تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

حقوق تجارت

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
حقوق تجارت
حقوق تجارت

انسان از اعصار قدیم و مراحل اولیه ، احتیاج به معاملات و کسب داشته ، زیرا یک فرد به تنهایی قادر به تهیه مایحتاج خود نیست و هر کس قسمتی از آن را تهیه می کند.از زمانهای خیلی قدیم و اعصار ماقبل تاریخ که بشر این احتیاج را حس کرده معاملات بوسیله مبادله انجام می شده . مثلا کسی که زراعت می نموده محصول خود را با متاع کسی که پارچه بافی می کرده مبادله می نموده است.کم کم در اثر ترقی و رشد فکری بشر ، این احتیاج شدت پیدا کرده و پول را واسطه و وسیله معاملات قرار داده اند و تا حال هم این رسم باقی است.

بنابر این تجارت امر جدیدی نیست و از زمان قدیم لازمه حیات بشر و جزء لاینفک زندگی انسان بوده است.

در تقسیمات حقوق، حقوق تجارت را جزء حقوق داخلی خصوصی قرار داده اند.زیرا حقوق که معنی آن جمیع اختیارات یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی است به دو قسمت تقسیم می شود: حقوق خارجی، حقوق داخلی.

حقوق خارجی آن دسته از حقوقی است که روابط بین دولتها را با یکدیگر معین می کند.

حقوق داخلی نوعی از قواعدی است که مناسبات دولت را با افراد و یا تکلیف افراد را در برابر یکدیگر تعیین می نماید و به دو دسته تقسیم می شود: حقوق عمومی و حقوق خصوصی.

حقوق عمومی داخلی یک رشته قوانینی است که مربوط به امور دولتی است و روابط دولت را با افراد تعیین می نماید مانند قوانین مالیاتی و غیره به اقسام متعددی تقسیم می شود.

حقوق خصوصی آن دسته از قوانینی است که حقوق افراد را در قبال یکدیگر تعیین و مناسبات آنها را حفظ می نماید مانند قوانین مدنی که به طبع به دسته های کوچکتری تقسیم می شود.

حقوق تجارت جزء حقوق خصوصی داخلی است زیرا روابط افراد کشور را در امر تجارت و همچنین مناسبات تجار را در قبال یکدیگر تعیین می نماید.

اغلب ضمن حقوق تجارت ، مباحثی راجع به انواع دیگر از حقوق ، هم وجود دارد. مانند قوانینی که به موجب آن مجازات متخلفین از امر به خصوص ، و یا مرتکبین موضوعی را معین نموده است که جزء حقوق جزائی است. و یا قوانین گمرکی و غیره که جزء قوانین مالیاتی است و با قراردادهایی که در امر تجارت با ممالک دیگر بسته می شود که جزء حقوق بین المللی است. ولی در هر حال به عقیده عموم نویسندگان حقوقی ، حقوق تجارت جزء دسته قوانین داخلی خصوصی به شمار رفته است.

همچنین ببینید:

پیدایش حقوق تجارت
مبدأ حقوق تجارت
تاریخ حقوق تجارت ایران

حقوق تجارت
حقوق تجارت مجموعه قواعدی است که بر روابط بازرگانان و اعمال تجارتی حکومت می‌کند. برخلاف حقوق مدنی که روابط همهٔ افراد جامعه را شامل می‌شود، حقوق تجارت به وضع قواعدی ویژه برای تجار و اعمال تجاری می‌پردازد، به همین جهت در مواردی که راه حل صریحی در حقوق تجارت پیش بینی نشده باشد به قواعد حقوق مدنی مراجعه می‌شود.

فهرست مندرجات

۱ شاخه‌های فرعی
۲ قوانین تجارتی
۳ منبع
۴ پیوند به بیرون
شاخه‌های فرعی
حقوق دریایی
حقوق هوایی

قوانین تجارتی
قانون تجارت: این قانون در 13اردیبهشت ماه 1311 در600ماده توسط مجلس شورای ملی تصویب شد واصول مربوط به معاملات تجاری، دفاتر تجارتی، اسناد تجاری و چک، دلالی، حق العمل کاری، قرارداد حمل و نقل، قائم مقام تجارتی و سایر نمایندگان تجارتی، ضمانت، ورشکستگی، اسم تجارتی و شخصیت حقوقی را بیان می کند. برای تدوین این قانون بیشتر به قانون تجارت بلژیک و فرانسه مراجعه شده است.
لایحه اصلاحی قانون تجارت: در سال 1347 مقررات بخش شرکت های سهامی قانون تجارت اصلاح و در 300 ماده مقررات جدیدی برای شرکت های سهامی عام و خاص وضع گردید.
قانون تجارت الکترونیک: این قانون مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسط های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های جدید ارتباطی به کار می رود.(ماده یک قانون تجارت الکترونیک ) و در 17 بهمن1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
قانون صدور چک

اقتصادهای باز و دولتهای حجیم
مقاله :

" چرا بیشتر اقتصادهای باز دنیا از دولتهای بزرگتری ( حجیم تر ) برخوردار هستند "

عنوانی است که توسط Dani Rodrik از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۹۸ بازنگارش شده و در مجله اقتصاد سیاسی به چاپ رسیده است .


معرفی سازمان خبری اقتصاد ایران
تاسیس خبرگزاری مستقلی برای پوشش اخبار و تحولات در حوزه اقتصاد بنام " سازمان خبری اقتصاد ایران "یا Economic News Agency یک اتفاق میمون و ارزشمند است که می تواند در شتاب بخشیدن به اطلاع رسانی و انعکاس تحولات گوناگون در حوزه تجارت و اقتصاد در عرصه داخلی و خارجی یاری رساند .

به دست اندرکاران این خبرگزاری دست مریزاد گفته و در فرصت مناسب دیدگاه ها و پیشنهادات ی شخصی ام را با مسئولان آن در میان خواهم گذاشت .

در معرفی این خبرگزاری آمده است :

" .... در راستای اهمیت كار فرهنگی و رسانه ای و جلب توجه جامعه به رابطه بین مقوله اقتصاد- رسانه بر آن شدیم تا با ایجاد یك پایگاه اطلاع رسانی تخصصی در این زمینه خلاء موجود را برطرف كرده و در حد توان خود در ارتقا و توسعه ی اخبار و گزارشات اقتصادی تلاش نمائیم.

...بر همین اساس خبرگزاری اقتصادی ایران،فعالیت خود را آغاز نموده و سعی دارد با تبیین و تشریح مفاهیم اقتصادی در جامعه به توسعه الگوهای ارزشی در اقتصاد كشور كمك نموده و در جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی از منظر اقتصادی گام بردارد.

بنابراین خبرگزاری اقتصادی ایران تلاش دارد با تهیه گزارشات ویژه پیرامون موضوعات روز اقتصادی به غنای اطلاعاتی مردم در حوزه اقتصاد كمك كرده و بستر و فضای مناسب و مثبت كاری را برای فعالیت های اقتصادی فراهم نموده و در راستای ترویج الگو های اقتصادی متناسب با دین و فرهنگ ملی حركت نماید .

نقد و ارزیابی سیاستها و برنامه ریزی های اقتصادی دولت و نیز طرح و انعكاس دیدگاه های كارشناسی اساتید و دست اندركاران و برنامه ریزان اقتصادی و برنامه ریزی در جهت عمق بخشی به اخبار و تحلیل های اقتصادی نیز از دیگر محور های كاری این خبرگزاری می باشد.


حقوق تجارت بین الملل و پروتکل کیوتو
مقاله مفیدی از Bradnee Chambers از محققان موسسه مطالعات عالی وابسته به دانشگاه سازمان ملل توکیو در خصوص " حقوق تجارت بین الملل و پروتکل کیوتو " منتشر شده است که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود .مبحث پروتکل کیوتو از سالهای گذشته در محافل سیاسی و علمی زیاد بدان پرداخته شده است و موضوعاتی جدیدی را در حوزه حقوق تجارت بین الملل ایجاد نموده است .


نشست سران کشورهای عضو جی 8
نشست سران هشت کشور صنعتی جهان موسوم به "گروه 8" که از روز چهارشنبه 16 خرداد ماه در شهر "هایلیگن‌دام" در شمال آلمان آغاز شده بود روز جمعه 18 خرداد ماه پایان یافت.
در این نشست سه روزه که موضوعات مختلف جهانی و منطقه ای مورد تبادل نظر قرار گرفتند به مانند تمامی نشستهای قبلی مخالفت ها و اعتراضات فراوانی را در خصوص ماهیت این نشست و تصمیمات آن به دنبال داشت .

در جنبه های تجاری چندین بیانیه و گزارش در انتهای نشست منتشر شد که در آدرس های ذیل می توانید ببینید :

معرفی پایگاه اطلاع رسانی حقوق صنعتی ایران
پایگاه اطلاع رسانی حقوق صنعتی ایران کوشش ارزشمندی است که به مدیریت سرکار خانم عبدالله صورت پذیرفته و به مجموعه نسبتا خوبی از موضوعات مختلف حقوق اقتصادی و تجاری نظیر حقوق کار ، مالکیت معنوی ، حقوق ثبت ، حقوق فناوری و .. پرداخته است .

در آستانه تحولات اقتصادي كشور با توجه به اجراي سياست اصل 44 و در راستاي حضور موفق شركت ها و سازمان هاي ايراني در عرصه ملي و بين المللي دومين كنفرانس بين المللي سازمان هاي پيشرو و حضور در فضاي تجارت جهاني در روزهای بیست و یکم و دوم خرداد 1386 در محل سالن همایشهای بین المللی صدا و سیما با حمايت و مشاركت مركز ملي مطالعات جهاني شدن ، نهاد رياست جمهوري ، وزارت صنايع و معادن ، دانشگاه ها ، مراكز علمي و پژوهشي داخلي و خارجي ، انجمن ها ، شركت ها و سازمان هاي پيشرو و برتر در تهران برگزار مي شود .

از سخنرانان دومین کنفرانس می توان به آقایان دكتر نهاونديان ، دکتر نعمت زاده ، دکتر ناظمی اردکانی و از سخنرانان خارجی به آقایان دکتر Heins Mandl رئيس دانشكده مديريت خرد مونيخ ، آقای Harry Helbig مدير شركت S.A.I آلمان اشاره نمود

جهت اطلاع اشاره می نماید که اولین کنفرانس در روزهاي اول و دوم خرداد ماه سال 1385 در سالن همايشهاي بين المللي رازي تهران با حمايت و مشاركت مركز ملي مطالعات جهاني شدن نهاد رياست جمهوري ، وزارت بازرگاني ، وزارت صنايع و معادن، موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، سازمان مديريت صنعتي ، موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني، دانشگاههاي امام صادق (ع) ، علم و صنعت ، اميركبير، برگزار گرديد .

.

از محورهای کنفرانس دوم :

مديريت بنگاه هاي اقتصادي پيشرو در راستاي تجارت جهاني

ويژگيهاي اساسي بنگاههاي پيشرو

دولت، بنگاههاي پيشرو و تجارت جهاني

نيازمنديها و تاثيرات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي حضور در تجارت جهاني

تجارب سازمانها و شركتهاي موفق

دریافت بروشور الکترونیکی کنفرانس


گزارش البرادعی در خصوص فعالیتهای انرژی هسته ای ایران
گزارش ۲۳ می سالجاری سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در خصوص گزارش فعالیتهای انرژی هسته ای جمهوری اسلامی ایران که در سایت ISIS منتشر شده را در اینجا می تونید ببینید و مطالعه کنید :


ضرورت آشنایی با سازمان جهانی تجارت
شناخت از سازمان جهانی تجارت ( WTO) و ساز و كارها و قواعد و مقررات آن براي محقق و پژوهشگر حوزه تجارت خصوصا در بعد بين المللي آن به باور اين حقير يك ضرورت اساسي و بنيادين تلقي مي شود . توجه به اين شاخصها روشنگر اين ضرورت خواهد بود :

- در حال حاضر 150 كشور در عضويت اين سازمان هستند و مجموعا 97 درصد از تجارت جهاني را بر عهده دارند .

- اين سازمان ، براي كليه جهان يك نظام قاعده مند با هدف آزادسازي تجارت بين الملل فراهم مي سازد .

- نقش اين سازمان در ايجاد يك سيستم تجاري چند جانبه حائز اهميت است .

- اين سازمان در حال حاضر نهاد مركزي نظام تجاري بين المللي به شمار مي رود و نظام تجاري اكثر كشورهاي جهان را تحت پوشش خود داشته و ساير ملل دنيا بطور غير مستقيم از مقررات اين سازمان متأثر مي باشند.

- تنها سازماني است كه يك سيستم جهاني از مقررات ، حقوق و تعهدات را جهت هدايت نظام تجاري چند جانبه كه دولت هاي عضو نيز آن را داوطلبانه پذيرفته اند ، فراهم نموده است .

با در نظر گرفتن نكات فوق ، وظيفه اصلي حقوق تجارت بين الملل نسبت به اعضاي سازمان جهاني تجارت اين است كه به بنگاه ها و مؤسسات تجاري كشورها كمك نمايند تا با بهره گيري از موافقتنامه ها و قواعد موجود محصولات خود را در بازارهاي جهاني عرضه نمايند و در اين راستا سازمان جهاني تجارت با ساير نهادهاي بين المللي كه مسئوليت كمك به اين كشورها را دارند ، همكاري مي نمايد.


* تصور مي كنم براي آشنايي ابتدايي و البته بنيادين با سازمان فوق مطالعه موافقت نامه تاسيسي اين سازمان چارچوب روشني را براي علاقمندان اين حوزه فراهم سازد . پایگاه اینترنتی سازمان فوق اطلاعات لازم و به روز شده را در اختیار شما قرار می دهد .

موسسه تجارت جهانی (WTI) از موسساتی است که در شهر برن پایتخت سوئیس مستقر می باشد و مرکز مطالعات عالی در خصوص موضوعات اقتصاد و حقوق تجارت بین الملل بشمار می رود . این موسسه بعنوان یک مرکز مطالعاتی ، تحقیقاتی و آموزشی مشترک از سوی دانشگاه های برن ، فرایبورگ و نیوشاتل می باشد .

دوره آکادمیک این موسسه تحت عنوان دوره کارشناسی ارشد اقتصاد و حقوق بین الملل یا MILE می باشد که فرصت تکمیل و ارسال فرم ثبت نام تا پایان ژانویه هر سال برای سال تحصیلی بعدی می باشد .این موسسه تحت شرایط خاصی و برای تعداد محدودی از درخواست کنندگان بخشهایی از هزینه دوره را پرداخت می کند .

برای آشنایی با این موسسه و شرایط این دوره ضمن مراجعه به سایتهای بالا می توانید اطلاعات جزئی تر را تحت این فایل PDF دریافت کنید .


شبکه جهان سوم
پایگاه اینترنتی شبکه جهان سوم Third World Network از سایتهای بسیار مفید در ارائه مقالات ، اخبار و تحولات حوزه تجارت بین الملل خصوصا موضوعات مرتبط با سازمان جهانی تجارت ، سازمان بین المللی آنکتاد و مرکز تجارت بین المللی (ITC) , و همچنین حقوق مالکیت فکری و معنوی و سایر موضوعات می باشد.

از انتشارات این شبکه ، دو هفته نامه اقتصادهای جهان سوم ، روندها و تحلیل ها می باشد که در مالزی به چاپ می رسد و بنده بشخصه از مطالب آن مکررا بهره بردم .

استفاده از سایت فوق می تواند منبع بسیار مفیدی برای گسترش دامنه اطلاعات و پیگیری تحولات این حوزه ها باشد .

معرفی مرکز حقوق تجارت بین الملل
موسسه آمریکایی حقوق بین الملل ELIبخشی را تحت عنوان مرکز حقوق تجارت بین المللدایر نموده است که هدف اصلی از تاسیس آن ارائه کمکهای مشورتی به کشورهای عضو و همچنین در حال الحاق به سازمان جهانی تجارت WTO می باشد. برگزاری دوره های آموزشی برای کارشناسان درگیر این موضوع در زمینه موضوع حل و فصل اختلافات و سایر مسائل با بهره گیری از اساتید و پژوهشگران و همچنین مسئولان و مدیران کل سابق سازمان فوق از جمله این موارد می باشد. برای آشتایی بیشتر می توانید به پایگاه اینترنتی آن مراجعه کنید .


معرفی سازمانها و موسسات مرتبط با حقوق تجارت بین الملل
آشنایی با سازمانها و موسسات مرتبط با حوزه حقوق تجارت بین الملل یک ضرورت انکار ناپذیر در مسیر پیگیری تحولات این بخش می باشد . یکی از این موسسات کمیسیون حقوق تجارت بین الملل سازمان ملل متحد می باشد که برای آشنایی با این کمیسیون می توانید به این بخش مراجعه کنید .


مقدمه
دنياي پرچالش كسب و كار امروز ما را مجبور مي سازد تا همسو با بقيه كشورها به سوي جهاني شدن گام برداريم. لزوم پيوستن جمهوري اسلامي ايران به سازمان تجارت جهاني و همچنين مهم بودن فهم ادبيات هر موضوع براي درك بهتر آن، ما را برآن مي دارد تا با سازمان تجارت جهاني بيشتر آشنا شويم، لذا فهم درست ساختار سازماني اين سازمان و مسئوليتها و اختيارات هربخش از آن، ما را به هدف خود نزديك تر مي سازد.

اهداف و اصول سازمان تجارت جهاني
اهداف اصلي سازمان تجارت‌جهاني (WORLD TRADE ORGANIZATION = WTO) همان اهداف موافقتنامه عمومي تعرفه و تجارت (گات) است: ارتقاي سطح زندگي، تامين اشتغال كامل در كشورهاي عضو و توسعه توليد و تجارت و بهره وري بهينه از منابع جهاني، دستيابي به توسعه پايدار باتوجه به بهره برداري بهينه از منابع جهاني، حفظ محيط زيست طوري كه با سطح مختلف توسعه اقتصادي جوامع سازگاري داشته باشد و افزايش سهم كشورهاي در حال توسعه و كمتر توسعه يافته از رشد تجارت بين المللي، جزو هدفهاي اصلي سازمان تجارت جهاني است.


متناسب با همين اهداف، سازمان تجارت جهاني به مديريت و تسهيل عمليات اجرايي و توسعه اهداف موافقتنامه سازمان تجارت جهاني و تهيه چارچوب لازم براي اجراي مديريت موافقتنـامـه هاي تجاري چندجانبه مي پردازد. همچنين نقش فراهم كردن امكانات گردهمايي اعضا براي مذاكره و مشورت در زمينه روابط چندجانبه تجاري و اجرا و تدوين مقررات مربوط به روشهاي حل اختلاف ميان اعضا را برعهده دارد. سازمان تجارت جهاني همچنين موظف است نظام بررسي و تجديد نظر در سياستهاي تجاري را برقرار ساخته، با سازمانها و تشكيلات اقتصادي بين المللي همچون صندوق بين المللي پول و بانك جهاني همكاري داشته باشد.

اصول سازمان تجارت جهاني با كمي تفاوت همانند اصول مندرج در موافقت نامه عمومي تعرفه و تجارت است. به طور كلي سازمان تجارت جهاني بر چند اصل مهم مبتني است:
-1اصل عدم تبعيض و اصل دولت كاملــــــه الوداد(MOST FAVORED NATION (MFN) CLAUSE) : طبق اين اصل هرگونه امتياز بازرگاني يا تعرفه اي كه از سوي يك كشور نسبت به هر كشور عضو اعمال مي شود، به تمام شركاي تجاري عضو، قابل تعميم است. تنها استثناي اين اصل در مورد همگرايي اقتصادي همانند اتحاديه هاي گمركي بين چند كشور است؛

-2استفاده از محدوديتهاي كمي در تجارت همچون سهميه بندي و صدور پروانه واردات ممنوع بوده، حمايت از صنايع داخلي فقط از طريق تعرفه هاي گمركي شفاف امكان پذير است؛

-3 كاهش تدريجي و تثبيت تعرفه هاي گمركي و حذف موانع تجاري غيرتعرفه اي، مگر در مورد محصولات كشاورزي كشورهايي كه با مشكلات در پرداختها مواجه هستند؛

-4برقراري نظام تعرفه هاي ترجيحي با هدف اعطاي امتيـــازات تجاري به بعضي از فـرآورده هاي كشورهاي در حال توسعه، به منظور ساده سازي رقابت محصولات اين كشورها با محصولات توليدي كشورهاي صنعتي؛
-5 هرگونه عمل كشورهاي عضو كه جنبه فروش زيرقيمت تمام شده(DUMPING) داشته باشد ممنوع است؛
-6هرگونه رفتار با كالاي وارداتي كه متفاوت با رفتار با كالاهاي ساخت داخل باشد توسط كشورهاي عضو ممنوع است؛
-7انجام مشورت در مورد سياستهاي بازرگاني با ديگر اعضا و حل وفصل اختلافات ناشي از روابط تجاري از طريق مذاكره.
كنفرانس وزيران
كنفرانس وزيران بالاترين ركن سازمان تجارت جهاني بوده كه نمايندگان همه اعضا را دربر مي گيرد و اختيارات اعضاي آن محقق ساختن كاركردهاي سازمان، اتخاذ اقدامات لازم در اين راستا و تصميم گيري در زمينه توافقنامه هاي تجارت چندجانبه در صورت درخواست هريك از اعضاست.
كنفرانس وزيران حداقل يك بار در هر دو سال تشكيل جلسه مي دهد. نخستين كنفرانس وزيران سازمان تجارت جهاني در دسامبر سال 1996 در سنگاپور، دومين دور آن در مه 1998 در ژنو و سومين دور در نوامبر 1999 در سياتل ايالات متحده برگزار شد. چهارمين و پنجمين دور نيز در سالهاي 2001 و 2003 به ترتيب در دوحه قطر و كنكان مكزيك برگزار شد و قرار است كه دور ششم در دسامبر 2005 در هنگ كنگ برگزار شود.

شوراي عمومي
شوراي عمومي سازمان تجارت جهاني بالاترين سطح در تصميم گيريهاي سازمان تجارت جهاني بوده كه درباره موضوعهاي روزمره و كاركردهاي اين سازمان نظر مي دهد. مقر اين شورا در ژنو قرار دارد و معمولاً هردو ماه يك بار تشكيل جلسه داده و در اين جلسات، كه مابين جلسات كنفرانس وزيران برقرار مي گردد، از جانب كنفرانس وزيران عمل كرده و مستقيماً به اين كنفرانس گزارش مي دهد. محل اين شورا در ژنو بوده و نمايندگان همه اعضا (معمولاً سفرا يا معادل آنها) در آن شركت مي كنند. در حال حاضر رياست اين شورا برعهده خانم امينا چاوهير از كشور كنيا است.

ركن حل اختلاف : شوراي عمومي گاه به عنوان ركن حل اختلاف تشكيل جلسه مي دهد. يك مباحثه معمولاً هنگامي اتفاق مي افتد كه يك دولت عضو سازمان گمان مي برد كه عضو ديگري معاهده يا تعهدي برخلاف مصالح دولت اول به وجود آورده است. تنظيم كنندگان اين معاهدات، دولتهاي عضو سازمان بوده و اين معاهدات نتايج مذاكرات بين دولتهاست. لذا مسئوليت نهايي توافق در اين معاهدات به عهده ركن حل اختلاف است.

ركن بررسي خط مشي تجاري: شوراي عمومي گاه نيز به عنوان ركن بررسي خط مشي تجاري تشكيل جلسه مي دهد. اين ركن رياست، قوانين و رويه خاص خود را داشته و به تجديدنظر در سياستهاي تجاري اعضا براي آماده كردن آن در مكانيسم بازنگري در سياست تجاري مي پردازد. در ابتداي هرسال رياست و دو معاونت اين ركن از بين اعضا براي يك سال انتخاب مي گردند. در حال حاضر رياست اين بخش برعهده دن استفانسون از كشور كانادا است.
شوراها :
سازمان تجارت جهاني براي اجراي وظايـف خود مبادرت به تشكيل شوراهايـي مي كند كه به طور كلي زيرنظر شوراي عمومي فعاليت مي كنند.
-1شوراي تجارت كالا : شوراي تجارت كالا سرپرستي بر موافقتنامه هاي چندجانبه داير بر تجارت كالا را برعهده دارد. اين موافقتنامه ها مشتمل بر موافقتنامه عمومي تعرفه و تجارت و توافقات مربوطه و 12 موافقتنامه ديگر است. اين شورا شامل 10 كميته بوده كه هركدام در زمينه خاصي فعاليت مي كند (مانند كشاورزي، دستيابي به بازار، يارانه ها، اقدامات ضدفروش زير قيمت تمام شده و غيره). در حال حاضر رياست اين شورا بر عهده وسا تاپاني هيمان از فنلاند است.

-1شوراي تجارت خدمات : شوراي تجارت خدمات سرپرستي بر موافقتنامه عمومي تجارت خدمات را برعهده دارد. شركت در اين شورا براي تمام اعضاي سازمان تجارت جهاني آزاد بوده و اجازه ايجاد اركان متمم را دارد. كميته خدمات مالي، كميته تعهدات مشخص و گروههاي كاري آيين نامه هاي داخلي و قواعد موافقتنامه عمومي تجارت خدمات، جزو اركان متمم حاضر در اين شوراست. در حال حاضر رياست اين شورا را خانم كلوديا يوريب از كلمبيا برعهده دارد.

شوراي جنبه هاي مرتبط با تجارت حقوق مالكيت فكري: حقوق اموال ذهني، حقوقي است كه به افراد براي خلق انديشه هايشان داده مي شود. اين شورا سرپرستي بر كاركردهاي موافقتنامه هايي كه به اين اموال مرتبط مي شوند را برعهده دارد.

كميته ها و ساير بدنه هاي متمم: سه كميته اصلي در سازمان تجارت جهاني وجود دارد:
كميته تجارت و توسعه؛
كميته محدوديتهاي تراز پرداختها؛
كميته بودجه، مالي و تشكيلاتي.
اين كميته ها وظايف خود را طبق موافقتنامه هاي تجاري چندجانبه و آنچه شوراي عمومي مقرر مي كند، تعيين كرده است و عضويت در اين كميته ها براي تمامي اعضاي سازمان تجارت جهاني آزاد است.
شوراي عمومي نيز دو كميته زير نظر خود دارد:
كميته تجارت و محيط زيست؛
عضويت در سازمان تجارت جهاني
مطابق مفاد موافقت نامه تاسيس سازمان تجارت جهاني، طرفهاي متعاهد موافقتنامه عمومي تعرفه و تجارت و نيز جوامع اروپايي كه موافقتنامه حاضر و موافقتنامه هاي تجاري چندجانبه را مي پذيرند و در مورد آنها جداول امتيازات و تعهدات به موافقتنامه عمومي تعرفه و تجارت 1994 و جداول تعهدات خاص به موافقتنامه عمومي تجارت خدمات منضم شده است، به صورت اعضاي اصلي سازمان تجارت جهاني در مي آيند. الحاق هر عضو جديد به سازمان كه در اداره روابط تجاري خود، مطابق موافقتنامه هاي تجاري چندجانبه خود استقلال كامل داشته باشد، طبق شرايطي كه ميان آن و سازمان تجارت جهاني مورد توافق قرار مــــي گيرد، با تصويب دو سوم آراي اعضاي كنفرانس وزيران صورت خواهد گرفت. همچنين خروج هر دولت عضو از سازمان، شش ماه پس از اعلام كتبي به دبيركل، صورت مي گيرد.

مراحل عمومي پيوستن به سازمان
فرايند الحاق به سازمان تجارت جهاني، فرايندي طولاني و چندمرحله اي است كه هر مرحله از آن الزامات و شرايط خاص خود را مي طلبد. كشوري كه خواهان عضويت در اين سازمان است، ابتدا بايد تقاضاي عضويت خود را به وسيله دبيركل سازمان به اطلاع ساير اعضا برساند. پس از طرح تقاضاي اين كشور در جلسه شورا و به مجرد اينكه درخواست وي مبني بر عضويت پذيرفته شود، يك گروه كاري جهت رسيدگي به تقاضاي عضويت كشور متقاضي تشكيل شده و اين كشور، گزارشي از سياستهاي تجاري خود تهيه و به اين گروه ارائه مي دهد.

همزمان با اقدامات پيش گفته، مذاكرات دوجانبه و چندجانبه اي به منظور تعيين شرايط عضويت و حصول توافق ميان گروههاي كاري صورت مي گيرد.
سپس تنظيم پروتكل الحاق كشور، و مشخص شدن تعهدات هر كشور در زمينه گشايش بازار كالا و خدمات خود به روي ساير اعضا انجام مي گيرد. در واقع مرحله اول يعني مذاكرات، آغاز فرايندي است كه در نهايت به عقد موافقتنامه ميان دولت متقاضي و سازمان منجر مي شود. تمامي مواد و بندهاي اين قرارداد نيز طي مذاكره و براساس توافق تعيين مي شود. اين مرحله در سازمان تجارت جهاني به مرحله اثبات واجد شرايط بودن موسوم است و به مجموعه اطلاعـاتي مربوط مي شود كه هر كشور (متقاضي عضويت) بايد تهيه كند و در اختيـار گروه كاري قرار دهد و بـه طور عمده شامل گزارش سياست تجاري، پرسشها و پاسخهاي كتبي مربوط به اين گزارش و اسناد و قوانين مورد نياز است.

نتيجه تلاشهاي گروههاي كاري به تهيه مجموعه اسنادي منجر خواهد شد كه شامل گزارش گروه كاري، پروتكل الحاق و جدول تعهدات دسترسي به بازار كشور در مورد كالاها و خدمات است. جدول مذكور توسط دبيرخانه سازمان تهيه مي شود.

مرحله آخر، مجموعه اي است كه براي تصويـب به شوراي عمومي تسليم مي شود؛ راي گيري در جلسه شورا بايد انجام گيرد و عضويت كشور متقاضي منوط به كسب دو سوم آراست. يك ماه پس از تصويب پروتكل توسط پارلمان كشور متقاضي، عضويت به مرحله اجرا در مي آيد.

نتيجه گيري
دنيــــاي امروز دنياي اطلاعات ناميده مـي شود. جهاني بي توجه به مرزهاي متعارف و موجود در نقشه هاي جغرافيايي و سازمان تجـارت جهاني سازمانـي است كه به اين بـــي مرزي دامن مي زند. سوالي كه براي ما مطـرح است اينكه: در كجاي اين جهان ايستـاده ايم؟ پاسخ به اين پرسش بدون دانستن سـازوكار و ساختار اين سازمان عظيـم و راه‌ورسم عضويت در اين سازمان امري ناشدني به نظر مي رسد.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۲-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۳۰ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط Mokhtari

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سرقفلی در حقوق ایران ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 190 ۷-۴-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود جزوات حقوق تجارت (1 تا 5 دکتر فخاری) Mokhtari 0 959 ۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۴۴ عصر
آخرین ارسال: Mokhtari

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان