تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

شهرها و ضرابخانه ها

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
شهرها و ضرابخانه ها
شهرها و ضرابخانه ها
ساسانیان در گذر تاریخ این سرزمین بانی بزرگ در احداث شهرها به شمار رفته و منابع تاریخی مختلف از کثرت و وسعت شهر سازی که تقریباً در دوران اغلب فرمانروایان این سلسله معمول بوده گزارش می دهند.
به طور کلّ در پیدایش شهرهای ساسانی عوامل مختلفی تأثیر گذار بوده اند. برخی از این شهرها که به تناوب شرح و اسامی آنها در منابع آمده، از دیدگاه هایی همچون کارآیی نظامی، سیاسی و سوق الجیشی موجودیت یافته اند. برخی دیگر از این شهرها با اندیشة توسعه تجارت و بازرگانی بنیان گرفته اند و در بعضی موارد هم در شکل گیری آنها عواملی از فبیل مذهب، شرایط مناسب جغرافیایی و یا حتی تأسیس شهرهایی جهت اسکان اسرای مغلوب و کوچاندن توده های مردم و ... نقش داشته اند.
نام اغلب این شهرها در روایات ایرانی و عربی و کتب تاریخی که در قرون اولیه اسلاحی نگارش یافته ثبت گردیده است. در حقیقت بیشتر این این کتب تاریخی همچون شاهنامة فردوسی، تاریخ طبری، اخبار الطوال، تاریخ یعقوبی، مجمل التواریخ و القصص، تاریخ مسعودی و ... بر طبق شواهد از کتب ترجمه و برگردان کتاب خداینامک دورة ساسانی می باشند.
از منابع دیگری که نام شماری از شهرهای ساسانی در آن ثبت شده رسالة جغرافیایی پهلوی شهرهای ایران ( شهرستانهای ایران ) است. این کتاب در زمان عباسیان و در دوران حکومت خلیفه ابو جعفر منصور دوانیقی ( 158- 136 هـ .ق ) از متن کهنتری اقتباس و به زبان پهلوی بازنویسی گردیده است.این رساله شامل اسم و شرح ساختن عدّه ای از شهرهای بزرگ توسط پادشاهان ایران از کهن ترین ایام تا زمان ساسانیان می باشد که در آن بازسازی و پایه گذاری بیش از بیست و شش شهر به فرمانروایی نسبت داده شده است.
در گذر این منابع و سنگ نبشته هایی مانند کتیبة کعبة زرتشت نقش رستم و آثار مورخان رومی و ارمنی که گاهاً اطلاعاتی در خور توجه از وضعیت و اسامی برخی شهرهای ساسانی را در خود نهفته دارند، مسکوکات ساسانی نیز از مهمترین مدارک و آثار به جا ماندة گرانقدری می باشند که در شناسایی شهرهای ساسانی و ضرابخانه های واقع در آنها مؤثرند.
اکثر ضرابخانه های فعال ساسانی در شهرهایی قرار داشته اند که مطمئناً از لحاظ تجاری و نظامی حائز اهمیت بوده و به دست شاهان موفق ساسانی تأسیس و بازسازی شده بودند. بی گمان در این میان سکه های وابسته به مراکز اقتصادی مهمی همچون ایالت فارس میزان تولید بیشتری داشته اند، زیرا که در تجارت خلیج فارش استفاده های فراوانی از آنها می شده است.
تا زمان پیروز، هیچ تاریخی با توجه به شواهد سکه شناسی بر روی دراهم ساسانی نقش نبسته است. اما از زمان این پادشاها به بعد می باشد که درج تاریخ ضرب از سوی ضرابخانه ها به عنوان قانون استواری وضع گردیده و برای همیشه باقی می ماند.
هرچند که تا قبل از دوران پادشاهی بهرام جهارم، برای شناسایی ضرابخانه ها وابستگی شدیدی از سکه شناسان به خصوصیات سبکی مسکوکات نیاز بود، امّا از زمان بهرام چهارم به بعد می باشد که نشان اختصاصی ضرابخانه ها بر روی سکه ها درج می گردد. نام ضرابخانه ها به ندرت روی مسکوکات به طور کامل نوشته می شده است. گاهی به اختصارهایی، از نوع طویل آن، و حتی یک بار به معنی نگار بسنده می شده؛ امّا غالباً نام ضرابخانه ها بشدت کوتاه و با روشهای گوناگونی برپشت سکه ها نوشته می شده است.
شاید در مجموع به خاطر معایبی از این قبیل است که در حالی که بیش از یکصد علامت ضرابخانه تا کنون شناخته شده، امّا فقط نیمی از این ضرابخانه های فعال و اصلی در هر دوره ای سوای برخی استثناها به بیش از 20 واحد تجاوز نمی نموده، ولی بسیاری از این ضرابخانه ها به طور موقتی و تنها برای پرداخت مستمری سپاهیان یا مواردی از این قبیل تأسیس می شده اند.
به هر حال شهرها و ضرابخانه هایی که نام آنها در پشت سکه های ساسانی تا کنون قرائت شده عبارتند از : آذربایجان، آمل، ابرشهر، اران، اردشیر خوره، استخر، ارمنستان، ایران، ایران خوره شاپور ( شوش )، جرم قباد، بست، بلخ، بیشاپوره پیروز شاپور، پیروز قباد، تپورستان، تروکوارت، تیمره، جی، خواش، خوزستان، دارابگرد، دینور، رامهرمز، ری، ریوارد شیر، زوزن، سغد، سکستان، سمرقند، شیراز، کرمان، گرگان، مرو، مرو رود، نهاوند، نهریتری، ورچن( گرجستان )، وه اردشیر، وه انتیوک خسرو، هرات، هرمزد اردشیر، همدان.

۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۰۴ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط نیاز

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان