تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

سرطان پوست چيست؟

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
سرطان پوست چيست؟
سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست، بیماریی است که سلولهای سرطانی (بدخیم) در لایه های بیرونی پوست بوجود می‌آیند. پوست، بدن شما را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت محفوظ نگه می‌دارد. پوست همچنین آب، چربی و ویتامین D را در بدن ذخیره می‌کند. پوست دارای لایه‌های اصلی متعدد و انواع مختلفی از سلولها می‌باشد. لایه فوقانی پوست، اپیدرم نامیده می‌شود که حاوی 3 نوع سلول است: سلولهای پهن فلس مانند روی سطح پوست که سلولهای فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای پوست فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای ایه نامیده می‌شوند و سلولهایی که ملانوسیت نام دارند و رنگ پوست شما را تعیین می‌کنند.

سلولهای پایه و سلولهای فلسی
انواع مختلفی از سرطانها در پوست شما می‌تواند ایجاد شود. عمومی ترین سرطانها، سرطان سلولهای پایه یا سرطان سلولهای فلسی است. سرطان پوست در کسانی که پوست روشن دارند و مدت زیادی در آفتاب سپری می‌کنند، شایعتر است. سرطان پوست می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما در مکانهایی که بیشتر در معرض نور خورشید است مانند صورت، گردن، دستها و بازوها رایجتر است.

سرطان پوست به شکلهای گوناگونی به نظر می‌رسد عمومی ترین نشانه سرطان پوست تغییر در پوست است: مانند رشد غیر طبیعی یا ایجاد زخمی که ترمیم نمی‌شود. گاهی اوقات قلنبه‌ای کوچک ظاهر می‌شود. این قلنبه می‌تواند صاف، براق یا واکش مانند به نظر آید یا می‌تواند به رنگ قرمز قهوه‌ای باشد. سرطان پوست ممکن است به لکه پهن قرمز زبر یا فلس مانند باشد. هر درد یا کسالتی در پوست نشانه سرطان نیست ولی به محض دیدن تغیییر در پوست خود آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.ملانوم
ملانوم بیماریی است مربوط به پوست که در آن سلولهای سرطان (بدخیم) در سلولهای رنگ دهنده پوست (ملانوسیت) یافت می‌شود. ملانوم معمولا در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات در کودکان و سالخوردگان نیز دیده شده است. پوست، بدن را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت حفظ می‌کند. پوست از دو لایه اصلی تشکیل شده است: اپیدرم (لایه بالایی) و درمیس (لایه داخلی). ملانوسیتها در اپیدرم وجود دارند و حاوی ملانین می‌باشند که رنگ پوست را تعیین می‌کند. ملانوم گاهی اوقات به ملانوم جلدی یا ملانوم بدخیم معروف است.

ملانوم، نوع بدتری از سرطان پوست در مقایسه با سرطانهای معمولی پوست، سرطان سلول پایه یا سرطان سلولهای فلسی که در سلولها پایه یا سلولهای فلسی اپیدرم شروع می‌شوند، می‌باشد. مانند همه سرطانها، ملانوم در صورتی که در آغاز تشخیص داده شود بهتر درمان می شود. ملانوم می‌تواند به سرعت از طریق دستگاه لنفاوی یا خون در تمامی بخشهای بدن پخش شود.

نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم
عمده نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم عبارتند از: تغییر در اندازه، شکل یا یک خال، خونریزی از خال، احساس خارش، سفت شدن، ایجاد قلنبه، متورم شدن در محل خال یک احساس ناراحتی هنگام دست دادن، ملانوم همچنین می‌تواند به صورت خال جدید در بدن ایجاد شود. در مردان ملانوم بیشتر در ناحیه تنه (ناحیه از بدن بین شانه‌ها و لگن)، سر یا گردن ایجاد می‌شود ولی در زنان ملانوم بیشتر روی بازوها و پاها رخ می‌دهد. اگر این شنانه‌ها در کسی باشد بایستی به دقت توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرد. در صورتی که یک خال یا ناحیه رنگی، طبیعی به نظر نرسد، پزشک با برش ظریفی در پوست و نمونه برداری، وجود یا عدم سرطان را تشخیص خواهد داد. این عمل باید توسط پزشک صورت گیرد و نحوه صحیح انجام کار بسیار اهمیت دارد.

چه عواملی باعث سرطان پوست می‌شوند؟
آفتاب سوختگی و نور آفتاب
آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود. میزان کل تشعشع خورشید طی سالها و در معرض خورشید قرار گرفتن به میزان زیاد که موجب آفتاب سوختگی می‌شود، می‌تواند باعث سرطان شود. بیشتر مردم تا سن 18 سالگی 80% در معرض خورشید بودن سراسر عمرشان را تجربه می‌کنند. بنابراین به والدین توصیه می‌شود که از کودکان خود محافظت کنند. بونزه شدن، واکنش پوست شما به پرتو فرابنفش است. در واقع برنزه شدن واکنش محافظتی برای جلوگیری از صدمه بیشتر پوست در مقابل نور خورشید است. از سویی این واکنش، پوست شما را از سرطان محافظت نمی‌کند. بخاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به کندی رخ می‌دهد. آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در 20 سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود.

وراثت
در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند، بیشتر مستعد سرطان پوست می‌باشند.

محیط
در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با 50 تا 100 سال گذشته بیشتر است و علت آن کاهش لایه ازون (سوراخ شدن لایه ازون) در جو زمین می‌باشد. هر چند لایه ازون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر می‌شود. سایر عوامل موثر عبارتند از: ارتقاع، عرض جغرافیایی و پوشش ابر. هر چه ارتفاع افزایش می‌یابد، پرتو فرابنفش قویتر می‌شود. در عرض جغرافیایی بالاتر، جو نازکتر نمی‌تواند پرتو فرابنفش را به اندازه‌ای که سطح دریا، تصفیه می‌شود، کاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قویتر است.

در قطب جنوب، شیلی و نیوزلند (زلاندنو) میزان پرتوفرابنفش بویژه در فصل بهار به علت سوراخ شدن لایه ازون در نیمکره جنوبی خیلی بیشتر از میزان طبیعی است، عاملی که بطور واقعی پرتو فرابنفش را کاهش می‌دهد، پوشش ابر است. آب و هوای مرطوب با پوشش منظم ابر، ممکن است به میزانی کمتر از 50 درصد دارای پرتو فرابنفش باشد. میزان واقعی پرتو تحت تاثیر چگالی ابرها است. اندازه گیریهای لایه اوزن در خطر استوا در سپتامبر 1995، موجود می‌باشد. گزارشهای سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که در سال جاری سرعت کاهش لایه ازون بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت، بوده است. و منطقه‌ای به وسعتی بیش از اروپا، بطور مشخص میزان بیشتری از پرتوفرابنفش را دریافت کرده است.

چگونه می‌توان خطر سرطان پوست را کاهش داد؟
آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطر سرطان را به میزان 50 درصد افزایش دهد. اثر پرتوفرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد. نحوه واکنش پوست شما به میزان پرتو تابیده شده به زمینه ژنتیکی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید مناطق حساس مانند لبهایتان، بینی و کف دستهایتان را باید محافظت کنید. از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست توصیه‌های زیر ارائه شده است که برای کاهش خطر سرطان پوست به کار ببندید. خود را در معرض تابش نور خورشید بویژه در اواسط روز و بین ساعات 10 صبح و 3 بعد از ظهر کمتر قرار دهید. کرمهای ضد آفتاب حداقل با 15-SPF یا بیشتر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید می‌باشد، به کار ببرید. کرمهای ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار حتی در روزهای ابری به کار ببرید. پس از شنا کردن یا عرق کردن، کرم را مجددا استفاده کنید. از لباسهایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشانید و روی صورت شما سایه ایجاد کنید. (کلاه‌های لبه‌دار هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می‌افکند.) از کودکان خود مراقبت کنید. از در معرض قرار گرفتن آنها در نور خورشید بویژه زمانی که شدت دارد (بین ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر) خودداری کنید. در ضمن کرمهای ضو آفتاب در کودکان 6 ماهه و بالاتر استفاده کنید. از مصرف کرمهای ضد آفتاب برای کودکان کمتر از 6 ماه جددا خودداری کنید. از در معرض قرار گرفتن کودک کمتر از 6 ماه در نور خورشید جددا باید خودداری کنید.
مباحث مرتبط باعنوان
آفتاب سوختگی
انواع خال بدن
تومور
درمان سرطان
درمان سرطان با لیزر
راههای پیشگیری از سرطان
سرطانزایی تابش
شیمی درمانی
عوارض سرطان
کرمهای ضد آفتاب

سرطان پوست چيست؟
پوست بزرگترين عضو بدن و وظيفه آن ذخيره چربي، خنک نگهداشتن بدن و ساختن ويتامين D در بدن است و بدن را از عفونت، نور، از دست رفتن آب و ساير مايعات و جراحت حفاظت مي کند. سرطان پوست بيماري است که در آن سلولهاي بدخيم از بافت پوست نشات مي‌گيرند و به طور نامنظم و فزاينده‌اي تکثير و به طريقي از سيستم ايمني و دفاعي بدن عبور مي‌کنند بدون اينکه موجب عکس‌العمل تدافعي و تهاجمي در سيستم ايمني بدن شوند. مهمترين عامل پيشتاز و مستعد سرطان پوست، جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماوراي بنفش است که منجر به شروع تراريختي سلول و سرطاني شدن آن مي‌شود. با توجه به نوع سلول پوستي که دچار تراريختي و سرطان شده است اشکال مختلفي از سرطان پوست وجود دارد که هر کدام نشانه‌ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع‌ترين اشکال سرطان پوست عبارتند از:

1 ـ سرطان سلولهاي بنياني يا پايه
2ـ سرطان سلولهاي فلسي
3ـ سرطان سلولهاي ملانوسيست ( ملانوما)

سرطان سلول‌هاي بنياني
سرطان سلولهاي بنياني شايع‌ترين نوع سرطان پوست به شمار مي آيد و نسبت به ديگر اشکال سلولهاي سرطاني پوست خطر کمتري دارد. سرطان سلولهاي بنياني که در پايه اپيدرم (لايه خارجي پوست) قرار دارند سرعت رشد کم و آرام داشته و به ندرت گسترش مي‌يابند. سبب شناسي سرطان سلولهاي بنياني پوست عبارت است از: در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن بدن از جمله صورت، گوشها، گردن، سر، شانه‌ها و پشت، تماس با مواد شيميايي مانند آرسنيک و مواد راديو اکتيو، جراحتهاي باز، سوختگي، خالکوبي و واکنشهاي حساسيتي نسبت به واکسن.

افرادي که پوست و موي روشن و چشم آبي، سبز و خاکستري دارند و همچنين اشخاصي که مشاغل آنها در فضاي باز است و به طور متوالي در معرض نور آفتاب هستند نيز از خطر بالا تري براي ابتلا به سرطان سلولهاي بنياني پوست برخوردارند.

علائم هشدار دهنده سرطان بنياني پوست
زخمهاي بازي که خونريزي در آن پس از سه هفته يا بيشتر ترميم نيافته باشد.
لکه سرخ يا حساسيتي که ممکن است حالت خشکي درد و يا خارش داشته و بهبود نيابد.
بر آمدگي شفافي که به رنگ صورتي، قرمز، سفيد است و يا در افراد با پوستهاي تيره به رنگ قهوه‌اي و سياه نمايان شود و گاهي با خال اشتباه گرفته مي‌شود.
لکه صورتي که با حاشيه بر آمده و فرو رفتگي خشک در مرکز آن همراه است در اين مورد با رشد لکه، رشته‌هاي نازک رگهاي خوني ممکن است بر سطح آن ايجاد شود.


سرطان سلولهاي فلسي پوست
سرطان سلولهاي فلسي دومين شکل شايع سرطان پوست به شمار مي‌رود که مي‌تواند تمام بدن از جمله لايه‌هاي مخاطي را در بر گيرد. اکثر اشکال سرطان سلولهاي فلسي مدتها به لايه اپيدرم محدود مي‌ماند و در صورت درمان نشدن به لايه هاي زيرين پوست سرايت کرده و بافتهاي ديگر را مورد تهاجم قرار مي‌دهد. در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن اعضاي بدن مانند صورت، گردن، اطراف گوشها،پوست سر بدون پوشش مو، دست، شانه، پشت بدن و لب پايين دهان از جمله علل ابتلا به اين نوع سرطان است. زخمهاي باز، تابش اشعه ايکس و تماس با مواد شيميايي مانند آرسنيک و فراورده هاي نفتي از ديگر عوامل ابتلا به سرطان سلولهاي فلسي پوست است. درمان توسط داروهاي سرکوبگر سيستم دفاعي بدن احتمال ابتلا به اين نوع سرطان پوست را افزايش مي‌دهد. نشانه هاي ابتلا به اين نوع سرطان در موارد بسيار معدودي در پوستهاي سالم ديده شده است که محققان آن را ناشي از عوامل ژنتيکي تلقي مي‌کنند.

علائم هشدار دهنده سرطان سلولهاي فلسي پوست
رشد ضايعه زگيل مانند که حالت خشکي پيدا و خونريزي کند.
لکه فلس مانند با حاشيه نامنظم که ممکن است حالت خشکي و خونريزي داشته باشد.
زخم بازي که خونريزي داشته و يا خشک شده و براي مدت طولاني بهبود نيافته باشد.
وجود توده‌اي برآمده که مرکز آن فرو رفته و خونريزي کند. چنين توده اي ممکن است سريع بزرگ تر شود.

سرطان ملانوما
سرطان ملانوما رشد بدخيم سلولهاي ملانوميسم است. اين سلولها رنگدانه تيره پوست، مو، چشم و خال‌هاي بدن را توليد مي‌کنند. از اين رو تومورهاي ملانوما اکثراً قهوه‌اي و يا سياه است. ولي در موارد معدودي نيز سرطانهاي ملانوم رنگدانه توليد نکرده و به رنگ پوست صورتي، قرمز و يا بنفش ظاهر مي‌شوند. ملانوما از خطرناک ترين انواع اشکال سرطان پوست بشمار مي رود. اين نوع سرطان اگر زود تشخيص داده شود درمان آن 100 درصد امکان پذير است. اما چنانچه حالت تهماجمي پيدا کرده و به ساير بافتهاي بدن سرايت کند درمان آن امکان پذير نخواهد بود .

اشکال سرطانهاي ملانوم به چهار دسته تقسيم مي شوند:
ملانو م سطحي : اين نوع ملا نوم به صورت لکه اي مسطح و يا کمي بر آمده با حاشيه نامنظم ظاهر مي شود. اين لکه ممکن است به رنگها‌ي قهوه‌اي –سياه – قرمز –آبي و يا سفيد نيز ظاهر شود. لنتيگو ماليگنا : لنتيگو ما ليگنا مانند ملانومهاي سطحي نزديک به سطح پوست رشد مي کند و همراه با سايه هاي برنزه – قهوه‌اي و يا قهوه‌اي تيره همراه است. اين سرطان که به آهستگي رشد مي کند و ممکن است به ملانوم لنتيگو ماليگنا که حالت تهاجمي دارد تبديل شود. ملانوم اکرال لنتيجينوس : ملانوم اکرال لنتيجينوس قبل از اينکه لا يه هاي عميق تر پوست را در بر بگيرد، ابتدا به طور سطحي رشد مي‌کند. اين نوع ملانوما با ساير اشکال ملانوم متفاوت است زيرا به شکل سايه‌هاي سياه و يا قهوه‌اي زير ناخنها، کف پا و يا کف دست نمايان مي‌شود. اين نوع سرطان از شايع‌ترين اشکال ملانوما در بين سياه پوستان آمريکايي و آسيايي است و از جمله نادرترين اشکال ملانوما در بين سياهپوستان آفريقايي است. ملانوم گره‌اي : ملانوم گره‌اي معمولاً جنبه تهاجمي داشته و زماني تشخيص داده مي‌شود که سطح آن بر آمده شده است. رنگ اين گره‌ها اکثرا سياه و بعضي اوقات آبي، خاکستري، سفيد، قهوه‌اي، برنزه، قرمز و يا همرنگ پوست است. اين نوع سرطان معمولاً در تنه، پا، دست افراد مسن و بر روي سر مردان ديده مي‌شود. اين نوع سرطان شديدترين و تهاجمي‌ترين نوع سرطان ملانوم است.


الگوهاي درماني سرطان پوست
تظاهرات باليني سرطان پوست در هر شخص متفاوت است از اين رو تعيين درمان مناسب بستگي به سن، ‌وضعيت بدن، سابقه طبي بيمار، پيشرفت بيماري، ‌سازگاري بدن بيمار با دارو و الگوهاي مختلف درماني دارد.


در مجموع الگوهاي درماني سرطان پوست عبارتند از:
جراحي: برداشتن بافت بدخيم و کمي از بافت سالم پوست که روش معمول الگوي درماني سرطان پوست است و به اشکال مختلف انجام مي‌ شود و عبارتند از:
کرايوتراپي يا استفاده درماني از سرماي شديد براي تخريب بافت. در اين روش ضايعه بدخيم با استفاده از نيتروژن مايع منجمد شده و در نتيجه آن، سلولهاي سرطاني نابود شده و از بين مي روند.
خشکاندن و تخريب بافتهاي سرطاني از طريق جريان الکتريکي پرفرکانس.
کورتاژ يا پاک کردن سطح مبتلا به بيماري با استفاده از کورت (وسيله قاشقي شکل). در اين روش جراح ضايعه بدخيم را تراشيده و به وسيله کورت پاک و تميز مي کند.


پيوند پوست که بر روي بستر پوست آسيب‌ ديده ناشي از جراحي و برداشتن توده سرطاني حاصل شده انجام مي‌گيرد. درمان ليزري که به وسيله پرتو نوري ليزر، سلولهاي سرطاني برداشته شده و از بين مي ‌روند. جراحي ميکروگرافي مه: در اين روش ضايعه سرطاني با کمترين صدمه به بافت سالم برداشته مي‌شود و طي آن، جراح با استفاده از ميکروسکوپ مقطع بافت سرطاني را مورد بررسي قرار مي‌دهد تا به طور کامل از نابودي سلول سرطاني اطمينان حاصل کند.
راديوتراپي‌: الگوي درماني ضايعه سرطاني با استفاده از اشعه يونيزان که منجربه انهدام سلولهاي سرطاني و کوچک شدن اندازه ضايعه سرطاني مي ‌شود.
شيمي درماني:‌ استفاده از داروهاي شيميايي منجر به انهدام سلولهاي سرطاني پوست مي ‌شود. براي درمان سرطان پوست دو نوع شيمي درماني وجود دارد:
شيمي درماني موضعي که استعمال لوسيون يا کرم بر روي پوست است که منجربه انهدام سلولهاي بدخيم مي‌شود. در اين روش کرم و لوسيونهاي شيميايي که معمولا حاوي اسيد تريکلرو-استيک هستند روي پوست قرار داده مي‌شوند (نبايد روي پوست ماليده شود).
شيمي درماني باليني که داروهاي شيميايي از طريق خوراکي يا تزريق وريدي و يا داخل عضلاني تجويز مي‌شود.
شيمي‌ درماني الکتريکي: استفاده از الگوي شيمي درماني توأم با ارتعاشات الکتريکي جهت مهار کردن رشد فزاينده سرطان پوست. پرتو درماني: در اين شيوه رنگ به داخل يک وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر مي‌ شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهاي بدخيم باقي مي ‌ماند. سپس با تابش نور قرمز رنگ ليزري رنگ درون سلول سرطاني نور را جذب مي‌کند و منجر به عکس ‌العمل فوتوشيميايي که مخرب سلول‌ها است، مي ‌شود.
درمان بيولوژيکي يا ايمنولوژيک که مشتمل بر بازسازي، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعي دفاعي بدن بيمار است و با استفاده از آنتي‌ بادي و هدايت سيستم دفاعي خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت مي گيرد. استفاده از عواملي مانند اينترفرون‌ـ سلولهايي که فعاليت ضدتوموري مستقيم دارند و آنتي‌ بادي هاي مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش مي دهد.

سرطان پوست يکي از شايع ترين و در عين حال قابل پيشگيري ترين سرطانهاست. اکثر اشکال سرطان پوست در نقاط برهنه بدن مانند صورت، دست، ساعد و گوش ايجاد ميشود از اين رو پوست بايد در برابر اشعه خورشيد محفوظ بماند و کرمهاي ضد آفتاب مناسب که فاکتور محافظت در برابر آفتاب آنها پانزده يا بيشتر است توصيه مي‌شود.

بـله، بالاخره تابستان فرا رسید. برای بیشتر افراد ماههایتیر، مـرداد و شهریور اوقات فراغت مناسبی است تا به زیرآفـتاب رونـد، در کنار ساحل بنشینند و حمام آفتاب بگیرندتا به این طریق پوست خود را برنزه کنند. به نظر می رسد.کـه ایـن مـراسـم سـالانـه بـرای آقـایـان از اهـمیـت ویژه ایبـرخـوردار اسـت زیرا داشتن پوستی برنزه جاذبه آنها را درنـظر همسرشان افزایش می دهــد. اما متاسفانه هر ذرهاز نـور خـورشـیـد مـنـجـر بـه بـیـماریــهای کشنده ای نظیرسرطان پوست در انسان میشود. اگر چـه امروزه عمده ترین دلیل مرگ و میر در سطح جهان بیماری های قلبی-عروقی است، اما سرطان نیز بــصورتیکی از رعب انگیزترین انواع بیماریها به شمار می رود. آمار نشان می دهد که 85 میلیون نفر آمریکایی به عبارتی 1 نفر از هر 3 نفر دارای سرطان هستند. در سال 1998 سرطان پوست در میان مردها 30 درصد بیشتر از زنها بوده و درصد مرگ و میر در مردها دو برابر بیشتر از زن ها گزارش شده است.

تشریح سرطان
به رشد نابهنجار، غیر عادی و کنترل نشده سلول های بدن سرطان اطلاق میشود که در صورت درمان نشدن منجر به مرگ بیمار می شود. بیشتر سرطان ها به صورت تومور و غده یا برآمدگی در بدن بروز میکنند. البته باید توجه داشت که تمام تومورها سرطانی نیستند. تومور بافتی است که هیچ گونه فعالیت فیزیولوژیکی را در بدن انجام نمی دهد. گاهی ممکن است شبیه به یک زگیل باشد و در مواردی به صورت یک غده بدخیم. سرطان پوست یکی از شایع ترین بیماری هایی است که از طریق تومورها به وجود می آیند، اما اگر در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند، جای امیدواری برای درمان آنها وجود دارد.

دلایل بروز سرطان پوست
انواع مختلف سرطان پوست در انسان به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض اشعه فرابنفش به وجود می آید. این تشعشعات از طریق تابش نور خورشید به بدن انسان منتقل میشوند. پوست بدن شامل رنگدانه هایی به نام ملانین است که میتواند از ورود میزان معینی اشعه فرابنفش به درون بدن جلوگیری کند ولی با ایجاد شکاف در لایه ازن مقدار این تشعشعات خطرناک و کشنده به میزان دو برابر افزایش پیدا کرده است. رنگدانه ها در افرادی که به طور طبیعی دارای پوست تیره تری هستند بیشتر بوده و مصونیت بیشتری در مقابل تابش نور آفتاب دارند. از این رو آن دسته از افراد که دارای پوست روشن تری هستند ریسک بالاتری را در ابتلا به انواع سرطان های پوستی دارند. بنابر این گرفتن حمام آفتاب روش مناسبی برای برنزه شدن نیست. البته ما سالن های سولاریم را نیز به شما پیشنهاد نمی کنیم زیرا آنها نیز به نوبه خود دارای مضرات بی شماری هستند.


انواع مختلف سرطان پوست
در علم پزشکی 3 نوع مختلف سرطان پوست تشخیص داده شده است:
1-بیسال: که برآمدگی سطحی پوست است، 2) کارسانوم: غده سرطانی قشر سطحی پوست، 3) ملانوم: تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست. اولین نقطه شروع سرطان مناطقی است که برای مدت زمان طولانی و به کرات در معرض نور خورشید قرار میگیرند مثل صورت، گردن و دستها. علائم آن عبارتند از: بیرنگ شدگی قسمت هایی از پوست بدن، ایجاد برآمدگی های سفید یا قرمز رنگ، خشکی و زبر شدن شدید و در نهایت ریزش شدید پوست. خونریزی و ایجاد شیارهای عمیق در پوست پیش بینی میشود اما بیمار طی این مراحل از دردهای سخت رنج نخواهد برد.
2-ملانوم: به عنوان خطرناک ترین نوع سرطان پوست شناخته شده است و 5 درصد کل سرطان های پوست را به خود اختصاص می دهد. با سرعت تمام در نقاط مختلف بدن ریشه میدواند. در میان مردان در سنین 20 تا 30 سالگی شایع تر است. نقطه شروع بیماری میتواند شکم، کمر، قفسه سینه و ساق پا باشد.

سرطان پوست شايعترين سرطان در تهران است

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: 2/15 درصد كل سرطاني‌ها در تهران مبتلا به سرطان پوست هستند، بعد از آن سرطان معده با 3/7 درصد شايعترين سرطان در تهران است، 9 درصد سرطانها نيز مختص به زنان است. عليرضا زالي، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: نظام ثبت سرطان همزمان با سراسر كشور در محدوده دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز طي سال گذشته اجرا شد و بر اساس آن 8 هزار و 382مورد جديد سرطاني ثبت شد. وي اضافه كرد: بر اساس آمارهاي ثبت شده سرطان در مجموعه مراكز درماني تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در استان تهران، سرطان پوست با 2/15 درصد موارد سرطان شايعترين است و پس از آن سرطان معده با 3/7 درصد موارد ثبت شده سرطان در رتبه بعدي است. وي گفت: سرطانهاي خاص زنان نيز 9 درصد كل موارد سرطان ثبت شده است كه از اين بين سرطان پستان با 7 درصد كل موارد ثبت شده شايعترين سرطان زنان است كه بيشترين موارد ثبت شده آن نيز در گروه سني 40 تا 49 سال است كه حدود يك دهه از ميانگين سن جهاني آن پايين‌تر است.
وي افزود: يك درصد كل موارد سرطان ثبت شده در محدوده اين دانشگاه در استان تهران زنان مبتلا به سرطان تخمدان هستند كه باز هم بازه سني آن 40 تا 49 سال و يك دهه پايين‌تر از ميانگين سن جهاني است.
زالي ادامه داد: 5/0 درصد سرطانهاي ثبت شده نيز زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم هستند كه بيشترين گروه سني آن زنان 50 تا 59 سال است و به نظر مي‌رسد انجام مناسب غربالگري زنان با تستهاي پاپ اسمير و تستهاي مشابه ديگر در كاهش ميزان اين سرطان و بالا رفتن سن ابتلا به آن موثر بوده است.
وي گفت: حدود 3/0 درصد كل سرطانهاي ثبت شده نيز مبتلا به سرطان رحم هستند كه بيشتر زنان يائسه در سنين 60 سال تا 69 سال هستند و به نظر مي‌رسد، استفاده از داروهاي هورموني در تشديد اين نوع سرطان در زنان يائسه موثر است.
وي تاكيد كرد: تحقيقات نشان داده است كه بافت سينه زنان ايراني متراكم‌تر از بافت پستان زنان نژادهاي ديگر است، به همين علت شانس ابتلا به سرطان سينه در بين زنان ايراني بيشتر است بنابراين آموزش خودآزمايي سينه به زنان حتي از سنين پايين الزامي است به خصوص اينكه در زمان حاضر اكثر زنان ايراني زماني متوجه سرطان سينه مي شوند كه بيماري پيشرفت كرده است و درمان آن بسيار سخت و گران مي شود و در بسياري از موارد به مرگ بيمار بر اثر اين بيماري منجر مي‌شود.
سفيد شدن رنگ موی سر و سرطان پوست
دانشمندان آمريکايی ادعا می کنند که در آخرین پژوهشهای های خود علت سفيد شدن رنگ مو به هنگام افزایش سن را کشف کرده اند.اين دانشمندان گفته اند سلول های رنگ دانه ای که در پوست افراد وجود دارند، مهم ترین عامل در تغییر رنگ مو ميباشد. کشف علت اصلی این عامل می تواند به عنوان راهی برای درمان سرطان پوست از روشهای تازه تر مورد استفاده قرار گیرد.گروهی از محققان آمریکایی دریافته اند زمانی که سلول های رنگ دانه از بین می روند و دیگر تولد مثل نمی کنند، رنگ مو کم کم خاکستری شده و تغییر می یابد.بررسی ها نشان می دهد فعالیت نامنظم و غیر قابل کنترل سلول های رنگ دانه ای موجب می شود فرد در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار بگیرد که البته با این کشف می توان از انتشار تومورهای سرطانی پوست جلوگیری کرد.
این نخستين دستاوردی است که دانشمندان امیدوارند بر اساس آن بتواننددرمانی مناسب و قطعی برای سرطان پوست بیابند.

در همين زمينه:
- داد و ستد پزشکی در بلژيک: سرطان يا ام اس
- بلژيک: ريه های من اين شکلی هستند
- در زمستان هم عينک آفتابی بزنيد
- هلندی زبانها در بلژيک بهتر زندگی می کنند
- بلژيک: عکسهای ترسناک روی پاکت سيگار
- اتحاديه ی اروپا واکسن سرطان رحم را تائيد کرد
- كاهش ابتلا به سرطان با مصرف چاي سبز
- مراقب لامپهای برنزه کننده ی پوست باشيد
- بزرگ نمايی تبليغاتی در بلژيک ممنوع می شود
- سبزی ها دشمن شماره ی يک سرطان پوست
- افزايش سرطان پوست در بلژيک
- چگونه پوست چهره ی خود را جوان نگاه داريم؟
- کنترل سرطان پستان در بلژيک
- دانشمندان بلژيکی جان ميليونها نفر را نجات ميدهند
- اگر سيگاری هستيد پک عميق نزنيد
- سرطان پوست و گونه های کشنده
- دانشمندان بلژيکی سرطان سينه را نابود کردند
- نکاتی برای زيبايی و شادابی پوست
- آزمايش خون برای تمامی

پوست، اولین مدافع بدن در مقابل گرما، سرما وضربه است. علاوه بر اینها، بدن را از مواد سمّی، شیمیائی و آلودگیها و تغییرات شدید جذب و دفع آب محافظت می کند. با همه اینها ، اثر گذارترین دشمن پوست، نور خورشید به شمار می رود. آیا آفتاب برای زندگی لازم نیست؟ البته که هست. گیاهان ، که تقریباً زندگی ما به آنها وابسته است برای رشد به آفتاب نیاز مندند. به علاوه مقدار اندکی آفتاب، بدن را برای ساختن ویتامین D که باعث جذب کلسیم و مقاوم سازی استخوانها ست، تحریک می کند. این موضوع به این معنا نیست که اگر مقدار اندک خوب است پس مقدار بیشتر، بهتر است. خورشید تولید کننده اشعه ماوراء بنفش است که اثرات تخریبی جبران ناپذیری را بر روی پوست می گذارد و یکی از اثرات آن پیری زود رس پوست است. اشعه ماوراء بنفش، DNA را ( که اساس ژنتیک است و فعالیت سلولها و چگونگی تقسیم آنها را به عهده دارد) تخریب می کند. به این نحو که اشعه ماوراء بنفش یا باعث افزایش فعالیت شیمیائی دربدن می شود که نتیجتاً تغییراتی را در DNA موجب می شود و بدن را به سوی سرطان می کشاند یا ترکیبی که در DNA وجود دارد و باعث کنترل بی رویه سلولهاست به هم می زند که در بخشی از بدن، افزایش و تقسیم بی رویه سلولی شروع می شود که همان سرطان است. کلمه«سرطان» وحشت آور است.«شایعترین دلایل رواج سرطان پوست کدامند و چگونه می توان به وقوع آن پی برد؟ » مطالبی است که در دو بخش از نظر خوانندگان می گذرد.

سرطان پوست- آفت دنیای مدرن
Merck Manual شایعترین نوع سرطان در جهان است. در ایالات متحده یک نفر از هر 6 تا 7 نفر دارنده یکی از انواع سرطان پوست است و این نسبت در حال افزایش است. مطابق گفته دکتر ویلیام لین (Dr. William Lane) در کتاب پاسخ به سرطان پوستThe skin Canser Answer «در حال حاضر تخمین زده شده است که پنجاه درصد مردم که به سن 65 سالگی می رسند نشان داده اند که دارای یک نوع سرطان پوست هستند.» مطابق بررسی های آکادمی پوست آمریکا، ورم و تیره شدن پوست یکی از دلایل مرگ سالانه 7500 نفر در آمریکا است و البته این رقم در حال افزایش است. افرادی که دارای پوست تیره هستند کمتر به سرطان مبتلا می شوند. اما آنها نیز در معرض خطر قرار دارند. چرا سرطان پوست در حال گسترش است؟ عواملی همچون زیستن در ارتفاعات و یا در عرضهای جغرافیائی( مانند مناطق حارهّ و ...) ،میزان تراکم و پوشش ابرها، وضعیت و ضخامت لایه اُزن دلایلی هستند که آشکارا اهمیت و نقش آفتاب را به عنوان مؤثرترین محرک نشان می دهد. از طرفی سبک زندگی تغییر کرده است. اخیراً گذراندن تعطیلات در سواحل و یا استراحت در خارج از منزل مانند کوهپیمائی و کوه نوردی و اسکی در مقایسه با استراحت در منزل و انجام کارهای مربوط به آن، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. پوشش نیز تغییر کرده است. سابقاً مردان و زنان موقع شنا، لباس پوشیده تری را استفاده می کردند. امروزه از کمترین پارچه در تولید مایوها استفاده می شود که باعث بیشترین تماس پوست با آفتاب می شود. همگام با این عوامل سرطان پوست در حال گسترش است.

سرطان پوست- یک خطر واقعی
عمومی ترین انواع سرطان پوست 3 دسته است: الف) Basal Cell Carcinoma ب) Squamous Cell Carcinoma ج) Malignant Melanoma
هردسته سرطان، در پوست بیرونی ظاهر می شوند که حداکثر ضخامت هر کدام 04/0 اینچ است. دو نوع اول و دوم باعث ورم پوست می شوند ولی رنگ پوست را تغییر نمی دهند. این دو نوع زمانی آشکار می شوند که پوست به مدت طولانی بدون پوشش در معرض آفتاب بوده است. به طور مثال بیشتر در صورت و دستهای افرادی ظاهر می شوند که به مدت طولانی زیر نور مستقیم آفتاب مشغول به کار بوده اند. این دو نوع بیشتر به شکل زگیل یا جوش یا زخم کوچک که مرتباً در حال گسترش است همراه با خونمردگی که به نظر می رسد بهبودی پیدا نمی کند ظاهر می شوند. ممکن است به صورت منطقه ای گسترش یابند و به شکل یک تکه پارچه بافته شده در آیند. حدود 75٪سرطان های پوست از نوع اول است. نوع دوم گرچه کمتر شایع است اما این نوع بیشتر تمایل به گسترش ازنقطه اولیه به نقاط دیگر بدن را دارد. نوع دوم بیشتر به صورت پوسته پوسته شدن و فلسی شکل شدن ظاهر می شود. تشخیص اولیه در این دو نوع بسیار مهم است چرا که این دو نوع سرطان اکثراً علاج پذیرند. اما چنانچه در درمان کوتاهی شود می توانند منجر به مرگ گردند. نوع سوم سرطان پوست( Malignant Melanoma) فقط 5٪ کل سرطانهای پوست را تشکیل می دهد. یکی از اصلی ترین عوامل توسعه نوع سوم سرطان پوست که منجر به تقویت آن می شود، زمان متناوبی در معرض مستقیم آفتاب بودن است.
این سرطان بیشتر در افرادی ایجاد می شود که بیشتر اوقات خویش را درون ساختمان به سر می برند و مثلاً فقط برای تعطیلات در معرض مستقیم آفتاب قرار می گیرند. حدود 50٪ از کل این نوع سرطان به وسیله سلولهای رنگدانه ای (Pigmented Moles) پوست گسترش می یابند و بیشتر در پشت شانه ها، بالای کمر و زانو به پایین دیده می شود. سرطان نوع سوم در صورتیکه به موقع معالجه نشود بیشتر ازسایر سرطانهای پوست موجب مرگ می شود. این نوع سرطان لایه های درونی پوست را مورد حمله قرار می دهد. محلی که مویرگهای خونی و غدد لنفاوی در آنجا مستقر هستند و در این بخشهاست که سرطان به سرعت توسعه پیدا می کند. به گفته دکتر لری ناتانسون ( Dr. Larry Nathanson ) :«ضد این سرطان (سرطان نوع سوم) ، درمان بیماری هنگام بروز اولیه است. به عبارت دیگر وقتی که از لایه اولیه به لایه های درونی پوست سرایت کند، در برابر دارو و پرتو درمانی بسیار مقاوم خواهد شد.»در حقیقت فقط 2 تا 3 درصد بیماران مبتلا به نوع سوم برای مدت 5 سال توانسته اند زنده بمانند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند؟
کسانیکه دائماً و یا به طور متناوب در معرض مستقیم آفتاب قرار دارند، دارندگان پوست بسیار روشن و موهای بلوند و چشمان رنگی روشن، افرادی که «زال» نامیده می شوند،کسانیکه کک مک دارند و کسانیکه به طور موروثی دارای ناراحتی های پوستی اند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. سرطان پوست در افرادی که دارای پوست تیره هستند بسیار کمتر دیده می شود. آیا این عبارت به این معنی است که هر چه افراد از پوست تیره تری برخوردار باشند کمتر در معرض خطر قرار دارند؟ خیر. گرچه تیرگی پوست باعث محافظت آن دربرابر اشعه ماوراء بنفش می شود اما زمانی که پوست در برابر آفتاب شروع به تیره شدن و یا اصطلاحاً برنزه شدن می کند، در همان زمان تخریب هم می شود که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان نیز می گردد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۵-۱۰-۱۳۹۰ ۰۳:۴۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط نیاز ، neda

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله جامع در مورد شناخت انواع سرطان و راههای پیشگیری و درمان سکوت تلخ 601 1,733 ۳۱-۱-۱۳۹۳ ۰۱:۴۴ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  کیفیت زندگی و سلامت در بیماران مبتلا به سرطان ta.soltani 0 226 ۱۲-۸-۱۳۹۲ ۰۹:۳۶ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  وضعیت سلامت عمومی در بیماران مبتلا به سرطان ta.soltani 0 174 ۱۲-۸-۱۳۹۲ ۰۹:۳۴ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  [مقاله] زیست شناسی سرطان و ژنتيك ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 315 ۳۰-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۰۹ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] كاريكاتور چيست؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 172 ۳۱-۶-۱۳۹۱ ۰۵:۳۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  واكسن چيست؟(بخش اول) senior engineer 0 801 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  واكسن چيست؟ (بخش دوم) senior engineer 0 630 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۶ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  واكسن چيست؟ (بخش سوم) senior engineer 0 268 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۵ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  FSB چيست؟ senior engineer 0 143 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  RSS چيست ؟ senior engineer 0 177 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان