹۰ درصد کاهش یافت . همین مساله باعث شد تا شش هزار کارگر در این بخش بیکار شوند . میزان خسارت های وارده این بخش در طول این مدت بالغ بر ۱۲ میلیون دلار ذکر شده است .
● صنایع و گردشگری
بسته ماندن گذرگاه ها همچنین باعث وارد آمدن آسیب جدی به بخش صنایع فلزی و معدنی شده است . بیش از ۹۵ درصد کارخانجات در این بخش بسته شدند و بیش از ۷۰۰۰ کارگر بخش صنایع معدنی وفلزی بیکاری شدند . این بخش نیز به علت عدم فراهم شدن مواد خام لازم در معرض توقف کامل قرار گرفتند. این در حالی است که طی سال های گذشته بر اثر ادامه حملات هوایی و زمینی نظامیان صهیونیست صدها کارخانه و کارگاه به طور کامل ویران گشته اند.
بخش گردشگری به علت بسته ماندن گذرگاه ها به طور کامل فلج شده است . ۳۹ شرکت جهانگردی و سیاحتی به همین علت و نیز عدم آزادی مسافرت ها به ویژه سفر به حج و عمره با بحران ومشکلات جدی رو به رو شده اند و به تبع آن هتل داران و سالن های غذاخوری زیان های سنگینی دیده اند و فعالیت آنها به صفر رسیده است .
یکی از هتل های غزه موسوم به « موفبک » با ۲۵۰ سوئیت با هزینه ای بالغ بر ۳۵ میلیون دلار تاسیس شد و قرار بود که در سال ۱۳۸۵ افتتاح شود اما افتتاح آن به علت بسته ماندن گذرگاه ها به تعویق افتاد. محصولات کارخانجات تولید مواد غذایی در نوار غزه از زمان بسته شدن گذرگاه ها به میزان چشمگیری کاهش یافته است . در این راستا سه کارخانه تولید نوشابه های گازی که در آن بیش از ۹۰۰ نفر کار می کردند کاملا از ادامه فعالیت باز ایستاده اند . رژیم صهیونیستی که ماده اصلی تولید این نوشابه ها است می شود و روی هم رفته این بخش بر اثر تداوم بسته ماندن گذرگاه ها سه CO ۲ مانع از ورود گاز میلیون دلار خسارت دیده است .
● بخش کشاورزی
ادامه بسته ماندن گذرگاه ها بخش کشاورزی را نیز مانند سایر بخش ها در معرض نابودی قرار داده است و در صورتی که کشاورزان نتوانند محصولات شان را صادر کنند به شدت زیان خواهند دید . ۸۰ درصد محصولات کشاورزی به علت عدم اجازه واردات داروهای زراعتی و کودهای شیمیایی و آفت کش ها در معرض نابودی قرار گرفته اند وهمچنین۴000۰ کارگر در این بخش بیکار شده اند.
پیش بینی می شود که حجم زیان های وارده به اراضی زیر کشت توت فرنگی نزدیک به ده میلیون دلار برسد . همچنین ۴۵۰۰ نفر در این بخش مشغول فعالیت هستند که با وارد آمدن یک چنین زیان هایی بیکار خواهند شد. گل کاران و بیش از هزار کارگر این بخش نیز تاکنون ۴ میلیون دلار خسارت دیده اند . گفتنی است صادرات بیش از ۲۵ تن سیب زمینی و انواع سبزیجات به بازارهای رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی در نتیجه ادامه محاصره متوقف شده است و برای جلوگیری از فاسد شدن این محصولات آنها را در بازارهای داخلی به قیمت بسیار ارزان توزیع شدند. در این میان باغداران و کشت کاران انجیر هندی به علت ناتوانی در صادرات محصولات شان و به دلیل فروش ارزان این محصولات در داخل متحمل زیان شدیدی گشته اند. گفتنی است که انجیر هندی یکی از اصلی ترین میوه های منطقه المواصی واقع در خان یونس محسوب می شود.
● منطقه صنعتی غزه بسته ماندن گذرگاه های بازرگانی مهمترین طرح های سرمایه گذاری در نوار غزه یعنی « منطقه صنعتی غزه » را با خسارت های سنگینی مواجه کرده است . این منطقه از سال ۱۹۹۹ م فعالیت خود را آغاز کرد و در آن ۴۵ کارخانه فعالیت می کردند که هم اکنون هم آنان بسته شده اند. همچنین بسیاری از کارخانه داران هم اکنون برای این که مشتری های خود را از دست ندهند و ورشکسته نشوند فعالیت های خود را در خارج آغاز کرده اند. گفتنی است که کل بودجه هزینه شده برای منطقه صنعتی غزه نزدیک به ۳۰ میلیون دلار است که نخستین فاز آن با ۱۸ میلیون دلار اجرا شده است . پیش بینی می شد که در این طرح ۲۵ هزار کارگر فعالیت کنند . اما طی شش ماه گذشته تعداد کارگران آن به ۳۰۰ نفر رسید.
● سرمایه گذاری و بانک ها بر اثر ادامه محاصره و بسته ماندن گذرگاه ها بخش سرمایه گذاری در فلسطین به طور کل و در استان های غزه به طور خاص آسیب دیدند. تخریب این بخش از مهمترین اهداف سیاسی رژیم صهیونیستی به شمار می آید و می توان گفت که زیان های بخش سرمایه گذاری بیش از همه به اقتصاد فلسطین آسیب رساند. این زیان ها در موارد زیر خلاصه می شود :
فرار سرمایه های داخلی به کشورهای مجاور
فرار بسیاری از شرکت های خارجی فعال در عرصه سرمایه گذاری در فلسطین
توقف سرمایه گذاری های خارجی و فلسطینی و عربی
توقف فعالیت ها در بخش توسعه مناطق آزاد صنعتی و بسیاری از طرح های سرمایه گذاری از بین رفتن زمینه صادرات کالاهای فلسطینی در جهان به طوری که سال ها زمان نیاز است تا اوضاع مانند سابق شود.
عملکرد بانک های فلسطین در استان های غزه در نتیجه بسته ماندن گذرگاه ها به میزان بالایی کاهش یافت . مشکلات بانک ها در پی قطع تعامل و همکاری بانک های صهیونیستی با بانک های فلسطینی افزایش یافت . اغلب بانک های استان غزه نقدینگی ارزی ندارند و به علت بدهی در معرض تعطیلی قرار گرفته اند.
بخش ترانزیت کالا هم به علت ادامه محاصره و بسته ماندن گذرگاه ها آسیب جدی
دیده است . از آغاز انتفاضه الاقصی تاکنون از ورود ۴۵۰ کامیون باربری به اسرائیل برای انتقال کالا و محصولات به نوار غزه جلوگیری شده است و این مساله زیان های سنگینی را به بخش حمل و نقل در نوار غزه وارد آورده است . همچنین بسته شدن گذرگاههای تجاری به مدت ۱۵۰ روز منجر به تعطیلی ۹۰ درصد فعالیت های ترانزیتی شده است . در تاریخ اوایل مهرماه سالجاری که گذرگاه مرزی « صوفا » مسدود شد تنها گذرگاه « کرم شالوم » به واردات کالا اختصاص داده شده و تعداد کامیون های باربری روزانه به ۳۰ دستگاه کاهش یافت که بر اثر آن ۴۵۰ راننده و بیش از هزار کارگر تخلیه و بارگیری بیکار شدند.
● بیکاری ـ گرانی
به طور کلی نرخ فقر و بیکاری در اراضی فلسطین به ویژه از آغاز انتفاضه الاقصی تاکنون به طور چشمگیری افزایش یافته است . نظامیان صهیونیست با اعمال سیاست محاصره و بستن گذرگاه های مرزی مانع از رفتن بیش از ۱۲۰ هزار کارگر به اراضی اشغالی سال ۴۸ شده اند و بدین ترتیب نوار غزه منبع درآمد مهمی را از دست داده است . به رغم اوضاع بسیار سخت اقتصادی و معیشیتی نوار غزه شمار کارگران این منطقه پیش از محاصره ۲۱۵ هزار نفر بود و در پی محاصره از پنج ماه پیش تاکنون این تعداد به صفر رسیده است . براساس آخرین آمارها نرخ بیکاری در نوار غزه ۸۰ درصد و نرخ فقر ۹۰ درصد است و اغلب ساکنان این منطقه متکی به کمک های انسانی سازمان « آنروا » و « فائو » و جمعیتهای خیریه هستند.
اوضاع سخت سیاسی و اقتصادی و معیشتی نوار غزه بر همه موسسات از جمله موسسات آموزشی تاثیر منفی گذاشته است به طوری که بسیاری از خانواده های فلسطینی نمی توانند هزینه تحصیل و مستلزمات آن از جمله کیف و کفش و لباس فرزندان خود را تامین کنند. این مساله دانش آموزان را با یاس و ناامیدی مواجه کرده است .
در همین ارتباط مصرف کنندگان در نوار غزه به علت کمبود شدید کالاهای مورد نیاز در بازار و احتکار برخی از کالاهای اساسی از گرانی شدید در مضیقه هستند . گرانی از۳۰ درصد به ۱۰۰۰ درصد رسیده است . قیمت برخی از کالاها عبارتند از :
ـ یک کیلو گوشت قرمز ۱۲ دلار
ـ یک کیلو مرغ ۳ دلار
ـ یک پاکت سیگار ۴ الی ۸ دلار
ـ یک لیتر بنزین ۱ ۵ دلار
ـ یک لیتر سولار ۱ ۲ دلار
ـ یک گونی (۴۰ کیلویی ) آرد ۴۰ دلار
ـ کپسول خالی گاز ۷۰ دلار
ـ پرکردن کپسول گاز ۱۳ دلار
ـ یک گالن (۲۰ کیلویی ) روغن زیتون ۱۴۰ دلار
ـ یک گالن (۳ ۶ لیتری ) بتونه آهنی برای خودرو ۸۰ دلار
ـ یک گالن (۱۶ لیتری ) تینر ۱۰۰ دلار
ـ یک گالن (۱۸ لیتری ) چسب چوب ۱۰۰ دلار
سوالی که مطرح میشود این است که چگونه یک مصرف کننده می تواند در سایه این گرانی و کمبود شدید کالاهای مورد نیاز و ادامه بسته ماندن گذرگاه ها نیازهای روزانه خود را تامین کند
● آمار قربانیان ایست های بازرسی
شهادت ۶۲ مرد و زن بیمار در ایست های بازرسی به خاطر ممانعت از سفر جلوگیری از ادامه درمان ۹۰۰ بیمار که هر ماه نیاز به سفر خارجی دارند . ممانعت از سفر ۶۵۷ بیمار که به درمان فوری نیازمندند و هرگونه تاخیر در درمان زندگی آنان را به خطر می اندازد . ۴۵ درصد بیمارانی که با انتقال آنان به خارج ممانعت شده مبتلا به بیماری های چشم استخوان ستون فقرات سرطان خون هستند. در نوار غزه ۴۵۰ بیمار سرطانی وجود دارد که ۳۵ درصد آنان کودک و ۲۶ درصد زن هستند . به بیماران سرطانی اجازه سفر به خارج برای درمان یا تکمیل دوره درمان یا عمل جراحی و همچنین اجازه ورود داروهای ویژه این بیماری داده نمی شود و بیماران سرطانی هم اکنون در معرض مرگ قرار دارند. در نوار غزه ۴۰۰ بیمار کیلوی و دیالیزی وجود دارد .
این بیماران در هفته سه بار نیاز به دیالیز دارند اما به علت ادامه محاصره و از کار افتادگی دستگاه های دیالیز و جلوگیری از ورود قطعات یدکی این دستگاه ها این دسته از بیماران با خطر حتمی مرگ مواجه اند. ۴۰۰ الی ۴۵۰ بیمار قلبی از کمبود داروی کافی و خرابی تجهیزات پزشکی بخش های مختلف قلب رنج می برند .
وزارت بهداشت جمعا ۶۹ دستگاه دیالیز در اختیار دارد که در چهار بیمارستان وزیر شده اند . از این تعداد ۲۰ دستگاه به خاطر جلوگیری از ورود قطعات یدکی از کار افتاده اند و تاریخ مصرف ۳ دستگاه نیز گذشته است و در هر لحظه ممکن است که خراب شوند .
● نمودار محاصره وزارت بهداشت فلسطین
کمبود ضروریات بیمارستان های اصلی آمار فوق نشان دهنده توطئه رژیم صهیونیستی برای نابودی بخش بهداشت و درمان فلسطین و هدف از آن تضعیف اراده ملت و چشم پوشی آن از اصول و آرمان های ملی است .
براساس آخرین آمارها نرخ بیکاری در نوار غزه ۸۰ درصد و نرخ فقر ۹۰ درصد است و اغلب ساکنان این منطقه متکی به کمک های انسانی سازمان « آنروا » و « فائو » و جمعیت های خیریه هستند اوضاع سخت سیاسی و اقتصادی و معیشتی نوار غزه بر همه موسسات از جمله موسسات آموزشی تاثیر منفی گذاشته است به طوری که بسیاری از خانواده های فلسطینی نمی توانند هزینه تحصیل و مستلزمات آن از جمله کیف و کفش و لباس فرزندان خود را تامین کنند. این مساله دانش آموزان را با یاس و ناامیدی مواجه کرده است غربی ها و برخی کشورهای عربی منطقه در همراهی با طرح آمریکا ـ اسرائیل برای نابودی مقاومت فلسطین (حماس ـ جهاد اسلامی ) طی پنج ماه گذشته چشمان خود را برروی آنچه در نوار غزه در شرف تکوین است بسته اند و در مقابل دستان رژیم صهیونیستی را برای بمباران پیاپی شهرهای نوار غزه و دستگیریهای گسترده فلسطینی ها باز گذاشته اند.
پیشگفتار:
خداوند در آیه‌ی 217 سوره‌ی مباركه‌ی بقره می‌فرماید: "و لایزالون یقاتلونكم حتی یرَّدوكُم عَنْ دینِكُم إن استطاعُوا". به این معنی كه «دشمنان شما همواره با شما در جنگ هستند». واژه لایزالون، دلالت بر استمرار دارد و گویای این است كه دشمنان همیشه با شما در جنگ هستند منتهی بسته به شرایط مكانی و زمانی نوع این جنگ ممكن است متفاوت باشد. گاهی جنگ، جنگ نظامی است. گاهی اقتصادی است و گاهی نیز فرهنگی.
اصولاً جنگ‌هایی كه از نوع نظامی است و از وسایل و ادوات نظامی در آن استفاده می‌شود، به‌عنوان جنگ سخت یا Hard War مشهور است. ولی اگر در این جنگ از وسایل و ادوات و كالاهای فكری و فرهنگی استفاده شود، اصطلاحاً به آن Soft War یا جنگ نرم اطلاق می‌كنند. بنابراین شاخصه‌ی جنگ نرم، استفاده از ابزارهای فكری و فرهنگی است.»
در واقع تعریف علمی جنگ نرم عبارت است از «استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن به منظور تاثیرگذاری بر عقاید، فرهنگ، سیاست، احساسات، تمایلات، رفتار و مختصات فكری دشمن با توسل به شیوه‌‌هایی كه موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی می شود».
بنابراین جنگ نرم را می‌توان هرگونه اقدام نرم، روانی و تبلیغات رسانه‌ای دانست كه جامعه را نشانه گرفته و بدون درگیری و استفاده از زور و اجبار به انفعال و شكست وا می‌دارد. جنگ روانی، جنگ سفید، جنگ رسانه‌ای، عملیات روانی، براندازی نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملی، انقلاب رنگی و... از اشكال جنگ نرم است.
پیشینه تاریخی
به نظر می‌رسد جنگ نرم و مفاهیم همسان از قبیل عملیات روانی، جنگ روانی، قدرت نرم، جنگ سفید و... قدمتی به اندازه حیات بشری دارد.
با این وجود «جنگ نرم» با مختصات جدید خود بعد از شروع جنگ سرد Cold War و در اوج آن یعنی در دهه 1970 با مشاركت اساتید برجسته علوم سیاسی و علوم ارتباطات از جمله جوزف نای، هارولد لاسول، جان كالینز، اعضای برجسته آژانس اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) CIA و فرماندهان ارشد پنتاگون با تاسیس مركزی تحت عنوان «كمیته خطر جاری» طراحی، تدوین و عملیاتی شد كه مهم‌ترین هدف آن بمباران تبلیغاتی علیه بلوك شرق و به ویژه شوروی بود كه ظاهراً بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این كمیته به «كمیته صلح جاری» تغییر كرده و همچنان فعال است و كانون تهاجمات روانی آن جهان اسلام و به ویژه جمهوری اسلامی ایران و هواداران منطقه‌ای آن از جمله حزب الهت، حماس و كشورهای دوست ایران می‌باشد.

قدرت نرم از سه سطح راهبردی، میانی و تاكتیكی تشكیل می‌شود:
1-سطح راهبردی:
این سطح از قدرت نرم كه متأثر از فرهنگ استراتژیك كشور است، به سطح رهبران و نخبگان یك كشور باز می‌گردد و بالاترین سطح رویارویی قدرت نرم تلقی می‌شود.
2- سطح میانی:
این سطح از قدرت نرم بر عنصر مردمی قدرت ملی كشور تأكید دارد. قدرت نرم در این سطح، از فرهنگ ملی متأثر است هدف، سلب اراده و انگیزه از مردم و بی‌تفاوت نمودن جمعیت‌های همراه و تبدیل آن‌ها به جمعیت‌های معارض، مخالف و بی‌تفاوت و شكل دادن به نافرمانی‌های مدنی با ایجاد شكاف بین دو سطح راهبردی و میانی است.
3- سطح تاكتیكی:
هدف اصلی از جنگ نرم در این سطح، سلب اراده و روحیه مقاومت در جبهه حریف است.
حوزه جنگ نرم :
1- حوزه اجتماعی 2- حوزه فرهنگ 3- حوزه سیاسی
مخاطبان جنگ نرم
با توجه به اهمیت دوچندان این مسئله رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ نرم عظیمی كه دشمنان در مقابل ملت ایران و نظام اسلامی به راه انداخته‌اند، نخبگان فكری از جمله دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها را به هوشیاری و فعالیت مبتنی بر فكر و تدبر در این عرصه فرا خواندند و تاكید نمودند: «دانشجویان عزیز افسران جوان ایران و جمهوری اسلامی در جبهه مقابله با جنگ نرم دشمنان و جریان شیطانی متكی بر زور و تزویر و پول هستند... در این منطقه بسیار حساس، جمهوری اسلامی با قدرت روز افزون خود در مقابل سلطه گران جهانی ایستاده است و طبعا شبكه بزرگ صهیونیستی، كمپانی‌های جهانی و مراكز پولی كه عرصه سیاسی آمریكا و اروپا را نیز هدایت و اداره می‌كنند قدرت عظیم ملت ایران و جمهوری اسلامی را دشمن می‌پندارند و با آن مقابله می‌كنند.»
باید این نكته را در نظر داشته باشیم كه چون قشر دانشگاهی بیشتر با مقوله‌ی فكر و فرهنگ ارتباط دارد، در جنگ نرم دشمن نیز این قشر در اولویت‌های بالای آن‌ها قرار می‌گیرد. حال اگر در قشر تجّار، بازرگانان و... وارد شویم، مباحث اقتصادی و جنگ اقتصادی همچون تحریم و... بیشتر مدّنظر است و مباحث ایدئولوژیكی و فكری چندان موضوعیت پیدا نمی‌كند. بنابراین دانشگاهیان كه بیشتر با دانش، كتاب، ایدئولوژی و فرهنگ و... سر و كار دارند، گروه مخاطب و هدف اصلی دشمن در جنگ نرم هستند.
در مورد نقش اساتید دانشگاه در مقابله با جنگ نرم نیز این نكته حائز اهمیت است كه نقش روشنگر آن‌ها برای دانشجویان بسیار اساسی است. استادان دانشگاه می‌توانند ادراك مناسب از وضعیت موجود را به دانشجویان خود منتقل كنند. بدون شك اگر دشمنان ما مانند آمریكا و اسرائیل، حرف‌های جذابی می‌زنند، دلشان برای این كشور نسوخته یا دنبال منافع ملی ما نیستند. انگیزه‌های آن‌ها از توجه به كشورهای خاورمیانه را می‌توان در عراق و افغانستان مشاهده كرد. بنابراین جذابیت‌های ظاهری كه دشمن در قالب القائاتش ایجاد می‌كند، باید توسط اساتید برای دانشجویان كالبدشكافی شود.
ویژگی های جنگ نرم
جنگ نرم به دلیل پیچیدگی و اتكا به قدرت نرم از ویژگی‌های بسیار زیاد و متنوع برخوردار است كه مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
1- جنگ نرم در پی تغییر قالب‌های ماهوی جامعه و ساختار سیاسی است.
2- آرام، تدریجی و زیرسطحی است .
3- جنگ نرم نمادساز است:
تصویری شكست خورده، ناامید و مأیوس از حریف ارائه می‌شود و در مقابل مهاجم با نمادسازی و تصویرسازی خود را پیروز و موفق نشان می‌دهد. در این ویژگی عملیات روانی در حد اعلای، خود انجام می‌شود.
4- پایدار و بادوام است:
نتایج جنگ نرم در صورت موفق بودن، پایدار و بادوام خواهد بود. هدف اصلی در جنگ نرم تغییر باورها و اعتقادات است. چنانچه این تغییر حاصل گردد، به راحتی تغییر مجدد و بازگشت به حالت اولیه میسر نمی‌باشد.
5- جنگ نرم پرتحرك و جاذبه‌دار است:
جنگ نرم كه به صورت تدریجی و آرام شروع می‌شود، در نقطه‌ای به دلیل ایجاد جاذبه‌های كاذب، خود جامعه هدف را برای تحقق اهداف به كار گرفته و از این طریق بر دامنه تحركات آن افزوده می‌گردد. در واقع با گذشت زمان، بسیاری از بازیگران و حتی بازیگردانان جنگ نرم به صورت خواسته یا ناخواسته از درون جامعه هدف به استخدام كارگزاران اصلی جنگ نرم در می آیند.
6- جنگ نرم هیجان‌ساز است:
با نمادسازی‌ها، اسطوره‌سازی‌ها و خلق ارزش‌های جدید، در جنگ نرم از احساسات جامعه هدف نهایت استفاده انجام می‌گیرد. مدیریت احساسات یك ركن در مهندسی جنگ نرم به حساب می‌آید. در مدیریت احساسات، تلاش می‌شود از احساسات و عواطف جامعه هدف به عنوان پلی برای نفوذ در افكار و اندیشه‌ها برای ایجاد تغییر و دگرگونی در باورها استفاده شود. احساسات و عواطف به دلیل تحریك پذیری، زمینه‌های خلق بحران را فراهم می‌سازد.
7- جنگ نرم آسیب محور است:
دشمنان در جنگ نرم با شناسایی نقاط آسیب جامعه هدف در حوزه‌های ذكر شده، فعالیت‌های خود را سامان داده و با خلق آسیب‌های جدید، بر دامنه تحركات خود می‌افزایند.
8- جنگ نرم چندوجهی است:
دراین جنگ، ازتمامی علوم، فنون، شیوه‌ها و روش‌های شناخته شده و ارزش‌های موجود استفاده می‌گردد.
9- جنگ نرم تضادآفرین است:
تضادهای به وجود آمده از طریق جنگ نرم، همبستگی اجتماعی و وحدت ملی را برهم می‌زند و زمینه‌های بروز بحران و درگیری‌های داخلی را فراهم می‌سازد. بنابراین تخریب وحدت ملی یكی از پیامدها و ویژگی‌های جنگ نرم است.
10- جنگ نرم تردید آفرین است:
به مرور بر دامنه این تردیدها افزوده شده تا در نهایت به ایجاد تغییرات اساسی در باورها و ارزش‌ها دست یابد.
11- جنگ نرم از ابزار روز استفاده می‌كند:
از ظرفیت‌های فضای مجازی، ماهواره، تلفن همراه و... در این جنگ استفاده می‌شود.
عرصه‌ها و ابزارهای جنگ نرم
- رسانه (کتاب –مطبوعات – نشریات – رادیو-اینترنت – خبر گزاری‌ها)
- ادبیات (داستان –شعر – رمان – طنز)
- بین الملل(دیپلماسی – سازمان‌های بین‌الملل – عملیات روانی 0سفارتخانه‌ها اپوزیسیون خارج از کشور(
- هنر (فیلم – هنرهای تجسمی –تیاتر – موسیقی)


تاكتیك های جنگ نرم در رسانه‌های غربی
1- برچسب زدن:
مانند تروریسم – بنیادگرایی– حقوق بشر
2- تلطیف و تنویر:
از تلطیف و تنویر (مرتبط ساختن چیزی با كلمه‌ای پر فضیلت) استفاده می‌شود تا چیزی را بدون بررسی شواهد بپذیریم و تصدیق كنیم.
3- استفاده از نمادهای مذهبی و یا ملی و انتساب به اشخاص و جریان‌هایی كه مورد احترام توده‌های عمومی مردم هستند تاكتیك انتقال نامیده می‌شود.
در این تاكتیك از ابزارهای گوناگون از جمله طنز، كایكاتور، داستان كوتاه، شعر و موسیقی و... استفاده می‌شود.
4- تصدیق:
حمایت اشخاص معروف (سیاستمداران، هنرمندان، ورزشكاران، دانشمندان و...) و گروه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از فردی یا جریانی تصدیق نامیده می‌شود.
5- شایعه:
هر شایعه در برگیرنده بخش قابل توجهی از واقعیت می‌تواند باشد (تاكتیك تسطیح در شایعه‌سازی) ولی ضریب نفوذ آن بستگی به درجه ابهام و اهمیت آن دارد. در واقع هر چقدر شایعه پیرامون مسائل «مبهم» و«مهم» باشد همان مقدار ضریب نفوذ آن افزایش می‌یابد.
6- كلی گویی:
تاكتیك كلی گویی، تاكتیكی است كه سعی می‌شود ذهن مخاطب متوجه حواشی و شاخ و برگ نشده و در رابطه با هسته مركزی پیام، حساسیت نداشته و آن را بدون بررسی و كنكاش بپذیرد كه به همین دلیل برخی این تاكتیك را «بی حس سازی مغزی» نیز می‌نامند.
7- دروغ بزرگ:
بدین معنی كه پیامی را كه به هیچ وجه واقعیت ندارد، بیان می كنند و مدام بر «طبل تكرار» می كوبند تا ذهن مخاطب آن را جذب كند.
8- پاره حقیقت گویی:
بخشی از خبر نقل و بخشی را نقل نمی‌كنند. خبر هنگامی كامل است كه عناصر خبری در آن، به شكل كامل مطرح شوند.
در تاكتیك «پاره حقیقت گویی» حذف یكی از عناصر به عمد صورت می‌گیرد و بیشتر اوقات عنصر«چرا» حذف می‌شود.
9- انسانیت زدایی و اهریمن سازی:
در این تاكتیك با استفاده از برچسب زنی صفات منفی به حریف از جمله دزد، قاتل، دروغگو و... به توجیه حملات و تهاجمات علیه رقیب می‌پردازند.
10- ارائه پیشگویی‌های فاجعه آمیز:
ارائه اخبار و آمارهای آلوده به دروغ از وضعیت سیاسی، اقتصادی كشور و فاجعه آمیز بودن آینده كشور در صورت تداوم وضع موجود، ذیل این تاكتیك تعریف می‌شود كه شعار «تغییر» نیز در این رابطه از سوی یكی از نامزدها پیگیری می‌شد.
11- قطره چكانی:
اطلاعات و اخبار در زمان‌های گوناگون و به تعداد بسیار كم و به صورتی سریالی ولی نامنظم در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد تا مخاطب نسبت به پیام مربوطه حساس شده و در طول یك بازه زمانی آن را پذیرا باشد.
12- حذف (سانسور):
در این تاكتیك با حذف بخشی از خبر و نشر بخشی دیگر به ایجاد سوال و مهم‌تر از آن ابهام می‌پردازند و بدین ترتیب زمینه تولید شایعات گوناگون خلق می‌شود.
13- جاذبه‌های جنسی:
استفاده از نمادها و «مانكن ها» و همچنین از گویندگان خبری با ظاهری فریبنده ضمن جذب مخاطب، موجب ارتقاء سطح اثرپذیری پیام و غفلت از هسته مركزی و ادبیات آن می‌شود.
14- ماساژ پیام:
پیام با انواع تاكتیك‌ها ماساژ داده می‌شود كه از آن مفهوم و مقصودی خاص برآید.
15- ایجاد تفرقه و تضاد:
مهم‌ترین هدف این تاكتیك، ایجاد گسست بین مردم و نظام سیاسی است كه باعث تزلزل و تنزل اعتماد عمومی مردم نسبت به پذیرش رژیم سیاسی می‌شود.
این تاكتیك به شدت مورد توجه بنگاه‌های خبرپراكنی و استكبار جهانی در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران است و در چند ماهه اخیر بر شدت بهره‌گیری از آن افزوده‌اند.
16- ترور شخصیت:
در زمانی كه نمی‌توان و یا نباید فردی مورد ترور فیزیكی قرار گیرد با استفاده از نظام رسانه‌ای و انواع تاكتیك‌ها به ترور شخصیت می‌پردازند.
17- تكرار:
برای زنده نگه داشتن اثر یك پیام با تكرار زمان بندی شده، سعی می‌كنند این موضوع تا زمانی كه مورد نیاز هست زنده بماند. در این روش با تكرار پیام، سعی در القای مقصودی معین و جا انداختن پیامی در ذهن مخاطب دارند.
18- توسل به ترس و ایجاد رعب:
متخصصان جنگ نرم، ضمن تهدید و ترساندن مخاطبان به طرق مختلف به آنان چنین القاء می‌كنند كه خطرات و صدمه‌های احتمالی و حتی فراوانی بر سر راه آنان ممكن كرده است و از این طریق، آینده‌ای مبهم و توام با مشكلات و مصائب برای افراد ترسیم می‌كنند.
19- مبالغه:
با اغراق و بزرگ نمایی یك موضوع، سعی در اثبات یك واقعیت دارد. كارشناسان جنگ روانی، از این فن در مواقع و وقایع خاص استفاده می‌كنند.
20- مغالطه:
شامل گزینش و استفاده از اظهارات درست یا نادرست، مشروح یا مغشوش و منطقی یا غیرمنطقی است، به این منظور كه بهترین یا بدترین مورد ممكن را برای یك فكر، برنامه، شخص یا محصول ارائه داد.
متخصصین جنگ نرم، مغالطه را با «تحریف» یكسان می‌دانند. این روش، انتخاب استدلال‌ها یا شواهدی است كه یك نظر را تایید می‌كند و چشم پوشی از استدلال‌ها یا شواهدی كه آن نظر را تائید نمی‌كند.
راهكارهای رسانه‌های داخلی در مقابله با جنگ نرم رسانه‌های غربی:
1- باورپذیری جنگ نرم و تلاش در راستای خروج از وضعیت انفعالی
2- هوشیاری و شناسایی تکنیک‌های جنگ نرم و معرفی ماهیت آن توسط رسانه‌های داخلی
3- تلاش برای ایجاد وحدت، همبستگی و همگرایی بیشتر رسانه‌های داخلی
4- همكاری و هماهنگی رسانه‌های داخلی در انتقال و انعكاس حرف‌های اساسی نظام
5- وحدت کلمه در منافع ملی و مصالح نظام
6- موضع‌گیری و اقدام به موقع و یکپارچه در مقابله با جنگ نرم
7- فرصت سازی از موقعیت بوجود آمده علیه طراحان جنگ نرم
8- تکرار و پافشاری بر حقه و ترفندهای جنگ نرم
9- تمرکز و افشای جنگ نرم قبل از شروع آن
10- قدرت نمایی رسانه‌های داخلی در مقابله با هجمه خبری جنگ نرم
11- افزایش قدرت نفوذ رسانه‌های داخلی بر فضای خارج از کشور
12- تلاش گسترده برای اثرگذاری بیشتر در داخل كشور
13- بسترسازی برای آگاهی بخشیدن مخاطبان اصلی جنگ نرم
14- پرهیز از انحراف و یا جو زدگی رسانه‌های داخلی در مقابله با بحران‌های زودگذر
15- بررسی کارکردهای رسانه‌های نوین در خصوص جنگ نرم

مطالب مشابه ...

۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۸:۳۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جان مك‌كارتی - هوش ماشینی و هوش انسانی‌ senior engineer 0 109 ۲۱-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۰۱ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  مقاله: کاربرد سیستم های اطلاعاتی منابع انسانی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 922 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۵۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  مقاله : نقش فناوری اطلاعات در نحوه عملکرد مدیریت منابع انسانی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 164 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۴۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  اکولوژی انسانی و حفاظت محیط زیست ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 371 ۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۸:۴۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان