تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

شغل پرفشار نيروي انتظامي

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
شغل پرفشار نيروي انتظامي
شغل پرفشار نيروي انتظامي:


شغل پليس به عنوان خطر ناك ترين شغل در مطالعه اكسل برد (1981)معرفي شده است.در بسياري از مطالعات ديگر ان را هم سطح مشاغل پر فشاري مانند كنترل ترافيك هوائي وگاهي به عنوان پر فشار ترين شغل شناسائي كرده اند (كنسانت1998ومنگلسدرف1381).
گذشته از ماهيت شغلي پليس به دليل گستردگي ارتباطاتاجتماعي وسازماني از نظر نوع ارتباط سطح جغرافيائيتحت پوشش وانواع ارباب رجوع ها و مخاطبان روان فشار هاي فراواني در اين شغل شناسايئ شده است.ارائه فهرستي كامل از اين روان فشار ها كار اساني نيست . اين بررسي ها و پژوهش هاي (الكساندر-والكر- براون- كمپل و....)روان فشار هاي شغلي پليس را به دو گروه كلي تقسيم كرده اند كه به شرح زير مي باشد:

الف) روان فشار هاي سازماني : شامل عوامل ايجاد فشار رواني در سازمان مي شوند مانند:سبك مديريت سطح و نوع حمايت سازماني كمبود نيروي انساني نوع ارتباطات درون سازمان وعوامل محيطي فيزيك كار....

ب) روان فشار هاي عملياتي : اين نوع از عوامل فشار رواني به جنبه هاي ماهيتي و ذاتي شغل پليس مربوط مي شود مانند قرار گرفتن در معرض خطرات جاني – تهديد هاي فيزيكي- رويداد هاي اسيب زا (قتل – جنايت – كشتار -) درگيري با مجرمان و جانيان خطر ناك – كار طولاني – ماموريت هاي غير مترقبه- شيفت هاي كاري شبانه و...

اين دودسته از مهمترين عوامل ايجاد فشار رواني در كاركنان نيروي پليس بوده اند البته اين كاركنان به دليل فشار كاري معمولا به مشكلاتي هم در ضمينه خانوادگي دچار هستند. بروز بيماري هاي جسمي و رواني و همچنين امار روبه افزايش طلاق و خود كشي در ميان نيرو هاي پليس در كشور هاي توسعه يافته از معضلات عمده اين سازمان ها شناخته شده است.
ضرورت واهميت ساخت مقياس:

به دليل تاثير منفي فشار شغلي كاركنان بر دستيابي به اهداف سازمان ( كه ماهيت وجودي هر سازماني را توجيه وتبيين ميكند)سازمان ها براي شناخت اين عنصر در تكاپو هستند ساخت مقياس هايي براي شناسائي روان فشار هاي شغلي و سطح بندي ان ها نتيجه اين تلاش است. حساسيت واهميت شغل پليس ضرورت وجودي چنين مقياس هائي را چند برابر كرده است( گال ومنگلسدورف1381)
نبود مقياس بومي براي سنجش فشار شغلي نيروي انتظامي ( استرس پليس)در ايران مركز مطالعات وتحقيقات آموزش نيروي انساني ناجا را بر ان داشت تا براي ساخت وهنجار يابي چنين مقياسي اقدام كند.
در دسترس نبودن چنين مقياسي امر مديريت استرس در ناجا را غير ممكن خواهد نمود. با اين نارسائي عملا پيامد هاي فشار شغلي پا برجا خواهد ماند و به ارزشمند ترين واساسي ترين ركن اين سازمان اجتماعي يعني نيروي انساني اين سازمان اسيب هاي جدي و جبران ناپذيري را وارد خواهند كرد اين مركز و سازندگان مقياس ظرف مدت دو سال با كمك گروهي از پژوهش گران و همكاري عده كثيري از كاركنان محترم ناجا كه نمونه هاي مقدماتي اوليه وتجربي را تكميل كرده اند.

معرفي مقياس:
اين مقياس كه در واقع يك استرس سنج مي باشد داراي 85 ماده است. هر ماده توضيح يا پرسشي مرتبط با رويداد هاي مستقيم وغير مستقيم شغلي نيروي انتظامي است. مقياس داراي 10 ستون است و پاسخ دهنده يا ازمودني با علامت * در ذيل بعضي از ستون ها وضعيت مواجه خودش را بارويداد هاي فوق مشخص مي كند. ستون هائي هم براي تشخيص دفعات مواجه با رويدادهاي فوق طراحي شده است كه بايد آزمودني يكي از گزينه ها را انتخاب كند مثلا در روز –هفته – ماه يا سال.... چند بار باروي داد خاصي مواجه شده است . آزمودني در يكي از ستون ها بايد مشخص كند كه هر روي داد براي او چقدر فشار آور بوده است و يكي از اعداد صفر تا 100 را ذيل آن ستون بنويسد. هرچه عدد به 100 نزديكتر باشد نشان دهنده آن است كه روي داد براي او فشار رواني بيشتري را به همراه داشته است .
نتايج هنجار يابي مقياس
مقياس روي نمونه اي با حجم 3960 نفر از كار كنان نيروي انتظامي (بادرجات ورسته هاي مختلف) در سراسر كشور اجرا شده است. داده هاي بدست آمده پس از ورود به رايانه با ابزار آماري spss به روش تحليل عاملي مورد تجزيه وتحليل قرار گرفت ونتايج حاصل كليه عوامل فشار زاي رواني موجود در مقياس را ذيل دو عامل اصلي دسته بندي كرد اين

عوامل عبارتند از :
عامل اول:عامل غير ماموريتي (سازماني)
شامل 43 ماده كه تماما يا اكثرا شامل رويداد ها و مسائلي مربوط به امور سازماني وتعداد اندكي مربوط به مسايل خانوادگي است كه نمونه هائي از آن عبارتند از :
-ارتباط اجتماعي نا مناسب برخي همكاران با مردم و ارباب رجوع
-مشاهده رقابت بعضي از همكاران براي كسب موقعيت هاي برتر
-كمبود وقت براي انجام ماموريت هاي محوله
-مواجه شدن با مديريت نا مناسب و ضعيف در بخش هائي از سازمان
-عدزنان ايراني _ رها خسروي : هر چند زنان اين روزها در تلاش‌اند تا موانع پيش روي براي ورود به عرصه‌هاي اشتغال را از ميان بردارند اما هر دم روايت تازه‌تري از موانع شغلي شان شنیده می شود.حتي اگر ابزار و ادوات حضور در شغل و مهارت را براي آنها به وجودآورده باشند باز در گام‌هاي بعدي اشتغال زنان با موانعي رو به رو مي‌شود.
يكي از همين زنان اين روزها در اصفهان با گذراندن واحدهاي درسي و اخذ مدارك مورد نياز نظامي نمي‌تواند مانند ديگر پليس هاي مرد سر چهار راه ها بايستد.
اما وقتي از ریس پلیس راهور استان اصفهان سوال می شود چرا زنانی که در رسته راهنمایی رانندگی از دانشکده پلیس فارغ التحصیل شده اند همانند افسران مرد اجازه کار به عنوان کارشناس تصادف و پلیس چهارراه در سطح شهر را ندارند او با آرامش پاسخ مي‌دهد كه "ما نمی خواهیم نمایش و مانور بدهیم. "
زمانی که دانشکده پلیس در تهران اقدام به جذب دانشجویان دختر از سراسر کشور کرد قرار بود این نیروها در قالب افسر پلیس در رسته های شش گانه در سطح کشور مشغول به کار شوند . یکی از این رسته ها راهنمایی رانندگی است که در سالهای گذشته فارغ التحصیلانی هر چند محدود داشته است . این افسران زن عمدتا در تهران و یکی دو شهر بزرگ مانند اصفهان و مشهد و کرمان هم اکنون مشغول کارند ، اما مانند هم رده‌های مرد خود امکان حضور در پست کارشناس تصادف و افسر چهار راه را در سطح شهر ندارند. آنها غالبا در فضای اداری یا در قرارگاه تصادفات به عنوان کارشناس یا تحت عناونی دیگری مشغول به کارند.
در واقع راهنمایی رانندگی ترجیح داده از نیروهای توانمند و تحصیلکرده زن بیشتر در فضای بسته کاری استفاده کند تا در سطح شهر ، این در حالی است که عمده کار و وظیفه اصلی یک پلیس راهنمایی رانندگی فارغ از جنسیت او حضور در عرصه عملی کار است ، تا بتواند دریافتها واطلاعات علمی خود را به محک تجربه گذارد.ساده انگارانه خواهد بود اگر تصور کنیم جذب و تربیت نیروی زن در دانشکده پلیس با هدف کار دفتری بوده است . این نکته‌ای است که حتی پلیس راهور استان هم روی آن انگشت می گذارد اما توجیه می کند که فعلا امکان حضور پلیس زن در سطح شهر نیست. یکی از دلایل او مثلا تعداد کم زنان فارغ التحصیل این رسته در استان است.

اينكه این تعداد جوابگو نیست. و وقتی از او سوال می‌شود كه مگر ملاک تعداد است؟ پاسخ اين است كه الان تعداد موجود جوابگو نیست.و در ادامه هم گفته مي شود كه استفاده از یکی دو نیروی زن در سطح شهر مانند این است که داریم تظاهر می‌کنیم، یک نفر توی چشم می‌زند. الان بهره‌ دهی آنها در پست هایی که در حال حاضر انجام می‌دهند بیشتر است. پیش از این دلایل دیگری هم از سوی مسولان مطرح می‌شد.ظاهرا مسولان نیروی انتظامی به گونه‌ای مسئله را عنوان می‌کنند که انگار به نوعی دچار ابهام در اجرای یک تجربه جدید و حتی ترس از برخی بازخوردها هستند . " اینکه مثلا اگر یک زن سر چهار راه بایستد آیا جامعه ما ظرفیت قبول این مساله را دارد ؟ آیا مشکلی پیش نمی‌آید ؟ این که یک افسر زن در ماشین پلیس با راننده مرد این طرف و آن طرف برود ممکن است موجب اعتراض برخی شود ؟ و...."این در شرایطی است که تجربه استفاده از نیروی زن در فضای غیر اداری نیروی انتظامی به هیچ عنوان چیزی جدید نیست .نیروهای زنی که در حوزه مبارزه با مفاسد اجتماعی و ماشین های گشت ارشاد در سطح شهر در تردد اند نمونه ملموسی است که بارها رو بارها همه ما دیده ایم .با این تفاوت که مشکل تعداد( ظاهرا تنها معضل پیش رو) اینجا حل شده است. چندی قبل یکی از همین زنان فارغ التحصیل رسته راهنمای رانندگی با اجازه مافوق خود هر از گاهی به همراه یک افسر مرد به طور آزمایشی در یکی از چهار راههای اصفهان حضور میافت که آن هم بیشتر جنبه کارآموزی و آزمایشی داشت. او تجربه بسیار خوبی از افسر سر چهار راه بودن دارد و معتقد است که برخورد 80 درصد مردم با او خوب بوده است . او و هم دوره ای هایش فقط به فضایی نیاز دارد تا در عرصه عمل هم تواناییهای خود را اثبات کند.

ستوان مظفری که رشته و کار خود را با علاقه انتخاب کرده است دختر جوان و محکمی به نظر می رسد او همچنان اشتياق دارد كه بتواند در نهايت كاري كند كه كارشناس سر چهار راه ها شود و به گفته خودش پای قضیه ایستاده و کوتاه هم نمی آيد.

البته خبرهای خوشی هم دارد .او که شیفته کارخود در عرصه عملی است با خوشحالی می گوید تا دو ماه دیگر حکم ما پس از بررسی در تهران صادر می شود . مظفری اعتقاد دارد که نگاه رییس پلیس راهور استان اصفهان در این خصوص بسیار مساعد استستوان مظفری دختری توانمند در رشته و شغلش است. مدارج و مراحلی که بايد تا کنون طی می‌کرده را به خوبی پشت سر گذاشته. نه تنها چیزی از هم رده های مرد خود کم ندارد بلکه گاهی شاید نگاه زنانه اش هم به کمکش آید و دریچه های جدیدی پیش رویش بگشاید.

او مانند همه زنان احساس خوبی پیدا نمی‌کند وقتی متوجه می شود در باره او با نگاه جنسیتی تصمیم گرفته می‌شود .به طور حتم احساس خوبی پیدا نمی کند وقتی می‌فهمد قرار است از بخشی از توانمندیهایش استفاده نشود چون او تنهاست. چون حالا که نوبت او شده، تعداد ملاک است در حالی که دردفترچه کنکور و هنگام پذیرش در دانشگاه هیچ کس حرفی از تعداد نزده بود.
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۷:۴۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔ ، ღمژگانღ

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان