تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

تاریخچه و فواید ورزش

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
تاریخچه و فواید ورزش
تاریخچه ورزش
اصل ورزش را از یونان دانسته اند که به منظور چابکی بدن و ایجاد قوت انجام می یافت و پاروزنی، بوکس، کشتی، شنا، شمشیرزنی، تیراندازی، اسکی و ورزش هایی چون بیس بال، سلفت بال و بسکتنبال و انواع فوتبال و چوگان بازی، والیبال، گلف، انواع تنیس، شنا، پرتاب وزنه و ... جزو ورزش محسوب می شوند.
اولین ملتی که ژیمناستیک را بنیان و آن را نام نهاده اند، یونانیان قدیم می باشند، که ابتدا اصول ورزش در یونان خیلی خشن و ناصحیح بود و اولین نتیجه از ورزش را بزرگ نمودن عضلات می دانستند. بعدها ورزش در یونان به شکل ریسمان بازی جان بازی درآمد و برای آن اهمیت زیادی قایل بودند و عمل کنندگان آن را آکروبات می نامیدند و این نوع حرکات را آلکروباتیک می گفتند. به محل هایی که در آن جا ورزش می نمودند، ژیمنازیوم گفته می شد، که مهم ترین آن ها یکی لیسه و دیگری آکادمی نام داشت و چون مردم ئدر آن محل ها لخت ورزش می کردند، کلمه ژیمناز از کلمه گیمنوس که به معنی لختی است گرفته و به آن محل ها نان نهادند و بعداً به عموم ورزش های بدنی نیز ژیمناستیک نام گذاشته شد.
مورخ مشهور، ویل دورانت می نویسد: آن (مدینه فاضله بچه ها) فنون خانه داری را به دختران و فنون شکار و جنگ را به پسران می آموختند و به پسران آموزش می دادند که چگونه شکار کنند و ماهی بگیرند و شنا کنند و همچنین شخم زدن کشت زارها، دام گستری، دامپروری و نشانه روی با تیر و نیزه را می آموختند، تا در جمع مخاطرات زندگی توان محافظت و حراست از خویش را دارا باشند.
اما اگر بیش تر در مساله دقت کنیم، در خواهیم یافت تعلیم و تربیت در حقیقت با پیدایش و سکنا گزیدن بشر در رو یزمین آغاز شده است. خاک و سنگ و کوه و تپه و دریا و جنگل و جویبار و دیگر مظاهر طبیعت و نیز خود زندگی و نیازهای آن. نخستین کتاب های درسی نوع بشر بوده اند.
از قدیم ترین روزگاران و حتی پیش از پیدایش خط، نیاز به تامین خوراک و پوشام از راه شکار حویانات و احتیاج به کسب توانایی برای مقابله با خطرهای طبیعی و دشمنان گوناگون، جوامع کهن بشری را واداشته بود که امر تربیت بدنی، به عنوان یکی از مهم ترین امور زندگی توجه نمایند و این حقیقت را دریابند که قدرت، استقامت، مهارت و سرعت را که در زندگی انسان ها از اهمیتی برخوردار است، می توان با بهره گیری از تمرین ها و فعالیت های جسمانی تا حد قابل ملاحظه ای تقویت کرد.
وقتی دولت ها و حکومت ها تشکیل و تاسیس شدند، رهبران آن ها متوجه شدند که برای حفظ یا گسترش مرزهای خود، نیازمند بازوان توانایی هستند که در جنگ ها بتوانند پیروزی را برای آن ها به ارمغان آورند؛ ویل دورانت در این باره
می نویسد:
«از ضروریات دولت ها و تاکید برروی حفظ نیروی جسمانی، پیروزمندی در جنگ های بوده است که متکی بر قدرت بدنی و نیرومندی جسمانی بوده است، وئ نیرومدی و مهارت بدنی، حاصل نخواهد شد، مگر در ورزش هایی که در بازی های المپیک مقرر گردیده است.
در توجه انسان به تربیت جسم و توانمندی، عوامل زیر نقش اساسی داشته است:
-انسان اولیه در جناح مبارزه با طبیعت، که از بدو تولد تا سپری شدن عمر او را تهدید می کرده، ضرورت نیروندی را دریافته است.
-از طرفی بر اثر قهر طبیعت، ناچار به مهاجرت برای یافتن معاش بوده و در این مهاجرت در برخورد با دیگر اقوام، برای حفظ بقای خویش و بقای اجتماعی.
و از جناح نیازهای فیزیولوژیک که برای ارضای نیازهای طبیعی خویش و خانواده، به ویژه نظان معیشتی جدیدی که در اثر مهاجرت برای او ایجاد می گردید.
تاریخچه ورزش در ایران
اما در خصوص تاریخچه ورزش در ایران باید گفت: در میان کشورهای مشرق زمین، بی گمان ایران تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود بیشترین اولویت را به ورزش و تربیت بدنی داده بود، چه در حالی که چینیان به امر ورزش و تربیت بدنی توجه چندانی نداشتند و هندوان نیز پرورش تن و فعالیت بدنی را گاه مذموم هم می دانستند، ایرانیان به اهمیت و ارزش توانایی و سلامتی بدنی به عنوان وسیله بسیار مهمی برای فراهمئ آوردن ارتشی سلحشور و پیروزمند، پی برده بودند.
هرودت، مورخ مشهور یونانی می نویسد، ایرانیان از پنج سالگی تا بیست سالگی سه چیز را می آموختند:
-سواری
-تیر و کمان
-راستگویی
جوانان تمرینات روزانه را از طلوع آفتاب با دویدن و پرتاب سنگ و پرتاب نیزه آغاز می کردند، و از جمله تمرینات معمولشان، پساختن با جیره اندک و تحمل گرمای بسیار و پیاده روی های طولانی و عبور از رودخانه، بدون تر شدهن سلاح ها و خواب در هوای آزاد بود. سواری و شکار نیز دو فعالیت معمول و رایج بود و جستن برروی اسب و فرو پریدن از روی آن در حال دویدن و به طور کلی سرعت و چالاکی، از ویژگیهای سوارکاران سوارنظام ایران بود.
به خصوص در باره دوران پارت ها یا اشکانیان و پیدایش کلمه پهلوان باید گفت: شرح فتوحات ایرن قوم آریایی و حکومت پانصدساله آن ها پر از دلاوری ها و کوشش های این مردم است. کلمه پهلوان و پهلوانی، ریشه پارتی است که هر فرد زورمند را منتسب به پارت یا پرتو و پهلو دانسته اند. اینان مردمی جنگجو و شکارچی بودند.
هنستین، مورخ یونانی می نویسد:
"پارت ها جنگ و شکار را دوست داشتند. این قوم از دوران طفولیت تا به هنگام کهولت همیشه با ورزش و تمرینات سخت جنگی و شکار بار آمده بودند".

فوائد ورزش چیست؟
ورزش به شما کمک خواهد کرد تا چربی از دست داده و لاغر شوید. اما باید دلایل مهم بیشتری برای ورزش کردن وجود داشته باشد. شما نه تنها برای کسب و حفظ سلامتی ورزش بلکه برای زندگی و زندگی کردن ورزش می کنید.
فوائد دال بر صحت و سلامتی ورزش
نقطه چربی خود را دوباره تنظیم میکند
فیزیولوژیست ها معتقدند که یک نوه از آمونیوآلکائیل ها که در جایی از مغز ذخیره شده اند زمان و مقدار خون را تنظیم می کند. این ماده "نقطه چربی" (همچنین به عنوان "نقطه تنظیم: نیز شناخته شده است) را کنترل می نماید و سطح چربی کهب دن شما سابقا کسب نموده را مشخص می کند.
بدن شما می داند برای محافظت از شما در مقابل اوقاتی که ممکن است غذای کافی به بدنتان نرسد که فقط نیاز به این سطح چربی نیاز دارد.
اعتقاد بر این است که این سطح چربی برای حفظ سلامتی بسیار مهم است و بدن شمغا سعی خواهد کرد تا آن را بدست آورده و حفظ نماید.

فوائد ورزش چیست؟
ورزش به شما کمک خواهد کرد تا چربی از دست داده و لاغر شوید. اما باید دلائل مهم بیشتری برای ورزش کردن وجوئ داشته باشد. شما نه تنها بریا کسب و حفظ سلامتی ورزش بلکه برای زندگی و زندگی کردن ورزش کنید.


فوائد دال بر صحت و سلامتی ورزش
نقطه چربی خود را دوباره تنظیم میکند
فیزیولوژیست ها معتقدند که یک نوع از آمونیوآلکائیل ها که در جایی از مغز ذخیره شده اند زمان و مقدار خون را تنظیم می کند. این ماده "نقطه چربی" (همچنین به عنوان "نقطه تنظیم" نیز شناخته شده است) را کنترل می نماید و سطح چربی که بدن شما سابقا کسب نموده را مشخص می کند.
بدن شما می داند برای محافظت از شما در مقابل اوقاتی که ممکن است غذای کافی به بدنتان نرسد که فقط نیاز به این سطح چربی نیاز دارد.
اعتقاد بر این است که این سطح چربی برای حفظ سلامتی بسیار مهم است و بدن شما سعی خواهد کرد تا آن را بدست آورده و حفظ نماید.
بنابراین بدن شما در برابر هر کوششی که برای کم کردن وزن و پایین آوردن این مقطه چربی بکنید مقاومت خواهد کرد و این یکی از دلایلی است که وقتی افراد وزن کم می کنند تمایل به دوباره جایگزین کردن و بدست آوردن آن دارند.
اگر شما ناگهان شروع به کم خوردن کنید بدنتان فکر خواهد کرد که حتما قحطی شده بنابراین دستور به حفظ چربی بدن می دهد. میزان سوخت و ساز بدن شما کم خواهد شد و اشتهایتان افزایش می یابد.
شما ممکن است تفلا کنید تا سر رژیم خود بمانید و به آن ادامه دهید اما نقطه چربی شما اصرار در ذخیره کردن دارد.
سوزاندن چربی و در نتیجه کم کردن وزن خیلی سخت می شود. اگر شما از اشتهای خود تبعیت کرده و بیشتر بخورید ممکن است نقطه چربی خود را بالا ببرید.
آنچه شما باید انجام دهید نوعی کلک زدن به نقطه چربی بدنتان می باشد. یعنی با کم کردن کالری روزانه خود به تدریج چربی را مجبور به پایین آمدن نمایید.
نقطه چربی بتدریج کم شده و آمونیوآلکائیل با فکر و ایده سوزاندن ذخائر چربی راحتتر عمل میئ کند. زیرا به اندازه کافی غذا به بدن رسیده و فکر قحطی زدگی سلول های بدن منتفی یم شود. زمانیکه بدن شما به گرفتن کالری کمتر عادت کرده، استفاده بیشتر از انرژی به جای ذخیره سازی آن موثرتر خواهد شد.
(نکته): کلید اصلی لاغر شدن و لاغر ماندن تنظیم نقطه چریب می باشد. یعنی بدن شما بیشتر چریب سوز شود تا ذخیره ساز چربی. چطور؟ با درست خوردن و بیشتر ورزش کردن.
ورزش نقش مهمی را در تنظیم دوباره میزان آمینوآلکائیل ایفا می کند.
اگر شما به طور مداوم در حال رژیم گرفتن و از دست دادن وزن بوده اید اما به یک نقطه رکود و سکون رسیده اید احتمالاً بدن شما تصمیم گرفته تا تعادل نقطه چریب در بدنتان حفظ شود. با افزایش میزان ورزش شما می توانید بدن را دوباره به حالت چربی سوزی برگردانده و به کم کردن وزن ادامه دهید.
خطر و شدت ابتلا به بیماری دیابت غیرارثی را کاهش می دهد
ورزش ملایم و آرام که فقط 200 کالری در روز می زاند مانند پیاده روی 30 دقیقه ای می توان خر ابتلا به دیابت غیرارثی را بکاهد. ورزش تاثیر انسولین را با کمک در دفع قند از خون قبل از اینکه به عنوان چربی ذخیره شود افزایش می دهد.
انسولین از تغییر و بازگشت چربی به گلوکز هم ممانعت می کند. تاثیر بیشتر انسولین با میزان پایین فشار خون، میزان بالای کلسترول خوب (بی ضرر) و احتمال کم ابتلا به بیماری ها قلبی نیز ارتباط دارد.
ایمنی و مصونیت بدن را افزایش می دهد
ورزش مرتب و ملایم تعداد سلولهای گلبول سفید را افزایش می دهد تا توانایی بدن در برابر عفوت ها بیشتر شود.
ورزش همچنین تعداد سلول های کشنده (سلولهای بخصوصی که برای جنگ با بیماریهای جد و خطرناک تجهیز می شوند) را افزایش می دهد و تولید پادزهرها را در بدن می افزاید.
راه دیگری که ورزش توسط آن ایمنی بدن را افزایش میدهد کاستن استرس و نگرانی است. زیرا استرس به خودی خود می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت فشار و تاثیر منفی خود قرار دهد.
میزان کلسترول خون را می کاهد
ورزش همراه با یک رژیم کم چربی می تواند میزان کلسترول بد (مضر) را دوبرابر بیشتر از رژیم تنها کم کند.
ورزش میزان کلسترول خوب خون را افزایش می دهد. ورزش یکی از معذدود چیزهایی است شما را به هر دو دفه می رساند. زندگی زناشویی را بهتر می کند. ورزش تاثیر غیرقابل انکاری در تحکیم بخشیدن به زندگی زناشویی و حفظذ سلامت رواین افراد دارد.
بنیه شما را تقویت می کند
افرادی که یک برنامه مرتب ورزشی را دنبال می کنند معتقدند که انرژی خیلی زیادی دارند. در سطح عضلانی، ورزش کارایی ماهیجه ها را با استفاده بیشتر از اکسیژن می افزاید.
ورزش همچنین به بدن شما کمک می کند تا اکسیژن بیشتری به دیگر اندام های مهم بدن مانند شش ها، مغز، قلب و عضلات برساند. به طور خلاصه ورزش در انتثال اکسیژن در سرتاسر بدن و به درون سلولها تاثیر به سزایی دارد.
قلبی سالم برای شما می سازد
ورزش ماهیچه را ساخته و محکم می کند و وقتی که شما ورزش می کنید در واقع در حال ساختن و محکم کردن عضلات قلب خود هستید.
یک قلب قویتر خون بیشتری را در هر بار (ضربه) پمپاژ می کند و بنابراین هیمن قلب با ضربات کمتر همان میزان خون را می تواند پمپاژ نماید.
بر اساس تحقیقاتی که روی 13000 زن و مرد انجام شده احتمال بروز حمله قلبی یا ابتلا به سرطان در افرادی که در هفته 3 یا 4 بار روزانه 30 دقیقه پیاده ر وی می کنند تا 50 درصد کاهش می یابد.
در افرادی که فشار خون بالا دارند ورزش مداوم و مستمر در پایین آوردن فشار خون به طور متوسط ده برابر موثرتر می باشد.
ورزش همچنین میل به لخته شدن سلول های خون را ضعیف کرده و بنابراین از لخته شدن خون جلوگیری می کند. ورزش با این عمل از بروز سکته یا حملات قلبی جلوگیری می کند.
روند پیری را کند می نماید
تقریبا تمام تغییرات فیزیولوژیکی که به پیر شدن کمک می کند باضافه حجم عضلانی تحیلل یافته، چربی دخیره شده بالا، ضعف عضلانی بالا، حجم استخوان کاهش یافته، میزان نتابولیسم که باعث افزایش میل به ذخیره سازی چربی یم شود، سلامت قبلی تضعیف شده، مشکلات خواب، مشکلات جنسی، کاربرد وبهره بردایر درست از اکسیژن که در ماهیچه تقلیل یافته، هوشیاری و تیزی روحی روانی ضعیف شده با ورزش بهبود می یابند. ورزش مانند یک تقویت کننده بسیایر از علائم پیری را مرتفع می نماید.
طول عمر را افزایش می دهد
افرادی که روزش را به طور مرتب و منظم انجام می دهند عمر طولانی تری نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند دارند.
آمار مرگ با افزاش تعداد کالری که در ورزش می سوزد کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده که کاستن میزان کالری ورودی به بدن نیز می توان طول عمر شخص را افزایش دهید. بنابراین ترکیب یک رژیم غذایی کم کالری با ورزش برای سوزاندن کالری ها، نتیجه را مضاعف یم کند. با بالا رفتن سن، حجم عضلات تحیلل می رود بنابراین شما باید ورزش را با بالا رفتن سن خود افزایش دهید.
عضلات را می سازد
ورزش عضلات را می سازد و عضلات بزرگترین منبع چربی سوز بدن می باشند. عضلات کالری ها را مصرف یم کنند البته نه تنها در طی زمان ورزش کردن بلکه وقتی که در حال استراحت کردن هستید، عضلات به طور اتوماتیک کالری ها را می توان سوزانند.
هرقدر حجم عضلانی بیشتری داشته باشید کالری بیشتری (چربی بیشتر) نیز می سوزانید حتی هنگامیکه خواب هستید. با ورزش ملایم شما می توانید حجم عضلانی خود را برای سوزاندن اتوماتیک صد کالری اضافه در روز که همان سوزاندن اتوماتیک چربی حدود 5/0 کیلو در یک ماه می باشد افزایش دهید.
بنابراین هنگامی که لاغر شدید شما شانس لاغر ماندن خوا را افزتیش می دهید. بهترین ورزش برای ساختن عضلات آموزش مقاومت و ایستادگی است که ماهیچه ها در برابر وزن سنگینی انجام یم دهند. مانند تعلیم وزنه برداری، ورزش به اندازه کافی عضله و ماهیچه می سازد و آنها را حفظ می کند و برای لاغر ماندن آنها را همیشه آماده نگه می دارد. ورزش سرعت متابولیسم را زیاد می کند.
شما هنگام ورزش کردن نه تنها چریب می سوزانید بلکه میزان متابولیکی افزایش یافته شما بین 6 الی 12 ساعت پس از ورزش هم باقی می ماند.
ورزش همچنین استخوان سازی هم می کند
فضانوردان که در جاذبه صفر فضا کار م کنند حجم استخوانی خود را از دست می دهند. ورزش وزنه برداری در روی زمین استخوان ها را محکم تر می کنند.
ورزش وزنه برداری رشو خوبی برای جلوگیری از پوکی استخوان یا نرمی استخوان می باشد. یک دلیل اینکه ورزش با ساخت استخوان در بدن کمک می کند این است که هنگام ورزش کردن بردن شما تمایل کمتری به ایز دست دادن کلسیم از کلیه ها دارد تا هنگامیکه ساکن و بی تحرک هستید.
نکته: عضله (ماهیچه) بسازید و چربی بسوزانید
بهترین داد و ستد تغذیه ای در بدن شما این است که هرچه ماهیچه بیشتری بسازید، چربی بیشتری هم از دست می دهید.
دلیل این است که بافت های ماهیچه حتی هنگامیکه شما در حال استراحت هستید کالری بیشتری نسبت به بافت های چربی می سوزانند. هر کیلو هایچه اضافی که شما می سازید بطور اتوماتیک روزانه 100-200 کالری می سوزانند.
پس با تنها ساختن یک کیلو ماهیچه شما یم توانید سالیانه 5 کیلو چربی بسوزانید پایه سلولی برای اصطلاح "پروار" این است که ورزش باعث افزایش آنزیمهای چربی سوز در عضلات می شود بنابر این " پروار شدن" واقعا به معنی افزایش توانایی بدن در سوزاندن چربی می باشد.
حوصله و اخلاق شما را بهبود می بخشد
ورزش مواد شیمیایی ضد درد را در بدن آزاد یم کند این مواد شیمیایی هورمونهای آرام بخش درد، روحیه بخش و مسکن و خواب آور درونی خود بدن هستند. ورزش کشش و تنش های روحی شما را آرام کرده و استرس و نگرانی را در شما مرتفع می سازد. آرام بخشها و مسکن ها حتید جلوی اشتها و اشتیاق شما را به غذا می گیرند.
مواد شمیمیایی اعصاب که در طی ورزش کردن ترشح می شوند نه تنها شخص نگران و مضطرب را آرام می سازد بلکه آنها شما را از افسردگی نیز نجات می دهند.
مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که علائم بیمارس افسردگی در زنانی که مرتب ورزش می کنند مانند پیاده روی تند، بالا و پایین پریدن و دویدن، بلند کردن وزنه یا رقص 3 تا 4 بار در هفته به مدت 8 الی 10 هفته، کاهش می یابد. روانشناسان اغلب برای مبارزه با افسردگی ورزش را تجویز می کنند. این روش ارزان، فوائد و محاسن بسیاری برروی فرد افسرده باقی می گذارد.
مغز را به فعالیت وا می دارد
چون ورزش جریان خون را به سمت مغز افزایش می دهد، ورزش برای مغز و سر شما به اندازه بدن شما مفید می باشد. ورزش می تواند به تمرکز حواس شما و همچنین استراحت و آرامش مغز شما حتی در هنگام خواب کمک کند.
وضعیت مزاجی شما را بهبود می بخشد
ورزش وضعیت گوارشی را بهبود بخشیده و عبور غذا از روده ها را تسریع می کند. افرادی که دچار یبوست هستند اغلب پس از ورزش، شاهد بازگشت روده ها به حالت عادی خود هستند. بنابراین مرتب ورزش کنید تا وضعئ مزاجی و گوارشی و دفع مواد زائد بدن شما مرتب انجام شود.
خطر ابتلا به سرطان راذ کاهش می دهد
ورزش نه تنها خطر و احتمال ابتلا به سرطان روده را می کاهد بلکه با تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند متوجه شدند که کلا بروز همه انواع سرطان ها کاهس می یابد.
ورشز و یک رژیم غذایی کم چرب همراهان خوبی در بدست اوردن سلامتی شما هستند. رژیم غذایی بدون ورزش مقدار کمی چریب از شما می سوزاند و احتمالاً دوباره چربی را بدست خواهید آورد.
ورزش بدون تغذیه خوب معادل لاغری کم و یا از دست ندادن چربی است. رژیم غذایی خوب باضافه ورزش برابر است با از دست دادن مقدار زیادی چربی. هنگامیکه ورزش می کنید شما چربی زیادی نمی سوزانید.
شما در ورزش کردند بیشتر قند می سوزانید. جریان چربی سوزاندن در طی دوازده ساعت پس از ورزش کردن که میزان متابولیسم شما افزایش یافته شروع می شود. به همین دلیل است که در ورزش صبحگاهی میزان بیشتری می سوزد تا ورزش هنگام غروب یا قبل از خواب. خواب میزان متابولیسم شما را دچار رکود و سکون می کند.
بنابراین، بهترین زمان برای ورزش هنگام صبح یم باشد. اواخر بعدازظهر قبل از شام نیز اوقات خوبی برای ورزش کردن است. هنگام شام کمتر خواهید خورد و کالری های بدست آمده در تمام غروب و بعدازشهر را می سوزانید. این تسریع متابولیسم برای افراد 40 سال یا بالاتر بسیار مهم می باشد. چون متابولیسم در میان سالی آرام می شود و ورزش به این رکود طبیعی متابولیسم سرعت دوباره می بخشد.

دوازده دلیل برای دویدن
با اطمینان از اینکه قلبی سالم دارید، بدوید. بنابراین قبل از شروع، اجازه دهید قلب شما را یک پزشک متخصص معاینه کند و اجازه دویدن را به شما بدهد.
بهبودی فعالیت فکری
آرام بدوید تا مغز شما همراه با خون بیشتر، اکسیژن بیشتری دریافت کند و گردش خون شما را بیشتر و انتقال اکسیژن جذب شده از شش هایتان به تمام بدن تسهیل گردد.
افزایش بافت استخوانی
به مدت 30 دقیقه آرام بدوید تا تعادل بین ساخت و تخریب استخوان حفظ شود (زیرا استخوانبندی انسان، پیوسته تحت تاثیر عمل سلول های است که بافت استخواین را مستحکم یا تخریب می کنند). همچنین وزن مخصوص (تراکم) بافت استخوانی از30 تا 40 درصد نسبت به افرادی که نمی دوند افزایش یابد.
افزایش طول عمر
سه بار در هفته بدوید تا با یک برنامه منظم (دویدن آرام و طولانی) احساس لذت کنید و عمر خود را افزایش دهید. حتی فردی که در سن 80 سالگی به طور منظم به ورزش (پیاده روی) بپردازد، بیش از دو سال نسبت به شخصی که ورزش نکرده است یا به ندرت ورزش می کند، به عمرش افزوده می گردد.
غلبه بر افسردگی
با تمرین منظم دویدن آرام و طولانی بر ضعف اعصاب خود فائق شوید و حالت طبیعی سرشار از نشاط و شادابی را بدست آورید.
تقویت سیستم تنفسی
توجه: عضلات تنفسی به دلیل کاهش تعداد حرکات ششی در دقیقه، کار کمتری انجام می دهند. غالبا افراد مبتدی هنگام دویدن در پهلوی خود احساس درد می کنندو علت این امر عدم آمادگی دستگاه تنفسیذ است. با کم کردن شدت تمرین، درد برطرف می شود. بنابراین جای نگرانی نیست. به زودی به تمرین عادت می کنید و دیگر دردی احساس نخواهدی کرد. هنگام ورزش هر مقدار که لازمد است هوا بگیرید. ابتدا از بینی و اگر کافی نبود از دهان هم هوا بگیرید.
بهبود عمل گوارش
با این نوع دویدم (دویدن آرام و طولانی) گوارش آسانتر و استها بیشتر می شود. یک دونده غذای بیشتری را در مقایسه با کسی که فعالیت دویدن ندارد مصرف یم کند، زیرا بدن او مواد غذائی را به طور کامل جذب می کند. به افرادی که دچار ناراحتی یبوست هستند، به خصوص خانها توصیه می گردد که با یک برنامه منظم دویدن آرام و طولانی، خود را از این ناراحتی نجات دهند.
تقویت قلب
برای تقویت و بهبود کار سیستم قلبی – عروقی، دویدن آرام و طولانی توصیه می شود، زیرا با این دویدن، ضربان قلب شما آهسته و قوی می گردد. قلب بایستی بتواند به مدت طولانی و بدون خستگی به کار خود ادامه دهد.
میزان ضربان قلب بعد از دویدن به سرعت به حالت اولیه خود برمی گردد، چون قلب شما کار بیشتری را با خستگی کمتر انجام یم دهد. تجمع چربی در قلب کاهش پیدا کرده و از حمله قلبی جلوگیری می شود. فشار خون پایین می آید و اکسیژن گیری از خون بهتر انجام می گیرد.
خواب راحت و عمیق
با یک دویدن آرام و لذت بخش، می توانید عضلاتی را بعد از یک روز فعالیت پردغدغه تحت فشارهای کار روزانه قرار می گیرند، شب ها در وضعیت استراحت و آرامش قرار دهید. عمق خواب هر کس متناسب با میزان انرژی مصرف شده او در طول روز است. بنابراین هرچه بیشتر تمرین کنید، خواب عمیقتری خواهید داشت. برای رفع خستگی جسمانی حاصل از کار زیاد، با دوی آرام و طولانی احساس آرامش خواهید نمود.
تنظیم فشار خون
دویدن آرام و طولانی موجب اتساع عروق داخل عضلات و زیر پوست شده و در عین حالت باعث کاهش مقاومت عروق و در نتیجه کاهش فشار خون می گردد. اکر برنامه دویدن و پیاده روی خود را به صورت منظم دنبال کنید، بهبود کار این سیستم به طور دائم ادامه پیدا خواهد کرد.
کاهش چربی خون تا حد طبیعی
چرب های اصلی خون شامل کلسترول و تری گلیسرید هستند که دوی آنها احتمال برزو امراض قلبی – عروقی را افزایش می دهند. با دوی آرام و طولانی می توانید تری گلیسرید و کلسترول بیش از حد خون را کاهش داده و مقدار آن را در حد طبیعی نگه دارید
بهبود گردش خون در ساق پا
هنگامی که می ایستیم، خون باید از پایین به بالا برخلاف جاذبه زمین در ساق پا گردش کند. برای این کار دو عامل مطرح می شود:
• ارتعاش لایه قابل ارتجاع که در کف کفش به شکل یک اسفنج عمل می کند. لذا، حفظ شکل ظاهاری کف پا در کارآیی بیشتر نقش مهمی دارد (پای صاف نسبت به پای معمولی کارآی یکمتری دارد.
• انقباض عضلات ساق پا، راه رفتن و دویدن باعث انقباض عضلات پا می شود و جریان خون را با شدت بیشتری به طرف قلب هدایت می کند.
کاهش اضافه وزن
اگر در هر هفته سه بار و هر بار به مدت مدت 30 دقیقه اقدام به دویدن آرام و طولانی نمایید می توانید وزن خود را کم کمید. به هیچ وجه در فکر چاقی ناخواسته خود نباشید. در این مدت مقدار مصرف غذای شما نه تنها کم نخواهد شد، بلکه اشتهای بیشتری به خوردن پیدا خواهید کرد. رژیم غذایی بدون ورزش محکوم به شکست است. پس برای برخوردارش دن از برنامه موثر کاهش وزن، تصمیم جدی و تمرین منظم دویدن های آرام و طولانی را پیش بگیرید.
ورزش موثر در بیماری
ورزش در بیماران مصروع باعث کاهش ضعف ناشی از بیمایر و بهبود اعتماد به نفس در شخصیت آنان می شود و این امر باعث تقویت توانایی های جسمی و روانی بیماران خواهد شد.
دکتر داریوش نبی تهرانی متخصص بیماریهای مغز و اعصاب در گفت و گو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، در خصوص ورزش در مصروعین گفت: نفس نفس زدن طولانی مدت، از دست دادن آب و نمک بدن و تعریق زیاد و فعالیت های سنگین ماهیچه ای، فرد مصروع را با احتمال بروز حمله صرع مواجه یم کند.
وی با اشاره به خطرات ناشی از حرکات بدنی زیاد و خسته کننده، فشارهای هیجانی و روانی شدید و محیط های خطرناک ورزشی مانند آب و ارتفاع برای مصروعین افزود: در بسیاری از موارد دلیل بروز حمله در حین ورزش، درمان نادرست بیماری و یا میزان مصرف کم داروست؛ بنابراین می توان در بسیاری از موارد که ورزش موجب بروز خطر حمله سات با نظر پزشک معالج نسبت به تغییر دارو یا میزان مصرف آن اقدام کرد به این صورت ورزش را ادامه داد.
عضو انجمن صرع ایران، ورزش را در افرادی که موارد فاصله حمله طولانی دارند و حملات آنها زمان دار و قابل پیش بینی و تشخیص است (قبل از زمان مصرف دارد، زمان یب خوابی و یا صبح زود و زمان استراحت) و همچنین افرادی که مدتهاست دچار حمله صرع نشده اند بی ضرر خواند و تاکید کرد: در صورتی که فرد دچار حمله های متوالی و غیرقابل پیش بینی باشد با توجه به نوع حمله ها، میزان افزایش دفعات و شدت حمله می تواند ورزش های مناسب با وضعیت وی را مشخص کرد؛ در عین حال توصیه یم شود، ورزش مصروعین هرگز ترک نشود.

مطالب مشابه ...۱۹-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۲۳ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [خبر] تاپیک مربوط به سایر ورزش ها ღمژگانღ 240 3,555 ۸-۱۲-۱۳۹۳ ۰۵:۰۲ عصر
آخرین ارسال: rahmati
  [خبر] موافقت مشروط وزير ورزش با تمديد قرارداد کيروش.. @Autumn@ 1 122 ۴-۴-۱۳۹۳ ۰۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  پورمختار: تشخیص وزارت ورزش و جوانان باعث لغو مجمع شد @Autumn@ 0 58 ۸-۳-۱۳۹۳ ۱۰:۴۰ صبح
آخرین ارسال: @Autumn@
3 دردسر یک میلیاردی برای پرسپولیس و وزارت ورزش:| پریا28 0 97 ۲۶-۱۲-۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ عصر
آخرین ارسال: پریا28
3 گلایه های شدید مدافع پرسپولیس از هیئت مدیره و وزارت ورزش... پریا28 0 113 ۲۴-۱۲-۱۳۹۲ ۰۴:۳۶ عصر
آخرین ارسال: پریا28
  تلخ وشیرین دنیای ورزش درسال 92 ta.soltani 0 99 ۱۷-۱۲-۱۳۹۲ ۰۹:۴۹ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  نظر سه نماینده مجلس در مورد وزیر ورزش Malihe 3286 0 110 ۲۳-۵-۱۳۹۲ ۱۰:۱۷ عصر
آخرین ارسال: Malihe 3286
  فتح‌الله‌زاده رسما ماندني شد / وزارت ورزش بودجه استقلال را واريز کرد ღمژگانღ 6 74 ۲۵-۳-۱۳۹۲ ۰۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: neda
  ورزش كشور در هفت روزي كه گذشت senior engineer 0 109 ۲۲-۱-۱۳۹۲ ۱۰:۰۶ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  تاریخچه تیم های فوتبال ملی - باشگاهی bmin 0 145 ۲۸-۱۱-۱۳۹۱ ۰۵:۱۴ عصر
آخرین ارسال: bmin

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان