تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

زرقان كجاست؟

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
زرقان كجاست؟
کلمه زرقان که در اصل زرگان بوده واژه ایست مرکب از ((زر)) به معنی طلا و ((گان)) به معنی شایسته و.سزاوار و شاید اطلاق کلمه زرگان به این شهر به سبب زمینهای مرغوب و زرخیز این خطه بوده است و بعدها به زرقان میدل شده است. شهر زرقان در 25 کیلومتری شمال شرقی شیراز و در مجاورت اتوبان شیراز به اصفهان قرار گرفته است.ارتفاع آن از سطح دریا 1370 متر و مساحت آن بالغ بر 30 کیلومتر مربع و جمعیت شهري آن در حدود سي هزار نفر می باشد. زرقان دارای 5 محل و دو شهرک جدید الاحداث بوده و پوشش گیاهی آن غالبا نارون - چنار - زبان گنجشک -کاج و سرو می باشد. محصولات کشاورزی زرقان عبارتند از :گندم، جو، ذرت، انگور، سیفی جات و سبزیجات. نام زرقان همواره با شیرینی حلوای معروف ارده و بورياي زيباي مشهور آن همراه بوده است.زرقان با فاصله ای قریب به 25 کیلومتر نزدیک ترین شهر به مرکز استان فارس است که در شمال شرقی شیراز قرار گرفته است.كل بخش حدود 55 هزار نفر جمعیت دارد که تقریبا نيمي در شهر و بقیه در روستاها سکونت دارند، زرقان از لحاظ تقسیمات اداری کشور، بخش محسوب می شود و زیر نظر فرمانداری شیراز قرار دارد.طول جغرافیایی زرقان 52 درجه و 43 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی آن 29 درجه و 47 دقیقه شمالی و ارتفاعش از سطح دریا 1595 متر است. ارتفاع بلندترین نقطه کوه شمالی که بر زرقان مشرف است نسبت به سطح زمین 600 متر است.زرقان دارای 3 دهستان و روستا می باشد که نسبت به گذشته به عللی تعداد آن ها کمتر شده است تعداد زیادی از این روستاها در دو طرف رودخانه کر قرار گرفته اند و به کربال (باله ی رودخانه کر) مشهورند. روستاهای رحمت آباد، دودج و دو روستای تاریخی بند امیر از مهمترین آبادی های این ناحیه به شمار می روند. فاصله نزدیک ترین روستا یعنی دودج. به مرکز زرقان 10 کیلومتر و فاصله دورترین روستا، یعنی رحمت آباد تا زرقان 60 کیلومتر است.بافت قدیم زرقان در دامنه کوه زرقان، که از جنوب غربی و به شمال شرقی کشیده شده واقع شده است قسمت مسکونی آن در گذشته نواری و به موازات کوه و چسبیده به آن بوده به طوری که بین روستا و کوه فقط به اندازه یک گذرگاه سرتاسری فاصله است و به مجرد تمام شدن شیب کوهپایه و آغاز دشت مسطح، خانه های مسکونی نیز تمام می شده است. اما در سال های اخیر دامنه خانه سازی به قسمت های مسطح دشت زرقان کشیده شده و صدها کارخانه کوچک و بزرگ در اطراف شهر بنا شده است. به طوری که گفته می شود زرقان نسبت به گذشته تقریبا 10 برابر شده که به نابودی کشتزارهای اطراف زرقان منجر شده است

حميد فرزام
زبان فارسي دري كه بعد از غلبة قوم عرب و رواج اسلام در قرن سوم و چهارم هجري، لهجة محلّي مردم مشرق و شمالِ شرقي ايران يعني خراسان قديم .و ماوراء‌النّهر بود و در شهرهاي بزرگي از سمرقند و بلخ تا مَرو و طوس و ديگر بلاد بدان مُحاوره مي‌كردند. با تشكيل حكومت‌هاي مستقلِ ايراني و ظهور شاعران بزرگي چون رودكي سمرقندي و شهيد بلخي و كسائي مروزي و فردوسي طوسي... كه به همان زبان شعر مي‌سرودند رونقي به سزا يافت و به مُرور زمان بر اثر آميزش با زبانِ عربي و سعت دامنة لغات و اصطلاحات و معاني و تحوّل و تكاملِ نسبي ، به عنوان زبان رسمي در ديگر نواحي كشورِ پهناور ايران معمول و متداول گرديد. (تاريخ ادبيّات در ايران، دكتر ذبيح الله صفا، ج 1 ، چ 3، 1338، ص 160- 163 ؛ زبانهاي ايراني ، يوسف م، اُرانسكي ، ترجمه دكتر علي اشرف صادقي، تهران، 1378، ص 105- 106).
بايد دانست كه رسميًت زبان دري و گسترش و سيطرة آن در اقصي نقاطِ كشور پهناور ايران ، به لهجه‌هاي محلّي زباني وارد نياورد بلكه بيشتر آنها به عنوان زبان مُخاطُب در بسياري از نواحي مختلفِ ايران برقرار و پايدار ماندند و تاكنون نيز به كار مي‌روند. (تاريخ ادبيّات در ايران، ج 1 ، تهرن 1330 شمسي ص سي هفت مقدمه)
شمار زبان‌ها و لهجه‌هاي محلّيِ بازمانده از قرون و اعصار پيشين در اطراف و اكنافِ ايران در بعضي از اسناد و مدارك مُعتبر ، بالغ بر 56 لهجه است كه زبان‌هاي معروف خُتني و سُغدي و خوارزمي و تُخاري... را هم بايد بر آنها افزود. (بُرهانِ قاطع ، ج 1، ص پانزده- بيست و چهار و سي‌ و هفت – چهل و دو مقدمّه)اين زبان‌ها و لهجه‌ها از ديرباز تاكنون به وسيلة خاورشناسان به ويژه دانشمندان زبان‌ دان و زبان‌شناسي ايراني مورد تحقيق و پژوهش قرار گرفته كه به مصداقِ: صاحبُ البيتِ اَدْري بما في‌البيت، بهتر از بيگانگان دربارة لهجه‌هاي محلّيِ خويش سخن گفته و از رويَ آگاهي و بصيرت و با نكته سنجي و دقّت ، رموز و اسرار دستور زبان و دگرگوني واژگان محلّيِ خود را باز نموده و در همة اين ابواب به طبع و نشر آثار گوناگون و ارجمند پرداخته‌اند كه غير از مُقدّمه بسيار مُمتّح و جامع و فراگير بُرهان قاطع به همّت و خامة دكتر محمّد معين و ديگر استادان بزرگ معاصر و نيز بخش زبان‌ها و لهجه‌هاي ايراني در صحايف 140- 163 جلد اوّل تاريخ ادبيّات در ايران تأليف دكتر ذبيح الله صفا، نمونه را ذكر چند تأليف از اين دست از فضلاي معاصر كه هم اينك در دسترس است، مناسب اين حال و مقام است خاصّه كه بعضي از آنها مستقيماَ به موضوع سخن يعني لهجة كرماني مربوط است:
زبانهاي ايراني، يوسيف م ، اُرانسكي، ترجمة دكتر علي اشرف صادقي، تهران 1378
واژه‌‌نامة گويشِ بختياريِ چهار لنگ ، رضا سرلك ، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، تهران 1381گل‌هاي شهر سبز، اشعاري به لهجة محلّي كازروني و گويش لُري، به كوشش مُحمد جواد بهروزي، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، تهران 1381.
فارسي قُمي، دكتر علي اشرف صادقي، مؤسّسة انتشارات باورداران، تهران 1380.
لهجة تهراني، لازارساموبلويچ ، پي، سيكوف، ترجمة محسن شجاعي، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، تهران 1380.
فرهنگستان زرقان، واژه‌نامة لهجة فارسي مردم زرقان فارس، محمّد جعفر ملك‌زاده ، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، 1380
کُليّات آثار اديب قاسمي كرماني، به كوشش ايرج افشار، مركز كرمان شناسي، 1372.
داستان نامة بهمنياري، استاد احمد بهمنيار ، دانشگاه تهران، شمارة 1657 ، چاپ دوم، 1369. فرهنگ لغات و اصطلاحات مردم كرمان، دكتر ابوالقاسم پورحسيني ، مركز كرمان شناسي، 1370.
واژه نامة گويشِ بردسير، دكتر جواد برومند سعيد، مركز كرمان شناسي، 1370
نامة سيرجان (واژه‌ها و اصطلاحات لهجة سيرجاني) ، محمود سريزدي ، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، 1380
فرهنگ بهدينان ، جمشيد سروش سروشيان، به كوشش منوچهر ستوده، دانشگاه تهران، شماره 1646، 1370
واژه‌ها و اصطلاحات كُهن فارسي ، حميد فرزام ، جُزو نكته‌ها و نقدها ، با مُقدّمة دكتر مهدي محقّق ، تهران 1380
در مقالة اخير كه چند سال پيش به قلم من بنده نگاشته آمده. به چند واژة اصيل وكهن فارسي كه هنوز در لهجة كرماني به كار مي‌رود اشارت رفته و از اين رو در عين اختصار از لحاظ زمينة گُفتار در زُمره ديگر مآخذ در اين باب به شمار تواند آمد، ولي بي‌گمان بهترين منبع و مأخذ دربارة لهجة كرماني كه به لهجة خُراساني نزديك است (تاريخ ادبيّات در ايران، ج 1، ص 145 به نقل از مسالك الممالك و احسن التقاسيم .) چنان كه استاد اين جانب دانشمند نامي احمد بهمنيار كرماني در مقدّمة : - (داستان نامة بهمنياري) آورده است (ص ه مقدّمه)، مثنوي نيستان و كتاب خارستان از آثار اديب قاسمي كرماني است كه در سال‌هاي 1300 و 1301 هجري قمري به نظم و نثر به تقليد از بوستان و گلستان شيخ اجلّ سعدي شيرازي پرداخته ( كليّات آثار قاسمي، ص بيست) و به راستي مخزني است گران‌بها از اصطلاحات واژگان محلّيِ سرزمين كُهن سال و باستانيِ كرمان و از ديرباز نزد عامَه و اهلِ ادبِ آن سامان بسيار مطلوب و مقبول افتاده و از جهت ادبِ عاميانه هم شايانِ توجّه و واجد بسي اهميّت است.

دانشمند گرامي احمد بهمنيار كرماني، استاد دانشگاه تهران كه در ادب فارسي به ويژه عربي از سرآمدان روزگار و استادي بلامُنازع و كم‌نظير بود، درُست يك قرن پيش ، ضمنِ بحث از ارزش ادبي و قدمت و اصالتِ واژگان محلّي كرماني، از اديب قاسيمي و دو كتاب مزبور به مُناست چنين ياد كرده است:

«... نگارندة اين اوراق احمد بهمنيار كرماني متخلّص به دهقان ، در حدود سال 1323 هجري(قمري) ... به اين خيال افتاد كه اصل و ريشة بعضي كلمات را كه اهاليِ كرمان در مُحاورات خود استعمال مي‌نمايند و درجاهاي ديگر مستعمل و متداول نيست، از فرهنگ‌هاي مختلفه استخراج و از مجموعِ آن لغات كتابي را تأليف نمايم، مُحرّكِ اين خيال ملاحظة دو كتاب بود كه اديبي از همشهريان ، به نام خارستان و نيستان به لغت و لهجة عوامِ كرمان تأليف و در سبكِ عبارات و انشاء ، از گلستان و بوستانِ سعدي تقليد كرده بوده. چون طبايع عامّه ميلِ خصوصي به هزل و مزاح دارد دو كتاب مزبور شُهرتي تمام يافته و ضمناً بعضي خرده‌گيران و ظُرفا كلمات و اصطلاحات آن را در دستاويزِ طعن و تمسخُر ... قرار داده بودند بدين جهت.... مي‌خواستم مُدَلّل دارم كه اغلبِ آن كلمات و اصطلاحات از اصلِ فارسي قديم است و چون اهاليِ كرمان كمتر از مردم ساير بلاد با مِلل و اُمَم مُتنوعه آميزش داشته‌اند، لُغاتِ قديمة فارسي نزد آنها بيشتر محفوظ مانده كه بعضي را بلاتغيير و بعضِ ديگر را با مُختصر تحريف و تغييري در مُحاوراتِ خود به كار مي‌برند...» (داستان نامة بهمنياري ، ص ، ه.)

بخش پاياني عبارتِ استاد بهمنيار، سخن يك از صاحب‌نظران را دربارة لهجة سمناني و ديگر لهجه‌ها و زبان‌هاي محلّيِ رايج در اطراف و اكنافِ ايران زمين فرا ياد مي‌آورد در آنجا كه نوشته است: «... وجود تشابُه در لهجة محلّي ِ امروز سمنان و اطراف آن با لهجة قديم مي‌رساند كه لهجة محلّيِ مذكور در اصل و اساس تغيير كُلّي نكرده و همان است كه در آن روزگار (قرون اولّية اسلامي) معمول و متداول بوده است و همين وضع را با اندك تحقيق در ساير لهجاتِ محلّي ايران نيز- مي‌توان يافت...» (تاريخ ادبيّات در‌ايران، ج 1 ، ص،145) چنان كه من بنده در لهجة كرماني به همين نكته يعني اصالت و عَدمِ تغيير بعضي از واژگان قديم محلّي پي بُرده و 24 سال پيش، در مقالة (واژه‌ها و اصطلاحات كُهن فارسي) به صراحت هر چه تمامتر نوشته است:

«... برخي از لُغات و تركيبات اصيل پارسي... در قرون و اعصار گذشته براي فرهيختگانِِ ايراني، واژه‌ها و الفاظي متداول و مُصطلح بوده... و هم اكنون در لهجة تخاطُب اهالي بعضي از شهرهايِ ايران زمين (مانند كرمان) به كار مي‌رود و از لحاظ ادبي نيز ارزشمند است.


نتايج اقدامات عمراني موفق ترين شوراي شهراستان فارس

زرقان و چشم انداز توسعه پايدار
شيراز ـ زينب كارگر: شوراي اسلامي شهر زرقان در طول چهار سال گذشته يكي از موفق ترين شوراهاي استان فارس بوده و اقدامات مؤثري در زمينه هاي فرهنگي، ورزشي و رفاهي، حفظ محيط زيست، ايجاد اشتغال و رفع مشكلات شهر با بهره گيري از كمك و مشاركت خيرين منطقه انجام داده است.زرقان با ۸۰۵ كيلومترمربع وسعت ازنظر تقسيمات كشوري بخش محسوب مي شود و تابع فرمانداري شهرستان شيراز است. جمعيت كل بخش ۵۵هزار نفر و جمعيت شهر زرقان بيش از ۳۰هزار نفر مي باشد. اين شهر در فاصله ۲۵كيلومتري شمال شرقي شيراز و در مسير جاده اصلي شيراز ـ اصفهان واقع شده است. در حال حاضر وجود ۵۰ واحد كارخانه و كارگاه بزرگ و كوچك دولتي، خصوصي وتعاوني از جمله پالايشگاه، كاشي و سراميك حافظ، صنايع شيميايي سينا، شهرك صنعتي آب باريك، صنايع شيميايي فارس، لعابيران، شير پاستوريزه و... كه بيش از ۱۲‎/۵درصد از كل صنايع استان را شامل مي شود زرقان را به قطب صنعتي فارس تبديل كرده است.در زمينه توليد محصولات دامي و كشاورزي نيز در اين بخش بيش از ۴۵تن شير در روز، صدها تن گوشت قرمز، بيش از هشتاد هزار تن گندم و دهها تن ذرت، چغندرقند و انگور در سال توليد مي شود.اما جاي تعجب است كه با وجود بخشهاي فعال كشاورزي، دامپروري و صنعتي در زرقان، بيكاري جوانان همچنان يكي از معضلات اصلي اين بخش به شمار مي آيد به طوري كه براساس آمار ارائه شده توسط اداره كار و امور اجتماعي زرقان در حال حاضر، تعداد ۵هزار و ۹۸۳نفر بيكار هستند كه از اين تعداد ۵هزار و ۹۲نفر مرد و ۸۹۱ نفر زن مي باشند و ۸۰درصد از آنها بين ۲۱ تا ۳۰سال سن دارند.رئيس شوراي اسلامي شهر زرقان با بيان اينكه تنها ۲۵ تا ۳۰درصد از نيروهاي كار شاغل در كارخانجات و شركتهاي صنعتي زرقان را افراد بومي تشكيل مي دهند گفت: متأسفانه مسؤولان و صاحبان كارخانجات كه اغلب غيربومي هستند به دليل كمبود امكانات در زرقان معمولاً به همراه مواد اوليه، نيروي كار مورد نياز خود را نيز از شيراز يا مرودشت و يا به سفارش سازمانهاي مختلف تأمين مي كنند و تمايلي به به كارگيري نيروهاي بومي ندارند و در بخش كشاورزي نيز به دليل مكانيزه بودن پتانسيلي براي جذب اين نيروها وجود ندارد.
مهندس فضل الله نعمت الهي تشكيل جلسات متعدد با مديران صنايع به منظور به كارگيري نيروهاي بومي، تلاش و حمايت در جهت سرمايه گذاري در بخشهاي صنعت، كشاورزي و دامپروري، پيگيري استقرار اداره كار و امور اجتماعي جهت هدايت جويندگان كار به مراكز صنعتي و پرداخت وام خوداشتغالي و پيگيري استقرار مركز آموزش فني و حرفه اي را از جمله اقدامات شوراي اسلامي شهر زرقان در جهت كاهش معضل بيكاري در اين بخش خواند.
صنعتي بودن زرقان علاوه بر مزايا و محاسن موجود، مشكلاتي را نيز براي اهالي منطقه به همراه داشته كه مهمترين آن آلودگي زيست محيطي ناشي از فعاليت كارخانجات مي باشد به طوري كه بسياري از ساكنين شهر كه داراي تمكن مالي نسبتاً خوبي بودند در سالهاي اخير به شهرهاي اطراف مهاجرت نموده اند. رفع آلودگي زيست محيطي زرقان به عنوان يكي از خواسته هاي اصلي مردم از ابتداي فعاليت شوراي اسلامي اين شهر مورد توجه قرار گرفته و با همكاري اداره كل محيط زيست استان فارس، شوراي بهداشت شهرستان شيراز و بخش زرقان و شهرداري اقداماتي مؤثر در اين راستا انجام گرفته است.
رئيس شوراي اسلامي شهر زرقان در اين رابطه اظهار داشت: با تلاش مستمر اعضاي شورا، شهرداري وكميسيون بند۲۰ ماده ۵۵شهرداري رأي قطعي تعطيلي ۶واحد آلوده كننده از جمله چند واحد قيرپزي و يك كارخانه فرآيند كلر صادر شده و به مرحله اجرا درآمد و ساير كارخانجات نيز ملزم به استفاده از سيستم تصفيه فاضلاب اعم از سيستم هوازي يا غيرهوازي و يا استفاده از فيلتر شده اند.وي افزود: باتلاقهاي متعدد و متعفني كه بر اثر فاضلاب كارخانجات در اطراف شهر به وجود آمده بود نيز با پيگيريهاي انجام شده توسط شورا خشكانده شد و وجود مخروبه ها در بافت قديم نيز كه يكي ديگر از معضلات زيست محيطي شهر به شمار مي آمد پس از تصويب در شورا به وسيله شهرداري برداشته شده است.به گفته نعمت الهي يكي از مشكلات اساسي زرقان طي سالهاي گذشته مستقر نبودن ادارات، نهادها و ارگانهاي دولتي در اين شهر بوده و شهروندان مجبور بودند براي انجام امور اداري خود به شهرهاي مجاور مراجعه نمايند كه شوراي اسلامي شهر زرقان با تلاش زيادي به رفع اين مشكل پرداخته و موفق شده در طول دوره فعاليت خود چند اداره و ارگان از جمله ادارات كار و امور اجتماعي، امور اقتصادي و دارايي، ثبت احوال، مركز آموزش فني و حرفه اي، دانشگاه آزاداسلامي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، دادگاه و مركز اورژانس را در اين شهر مستقر نمايد.جلب مشاركت خيرين و كمكهاي مردمي همچنين از ديگر موفقيتهاي چشمگير شوراي اسلامي شهر زرقان است. نعمت الهي در اين زمينه اظهار داشت: اعضاي شوراي اسلامي شهر در راستاي انجام فعاليتهاي فرهنگي، مردم را تشويق به احداث دانشگاه آزاد اسلامي در زرقان نمودند و شهروندان نيز با اعتماد به گفته هاي اعضاي شورا مبني بر اينكه راه اندازي دانشگاه به نفع مجموعه شهر مي باشد مشاركت مؤثري ازخود نشان دادند به طوري كه ساختمان تعيين شده براي استقرار دانشگاه آزاد كه حدود ۳۵۰ميليون ريال قيمت گذاري شده بود توسط صاحب آن ۴۰درصد تخفيف داده شد و پس از خريد ساختمان از محل كمكهاي مردمي، ساير خيرين براي خريد تجهيزات مورد نياز دانشگاه علاوه بر كمكهاي مادي حتي باغ كشاورزي يا زمين تجاري خود را اهدا نمودند.وي خاطرنشان ساخت: با توجه به اينكه كمبود امكانات بهداشتي و درماني يكي از مشكلات اصلي زرقان مي باشد و امكاناتي كه ۴۰سال پيش براي جمعيت هشت هزار نفري آن ايجاد شده بود به همان صورت باقي مانده است، يكي از خيرين شهر به نام حاج ابراهيم انتظاري به احداث يك بيمارستان ۳۲تختخوابي در زرقان اقدام نموده و تاكنون مبلغ يك ميليارد و ۵۰۰ميليون ريال جهت اين بيمارستان در حال ساخت اهدا نموده است.رئيس شوراي اسلامي شهر زرقان، تأمين فضاي آموزشي شهر با ساخت ۱۰واحد آموزشي، ساخت خوابگاه شبانه روزي دخترانه براي دانش آموزان روستايي و فونداسيون سالن ورزشي ۱۲۰۰نفره را از ديگر اقدامات انجام گرفته توسط خيرين اين شهر معرفي كرد.وي در زمينه اقدامات فرهنگي ورزشي شوراي شهر زرقان گفت: تصويب تأسيس فرهنگسراي سرو وابسته به شهرداري، تصويب احداث ساختمان كتابخانه عمومي توسط شهرداري و اهداي آن به كانون مذكور و تصويب احداث استخر سرپوشيده به منظور ايجاد فضاي ورزشي توسط شهرداري كه هم اكنون در حال ساخت مي باشد در طول مدت فعاليت شوراي شهر انجام شده است.وي در خصوص فعاليتهاي عمراني شوراي شهر زرقان اظهار داشت: شورا با ارائه راهكارهاي علمي، عملي و قانوني در اين باره تلاشهايي را در جهت افزايش درآمد شهرداري انجام داده و نتيجه آن افزايش ۲۵۰درصدي درآمد شهرداري در مقايسه با بودجه سال ۷۸ بوده و به همين نسبت فعاليتهاي عمراني از قبيل ايجاد بولوارها،خيابانها،معابر، توسعه فضاي سبز و احياي بافت قديم در شهر زرقان افزايش يافته است.فضاي سبز مناسب و كافي يكي از مواردي است كه توجه افراد تازه وارد به شهر زرقان را به خود جلب مي كند. مهندس خاتمي، شهردار زرقان در اين زمينه گفت: شهرداري با همكاري بسيار خوب مردم و همت شوراي اسلامي شهر كه توجه خاصي به گسترش فضاي سبز از خود نشان داده اند فعاليتهاي گسترده اي را در اين زمينه انجام داده و سرانه فضاي سبز را دراين شهر به ۱۴‎/۶ مترمربع رسانيده است و اين در حالي است كه سرانه استاندارد بين المللي فضاي سبز شهري ۱۵مترمربع مي باشد.در گفت وگويي كه با چندتن از شهروندان زرقان انجام گرفت اين افراد خواستار ارتقاي بخش زرقان به شهرستان، رفع آلودگيهاي زيست محيطي، بهبود وضعيت آب آشاميدني، ايجاد امكانات كمك آموزشي، ورزشي و فرهنگي و تفريحي جهت نوجوانان و جوانان و راه اندازي يك شعبه بانك مسكن به منظور رفاه حال شهروندان متقاضي وام مسكن شدند. زرقان فاقد شعبه بانك مسكن است و افراد متقاضي وام مسكن بايد براي دريافت وام به شعب بانك مسكن واقع در شيراز يا مرودشت مراجعه كنند.
تراکم در شهر ها
تراکم عبارت است از نسبت تعداد جمعيت به ميزان معيني از زمين که معمولا در شهرها به هکتار بيان ميشود. يکي از اهداف اصلي برنامهريزي شهري، رسيدن به وضعيتي است که انواع امکانات و فضاهاي شهري به اندازه کافي و به نحوه مطلوب در دسترس شهروندان قرار گيرد و آنان با کمترين مشکل به انواع امکانات شهري دسترسي داشته باشند.
حصول اين امر، با ايجاد تعادل منطقي بين جمعيت و امکانات صورت ميگيرد. تراکم بيش از حد جمعيت در بخشي از شهر اين تعادل را از بين ميبرد. علاوه بر اين ايجاد سروصدا و نارسايي هاي رواني، گراني قيمت زمين و اجاره خانه، بزهکاري و جنايت، امکان مخاطرات بهداشتي و مواردي از اين قبيل از تبعات آن است. در مقابل، تراکم بسيار پائين نيز مشکلاتي از قبيل بالا رفتن هزينه خدماترساني در زمينههاي شبکه معابر، تاسيسات زيربنايي (آب، برق، گاز و تلفن) و خدمات بهداشتي، درماني، آموزشي و غيره ميشود. بنابراين رسيدن به تراکم معقول، منطقي و نظارت بر آن در شهرها از اهميت بالايي برخوردار است. تراکم مسکوني را ميتوان به دو نوع خالص و ناخالص تقسيم نمود. گرچه بين برنامه ريزان شهري کشورهاي مختلف بر سر تعريف تراکم مسکوني خالص و ناخالص، اتفاق نظر وجود ندارد، ولي توصيف قابل قبول اين است که منظور از تراکم مسکوني خالص، نسبت تعداد جمعيت به اراضي اي است که صرفا به خاطر سکونت در نظر گرفته شده باشد و مقصود از تراکم مسکوني ناخالص، نسبت تعداد جمعيت به کل اراضي اي است که به مصرف واحدهاي مسکوني و نيازمندي هاي وابسته به آن رسيده است. تراکم ناخالص مسکوني در شهرهاي ايران از طيف وسيعي برخوردار است، به طوري که کم تراکم ترين شهرهاي ايران در ميان شهرهاي با جمعيت بالاي ??هزار نفر، خرمشهر با تراکم ناخالص ?/?نفر در هکتار و اقليد ?/?نفر در هکتار مي باشند. در مقابل پرتراکم ترين شهرهاي ايران در ميان شهرهاي با جمعيت بالاي ??هزار نفر، بندر ترکمن ??? نفر در هکتار، زرقان ???/? نفر در هکتار و گوهردشت با ???/?نفر در هکتار مي باشند. گرچه ميان کم تراکم ترين و پر تراکم ترين شهر ايران فاصله زيادي وجود دارد، اما تراکم در تعداد قابل توجهي از شهرهاي ايران کمتر از ???نفر در هکتار است و به متوسط تراکم ناخالص مسکوني در شهرهاي بالاي ??هزار نفر ايران ?/??نفر در هکتار نزديک است. تراکم ناخالص مسکوني در ??درصد شهرهاي ايران کمتر از ???نفر ميباشد که از اين ميان تراکم ??درصد شهرها کمتر از ??نفر در هکتار و ??درصد شهرها بين ?? الي ??? نفر در هکتار است. همچنين ميتوان گفت که تراکم در شهرهاي بزرگ بيشتر از تراکم در شهرهاي کوچک و عمدتا بين ?? الي ???نفر در هکتار است. به عنوان مثال، تراکم ناخالص مسکوني در مراکز استانها به ويژه کلانشهرهاي کشور، در همين سطح قرار دارد. تراکم ناخالص مسکوني در شهر تهران ??نفر در هکتار، تبريز ??/? نفر در هکتار، مشهد ?/??نفر در هکتار، شيراز ??/? نفر در هکتار و در اصفهان نيز ??/? نفر در هکتار ميباشد.
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲-۱۰-۱۳۹۰ ۱۲:۲۱ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط navid

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان