تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

تقویم و زمان و رابطه ی ان با طب و سلامتی

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,799
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
تقویم و زمان و رابطه ی ان با طب و سلامتی
صور ماه (Phases of the moon)
موقعيت هاي ماه روي مدار خويش بخشهاي گوناگون نيمكره هاي تاريك و روشن ماه را تحت عنوان پديده اي بنام صور ماه در چشم زمينيان جلوه گر مي سازد. كه شامل ماه نو –(New moon) هلال ماه (Crecent moon) چارك (تربيع يكم)Firstt quarter – بدر ماه ( ماه شب چهارده (Full moon) – چارك دوم (تربيع دوم) 2nd quarter مي باشد.


جزر و مد قمري (Lunart tide)
همانطور كه ماه مدارش را دور مي زند با نيروي گراني آن كشش بر سوي تمام قسمتهاي زمين خواهد داشت نواحي زمين كشش گراني قمري را به اندازه كمي احساس مي كنندزيرا آنها در فواصل اندك و مختلفي از ماه قراردارند.
چون نيري گراني با افزايش فاصله كاهش مي يابد كشش ماه بر روي طرف نزديك زمين بزرگتر از كشش آن بر روي قسمتهاي باقيمانده زمين است. نتيجه آن بر آمده شدنه طرفي از زمين است كه مقابل ماه قرار دارد. نزول و برآمدگي به سمت ماه جزر و مد قمري ناميده مي شود.
تاثير كشش ماه بر روي قاره ها كه جزر و مد خشكي Land tide� ناميده مي شود و معمولا بيش از 9 اينچ ارتفاع ندارند همچنين برآمدگي مدي درطرف مقابل زمين است كه دور ازماه برابر با ارتفاع مد در طرف ديگر زمين مي باشد. در ابتدا اين حقيقت گيج كننده به نظر مي رسيد ،‌اما توضيح آن چنين است كه ماه قويا طرفي از زمين را كه در مقابل آن قار دارد مي كشد اما درون زمين را با قدرت كمتري مي كشدو كمترين كشش مربوط به قسمت دور از ماه مي باشد.
ماه آنقدر بزرگ و نزديك به زمين است كه دائما پوسته زمين را به طرف خود مي كشد آبي كه بر سطح زمين است شبيه لباس گشادي است كه در حال حركت زمين از بدنش كشيده مي شود. ماه در هر 3/27 روز يكبار بدور زمين مي چرخد و در تمام مدت هم فقط يك طرف خود را رو به زمين نگاه مي دارد.

انسان و ماه (The humam and the moon)
تناوب ماه قمري كه سومين ريتم اصلي حيات موجودات زنده است در طرحهاي تاريخ توليد انسان نيز ظاهر مي شود. رابطه ميان ماه و تولد آنچنان نزديك است كه در بعضي نقاط حتي ماه را قابله بزرگ مي نامند.
تاريخ تولد در واقع مستقيما به تارخي آبستني بستگي دارد كه آن نيز به نوبه خود به زمان قاعدگي وابسته است. توجه داريم كه طول متوسط دوره زنانگي تقريبا با مدت زمان ميان دو بدر متوالي ماه برابر است البته هه زنان دنيا در يك روز معين و در يك وضعيت از ماه دچارقاعدگي نمي شوند ،‌اما مشكل مي توان قبول كرد كه تشابه اين دو فاصله زماني كاملا تصادفي باشد.
Edson Andrews از Tallahassee گزارش مي دهند كه در ارزيابي تعداد بيش از يك هزار بيمار خون ر يز يعني بيماراني كه بر روي تخت جراحي به وسايل غير عادي رگ بندي احتياج پيدا كرده و يا به علت خونريزي به اتاق عمل بازگردانده شده اند 82% كل بحرانهاي خوني مابين تربيع اول و تربيع ثاني اتفاق افتاده است و نقطه اوج پر معنايي درست به هنگام بدر داشته اند.
انستيتو آمريكايي اقليم شناسي American Institute of Medical گزارشي از اثرات بدر ماه كامل بر رفتار انسان را منتشر كرده است كه در ا“ نوشته شده و وقع جناياتي با محرك قوي رواني ماننده Arson(جنون آتش زدن) kleptimania ،‌(جنون دزدي) ،‌رانندگي وحشيانه و الكلسيم منجر به آدمكشي ،‌همگي در شبهايي كه ماه كامل است به بيشتري حد خود مي رسند و ابري بودن هوا تاثيري در وقوعشان ندارد.


راوتيز عقيده دارد كه چون ماه ميدان مغناطيسي زمين را دگرگون مي كند اين تغييرات بحرانهاي رواني را در اشخاصي كه تعادل روانيشان از قبل تا حدودي متزلزل بوده است ،‌تشديد مي نمايد.
تحقيقات براي كشف روابط� فيزيولوژيك احتمالي ديگر ميان انسان و ماه ادامه دارد. ادعا شده است كه مرگهاي ناشي از سل ريوي بيشتر درطول هفت روز پيش از بدر اتفاق مي افتد و اين امر ممكن است بستگي به دوره قمري موجود در مقدار PH خون داشته و يك پزشك آلماني همبستگي هايي ميان دوره هاي قمري با ذات الريه . مقدار اسيد اوريك خون و� حتي زمان مرگ راگزارش داده است.

ارتباط ماه و دوره قاعدگي
در سال 1986 مقاله اي در مجله علمي Acto obstet Gneol scand به چاپ رسيد كه در آن Law sp مطالب بسيار جالبي را در رابطه با پديده دوره قاعدگي و روزهاي مختلف ماه بررسي نمود. در اين كار تحققاتي كه روي 826 داوطلب زن با سن هاي بين 16-25 سال انجام گرفت نتايج به اين شرح بود:
در تعداد زيادي از افراد در روز اول ماه جديد دوره قاعدگي شروع شد كه اين دسته 3/28 درصد كل افراد را شامل مي شود در حالي كه در روزهاي ديگر ماه در 5/8 تا 6/12 درصد افراد قاعدگي اتفاق مي افتاد و اين اختلاف بسيار معني دار است.

نقش ماه كامل بر رفتار
در يك تحقيق كه توسط Hicks-caskey و همكارانش در سال 1991 در دانشگاه ايالتي تنسي غربي انجام شده است محققين بر روي خانمهايي با سن مختلف اثر ماه را بررسي نموده اند روزهايي كه به عنوان معيار انتخاب شده است عبارت است از :
1-سه روز قبل از ماه كامل
2-سه روز بعد از ماه كامل
3-روز چهاردهم ماه
اين تحقيق نشان مي دهد ك متوسط رفتار غير طبيعي افراد در روز چهاردهم ماه بطور بسيار معني داري بيشتر از متوسط روزهاي ديگر بوده است.

ماه و فعال شدن بعضي از عوامل بيماري زا
نور ماه باعث فعال سازي بعضي از عوامل بيماري زا داخل بدن انسان مي شود و اين عوامل بيماري زا مي تواند شامل :‌مخمرها ،‌كرمها ،‌انگلهاي پروتوزوئري و ويروسها و باكتريها باشد همچنين نيروي جاذبه ماه نيز مي تواند باعث فعال سازي اين عوامل بيماري زاد شود. فعاليت اين پاتوژنها باعث مي شود موادي را به داخل بدن ترشح نمايد كه اين مواد مي تواند در بعضي مواقع به صورت سمي باشدو نويسنده اعتقاد دارد كه محتمل ترين پاتوژني كه در پديده شب چهارده ماه دخالت دارد يك نوع مخمر در روده ها از گونه كانديدا است و هنگامي كه اين پاتوژن وارد جريان خون شود اين حالت را Systemic Candida مي گويند كه در اين حالت به علت وجود سموم در كبد،‌فرد مساعد دچار آلرژي مي شود.

تقويم طب
اگر اصل طب را واكنش بدن در مقابل بيماري بدانيم كه به كمك پزشك ايجاد مي شود و بدن به اجازه پروردگار در از بين بردن آن بيماري نقش اساسي را دارد، وارد درياي گسترده اي مي شويم كه همطراز فقه و سنت اسلامي است. در اين صورت خود را در يك حوزه حركت علمي احساس مي كنيم كه درك آن براي طبيبان حاذف و متعهد ميسر است. سؤآل اين است كه چگونه يك قانونمندي از تشريح ،‌فيزيولوژي ،‌بيماري زايي در هر زمان مي تواند تغيير كند.
اولا واقعيت عقلاني و مشاهده ظاهري هر دو دليل اثرات محيط و شب و روز و تابستان و زمستان دربدن است. ثانيا كتاب وسنت ما براي هر ساعت،‌روز و فصل و سال و مقاطع مختلف عمر برنامه هايي را قايل است. همچنانكه در سفر نماز شكسته مي شود در فصول سرد ومرطوب مصرف مايعات كم مي گردد و بدنهاي سرد به افزايش كالري يا گرم كردن و پوستها و بدنهاي خشك به مرطوب كردن نياز دارند. (در هر حال به طور خلاصه بايد گفت : ممكن است در يك لحظه بخصوص عملي خاص صورت گيرد ك ه به نتيجه بدي انجامد.) طبق نظر دانشمندان روابطي بين صور ماه و وضع الكتريكي هوا و تغيير مزاج و كم و زياد شدن مايعات بدن و ميزان ترشح شير پستان ،‌حملات صرع و حالات روحي واثر بر روي گياهان وجود دارد. مثلا از اول تا نيمه ماه ،‌نشاطهاي رواني وعصبي افزايش پيدا مي كنند ودر نيمه دوم رو به كاهش مي گذارد همچنين در ايام وسط ماه تجمع خون در سطح بدن بيشتر است همانطور كه در وسط ،‌اول و آخر ماه جزر و مد حداكثر مي شود. به عكس ،‌در هفتم و بيست و يكم ،‌فصل تابستان وزمستان امتداد جاذبه ماه و خورشيد بر هم عمود مي شوند.

ساعات
از نظر مزاج به قول برخي از حكما در سه ساعت اول روز غلبه خون ،‌وسه ساعت گرم بعدي غلبه صفرا سپس سودا وتا قبل از صبح غلبه بلغم است. بهترين ساعات شبانه روز بين الطلوعين يعني از اذان صبح تا طلوع آفتاب است،‌نسيم صبحگاهي مي وزد كه بيداري در اين ساعات سبب سلامت است. ملائك نازل مي شوند،‌ارزاق تقسيم مي گردد،‌خواندن قرآن مستحب است و دعا اجابت مي شود. سحر خيزي در سلامت انسان تاثير بسزايي دارد و موجب تعادل مزاج مي شود بهترين ساعات تغذيه صبح زود وشب بعد از نماز عشاء ‌است. از ساعات 10 شب تا 2 بعد از نيمه شب (بجز ايام احياء‌) و شبهاي جمعه وشنبه ،‌بخصوص براي مطالعه و درك حفظيات چندان مناسب نيست و علت آن رابه تشعشعات كيهاني نسبت مي دهند. استراحت قبل يا بعد از ظهر ( در روزهاي خنك) براي بيداري آخر شب و رد حافظه اثر مثبت دارد. بايد توجه داشت عالم با ذكر رب العالمين شروع مي شود و حكيم كريم هم براي ساعات به همان نسبت نمازها را واجب كرده است مثلا از اذان صبح تا ظهر چهار ركعت نماز واجب شده است. همانطور براي عصر چهار ركعت ، اول شب به ترتيب سه و چهار ركعت ،‌براي بقيه شب نمازهاي نافله پيشنهاد مي شود( نيمه شب ساعت يازده وربع است) ، اگر ما عصرها را بخوابيم روز را به غفلت و شب را به سست تا دير وقت بيدراي بكشيم . صبح را به تلاش وعلم و حكمت مشغول نشويم و نمازها را سر وقت به جاي نياوريم قطعا در زندگي خويش عقب مانده ايم.

ماهها
برج و ماه همچنانكه از نامشان پيداست نمايشگر اثر جو و كائنات و جاذبه هوا در ذرات عالم بر يكديگر هستند وبه هيچ وجه نمي توان آنها را ناديده گرفت ، چهار ماه قمري كه عبارت از رجب ، محرم ،‌ذيعقده و ذيحجه هستند،‌ماههاي حرام مي باشند يعني انجام كارهاي خير و تلاش در راه هدف اثر بخش اجر مضاعف دارد. اين تحولات سبب مي شود كه ما حتي يك لحظه از انجام خدمت و مطالعه و مسئليت سرباز نزنيم. جالب تر اينكه طبيب آل محمد صلي الله عليه و آلاه در رساله ذهبيه كه براي احوال اين مرز و بوم ظاهرا به مامون لعنه اله عليه و رد باطن خطاب به همه مسلمانان نگاشته شده است همه ماههاي شمسي را توضيح داده است.

ماه فروردين (آزار )
در آن شب و روز پاك و زمين نرم مي شود و استيلاي بلغم از بين مي رود و خون به هيجان مي آيد بنابراين در اين ماه از غذاها ،‌گشوتهاي لطيف و تخم مرغ� و شربت رقيق شده به آب كه دستور امام عليه السلام است مي توان استفاه كرد. از خوردن سير و پياز ترشي پرهيز نمود، و خوهن گيري از رگ و حجامت پسنديده است. برخي از مسهل ها نيز استفاده مي شود. آمار سكته ها در اطراف بهار بيشتر مي شود وبراي جلوگيري از آن به دستورات امام عليه السلام بايد توجه كرد وغلبه خون را كاهش داد.

ماه ارديبهشت(نيسان)
در اين ماه روزهاي بلند مي شود ومزاج فصل بهار نيرومند مي گردد وبادهاي شرقي مي وزند خوردن كبابها و گوشت شكار( كه با سركه به عمل آمده) خوب است،‌علم حجامت و ماساژ با روغن ها و بوئيدن گلها و عطر وگلاب پسنديده است و خوردن آب صبحگاهي صلاح نيست.

خرداد ماه (ايار)
بادها در اين ماه صاف و لطيف مي شود.از خوردن غذاهاي شور و گشوت هاي سنگين ماند گوشت گاو و لبنيات خودداري بايد كرد. استحمام در اول روز خوب است فعاليت زياد با گرسنگي مناسبت ندارد وبهتر است قبل از فعاليت كمي غذا خورده شود.

تير ماه (حزيران)
در اين ماه غلبه بلغم و خون از بين مي رود و مزاج غلبه صفرا است. در اين ماه از تلاش خسته كننده و گوشت چربي دار به مقدرازياد خودداري مي گردد. همچنين از بوئيدن مشك و غيره (عطرهاي قوي ) منع شده است. در اين ماه مصرف گياهان و ميوه جات سبز و خشك مثل خرفه ،‌خيار – خيار چنبر و شير خشت و ميوه جات مرطوب (آبدار) و ترشيها و گوشت بره (شش ماهه) و بزغاله (يكساله )‌و مرغهاي خانگي و طيهونر و دراج و شير گاو و ماهي تازه و كاسني نافع است.

مرداد ماه (تموز)
گرمي هوا چون شديدمي شود آب بدن كم مي گردد. خوردن آب سرد ناشتا مفيد است. غذاهاي سرد و مايع و شراب مخصوص امام رضا عليه السلام ضروري است و از اغذيه با هضم آسان و گلها وشكوفه (عطر) خنك ومرطوب مانند ماه قبل استفاده مي شود.

شهريور ماه ( آب)
بادهاي مضر براي بدن شدت پيدا مي كند و زكام در شبها زياد مي گردد و باد (خشن شمال)‌مي وزد بنابراين بايد از طريق خنكي ها و مياعات مزاج رااصللاح كرد. نوشيدن شير(جوشيده) و ماست ( با زنيان) مفيد است واز مسهل و مجامعت بهتر است پرهيز نمود. ورزش و مشقت را بايد كم كرد و از بوئيدن گلهاي خنك بهره مند شد.

مهر ماه (ايلول)
هوا پاكيزه تر مي شود وسودا ( سردي و خشكي) به مزاج غلبه مي نايد. خوردن شربت مسهل مناسب وبهتر است بعد از ماهي .‌خرما و پس از آن همواره آب نوشيد به خصوص در طبع گرم به صلاح بدن است وشيريني جات وانواع گوشتهاي معتدل مانند بزغاله (يكساله) مفيد است. از كباب و سرخ كردني ،‌و خيار و خربزه و گوشت گاو و حمام زياد بايد پرهيز كرد . عطرهاي معتدل بهتر است استفاده شود.
آبان ماه (تشرين اول)
در ان ماه بادهاي مختلف وباد صبا مي وزد مصرف دوا و گرفتن خون از رگ بهتر است انجام نشود ، ‌مجامعت خوب است.‌خوردن گوشتهاي چربي دار و انار ترش و ميوه جات(هضم كننده) بعد از غذا مفيد است و خوردن گوشت در كنار سالاد وسبزي وغيره بر حسب مزاج خوب است. نوشيدن زياد آب خوب نيست،‌ورزش در اين ماه خوب است.

آذر ماه (تشرين دوم)
باران درشت فصلي فرو مي نشيند. از نوشيدن آب در شب و زياد حمام كردن بايد خودداري كرد،‌و هر صبح بهتر است يك جرعه آب گرم نوشيد.از خوردن سبزيها و غذاهاي حاوي كرفس و نعنا و تره تيزك بهتر است جلوگيري شود.

دي ماه (كانون اول)
بادهای تند در اين ماه با سرما زياد مي شود. از خوردن خوراكيهاي سرد بايد پرهيز كرد وبجاي آن آب ولرم صبحگاهي و غذاهاي گرم شده و گرمي ها استفاده مي شود. ازفصد و حجامت بهتر است خودداري نمود.

بهمن ماه (كانون آخر)
مزاج بلغم در اين ماه توآم با سردي و رطوبت است. گرمي مانند سير و پياز كوهي ،‌كرفس و تره تيزك براي دستگاههاي داخلي مفيد است. استحمام در اول روز و ماساژ بدن با روغنهاي خوشبو(نسترن) و مجامعت خوب است،‌از شيريني جات و ماهي تازه و شير و لبنيات زياد بايد پرهيز كرد.

اسفند ماه(شباط)
در اين ماه بادهاي مختلف مي وزد و او اخر آن كم كم علفها سر از خاك بيرون مي اورند و باران افزايش مي يابد و در زير درختان جاري شده و آب در آنها جمع مي شود. در اين هنگام خوردن سير و پياز ،‌گوشت پرندگان و� صيد و ميوه جات خشك مؤثراست و از خوردن شيريني بايد كم كرد و حركت زياد و ورزش و مجامعت مفيد است.

فصول سال

بهار
اگر فصل را عبارت از موجود زنده فرض كنيم پاييز و زمستان و تابستان به منزله جسم و بهار جان و روان او است. در آغاز بهار همانطور كه طفل شروع به رشد مي كند زمين و پيكر انسان آماده تقويت و ترميم مي شود و با نشاط مي گردد. در بهار بر اثر كم شدن حرارت كافي از خورشيد بلغم افزايش مي يابد و منافذ بدن آماده تبادل يا جبران كمبود عرق مي شود باد به آرامي مي وزد ، خوراكهاي اين ماه از سرخ كردني يا گوشت بريان بهتر است باشد. در آغاز گرما دستور بهداشتي مركب از بيست گرم رازيانه و پوست هليله زرد وشكر سفيد در سه روز ناشتا مصرف مي شود.

تابستان
آغاز اين فصل استيلاي بلغم رفته� و صفرا مي آورد و از عامل صفرا زا مثل چربي ، گرمي و عوامل خشكي زا بايد جلوگيري كرد. منافذ بدن باز مي شود وتعريق به سادگي انجام مي گيرد� ورزش زياد بدن را لاغز مي كند. مصرف گوشت حيوان چون كيفيت آسان از نظر دفع سموم به واسطه عرق فراوان ندارد در ان زمان مناسب نيست. براي جبران دفع مايعات بدن از ميوه جات و سبزيهاي خنك و شير خشت مي توان استفاده كرد. خوردن ترشيها نيز جهت دفع صفرا مفيد است . خيار چنبر (حامل اشعه راديواكتيو) ، آب سرد صبحگاهي سبب سرد شدن بدن به واسطه عكس العمل نسبت به معده مي شود و كمك به طبيعت در مبارزه با گرمي است وسبب تحريك غدد ترشحي مي گردد ، در اثر خوردن آب بعد از غذا اشكال هضم ايجاد مي شود.
در اواخر تابستان به واسطه گرما اشتهاي زيادي به غذا پيدا نمي شود.
به جهت خنكي هوا اشتهاي زيادي به غذا پيدا مي شود، در شب به جهت خنكي هوا اشتها كاملا مهيا است و هواي سرد شب زمينه سرماخوردگي را فراهم مي نمايد كه نيزا به استراحت دارد و از بخور گشنيز و عناب استفاده مي گردد. به طور كلي در آخر اين فصل مزاج بدن در ضعف آشكار و اشتهاي زياد نياز بدن است وبا غلبه خشكي مزاج ،‌اختلالات روحي و رواني افزايش مي يابد.

پاييز
در اول فصل پاييز كه به واسطه برودت هوا بلغم كمي باقي مانده وصفرا از طغيان افتاده سودا غالب مي شود و به واسطه خنكي شبها و افزايش صفرا وارد خون مي شود. در اين فصل املاح وارد شده به بدن به صورت رسوب (سودا) قليايي كه شور و تلخ است در مي آيد و ترشي خون كم مي شود. مصرف مسهل براي دفع مواد زائد خون ضرورت پيدا مي كند و به جهت حفظ تعادل خون و جبران كمبود ترشي آن خوردن شيريني جات لازم است. ضرورت مصرف شير و تركيبات ويتامين ب در تجمع صفرا بيشتر است. با خوردن خيار چنبر و خربزه هاي شهري كه حامل اشعه هستند و چون مسامات (منافذ) بدن بسته است اشعه ماوراء بنفش كمتر به بدن مي رسد،‌بدن مستعد تب و لرز مي شود و بر عكس غذاي لطيف و گوشت حيوان مفيد است. نيمه پاييز كه اعصاب بدن و گياهان در حال آرامش هستند خوردن چربي و تحريك بدن با غذاهاي چرب آن را از مصونيت برخوردار مي كند و از تاثير برودت هوا با گرمي بدن تا حدي جلوگيري مي نمايد. بطور كلي خوردن ميوه هاي ترش قبل از غذا و شيرين بعد از غذا مفيد است. خوردن آب زياد اعصاب را سست مي كند ومواد خواب آور هم مثل تره تيزك و كرفس بر ضعف مي افزايد. آشاميدن آب گرم در صبح ضربان قلب را زياد مي كند واعصاب را تقويت مي نمايد و جريان خون را كم مي كند. احشاء را نرم و اشتها را زياد و هضم را آسان مي نمايد اين عمل در آخر پاييز تجويز مي شود.

زمستان
در آغاز� بادهاي شديد مي وزد عصبيت و فشار خون كمتر و زكام و امراض حاصل از سودا بيشتر مي شود،‌غذاهاي بالقوه گرم و ويتامين هاي ب مفيد است. تحريك جنسي يا تحريك هيپوفيز و اعصاب تمام بدن را مشغول مي سازد و با هر نزديكي ذره اي از بدن از نظر مادي و الكتريكي تغيير و تحول مي يابد و در صورت افزايش بلغم اگر جايگزيني آن مناسب باشد از سستي اواخر و نميه زمستان و اوايل بهار جلوگيري مي كند وخود دافع بلغم است. مصرف مواد املاح دار مثل كرفس و محتوي فسفر و يد مثل شاهي و انواع تره از خشكي و سردي كاسته و ايجاد تعرق و تحريك ترشح غدد و افزايش حرارت سبب نرم شدن استخوانها و ضد عفوني كردن احشاء مي شود. ماليدن روغن و ماساژ شكم و استخوانها در حال استراحت با روغن هاي شب بو ، زيتون ، گل سرخ ، به تقويت هاضمه و استخوان كمك مي كند. سير ، نيز مصرفش هفت اي يكبار (شبهاي شنبه) مستحب است و در فصل افزايش بلغم و هنگام فشار خون

در روايات معصومين ((عليهم السلام)) در زمينه هاي مختلف از جمله مسائل بهداشتي و درماني ، زمان نيز مطرح شده است . لازم به يادآوري است كه ماه مي تواند از جنبه هاي مختلف بر بدن انسان اثر بگذارد كه شامل اثرات جاذبه ماه (اثر آب اقيانوسها بر هواي اطراف زمين و بر قسمت خشك صخره هاي زمين) و اثرات نور ماه و اثرات ماه بر امواج الكترو مغناطيسي زمين مي باشد.
با توجه به اين بحث در مي يبايم كه تا چه اندازه شرع مقدس اسلام علاوه بر معاني بلند عرفاني به امور جسماني وبهداشت فردي نيز توجه داشته و با فرامين مشخص خويش در هر موقعيت سعي كرده است سلامت معنوي را حاصل نمايد.


مطالب مشابه ...


تقویم و زمان و رابطه ی ان با طب و سلامتی

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۵۶ صبح، توسط گلچین جاویددوست.)
۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۱:۵۴ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نکاتی که در زمان نظافت لوازم برقی باید رعایت کرد fdiba 0 352 ۲۲-۹-۱۳۹۵ ۰۱:۱۱ عصر
آخرین ارسال: fdiba
  نکات مهم برای سلامتی مردان neda 0 145 ۲۶-۳-۱۳۹۳ ۰۷:۵۱ صبح
آخرین ارسال: neda
  حفظ سلامتی کودکان در زمستان Sunflower 0 90 ۲۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۲۴ عصر
آخرین ارسال: Sunflower
  نکات سلامتی که هر دختری باید بداند! Sunflower 0 152 ۲۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۱۹ عصر
آخرین ارسال: Sunflower
  فواید بی نظیر اهدای خون برای سلامتی maryamz 0 101 ۹-۶-۱۳۹۲ ۰۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: maryamz
  آیا سونا برای سلامتی مفید است؟ ღمژگانღ 0 182 ۱۷-۱۱-۱۳۹۱ ۱۲:۰۴ عصر
آخرین ارسال: ღمژگانღ
  [مقاله] سلامتی مردان aylin 0 124 ۹-۸-۱۳۹۱ ۰۸:۱۵ عصر
آخرین ارسال: aylin
  اثرات دروغ گفتن بر سلامتی انسان خاطره بانو 0 181 ۱۸-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۲۴ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  نکات جالب در باره ی سلامتی(جالب) گلچین جاویددوست 0 409 ۹-۱۱-۱۳۹۰ ۰۸:۰۸ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  رابطه گناه و بیماری گلچین جاویددوست 0 594 ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۱۲:۰۸ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان