تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

سومین دیوار بزرگ تاریخی در گرگان

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
سومین دیوار بزرگ تاریخی در گرگان
سومین دیوار بزرگ تاریخی در گرگاندیوار بزرگ گرگان، طولانی ترین اثر معماری ایران باستان و سومين دیوار تاریخی جهان با ۲۰۰ كیلومتر طول، در دشت گرگان و تركمن صحرا قرار دارد. این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق ‌قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در كوه ‌های «پیش ‌كمر» محو می‌شود.


در نوشته‌های تاریخی ، دیوار بزرگ گرگان را كه مانعی در برابر بیابان‌ گردان آسیای میانه بوده به نام های سد اسكندر ، سد انوشیروان ، سد فیروز ، دیوار دفاعی، قزل آلان ، مار سرخ و … نامیده‌اند و مطالب گوناگونی در مورد آن بیان داشته‌اند.نخستین پژوهش باستان شناسی دیوار گرگان در دوره معاصر توسط «ژاك دمورگان» فرانسوی درست در ۱۰۰ سال پیش صورت گرفت كه قسمتی از مسیر دیوار را روی نقشه ترسیم نمود. بعد از او باستان شناس فرانسوی «آرن» در سال ۱۳۱۲ خورشیدی بخشی از دیوار گرگان را به صورت پیمایشی، شناسایی و معرفی كرد. در سال ۱۳۱۶ خورشیدی «اریك اشمیت» آمریكایی با پرواز بر فراز منطقه، خط قرمز رنگی را در زمین مشاهده كرد كه با پیچ و تاب از دریا به سمت كوه های پیشكمر در شرق استان ادامه یافته است. او با دیدن این منظره عجیب این پرواز را بار دیگر تكرار كرد و باتهیه عكس های هوایی گام مهمی در شناسایی دیوار برداشت. بعد از آن دكتر «محمد یوسف كیانی» در سال ۱۳۵۰ با پرواز مجدد بر روی دیوار موفق به برداشتن عكس های جالب توجهی از دیوار شد و طول دیوار را ۱۷۵ كیلومتر با ۳۲ قطعه وابسته شناسایی كرد. پس از این مطالعات جدید شروع و تا سال ۱۳۵۷ توسط باستان شناسان ایرانی ادامه یافت. اما بعد از آن پژوهش بر روی دیوار اثر باستانی تا تشكیل استان گلستان یعنی سال ۱۳۷۸ متوقف ماند.
در سال 1378 با شروع ساخت سد گلستان بخشی از مسیر دیوار گرگان در محدوده كانال آبیاری و زهكشی سد قرارگرفت و بنابر ضرورت حفظ دیوار، آب سد از طریق دو كانال از زیر دیوار هدایت شد. بعد از آن در سال 1381 ، دیوار گرگان در شش فصل كاوش شد كه اطلاعات فراوانی از آن به دست آمد. به طوری كه هم اكنون باستان‌شناسان طول دیوار را 200 كیلومتر می‌دانند. از آن جایی كه در برخی از نوشته‌های این دیوار تا مرو ادامه داشته ، باستان‌شناسان احتمال می‌دهند طول دیوار بیشتر از 200 كیلومتر باشد كه در كاوش‌های آینده به جواب آن خواهند رسید. همچنین تا قبل از این تخمین زده می شد كه این دیوار مربوط به دوره اشكانیان باشد اما بر طبق آخرین نمونه های آزمایش شده در آزمایشگاه های معتبر این دیوار متعلق به دوره ساسانی است.دیوار گرگان در مناطق كوهستانی 2متر و در دشت 10 متر عرض داشته و آجرهای بزرگ آن ابعاد 41 در 41 و قطر 10 سانتیمتر در دهها كوره آجرپزی پخت می ‌شده است. بسته به خاك منطقه‌ای كه آجر پخته می‌شد رنگ آن از نخودی تا قرمز فرق می‌كند. خندقی 30 متری هم در جلوی دیوار كنده شده كه آب از طریق آن به دشت ها و كوره ‌های مسیر می رسید. از ارتفاعات پیشكمر تا روستای «زاو» در پارك ملی گلستان كه 35 كیلومتر است بخش هایی از دیوار سالم ‌تر باقی مانده و با حفاری در چندین نقطه خوشبختانه بقایایی دیوار از زیر خاك بیرون آمده است.
سازه اي كه از ماه ديده مي شود

ديوار دفاعي گرگان كه در متون جهاني از آن به عنوان "مار سرخ" ياد مي شود طولاني ترين ديوار آجري دنيا است و سومين ديوار بزرگ جهان پس از ديوار چين و آلمان است. اين ديوار در دوره ساساني و نزديک به 1700 سال پيش به طول 200 کيلومتر با نام‌هاي قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشيروان، سد پيروز و ديوار دفاعي گرگان که طولاني ترين اثر معماري ايران باستان است طي 90 سال ساخته شد. امپراتوري ساساني، زماني که امپراتوري بيزانس با فشارهاي خارجي رو به رو بود و امپراتوري روم غربي نيز رو به زوال مي رفت، توانست با گردآوري نيروي انساني فراوان و به کارگيري توان مهندسي، سازه اي دفاعي را همراه با دژهاي متعددي برپا کند که در باختر زمين نيز مشابه آن وجود ندارد. بنابر تحقيقات جديد که بخشي از آن درآخرين شماره فوريه- مارس مجله Current World Archaeology منتشر شده ،باستان شناسان توانسته اند اين نکته را به اثبات برسانند که توان مهندسي ايرانيان برابر يا حتا پيشتر از توان مهندسي امپراتوري روم در ساختن سازه‌هاي دفاعي بوده است. اين تحليل هنگامي ميسر شد كه آنها ديوار دفاعي گرگان، طراحي، مصالح و مهندسي آنرا بررسي كردند.علل تخريب
باستان شناسان مي گويند در ساخت اين ديوار عظيم ده‌ها ميليون قالب آجر به کار رفته است. آنها شواهدي از تعداد زيادي کوره و کارگاه ساخت آجر در طول ديوار و در فواصل نزديک به آن يافته اند که نشان دهنده يک پروژه صنعتي بسيار بزرگ براي احداث اين ديوار است.

طبق برآوردها سي هزار سرباز مي توانستند در طول ديوار مستقر شوند. باستان شناسان با نمونه برداري و آزمايش خاکسترها و زغال‌هاي بر جاي مانده در کوره‌هاي آجرپزي، نشان دادند که قدمت ديوار به قرن‌هاي پنج و ششم ميلادي مي رسد.
تخريب ديوار دفاعي گرگان در دهه‌ها و سده‌هاي بعدي، علت‌هاي مختلفي داشت؛ گاه به دليل ضعف دولت مركزي اتفاق افتاد و گاهي به علت وسيع شدن حوزه نفوذ فرهنگي و سياسي ايران و از دست دادن كاركردهاي ديوار، به هر حال هر چه كه بود از زماني كه ديوار دفاعي گرگان تخريب شد تمام هجوم‌ها از سوي غزنوي‌ها، سلجوقي‌ها، مغول‌ها، تيموري‌ها و ازبك‌ها به ايران، از اصلي ترين مناطق حمله همين ديوار تخريب شده بود.


كتولي با اشاره به اينكه يكي ديگر از دلايل تخريب كامل ديوار كه در دوران معاصر اتفاق افتاد استفاده از آجرهاي آن در ساخت خانه‌هاي روستاهاي همجوار بود به سي.اچ.ان گفت: در حدود هفتاد سال پيش، شغلي به نام آجركني در اطراف ديوار دفاعي گرگان مرسوم شد كه آجرها را مي كندند و براي ساخت خانه‌هاي آنزمان، استفاده مي كردندهر
چند دیوار گرگان برای ثبت جهانی در یونسکو معرفی شده است اما همچنان نبود اعتبار برای تهیه نقشه های توپوگرافی و کاداستر برای تعیین عرصه، نبود حریم استحفاظی و عدم رعایت حریم منظری دیوار و تاسیسات وابسته و داشتن عرصه و حریم مصوب که یکی از اساسی ترین موارد احراز شرایط ثبت در فهرست آثار جهانی است، روند ثبت جهانی این اثر باستانی را با مشکل روبه رو کرده است.
به هر حال دیوار دفاعی گرگان یکی از آثار تاریخی مهم و با ارزش بوده که بازدید آن برای هر بیننده بسیار جالب و عبرت آموز می باشد زیرا نمایانگر گوشه ای از تاریخ پرفراز و نشیب سرزمین پهناور کشور ایران و بیانگر اراده و تلاش نیاکان ما در حفظ و نگهداری سرزمین خود در مقابل دشمنان متجاوز می باشد.
[/size]

مطالب مشابه ...

سومین دیوار بزرگ تاریخی در گرگان

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۱۱-۱۳۹۰ ۰۴:۵۸ عصر، توسط گلچین جاویددوست.)
۱-۱۱-۱۳۹۰ ۰۴:۵۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سیر تاریخی تراکتور ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 112 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۳۹ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] کتیبه حقوق بشر کوروش بزرگ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 163 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۷:۳۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  گوشه ای از زندگی درخشان نهضت پر ثمر و بزرگ پیشوای انقلاب اسلامی امام خميني (ره) senior engineer 0 118 ۷-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  منجي موعود در اديان بزرگ الهي (بخش دوم) senior engineer 0 138 ۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  منجي موعود در اديان بزرگ الهي (بخش اول) senior engineer 0 162 ۶-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  دستیاری كوچك با خدماتی بزرگ senior engineer 0 96 ۲۰-۶-۱۳۹۱ ۰۲:۴۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  هفت اشتباه بزرگ در راه اندازى تجارت senior engineer 0 72 ۱۶-۶-۱۳۹۱ ۰۳:۴۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  مقاله اجتماعي- عروس و دامادهای بزرگ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 126 ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۲۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  احمد شاملو شاعر بزرگ معاصر ايران ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 201 ۲۳-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۴۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان