تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

حسابداري

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
حسابداري
حسابداري
تعريف و شناسايي شغل
حسابداري عبارتست از فن طبقه بندي ، ثبت ، خلاصه، و تجزيه و تحليل ارقام درآمد و هزينه منطبق با نيازهاي موسسه. به عبارت ديگر، حسابداري عبارت است از ثبت، طبقه بندي و خلاصه كردن حسابها و اسناد مالي.
حسابداري يك سيستم است كه در آن فرآيند جمع‌آوري، طبقه‌بندي، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهيه گزارش‌هاي مالي و صورت‌هاي حسابداري در شكل‌ها و مدل‌هاي خاص انجام مي‌گيرد. تا افراد ذي‌نفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون سازماني مثل بانك‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند. به همين دليل فردي كه تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارش‌هاي اين دسته از افراد مطابق استاندارد نيست و پردازش كافي نمي‌شود و بيشتر تراز حساب‌ها مي‌باشد. براي مثال يك حسابدار تجربي نمي‌تواند به راحتي بين دارايي كوتاه مدت و بلندمدت تفاوت قايل شود و يا نمي‌داند كه چگونه بايد معاملات ارزي را در دفاتر ثبت كرد.
حسابداري به عنوان يك نظام پردازش اطلاعات، داده‌هاي خام مالي را دريافت نموده، آن‌ها را به نظم درمي‌آورد.
محصول نهايي نظام حسابداري گزارش‌ها و صورت‌هاي مالي است كه مبناي تصميم‌گيري اشخاص ذي‌نفع (مديران، سرمايه‌گذاران، دولت و...) قرار مي‌گيرد.
ماهيت:
يك حسابدار متخصص، در آينده مي‌تواند مدير مالي يك سازمان يا شركت گردد يعني مي‌تواند به مديريت يك شركت ايده بدهد كه منابع موجودش را در چه راه‌هايي سرمايه‌گذاري نمايد تا استفاده بهينه كند و يا اگر شركت به منابع مالي جديد نياز داشت يك مدير مالي بر اساس دانش آكادميك خود مي‌تواند بگويد كه از چه طريقي بايد تامين مالي كرد و مجموع اين فعاليت‌ها خارج از توانايي يك حسابدار تجربي است.
حسابداري يك سيستم اطلاعاتي است كه با فراهم كردن اطلاعات لازم كمك مي‌كند تا سرمايه‌گذارها،‌اعتبار دهندگان، مديران و دولت نسبت به مسايل اقتصادي بهتر بتوانند، تصميم بگيرند. براي مثال اگر شخصي بخواهد در يك شركتي سرمايه‌گذاري كند، تمايل دارد كه وضعيت مالي آن شركت و يا نتايج عمليات آن شركت را در طي سال‌هاي قبل بداند. موضوعاتي كه به صورت گزارش‌هاي مالي توسط حسابداران تهيه مي‌شود.
حسابداري به منظور جوابگويي به نيازهاي انسان به وجود آمده است. به همين دليل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعاليت‌هاي اقتصادي و افزايش پيچيدگي آن، هدف‌ها و روش‌هاي حسابداري براي جوابگويي به نيازهاي اطلاعاتي،‌توسعه يافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت براي تصميم‌گيري در مورد توزيع مناسب منابع مالي نياز به اطلاعاتي قابل اتكا دارند كه اين اطلاعات را به ياري حسابداري مي‌توان به دست آورد. از سوي ديگر انجام سرمايه‌گذاري يكي از مواد ضروري و اساسي در فرآيند رشد و توسعه اقتصادي كشور است و سرمايه‌گذاران نيز از بعد عرضه سرمايه، تا حد امكان سعي دارند منابع مالي خود را به سويي سوق دهند كه كمترين ريسك و بيشترين بازده را داشته باشد. يعني به دنبال برآورد ريسك سرمايه‌گذاري‌ها خواهند بود. اين در حالي است كه يكي از مباني اساسي براي محاسبه ريسك بازار شركت‌ها، استفاده از اطلاعات توليد شده توسط سيستم حسابداري است.
رشته حسابداري از جمله رشته‌هايي است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي‌پذيرد.
نمونه وظايف و مسئوليتهاي شغلي
تنظيم سند براي هر يك از فعاليتهاي موسسه، طبقه بندي حسابها و ثبت آنها در دفاتر كل و روزنامه ، و تهيه ترازنامه و بيلان در پايان هر دوره مالي از جمله وظايف مربوط به اين شغل است.
خصوصيات جسماني و توانايي ذهني لازم براي احراز شغل
حسابدار بايد برخوردار از سلامت كامل رواني ، داراي قدرت تشخيص در حد بالا، و با حوصله باشد تا بتواند موارد مبهم در امور حسابرسي و حسابداري را سريع بفهمد. كساني كه بجز از ناحيه چشم و دست نقص عضو دارند گرچه مي توانند در اين شغل مشغول شوند. ولي سرعت لازم را نخواهند داشت.


مدارك تحصيلي و دوره هاي آموزشي لازم براي احراز شغل
دارندگان ديپلم متوسطه، در صورت قبولي در كنكور سراسري ، مي توانند در اين رشته در سطوح فوق ديپلم، ليسانس و حتي دكترا ادامه تحصيل دهند.

مدت دوره اموزش ، محل آن و هزينه هاي احتمالي
مدت دوره آموزش تا مرحله فوق ديپلم 2 سال، ليسانس 4 سال، و فوق ليسانس 6 سال مي باشد. محل تحصيل دانشكده هاي علوم اداري دانشگاههاست. چنانچه دانشجويي تعهد خدمت سپرده باشد، از تحصيل رايگان و كمك هزينه تحصيلي استفاده مي كند.

شرايط محيط كار، محل استخدام و وسايل كار
محيط ساكت و آرام، مناسبترين محل براي كار دقيـق حسابـداري است. ضمناً نور، دمـا، و
روشنايي مناسب و كافي در بهتر انجام شدن كارها بي تاثير نيست. محلهاي احتمالي استخدام وزارت دارايي، بانكها، ساير سازمانهاي دولتي و خصوصي است. از جمله وسايل لازم براي كار حسابداري عبارتند از خودكار، مداد، مدادپاك كن، مدادتراش، خط كش، ماشين دوخت، و وسايل تخصصي مانند ماشين حساب، ماشين پرفراژ چك، ماشين شماره زني و كامپيوتر.


حقوق و مزايا و شرايط ارتقاي شغل
حقوق حسابداران بستگي به عنوان شغل، محل كار و اعتبار سازمان دارد. حقوق كارمندان دولتي ، طبق جدول تنظيمي از طرف سازمان امور استخدامي كشور تعيين مي شود. شرايط ارتقاء در سازمانهاي دولتي و خصوصي تابع ميزان تحصيلات و تجربه است.

روابط انساني حاكم بر محيط كار
در شغل حسابداري، روابط انساني بيشتر از روابط اداري ، يعني رئيس و مرئوسي، حكومت مي كند.چون حسابداري كاري گروهي است و به همكاري و تشريك مساعي همكاران محتاج است. خصوصاً در مواردي كه اشتباه در حسابي روي دهد اين همكاري بيشتر احساس مي شود.

آينده شغلي، بازاركار، درآمد:
به نظر مي‌رسد فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي اين رشته، آمادگي و پختگي بيشتري براي حضور در بازاركار دارند.
نتيجه يكي از تحقيقات دانشگاه "كلمبپا" مبني بر اين بود كه از دهه 70 به بعد همه شركت‌هاي موفق، شركت‌هايي بوده‌اند كه مدير آن‌ها تحصيلات مالي داشته است. چون از اين دهه به بعد از اطلاعات نقش مهمي پيدا كرده است و مهمترين اطلاعات نيز، اطلاعات مالي است كه تاثير بسياري در تصميم‌گيري روساي شركت‌ها دارد.
فرصت‌هاي شغلي يك حسابدار بسيار گسترده است و از پايين‌ترين سطح تا بالاترين سطح را در برمي‌گيرد و با وجود اين كه در دانشگاه‌هاي مختلف كشور اعم از دولتي، غيرانتفاعي و آزاد، دانشجويان بسياري در رشته حسابداري تدريس مي‌كنند اما تعداد فارغ‌التحصيلان بيكار اين رشته از بيشتر رشته‌ها كمتر است. چون از يك موسسه كوچك گرفته تا بزرگترين كارخانه‌هاي كشور حداقل براي تهيه اظهارنامه مالياتي به حسابدار نيازمند هستند.
همچنين دانش حسابداري در بخش ماليات كاربرد وسيعي دارد. چون محاسبه سود به ياري حسابداري امكان‌پذير است و تعيين مقدار سود نيز مبناي محاسبه ماليات شركتها اعم از دولتي و خصوصي مي‌باشد.
فارغ‌التحصيلان اين رشته پس از اتمام تحصيلي مي‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌هاي متفاوت عهده‌دار انجام امور مالي گردند كه شرح آن چنين است:
الف) حسابداري
فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كليه موسسات و واحدهاي تجاري، اعم از دولتي يا خصوصي به عنوان حسابدار در شاخه‌هاي زير مشغول كار شوند:
حسابداري مالي: در كليه شركت‌ها و موسسات تجاري و غيرانتفاعي.
حسابداري صنعتي: در كليه واحدهاي صنعتي و شركت‌هاي توليدي.
حسابداري دولتي: در كليه سازمان‌ها و ادارات دولتي به عنوان حسابدار يا عامل ذيحساب.
حسابداري مالياتي: در ادارات دارايي.
حسابداري بيمه: در موسسات بيمه.
حسابداري بانك‌ها: در شعبه‌ها و سرپرستي‌ بانك‌ها.
حسابداران پس از مدتي اشتغال به كار حسابداري مي‌توانند در سمت مديريت مالي واحدهاي تجاري، ايفاي نقش نمايند.
ب) حسابرسي
فارغ‌التحصيلان رشتـه حسابـداري قادرند با توجه به شاخه‌هـاي حسابداري در بنـد الف در
حرفه حسابرسي شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسي در يك تقسيم‌بندي كلي به دو گروه اصلي تفكيك مي‌شوند:
حسابرسان داخلي: اين گروه از حسابرسان، كارمند واحد مورد رسيدگي هستند و در واقع رابط ميان هيات مديره و شركت بوده و گزارش رسيدگي خود را به طور هفتگي، ماهانه يا سالانه به مديرعامل و هيات مديره ارايه مي‌دهند. اين گروه از حسابرسان عمليات داخل واحد تجاري را رسيدگي مي‌كنند.
حسابرسان مستقل: اين گروه از حسابرسان، افرادي هستند كه در موسسات حسابرسي مشغول كار هستند و بر اساس قرارداد ميان شركت‌ها يا سازمان‌ها با اين موسسات، عمليات حسابداري و مالي واحد تجاري را بر اساس اصول و موازين حسابداري مورد رسيدگي قرار مي‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومي صاحبان سهام ارايه مي‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط ميان صاحبان شركت و هيات مديره شركت مي‌باشند.
در حال حاضر در ايران، سازمان حسابرسي به عنوان يك سازمان دولتي،‌ بزرگترين موسسه حسابرسي است و در كنار آن ساير موسسات حسابرسي دولتي و خصوصي مشغول فعاليت مي‌باشند.
توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه:
داشتن شم رياضي در رشتـه حسابداري از اهميت بسياري برخوردار است. به هميـن دليل
دانش‌آموزان رشته رياضي در اين رشته موفق‌تر هستند. البته اين بدان معنا نيست كه دانش‌آموزان رشته علوم انساني قادر به ادامه تحصيل در رشته حسابداري نيستند بلكه بايد تلاش كنند تا از دانش رياضي خوب و يا حداقل متوسطي برخوردار باشند.
همچنين يك حسابدار بايد بتوانند به خوبي گزارش كارهاي خود را ارايه دهد. بنابراين بايد در ادبيات فارسي مسلط بوده و نگارش خوبي داشته باشد. اين ويژگي به خصوص در سطوح بالاتر اين رشته يعني حسابرسي و مديريت مالي اهميت بسياري دارد.
در آزمون هر سه گروه آزمايشي درس رياضي به عنوان مهمترين درس اين رشته ضريب 4 دارد.
دانشجوي حسابداري بايد صادق و رازدار باشد چون در آينده تمام اسناد و مدارك يك سازمان را در اختيار دارد و اگر فرد رازدار و در كل با اخلاقي نباشد لطمات زيادي به آن شركت و در نهايت به جامعه وارد مي‌آورد. اين مساله به خصوص د رحسابرسي اهميت بيشتري دارد زيرا اگر يك حسابرس كه وظيفه بررسي گزارش‌هاي مالي يك سازمان و تاييد صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستكار نبوده و يا شهامت ابراز مشكلات را نداشته باشد، مي‌تواند به نابساماني‌هاي اداري و مالي يك جامعه دامن بزند.
و بالاخره يك حسابدار براي موفقيت در اين دنياي پر از رقابت و تغيير و تحول بايد خلاق، مبتكر‌، صبور و منضبط باشد.
علاقه به امور مالي و تجزيه و تحليل‌هاي آن، عامل موفقيت دانشجوي حسابداري است.
آينده نگري درباره شغل با توجه شرايط اجتماعي
هر موسسه اي كه به نحوي داراي دريافت و پرداخت منظم و دائمي باشد نيازمند حسابدار است. در سالهاي اخير صاحبان موسسات به اين نتيجه رسيده اند كه وجود حسابدار و بخش حسابداري در ادارات، براي نگهداري حسابها، برنامه ريزي ، تعيين خط مشي، تهيه بودجه و نظاير آن ضروري است. بنابراين حسابداري شغلي است مورد نياز جامعه، و به نظر نمي رسد حسابداران هيچگاه بيكار بمانند.

محل كسب اطلاعات بيشتر درباره شغل
مي توان به سازمان امور اداري و استخدامي كشور، وزارت دارايي ، دانشكده هاي علوم اداري و بازرگاني و همچنين حسابداران شاغل در موسسات مختلف مراجعه كرد.

منابع :
• سجادی، سیدجعفر. «فصل اول». اصول حسابداری صنعتی. ویراست دوم. تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۸۶، ۸-۱۵۶-۴۵۴-۹۶۴. ‏
• سید باقر جلالی چیمه، حسابداری میانه ۱، انتشارات کتابخانه فروردین، چاپ دهم ۱۳۸۲
• دانشنامه الکترونیکی رشد
• دانشنامه الکترونیکی ویکی پدیا

مطالب مشابه ...۱۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۱۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  استاندارد حسابداري سکوت تلخ 60 1,502 ۸-۲-۱۳۹۳ ۰۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  دانلود رایگان پاورپوینت حسابرسي (2) رشته حسابداري 299 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 643 ۱۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۰۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود رایگان پاورپوینت حسابداري مالياتي 221 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 657 ۱۲-۱۰-۱۳۹۱ ۰۹:۱۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود رایگان پاورپوینت حسابداري پيشرفته 2رشته حسابداري - 317 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 149 ۱۰-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۰۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  حسابداري (بخش اول) senior engineer 0 170 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  حسابداري (بخش دوم) senior engineer 0 227 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  حسابداري (بخش سوم) senior engineer 0 154 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  حسابداري (بخش چهارم) senior engineer 0 214 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  حسابداري (بخش پنجم) senior engineer 0 264 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  حسابداري (بخش ششم) senior engineer 0 425 ۲۹-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ صبح
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان