تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

در یک کشور اسلامی، بهشت زیر پای کیست؟

نویسنده پیام
 • Mokhtari
  آفلاین
 • کاربرسایت
  *
 • ارسال‌ها: 243
 • تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
 • اعتبار: 14
 • تحصیلات:
 • علایق:
 • محل سکونت:
 • سپاس ها 126
  سپاس شده 255 بار در 108 ارسال
 • امتیاز کاربر: 4$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
در یک کشور اسلامی، بهشت زیر پای کیست؟
در یک کشور اسلامی، بهشت زیر پای کیست؟


روزنامه واشنگتن پست، در مقاله‌ای به برررسی کتاب اخیر ایزابل کولمن در خصوص وضعیت زندگی زنان در کشورهای اسلامی از جمله ایران پرداخته است.

ایزابل کولمن، مدیر شورای زنان در برنامه روابط و سیاست خارجی، است که در سفر خود به کشورهای مسلمان نشین به بررسی وضعیت زنان در پنج کشور ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و عربستان پرداخته است.

خانم کولمن بر اساس تحقیقات خود در مورد زندگی زنان در کشورهای اسلامی نتیجه گرفته است که اعمال فشار و عقب ماندگی زنان منجر به عقب ماندگی این جوامع شده است.

او زندگی زنان تحصیل کرده و فعال در اجتماع را مورد توجه قرار داده و در کتاب خود تاکید می‌کند که سرمایه‌گذاری بر روی پیشرفت و تحصیل زنان منجر به پیشرفت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه شده و ان را از بسیاری از آسیب‌های جدی مصون می‌دارد.

او در کتاب خود تحت عنوان «بهشت زیر پای او» می‌نویسد: درایران پس از انقلاب زنان بسیاری از حقوق خود را از دست داده‌اند. حکومت به بهانه اجرای قوانین اسلام در کشور بسیاری از حقوق زنان چون داشتن سمت قاصی دادگاه، شرکت در مسابقات فوتبال، بهره‌مندی از حقوق برابر با مردان در ارث، شهادت و طلاق را از زنان سلب کرده و آنان را مجبور به داشتن حجاب کرده است.

ایزابل کولمن در کتاب تازه خود به بررسی وضعیت زندگی زنان در ایران پرداخته و می‌نویسد که با آنکه بسیاری از حقوق زنان تحت فرمان تعالیم اسلام از آنها سلب شده است اما امروز بسیاری از زنان برخواسته از خانواده‌هایی با گرایش‌های اسلامی شدید راه خود را به عرصه فعالیت‌های اجتماعی گشوده‌اند.

خانم کولمن اعتقاد دارد، نسل زنان برآمده از فعالان انقلاب ایران، امروز حضور گسترده‌ای را در عرصه‌های اجتماعی به هم رسانده است و بخش عمده‌ای از ظرفیت دانشگاه‌های ایران توسط زنان اشغال شده است.

حضور پررنگ زنان در دانشگاه‌ها در حالی رخ داده است که اجرای کامل مبانی اسلام در جامعه پوشش زنان را به دنبال داشته و زنان با حجاب اسلامی در عرصه جامعه ظاهر می‌شوند. این امر موجب شده است تاحتی خانواده‌های سنت‌گرا و مذهبی نیز نتوانند از حضور زنان و فرزندان دختر خود در جامعه جلوگیری به‌عمل آورند.

بر اساس تحقیقات خانم کولمن، حضور پررنگ زنان در عرصه اجتماع به انزوای جامعه مردسالار ایران انجامیده است. هر چند که زنان هر روز بیشتر و بیشتر با جامعه بین‌المللی ارتباط برقرار کرده است و جایگاه خود را به عناون زن ایرانی در عرصه بین‌المللی تثبیت می‌کند.

نویسنده این کتاب از کمپین یک میلیون امضاء‌ و خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل به عنوان مصادیق حضور پررنگ زنان ایرانی در جامعه جهانی یاد می‌کند و به واقعه قتل ندا آقا سلطان در جریان اعتراضات مردمی سال گذشته به عنوان نماد جنبش آزادی خواهی مردم ایران می‌پردازد.

اگرچه نویسنده کتاب محدودیت‌های زنان در ایران را به تصویر کشیده است اما امیدوار است که با وجود محدودیت‌های سیاسی و فرهنگی زنان در جامعه اسلامی ایران زنان هر روز بیشتر از موقعیت‌ها برای پیشرفت استفاده می‌کنند که به پیشرفت‌های اجتماعی آنان منجر می‌شود.

خانم کولمن به وضعیت زنان در کشوری چون ایران پرداخته و تاکید می‌کند که برخی از کشورها در اعمال حقوق برابر برای مردان و زنان اصلا پیشرفت نداشته‌اند. اما او پیشرفت زنان در جوامع اسلامی را در چارچوب اسلام وعده می‌کند.

این کتاب به تشریح زندگی زنانی پرداخته است که در چارجوب شعائر اسلامی تفاسیر تازه‌ای را از قوانین اسلام ارائه کرده و با تاکید بر تعالیم قران تبعیض جنسیتی را مفهوم برگرفته از فرهنگ معرفی می‌کنند که ارتباط چندانی به مذهب ندارد.

امروز بسیاری از زنان در کشورهای اسلامی از مکاتب فمنیستی خاننم کولمن تبعیت می‌کنند. تلویزیون مصر برنامه‌ای را به یک روانشناس اختصاص داده است که بر اساس تعالیم اسلام روابط جنسی را برای زنان بسیار توصیه می‌کند. این برنامه در سراسر دنیای اسلام از محبوبیتی ویژه برخوردار است.

اگرچه پیروی از مکاتب فمینیستی خانم کولمن در همه موارد منجر به تغییر جامعه نشده و حتی در مواردی تبعید و کشتار را در پی داشته است اما او همچنان اعتقاد دارد که با وجود آنکه خاورمیانه منطقه کوچکی است اما از ظرفیت‌ةای بسیاری برای از میان برداشتن موانع در مسیر پیشرفت زنان برخوردار است و زنان در آینده چهره خاورمیانه را تغییر خواهدن داد.

۲۸-۹-۱۳۹۰ ۱۲:۰۵ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer ، ♔ αϻἰг κнаη ♔ ، majidkharatha

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان