تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دجال

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
دجال
کلمه المسیح الدجال (در عربی به معنی مسیح دروغین) ۴۰۰ سال پیش از اسلام برای ترجمه Mšīḥā Daggālā از سریانی به عربی استفاده شده‌است. که معادل یونانی آن antichristos و معادل فارسی آن ضد مسیح است. موضوع دجال و مبارزه او با دولت حقه در پایان جهان در منابع مسیحی و اسلامی آمده‌است با این فرق که بعضی رهبر جبهه حق را عیسی مسیح و بعضی مهدی می‌دانند. هر چند بر اساس روایات اسلام و مسیحیت، هر دو، از بین برنده دجال را مسیح می‌دانند و نه مهدی.
نام دجال
نام اصلى دجال، «صائد بن صائد»و كنيه‏اش «ابويوسف‏» است. مادرش زنی يهودى به نام «ميمونه‏»است
بحار ج 52 ص 195 باب 25
کلمه دجال صیغه مبالغه از دجل گرفته شده به معنای خدعه و نيرنگ ، است.»
و به این خاطر او را به دجال ملقب کرده‌اند که با خدعه و نیرنگ حق و باطل را به هم مخلوط کرده و با دروغ و تزویر، باطل را حق جلوه می‌دهد وحق را باطل. مردم را فریب می‌دهد و به دنبال خود می‌کشاند.
در حدیث دیگر او را مسیح دجال نامیده‌اند چون دجال یکی از چشمانش پوشیده است و در زبان عربی به چشمی که پوشیده شده ممسوح گویند.
درحدیث است که حضرت عیسی فرمود بعد از من پیغمبری صادق از ذریه اسماعیل می‌آید و مدعی نبوتی از بنی اسرائیل که دروغگو است. (اقبال العمال ص 499)
مشخصات دجال
نشانى‌هاى دقيق دجال دركلام اميرمؤمنان على عليه السلام:
حضرت علی (ع) فرمود: دجال صائد بن صائد است؛ شقی کسی است که تصدیقش کند و سعید کسی است که تکذیبش کند از سرزمینی که به آن اصفهان می‌گویند از روستائی که معروف است به یهودیه خروج می‌کند چشم راستش ‏از اصل خلقت ندارد به طورى كه‏گودى حدقه‏اش نيست و ديگرى كه‏ در پيشانيش است، مانند ستاره‏صبح مى‏درخشد و در آن چشم علقه‌ای است که گویا ممزوج به خون است میان دو چشمش نوشته کافر که آن را هر باسواد و بی سوادی می‌خواند در دریاها فرو می‌رود و خورشید با او سیر می‌کند در مقابل او کوهی از دود است و پشت سرش کوهی سفید مردم کوه را می‌بینند و به نظرشان غذا می آید او در قحطی شدید خروج می‌کند وبه‏ درازگوش سبز يا خاكسترى رنگ‏سوار شود فاصله میان دو گامش یک میل هست( طبق روایت دیگر فاصله ی میان دو گوش الاغش یک میل است) ..... و زمين در زير پايش ‏پيچيده مى‏گردد و به هيچ آب ‏نمى‏گذرد مگر اينكه خشكيده‏مى‏شود به طورى كه جايش تا روزقيامت‏خشك مى‏ماند. با صدای بلند ندا می‌کند بطوری که جن و انس و شیاطین ما بین خافقین آن صدا را می‌شنوند می‌گوید ای اولیاء من انا الذی خلق فسوی و قدر فهدی انا ربکم الاعلی(این من که خلق می‌کنم و بدن شمارا مستوی القامه قراردادم منم پروردگار بلند مرتبه شما) این دشمن خدا دروغ می گوید او اعور است و طعام می‌خورد و در بازار راه می‌رود.
(یعنی یک چشم است وغذا میخورد ودر بازار راه میرود درحالی که خداوند بلند مرتبه‌ای که خالق آدم و عالم است اینگونه نیست ) آگاه شويد بدرستى كه بسيارى ازتابعان او در آن روز اولاد زنا و صاحبان طيلسان سبز هستند ( وآن ردایی است که مثل مانتو وپالتو روی لباس خود می پوشند ) خداوند عزوجل او را در شهر«شام‏» در بالاى تلى كه معروف است ‏به تل «افيق‏» سه ساعت از روز«جمعه‏» گذشته به دست كسى كه‏مسيح بن مريم عليه السلام در پشت‏سرش‏نماز مى‏گزارد، به قتل مى‏رساند..... (بحار ج 52 ص 195 باب 25)
درروايات اهل بيت(ع) آمده است كه در آخر زمان انساني مي آيد با مشخصات زير:
1- دراصل خلقت چشم راست ندارد (حتی گودی حدقه هم ندارد(
2- یك چشم دارد
3- چشم او در وسط پيشاني اوست.
4- چشم او مثل ستاره مي درخشد.
5- چيزي در چشم اوست که گويي آميخته به خون است. وي در يک قحطي سختي مي‌آيد ، و بر الاغ سفيدي سوار است.
6- چشمش همچون دانه انگوري است که بر روي آب قرار گرفته باشد.
7- مردي چاق،
8- سرخ ‌رواست
9- باموهای مجعد
10- جادوگر ماهری است که باسحر کاری میکند که مردم سرگین الاغش را خورما ونقل ونبات میبینند ودر دهان خود میگذارند
11- و همراه او دو کوه نان وآب میبینند
12- . همراهش باغی وآتشی میبینند که تصور میکنند او خداست واین هم بهشت وجهنم اوست.
13- او رسما ادعای خدایی میکند وبرای اثبات ادعای خود افرادی را میکشد وزنده میکند)باسحر وجادو به نظر می آورد که کسی را کشته وزنده کرده (امالی طوسی ص 265 مجلس 10
در صحيح مسلم در کلام رسول خدا (ص) دجال چنين توصيف شده است:«او مردي چاق، سرخ روي ، با موي سر مجعد و اعور (چپ چشم) است ،چشمش همچون دانه انگوري است که بر روي آب قرار گرفته باشد» (مهدی موعود، ترجمه و نگارش علی دوانی، ص972)
زمان قیام او
آنچه در میان عوام الناس معروف است این است که دجال در حالی که بر الاغی سوار است قبل از ظهور حضرت مهدی (عج) قیام می‌کند و دنیا را به فتنه و فساد می‌کشد و پس از آن ، امام عصر حضرت حجه بن الحسن العسکری ظهور می‌کند.در حالی که این عقیده هرگز صحت ندارد !!!
آنچه از احادیث و روایات بر می‌آید خروج دجال از علائم ظهور قیامت است نه از علائم ظهور امام زمان.
در حدیثی است که رسول خدا (ص) فرمود:
قبل از قیامت ده نشانی ظهور خواهد کرد که چاره ای از آن نیست:
1- خروج سفیانی
2- خروج دجال
3- دخان ( دود (
4- دابة الارض
5- خروج قائم
6- طلوع خورشید از مغرب
7- نزول حضرت عیسی
8- فرورفتن زمین در مشرق
9- فرورفتن زمین در جزیرة العرب
10- آتشی که ازعدن سر می کشد و مردم را بسوی محشر سوق می‌دهد
مدرک بحار 52ص209 باب 25 وبحارج6 ص303
علائم ظهور دجال
خطبه امام علی ( ع( درباره دجال:
...روزی حضرت علی ( ع ) خطبه خواند پس از حمد و ثنای الهی سه بار فرمود: ای مردم بپرسید از من قبل از آنکه مرا از دست بدهید.
صعصعه بن صوحان ایستاد و عرض کرد: یا امیرالمؤمنین دجال کی خروج می کند؟
امام فرمود: وقتی مردم نماز را میراندند و امانت را ضایع کردند و دروغ را حلال شمردند و ربا خوردند و رشوه گرفتند. ساختمان‌های محکم ساختند و دین را به دنیا فروختند و سفیهان را حاکم خود کردند و با زنان مشورت نمودند و قطع رحم کرده و پیروی هوای نفس نمودند و خونریزی را کم اهمیت دانستند و علم ضعیف بود و ظلم فخر بود و فرماندهان فاجر بودند و وزیران ظالم بودند و عارفان خائن بودند و قاریان فاسق بودند؛ شهادت ناحق آشکار شد و فجور ( زنا ) و بهتان و گناه علنی شد قرآن ها و مساجد مزخرف شد و منبرها طویل گردید و اشرار گرامی شدند و صف‌ها ازدحام پیدا کرد و قلب‌ها اختلاف پیدا کرد و عهدها شکسته شد و موعود نزدیک شد و زنان به خاطر حرص دنیا در تجارت شریک مردان شدند و صدای فاسقان بلند گردید و حرفشان مورد اطاعت بود و رذل ترین مردم فرانروای آنها بود و مردم بخاطر شر فاجر از اوپرهیز می‌کردند و دروغگو مورد تصدیق واقع شده و خائن امین مردم گردید و...
و آخرین فرد این دین اولین آن را لعنت نمود و زنان سوار بر زین شدند و زنان به مردان شبیه شدند و مردان به زنان و شاهد شهادت دهد بدون اینکه چیزی دیده باشد و دیگری شهادت به ادای دین دهد بدون آنکه اطلاع داشته باشد و همت مردم برای غیر دین بود و مردم عمل دنیا را به آخرت ترجیح دادند و مردم لباس گوسفند به تن کردند در حالی که قلب هاشان مانند قلب گرگ است..... )مستدرک الوسائل ج 12 ص 326(


فتنه دجال
كيفيت‏خروج دجال به اين ترتيب‏است كه سه سال قبل از خروجش دردنيا قحط و خشكسالى مى‏شود. به‏اين صورت كه سال اول، ثلث‏باران وسال دوم دو ثلث‏باران معمولى‏نمى‏بارد و سال سوم حتى يك قطره‏باران از آسمان به زمين نمى‏بارد و يك برگ سبز از زمين روييده‏ نمى‏شود. در اين موقع كه گرسنگى وتشنگى بر عالميان سايه افكنده‏است، دجال خروج مى‏كند. هنگامه‏عجيبى بر پا مى‏شود و دجال به كمك‏پيروانش بر تمام شهرها مسلط مى‏شود و «بيت‏المقدس‏» را كه‏ساكنانش حاضر به ‏تسليم ‏نمى‏شوند، محاصره مى‏كند. در چنين زمانى به‏هنگام نماز صبح و يا عصر، حضرت‏مهدى صاحب‏الزمان عليه السلام ظهور مى‏كند و با جماعت محصورين به‏ نماز مى‏ايستد. حضرت عيسى بن‏مريم عليه السلام نيز از آسمان فرود مى‏آيد و به صاحب‏الامرعليه السلام اقتدا مى‏كند. آنگاه حضرت صاحب‏الزمان عليه السلام ازحصار خارج شده، دجال و پيروانش‏را از ميان برمى‏دارد.
او قیام میکند در حالی که همراهش نهری است و آتشی پس در هرکس در آتش او افتد اجرش واجب و وزر گناهانش پاک شده و هرکس در نهر او افتد وزرش واجب و اجرش پاک شده است دجال اکبر، اعور است و چشم راستش ممسوح (پوشیده) است و چشم دیگرش گویا ممزوج است به خون گویا در سرخی مثل علقه است؛ مانند دانه انگور است در آب سپس عده‌ای از اقوام او را پیروی می‌کنند انجیل‌های آنان به گردنشان آویخته است. ()بحار ج 57 ص 224 باب 36)
امام محمد باقر (ع) فرمود: هرکس زیاد سوره قارعه را بخواند خداوند عز و جل او را از فتنه دجال حفظ می‌کند( از اینکه به او ایمان بیاورد). ( بحار ج 89 ص 335 باب 114 )
آیا خروج دجال از علائم ظهور امام زمان است؟
جواب: نه خروج دجال از علائم ظهور امام زمان نیست بلکه برعکس ظهور امام زمان از علائم خروج دجال است یعنی اینکه دجال قبل از ظهور امام زمان قیام نمی کند بلکه بعد از تشکیل دولت عدل امام عصر قیام می کند پس تا امام زمان قیام نکند اونیز قیام نخواهد کرد.
رسول خدا فرمود: مهدی از فرزندان من قیام می کند خدا امرش را در یک شب اصلاح می‌کند پس زمین را پر از عدل و داد می کند سپس دجال قیام می‌کند. بحار ج 36 باب 41 ص 301

توضیح
ملاحظه می‌فرمایید:
در این حدیث تصریح شده که پس از آنکه امام زمان قیام کرد وجهان را پر از عدل و داد کردن وقت دجال قیام مي‌کند.

دجال از کجا قیام می‌کند و در کجا کشته می‌شود؟
جواب: طبق بعضی از روایات از سجستان قیام می کند بحار ج 51 ص 71 باب 1 و همچنین بحار ج52 ص 276 باب 36

در روایتی امیرالمؤمنین در خطبه خود فرمود: دجال از اصفهان و از روستایی به نام یهودیه خروج می‌کند
الخرائج و الجرائح ج 3 ص 1135

طبق روایتی دیگر رسول خدا فرمود:
دجال با هشتاد هزار سرباز به جور و کرمان فرود می‌آید و آنجا را به تصرف خود در می‌آورد
(امالی شیخ طوسی ص 265 مجلس دهم)


چه شهرهایی از فتنه ی دجال در امان می‌ماند؟
طبق احادیث و روایات جز مکه ومدینه هیچ جای دیگر از فتنه دجال در امان نمی ماند .
رسول خدا ( ص )فرمود: دجال به نزدیکیهای مدینه می رسد فردی که از بهترین افراد مدینه است علیه او قیام می کند و می گوید گواهی می دهم تو همان دجالی هستی که رسول خدا خبر داده، دجال می‌گوید: اگر این مرد را بکشم وزنده کنم آیا باز هم در کار من شک می‌کنید ، مردم می‌گویند: نه دجال او را می‌کشد و زنده می‌کند و ... بحار الانوارجلد 51 ص 96 باب 1

صحیح مسلم از رسول خدا این روایت را نقل میکند ودرادامه ی آن می‌گوید: .... وقتی آم مرد زنده شد می گوید: من آنقدر که الان به دجال بودن تو یقین دارم قبلا نداشتم دجال می‌خواهد که دوباره او را بکشد اما دیگر بر او دسترسی پیدا نمی‌کند ( ابراهیم بن سعد می‌گوید: که این مرد حضرت خضر است)
صراط مستقیم ج 2 ص 221 بحار ج 51 ص 98 باب 1 ـ بحار ج 52 ص 195 باب 25
چه کسی دجال را می کشد؟
طبق تعدادی از روایات حضرت عیسی از آسمان به زمین می آید و دجال را می کشد وقتی دجال حضرت عیسی را دید ذوب می شود همانگونه که پی ذوب می شود طبق روایت دیگر: حضرت عیسی پشت سر حضرت مهدی نماز می‌خواند در مقابل او جهاد می کند و دجال را در مقابل امام مهدی می‌کشد طبق بعضی دیگر از روایات حضرت مهدی هفت سال حکومت می‌کند و زمین را پر از عدل و داد می‌کند او با حضرت عیسی قیام می‌کند و او را در قتل دجال یاری می‌کند (و دجال را در شام در هفده ذراعی باب« لدّ» در سرزمین فلسطین می کشند)
(بحار 33 ص 235 باب 19 ـ بحار 10 ص 134 ـ بحار 24 ص 238 باب 67 ـ بحار 51 ص 89 باب 1 ـ بحار 25 ص 15 باب 1)

در روایت است که رسول خدا فرمود: هرکس در مرحله ی اول با من جنگید و در مرحله ی دوم با اهل بیت من جنگید خداوند در مرتبه سوم او را با دجال مشهور می‌کند (امالی شیخ طوسی ص 60 مجلس دوم)

ایمان آوردن به دجال در قبر
هرکس ما اهل بیت را تکذیب کند خداوند او را در قیامت کور محشور می‌کند در حالی که یهودی است و اگر در زمان او دجال خروج کند به او ایمان می‌آورد و اگر قبل از خروج دجال بمیرد در قبر به او ایمان خواهد آورد. ( بحار ج 47 ص 356 باب 11 )


دجال در مسیحیت
عبارت دجال در عهد جدید چندین بار تنها در رساله یوحنا آمده‌است. و مقصود کسی است که با مسیح مقاومت یا ضدیت می‌کند. و مدعی آن باشد که خود در جای مسیح است.
در نامه اول یوحنا آمده‌است:دروغگو کیست جز آنکه مسیح بودن عیسی را انکار کند آن دجال است که پدر و پسر را انکار می‌نماید.باز در همان رساله آمده‌است: «شنیده‌اید که دجال می‌اید الحال هم دجالان بسیار ظاهر شده‌اند و از این می‌دانم که ساعت آخر است.» در جای دیگر در همان رساله می‌گوید: «و هر روحی که عیسی مجسم شده را انکار کند از خدا نیست و اینست روح دجال که شنیده‌اید که او می‌اید و الان هم در جهان است.» برخی از علمای مسیحی از جمله صاحب قاموس کتاب مقدس دجال را اسم عام می‌داند و به تصور وی مراد از دجال و دجالان کسانی هستند که مسیح را تکذیب کنند و این معنا از عبارات انجیل نیز استفاده می‌شود. همچنین گفته شده دجال یا ضد مسیح شخصی است که در آخرالزمان قیام کرده و مسیح، رجعت کرده او را از پای در خواهد آورد.
دجال در اسلام
در اسلام یکی از نشانه‌های دوران ظهور خروج دجال است.موضوع دجال بیش از آنچه در روایات شیعه است از طرق اهل تسنن نقل شده‌است.
ظهور دجال، در کتاب‌های اهل سنت، از نشانه‏های برپایی قیامت دانسته شده‌است ولی در منابع روایی شیعه، از نشانه‏های ظهور به شمار می‏رود. بر اساس آنچه از ظاهر اخبار استفاده می‏شود، دجال فردی است که در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی خروج می‏کند و غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت‏انگیز جمع زیادی از مردم را می‏فریبد و سرانجام به دست عیسی مسیح در کنار دروازه «در» در منطقه شام به هلاکت می‏رسد.
پیامبر اسلام می‏فرماید:
قیامت ‏برپا نمی‏شود، تا وقتی که مهدی از فرزندانم قیام کند و مهدی قیام نمی‏کند، تا وقتی که شصت دروغگو خروج کنند.
پیشاپیش برپایی قیامت، خروج دجال است و پیش از دجال، سی دروغگو، یا بیشتر خروج خواهند کرد.
دجال در روایات اهل تسنن
قسمت عمده روایات در مورد دجال را «احمد حنبل»در کتاب «مسند»و «ترمذی»در«صحیح»خود و «ابن ماجه»در«سنن»و «مسلم» در «صحیح» و «ابن اثیر»در«نهایه»از عبدالله بن عمر و ابوسعیدحذری و جابر ابن عبدالله انصاری نقل کرده‌اند.
صدوق در این زمینه می‌گوید: اهل سنت اینگونه اخبار را تصدیق می‌کنند و آن را درباره «دجال»و غیبت وی و زنده بودنش را در این مدت طولانی روایت نموده‌اند.
«صائد بن صید» که در زمان محمد می‌زیسته و محمد او را از مصادیق دجال معرفی کرده‌است و چون بعدا از خروج دجال در آخرالزمان نیز خبر داده بعضیها گمان کرده‌اند دجال موعود همان «صائد بن صید» است و در نتیجه به زنده ماندن و طول عمر او قائل شدند.
بعضی از نویسندگان اسلامی نیز با توجه به ریشه لغت «دجال» آن را منحصر به یک فرد بخصوص نمی‌دانند بلکه آن را عنوانی می‌دانند کلی برای افراد پر تزویر حیله گر و حقه باز که برای فریب مردم از هر وسیله‌ای استفاده می‌منند. دجال شخصی است که حق را با باطل آمیخته و از حق برای راهبرد اهداف شیطانی خود استفاده می‌کند. در منابع اسلامی نیز احادیثی راجع به متعدد بودن وجود دجال نقل شده‌است.
پیامبر اسلام مردم را از دجال می‌تر سانید و فتنه اش را گوشزد می‌کرد و می‌فرمود:
«ایها الناس ما بعث الله نبیا الا و قد انذروا قومه الدجال»
«ای مردم !خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر اینکه قوم خویش را از فتنه دجال بر حذر داشته‌است.»
در حدیث دیگری که از صحیح ترمذی نقل شده‌است پیامبر فرمود:
«انه لم یکن نبی بعد نوح الا انذر قومه الدجال و انی انذر کموه»
«هر پیامبری بعد از نوح قوم خود را از فتنه دجال ترسانده و من نیز شما را بر حذر میدارم.»
از این روایت معلوم می‌شود که در عصر هر پیامبری «دجال»و یا «دجالانی»وجود داشته‌اند که هر پیامبر موظف بود قوم خود را از فتنه آن بر حذر دارد و گرنه معنی نداشت انبیای پیشین مردم عصر خویش را نسبت به فتنه دجالانی که هزاران سال بعد از آنها آشکار خواهد شد هشدار دهند.
در حدیثی که به طریق اهل سنت آمده‌است می‌خوانیم :
«لا تقوم الساعه حتی یخرج ثلاثون دجالون کلهم یزعم انه رسول الله»
«پیامبر فرمود: قیامت بر پا نمی‌شود تا اینکه سی نفر دجالی که خود را پیامبر می‌پندارند ظاهر شوند.»
بالاخره از این احادیث استفاده می‌شود که دجال نام شخص معینی نیست و به هر شخص دروغگو پرتزویر و گمراه کننده اطلاق می‌گردد.
آنچه بر مسلمانان مسلم است، در آخرالزمان همزمان با قیام مهدی شخصی ظهور خواهدکرد که در حیله و تزویر و دروغگویی و حقه بازی و شیطنت بر تمام دجال‌های گذشته برتری خواهد داشت.
دجال و آخرالزمان
در بعضی از روایات اشاره شده است که در آخرالزمان دجال خواهد آمد . منظور از دجال چیست؟ آیا در جامعه کنونی ما مصداق دارد؟
دجال از ریشه «دجل » به معنای دروغگوی حیله گر است . اصل داستان دجال در کتاب های مقدس مسیحیان است . در انجیل این واژه بارها به کار رفته و از کسانی که منکر حضرت مسیح باشند و یا «پدر و پسر» را انکار کنند، به عنوان دجال یاد شده است . به همین جهت در ترجمه انگلیسی کتاب های مقدس مسیحی، واژه آنتی کریست ( Antichrist) یعنی ضد مسیح به کار رفته است .
در روایات زیادی از اهل سنت، خروج دجال از نشانه های برپایی قیامت دانسته شده است .در کتاب های روایی شیعه، تنها دو روایت در مورد خروج دجال به عنوان یکی از علائم ظهور حضرت مهدی (عج) آمده است که هیچ یک از آن ها از نظر سند معتبر و قابل قبول نیست . بنابراین، از نظر منابع شیعی، دلیل معتبری بر این که خروج دجال یکی از علائم ظهور باشد، وجود ندارد; اما در عین حال با توجه به روایات زیادی که در منابع اهل سنت آمده است، احتمال این که اصل قضیه دجال به طور اجمال صحت داشته باشد; وجود دارد . البته حتی اگر اصل قضیه دجال صحت داشته باشد، بی تردید بسیاری از ویژگی هایی که برای آن بیان شده، افسانه به نظر می رسد .
پس، اصل قضیه دجال امری محتمل و ممکن، می نماید . اکنون این سؤال مطرح است که مقصود از دجال چیست؟ درباره مصداق این واژه دو احتمال وجود دارد:
1- با توجه به معنای لغوی « دجال » ، مقصود از آن نام شخص معینی نیست; بلکه هر کسی که با ادعاهای پوچ و بی اساس و با تمسک به انواع اسباب حیله گری و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد، دجال است .
بر این اساس، دجال ها متعدد خواهند بود . وجود روایاتی که در آن سخن از دجال های متعدد رفته است، این احتمال را تقویت می کند; مانند: «قال رسول الله (ص): یکون قبل خروج الدجال نیف علی سبعین رجالا; پیش از خروج دجال ، بیش از هفتاد دجال خروج خواهند کرد» .
بنابراین احتمال، در حقیقت قضیه دجال بیانگر این مطلب است که در آستانه انقلاب امام مهدی (عج) افراد حیله گر برای نگه داشتن فرهنگ و نظام جاهلی، همه تلاش خود را به کار می گیرند تا با تزویر و حیله گری مردم را نسبت به اصالت و تحقق آن انقلاب و استواری رهبریش، دچار تردید سازند . این که در همین روایات تاکید شده است: «هر پیامبری امت خویش را از خطر بر حذر داشته است » ، خود تاییدی دیگر بر همین احتمال است که مقصود از دجال ، هر شخص حیله گر و دروغ گویی است که قبل از خروج حضرت مهدی (ع) در صدد فریب مردم است .
2- دجال ، کنایه از کفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی بر همه جهان است .
استکبار با ظاهری فریبنده و با قدرت مادی، صنعتی و فنی عظیمی که در اختیار دارد، سعی می کند مردم را فریب دهد و مرعوب قدرت و ظاهر فریبنده خود کند . بر این اساس است که پیامبران امت های خود را از فتنه دجال بیم داده اند: «ما بعث الله نبیا الا و قد انذر قومه الدجال... ; هیچ پیامبری مبعوث نشد مگر آن که قومش را از فتنه دجال بر حذر داشت » ، در حقیقت آنان را از افتادن به دام مادیت و ورطه حاکمیت طاغوت و استکبار جهانی بر حذر داشته اند . پس احتمال می رود منظور از دجال - با آن شرایط و اوصافی که در این روایات برای او شمرده شده - همان استکبار جهانی باشد; مثلا در اوصاف دجال گفته شده «کوهی از طعام و شهری از آب به همراه دارد» کنایه از امکانات عظیم و گسترده ای که استکبار در اختیار دارد .


دجال در عقاید شیعه :

براساس برخی روایات شیعی پیش از ظهور آخرین منجی عالم علائمی طبیعی و غیر طبیعی درجهان رخ خواهد داد که به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم بندی شده است .
براساس این روایت علائم فرعی داری تعدد است وهمگی آنها پیش از ظهور باید اتفاق بیفتد ولی تنها بروز یکی از علائم اصلی یا حتمی برای اعلام نزدیکی ظهور منجی کفایت میکند.
علائم حتمی برای ظهور :
1. خروج سفیانی وخسف بیدا : در روایتی از امام علی بن الحسین(ع) مرویست که قیام حضرت قائم حتمی و امر سفیانی نیز حتمی است و تازمانی که سفیانی نیاید حضرت قیام نخواهد کرد.
2. خروج یمانی: امام صادق(ع) دراین باره میفرمایند: سه کس در یک سال و در یک روز قیام می¬کنند؛ خراسانی و سفیانی و یمانی و در بین این سه پرچم بهترین پرچمها از یمانی است: زیرا پرچمی است که به حق دعوت می¬کند.
3. صیحه آسمانی: ندایی که ازآسمان شنیده میشود و عالمیان همگی این صدا را خواهند شنید ازجمله علائم حتمی شمرده میشود .امام باقر در روایتی از این نشانه ظهور چنین بیان میفرمایند: صدایی از آسمان شنیده می¬شود که حق با او (امیر المومنین) و پیروان اوست. در این هنگام قائم ما خروج خواهد کرد.
4. قتل نفس زکیه:قتل نفس زکیه نیز از علائم قطعی ظهور شمرده میشود و براساس روایتی از نبی گرامی اسلام(ص) در شرح علائم ظهور اینگونه نقل میشود که : مهدی ظهور نمی¬کند تا اینکه نفس زکیه کشته شود.
5. ظهور دجال : براساس همین روایات دجال بعنوان فردی با یک چشم که از گودی معمول زیرچشم برخوردار نبوده و چشم سمت چپش روی پیشانی اش قرارگرفته و دارای شمایل ترسناکی است و...نام برده شده است .
براساس روایات مختلف چهره دجال ناقص ، کور و يک چشمي که و ‏از اصل خلقت يک چشم ندارد به طورى كه ‏گودى حدقه‏اش نيست و ادعاي خدائي ميکند ،چشم چپش در وسط پيشاني او قرار دارد،متولد شده در میان قوم يهود ازجمله ترسیم شده است.
در بیان دیگر مشخصات ظاهری دجال میخوانیم : مردي چاق و سرخ روي است ( در برخي منابع ذکر شده است که لحاظ بزرگي هيکل هيچ انساني از ابتداي خلقت مانند او وجود نداشته است ) ،موهايش مجعد است،پايش لنگ است، داراي قدرتهاي فوق بشري و جادوئي است به نحوي که تصور ميشود مرده را زنده ميکند و در قحطي مردم را طعام ميدهد.
هفتاد هزار ترک ، يهود ، زنا زاده ، خواننده ، نوازنده ، باديه نشين و زن از او پيروي مي کنند به هرخرابه اي برسد مي گويد گنج هايت را آشکار کن پس آنچه گنج دارد آشکارمي شود.
طول حکومتش چهل روز است و در اين مدت همه را به کفر ميکشد
براي نجات از شرش حفظ نمودن سوره کهف قبل از خروجش و در صورت رويت وي خواندن سوره حمد و خانه نشيني و توکل بر خدا توصيه شده است
اما تاکنون برسراین مطلب که آیا دجال یک انسان است یا تعبیری از یک رویداد یا ابزار است تردید وجود داشته است .ازهمین رو دلار آمریکا،تلویزیون ،ماهواره و..ازجمله تعابیری است که از دجال در زمان کنونی نام برده میشود.
اما انتشار خبرتولد این کودک که همزمان ،موضوع درشرف مرگ بودنش نیز درحال نشر است " انسان " بودن دجال را میتواند تقویت نماید.
ویکی انگلیسی
1. ↑ قاموس کتاب مقدس، مستر هاکس
2. ↑ نامه اول یوحنا ۴:۳
3. ↑ دوم تسالونیکیان ۲:۸
4. ↑ ماهنامه موعود جوان شماره ۲۶ -
5. ↑ ارشاد، ج‏۲، ص‏۳۷۱
6. ↑ بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۳۰۰
7. 1 . رساله یوحنا، بابا 2، آیه 18و22 .
8. 2 . سنن ترمذی، ج 4، ص 507 - 519 .
9. 3 . کمال الدین صدوق، ص 525 و 526 .
10. 4 . کنزالعمال 14، ص 200 .
11. 5 . بحارلانوار، ج 52، ص 205 .
12. 6 . رجوع کنید به: الف) چشم به راه مهدی، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات قم، جمعی از نویسندگان، ص 289 .
13. ب) دادگستر جهان، ابراهیم امینی، ص 223 .

۱۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۲۱ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط هادی ، senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان