تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

علل انحراف جوانان

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
علل انحراف جوانان
عشق و جوانى

احـسـاسـهاى محبت آميزى كه در دوران جوانى رخ مى دهد و تحت عنوان عشق خوانده مى شود, ممكن است مورد سؤ استفاده قرار گرفته و جوان رااز جاده مستقيم كمال , منحرف سازد.

عشق , نوعى كشش و جاذبه اى نيرومند است كه بين انسان و يك موجود خارجى , براى رسيدن به يك هدف , ايجاد مى گردد.

اگـر مـنـشـا آگـاهـانـه و مـبـدئى الهى داشته باشد, يكى از عاليترين تجليات روحى انسان و از پرشكوه ترين جلوه هاى آفرينش به شمار مى رود.
اما اگر همين جاذبه عشق تنها ريشه اى غريزى و شهوانى داشته باشد و منشا شيطانى پيدا كند, از مظاهر نفس اماره بوده و در اين حالت , عقل و ايمان را در وجود آدمى تضعيف مى كند, بطورى كه فـرد عـاشق , ديوانه وار براى رسيدن به معشوق خود, به هر كار نامشروعى دست مى زند تا به كام خودبرسد, حتى اگر در نظر مردم هم رسواييهايى به بار آورد ((64)).
دختران جوان بايد مراقب اين دامهاى خطرناك و گوناگون باشند كه با نام دروغين عشق پاك بر سر راه آنان قرار مى گيرد.دامـهـايـى كه پس از افتادن در آن , غالبا رهايى از آن بسيار دشوار است و كفاره لحظه اى غفلت و خـوش بـيـنى بيجا و تسليم شدن در برابر الفاظ رياكارانه و توخالى را گاهى در يك عمر نمى توان پرداخت .
دخترانى كه از نظر محبت كمبودهايى داشته و در محروميت به سر برده باشند, خيلى زود تسليم اين اظهار عشقها و محبتهاى ظاهرى و دروغين شده و به دام افراد منحرف و حرفه اى مى افتند.اگر پسر و دختر جوان , در ابتداى بلوغ , بناى مهم و مقدس ازدواج خود را با انحراف جنسى آلوده نكنند و با حفظ احساسات پاك تا زمان مناسب ,صبر كنند و بطور منطقى و آگاهانه , اساس ازدواج را بـر مـعـيارهاى ارزشمند و والا قرار دهند, سعادت زندگى آنان تضمين خواهد شد, زيرا علاقه وعشق آنها به يكديگر مبنايى الهى و معنوى داشته و چنين بنايى بسيار محكم و استوار خواهد بود و پس از تشكيل خانواده از هم نخواهد پاشيد. اقدام شتاب زده در اين باره در ابتداى جوانى , موجبات سرگردانى و رسوايى و بدعاقبتى را براى آنان به بار خواهد آورد, بنابر اين محبت و عشقى مطلوب است كه در سايه ايمان به خدا و با در نظر گرفتن شرايط مناسب و آمادگى روحى , اقتصادى , شغلى حاصل شود.چـنـيـن انـتـخـابـى براى جوان , قابل اطمينان بوده و مى تواند مقدمه يك زندگى آرامبخش و سعادتمندانه باشد.
در غير اين صورت , دوستيها و دلبستگيهاى غير عاقلانه , كه تفكرى منطقى به دنبال آن نباشد, با كـمـال تـاسـف موجب ارتباطهاى نامشروع كبه صورت نامه , تلفن و ملاقات در كوچه و خيابان ك مـى شـود كـه عـشـقـهـاى دروغـيـن و هوسهاى زودگذرى بيش نخواهد بود و نقطه پايانى آن ارضـاى كـامـجـويـيـهاى گناه آلود و بى قيد و شرط است و پس از آن با فرونشستن آتش هوس و شـهـوت از يـكديگر جدا شده و بعد از اندكى همه چيز فراموش مى گردد و عشق سوزان مبدل به حـالـت پـشـيمانى و غم و اندوه و بى آبرويى و سردرگمى , در آغاز زندگى خواهد شد و اين خود اختلالها وناسازگاريهاى مراحل بعدى زندگى را به دنبال خواهد داشت .
مـيـدان نـدادن بـه عقل و بازگذاردن عرصه شهوت , چشم و گوش انسان را كور و كر مى كند, بـطـورى كـه عـواقب وخيم و خطرناك آن را تنها پس ازارتكاب عمل مى فهمد, زيرا قبل از عمل , رسوايى كار ناپيدا و پوشيده است ((65)).
علل پيدايش انحراف جنسى
معمولا پيدايش روابط نامشروع و انحراف جنسى در جوان در اثر علتهاى زير به وجود مى آيد:.
1 ـ مساعد نبودن شرايط خانوادگى و محيط زندگى
. ـ رعايت نكردن حريم بين زن و مرد.
3 ـ عدم توجه والدين به احكام دينى زناشويى درباره يكديگر.
4 ـ بى توجهى در مجالستها و همنشينى با افراد بى بندوبار و لاابالى و خانواده هاى منحرف فاميل .
5 ـ برنامه نداشتن در اوقات فراغت و بيكار بودن .
6 ـ رفت و آمد در محيطهاى آلوده و چشم چرانى .
7 ـ گـوش دادن بـه گـفـتـگـوهـاى افراد منحرف و آلوده درباره مسائل جنسى و كسب اطلاع نادرست و نامناسب و نداشتن آگاهى صحيح به مسائل بلوغ .
8 ـ نارساييهاى ذهنى و عدم كسب موفقيتهاى تحصيلى و درسى .
9 ـ خيال پردازيهاى انحراف آميز در هنگام تنهايى و خلوت گزينى .
10 ـ تحريكهاى جنسى از طريق عكسها و تصويرها.
11 ـ ضعف ايمان و نداشتن تربيت صحيح دينى .
12 ـ همنشينى با دوست و رفيق منحرف .
همه اينها مى تواند زمينه هاى بروز انحرافات جنسى در نوجوان را فراهم سازد.
اگـر بـخـواهيم همه اين عوامل را در يك كلام , خلاصه كنيم , بايد بگوييم كه رعايت نكردن راه و روش زنـدگـى و سـنـتـهـاى اسلامى در محيط خانوادگى و اجتماعى , چه در زمان كار و يا در ايـام فـراغـت , مـوجـبـات پـديد آمدن اين انحرافات را فراهم خواهدساخت و همين طور اگر در ريشه هاى پيدايش انحرافات جنسى ك از قبيل روابط نامشروع بين دختر و پسر, همجنس گرايى ك تحقيق نماييم , مى بينيم كه هر خانواده اى كه دستورهاى اسلامى ,بخصوص حريم بين زن و مرد و دختر و پسر, را رعايت نكرده باشد, به نوعى از انواع انحراف جنسى مبتلا گرديده است ((66)).
هشدار.
اگر جوان در هنگام پيدايش حالت انحراف جنسى و روابط نامشروع به انحرافى بودن و خطرناك بودن عمل خود توجه نكند و آن را ترك ننمايد,به زودى اين رفتار, شكل عادت به خود مى گيرد, عـادتـى ريـشـه دار و كـشـنـده كـه جوان پاك را آلوده ساخته و نيروى شاداب جوانى و خلاقيت واسـتـعـدادهـاى او را بـه نابودى مى كشاند, بطورى كه ادامه آن , موجب عواقب شوم و ناگوارى خواهد شد.
بـايـد دانـسـت كـه خـطرناكتر از اين براى جوان كپس از آگاهى به پى آمدهاى شوم آن ك ياس و نـاامـيدى است كه در راه مبارزه با اين عادت به خود راه مى دهد, زيرا نوميدى بزرگترين سد راه نجات مبتلايان به اين بيمارى خواهد بود.
پـس جوان به محض آگاهى به زيانها و خطرات اين كار, بجاى هرگونه سستى و ياس و اضطراب بـى فايده , بايد با اعتماد كامل به نصرت الهى , اقدام به ترك آن كند و بداند كه اگر واقعا قصد ترك آن را داشته باشد, قطعا موفق خواهد شد ((67)).
بازگشت .
جـوان مـبتلا به انحراف جنسى و روابط نامشروع بايد بداند كه او قادر خواهد بود و مى تواند از اين عـمـل زشـت دست بردارد و تصميم جدى وحقيقى به توبه بگيرد, بخصوص كه سن چندانى از او نمى گذرد و اين كار, هنوز به صورت عادت در عمق وجودش رخنه نكرده است .
بـا قـدرى هـمـت و يـارى خـواستن از خدا, به زودى مى تواند از اين رفتار نابهنجار كه ويرانگر سـلامتى و سرمايه جوانى اوست ك دست بردارد وخود را از چنگال اين عادت شوم نجات دهد و به زنـدگـى عـادى و پاك خويش باز گردد, در هر حال بايد بداند كه اگر اسلام اين اعمال را نهى كرده است حكمتى جز مصلحت فرد و جامعه را منظور نداشته است .
احكام انحراف جنسى از نظر اسلام
1 ـ خودآرايى و خودنمايى براى نامحرمان , از گناهان كبيره بوده و موجب كيفر است .
2 ـ همجنس گرايى دو زن را سحق مى نامند و كيفر آن دو, صد ضربه تازيانه است .
در صورتى كه تكرار شود و حد بر آنان جارى شود, در مرتبه چهارم اعدام مى شوند.
3 ـ حد شرعى و كيفر زنا در مورد زن و مرد مجرد صدضربه تازيانه است .
چنانچه سه بار حد بر هر كدام جارى شود در مرتبه چهارم , اعدام مى شوند.
4 ـ حد و كيفر زنا در مورد زن و مرد همسردار اعدام و سنگسار است .
ايـن كـيفرهاى سخت در مورد انحرافها و مفاسد جنسى نشانگر اهميتى است كه اسلام براى پاك بودن جامعه از اين مفاسد قائل است .
مراقبتهاى لازم دختران جوان
1 ـ دختر جوان بايد خود را از محيطها و موقعيتهاى تحريك آميز دور نگه دارد و از گوش دادن به موزيكهاى محرك و ديدن فيلمهاى فاسد اجتناب ورزد.
2 ـاز پوشيدن لباسهاى تنگ و چسبنده , حتى در مقابل برادر و خويشان محرم خود هم , خوددارى كند.
3 ـ خود را از محيطى كه مورد نگاه نامحرم است , دور نگاه دارد.
لذا حضرت زهراى يكى از ويژگيهاى زن پارسا را اين مى داند كه او مردها را نبيند و خود نيز مورد ديد مردها قرار نگيرد.
4 ـ تـخـيـلات و تـفكرهاى خود را كنترل كند و بداند هر چه كه به ذهن و انديشه اش مى گذرد, خـداونـد بـر آن آگـاه است و او در اين زمينه مسووليت دارد و بايد تنها به آنچه كه عقل و قوانين شرعى تاييد مى كنند و مجاز مى دانند, بينديشد تا رستگار شود.
تـخـيـل و تصور درباره مسائل جنسى و شهوت انگيز منجر به تحريكهاى مداوم گرديده و نيروى حيات را از بين برده و انسان را از مسائل حقيقى وواقعى زندگى باز مى دارد.
((68))
5 ـ بيكارى منشا تمام انحرافها و فسادهاست , دختر جوان بايد با ياد گرفتن آشپزى , زمينه موفقيت آينده خود را فراهم سازد.
6 ـ در جـلـسه هاى فرهنگى و مذهبى شركت نمايد و سوالات و پرسشهايى كه برايش پيش مى آيد مطرح كرده و پاسخ آنها را بيابد.
7 ـ تـوجـه داشـتـه بـاشـد كه در ايام عادت ماهانه از ورزشهاى سخت و سنگين و كارهاى دشوار خوددارى نمايد و از آب سرد و شنا در آن بپرهيزد.
همچنين از عدم تعادل و بى قواره شدن بدن ناراحت نباشد, زيرا كه پس از دوران بلوغ وضعش به تدريج عادى و متناسب خواهد شد.
8 ـ بـا دوستان مومن و خوب رفت و آمد و مجالست داشته باشد,حتى المقدور سعى كند نمازها را در اول وقت به جا آورد.
اگر دوستدار سعادت آينده خود است بايد مطلقا از همنشينى و رفت و آمد با دوستان بى بندوبار و منحرف (ولو از نزديكان و خويشاوندان ) دورى گزيند.
9 ـ قـبـل از خـوابيدن حتما وضو بگيرد و در هنگامى كه به بستر مى رود سوره هاى قل اعوذ برب الـفـلـق و قل اعوذ برب الناس (معوذتين ) وآيه الكرسى ((69))
را با توجه و حضور قلب بخواند و با ذكرخدا به خواب برود.
10 ـ حتى المقدور هفته اى يك بار روزه بگيرد.
ايـن عمل در تقرب او به خدا و افزايش ايمان , بسيار مفيد بوده و در تقويت اراده اش نقش بسزايى دارد ((70)).
11 ـ پـرخورى و تغذيه مداوم از مواد مقوى و گرم و محرك , علاوه بر اختلالهاى جسمى , هميشه مـقـدارى انـرژى و نـيـروى مازاد بر احتياج , توليدخواهد كرد كه اين نيروى اضافى , محرك ميل جنسى است .
افراط در پرخورى موجب حماقت و بروز خوى حيوانى در انسان است , لذا در تعاليم اسلامى توصيه شـده اسـت كـه مـسـتحب است سيرنشده ازسر سفره بر خيزيم و از پرخورى كه مكروه بوده و از طرفى حرص و طمع به غذا كه مذموم شمرده شده دورى جوييم .
رعايت اعتدال در غذا نيز لازم است , همچنين در هنگام عادت ماهانه از غذاهايى كه اصطلاحا سرد است , بايد خوددارى شود.
12 ـ دختر جوان بايد حريم محرم و نامحرم را حفظ بنمايد و از توقف در محل خلوت با فرد نامحرم جـدا دورى گـزيـنـد, زيرا شيطان ونفس اماره قوى است , اگر شخص ثالثى نباشد, وسوسه هاى شيطانى بر عقل انسان , غلبه كرده و زمينه انحراف و گناه براى هردوطرف , فراهم خواهد شد.
13 ـ از شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى كرده و در صحبت كردن با آنان مراعات جدى بودن كـلام را بـنمايد و حالت و صدا را طورى نازك وظريف نكند كه موجب انحراف پسران جوان شود, چـنـانـكـه در قـرآن كـريـم مـى فـرمايد: در گفتارتان نرمى نشان ندهيد تا دلهاى بيمار بر شما طمع نورزند و سخن را درست ادا كنيد ((71)).
14 ـ جـوان بـايد تمايلات و افكار خود را از توجه به روابط نامشروع به روابط صحيح و مشروع و به سوى ازدواج و زندگى آينده معطوف سازد وبداند كه دير يا زود اين ايام سپرى خواهد شدو او در آيـنـده اى نـه چـنـدان دور بـايـد بـه انـتـخـاب هـمـسـرى پاك بپردازد و در خود, آمادگيها و شايستگيهاى لازم را براى چنين زندگى سعادتمندانه كه بيش از هر چيز, نياز به سلامتى جسمى و روانى دارد, فراهم سازد.
همواره و در هر حال با ذكر و ياد خدا انس و الفت داشته باشد, زيرا در قرآن آمده است : آگاه باشيد كه تنها با ياد خدا قلبها آرامش مى يابد, ((72))
همچنين هركس از ياد خدا فاصله گيرد, زندگانى بر او سخت و دشوار خواهد گشت ((73)).
دخـتـران جـوان بـايد قدر جوانى و پاكى خود را بدانند, در حفظ ونگهدارى آن , نهايت مراقبت را بنمايند و از معرض هرگونه تحريكها و وسوسه هاى شهوانى خود را دور كنند و به هيچ وجه حاضر نشوند در محيطهاى آلوده و با افراد منحرف و بى بندوبار مجالست و ارتباط داشته باشند.
البته در اين راه گاهى ممكن است خللى در تصميم آنان پديد آيد, ولى بايد استقامت و پشتكار را از دست ندهند و با ايمانى كامل به يارى خدا اميدداشته باشند تا در حفظ اين پاكى موفق بمانند و عفت و نجابت خود را حفظ كنند.
چند حكم فقهى
ـ نگاه كردن زن به بدن نامحرم , حرام است .
ـ دختر بايد بدن و موى خود را از پسر و مرد نامحرم بپوشاند, بلكه احتياط واجب آن است كه بدن و موى خود را از پسرى هم كه بالغ نشده , ولى خوب و بد را مى فهمد بپوشاند.
ـ نـگاه كردن به شرمگاه ديگرى حرام است و احتياط واجب آن است كه به شرمگاه بچه كوچك كه خوب و بد را مى فهمد, نگاه نكند.
دستوراتى كه اسلام آورده براى پاك و سالم ماندن انسان و جامعه است .
خـالقى كه آفريننده بشر است برنامه سعادت و هدايت او را ارائه نموده است كه به مصلحت فرد و جامعه است و اجتماعى كه آن را رعايت كند,هرگز دچار مفسده اى نخواهد شد.
از طرفى براى يك دختر جوان و با ايمان اگرچه ممكن است لحظه اى ميل جنسى به شدت برسد و مـوقـتـا افـكـار او را تـحت تاثير قراردهد, اما بااتكاى به خدا و صبر و استقامت و تحمل همراه با عـصـمـت و تـقـوا در برابر فشار و محروميتها و ناگواريها سبب گشايش باطنى و نورانيت قلبى خواهدشد ((74)).
دختر با ايمان بايد بداند اين دوران , هنگام شكوفايى روحى وقلبى خواهد بود و او تازه در اين مسير پرتلاطم , قدم گذارده و در آينده ممكن است بامشكلاتى بيشتر روبه رو شود, ولى در اثر مقاومت و تقوا و تزكيه نفس , صاحب روحى لطيف و متعالى گرديده و به درجه اى ارتقا خواهد يافت كه اين قبيل مسائل براى او در سطحى بسيار پايين قرار مى گيرد, بطورى كه لذات معنوى پاكى و عفاف را در قلبش كه مصفا به صفاى ايمان گرديده حس خواهد كرد.
وقايع و حوادث خوبى برايش اتفاق خواهد افتاد, خوابهاى خوب و شيرينى از اوليا و ائمه معصومين , بـه او نويد خواهد داد و با علم ملكوت , ارتباطبرقرار خواهد نمود و به حالات عرفانى خواهد رسيد كـه لـحـظـه اى از آن را, كـسـانـى كـه غـرق در شهوت و پول پرستى و مال دوستى و زرق و برق وزيورپرستى هستند, درك نخواهند كرد.
امـا بـايد اين جوانان پاك و تزكيه يافته , توجه داشته باشند كه نبايد زمانى به خود مغرور شده و از تـوفيقاتى كه خداوند نصيبشان كرده , غافل شوند, چراكه با يك لحظه غفلت همه آنچه را كه بر اثر تـقوا به دست آورده اند از دست خواهند داد و در سراشيبى سقوط قرار خواهند گرفت , زيرا نفس چـون اژدهـايـى مى ماند كه در نهانگاه روح انسان بيدار است و با كوچكترين غفلت , بر عقل , غلبه يافته و همه پاكى و عفت انسان را نابود مى سازد, مولوى مى گويد:.
نفس اژدرهاست او كى مرده است ككككك از غم بى آلتى افسرده است .
سـخنانى چند از پيامبر(ص ) وائمه معصومين (ص ) درباره جوانى د قال رسول اللّه (ص ): اوصيكم بـالشبان خيرا فانهم ارق افئده ان اللّه بعثنى بشيراونذيرا فحالفنى الشبان و خالفنى الشيوخ ثم قرا فـطـال عـلـيـهـم الامد فقست قلوبهم , رسول اكرم (ص ) فرمود: به شماها درباره نيكى كردن به جوانان سفارش مى كنم , زيرا كه آنها دلى رقيقتر و قلبى فضيلت پذيرتر دارند.
خداوند مرا به پيامبرى برانگيخت تا مردم را به رحمت الهى بشارت دهم و از عذابش بترسانم .
جـوانان سخنانم را پذيرفتند و با من پيمان محبت بستند, ولى پيران از قبول دعوتم سرباز زدند و به مخالفتم برخاستند و دچار قساوت و سخت دلى شدند.
د قـال عـلي (ع ): بادر شبابك قبل هرمك , وصحتك قبل سقمك , ((75))
على (ع ) فرموده :درياب جوانى ات را قبل از پيرى و سلامت خود راقبل از بيمارى .
دعن جعفربن محمد عن آبائه (ص ) فى قوله تعالى : ولا تنس نصيبك من الدنيا.
قـال لا تنس صحتك وقوتك وفراغك وشبابك ونشاطك وغناك و ان تطلب به الاخره , ((76))
امام صادق (ع ) از پدران خود, در تفسير آيه ولا تنس نصيب ك من الدنيا روايت كرده است كه سلامت , نيرومندى , فراغت , جوانى , نشاط و بى نيازى خود را فراموش منما, در دنيا از آنها بهره بردارى كن و متوجه باش كه از آن سرمايه هاى عظيم به نفع آخرت خود استفاده نمايى .
د قـال ابـو عـبداللّه (ع ): كان فيما وعظ به لقمان ابنه يا بنى و اعلم انك ستسال غدا اذا وقفت بين يـدى اللّه عـزوجـل عـن اربـع , شبابك فيما ابليته وعمرك فيما افنيته ومالك مما اكتسبته وفيما انفقته , ((77)).
امـام صادق (ع ) فرموده است : از مواعظ لقمان حكيم به فرزند خود اين بود كه فرزندم ! بدان فردا كـه در پيشگاه الهى براى حساب , حاضر مى شوى درباره چهار چيز از تو مى پرسند: جوانى ات را در چه راهى صرف كردى ؟ عمرت را در چه كارى فانى نمودى ؟ ثروتت را چگونه به دست آوردى و آن را در چه راهى مصرف كردى ؟.
د قـال رسـول اللّه (ص ): ان الـعبد لا تزول قدماه يوم القيهمه حتى يسال عن عمره فيما افنا وعن شبابه فيماابلاه , ((78)).
رسول اكرم (ص ) فرموده است كه : در قيامت هيچ بنده اى قدم ازقدم بر نمى دارد تا به اين پرسشها پاسخ دهد: اول آن كه عمرش را در چه كارى فانى نموده است .
دوم : جوانى اش را در چه راهى صرف كرده است ؟.
د قال علي (ع ): شيئان لا يعرف فضلهما الا من فقد هما: الشباب والعافيه , ((79)).
عـلـى (ع ) فرموده : دو چيز است كه قدر و قيمتشان را نمى شناسد مگر كسى كه آن دو را از دست داده باشد: يكى جوانى و ديگرى تندرستى است د.
قـال رسـول اللّه ر: يـا ابـاذر اغـتنم خمسا قبل الخمس , شبابك قبل هرمك وصحتك قبل سقمك وغناك قبل فقرك وفراغك قبل شغلك وحيهوتك قبل موتك ((80)).
رسول اكرمر به ابى ذر غفارى فرمود: پنج چيز را پيش از پنج چيز, غنيمت بشمار! جوانى ات را قبل از پـيـرى ,سـلامـتـت را قبل از بيمارى , تمكنت راقبل از تهيدستى , فراغتت را قبل از گرفتارى , زندگانى ات را قبل از مرگ .
د قـال رسـول اللّه (ص ): فـلـياخذ العبد المومن من نفسه لنفسه , ومن دنياه لاخرته , وفى الشبيبه قبل الكبر وفى الحيهوه قبل الممات , ((81)).
رسول اكرم (ص )فرمود: بر مرد با ايمان لازم است كه از نيروى خود به نفع خويشتن استفاده نمايد, از دنياى خود براى آخرت خويش , و از جوانى خود پيش از فرا رسيدن ايام پيرى , و از زندگى پيش از رسيدن مرگ .
د وعنه (ص ): ان للّه ملكا ينزل فى كل ليله فينادى يا ابنا العشرين جدواواجتهدوا ((82)).
و نـيـز فـرمـوده اسـت كه فرشته الهى هرشب به جوانان بيست ساله ندا مى دهد: [براى سعادت و رستگارى خود] كوشش و تلاش كنيد.
د عـن الـنـبـى (ص ): سـبـعـه يـظلهم اللّه فى ظله يوم لا ظل الا ظله , الامام العدل وشاب نشا فى عباده اللهب ((83)).
رسـول اكرم (ص ) فرموده است : خداوند هفت گروه را در سايه رحمت خود جاى مى دهد, روزى كـه سـايـه اى جز سايه او نيست : اول زمامدار دادگرو دوم جوانى كه در عبادت خداوند, پرورش يافته باشدب.
د قـال عـلـي (ع ): من كرمت عليه نفسه لم يهنها بالمعصيه , ((84))
على (ع ) فرموده است : كسى كه نفس شرافتمند و با عزت دارد, هرگز آن را با پليدى گناه , خوار و پست نخواهد ساخت .
د قال علي (ع ): كم من شهوه ساعه اورثت حزناطويلا, ((85)).
عـلـى (ع ) فـرمـوده اسـت : چه بسا لذت كوتاه و شهوت زودگذرى كه غصه ها و اندوه فراوانى به دنبال دارد.
توبه جوان
دقال رسول اللّه ر: ما من شئ احب الى اللّه من شاب تائب , ((86)).
پيامبر اكرمر فرموده : محبوبتر از هر چيز نزد خداوند, جوانى است كه از گناه خود توبه مى كند و از پيشگاه الهى طلب آمرزش می نماید.
نیاز جنسی، بخش جدایی ناپذیر ماهیت زیستی، روانی و اجتماعی آدمی را تشکیل می دهد و روشن است که کیفیت ارضای این نیاز نقش بسیار مهمی در سلامت و بهداشت روانی فرد و جامعه دارد. بر اساس آموزه های دینی، اگر این نیاز به صورت شرعی و معقول (ازدواج) و در زمان مناسب ارضا شود باعث آرامش خاطر، رشد شخصیت و نیز استمرار حیات بشر می شود و اگر امکان ارضای صحیح آن فراهم نیاید به صورت انحرافات جنسی و بی بند و باری های اخلاقی نمودار خواهد شد.


عوامل موثر در افزایش سن ازدواج
مسئله مشکلات و موانع ازدواج از یک سو و آرزوها، ایده آل ها و تصویری که دختران و پسران از آینده و زندگی مشترک خود دارند از سوی دیگر موجب گردیده که جوانان به آسانی تن به ازدواج ندهند.
جوان در جستجو و تلاش برای رسیدن به شکلی از زندگی است که رهیافت واقعی جامعه است اما از سوی دیگر، فرصت ها و امکانات مساوی برای دست یابی به این شرایط وجود ندارد. بسیاری از جوانان با این استدلال که تامین هزینه های عقد و عروسی، تهیه منزل و اسباب و لوازم زندگی بسیار سخت است و نمی توان از عهده مخارج آینده زندگی بر آمد و آبرومند زندگی کرد بر خلاف میل باطنی از ازدواج به موقع خودداری می کنند.
به نظر می رسد افزایش سن ازدواج و انحرافات اخلاقی رابطه ای دو سویه بر قرار باشد. برخی پژوهش ها نشان می دهند روابط آزاد بین دختر و پسر امکان ارضای جنسی نیاز به ازدواج را در جوانان کمرنگ کرده است. بنابراین روابط آزاد دختر و پسر امکان بهره گیری جنسی از طریق غیر ازدواج که در عین حال مسئولیت چندانی بر عهده فرد نمی گذارد خود یکی از عوامل افزایش سن ازدواج است.
در سال اخیر آمار منحنی های رو به رشد و مشابهی را در زمینه انحرافات و بی بند و باری های اخلاقی در میان جوانان نشان می دهند. به طور قطع نمی توان یک عامل را علت انحرافات اخلاقی و بی بند و باری جنسی جوانان دانست در بیشتر موارد ترکیبی اخلاقی جوانان تا حد زیادی ناشی از فراهم نبودن شرایط ازدواج برای جوانان یا به تعبیر دقیق تر، افزایش سن ازدواج است.

سخن پایانی
یکی از مشکلات جوانان تجرد و فراهم نبودن زمینه برای ازدواج است که به نوبه خود باعث انواع انحرافات و بی بند و باری های اخلاقی در جامعه و به ویژه در بین جوانان شده است. تاثیر افزایش سن ازدواج در انحرافات اخلاقی جوانان به قدری وسیع و گسترده است که تحقیقی مستقل و جداگانه می طلبد.
گرچه نمی توان همه انحرافات اخلاقی و بی بند و باری های جنسی جوانان را ناشی از افزایش سن ازدواج دانست اما به یقین بخش عمده ای از انحرافات اخلاقی جوانان ریشه در این مسئله دارد.
قدر مسلم این است که اقدامات پیشگیرانه در زمینه انحرافات اخلاقی و برنامه ریزی برای ازدواج در زمان مناسب در قدم اول به خود جوانان مربوط می شود که با پیروی از دستورات اسلامی مبنی براقدام به موقع برای ازدواج و مقاومت در برابر وسوسه از خطرات احتمالی پیشگیری کنند. در مرحله بعد خانواده ها و سازمان های اجتماعی به ویژه دولت در مورد ازدواج جوانان نقش و مسئولیت خطیری را بر عهده دارند.

مطالب مشابه ...سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۸:۰۰ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ღمژگانღ

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پاور پوینت خانواده و اعتیاد جوانان ta.soltani 0 335 ۱۸-۸-۱۳۹۲ ۰۳:۴۲ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  جوانان خلاق چه خصوصيت‏ هايى دارند؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 124 ۲۲-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۲۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  جوانان و اشتغال senior engineer 0 206 ۱۲-۱۰-۱۳۹۰ ۱۲:۰۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان