تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

جيوه

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
جيوه
جيوه
را از زمان هاي بسيار قديم در چين و هند مي شناختند و آن را در گورهاي مصريان که 3500 سال پيش ساخته شده پيدا کرده اند. در بعضي نقاط به صورت قطره از سنگ هاي معدني ترشح مي شود . سنگ معدن اصلي جيوه سولفيد جيوه (HgS) معروف به سينابار است.فلز جيوه از حرارت دادن اين سولفيد آزاد مي شود. (HgS + O2 ........> Hg + SO2 (g

جيوه تنها فلزي است که در حرارت معمولي به حالت مايع است هر چند گاليم هم در29.8 درجه ذوب مي شود. جيوه به رنگ سفيد نقره و رخشنده 13.6 مرتبه از آب سنگين تر است . در حدود 39- درجه به صورت جسم محکم و شکننده اي منجمد مي شودو در حدود 357 درجه به جوش مي ايد . جيوه در ستون الکتروشيمي عناصر خيلي پايين تر از هيدروژن قرار دارد. بنابراين بيشتر فلزها آنرا از محلول نمکش خارج مي کنند (جاي گزيني ). کاهنده ي بسيارضعيفي است و کاهلي و کمي استعدادش را براي ترکيب با اکسيژن و ناتواني براي جايگزيني هيدروژن اسيدهاي غيراکسيدکننده به همين حساب مي گذارند. با وجود اين اسيد نيتريک و اسيد سولفوريک گرم و غليظ طي يک واکنش اکسيداسيون و کاهش با جيوه نيترات جيوه (II) و سولفات جيوه (II) مي دهند. آلياژ جيوه را با يک يا چند فلز ديگر را ملقمه مي نامند و جيوه با بيشتر فلزها غير از آهن و پلاتين ملقمه مي دهد.ملقمه اي از قلع و نقره و روي با جيوه براي پر کردن دندان به کار ميرود. اين ملقمه وقتي تازه تهيه شده باشد نرم است و به راحتي مي توان در سوراخ دندان فشردولي بعد از مدت کوتاهي سخت مي شود.

ترکيب هاي جيوه: جيوه دو دسته ترکيب تشکيل مي دهد که در يکي از انها حالت اکسيداسيون 1+ و در ديگري 2+ است.

کلريد جيوه(I) : جسمي است جامد و سفيد با فرمول مولکولي Hg2 Cl2 در آب غير محلول و در پزشکي به نام کالومل به عنوان ملين مصرف مي شود در اثر تابش اشعه ي آفتاب کم کم به جيوه و دي کلريد جيوه (II) تغيير مي يابد. Hg2 Cl2 .......> HgCl2 + Hg نيترات جيوه( I) : Hg2 ( NO3 )2 در آب کمي محلول است اگر يون کلريد به ان اضافه کنند کلريد جيوه (I) ته نشين مي شودآمونياک با اين رسوبواکنش مي دهد و جسم غير محلولي به فرمول Cl-Hg-NH2 و يک اتم جيوه به صورت ذرات سياه پراکنده مي شود و مخلوط اين دو جسمي خاکستري رنگ مي دهد که وسيله ي شناسايي يون++Hg2 است. Hg2 Cl2 + 2NH3 ........> H2 N_ Hg_ Cl(S) + Hg(S) + NH4 Cl احتياط کنيد : جيوه بخار جيوه و تمام نمک هاي محلول جيوه به شدت سمي هستند . سفيده ي تخم مرغ و شير را مي توان به عنوان پادزهر به کار برد زيرا آلبومين هاي تخم مرغ و شير با جيوه البومينات جيوه مي دهند که غير محلول است. مصرف کالومل به دليل بسيار کم محلول بودن آن به دستور پزشک خطرناک نيست.کلريد جيوه ي (II) : معمولا بي کلريد جيوه يا سوبليمه فاسدکننده ناميده مي شود.فرمول آن Hg Cl2 است بلورهاي سفيدي مي دهد که مي توان در اثر تصعيد کردن تصفيه کرد البته بسيار شديد سمي است.اکسيد جيوه (II) Hg O_ به عنوان گند زدا و به نام رسوب سرخ ( Red Precipitate ) مصرف مي شود.سولفور تصعيد شده ي جيوه (Hg S (II به صورت جسم سرخ رنگي به نام شنگرف براي رنگ کردن کشتي ها به منظور جلوگيري از چسبيدن صدف ها به ديوار آنها به کار مي رود.

جیوه
... Mercury «element» آینه چندلایه‌ای بار الکتریکی بنیادی لامپ مهتابی فشار جو فشار هوا بیسموت Boromin برومین سزیم کلر کیست تیروئید گالیم چگالی اونونبیوم نیم پیل و انواع آن خواص فلزات تحولات بارز در شیمی شیمی درمانی علم شیمی فیزیک ابررسانا بهره برداری از منابع آب انرژی مگنوهیدرودینامیکی همفری دیوی کاربردهای علم آتشفشان شناسی یکسو سازی جریان الکتریکی شیمیدانان نامی اسلام اثر مغناطیسی جریان الکتریکی تله موش رادرفورد اونکیت تداخل نمونه برداری از گازها اسکاندیم گستریه ژئوشیمی آینه نیروی ارشمیدس فشارسنجی الکتروگراویمتری آزمایش فرانک - هرتز لیزوزوم اسلوواکی امریکا آلایندگی زیست محیطی سرب ماده مرکب جیوه و نقش آن در آلودگی محیط زیست مواد شیمیایی آلی سمی فاضلاب شیمی عناصر واسطه پتانسیل یونیزاسیون خواص امواج ماورای صوت جابر بن حیان آملودیپین دما الکترود شاهد طیف نمایی جذبی مواد مورد نیاز در راکتورهای هسته‌ای اندازه گیری دما انواع دماسنج‌ها‌ جامدات فلزی تشکیل زمین از دیدگاه ژئوشیمی اسفالریت محلول کلوئیدی طبقه بندی ژئوشیمیایی عناصر شیمی تجزیه میکروسکوپ نوری اصول کلی استخراج فلزات آمالگام نقره پیدایش عناصر نیروی چسبندگی تیه مانیت الکل صنعتی زرنیخ آزمایش مایکسون - مورلی هضم غذا و آنزیمهای موثر بر آن آلودگی محیط زیست کالکوزین کالومل کلرادوئیت عنصر کلسیت «سنگ کانی» نحوه نگهداری مواد شیمیایی آزمایش پلیمریزاسیون زنجیری متیل متاکریلات مایکل فارادی یکاهای دما متاسینابر لیوینگ ستونیت محیط و بیماری سود و پتاس اسلوونی آثار زیست محیطی مواد معدنی برقکار عمومی- صنعت نفت برقکار ساختمان آلودگی آب چراغهای فلورسنت اقسام مسمومیت اندازه گیری ویژگیهای خاک نفت ایران در عصر جهانی شدن گوگرد اتمسفر هالیدهای فلزی


اطلاعات اولیه
جیوه که آن را سیماب ( quicksilver ) هم می‌نامند عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Hg و عدد اتمی 80 می‌باشد. جیوه که فلزی سبک ، نقره‌ای ، سمی و جزء عناصر واسطه است، یکی از دو عنصری می‌باشد که در دماهای معمولی اتاق حالت مایع دارند ( فلز دیگر برم است ) و در دماسنجها ، فشارسنجها و سایر وسایل علمی کاربرد دارد. جیوه عمدتا" بوسیله کاهش از ماده معدنی cinnabar ( سولفور جیوه ) بدست می‌آید.


تاریخچــــــــه
جیوه را چینیان و هندیهای باستان شناخته بودند و در گورهای متعلق به 1500سال قبل از میلاد یافت شده‌اند. تا سال 500 قبل از میلاد ، از جیوه به همراه مواد دیگر برای ساخت آمالگامها استفاده می‌شد. یونانیان باستان از این فلز سمی در پمادها و رومیان از آن در لوازم آرایشی استفاده می‌کردند. کیمیاگران تصور می‌کردند تمامی مواد از این ماده ساخته شده‌اند. همچنین می‌پنداشتند در صورتی که جیوه سخت شود، به طلا تبدیل خواهد شد.

در قرن 18 و قرن 19 از نیترات جیوه برای کندن موی حیوانات جهت ساختن کلاههای نمدی استفاده می‌کردند. این مسئله موجب بروز آسیبهای مغزی در بین کلاهدوزان شد که گفته می‌شود عبارت: " دیوانه مثل یک کلاهدوز " و شهرت Mad hatter آلیس در سرزمین عجایب از آنجا آمده است.

کیمیاگران نام خدای رومیان Mercury را برای این عنصر در نظر گرفتند. نماد جیوه Hg ، از واژه hydrargyrum که لاتینی شده کلمه یونانی hydrargyros می‌باشد، برگرفته شده که ریشه‌های یونانی این واژه مرکب به معنی آب و نقره بود. جیوه یکی از معدود عناصری است که دارای یک نماد کیمیاگری است.


پیدایــــــــش
جیوه که عنصری کمیاب در پوسته زمین است، یا در کانی‌های محلی ( کمیاب ) و یا درcinnabar , corderoite , livingstonite و دیگر مواد معدنی یافت می‌شود که cannibar ) HgS ) فراوان‌ترین سنگ معدن جیوه می‌باشد. تقریبـا" 50% جیوه مورد نیاز جهان از اسپانیا و ایتالیا و بیشتر 50% بقیه از یوگوسلاوی ، روسیه و شمال آمریکا تامین می‌شود. این فلز را با روش گرم کردن cannibar در جریان هوا و تغلیظ بخار آن استخراج می‌کنند.

خصوصیات قابل توجه
جیوه ، فلزی سنگین ، نقره‌ای رنگ ، یک ظرفیتی یا دو ظرفیتی است که هادی ضعیفی برای گرما اما هادی مناسبی برای الکتریسیته می‌باشد و تنها فلزی است که در دمای اتاق به حالت مایع است ( مایعی مات و درخشان ). جیوه براحتی و تقریبا" با تمامی فلزات معمولی از جمله طلا و نقره آلیاژ می‌سازد، ( بجز آهن ) که به هر کدام از این آلیاژها ملغمه ( amalgam ) می‌گویند.

نقطه انجماد جیوه 40- درجه سلسیوس معادل 40- درجه فارنهایت می‌باشد. این تنها دمایی است که در هر دو مقیاس برابراست. همچنین این عنصر دارای انبساط حرارتی حجمی ثابتی می‌باشد، واکنش پذیری آن نسبت به روی و کادمیم کمتراست و جایگزین هیدروژن اسیدها نمی‌شود. حالتهای عادی اکسیداسیون این عنصر عبارتند از: mercurous یا 1+ و mercuric یا 2+. نمونه‌های بسیار نادری هم از ترکیبات جیوه 3+ وجود دارد.
کاربردهــــــا
بیشترین کاربرد جیوه در ساخت مواد شیمیایی صنعتی و کاربردهای برقی و الکترونیکی است. علاوه بر این‌ها از جیوه در دماسنجها بخصوص برای حرارتهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چون به‌آسانی با طلا تولید آمالگام می‌کند، برای تهیه طلا از سنگ معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از جیوه علاوه بر دماسنجها در فشارسنجها ، پمپهای انتشار و بسیاری وسایل آزمایشگاهی دیگراستفاده می‌گردد.
نقطه سه گانه جیوه – 8344/38- درجه سانتیگراد – نقطه ثابتی است که بعنوان معیار در مقیاسهای بین‌المللی حرارتی ( ITS-90 ) بکار رفته است.
از جیوه گازی در لامپهای بخار جیوه و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.
کاربردهای متنوع جیوه : سویچهای جیوه ای ، حشره کشها ، آمالگامها/ داروهای دندان ، باتریهای جیوه‌ای برای تولید هیدروکسید سدیم و کلر ، الکترود در برخی انواع الکترولیز ، باتریها ( پیلهای جیوه‌ای ) و کاتالیزورها.
ترکیبات
مهمترین نمکهای آن عبارتند از:
کلرید جیوه – که بسیار خورنده ، پالایش شده و به‌شدت سمی است.
کلرید mercurous – کالومل بوده و هنوز هم گاهی اوقات در پزشکی کاربرد دارد.
فولمینات جیوه – یک چاشنی که در مواد انفجاری کاربرد وسیعی دارد.
سولفید جیوه که از آن در ساخت شنگرف که رنگدانه مرغوبی برای رنگسازی است، استفاده می‌شود.
منبع:
http://wWw.daneshju-club.Com
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۲-۱۰-۱۳۹۰ ۱۲:۰۵ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان