تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

حجامت......3

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
حجامت......3

انواع حجامت

در كشور هاي غربي حجامت تقريباً با 10 روش انجام مي شود . ولي در طب سنتي ايران حجامت به طور كلي به دودسته تقسيم مي شود .

1- حجامت خشك ( بادكشي ) :Dry cupping

2- حجامت تر : Wet cupping

حجامت خشك : نوعي حجامت است كه در آن خوني از بدن خارج نمي شود ، بلكه تنها عمل مكش ( Suction) روي پوست انجام مي شود . حجامت خشك خود بر دو قسم است :

الف : سرد و خشك ـ ب ـ گرم و خشك

حجامت گرم و خشك در فرهنگ عامه اصطلاحاً به كوزه يا ليوان گذاري معروف مي باشد . حجامت خشك در نقاط مختلفي از بدن انجام مي شود و در درمان بسياري از دردها و بيماريها نقش موثري دارد . اينگونه از حجامت موجب انبساط عروق و رفع انسداد آنها و تحريك ديواره مويرگها مي شود و در افزايش توان سيستم ايمني بدن نقش مهمي دارد .

حجامت تر : اين نوع از حجامت با خارج نمودن مقداري از خون بيمار همراه مي باشد . مواضع توصيه شده جهت انجام حجامت تر در مكاتب مختلف طب سنتي متفاوت مي باشد . اما در طب اسلامي مواضع زير بيشتر تاكيد شده است .

1- حجامت عام : بين دو كتف ، حدود مهره هاي سوم و چهارم سينه اي T3 و T4 انجام مي شود و در احاديث و روايات با عنوان (( حجامت منافع )) نام برده شده است .

2- حجامت سر : محل اين حجامت يك وجب شخص حجامت شونده از نوك بيني تا فرق سر مي باشد . اين گونه از حجامت با تكنيك خاصي انجام مي شود و در روايات با عنوان (( حجامت نجات بخش )) نام داده شده است .

3- حجامت كمر يا چمابند : اين حجامت در گودي كمر ، حدود مهره S1 انجام مي شود و از آن در روايات با نام (( حجامت رهاننده )) ياد شده است .

امام صادق ( ع ) فرمودند : رسول خدا ( ص ) در سه نقطه حجامت مي فرمود : سر ، بين دو كتف و كمر

4- حجامت ساقها : در يك وجب بالاتر از قوزك ، پشت دو ساق انجام مي شود .

5- حجامت نقره : در گودي گردن انجام مي شود و مختص اطفال مي باشد . انجام اين گونه از حجامت براي بزرگسالان به علت احتمال ايجاد فراموشي نهي شده است .

6- حجامت چانه

7- حجامت پشت گوش

8- حجامت موضعي : بر اساس تشخيص پزشك و نوعي بيماري در موضع خاصي انجام مي شود . از جمله حجامت روي كفلها ، اطراف مقعد ، روي رانها ، حجامت كليه ، قاعده ريه ، حجامت كبد . .....

9- حجامت خورشيدي : در واقع همان حجامت عام است ، با اين تفاوت كه براي آماده نمودن بيمار و هدايت خون به موضع حجامت ، قبل از انجام حجامت تر ، اطراف موضع حجامت با بادكش لغزان تحريك شده و سپس حجامت انجام مي شود .

توجه : براي آماده سازي بهتر موضع حجامت ـ جهت حصول نتيجه بهتر از حجامت نوعي خشك يا تر ـ مي توان موضع حجامت را با روغن زيتون ، روغن سياهدانه و يا گل بنفشه چرب نمود .

روش انجام حجامت

پس از معاينه دقيق فرد توسط پزشك ، در صورتيكه انجام حجامت براي وي لازم و نافع تشخيص داده شود . فرد به حالت چهار زانو روي تخت مي نشيند ( البته برخي معتقدند حجامت سر به صورت خوابيده و حجامت ساق ها به صورت ايستاده بايد انجام شود )

سپس پزشك محل انجام حجامت را با بتادين و يا الكل ضد عفوني نموده و يك ليوان يك بار مصرف ـ مخصوص حجامت ـ را بر موضع حجامت قرار مي دهد . آنگاه با دستگاه مكش ، هواي درون ليوان تخليه مي شود . خلاء ايجاد شده در ليوان و وجود فشار هواي محيط سبب كشيده شدن پوست بيمار به داخل ليوان مي شود و ليوان در محل خود ثابت و مستحكم مي شود . ( مقدار مناسب براي كشيدن شدن پوست به درون ظرف مكش به ميزان 1 تا 5/1 سانتي متر از بالاترين حد گنبد پوست مكيده شده تا لبه ظرف مكش است . )

عمل بادكشي به مدت 3 تا 5 دقيقه بر سطح پوست ادامه مي يابد . اين عمل علاوه بر ايجاد احتقان و التهاب در موضع ، باعث تجمع مواد سبك خون مويرگي در موضع حجامت مي شود .

در ادامه پزشك معالج ليوان را از موضع حجامت جدانموده و با يك تيغ يكبار مصرف استريل جراحي چند خراش پوستي سطحي به عمق نيم تا يك ميلي متر به صورت مايل در موضع حجامت ايجاد مي نمايد . سپس مجدداً ليوان مخصوص حجامت در موضع حجامت گذاشته مي شود و خون توسط بادكش به ليوان حجامت مكيده مي شود .

عمل تخليه و بادكش 3 تا 5 مرتبه و هر بار به مدت 3 تا 5 دقيقه انجام مي پذيرد . لذا عمل حجامت به طور متوسط بين 15 تا 20 دقيقه به طول مي انجامد .

در مجموع مراحلِ انجام حجامت ، حداكثر 50 تا 75 ميلي ليتر خون از بدن شخص خارج مي شود . ( البته در حجامت سر ، كمر و ساقها معمولاً مقدار خون خارج شده كمتر است ) لازم به ذكر است بدن انسان قادر است در مدت زمان بسيار كوتاهي اين مقدار خون را بازسازي و جايگزين نمايد .

پزشك سپس موضع حجامت را پاكسازي نموده و با گازاستريل پانسمان مي نمايد.

در اينجا ذكر چند نكته ضروري به نظر مي رسد .

- عمل بادكشي در حجامت موجب بي حسي نسبي موضع مي شود . لذا حجامت تقريباً بدون درد مي باشد .

- به دليل سطحي بودن خراشها ، پس از پانسمان نمودن ، موضع حجامت دچار خونريزي مجدد نمي شود . در بيش از يكصد هزار مورد حجامت انجام شده در شعب موسسه تحقيقات حجامت ايران حتي يك مورد خونريزي و عفونت موضع حجامت گزارش نشده است .

- در سطح پوست بدن انسان ، خطوطي فرضي موسوم به (( خطوط لانگر)) وجود دارد كه اگر برشهاي پوستي با زاويه اي خاص و به موازات اين خطوط انجام شود ، اثر بسيار كمي از برش بر پوست باقي مي ماند . با رعايت اين اصل و ايجاد خراش با زواياي خاص ، حداكثر پس از يكماه ( با توجه به وضعيت پوست بيمار) از انجام حجامت ، هيچ اثري در موضع حجامت باقي نمي ماند .

روش انجام حجامت خشک

در روش حجامت گرم وخشک روش بادکش گذاری حتما به شيوه خلائ کرمايی انجام می گيرد (با گذاشتن پنبه در حين سوختن در ته ليوان وگذاشتن ليوان بلافاصله در موضع ).

آداب حجامت

از آنجا كه حجامت از جمله توصيه هاي ديني است ، لذا مانند بسياري ديگر از آداب مذهبي جهت دستيابي به نتيجه بهتر مستلزم رعايت آداب و اصولي مي باشد كه در زير به گوشه اي از آنها اشاره مي نماييم .

1- حجامت رو به قبله و به صورت چهار زانو انجام شود .

2- حجامت كننده و حجامت شونده با وضو باشند و حجامت را با نام خداوند آغاز كنند .

3- قبل از شروع حجامت حتماً آيه الكرسي تلاوت شود .

4- دعاي شريفي كه در خصوص حجامت از امام علي بن موسي الرضا (ع) وارد شده است . خوانده شود .

5- ذكر صلوات به هنگام حجامت فراموش نشود .

6- در صورت امكان حجامت در روزها و زمانهاي توصيه شده انجام شود .

7- پزشك و بيمار هر دو به اين نكته توجه داشته باشند كه پزشك و عمل حجامت هر دو تنها وسيله اي براي شفاي بيماري است . مسلماً شفاي هر بيماري تنها به خواست و اراده خداوند متعالي انجام پذير مي باشد " هوالشافي"

8- بعد از انجام حجامت به فرد حجامت شونده تبريك گفته شود .

9- قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصيه شده است . همچنين براي جبران ضعف احتمالي ، نوشيدن شربتي از عسل در پس حجامت توصيه شده است .

10- حداقل تا 12 ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگيري از عفونت زخم ، استحمام ممنوع مي باشد .

11- تا حدود 12 ساعت پس از انجام حجامت بايد از خوردن ترشي ، نمك و لبنيات پرهيز نمود

12- قبل از انجام حجامت حتماً عينك از روي چشم برداشته شود .

13- نگاه كردن به خون اول حجامت ـ بر طبق احاديث ـ مستحب و باعث روشني و جلاي چشم مي شود .

14- حجامت خانمها در دوران قاعدگي و به خصوص در اواخر اين دوره ممنوع مي باشد .

15- تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت نزديگي صورت نگيرد .

سن مناسب براي انجام حجامت

در طب سنتي ، برخي حكما ـ از قبيل بوعلي سينا و جرجاني ـ حجامت را از 2 تا 60 سالگي تجويز نموده اند . اما در طب اسلامي شروع حجامت جهت پيشگيري، از 4 ماهگي تجويز شده است . در حديثي از پيامبر اكرم ( ص ) كه در كتب گوناگون ـ از جمله استبصار جلد 1 صفحه 84 ـ وارد شده است ، ايشان به حجامت نقره در اطفال بالاي چهار ماه به فاصله هر ماه يكبار توصيه نموده اند و آثار فراواني براي آن ذكر نموده اند . ( البته فرمايش رسول اكرم (ص) در شرايط ايده آل مي باشد )

همچنين در روايات اسلامي حديثي مبني بر عدم انجام حجامت در افراد كهنسال مشاهده نشده است . به عبارت ديگر حجامت محدوديت سني ندارد .

حضرت امام رضا ( ع ) در رساله ذهبيه حجامت را در بالغين متناسب با سن فد تجويز نموده اند . مثلاً حجامت براي فرد 40 ساله هر 40 روز يكمرتبه و براي فرد 60 ساله هر 60 روز يك بار تجويز شده است .

تذكر 1 : اين فواصل براي پيشگيري از بيماريها توسط حجامت مي باشد و فواصل مناسب جهت حجامت فرد بيمار بايد توسط پزشك معالج تجويز شود .

تذكر 2 : به تجربه ثابت شده است كه حجامت در اطفال و كودكان موجب افزايش رشد قد و وزن ، رفع لاغري ، بي اشتهايي ، ضعف ، تقويت سيستم ايمني و دفاعي و بالاخره كاهش اختلالات رفتاري و بيقراري و پرخاشگري در ايشان مي شود .

تذكر 3 : در كتب طب سنتي ، جهت درمان زردي ( يرقان فيزيولوژيك ) چند خراش كوچك سطحي در لبه و پشت لاله گوش نوزاد تجويز شده است .

تذكر 4 : در گذشته حجامت نقش واكسيناسيون فعلي را براي كودكان داشته است و مقاومت آنها در برابر بيماريها توسط حجامت زياد مي شده است .

مثلاً رازي در كتاب (( الجدري و الحصبه )) از حجامت جهت واكسيناسيون افراد زير 14 سال در برابر آبله نام برده است .

عده اي نيز معتقدند حجامت در سنين بلوغ موجب كاهش پرخاشگري و ساير عوارض بلوغ مي شود .

ايام مناسب جهت حجامت

زمان مناسب جهت انجام حجامت را از سه بُعد بررسي مي نماييم .

- در طي سال چه فصول و ماه هايي براي حجامت مناسب تر است ؟

- در هر ماه چه روزهايي براي حجامت مناسب است ؟

- در هر روز چه ساعتي جهت انجام حجامت مناسب تر است ؟

امام رضا ( ع ) : فصل بهار روح زمان هاست و در اين فصل خون به هيجان در مي آيد . لذا از فصد و حجامت در اين فصل استفاده كن .

امام صادق ( ع) حجامت كردن در ثلث اول فروردين ماه ( آذر ماه رومي ) باعث صحت يك سال از بيماري هاست به اذن خداوند متعال

در احاديث ائمه معصومين عليه السلام به خصوص امام رضا ( ع) از حجامت در ماه كانون اول رومي ( دي ماه ) نهي شده است .

به طور كلي به ترتيب فصول بهار ـ پاييز ـ تابستان و زمستان جهت انجام حجامت توصيه شده اند

- البته بيان اين ترتيب بدين معني نيست كه حجامت در فصول زمستان بي فايده مي باشد . بلكه مويد تاثير بهتر حجامت در ترتيب عنوان شده مي باشد و چه بسا با تشخيص پزشك ، حجامت حتي در دي ماه نيز در راستاي درمان بيمار لازم تشخيص داده شده و تجويز شود . در اين صورت نبايد صدقه دادن ، تلاوت آيه الكرسي و صلوات فرستادن را از خاطر برد .

- اما حجامت در چه روزهايي بيشتر توصيه شده است ؟

- تاثير جاذبه ماه و خورشيد بر روي جانداران از ديرباز مورد توجه دانشمندان و حكما بوده است . در برخي احاديث نيز بر حجامت در ايام پر فشار ماه كه جاذبه و خورشيد در حداكثر ميزان است تاكيد شده است.

- جاذبه ماه و خورشيد همچنان كه بر آب دريا تاثير دارد و باعث جزر و مد آب ميشود همچنين بر تركيبات موجود در خون انسان نيز موثر مي باشد . و امروزه اين مسئله كاملاً به اثبات رسيده است .

امام رضا (ع) : خون در افزايش هلال ماه افزايش مي يابد و در كاهش هلال كاهش مي يابد .

رسول اكرم(ص) : هر كس روز سه شنبه هفدهم يا نوزدهم يا بيست و يكم ماه قمري حجامت كند ، شفاي بيماري يكسال او خواهد بود .

در روايت ديگري هفتم ماه حزيران رومي ( تيرماه ) براي حجامت توصيه شده است .

با توجه به روايات مختلف و متعدد ، حجامت در روزهاي هفتم ، چهاردهم ، هفدهم ، نوزدهم ، و بيست و يكم ماه قمري به عنوان بهترين روزها تاكيد شده است .

با توجه به روايات مختلف و تطبيق آن با تاثير جاذبه ماه مي توان چنين نتيجه گرفت كه دهه دوم هر ماه قمري براي حجامت بهتر از ساير ايام ماه است .

حجامت در هفته :

احاديث و روايات فراواني پيرامون حجامت در هفته وجود دارد و برخي روزها هفته براي حجامت توصيه بيشتري شده اند . آنچه در احايث مختلف وجود دارد استحباب حجامت در روز دوشنبه و پنجشنبه و نهي آن در روز جمعه مي باشد .

ـ ذكر اين نكته مجدداً لازم است در صورتي كه وضعيت بيمار ايجاب كند و اضطراري وجود داشته باشد بر طبق روايات معصومين با دادن صدقه و تلاوت آيه الكرسي و ذكر صلوات ، حتي در روز جمعه نيز مي توان حجامت نمود .

ساعات مناسب جهت انجام حجامت :

بهترين ساعات روز براي حجامت ساعت دوم و سوم پس از طلوع خورشيد و ساعات نزديك به غروب مي باشد.

آيا حجامت فقط براي بيماران مفيد است ؟

پاسخ اين سوال منفي مي باشد . همانطور كه از احاديث متواتر مشخص است و تجربه و تحقيقات نيز آن را به اثبات رسانده است يكي از مهمترين اثرات حجامت تاثير در پيشگيري از بيماريهاست و تقدم پيشگيري بر درمان بر همگان مبرهن و آشكار است .

مشاهدات پزشكان مجرب عضو (( موسسه تحقيقات حجامت ايران )) مويد اين مطلب است كه سالمنداني كه به طور مرتب جهت پيشگيري از بيماريها حجامت شده اند داراي سيستمهاي دروني سالمتري نسبت به ساير افراد مي باشند . البته تحقيق علمي و دقيقي به صورت گذشته نگر بر روي اين افراد انجام نشده است كه با عنايت خداوند ـ انشاءا... ـ در آينده اي نزديك انجام خواهد شد .

همانگونه كه پيشتر نيز گفتيم پيامبر اسلام ( ص ) فرموده انده كه حجامت در روز سه شنبه هفدهم ، نوزدهم و يا بيست يكم ماه قمري صحت بخش بيماري يك سال است .

مشابه اين حديث ـ كه بر بُعد پيشگيري حجامت تاكيد دارد ـ به گونه هاي مختلف از معصومين ( ع ) به طور متواتر و فراوان در كتب معتبر روايي موجود مي باشد .

در حديث معراج نيز آمده است (( يا محمد ! احتجم و امر امتك بالحجامه )) يعني اي محمد ( ص ) حجامت كن و امتت را به حجامت امر كن .

با توجه به اين حديث شريف نيز در مي يابيم كه حجامت براي همه امت پيامبر توصيه شده است ، نه فقط بيماران .

چه افرادي را نبايد حجامت نمود ؟

حجامت پيشگيرانه خطر آفرين نيست و با رعايت اصول صحيح مي توان آن را حداقل سالي دو مرتبه در فصل بهار و پاييز انجام داد . ولي حجامت به منظور درمان ، اگر توسط افراد غير پزشك و غير مطلع انجام شود ممكن است نه تنها موجب درمان نگردد بلكه مشكلاتي را نيز براي بيمار ايجاد كند. ـ تجربه نشان داده است كه براي افراد ذيل نبايد حجامت انجام شود :

1- افرادي كه طبق تعريف طب سنتي در گروه بلغمي مزاجها قرار مي گيرند. در اين افراد ابتدا بايد غلبه بلغم را با برنامه غذايي و تجويز مسهل رفع نموده و سپس حجامت انجام داد .

2- زنان باردار تا پايان ماه چهارم حاملگي ( تشكيل كامل جنين )

3- حجامت زنان در ايام عادت ماهانه ( رگل) به خصوص در اواخر عادت ممكن است موجب افت شديد فشار خون و مشكلات ديگر شود .

4- افراد دچار مشكلات انعقادي مثل كمبود پلاكت و هموفيلي

5- عده اي از پزشكان معتقدند كه در افراد دچار فشار خون خيلي بالا ابتدا بايد فشار خون را كنترل نمود و سپس اقدام به حجامت كرد.

اما عده اي ديگر از پزشكان نيز معتقدند كه حجامت اين افراد هيچ مانع و خطري ندارد و حجامت را باعث تعديل فشار خون اين افراد مي دانند.
تئوريهاي موجود در مورد مكانيسم تاثير حجامت

1- حجامت عام كه محل آن در بين دو كتف درمجاورت مهره هاي پشتي4تا8مي باشد . ( دربسياري از مكاتب طب مكمل اين مركز به عنوان مركز ثقل بدن شناخته شده است) اين مركز بيشترين نزديكي را با غدد لنفاوي مركزي بدن مثل گردن ، زير بغل سينه و شكم وهمچنين با تيموس دارد .

حجامت با تاثير براين مراكز و از جمله برتيموس كه ازمهمترين مراكز آموزشي سلولهاي دفاعي بدن است و پس ازايجاد التهاب توسط بادكشهاي اوليه وفراخوان سلولهاي دفاعي ضمن تحريك سيستم ايمني نقش تنظيم كننده سيستم ايمني را با خروج سلولهاي ايمني نابجا ، ايفامي كند. اين مسئله با وجود لاينحل بودن بيماريهاي ايمني (چه نقص ايمني ، چه بيش فعالي سيستم ايمني معروف به بيماريهاي خود ايمني) نقش به سزايي دردرمان بيماريهاي آسم ، روماتيسم و بيماريهاي خود ايمني ديگردارد. درضمن حجامت ترافيك لنفاوي را با ايجاد فشار منفي كنترل نموده و باعث افزايش حركت لنف دراين سيستم مي شود . اين مسئله با توجه به اين نكته كه پيش در آمد آسيب هاي سلولي التهابهاي نابجا وبيش از حد طول كشيده مي باشد قابل توجه است . چرا كه در مواردي كه التهاب طول كشيده داريم براي بيمار درد و ورم وعوارض بعد از أن مشكل ساز است . حجامت با اين مكانيسم (تعديل سيستم ايمني ومهمتر از آن ، كاهش ترافيك لنفاوي از راه تخليه بهتر سيستم لنفاوي ) نقش مهمي را در اين زمينه بازي مي كند . درمان بسياري از اين حالات در طب كلاسيك داروهاي ضد التهابي استروئيدي (كورتونها ) و داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي ( انسايدها) مي باشد كه داروهاي بسيار پر عارضه و در پاره اي از موارد كم اثري مي باشد .

2- حجامت با تصفيه ي خون ، مواد زائد مضر سموم را ازخون خارج مي كند . اين مسئله نيز با توجه به تاثير خون خروجي حجامت از لنفاتيكها و مويرگها قابل بحث است . در فراخوان سلولي با ايجاد التهاب ناشي از بادكش اوليه ، بسياري ازسلولهاي اضافي ، زائد و سموم به اين منطقه فراخوانده ميشوند كه بازدن تيغ ، اين سلولها و مواد اضافي ازبدن خارج مي شود .

3- يكي ازمواردجالب تاثيرحجامت،اثرضددردحجامت مي باشد . امروزه دردهاي مزمن به عنوان يكي از معضلات علم پزشكي شناخته ميشود . حجامت با آزاد كردن يك سري مواد ضد درد دروني بدن (اندورفين) نقش اساسي در رفع درد دارد . از آنجايي كه مشاهده كرده ايم بلافاصله بعد از اتمام حجامت تمامي درد ها از بدن بيرون ميرود و بعلاوه بيمار احساس نشاط و سبكي دربدن دارد ، نتيجه گرفته ايم كه اين تاثيرسريع علتي جز آزاد شدن مواد ضد درد در بدن ندارد . كه در راس اين مواد مورفين هاي دروني بدن (اندورفين ها) مي باشد . بعلاوه خروج مواد ايجاد كننده درد كه بيشترهمان عوامل التهابي مي باشد نيز در رابطه با اثر ضد درد حجامت قابل بحث مي باشد .

همان گونه كه مي دانيم درد بوسيله چند مكانيسم ايجاد مي شود:

اول التهاب ، دوم ايسكمي ( نرسيدن خون و درنتيجه عدم تغذ يه ارگان مورد نظر) . درمورد اول توضيح داده شد كه حجامت چگونه در اين زمينه تاثير دارد.

در مورد دوم بايد متذكرشد كه بسياري از ارگانها به دليل مشكلات عروقي ، غلظت خون يا سايرعلل ، خون رساني خوبي ندارند و بدن اين خون نرسيدن را به وسيله اپمالسهاي درد به فرد هشدار ميدهد . مشخص شده است حجامت با تحريك جدار مويرگ و مكش منفي لنفاتيك ها ، گردش خون اين ارگانهاي بدن خصوصا عضلات را تقويت مي بخشد . اين اثر بدون انجام خونگيري (حجامت گرم وخشك) نيز مقدور است . بدين ترتيب كه با مكش گرم در ليوانهاي خاص و گذاردن آن بر روي مناطق دردناك خصوصاً در قسمت عضلاني آن ، خون رساني عضو بهتر و در نتيجه دردهاي حاصل از ايسكمي برطرف مي شود . بعلاوه حجامت با كاهش غلظت خون كه تراكم سلولي را در مويرگها كاهش داده ، اكسيژن رساني را بهبود بخشيده و بار قلب و ريه را نيز تعديل ميكند كه اين اثر در مورد بيماريهائي كه به علت افزايش بار قلب (افزايش اورلود ) در رگها ايجاد شده مي تواند مفيد باشد .

5- يكي ديگر ازتاثيرات شگرف حجامت بر روي بيماريهاي مغز و اعصاب مي باشد . حجامت با تاثير بر روي نوروترانسميترهاي مغز و ضمن تعديل ساخت آنها بسياري از بيماريهائي كه به سبب كمبود يا بيشبود ترشح ساخت اين مواد از مغز وسيناپسها مي باشد را درمان مي كند . در اين مورد مي توان به بيماري افسردگي اشاره كرد كه به علت كاهش ترشح نوروترانسميترهاي نوراپي نفرين و سروتونين در سيناپسها مي باشد . حجامت بر ترشح سروتونين تاثير ويژه دارد . سروتونين علاوه بر اثر ضد افسردگي در درمان ميگرن واختلالات خواب نيز تاثير بسزائي دارد
[/font]

مطالب مشابه ...

حجامت......3

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۳۲ صبح، توسط گلچین جاویددوست.)
۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۲۰ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  باید و نبایدهای حجامت را بدانید B@H@R 0 147 ۷-۸-۱۳۹۲ ۱۲:۰۱ صبح
آخرین ارسال: B@H@R
  آنچه درباره حجامت نمی دانید neda 0 236 ۴-۴-۱۳۹۲ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: neda
  دانستنی هایی در مورد حجامت گلچین جاویددوست 0 436 ۳-۱۲-۱۳۹۰ ۰۱:۲۵ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  حجامت.... گلچین جاویددوست 0 200 ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۲۹ صبح
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  حجامت....2 گلچین جاویددوست 0 162 ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۱۲ صبح
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان