تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

راههای فرار از خدمت سربازی

نویسنده پیام
 • aylin
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 2,471
 • تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
 • اعتبار: 155
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:کتاب خوانی - نت گردی
 • محل سکونت:تبریز
 • سپاس ها 3119
  سپاس شده 6774 بار در 2327 ارسال
 • امتیاز کاربر: 123,800$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
راههای فرار از خدمت سربازی
این هفته اخبار گوناگونی از معافیتهای جدید سربازی اعلام شد.

به گزارش خبر آنلاین ، از گذشته بزرگترها اعتقاد داشتند که سربازی مرد را می سازد اما برای عده ای همیشه سربازی برای بسیاری کابوس بوده و برای کسانی هم که دوران خدمت را گذرانده اند وحشت و ناراحتی از کسانی است که آنها را آزار داده اند. آنهایی که دوست ندارند به سربازی بروند همیشه به دنبال راهی برای معافیت هستند، حالا می خواهد این معافیت قانونی باشد یا جعلی.

شاید برای همین باشد که هر روز شرایط معافیت سختتر می شود و قوانین مربوط به آن تغییر می کند. بارزترین تغییر در قانون معافیت سربازی ،معافیت سه برداری بود که با اینکه یک سالی از زمان تصویب و اجرای آن می گذرد اما قرار است برای بازنگری دوباره به مجلس فرستاده شود.

سردار صدرالسادات، رئیس سازمان نظام وظیفه ناجا در واکنش به این پرسش که چرا قانونی که اجرا می‌شده، به مجلس رفته است، می گوید: این قانون اجرا نشده و اکنون هم در مجلس است تا تصویب شود و وقتی پس از تأیید شورای نگهبان به عنوان قانون به سازمان نظام وظیفه ابلاغ شد، می‌توان درباره آن سخن گفت! این سخن در حالی شنیده می شود که در طول یک سال گذشته بسیاری از خانواده ها با همین قانون توانستند معافیت فرزند سومشان را بگیرند.
از طرفی آمار سردار کمالی، جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، هم نشان می دهد که تا کنون ۴۳۰ هزار نفر از معافیت سه برادری استفاده کرده و معاف شده‌اند و به موجب مصوبه قانون معافیت سه برادری تا سال ۹۱ ادامه دارد.
در همین حال اخبار ضد و نقیضی از معافیت دو برادری هم شنیده می شود.سردار کمالی در اینباره می گوید: مجلس تصمیم گرفت که این معافیت بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح باشد. ما هم می‌گوییم که این طرح در صورتی اجرا خواهد شد که ستاد کل نیروهای مسلح با مشمول مازاد روبه‌رو باشد. البته با توجه به اینکه در صورت اجرا، در مرحله نخست، شامل ۵۰۰ هزار نفر می‌شود، ستاد کل نیروهای مسلح این مصوبه را اجرا نمی‌کند.در این شرایط به نظر می رسد که مسئولان نظام وظیفه درصدد تصویب قوانینی هستند که بیشتر مشمولان را معاف کند.

مدت خدمت سربازی در سال ۹۰
مدت خدمت دوره سربازی در سال ۹۰ نیز همچنان ۱۸ ماه است که برای مشمولان لیسانس یک ماه، فوق لیسانس دو ماه، دکتری سه ماه و همچنین خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی دو ماه و مناطق محروم و بد آب و هوا یک ماه کسر می شود. مدت خدمت محققان فوق لیسانس و بالاتر به ازای تحقیق یا اختراعی که درباره مسایل نیروهای مسلح و انرژی اتمی ارایه می کنند، براساس ضوابط ابلاغی از سوی ستاد کل دو ماه تا پایان خدمت کسر می شود. سربازان متاهل غیرغایب نیز در استان های محل سکونت خود به کارگرفته می شوند. البته آن گونه که جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفته است، سالانه ۶۰هزار نفر از مشمولان و سربازان غایب دستگیر می شوند که امسال این موضوع تشدید می شود.

معافیت افراد خارج از کشور
افرادی که تا سال ۸۲ از کشور خارج شده اند و حداقل دو سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند با پرداخت مبلغ ۵۰میلیون ریال معافیت دایم بگیرند. مشمولانی که بعد از سال ۸۳ از کشور خارج شده اند نیز اگر دانشجوی یکی از دانشگاه های خارج از کشور باشند و تا پایان شهریور ماه سال ۸۵ نیز از کشور خارج شده اند، به شرط آنکه یکی از دانشگاه های داخلی آنها را پذیرش کند، می توانند به کشور آمده و در دانشگاه داخلی بدون اینکه غیبت سربازی داشته باشند، ادامه تحصیل دهند. همچنین اگر فرد به صورت غیرقانونی نیز از کشور خارج شده باشد در مورد غیبت مشکلی ندارد و می تواند با پذیرش دانشگاه داخلی بدون غیبت ادامه تحصیل بدهد. همچنین در برخی مواقع با موافقت رهبر انقلاب، افرادی که چند سال از تاریخ اعزام آنها گذشته و غیبت کرده اند، از خدمت وظیفه عمومی معاف می شوند.

معافیت های کفالت
اگر پدر ۵۹سال تمام و بالاتر داشته باشد و مشمول، برادر بالای ۱۸سال نداشته باشد؛ پدر کمتر از ۵۹سال داشته باشد اما به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، نیازمند مراقبت باشد؛ مادر فاقد همسر (همسر مادر فوت شده یا از یکدیگر طلاق گرفته باشند) یا شوهر مادر (ناپدری مشمول) که بیش از ۷۰سال سن داشته باشد یا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی بیمار و نیازمند به مراقبت باشد؛ پدربزرگ (پدری یا مادری) که فرزند پسر نداشته و بالای ۷۰سال سن دارد یا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی نیازمند مراقبت باشد، در صورتی که نوه پسر بالای ۱۸سال دیگری نداشته باشد؛ داشتن مادربزرگ (پدری یا مادری) فاقد همسر و فرزند پسر؛ داشتن برادر بالای ۱۸سال فاقد همسر، فاقد فرزند سالم بالای ۱۸سال و فاقد پدر که به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد؛ مشمول خواهر بیمار بالای ۱۸سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نیازمند مراقبت به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی داشته باشد؛ داشتن خواهر مجرد ازدواج نکرده، فاقد پدر دارای سن ۱۸ تا ۲۴سال تمام و داشتن خواهر و برادر زیر ۱۸سال صغیر فاقد پدر، مواردی است که مشمول با داشتن این شرایط از خدمت معاف می شود.
البته برای احراز شرایط معافیت کفالت علاوه بر این موارد، داشتن سه شرط زیر برای همه متقاضیان معافیت کفالت الزامی است؛ اول اینکه فرد به سن مشمولیت یعنی ۱۸سال تمام رسیده باشد، مشمول فاقد غیبت باشد، مشمول یگانه مراقب و نگهدارنده از شخص مکفول (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ) باشد و در صورتی که مشمول دارای برادر بالای ۱۸سال دیگری نیز باشد، در صورتی واجد شرایط معافیت کفالت است که بنا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی آن برادر قادر به سرپرستی و مراقبت از شخص مکفول نباشد.

همچنین در معافیت هایی هم که نداشتن پدر شرط است، مانند کفالت خواهر و برادر صغیر و مثل آنها، چنانچه پدر با رای مراجع قضایی زندانی بوده و حداقل یک سال از حبس قطعی وی باقی مانده باشد نیز مشمولان می توانند در صورت داشتن شرایط تقاضای معافیت کفالت کنند. همچنین یگانه سرپرست خواهر مجردی که به سن ۲۴ سالگی رسیده از خدمت معاف می شود.

معافیت های پزشکی
معافیت های پزشکی هم ماجرایی دارد و بسیار پیچیده تر از معافیت های دیگر است. نداشتن کفایت رشد و نمو جسمی و عضلانی کافی که موجب ناتوانی در انجام تکالیف نظامی می شود، منجر به معافیت دایم خواهد شد. پایین افتادگی احشاء توام با اختلالات عملی نیز منجر به معافیت دایم مشمول می شود.
مشمولان مبتلابه بیماری های غدد مترشحه داخلی نیز با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلاهستند از معافیت استفاده می کنند. برخی بیماریهای غده تیرویید، غدد پاراتیرویید، بیماریهای غدد بیضه، بیماریهای تغذیه و متابولیک، امراضی هستند که شامل را از خدمت معاف می کنند. برخی بیماری های پوستی مثل انواع اگزماهای وسیع و شدید، عفونت های قارچی عمیق و وسیع پوست، هیپرییدروز (عرق کردن کف دست) شدید، پسوریازیس کف دست و پا و پسوریازیس های شدید و گسترده وانور سه، سل های پوستی، هیپودرمیتهای ندولر شدید و منتشر و مقاوم و توام با علایم سیستمیک و... بیماری های پوستی ای هستند که منجر به معافیت دایم می شوند.
در مورد بیماری های عصبی هم اختلالات استحاله ای سلول های عصبی مثل فریدریش و...؛ اختلالات تعادلی مخچه ای معاف دایم، انواع میلیت های شدید و سکل آنها، بیماری ام اس، انسفالیت ها و انسفالویاتی ها در صورتی که عوارض جسمی یا روانی پایدار و ناتوان کننده داشته باشد، انواع صغر عضلانی بزرگ مشروط بر اینکه اختلال شدید و مشهود ایجاد کرده باشد، انواع صرع به شرط ثبوت کلینیکی یا پاراکلینیکی در یکی از مراکز درمانی دانشگاهی یا نظامی، انواع فلج اعصاب کراینال شدید و مداوم، انواع سکته های مغزی و ضایعات عروقی مغز با عارضه عصبی، تورتیکولی و... نیز معافیت مشمول را به همراه دارد.

مطالب مشابه ...


مُهم نیست!


که تـو با مـن چـه میکنـی


بیا ببیــن


"بـَرای تـو"


من با خـودم چـه میکنـم!

برای مشاهد متن مخفی کلیک کنید
برای مشاهده باید وارد سایت شوید یا عضو شوید

۴-۹-۱۳۹۰ ۰۶:۱۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer ، navid

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  زمان خدمت سربازی کم شد soghooot 0 278 ۳-۲-۱۳۹۴ ۱۱:۰۴ صبح
آخرین ارسال: soghooot
  جزئیات فرار یک زن از دست شیادان با پرت کردن خود به بیرون از خودرو soghooot 0 102 ۶-۱۱-۱۳۹۳ ۰۱:۰۹ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  کسر خدمت سربازی نخبگان ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 151 ۲۶-۱۰-۱۳۹۳ ۰۲:۴۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  فروش سربازی نتیجه اعتماد به صداقت آمریکایی است soghooot 0 204 ۳۰-۹-۱۳۹۳ ۰۶:۱۷ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  [خبر] شرایط فروش خدمت سربازی در سال 94 ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 257 ۱۹-۹-۱۳۹۳ ۰۸:۳۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [خبر] بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان غایب ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 107 ۲۲-۷-۱۳۹۳ ۱۲:۱۳ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  افزایش خدمت سربازی و جزئیات کسر خدمت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 337 ۱۹-۷-۱۳۹۳ ۰۳:۴۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  اطلاعیه درباره تعویض کارت پایان خدمت soghooot 0 122 ۱۹-۶-۱۳۹۳ ۱۲:۲۲ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  نحوه بخشودگی اضافه خدمت سربازان ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 167 ۱۶-۶-۱۳۹۳ ۱۲:۱۲ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان ta.soltani 0 115 ۲۱-۲-۱۳۹۳ ۱۱:۴۲ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان