تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

علم و زندگی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
علم و زندگی
بسم الله الرحمن الرحیم
دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، دو اقتضای مهم و تعیین کننده دارد که به لحاظ این دو، زندگی رقم می خورد. این دو اقتضا که در واقع ابعاد هندسه زیستن را در این دنیا تشکیل می دهند، زمان و مکان نام دارند. زمان و مکان اقتضای زندگی ما در این جهان مادی می باشند. مکان با تمامی وسعت خود در محاضره زمان قرار می گیرد و در علوم ریاضی و هندسی، مکان خود به سه بخش تقسیم می گردد که افراد آشنا با سیستم محورهای کارتزین، بهتر می توانند این 3 قسمت که محور های X(طول)، Y(عرض) و Z (ارتفاع) می باشند را، درک نمایند.ضمن اینکه حول این محور ها به شکلی کروی مانند، محور زمان محاط گردیده است. با در نظر گرفتن این شرایط می توان تشابهی میان این شکل و زمینی که روی آن زندگی می کنیم در نظر گرفت. در واقع می توان اینگونه استنتاج نمود که زندگی ما روی چهاربعد در حال گذر است که 3 بعد آن به لحاظ مکان فیزیکی است که در آن موجودیت ما به لحاظ زیست محیطی رقم می خورد و بعد چهارم نیز زمان می باشد. در هر نقطه ای از مکان، زمان نیز وجود دارد، یعنی هرجایی به لحاظ مکان در این دنیا قرار بگیریم، روی محور زمان نیز واقع خواهیم بود. می توان اینگونه تصور نمود که زمان مثل یک دوربین فیلمبرداری همیشه در کنارمان بوده و تمامی اعمال و رفتار ما را در خود ثبت می نماید، بدون هیچ اختیاری برای اصلاح این تصویر برداشته شده.
با این مقدمه کوتاه، بیاییم نگاهی گذرا به اتفاقات پدید آمده و درحال رخ دادن پیرامون خود در زندگی کوتاه دنیوی داشته باشیم.
بیش از یکصد سال از برآورده شدن آرزوی دیرین انسان مبنی بر پرواز در آسمان می گذرد.یعنی آنکه در یکصد سال اخیر انسان از سوار شدن بر چهارپایان پایین آمده و به کمک هواپیما و فضاپیما به دل آسمان گام نهاده و حتی بر روی کره ماه راه رفته است. در همین راستا با پیشرفت در زمینه های ارتباطی نیز فواصل را کوتاه نموده و توانسته دنیا را به یک دهکده جهانی بدل نماید.
این یک حقیقت است. حقیقتی که برآمده از خاصیت زندگی انسانی می باشد.چرا که با توجه به شرایط حاکم بر زندگی دنیایی انسان (عالمی که آن را ناسوت می نامند)، انسان خواه نا خواه در حال تغییر بوده و این تغییر از بدو تولد تا لحظه مرگ با او همراه است.حال با توجه به وجود نیروهای خدادای، این تغییر توان آن را داراست که در جهت پیشرفت باشد که اغلب هم همینگونه بوده است.
در علم ریاضیات، شاخه ای به نام معادلات دیفرانسیل وجود دارد که در آن معادله ای ارائه می گردد و با فرآیند های مشتق و انتگرال، در آخر به جواب و در واقع اصل مسئله معادله داده شده، منتج می شود. در واقع مشتق به معنای آهنگ تغییر است و انتگرال رسیدن به اصل معادله.
یک مسئله فیزیکی را در نظر بگیریم در شاخه مکانیک. معادله ای داده می شود تحت عنوان مکان – زمان. در آن x نماد مکان و t نماد زمان است. با توجه به شرایط تغییر زمان، مکان نیز تغییر خواهد کرد زیرا در آن می خواهیم بررسی حرکات یک متحرک را درنظر بگیریم. در ادامه می توانیم از معادله داده شده مشتق بگیریم و برحسب آهنگ تغییر زمان، میزان سرعت متحرک را با توجه به شرایط لحظه ای و متوسط آن محاسبه نماییم. اما این پایان کار نیست و با گرفتن مشتق دوم، آهنگ تغییر به لحاظ شتاب نیز حاصل می شود و همه اینها بر حسب جریان زمان، در مکان مورد نظر خواهد بود.
با یک نگاه می توان درک نمود که زندگی انسان نیز به همین شکل است. به انسان مکان و زمان داده می شود و او در این مکان بر حسب گذر زمان زندگی می کند و در این راستا تغییرات وی با یک آهنگ مشخص و منظمی شکل می گیرد. سرعت و شتاب نیز چاشنی این آهنگ تغییر خواهد بود. در واقع زندگی دنیایی خود یک معادله مکان و زمان است که به انسان واقع می گردد تا اینکه از شرایط تغییر خارج شده و عوامل مختلف را پشت سر می گذارد و شکل معادله تغییر می یابد و حال انتگرال زندگی انسانی رخ می دهد و او طی فرآیند معاد به اصل خود باز می گردد. در حقیقت انسان با خروج از محورهای محاصره شده مکان در دل زمان، به زندگی خود با تمام تغییرات پایان داده و از بیرون تصاویر گرفته شده در طی آن دوران را ملاحظه می نماید و در این حال می تواند به شرایط سعادتمتدی یا برعکس آن پی ببرد.ما در تعالیم دینی خود می بینیم که از معاد و بازگشت به اصل خویشتن صحبت در میان است. در معادلات دیفرانسیل هم صحبت از انتگرال گیری و رسیدن به اصل تابع می باشد.
با تامل در موضوعات بیان شده، می توان گفت که نشانه های زندگی انسان را می توان در علوم ریاصی و فیزیک دنبال نمود.شاید کسی بگوید که پس سهم و نقش فلسفه و علوم انسانی چیست؟ در جواب باید گفت که بزرگترین فیلسوفان دنیا در ابتدا ریاضی دان بوده اند، مثل دکارت، ضمن اینکه فلسفه نیز خود دارای خصیصه هاییست که اگر در آن دقت کنیم، بارقه هایی از وجود ریاضی و فیزیک در آن مشاهده خواهیم نمود.
در حقیقت می توان اذعان نمود که زندگی ریاصی بوده و فیزیک مفهوم و تفسیر زندگی است. حل مسائل فیزیک به کمک ریاضیات امکانپذیر است و کاربرد ریاضی با فیزیک معنا می یابد. درست مثل قانون سوم نیوتون که موضوع عمل و عکس العمل را بیان می دارد.این در زندگی انسان به وفور قابل ملاحظه است. آنجا که گفته می شود احترام هر کس نزد خودش است بدین معناست که هرقدر که احترام گذارده شود، همان اندازه نیز احترام دیده خواهد شد.
در علم ریاضی 2+2=4 می باشد، این مقدار یعنی عدد چهار همیشه در علم ریاضی ثابت است، اما در فیزیک لزوما دو عدد چهار با یکدیگر برابر نیستند. مثال اینکه در قسمتی 4 عدد سیب وجود دارد و در قسمتی دیگر 4 عدد هندوانه. هردو به لحاظ تعداد 4 هستند اما هرگز برابر با هم نیستند.
مجال برای بحث بیشتر کافی نیست. آن چه که می توان استنباط نمود، این است که ماهیت زندگی انسان بر مبنای علم و آگاهیست و اقتضای آن پیشرفت و رسیدن به کمال از سوی بشر می باشد. زمانی انسان آرزوی پرواز در ارتفاع چندمتری از سطح زمین را داشت اما با گذر زمان توانست از جو زمین نیز خارج شود. بدون شک آفرینش انسان بی هدف نیست و موضوعی که از آن صحبت شد، کلیتی از زندگی و حقایق زندگی بشری می باشد که در علوم دینی و عرفانی اسلام، بدان در قسمتهای مختلفی تاکید گردیده و تنها کمی تامل و تفکر را برای درک بهتر می طلبد. پس با این حساب چه خوب است که بتوانیم با یک بازنگری، آهنگ تغییر در زندگی را که امری اجتناب ناپذیر قلمداد می شود را در جهت رشد و تعالی رهنمون سازیم که هنگام بازگشت به اصل خویش، سعادت روزیمان گردد. به یاد داشته باشیم که پروردگار می فرمایند: از روح خود در گل انسان دمیدم. یعنی ساحت روحانی انسان شاید تنها چیزیست که انسان بدون واسطه ار وجود مقدس پرودگار متعال دریافت داشته است.

۲۹-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۰۹ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ندای بهار

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کیفیت زندگی و سلامت در بیماران مبتلا به سرطان ta.soltani 0 226 ۱۲-۸-۱۳۹۲ ۰۹:۳۶ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  [مقاله] ارتباط حشرات با زندگی انسان ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 137 ۲۱-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۳۳ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] اهمیت کار در زندگی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 423 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۱۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  گوشه ای از زندگی درخشان نهضت پر ثمر و بزرگ پیشوای انقلاب اسلامی امام خميني (ره) senior engineer 0 122 ۷-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  سوال مهم زندگی اجتماعی خیلی از ماها این است؛ چطور در یک را بطه دوستانه یا کاری درست پ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 162 ۲۶-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۲۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  هر شايعهاي را باور نكنيد اين بخشهاي زندگی سرطانزا هستند ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 116 ۲۶-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۲۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زندگی مدرن، تنهاترمان کرده است ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 153 ۱۰-۱۱-۱۳۹۰ ۰۱:۳۵ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زندگی نامه آیت الله طباطبایی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 251 ۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۰:۵۸ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زندگی نامه فیثاغورث ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 205 ۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۰:۵۷ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  چگونگی زندگی امام در زمان غیبت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 262 ۹-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان