تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

صادق هدایت2

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
صادق هدایت2
صادق هدايت در سه شنبه 28 بهمن ماه 1281 در خانه پدري در تهران تولد يافت. پدرش هدايت قلي خان هدايت (اعتضادالملك)‌ فرزند جعفرقلي خان هدايت(نيرالملك) و مادرش خانم عذري- زيورالملك هدايت دختر حسين قلي خان مخبرالدوله دوم بود. پدر و مادر صادق از تبار رضا قلي خان هدايت يكي از معروفترين نويسندگان، شعرا و مورخان قرن سيزدهم ايران ميباشد كه خود از بازماندگان كمال خجندي بوده است. او در سال 1287 وارد دوره ابتدايي در مدرسه علميه تهران شد و پس از اتمام اين دوره تحصيلي در سال 1293 دوره متوسطه را در دبيرستان دارالفنون آغاز كرد. در سال 1295 ناراحتي چشم براي او پيش آمد كه در نتيجه در تحصيل او وقفه اي حاصل شد ولي در سال 1296 تحصيلات خود را در مدرسه سن لويي تهران ادامه داد كه از همين جا با زبان و ادبيات فرانسه آشنايي پيدا كرد. در سال 1304 صادق هدايت دوره تحصيلات متوسطه خود را به پايان برد و در سال 1305 همراه عده اي از ديگر دانشجويان ايراني براي تحصيل به بلژيك اعزام گرديد. او ابتدا در بندر (گان) در بلژيك در دانشگاه اين شهر به تحصيل پرداخت ولي از آب و هواي آن شهر و وضع تحصيل خود اظهار نارضايتي مي كرد تا بالاخره او را به پاريس در فرانسه براي ادامه تحصيل منتقل كردند. صادق هدايت در سال 1307 براي اولين بار دست به خودكشي زد و در ساموا حوالي پاريس عزم كرد خود را در رودخانه مارن غرق كند ولي قايقي سررسيد و او را نجات دادند. سرانجام در سال 1309 او به تهران مراجعت كرد و در همين سال در بانك ملي ايران استخدام شد. در اين ايام گروه ربعه شكل گرفت كه عبارت بودند از: بزرگ علوي، مسعود فرزاد، مجتبي مينوي و صادق هدايت. در سال 1311 به اصفهان مسافرت كرد در همين سال از بانك ملي استعفا داده و در اداره كل تجارت مشغول كار شد.
در سال 1312 سفري به شيراز كرد و مدتي در خانه عمويش دكتر كريم هدايت اقامت داشت. در سال 1313 از اداره كل تجارت استعفا داد و در وزارت امور خارجه اشتغال يافت. در سال 1314 از وزارت امور خارجه استعفا داد. در همين سال به تامينات در نظميه تهران احضار و به علت مطالبي كه در كتاب وغ وغ ساهاب درج شده بود مورد بازجويي و اتهام قرار گرفت. در سال 1315 در شركت سهامي كل ساختمان مشغول به كار شد. در همين سال عازم هند شد و تحت نظر محقق و استاد هندي بهرام گور انكل ساريا زبان پهلوي را فرا گرفت. در سال 1316 به تهران مراجعت كرد و مجددا در بانك ملي ايران مشغول به كار شد. در سال 1317 از بانك ملي ايران مجددا استعفا داد و در اداره موسيقي كشور به كار پرداخت و ضمنا همكاري با مجله موسيقي را آغاز كرد و در سال 1319 در دانشكده هنرهاي زيبا با سمت مترجم به كار مشغول شد.
در سال 1322 همكاري با مجله سخن را آغاز كرد. در سال 1324 بر اساس دعوت دانشگاه دولتي آسياي ميانه در ازبكستان عازم تاشكند شد. ضمنا همكاري با مجله پيام نور را آغاز كرد و در همين سال مراسم بزرگداشت صادق هدايت در انجمن فرهنگي ايران و شوروي برگزار شد. در سال 1328 براي شركت در كنگره جهاني هواداران صلح از او دعوت به عمل آمد ولي به دليل مشكلات اداري نتوانست در كنگره حاضر شود. در سال 1329 عازم پاريس شد و در 19 فروردين 1330 در همين شهر بوسيله گاز دست به خودكشي زد. او 48 سال داشت كه خود را از رنج زندگي رهانيد و مزار او در گورستان پرلاشز در پاريس قرار دارد. او تمام مدت عمر كوتاه خود را در خانه پدري زندگي كرددر سال‌هاي اخير كه مظاهر فرهنگ و ادبيات و آداب و عادات و آراء و مشهورات شبه‌مدرنيتة بيمار و بحران‌زدة ايران متأسفانه درحال احياء و قوت‌يابي مجدد هستند و تقريباً مي‌توان صورتي از مشهورات تجددگرايي سطحي را گفتمان هژمنوتيك يا مسلط بسياري از فضاها و محافل كشور دانست،‌ داستان‌نويسان نمايندة شبه‌مدرنيته نيز پس از يكي‌دو دهه حاشيه‌نشيني، توسط كانون‌هاي سرمايه‌ و قدرت و تبليغات به مركز صحنة ادبيات كشور رانده مي‌شوند. وقتي قرار باشد ميراث ادبيات سترون شبه‌مدرنيست ايران احياء گردد تا از طريق آن زنجيرة احياء مجدد مظاهر غرب‌زدگي سطحي در حوزة ادبيات داستاني و مطبوعات به موازات ديگر قلمروهاي فرهنگي و اقتصادي و حتي سياسي، تكميل شود بي‌ترديد قبل از آنكه نويسندگان تازه‌كار دست‌پروردة محافل ادبي روشنفكرزده به عنوان محور و كانون تبليغات مطرح شوند، نسل بنيانگذار و پيشتاز و زمينه‌ساز اين جريان است كه در مركز تبليغات و توجهات قرار مي‌گيرد.
يكي از دلائل تلاش سازمان‌يافتة يكي‌دو سالة اخير جهت برگزاري جلسات ادواري يادواره و بزرگداشت براي صادق هدايت، و انتشار آثار متعدد ژورناليستي دربارة زندگي و آراء و آثار او، همين امر است.
آنچه دربارة صادق هدايت گفته و يا نوشته مي‌شود تقريباً تماماً مدح و ستايش اوست. من با تجليل يا ستايش از يك داستان‌نويس مخالفتي ندارم. بلكه محور بحث و سخنم اين است كه ارزيابي ما از يك داستان‌نويس يا متفكر يا شخصيت تاريخي بايد رنگ‌وبويي از جامع‌نگري داشته باشد و به‌ويژه در تبيين مقام يك رمان‌نويس، بايد او را در نسبت با عالم تاريخي، فرهنگي‌اي كه در آثار او ظاهر گرديده است سنجيد. با صرف مداحي در خصوص يك نويسنده، نسبت او با تاريخ ما و افق عالمي كه در آن به سر مي‌بريم و وجوه و شئون از آن عالم كه در آثار آن نويسنده نيز ظاهر گرديده است،‌ به هيچ روي روشن نمي‌شود. گمان مي‌كنم تبيين نقادانه بسيار ارزشمندتر از مشاطه‌گري ژورناليستي مبتني بر اغراض سياسي است. آنچه كه در اكثر آثار و كتبي كه دربارة هدايت و گلشيري و شاملو و ديگران منتشر مي‌شود يا در سخنراني‌ها و يادواره‌ها بيان مي‌گردد، نقد و ارزيابي جدي نيست، مشاطه‌گري به منظور پيشبرد اغراض خاص است. و اين امر خلاف شأن بحث منصفانة نظري و نقد عالمانه است

مطالب مشابه ...

صادق هدایت2

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۱:۳۰ عصر، توسط گلچین جاویددوست.)
۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۱:۲۹ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  صادق هدایت-بزرگ ترین داستان نویس معاصر ایران گلچین جاویددوست 0 171 ۹-۱-۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  بیوگرافی صادق هدایت | نویسنده ندای بهار 0 159 ۲۵-۵-۱۳۹۱ ۰۲:۲۵ عصر
آخرین ارسال: ندای بهار
  صادق هدایت3 گلچین جاویددوست 0 139 ۲۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۶:۴۶ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  صادق چوبک گلچین جاویددوست 0 169 ۲۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۶:۳۵ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  صادق هدایت گلچین جاویددوست 0 231 ۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۵:۱۰ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان