تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

راه های کنترل غریزه جنسی در قرآن

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
راه های کنترل غریزه جنسی در قرآن
ازدواج و گزینش همسر سبب آرامش و تسكین خاطر انسان می شود. بوسیله ازدواج غریزة جنسی انسان تعدیل و مهار می شود و با تأمین نیاز جنسی او، آرامش و آسایش خاصّی برایش حاصل می گردد. بنابراین، طبیعی ترین و اصلی ترین راه تأمین و مهار غریزة جنسی، ازدواج است.

از نظر قرآن چگونه می توان غریزه جنسی را مهار كرد یا در حدّ اعتدال درآورد؟

پاسخ:

خداوند متعال در قرآن كریم راه های متعددی را جهت كنترل و مهار غریزه جنسی معرفی نموده است؛ كه بعضی از مهمترین آنها عبارتند از: «ازدواج»، «چشم پوشی»، «عفت ورزی» و «روزه داری»

الف. ازدواج

قرآن كریم می فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ؛ و از نشانه های او این كه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه هایی است برای گروهی كه تفكر می كنند».

همانگونه كه از این آیه نمایان است، ازدواج و گزینش همسر سبب آرامش و تسكین خاطر انسان می شود. بوسیله ازدواج غریزة جنسی انسان تعدیل و مهار می شود و با تأمین نیاز جنسی او، آرامش و آسایش خاصّی برایش حاصل می گردد. بنابراین، طبیعی ترین و اصلی ترین راه تأمین و مهار غریزة جنسی، ازدواج است؛ به طوری كه هر فردی كه به سنّ بلوغ می رسد نیازمند به ازدواج است و تنها با ازدواج است كه به طور كامل و صحیح فشار غریزة جنسی كاهش یافته و تعدیل می شود.

پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «من تزوج فقد احرز نصف دینه، فلیتق الله فی النصف الباقی؛ هر كس ازدواج كند همانا كه نصف دینش را حفظ كرده است»، پس باید با تقوای الهی و پرهیزگاری نصف دیگرش را حفظ كند. از این كلام رسول مكرم اسلام صلی الله علیه و آله معلوم می شود كه ازدواج كمك بسیار بزرگی است در حفظ و تعدیل غریزه جنسی؛ هم چنین ازدواج در سال های طبیعی مانع فحشاء و منكرات است؛ از این رو، انسان نباید بی جهت و بدون دلیل موجّه ازدواج را به تأخیر اندازد و خود را از این حلال مفید و چاره ساز محروم سازد. «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُحَرِّمُوا طَیِّباتِ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكُمْ ...؛ ای گروه مؤمنان، آن چه را كه خداوند برای شما حلال نموده است، برخود تحریم نكنید».

نظربازی و چشم چرانی، غریزة شهوت را بیدار و تحریك كرده و او را در فشار قرار می دهد؛ این در حالی است كه او اكنون دسترسی به ارضای غریزة جنسی خود ندارد؛ حال اگر از راه های غیر شرعی و غیرقانونی اطفای شهوت كند، به گناه و فساد كشیده می شود و عواقب سوء آن دامنگیرش می شود و اگر از انجام عمل خلاف شرع و اخلاق خودداری كند، اگرچه گناه نكرده است اما فشار غریزة جنسی جسم و جان او را آزرده و افسرده می سازد
ب. حفظ نگاه و غضّ بصر

« قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكی لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما یَصْنَعُونَ وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ...؛ به مؤمنان بگو چشم های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ كنند؛ این برای آنان پاكیزه تر است؛ خداوند از آن چه انجام می دهند آگاه است. و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ كنند....». پس از ارائه مؤثرترین راه و طبیعی ترین روش در ارضای غریزه جنسی یعنی ازدواج، به بیان طریق دوم یعنی «چشم پوشی» می پردازیم. تجربه نشان داده است كه چشم پوشی از نامحرمان و دوری كردن از نظر بازی و چشم چرانی برای همه كس و در هر شرایطی لازم و ضروری است؛ خواه انسان جوان باشد خواهد پیر ومسن، متأهل باشد یا مجرد. شخصی كه مجرد است و هنوز ازدواج نكرده است، در فشار روحی و جسمی به سر می برد. او نیاز به آرامش روحی روانی دارد نه تحریك و تهییج. نظربازی و چشم چرانی، غریزة شهوت او را بیدار و تحریك كرده و او را در فشار قرار می دهد؛ این در حالی است كه او اكنون دسترسی به ارضای غریزة جنسی خود ندارد؛ حال اگر از راه های غیر شرعی و غیرقانونی اطفای شهوت كند، به گناه و فساد كشیده می شود و عواقب سوء آن دامنگیرش می شود و اگر از انجام عمل خلاف شرع و اخلاق خودداری كند، اگرچه گناه نكرده است اما فشار غریزة جنسی جسم و جان او را آزرده و افسرده می سازد، پس بسیار مناسب است كه از چشم چرانی پرهیز نماید تا عواقب سوء آن دامن گیرش نشود.

نظربازی و چشم چرانی، برای شخص متأهل نیز عواقب سوء بسیاری در پی دارد. شخص متأهلی كه در كوچه و بازار و محل كار به نامحرمان نگاه هوس آلود می كند، كم كم به آنان دلبسته می شود و نسبت به همسر خویش كم مهر و محبت می گردد. این به نوبه خود باعث اختلاف و درگیری در منزل شده و نظام خانواده را از هم متلاشی می سازد و....

از آن چه گذشت روشن شد كه حفظ چشم و نگاه برای همه كس لازم و یكی از راه های كنترل غریزه جنسی است.شاهدی از روایات:

در صدر بحث به دو آیه از قرآن كریم در این رابطه اشاره كردیم و اكنون به كلامی از امام صادق (ع) استناد می كنیم؛ قال الصادق علیه السلام: «النظر سهم من سهام الشیطان...؛

قدم اول و راه اصلی در كنترل غریزة جنسی ازدواج است؛ اما از آنجا كه همه افراد امكان ازدواج كردن را ندارند می بایست تقوی و عفاف به خرج دهند و از گناه و آلودگی بپرهیزند؛ تا آن گاه كه امكان ازدواج بیابند. در آیات دیگری، آنان را كه دامن خویش آلوده نمی سازند را تشویق كرده و گرامی می دارد


«نگاه كردن (به نامحرم) یكی از تیرهای زهرآگین تركش ابلیس است» و چه بسا كه یک نگاه سبب حسرت و ندامت طولانی شود.»ج ـ عفاف و حفظ نفس

از كتب لغت استفاده می شود كه «عفاف» به معنی «خودداری» و حفظ نفس از تمایلات و شهوات نفسانی است. «عفّت» به معنی پدید آمدن حالتی در نفس است كه آدمی را از غلبه شهوت باز می دارد و عفیف به كسی گفته می شود كه دارای این وصف و حالت باشد.

در قرآن كریم آیات متعددی در این رابطه موجود است كه به برخی از آن ها اشاره می كنیم:

خداوند متعال در قرآن كریم می فرماید: «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ...؛ «و كسانی كه امكانی برای ازدواج نمی یابند، باید پاكدامنی پیشه كنند تا خداوند از فضلِ خود آنان را بی نیاز گرداند....».

از این آیه معلوم می شود كه قدم اول و راه اصلی در كنترل غریزة جنسی ازدواج است؛ اما از آن جا كه همه افراد امكان ازدواج كردن را ندارند می بایست تقوی و عفاف به خرج دهند و از گناه و آلودگی بپرهیزند؛ تا آن گاه كه امكان ازدواج بیابند. در آیات دیگری، آنان را كه دامن خویش آلوده نمی سازند را تشویق كرده و گرامی می دارد: «.... وَالحافِظینَ فُرُوجَهُم وَالْحافِظات...» ؛ « قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ... وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ... و قل للمؤمنات ... و یحفظن فروجهن...؛ و آنان كه دامان خود را (از آلوده شدن به بی عفّتی) حفظ می كنند.» در این آیه، سخن از صفات برجستة مؤمنان است و ضمن بیان بخش مهمی از صفات مؤمنان، پاكدامنی و عفت را یكی از خصلت های برجسته ی آن ها می شمرد.د ـ روزه

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَیْكُمُ الصِّیامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ؛ ای گروه مؤمنان! روزه بر شما نوشته شد همانگونه كه بر پیشینیان شما واجب شد، تا پرهیزگارشوند.»پی نوشت ها:

. روم/ 21.

. الحسن بن الفضل الطبرسی، مكارم الاخلاق، مؤسسه نشر اسلامی، نوبت اول، ربیع الموعود، 1414، ج1، ص 429، ش 1455.

. مائده/ 87.

. نور/ 30 و 31.

. محمد بن علی بن بابویه، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، مترجم: غفاری، ص 32.

. راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، دارالكتاب العربی، ص 351؛ و مصطفوی، حسن، التحقیق فی كلمات القرآن الكریم، تهران، وزارت ارشاد، چاپ اول، 1368 ش، جلد 8.

. نور/ 33.

. احزاب/ 35.

. نور/ 31 و 30.

. بقره/ 183.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۵:۰۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیشگیری از تجاوزات جنسی ta.soltani 0 217 ۱۵-۱۱-۱۳۹۳ ۱۰:۴۵ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  چگونه آگاهی جنسی خود را بالا ببریم؟ ta.soltani 0 272 ۲-۹-۱۳۹۳ ۱۱:۱۴ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  قربانی تجاوز جنسی یا قربانی غفلت والدین ta.soltani 0 204 ۲۵-۶-۱۳۹۳ ۱۰:۰۷ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  گفتگوهای جنسی قبل از ازدواج خاطره بانو 0 175 ۱۵-۴-۱۳۹۲ ۱۰:۰۵ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
  آیا مجرد ماندن و نداشتن رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ خاطره بانو 0 141 ۲-۴-۱۳۹۲ ۱۲:۲۶ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  چطور با وجود بچه‌ها در خانه با همسرتان رابطه‌جنسی داشته باشید خاطره بانو 0 119 ۱۹-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  نامزدی ومساله ای به نام روابط جنسی خاطره بانو 0 207 ۱۶-۳-۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  کنترل نا محسوس پدر زن خاطره بانو 0 111 ۱-۱۱-۱۳۹۱ ۱۰:۱۵ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
  [اموزشی] چند هشدار جنسی به زوجین ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 248 ۱۱-۵-۱۳۹۱ ۰۳:۴۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دوران نامزدی(رابطه ی جنسی در این دوران) گلچین جاویددوست 0 258 ۱۳-۳-۱۳۹۱ ۰۶:۲۳ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان