تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

تفاسير شوراي نگهبان از قانون اساسي

نویسنده پیام
 • Mokhtari
  آفلاین
 • کاربرسایت
  *
 • ارسال‌ها: 243
 • تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۰
 • اعتبار: 14
 • تحصیلات:
 • علایق:
 • محل سکونت:
 • سپاس ها 126
  سپاس شده 255 بار در 108 ارسال
 • امتیاز کاربر: 4$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
تفاسير شوراي نگهبان از قانون اساسي
اصل يكصد و هفتاد و پنجم

در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران, آزادي بيان و نشر افكار با رعايت موازين اسلامي و مصالح كشور بايد تامين گردد.
نصب و عزل رئيس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با مقام رهبري است و شورائي مركب از نمايندگان رئيس جمهور و رئيس قوه قضائيه و مجلس شوراي اسلامي (هر كدام دو نفر) ‏نظارت بر اين سازمان خواهند داشت. خط مشي و ترتيب اداره سازمان و نظارت بر آن را قانون معين مي كند.

تفسير 1--------------------------------------------------------------------------------


تاريخ 2/4/1379

حضرت‌ آيت‌الله جنتي

دبير محترم‌ شوراي‌ نگهبان

سلام‌ عليكم

احتراماً، با توجه‌ به‌ اظهار نظر بعضي‌ از اشخاص‌ حقيقي‌ و حقوقي‌ پيرامون‌ نحوه‌ اداره‌ صداو سيما و خصوصي‌سازي‌ شبكه‌هاي‌ راديوئي‌ و تلويزيوني‌ و برداشتهاي‌ مختلف‌ از اصول‌ يكصد و هفتاد و پنجم‌ و چهل‌ و چهارم‌ قانون‌ اساسي‌ و همچنين‌ با عنايت‌ به‌ اينكه‌ در جلسه‌اي‌ كه‌ در محل‌ شوراي‌ نگهبان‌ در جريان‌ مذاكرات‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ به‌ همراه‌ دو تن‌ از حقوقدانان‌ اين‌ شورا با نمايندگان‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ و نمايندگان‌ دولت‌ داشتيم‌ در مورد امكان‌ خصوصي‌سازي‌ صدا و سيما مطالبي‌ عنوان‌ نمودند لذا مطابق‌ ماده‌ (18) آئين‌نامه‌ داخلي‌ شوراي‌ نگهبان‌ درخواست‌ مي‌شود تفسير آن‌ شوراي‌ محترم‌ را نسبت‌ به‌ موارد ذيل‌ صريحاً اعلام‌ فرمايند:

الف‌ _ مطابق‌ ذيل‌ اصل‌ يكصد و هفتاد و پنجم‌ قانون‌ اساسي‌ خط‌ مشي‌ و ترتيب‌ اداره‌ نظارت‌ بر سازمان‌ صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را قانون‌ معين‌ مي‌كند. آيا عبارت‌ «در صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ آزادي‌ بيان‌ و نشر افكار با رعايت‌ موازين‌ اسلامي‌ و مصالح‌ كشور بايد تأمين‌ گردد»، نيز كه‌ در صدر اين‌ اصل‌ ذكر شده‌ است‌ مي‌تواند به‌ وسيله‌ قانون‌ عادي‌ تشريح‌ و تعيين‌ گردد؟

ب‌ _ آيا مطابق‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ امكان‌ ايجاد و راه‌ اندازي‌ شبكه‌هاي‌ خصوصي‌ راديوئي‌ و تلويزيوني‌ وجود دارد يا خير؟

محمد يزدي _ عضو فقهاء شوراي‌ نگهبان
شماره 5400/1701/2300/م تاريخ30/5/1379

حضرت‌ آيت‌الله جنتي

دبير محترم‌ شوراي‌ نگهبان

سلام‌ عليكم

احتراماً با عنايت‌ به‌ اظهار نظر بعضي‌ از اشخاص‌ حقيقي‌ و حقوقي‌ پيرامون‌ خصوصي‌ سازي‌ شبكه‌هاي‌ راديوئي‌ و تلويزيوني‌ و چگونگي‌ ادارة‌ اين‌ وسيله‌ و رسانه‌ ارتباط‌ جمعي‌ و معطوفاً به‌ اصول‌ 5، 44، 57، 110 و 175 قانون‌ اساسي‌، خواهشمند است‌ تفسير آن‌ شوراي‌ محترم‌ را نسبت‌ به‌ موارد ذيل‌ صريحاً اعلام‌ فرمايند:

1_ تفسير آن‌ شوراي‌ محترم‌ نسبت‌ به‌ اصل‌ يكصد و هفتاد و پنجم قانون‌ اساسي‌ در خصوص‌ موارد ذيل‌ به‌ چه‌ ترتيبي‌ است‌؟

1_1_ آيا صدا و سيما زير نظر مستقيم‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ است‌؟

1_2_ آيا مقام‌ معظم‌ رهبري‌ صرفاً نصب‌ و عزل‌ و قبول‌ استعفاء رئيس‌ سازمان‌ صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را به‌ عهده‌ دارد يا اينكه‌ علاوه‌ برآن‌ سياستگذاري‌، هدايت‌ و تدابير معظم‌له‌ در همة‌ ابعاد، خصوصاً در راستاي‌ تحقق‌ آزادي‌ بيان‌ و نشر افكار با رعايت‌ موازين‌ اسلامي‌ و مصالح‌ كشور در همة‌ شئون‌ و مراتب‌ كه‌ در صدر اصل‌ مذكور نيز به‌آن‌ اشاره‌ شده‌ است‌ از اختصاصات‌ مستمر مقام معظم‌ رهبري‌ بوده‌ و بر صدا و سيما حاكم‌ است‌؟

2_ تفسير آن‌ شوراي‌ محترم‌ نسبت‌ به‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ در خصوص‌ موارد ذيل‌ به‌ چه‌ ترتيبي‌ است‌؟

آيا اجازه‌ تأسيس‌ و راه‌ اندازي‌ راديو و تلويزيون‌ و يا شبكه‌هاي‌ خصوصي‌ در داخل‌ يا خارج‌ از كشور و يا انتشار فراگير (مانند ماهواره‌، فرستنده‌، فيبر نوري‌ و...) براي‌ مردم‌ در قالب‌ امواج‌ راديوئي‌ و كابلي‌ غير از سازمان‌ صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ مجازمي‌باشد؟

علي‌ لاريجاني _ رئيس‌ سازمان‌ صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايرانشماره 979/21/79 تاريخ 10/7/1379

حضرت‌ آيت‌الله يزدي

عضو محترم‌ فقهاء شوراي‌ نگهبان

عطف‌ به‌ نامه‌ مورخ‌ 2/4/1379 جنابعالي‌ مبني‌ بر اينكه‌ آيا عبارت‌ «در صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، آزادي‌ بيان‌ و نشر افكار با رعايت‌ موازين‌ اسلامي‌ و مصالح‌ كشور بايد تأمين‌ گردد» كه‌ در صدر اصل‌ يكصد و هفتاد و پنجم قانون‌ اساسي‌ آمده‌ است‌، مي‌تواند به‌ وسيله‌ قانون‌ عادي‌ تشريح‌ و تعيين‌ گردد؟ و همچنين‌ آيا امكان‌ ايجاد و راه‌ اندازي‌ شبكه‌هاي‌ خصوصي‌ راديو و تلويزيون‌ با توجه‌ به‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ وجود دارد يا خير؟

موضوع‌ با توجه‌ به‌ مادة‌ (18) آئين‌نامه‌ داخلي‌ (شوراي‌ نگهبان‌) در جلسة‌ مورخ‌ 6/7/1379 شوراي‌ نگهبان‌ مطرح‌ و نظرية‌ تفسيري‌ شورا در خصوص‌ اين‌ دو اصل‌ به‌ شرح‌ ذيل‌ اعلام‌ مي‌گردد:

الف‌ _ نظرية‌ تفسيري‌ در خصوص‌ اصل‌ يكصد و هفتاد و پنجم قانون‌ اساسي:

«مطابق‌ اصل‌ يكصد و هفتاد و پنجم قانون‌ اساسي‌ در نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ صدا و سيما زير نظر مستقيم‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ مي‌باشد. بنابراين‌ سياستگذاري‌، هدايت‌ و تدابير لازم‌ در همة‌ ابعاد خصوصاً در راستاي‌ تحقق‌ آزادي‌ بيان‌ و نشر افكار با رعايت‌ موازين‌ اسلامي‌ و مصالح‌ كشور در همة‌ شئون‌ و مراتب‌ كه‌ در صدر اصل‌ مذكور به‌ آن‌ اشاره‌ شده‌ است‌ از اختيارات‌ اختصاصي‌ آن‌ مقام‌ مي‌باشد.»

ب‌ _ نظرية‌ تفسيري‌ در خصوص‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي:

«مطابق‌ نصّ صريح‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ در نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ راديو و تلويزيون‌ دولتي‌ است‌ و تأسيس‌ و راه‌ اندازي‌ شبكه‌هاي‌ خصوصي‌ راديوئي‌ و تلويزيوني‌ به‌ هر نحو، مغاير اين‌ اصل‌ مي‌باشد.

بدين‌ جهت‌ انتشار و پخش‌ برنامه‌هاي‌ صوتي‌ و تصويري‌ از طريق‌ سيستمهاي‌ فني‌ قابل‌ انتشار فراگير (همانند ماهواره‌، فرستنده‌، فيبرنوري‌ و غيره‌) براي‌ مردم‌ در قالب‌ امواج‌ راديوئي‌ و كابلي‌ غير از سازمان‌ صدا و سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ خلاف‌ اصل‌ مذكور است.»

دبير شوراي‌ نگهبان _ احمد جنتي
داشتن کافی نیست باید اقدام کرد
خواستن کافی نیست باید کاری کرد
کتاب مدیریت برخود

۱۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۴۸ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان