تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

جوانان و اشتغال

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
جوانان و اشتغال
جوانان و اشتغال


جواني زمان بزرگترين فرصتها و بزرگترين آزمايشها و بزرگترين انتخابها است . يكي از دشوارترين انتخابها و فرصتها و آزمونهايي كه پيش روي هر جواني قرار مي گيرد ، مسأله اشتغال است؛
از يك سو بقاي جامعه بدون كار مولد و سودمند غير ممكن است و از سوي ديگر هر عضو جامعه، براي تأمين نيازهاي مادي و معنوي خود به انجام دادن كاري مثبت و سودمند نياز دارد .
كار مولد ، كاري است كه داراي ارزش افزوده مناسب و رقابت آميز باشد و معمولأ در بخشهاي كشاورزي و صنعت و معدن با افزايش توليد يا مازاد ستاده ها بر داده ها، قابل اندازه گيري است . در بخش خدمات ، غير از بانك داري ، بيمه ، حمل و نقل و امثال آنها ، واسطه گري و توزيع گر چه ايجاد اشتغال مي كند و خدمت محسوب مي شود ولي ارزش افزوده مادي و قابل لمسي ندارد و درآمد عامل كار تنها از افزايش قيمت كالاي توليد شده توسط ديگران براي شخص واسطه، قابل محاسبه مي باشد . 1
در كشور ما متأسفانه با روند رو به افزايش كارهاي واسطه گري و ساير فعاليت هاي مربوط به بخش خدمات كه فاقد ارزش افزوده هستند ،وضع اشتغال و نظام بازار،معيوب ودر هم ريخته است . در دهه 1360 كه ايران درگير جنگ با عراق بود، 85 درصداز اشتغالهاي جديد در بخش خدمات به وجود آمد2و در سالهاي اخير نيز واسطه گري بيشترين بخش اشتغال جديد را به خود تخصيص داده است .
نيروي فعال بالقوه در هر كشوري بنا به تعريف قوانين كار ، افرادي از جمعيت كشور هستندكه در سن قانوني كار ، يعني ميان 15 تا 64 سال (در ايران جمعيت 10 سال و بالاتر ) قرار دارند 3. بنا به پيش بيني هاي انجام شده در برنامه دوم توسعه كشور، تا سال 1380 سالانه در حدود 600 هزار نفر به بيكاران كشور اضافه شده است ؛روندي كه ثابت مانده و تا سال 1385 ادامه خواهد يافت و از آن پس با كاهش شديد درصد افزايش جمعيت فعال، مواجه خواهد شد كه رقم آن سالانه به 225 هزار نفر خواهد رسيد . 4
چنين به نظر مي رسد كه با كاهش كاروري پس از سال 1365 ، نرخ بيكاري بعداز سال 1385، با كاهش قدر مطلق عرضه نيروي كار تازه ، در دراز مدت، كاهش چشمگيري خواهد داشت . 5
آنچه در نتيجه مطالعه اين آمار و ارقام نظر ما را به خود جلب مي كند، از يك سو كاهش نرخ بيكاري است كه خود موجب آرامش خاطر و اطمينان است و از سوي ديگر افزايش اشتغال در بخش خدمات و خاصه واسطه گري است . چهره نگران كننده ديگر اين مسأله توزيع ناعادلانه اشتغال بين زنان و مردان است . هر چند ميزان فعاليتهاي زنان در كشور در دو دهه گذشته افزايش قابل ملاحظه اي داشته است؛ ولي در قياس با مردان همچنان در سطح نازلي قرار دارد : « در سال 1375 ميزان فعاليت عمومي براي مردان 7/45 درصد و براي زنان تنها 9/6 درصد و ميزان اشتغال عمومي نيز به ترتيب براي آنان، 42 و 6 در صد بوده است . » 6اين امر نيز گوياي آن است كه از يك سو فرصتهاي شغلي زنان بسيار كمتر از مردان است و از سوي ديگر از ترجيح استخدام مردان به زنان، توسط كارفرمايان خبر مي دهد كه خود مبتني بر نگرشي ناصحيح از اشتغال و از توانايي زنان است . آنچه در اين مختصر مورد نظر است نگرش صحيح و متفاوت به اشتغال و كار است ؛ موضوعي كه كمبود آن در فرهنگ ما، تورم اشتغال در بخش خدمات را موجب شده است ؛ جايي كه كارها آسانتر و درآمدهاي باد آورده، افزون تر است .
نگرش مادي امروز چنان در تار و پود فرهنگ كليه جوامع انساني رخنه كرده است كه حتي سرزمين مقدس ايران را كه به معنويت و روحانيت شهره آفاق است ، در بر گرفته و در ابعاد مختلف بينش فرهنگي مردم ما، رسوخ نموده است؛ از جمله نگرش يك سويه مادي و نفع طلبانه به كار و شغل است . روزگاري بود كه زمين و درخت و طبيعت مقدس شمرده مي شد ؛ يك قطعه نان حرمت داشت و درآمدهاي مردم تا با پرداخت خمس و زكات تطهير نمي شد ، به مصرف مخارج خانواده نمي رسيد ؛ كسب حلال و عرق جبين و صد البته پينه دستان كارگر تا بدان پايه محترم بود كه گفته مي شد رسول گرامي اسلام (ص) بر آنها بوسه زده است.
متأسفانه امروزه، تعريف كاملأ ماده گرايانه از اشتغال و نگاه نفع طلبانه به جميع ابعاد زندگي و مراودات انساني، بسياري از ارزشها و هنجارهاي پيشين را به فراموشي سپرده است. اگر روزي نام فلان پيشه ور و بهمان تاجر اعتبارش بود و با همين حسن شهرت در بازار به كار و صنعت و تجارت مشغول بود ، امروزه اعتبار هر كس به دسته چك و حساب جاري اوست . آنچه تا بدين پايه ريشه در فرهنگ يافته و شيره حيات روحاني جامعه را خشكانده است؛ با يك يا دو طرح و نظر و ديدگاه ميان مدت و دراز مدت، قابل اصلاح نيست .آنچه جوان ما را از كشاورزي و صنعت دور ساخته است و به بازار و واسطه گري و حتي فروش سيگار و كوپن و سي دي و اقسام فيلمها و سوداگريهاي غير مجاز ديگر كشانده است ، تنها دشواري كار كشاورزي و صنعت نيست؛ بلكه اين واقعيت تلخ است كه: 1- حيثيت اجتماعي فرد، بيش از مفيد بودن براي جامعه، به ميزان درآمد و ثروت او مربوط است .2- نفس درآمد و ثروت يكشبه، آمال و آرزوي جواناني است كه از يك سو مبالات خود را به معنويات و طهارت درآمد خود از دست داده اند و از سوي ديگر شاهد رشدخلق الساعه ثروتمندان فرصت طلب و سودجويان تازه به دوران رسيده مي باشند و لذا هيچ دليلي نمي بينند كه وقتي مي توان به راحتي ثروتي زياد به چنگ آورد با سختي به درآمدي محدود قانع شوند .
بنابر آنچه ذكر شد ، مهمترين سهمي كه مساعي اقتصادي جامعه ما بايد درعرصه توسعه ايفا نمايد ، نه اشتغال زايي بيشتر و نه حتي رويكرد بيشتر به بخش كشاورزي و صنعت مي باشد ؛ بلكه مجهز نمودن افراد و نهادهاي اجتماعي است به ابزار و وسايلي فرهنگي كه به مدد آنها بتوان مقصد حقيقي توسعه را برآورده ساخت ؛ تأسيس نظم اجتماعي جديدي است كه قادر باشد نيروهاي نامحدود مودوع در وجدان اعضاي جامعه را به كار گيرد . نگرش كنوني به مفهوم كار متأسفانه آن را تا سطح اشتغال پر درآمد با هدف به چنگ آوردن وسايل توليد و مصرف كالاها، تنزل داده است . در چنين نظامي جوانان طبيعتأ در دور باطلي قرار مي گيرند كه عبارت است از تأمين درآمد و آنگاه مصرف آن،امري كه در نهايت به ادامه و گسترش توليد كالا و در نتيجه به حمايت از نظام مزدوري منتهي مي شود . نياز مبرم نظام اجتماعي ما، تغيير نگرش نسبت به كار و تجديد نظر در مورد اهداف آن است. اين تغير نگرش لازم است در راستاي وسعت دادن به مفهوم كار تا حد تعالي آن به مفهوم خدمت به نوع انسان، صرف نظر از هرنوع پاداشي، صورت پذير د . تنها در اين صورت روند اقتصاد خواهد توانست گمشده سالهاي نه چندان دور خود را بازيابد و به معنويت و اخلاق پيوند خورد و به ارائه طرهها و نظرهايي با منافع گسترده و نوع دوستانه و نه سودجويانه فردي، پردازد . تنها چنين ديدگاهي قادر خواهد بود تعهدي را كه مردم كشورمان به سرزمين خود و اقتصاد در هم شكسته آن دارند ، از ايشان مطالبه نمايد .
چنانچه ذكر شد ، چنين اقدامي خطير،امري بنيادي و ريشه اي است كه با طرح هاو برنامه هاي توسعه مديران اقتصادي و سياسي جامعه، متفاوت است ؛ اگر چه متناقض و مانعة الجمع نيست . چنين امري به معناي اعتلاي كيفي حيات اعضاي جامعه است كه بايد با تربيت روحاني و اخلاقي اطفال و جوانان آغاز شود و استمرار يابد ؛ لذا ارتباط مستقيم به نحوه عملكرد نظام تربيتي و آموزشي كشور دارد كه خود محصول تدابير ارزشگذاري از ناحيه مديران معنوي جامعه مي باشد. چنين نظامي نبايد به هيچ وجه، آينده اشتغال اطفال سرزمين نازنين ايران را كمتر از خدمت به نوع بشر و انتفاع عموم اهل عالم از آن، تعريف نمايد .
اما از جانب ديگر لازم است جهت گيريهاي اشتغال زايي از همين زمان تغيير يابد و سمت و سوي كنوني از بخش خدمات و واسطه گري به بخش كشاورزي و صنعت ، علي الخصوص كشاورزي ، انتقال يابد. كشاورزي كم ضررترين و پر منفعت ترين اشتغال براي جمعيت كثير نوع بشر است و از طرف ديگر براي مهمترين نيازهاي او ، يعني غذا و در رتبه بعد پوشاك ، پاسخهايي متين در آستين دارد . مديران جامعه مي توانند با دادن حيثيت و پايگاه مناسب اجتماعي به كشاورزان و سپردن مناصب مهم تصميم گيري به كشاورزان تحصيلكرده و اهل فكرو برنامه ، توجه و علاقه جوانان را به اين اشتغال سودمند و شريف جلب نمايند . در اين صورت ورود زنان به عرصه اجتماع و فعاليتهاي اقتصادي نيز تسريع مي گردد ؛ چرا كه هم در گذشته و هم در حال حاضر، يكي از فعال ترين اقشار جامعه در بخش كشاورزي زنان بوده اند و در بستر تاريخ نشان داده اند كه در اين مهم به اندازه مردان و بلكه بيش از ايشان، كارايي و توانائي دارند .
راه حل ديگري كه در اين زمينه به نظر مي رسد و لازم است مورد توجه مديران اقتصادي و اجتماعي كشورمان قرار گيرد ، توسعه و تعميم هر چه بيشتر مسأله تأمين اجتماعي و امنيت آتيه است تا نگراني از بابت آينده و فقر دوران پيري ، جوانان را به سمت كسب درآمدهاي هنگفت بادآورده، نكشاند .
ضمنألازم است حقوق و دستمزدهاي افراد به نحو عادلانه و متناسب با دشواري و حيثيت اشتغال توزيع گردد.يكي از عادلانه ترين و بهترين راهكارهاي توزيع درآمد ،تقسيم سود كار و سرمايه است به نحو منطقي، بين كارفرما و كارگر، تا كارگر با دلگرمي و اطمينان بيشتر به كار و شغل خود بپردازد. جميع توصيه هاي مذكور بايد بر اين اصل فرهنگي مبتني باشد والا ثمر و نتيجه اي به بار نخواهد آورد . درراستاي اين اقدام بنيادي فرهنگي، بلاشك بايد جوانان و نوجوانان به لزوم اجتناب ناپذير كار و تلاش و زحمت مستمر در حيات آدمي، آگاه گردند؛درك وفراستي كه جز بااستقراركامل معناي انسانيت و مقام انسان در اذهان ايشان، به وجود نخواهد آمد. هيچ جزيي از وجودانسان نمي تواند بدون نياز به روحانيت و معنويت به زندگي سالم خود ادامه دهد، زيرا در فقدان روحانيت انسان غرق در مفاسد و ماديات مي گردد ؛ لذا عالي ترين حقيقتي كه بايد در آموزش مقام انسان به جوانان و نوجوانان آموخت و با فرهنگشان عجين نمود، روحانيت و حقيقت معنوي حيات آدمي است.از اين رو تقويت اركان دين و تمسك به اصول روحاني و تعاليم معنوي آن در بين اعضاي جامعه، خاصه اطفال و نوجوانان، امري اجتناب ناپذير است
تنها حقيقت ناب ديانت و موازين ارزشي و اخلاقي آن است كه مي تواندراه حل هائي اصولي و بنيادين، جهت اصلاح واكمال روبناهاي اجتماعي ، اقتصادي و سياسي كشور مقدس ما،ايران،ارائه نمايد.

سازمان ملي جوانان تدوين کرد
گزارش وضعيت اشتغال و بيکاري جوانان در سال 86

تعارض روستاگريزي جوانان با توسعه پايدار روستايي، ارزشيابي نقش فناوري هاي نوين ارتباطي بر انزواجويي جوانان، بررسي تغييرات ساختاري و تأثير آن بر اشتغال در ايران، ميزان استفاده از فضاهاي مجازي در بين دانشجويان و تأثير آن در مناسبات اجتماعي، عناوين برخي از پايان نامه هاي مورد حمايت معاونت مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان در زمينه وضعيت اشتغال و بيکاري جوانان بوده است.

به گزارش باشگاه جواني خبرگزاري برنا، گزارش وضعيت اشتغال و بيکاري جوانان در سال جاري، در راستاي برنامه توسعه منابع انساني و اشتغال، از سوي معاونت مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان تدوين شد.
معاون مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان با اشاره به تدوين گزارش اهم اقدامات اين معاونت در راستاي برنامه هاي 13گانه سند ساماندهي امور جوانان گفت: اين معاونت در سال جاري علاوه بر تدوين گزارش ملي وضعيت جوانان و انجام نظرسنجي در خصوص اشتغال زنان و مشاغل مجازي و بازاريابي شبکه اي، از چهار طرح پژوهشي و هشت پايان نامه در راستاي برنامه توسعه منابع انساني و اشتغال جوانان حمايت کرده است.
دکتر اسحاقي عناوين طرح هاي پژوهشي را سهم، نقش و جايگاه جوانان در اصل 44 قانون اساسي، طراحي و تدوين بانک اطلاعات اشتغال و بيکاري، تجزيه و تحليل و ارزيابي نتايج سرشماري سال 85 در زمينه موضوعات جمعيتي مربوط به جوانان و فراتحليل مطالعات انجام شده در حوزه مهاجرت خارجي نخبگان(فرار مغزها) اعلام کرد و افزود: تعارض روستا گريزي جوانان با توسعه پايدار روستايي، ارزشيابي نقش فناوري هاي نوين ارتباطي بر انزواجويي جوانان، بررسي تغييرات ساختاري و تأثير آن بر اشتغال در ايران، ميزان استفاده از فضاهاي مجازي در بين دانشجويان و تأثير آن در مناسبات اجتماعي، عناوين برخي از پايان نامه هاي مورد حمايت معاونت مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان بوده است.
وي به حمايت سازمان ملي جوانان از پايان نامه هايي با عناوين بررسي ميزان آگاهي دانشجويان کارشناسي ارشد علوم تربيتي دانشگاه تهران از مفهوم و فرآيند کارآفريني و طراحي الگويي، بررسي رابطه سرمايه اجتماعي و موفقيت شغلي دانشجويان، بررسي علل اجتماعي، اقتصادي مهاجرت به خارج از کشور و تبيين فرآيند مديريت دانش در شرکت هاي کوچک فعال در حوزه فناوري اطلاعات، اشاره و تصريح کرد: در راستاي برنامه توسعه منابع انساني و اشتغال جوانان نتايج گزارش اشتغال و پژوهش اقتصاد خانواده منتشر شده است.
وي همچنين از برگزاري ميزگرد جايگاه صندوق مهر امام رضا (ع) در سياست هاي اشتغالزايي دولت نهم، همايش اشتغال نوين راهي به سوي کاهش بيکاري جوانان، همايش اشتغال و نظام آموزش عالي و نشست تخصصي بررس مهاجرت ها و جابه جايي هاي جمعيتي جوانان، با حمايت معاونت مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان خبر داد.


• دكتر جهرمي: تعداد بيكاران كشور از سه به دو ميليون
و ۲۵۰ هزار نفر كاهش يافت
• آخرين آمار اشتغال براي فصل پائيز ۹‎/۸ درصد عنوان شد
• معاون مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان: سازمان علاوه بر تدوين گزارش ملي وضعيت اشتغال جوانان و

جمعيت بيكار به ۲‎/۲ ميليون نفر كاهش يافت

وزير كار و امور اجتماعي گفت:تعداد بيكاران كشور از سه به دو ميليون و ۲۵۰ هزار نفر كاهش يافت. سيد محمد جهرمي در گرد همايي مديران سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور با بيان اين كه اين وزارتخانه با رويكرد حفظ توسعه اشتغال طي۲‎/۵سال گذشته موفقيت هاي زيادي را كسب كرده است، اضافه كرد: نرخ بيكاري نه تنها كنترل شد بلكه به صورت فزاينده در حال كاهش است.آمارهايي كه مركز آمار از فصل پائيز و تابستان امسال ارائه داده است، نشان مي دهد كه اين نرخ يك رقمي شده است. به گفته او، ميزان ارائه آموزش در بخش دولتي بيش از ۵۰ درصد و در بخش غير دولتي بيش از صددرصد افزايش يافته است. وي ادامه داد: حدود ۲۰۰ مركز جديد در حال ساخت است كه اميد است در سال ۸۷ ساخت آنها به اتمام برسد. وي آخرين آمار اشتغال كه مركز آمار براي فصل پائيز اعلام كرده است را ۹‎/۸ درصد عنوان كرد و افزود: اين امر نشان مي دهد كه تعداد بيكاران از سه ميليون نفر (كه هر سال يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر هم اضافه مي شوند) كاهش پيدا كرده است و به دو ميليون و ۲۵۰ هزار نفر كاهش يافته است. جهرمي افزود: نظارت سيستماتيك در بخش تسهيلات بنگاه هاي زودبازده وجود دارد و انحراف از اين حركت بسيار كم است.

معاون مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان خبر داد
تدوين گزارش وضعيت اشتغال و بيكاري جوانان

گروه اجتماعي - گزارش وضعيت اشتغال و بيكاري جوانان براي ساماندهي برنامه توسعه منابع انساني و اشتغال تدوين شد.
معاون مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان با اعلام اين خبر و با اشاره به تدوين گزارش اهم اقدامات اين معاونت براي برنامه هاي سيزده گانه سند ساماندهي امور جوانان، گفت: سازمان ملي جوانان علاوه بر تدوين گزارش ملي وضعيت اشتغال جوانان و نظرسنجي درباره اشتغال زنان، مشاغل مجازي و بازاريابي شبكه اي، ازچهار طرح پژوهشي و هشت پايان نامه براي ساماندهي برنامه توسعه منابع انساني و اشتغال جوانان حمايت كرد.محمد اسحاقي عناوين طرح هاي پژوهشي را سهم ، نقش و جايگاه جوانان در اصل ۴۴ قانون اساسي ، طراحي و تدوين بانك اطلاعات اشتغال و بيكاري، تجزيه و تحليل و ارزيابي نتايج سرشماري ۸۵ درباره موضوعات جمعيتي جوانان و فراتحليل مطالعات انجام شده در حوزه مهاجرت خارجي نخبگان اعلام كرد و افزود: تعارض روستاگريزي جوانان با توسعه پايدار روستايي، ارزشيابي نقش فناوري هاي نوين ارتباطي بر انزواجويي جوانان، ميزان استفاده از فضاهاي مجازي درميان دانشجويان و تأثير آن در مناسبات اجتماعي عناوين برخي پايان نامه هاي موردحمايت اين معاونت است.


تعدادي از جوانان کورد و دانش‌آموخته از دانشگاهها و مراكز علمي خراسان شمالي، بيكاري و متناسب نبودن مدارك تحصيلي خود را با بازار كار، عمده‌ترين مشكل در جذب بازار كار مي‌دانند. آنها همچنین قدغن کردن فعالیتهای فرهنگی، زبان و ادبیات کردی، و همچنین امور مدنی ملیتی کورد که می توانست ایجاد اشتغال کند را مزید بر علت دانستند.آنها همچنين بر اين باورند كه ميزان جمعيت بيكار استان متناسب با فرصتهاي شغلي نبوده و به عبارتي ميزان بيكاران بيش از فرصتهاي شغلي است. جوانان استان خراسان شمالي از نحوه آزمونهاي استخدام در ادارات دولتي نيز انتقاد دارند و معتقدند كه آزمون كتبي و گزينش افراد براي استخدام در ادارات دولتي نيز در راستاي تحصيلات شركت‌كنندگان نيست.مينا ارغوان بعنوان یکی از جوانان کورد فارغ‌التحصيل و بيكار در خراسان شمالي مي‌گويد: امروز مدارك تحصيلي و فعاليتهاي آموزشي دانشگاهها ومراكز آموزشي استان متناسب با بازار كار نبوده و اين مشكلي براي كارآفرينان و بيكاران است. او گفت: اكنون بسياري از مدارك فارغ‌التحصيلان در اين استان حتي زمينه كار درادارات دولتي نيز نداشته و در صورت وجود نيز به دليل گزينش‌هاي نامرتبط در ادارات دولتي،اين زمينه اندك نيز از بين مي‌رود. به عنوان مثال آموزش و پرورش كه سهم بزرگي در اشتغال جوانان دارد افراد را در گزينش آزمونها، متناسب با توانمندي در رشته انتخاب نمي‌كند.هدي ناصري يكي ديگر از جوانان کورد و بيكار جوياي كار در استان خراسان شمالي بيكاري را معضل اين قشر در استان دانسته و معتقد است: ميزان فرصتهاي شغلي در استان متناسب با حجم زياد بيكاران فارغ‌التحصيل نيست. متناسب نبودن فرصتهاي شغلي با بازار كار اين انتظار را در جوانان ايجاد كرده كه در ادارات و نهادهاي دولتي به كارگرفته شوند. اين در حالي است كه آزمون غيرمرتبط اين ادارات نيز اندك فرصت شغلي را از فارغ التحصيلان مي‌گيرد. مسوولان بايد با توجه به بيكاري دانش‌آموختگان براي اشتغال آنان چاره‌اي بينديشند.

يك كارآموز مركز فني وحرفه‌اي بجنورد نيز مشكلات مهارتي اين قشر را كمبودامكانات و مناسب نبودن رشته‌هاي آموزشي با بازار كار بيان كرد. رضا بهارلو افزود: اكثركارآموزان بدون توجه به نياز بازار كار صرفا براي دريافت مدرك تحصيلي فني وارد اين مراكز مي‌شوند كه در پايان دوره و ورود به بازار كار متوجه مرتبط نبودن مدرك خود با بازار كار مي‌شوند. وي نامناسب بودن رشته‌هاي فني و حرفه‌اي استان به نسبت فرصتهاي شغلي را از ديگر مشكلات بيان كرد.

نماينده سازمان ملي جوانان در خراسان شمالي هم گفت: ‪ 42‬درصد از جمعيت استان را جوانان جوياي كار تشكيل مي‌دهند. مهدي توانا گفت: بايد از توان و مهارت جوانان خراسان شمالي در بازار كار استفاده شود. وي نيز عمده مشكل جوانان را متناسب نبودن مداركشان با نياز بازار كار مي‌داند و مي‌افزايد: جوانان بايد با گذر از پل مهارت وارد بازار كار و اشتغال شوند.

فرماندار بجنورد نيز با تاييد مشكلات اشتغال جوانان خراسان شمالي گفت: اين شهر ‪ بیشتر از 35‬هزار نفر بيكار دارد. غلامحسين آرام گفت: اين در حالي است كه سهميه استخدامي در نهادهاي دولتي استان تنها ‪ 250‬نفر بوده است. او افزود: فرصتهاي شغلي دولتي در حد پاييني است كه اگر جوانان صرفا به دنبال جذب در ادارات دولتي باشند، چندين سال متوالي نيز امكان جذبشان وجود نخواهد داشت. وي اضافه كرد: جوانان براي كسب كار و معيشت بايد به دنبال مهارت با نياز بازار كار بخش خصوصي باشند و يا اينكه خودشان با مهارتي كه دارند براي خود كسب و كار خصوصی ايجاد نمايند.

رييس سازمان كار و امور اجتماعي خراسان شمالي هم مي‌گويد: بيش از نيمي از بيكاران اين استان را فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و افراد تحصيل‌كرده تشكيل مي دهند. محمود احمدي دليل اين امر را نيز متناسب نبودن فعاليتهاي آموزشي در استان متناسب با نياز بازار كار دولتي و غيردولتي مي‌داند. اگر جوانان ما به دنبال اشتغال در بازار كار هستند بايد مداركي متناسب با نياز بازار كار داشته باشند. وي گفت: هم‌اكنون از محل تسهيلات بنگاههاي زودبازده ، زمينه خوداشتغالي و اشتغال در بخشهاي سه‌گانه صنعت، معدن و كشاورزي فراهم شده و جوانان بايد در اين بازار به دنبال كار باشند.

دبير شوراي اشتغال استان خراسان شمالي گفت: از محل تسهيلات اين طرح تا كنون براي شش هزار نفر ايجاد اشتغال شده و پيش‌بيني مي‌شود با طرحهاي در دست اجرا براي حدود ‪ 20‬هزار بيكار ديگر نيز اشتغال ايجاد شود. براساس اعلام سازمان كار و امور اجتماعي خراسان شمالي بيكاري در اين استان هفده درصد است.


رشد روز افزون عرضه نیروی كار طی سال‌‌های اخیر، یكی از ویژگی‌های بازار كار كشور بوده است. بروز این مسأله به رشد قابل توجه نرخ بیكاری، به‌ویژه در میان جوانان، زنان و افراد تحصیلكرده منجر شده است. اگر چه افزایش جمعیت تحولات چشمگیر جمعیتی ایران در دهه 60 به عنوان اصلی‌ترین دلیل بالا‌رفتن نرخ بیكاری مطرح می‌شود، اما افزایش سطح تحصیلات زنان و ورود آنان به بازاركار نیز عامل موثر دیگری است كه به عنوان مقوله تأثیر‌گذار در افزایش عرضه نیروی كار زنان مطرح شده است. بر همین اساس در حال حاضر نیز مانند پنج سال گذشته با افزایش نرخ بیكاری زنان تحصیلكرده در جامعه رو‌به‌رو هستیم. بررسی آمارهای نسبتاً جدیدی كه در سال 80 از سوی مركز آمار ایران درباره توزیع كل زنان بیكار دارای تحصیلات عالی و متوسطه در جوامع شهری و روستایی منتشر شده است، از سهم 7/ 88 درصدی این نرخ در شهرها و نیز سهم 4/ 59 درصدی در روستا خبر می‌دهد كه این امر بیانگر حضور بخش بزرگی از جمعیت بیكار دارای تحصیلات متوسطه و عالی در شهرها و روستا‌هاست.
مهندس لادن نوروزی رئیس گروه جمعیت دفتر اقتصاد كلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور، جدید‌ترین تحقیق خود كه به بررسی روند تحولات بازار كار زنان در سال‌های 76 تا 80 پرداخته است، در گفت‌وگو با فرهنگ و پژوهش از 4 برابر شدن نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات عالی طی این پنج سال خبر می‌دهد. وی همچنین معتقد است كه با توجه به میزان روز افزون حجم جمعیت زنان دارای تحصیلات بالا، این رقم در حال افزایش است زیرا شرایط حضور این جمعیت، در ساختارهای اقتصادی - اجتماعی فراهم نشده است. فاصله میان نرخ بیكاری زنان و مردان نیز یكی از مواردی است كه در تحقیق نوروزی به آن پرداخته شده است. براساس این پژوهش، نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات عالی و تحصیلكرده از 7/4 درصد در سال 75 به 22 درصد در سال 80 رسیده است در حالی كه این نرخ در همان سال برای مردان 7/3 درصد و در سال 80 به 10 درصد رسیده است. دوبرابر شدن نرخ بیكاری میان زنان و مردان دارای وضعیت مشابه از نظر تحصیلات حاكی از چیست؟ آیا جامعه فضایی مناسب برای حضور زنان ایجاد نكرده است یا زنان فقط میل به تحصیل دارند؟

نوروزی در پاسخ به این سؤال فرهنگ و پژوهش، دو عامل بسیار اساسی را به عنوان مانعی برای تحقق دسترسی و دستیابی زنان به كار مطرح می‌كند. وی از گرایش بیشتر زنان نسبت به كسب تحصیلات از سویی و محدود‌بودن تنوع شغلی از سوی دیگر، به عنوان دو مانع یاد شده نام می‌برد. به اعتقاد نوروزی در جامعه كنونی، بخش عمده‌ای از جمعیت كل زنان تحصیلكرده در بخش‌های آموزش و بهداشت اشتغال داشته و دارند، اما دراغلب زمینه‌های دیگر، فعال نیستند. آمارهای موجود مركز آمار ایران بیانگر یك نكته بسیار اساسی و قابل تأمل در بررسی وضعیت زنان است: سهم اشتغال زنان در سال 55 به مراتب بیشتر از میزان این سهم در سال‌های پس از انقلاب است. آیا دلیل این امر چیزی جز توزیع نادرست مشاغل است؟ در شرایطی كه مشاغل به دو گروه زنانه و مردانه تعریف و اجرا می‌شود، چه انتظاری می‌توان داشت كه زنان بدون سرمایه بتوانند به جز بخش آموزش و بهداشت - كه بیشتر دولتی است - و بخش كشاورزی، در حوزه‌های دیگر از جمله زمینه فنی فعالیت كنند؟
از سوی دیگر، تصمیم برای كاهش حجم دولت و خصوص‌سازی نیز، از دیگر عواملی است كه اشتغال و فرصت شغلی زنان را با محدودیت رو‌به‌رو كرده است درحالی‌كه رشد زنان تحصیلكرده بسیار بالاست. اگر چه كارشناسان معتقدند كه تغییرات عرضه نیروی كار مردان كه 75 درصد كل تغییرات عرضه نیروی كار را تشكیل می‌دهند بیشتر تحت تأثیر تحولات جمعیتی بوده و در دهه‌های آتی رشد عرضه نیروی كار مردان محدود خواهد شد، اما سیاست‌های موثری مانند خروج مردان مسن از بازار كار و كاهش نرخ مشاركت مردان زیر 15 سال به دلیل پوشش تحصیلی نیز از عوامل كنترل كننده افزایش عرضه نیروی كار مردان بوده است.
سهم زنان دیپلمه در اشتغال
79- درصد كل زنان شاغل دیپلمه به بالا در بخش‌های عمده اشتغال دارند اما در پنج سال اخیر این نسبت برای زنان دیپلمه به 70 درصد رسیده است كه گویای كاهش جذب زنان تحصیلكرده به وسیله بخش عمومی است؛ اگر چه این بخش هنوز عمده‌ترین متقاضی‌ نیروی كار زنان تحصیلكرده است. همچنین 2/40 درصد از كل فرصت‌های شغلی ایجاد شده برای افراد دارای تحصیلات عالی و 36 درصد از فرصت‌های شغلی ایجاد شده برای افراد دارای تحصیلات ابتدایی و پائین، به زنان تعلق گرفته است. این مسأله نیز نشان دهنده بازار دوگانه كار زنان در ایران و كمبود فرصت‌های شغلی برای زنان دارای تحصیلات میانی است. همچنین نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات متوسطه و عالی در جامعه روستایی، برابر 2/43 درصد و نرخ بیكاری بقیه زنان 3/5 درصد است. در جامعه شهری نیز نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات متوسطه به بالا 5/31 درصد و نرخ بیكاری بقیه زنان 1/18 درصد است كه باز هم مشكل عمده در بخش شهری و روستایی، متعلق به زنان تحصیلكرده است كه در سال‌های آینده شدت خواهد یافت.

نرخ بیكاری بالاتر است‌
از آنجا كه بسیاری از زنان بیكار به دلیل خطای آماری در زمره زنان خانه‌دار طبقه‌بندی می‌شوند، لذا نرخ بیكاری و مشاركت واقعی آنان را در كشور باید به مراتب بیشتر از مقادیر رسمی اعلام شده دانست. نكته قابل توجه دیگر در این زمینه، رابطه میان افزایش تحصیلات و اشتغال است. براساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، نرخ بیكاری زنان دارای تحصیلات متوسطه در میان اقشار مختلف جمعیت در بالاترین سطح خود قرار دارد و به 3/44 درصد رسیده است. اما مسأله دیگر این است كه با افزایش سطح تحصیلات، از بی سواد به متوسطه، نرخ بیكاری زنان و مردان افزایش می‌یابد ولی با افزایش سطح تحصیلات از متوسطه به عالی، نرخ بیكاری كاهش می‌یابد. اما با توجه به تأثیر افزایش سطح تحصیلات بر بالا رفتن نرخ بیكاری در مناطق روستایی، مشكل بیكاری زنان در مناطق شهری به‌ویژه روستایی بیشتر متوجه زنان تحصیلكرده است.

تعداد زنان جویای كار بیشتر از زنان بیكار
در حالی‌كه 3/48 درصد زنان شاغل تازه كار، قبل از اشتغال محصل و 5/33 درصد نیز خانه‌دار بوده‌اند، فقط 4/6 درصد از این زنان بیكار بوده‌اند كه این امر نیز بیانگر تعداد بیشتر زنان جویای كار به نسبت زنان بیكار است.

ماندگاری زنان در بیكاری و اشتغال
اگر سابقه‌های كار بالای 35 سال را در نظر نیاوریم، در مجموع، مدت اشتغال زنان در شغل فعلی خود به مراتب بیشتر از مردان است. این امر نیز بیانگر ماندگاری بیشتر زنان در شغل خود به نسبت مردان است. در حالی‌است كه زنان در بیكاری نیز ماندگار‌ترند و مدت بیكاری آنان به نسبت مدت بیكاری مردان طولانی‌تر است. دلیل این امر را برخی از كارشناسان به عوامل فرهنگی و نوع نگرش زنان و مردان به مقوله كار نسبت می‌دهند زیرا اغلب زنان در جست‌وجوی دستیابی به ثبات و امنیت مالی و شغلی هستند، در حالی‌كه بیشتر مردان به اثر‌گذاری و نیز موثر بودن در شغل و كیفیت آن فكر می‌كنند
در شرایطی كه سهم اشتغال زنان از بخش عمومی در حال كاهش است و این روند طی سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت باید با اصلاح نگرش و تغییر قوانین، زمینه اشتغال بیشتر زنان به ویژه در سطوح دارای تحصیلات متوسطه را به سوی بخش خدمات سوق داد. تجربه بیشتر كشورهای دنیا نشان می‌دهد كه زنان در فروشندگی، اشتغال در رستوران و هتل‌داری و نیز برخی دیگر از خدمات می‌توانند بسیار مؤثر باشند و این در حالی است كه مقاله <زنان، كار و كافی‌شاپ ممنوع> به قلم محمد هاشمی كه در شماره 107 فصلنامه زنان به چاپ رسیده است، به درستی موانع فرهنگی و نگرشی این كار را بررسی كرده است. در شرایطی كه منع قانون برای این‌گونه مشاغل وجود ندارد، اما متأسفانه نگرش عرف و نیز فرهنگ جامعه، كار زنان در این گونه مشاغل را نپذیرفته و از سوی برخی از ارگان‌ها منع شده است. در حال حاضر بررسی وضعیت زنان كه طی 5 سال اخیر شاغل شده‌اند نشان می‌دهد كه این دسته از زنان به ترتیب بیشترین تعداد را در وضعیت‌های كاركنان فامیلی بدون مزد،مزد و حقوق بگیران بخش عمومی، كاركنان مستقل و مزد و حقوق بگیران بخش خصوصی داشته‌اند. همچنین بیشترین نرخ اشتغال زنان نیز در وضعیت مزد و حقوق‌بگیران بخش خصوصی و كمترین نرخ رشد اشتغال آنان در وضعیت مزد و حقوق بگیران بخش عمومی دیده می‌شود كه این مسأله نیز به دلیل سیاست خصوصی‌سازی و محدودیت رشد بخش عمومی اتفاق افتاده است. یافته‌های تحقیقات نشان می دهد كه سهم زنان در كل اشتغال بخش عمومی رو‌به افزایش و در كاركنان فامیلی بدون مزد رو به كاهش است اما این مسأله در وضعیت اشتغال مردان كاملاً برعكس است به‌طوری‌كه آنان به دلیل سطح پائین دستمزد و درآمد در بخش عمومی نسبت به بخش خصوصی، غالباً این بخش را به زنان واگذار كرده‌‌اند.
مشاغل انتخابی زنان‌
با توجه به گسترش روز افزون تحصیلات عالی در میان دختران، محدودیت تنوع شغلی در این گروه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. در حال حاضر 6/68 درصد زنان دارای آموزش‌ عالی در بخش آموزش و 6/12 درصد نیز در بخش بهداشت، مددكاری اجتماعی و فقط 8/18 درصد در سایر بخش‌ها به كار اشتغال دارند. این‌ در حالی‌ است كه 5/34 درصد از مردان دارای تحصیلات عالی، در بخش آموزش، 9/5 درصد در بخش بهداشت و مددكاری اجتماعی و 7/59 درصد در سایر بخش‌ها فعالیت‌ می‌كنند. اگر چه محدودیت شغلی، عامل پائین بودن تقاضا برای نیروی كار زنانی است كه در سر‌شماری عمومی نفوس و مسكن سال 75، به صورت افقی در نمودارها مشخص شده است، اما بخش‌های عمده فعالیت زنان در جوامع شهری و روستایی، شامل كشاورزی، تولید منسوجات ( بیشتر قالی‌بافی)، آموزش، بهداشت و مددكاری اجتماعی است. آمارهای موجود حاكی است كه 3/28 درصد زنان شاغل در بخش تولید منسوجات، 26 درصد در بخش آموزش، 6/16 درصد در بخش كشاورزی و 7/6 درصد نیز در بخش بهداشت و مددكاری اجتماعی به كار مشغول هستند. در حالی‌كه فقط 3/2 درصد از زنان در سایر بخش‌ها فعالیت دارند، مردان 16درصد مشاغل گروه‌های مذكور را اشغال كرده و 84 درصد باقی مانده، در سایر بخش‌ها فعالیت می‌كنند. این نتایج علاوه بر محدودیت تنوع شغلی، بیان كننده وجود بازار كار دوگانه برای زنان است. در حالی‌كه شاغلان بخش منسوجات و كشاورزی بیشتر بی‌سواد یا دارای تحصیلات ابتدایی هستند، زنان شاغل بخش‌آموزش و بهداشت از تحصیلات عالی برخوردارند اما زمینه اشتغال برای زنان دارای سطوح تحصیلی میانی چندان فراهم نیست.
نتایج سرشماری سال 1375 بیانگر این است كه 22 درصد زنان شاغل دارای تحصیلات عالی بوده‌اند در حالی‌كه فقط 9/7 درصد مردان شاغل از این آموز‌ش‌ها بهره‌مند بوده‌اند. اگر‌چه كسب مهارت و تحصیلاتی بالاتر از مردان، زنان را موفق به ایجاد اشتغال در زمینه‌های مختلف خواهد كرد. نكته دیگر، احتمال دستیابی زنان به مشاغل بالای مدیریتی است. اگر چه این احتمال به نسبت مردان بسیار كمتر است اما باز هم زنان در صورتی می‌توانند به پست‌های مدیریتی دست یابند كه سطح تحصیلات خود را نسبت به مردان افزایش دهند. براساس سرشماری نفوس و مسكن سال 75، در حالی‌كه 12 درصد شاغلان مرد كه دارای آموزش عالی بوده‌اند، در گروه قانونگذاران مقامات عالی رتبه مدیران قرار گرفته بودند، فقط 4/6 درصد شاغلان زن دارای تحصیلات عالی، به این گروه تعلق داشته‌اند. اما در میان این سهم اندك، بیش از 96 درصد زنان شاغل این گروه را مدیران مؤسسات تشكیل می‌دهند، نه قانونگذاران، مقامات عالی رتبه، سایر روِسا و مدیران. بدون در نظر گرفتن مدیران مؤسسات آموزشی، نسبت زنان شاغل در گروه قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران، حتی از 6/0 درصد هم كمتر است.

این مسأله، نشان دهنده چه مسأله‌ای جز وجود تبعیض عمودی در بازار كار زنان می‌تواند باشد، در حالی‌كه نسبت تحصیلات و دارای آموزش عالی میان زنان و مردان دراین گروه 1/60 درصد به 8/42 درصد است. از دیگرچالش‌های پیش‌روی بازار كار زنان، تمایل نداشتن بخش خصوصی به استفاده از این حجم نیروی كار موجود در جامعه است، آمارهای سرشماری سال 75 نشان می‌دهد كه كمتر از 10 درصد این نیرو كارفرما یا كاركن مستقل بوده‌اند و بخش خصوصی در زمینه‌ ایجاد شغل برای زنان تحصیلكرده ناموفق بوده است. اگر‌چه بخش خصوصی معتقد است با جذب نیروی كار زنان، باید هزینه‌ای بیشتر نسبت به نیروی كار مردان بپردازد و برخی قوانین نیز در این زمینه دست و پاگیر هستند اما می‌توان با اصلاح برخی از قوانین و كاهش مالیات‌ها و یا تقابل پاره‌ای از هزینه‌های بخش خصوصی از سوی دولت، این موانع را برطرف و زمینه اشتغال زنان در بخش خصوصی را نیز فراهم ساخت. با توجه به سیاست‌های برنامه‌های اول، دوم و سوم توسعه در جهت خصوصی‌سازی و كاهش تمركز زایی و تصدی‌گری دولت، همچنین بهبود قابل توجه شاخص‌های بهداشتی و آموزشی در جامعه، همراه با كاهش رشد جمعیت كه نیاز به گسترش این بخش‌ها را كاهش می‌دهد، گسترش اشتغال زنان در آینده، به ویژه زنان تحصیلكرده را نمی‌توان مطابق سال‌های گذشته تصور كرد زیرا این امر، نیازمند اتخاذ روش‌ها و سیاست‌های جدید است.

دسترسی كمتر زنان به سرمایه‌
اولین گزارش ملی توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران كه در سال 78 به وسیله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور منتشر شده، درآمد نسبی در سال 76 را كمتر از 10 درصد كل جامعه عنوان كرده است. دسترسی كمتر زنان به نسبت مردان به سرمایه و اعتبار، یكی از چالش‌های جدی پیش‌روی اشتغال زنان است. این مسأله تحت تأثیر نرخ مشاركت پائین زنان در بازاركار، پائین بودن سطح دستمزد زنان نسبت به مردان، قوانین ارث در كشور، تبعیض در دستیابی به مناصب بالاتر شغلی، حجم زیاد زنان كاركن فامیلی بدون مزد و دسترسی كمتر به انواع سرمایه و اعتبار روی داده است. بیشتر زنان به دلیل نداشتن وثیقه، ضامن، نرخ بالای بهره و احساس ناتوانی در بازپرداخت وام و پیچیدگی فرآیند دریافت وام، كمتر موفق به دریافت اعتبار از سیستم بانكی می‌شوند. دسترسی كمتر زنان به سرمایه، اعتبار و مهارت‌های كارآفرینی كمتر آنان، موجب شده است كه كمتر از یك درصد زنان شاغل در سال 1375 به عنوان كارفرما محسوب شوند در حالی كه این نسبت برای مردان 4 درصد بوده است. به دلیل تحرك شغلی كمتر زنان كه یكی از ویژگی‌های بازار كار زنان محسوب می‌شود، این مسأله از نرخ بیكاری بالا، مدت بیكاری طولانی و ریسك‌گریزی و كمبود خود باوری زنان ناشی می‌شود، به همین دلیل امنیت موجود در بخش‌های دولتی سبب جذب شاغلان زن در این بخش شده است.

مطالب مشابه ...
سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۲-۱۰-۱۳۹۰ ۱۲:۰۳ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پاور پوینت خانواده و اعتیاد جوانان ta.soltani 0 334 ۱۸-۸-۱۳۹۲ ۰۳:۴۲ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  [مقاله] نگاهي به رشد اقتصادي و اشتغال در فرانسه (بخش اول) senior engineer 0 55 ۲۷-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۲۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] نگاهي به رشد اقتصادي و اشتغال در فرانسه (بخش دوم) senior engineer 0 109 ۲۷-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۲۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  آبیاری تحت فشار را توسعه دهیم به‌ازاء هر هکتار آبیاری تحت‌فشار، امکان اشتغال دائم ۷۸ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 141 ۱۷-۷-۱۳۹۱ ۰۷:۵۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] تاثير متقابل IT بر کارآفريني و اشتغال ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 81 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۳۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  جوانان خلاق چه خصوصيت‏ هايى دارند؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 124 ۲۲-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۲۹ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  مقاله :فنــاوری اطلاعـات، رویکردی نوین در اشتغال زایی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 217 ۱۹-۱۱-۱۳۹۰ ۱۲:۰۰ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  علل انحراف جوانان senior engineer 0 287 ۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۸:۰۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان